se se se se se se se se se IVOREN BEELDJE Uit Stad en Provincie de vliegtuigen thans bet©r in het Oosten kunnen gebruiken. Alleen hij zal den oorlog winnen, die zijn krachten op de zwaartepunten van den strijd weet te concentreeren. Onze geheele positie, aldus besloot dr. Goebbels, is principieel gewijzigd. Onze voedselpositie zal langzaam aan beter worden. Het dienstbaar maken van de gebieden in het Oosten aan onze oor logvoering is slechts een kwestie van tijd en geduld1. Wij willen thans alle problemen, die ons volksleven zoo heb ben gedrukt, In dezen ons opgedrongen, oorlog oplossen. Wij kunnen dus met het verloop van den oorlog tot dusver buitengewoon te- vreden zijn. Wij beheerschen thans on der de leiding van de As een Europa, dat zichzelf verzorgt. Wij kunnen ons zelf voeden en onzen levensstandaard meer en meer tot ontwikkeling brengen. KAAPSTAD ALS STRATEGISCH PUNT De oorlog klopt aan do Tafelbaai Aan. de Westzijde van Kaap de Goede Hoop, beschut door de wijde Tafelbaai, ligt Kaapstad, de hoofdstad van de Zuid- Afrikaansche Unie, in een der mooiste en gezondste streken ter wereld. Het kli maat kan vergeleken worden met dat van de landen rond de Middellandsche Zee, maar de heete zomer wordt -door de Zuidwesten wind afgekoeld, die door de bevolking dan ook Kaap-dokter ge noemd wordt. Kaapstad zelf, met zijn luchtig gebouwde huizen tusschen de kust en de bergketen van de Tafelberg, de Duivelspiek en de Leeuwenkop aan gelegd, wordt door weinig steden in schoonheid overtroffen. In de straten be weegt zich een bonte menschen menigte, negers van de verschillende Afrikaansche stammen, Chineezen, Maleiers, Voor- Indiërs, blanken en halfbloeden. Met zijn ruim 250.000 inwoners, waar van 150.000 blanken, is Kaapstad tevens de grootste stad van de Zuid-Afrikaansche Unie. Maar niet dit is de reden waarom Kaapstad zich in den tegenwoordigen tijd mag verheugen in de groote belang stelling van de zijde der oorlogvoerenden. Reeds tijdens* de Italiaansche veldtocht in Abessinië in 1936, toen ook de politieke spanningen in het bekken der Middel landsche Zee een steeds dreigender vorm aannamen, zocht do Engelsche regeeringl naar een vlootsteunpunt in „de tweede reservelinie achter de vesting Singapore". En zij vond dit in Kaapstad, dat na het graven van het Suezkanaal en het verleggen van de scheepvaartroute naar Br. Indië en de Voor-Aziatische landen door de Middellandsche Zee het groot ste deel van zijn beteekenis had inge boet en dientengevolge door Engeland na 1869 verwaarloosd was. Aan de Zuid-Afrikaansche kust ont stonden tallooze Engelsche havens, die ten kosten van millioenen ponden ster ling tegen de aanstormende orkanen be veiligd worden. Van de Atlantische oce aan strekken de steunpunten zich over Port Elizabeth, East-Londen naar Dur ban aan de Indische Oceaan uit. De be langrijkste havens zijn de oorlogshaven Simonstown, die aan de Simonsbaai op de Oostelijke ziftLe van de ver in zee vooruitstekende Kaap de Goede Hoop ligt en de handelshaven Kaapstad aan de Westzijde van de Kaap gelegen. Door een ongeveer 30 km. lange spoorbaan zijn deze beide havens met elkaar ver bonden. Hoewel Simonstown sedert 1900 uitsluitend oorlogshaven is en voor elk handelsschip gesloten, is in den laatsten tijd het militaire zwaartepunt naar Kaap stad verplaatst, waar ook een sterk Britsch garnizoen gelegerd is. Nu de route door de Middellandische Zee en het Suezkanaal door de succes sen der Duitsch-Italiaansche strijdkrachten is uitgeschakeld, wordt Kaapstad in stra- De daad is eert uitvloeisel van de ge dachte en onze gedachten houden ver band met ons hart. HET van Sylvia Sylvester Kuift u het mij niet teruggeven, dat het tenminste nog even in den winkel blijft? Misschien dat uw vriend dan al morgen ochtend bij tante aankomt. Het was vree- selijk dom vam mij, maar ik heb mij vergist in de cijfers. Kapitein de Klerk keek ook eens cn- der op het beeldje naar den prijs en zei: Twee honderd vijftig gulden? Allemachtig! Theo was vandaag dan wel in een gulle bui! Eaffi u heeft hem zeker honderd-vijftig gulden gjevraagd? Ja die twee is precies een één! Nu, dat maakt dan een verschil van hon derd pop! Toch wil ik die liever betalen, dan dat ik het beeldje weer naar den winkel terug laat gaan! Theo zal het hier hebben neergezet, ©veU voordat u kwam en, toen hij mij niet vond, zal hij zich uit bescheidenheid teruggetrokken heb ben. Hij is anders niet rijk genoeg, om er zoo royaal langs te gaan; zelfs niet voor ©en ouden schoolkameraad! Mies dacht dat de schoolkameraden waren opgegroëid tot mannen van een Feuilleton tegisch opzicht weer even belangrijk als in den tijd van vóór het doorgraven van de landengte van Suez. De militaire versterkingen kunnen echter niet verhin deren, dat ook hier tientallen geallieer de schepen door het optreden der Duit- sehe en Japansohe duikbooten een vroeg tijdig einde in de golven vinden. Radioprogramma Woensdag 21 October HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Volksliedjes, gr.; 7.80 BNO:Nieuws berichten; 7.40 Vroolijke morgenkianken, gr.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 „Zangeressen", voordracht; 8.50 Orkest- concert, gr.; 9 „Het lichte lied weer klinkt", gr.; 9-30 Spiegel van den dag, opn.; 9.40 Gevleugelde melodietjes, gr.; 10 Orkestprogramma, gr.; 10.30 Mond open, neus dicht, reportage; 10.45 Or kest Rentmeester; 11.30 Vocaal en instru mentaal programma; 12 Almanak; 12.05 Plet van Dijk en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Ge rard van Krevelen en zijn orkest; 14 „Halfweg", gevarieerd programma; 15,00 „Villa's, bosschen en tuinen van Rome",, voordracht; 15.20 „Halfweg", gevarieerd programma; 17.30 „Een kapitein ver telt", reportage; 17.45 Rondom de Ween- sche operette, radio-potpourri; 19 „Het geheimzinnige Noorden", lezing; 19.15 Weensche liedjes, gr.; 19.30 BNO:Nieuws berichten; 19.40 BNO: Zakelijk praatje over den landbouw; 19.50 „Levende let ters", luisterspel-vraaggesprek-reportage Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Componistenspiegel 20.30 Omroepsymphonie-orkest; 21.20 Zang en piano, gr.; 21.45 BNO: Nieuws berichten; 22 „In droomen zingen", gr.; 22.45—24 Klankenparadijs* gr. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Sportnieuws; 8-00 Boerenland in boek en krant8.15 Zweed- sche dansen, gr.; 8.30 BNO: Nieuwsberich ten; 8.40 Instrumentale en vocale soli, gr.; 9 Composities van Ernst Fischer, gr.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.30 Compo sities van Ernst Fischer, opn.; 10 Gods dienstige uitzending; 10.40 Orkestconcert; gr.; 11 Voor de kleuters; 11.20 Christe lijk kinderkoor „Lenteklokjes", opn.; 11.30 Joan Lancé en zijn orkest; 12.30 Pro gramma overzicht; 12.15 Zang met piano begeleiding, gr.; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Landibouwrepor- tage; 13.15 Fluit, viool, "altviool en cello; 14 Godsdienstige uitzending; 14.30 Mar- schen en walsen, gr.; 15.30 Voor dej vrouw; 15.,45 Zigeuners spelen; gr.; 16 Stephen Jansen's dameskoor; 16.20 Twee vleugels; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17 Voor de jeugd; 18.15 Marschen, gr.; 18.30 BNO: Nieuws berichten; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: Brabantsch praatje; 19 Mu- setteklanken, gr.; 19.15 „Pension 'tSte keltje"; 19.30 Omroepsymphonie-orkest; Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest; 21.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest; opn.; 21.45 BNO: Nieuwsbe richten; 22 BNO: Politiek praatje; 22.10 Avondwijding; 22.20—24 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS Ernstige muziek. De pianist Simon Admiraal zal om 19.30 uur (Hilv. II) solistische medewer king verleenen bij een concert van het Omroep Symphonic Orkest onder lei ding van Leo Ruijgrok. U hoort wierken van Bach en Saint Saëns. Godsdienstige uitzendingen. 10 uur: Morgenwijding. Om 1050 uur hoojrt u de uitzending „Ziekentroost" door den heer J. Stoltenhof te Den Haag en om 14 uur de bijbellezing door ds. R. J. Aalberts te Hilversum en tenslotte om 22.10 de avondwijding. Deze uitzen dingen kuilt u via, zender Hilversum II beluisteren. heel verschillend type; want kapitein1 de Klerk was wel knap, maar maar toch zag hij er wat „verloopen" uit, vond ze. Was ze toch maar een oogenblikje eerder gekomen, want hoe zou de kapitein er nu ooit geloof aan slaan, dat Theo vijf- en-twintig gulden had besteed voor dat beeldje. j Mies begreep ook heel goed, dat een dergelijke malle vergissing de ronde zou doen op de clubs en dat „Theo" daar door bespottelijk zou worden gemaakt. De fout lag ook oorspronkelijk aan hóar en met al wat in haar was, wilde ze die herstellen, zonder dat haar tante er in eenig opzicht onder leed. Goed. Geeft u mij dan die honderd gulden en ik zal een kwitantie voor u schrijven, zei ze op haar meest zakelijken toon. Intusschen kreeg zij een heerlijken in- 'val; Ze had nog een paar ouderwetsche kostbare sieraden en misschien zou ze die kunnen verkoopen of beleenen, om het te kort aan te vullen; als ze ten minste kans zag dien volgenden morgen heel vroeg uit te gaan. Het was een naar geval; maar, als kapitein de Klerk nu maar zweeg, dan zou alles nog wel in orde komen! Wacht, dan zal ik het geld even halen, zei de jonge man en stond op. Ik ben nu wèt blij, dat u hier ge komen is, want ik had niet graag ge- Sport Van dit en dat, van alles wat, is de titel van het sportnieuws dat om 7.50. uur via zender Hilversum II uitgezonden wordt. Agrarische uitzendingen. Om 13 uur (Hilversum II) gaan we met den verslaggever D. Hiddin|g|a een bezoek brengen aan de proefboerderij te Borgercompagnie. .Voor de vrouw. Mej. L. Couzy spreekt om 16,30 uur (Hilv. II) over „De opvoeding van het Meisje". ook, hetgeen niet de bedoeling is g)e- weest. Het Ned. Arbeidsfront is tegen deze handelwijze opgekomen en het gevollgj is, dat nu bovenbedoeld' besluit nadrukke lijk bepaalt, dat inhoudingen der verhoo gingen op ouderdoms- of invaliditeits pensioenen, ook wanneer het pensioen- reglement anders bepaalt, niet toegestaan is. Genoemd besluit is in werking ge- j treden met terugwerkende kracht tot l Juli 1941, zoodat alle verhoogingen, welke vanaf dien datum zijn ingehouden, vol ledig uitbetaald moeten worden. Extra rantsoen zeep voor kappers, artsen medische studenten en vroedvrouwen Met Ingang van 1 November 1942 ko men de volgende personen opnieuw in aanmerking voor een extra rantsoen zeep voor een periode van drie maanden: VERSCHILLENDE BERICHTEN b. praktiseerend© artsen, tandartsen, dierenartsen; c. medische studenten; d. vroedvrouwen1. Kappers. Kappers dienen in de week van 19 tot en met 23 October 1942 bij de plaatse lijke distributiediensten een aanvraagfor mulier MD 233-41 af te halen. Deze for mulieren moeten zij vóór 7 November 1942 ingevuld bij den distributiediienst in leveren.1 Zij ontvangen per bediende in het heerenkappersbedrijf veertien rant- soenbonnen voor scheerzeep, vijf rant- soenbonmen voor waschpoeder, met dien verstande, dat maximaal 12 rantsoen- bonnen voor waschpoeder in totaal wor den verstrekt. Per bediende in het dames- kappersbedrijf ontvangen zij 20 raint- soenbonnen voor eenheidszeep en drie bonnen voor waschpoeder, eveneens met bovenvermelde restrictie. Practiseerende artsen. De onder b genoemde personen ont vangen van 1 November 1942 af zes bonnen „één rantsoen toiletzeep". Medisch© studenten. Deze ontvangen van' 1 November 1942 af drie bonnen ,",één rantsoen toiletzeep" Vroed vrouw en. Ook deze komen van 1 November 1942 af in aanmerking voor drie bonnen „één rantsoen toiletzeep". Nadere bijzonderheden kunnen belang hebbenden vernemen uit de publicatie van den distributiedienst hunner gemeente van inwoning. Nederlandsch Arbeidsfront De Centrale Persdienst van Het Neder- landsche Arbeidsfront meldt: Het Ned. Arbeidsfront heeft in Zee land in de week van Maandag 19 tot en met 24 October ©en reeks openbare vergaderingen belefêfd. Op deze bijeen komsten Zullen door G. J. Zwertbroek, R. J. Surink, H. C. de Jonge Baas en W. J. C. Thomas, functionarissen van Het Ned. Arbeidsfront, de doelstelling van het Arbeidsfront worden toegelicht. Ten aanzien van de plaats, waar deze vergaderingen worden b©l©g|d)» wordt ver wezen naar het speciale Zeeland-num mer van het Weekblad „Arbeid". 30udsrdoms- of invaliditeitspensioenjijj De Centrale Persdienst van Het Ned. Arbeidsfront meldt: Bijl besluit van den Secretarissen-Ge neraal van de Departementen van So ciale Zaken en Financiën is een mis- J stand, die zich voordeed ten aanzien van de tijdelijke verhoogingen van bepaalde ouderdoms- en invaliditeitsrenten, uit de wereld geholpen. Het volgende was n.l. voorgekomen: ondernemingen met een eigen pensioen fonds, betaalden vaak een klein pensioen aan hun vroegere arbeiders; deze werk nemers ontvingen niet de ouderdoms rente, die werd n.l. reglementair ver rekend met het pensioen. Toen de toe slagen op de ouderdomsrente kwamen, verrekenden vele werkgevers deze nu t j Bommen op Nederlandsch gebied In de afgeloopen dagen hebben Brit- sche vliegtuigen herhaaldelijk boven Ne- derlandsch- gebied gevlojglen. Door aan- i vallen met de boordwapens, alsmede door I het lukraak neerwerpen van brisant- en brandbommen op woonwijken in verschil- lennde plaatsen, vielen onder de Neder- landsche Jmrgebevolking 35 dooden en werden talrijke personen zwaar respec- I tievelij'k licht gewond. KERKNIEUWS had, dat het beeldje mij den neus voor bijgegaan was; bovendien is het geen onaardige ontmoeting geweest met u! Ik begrijp heel goed, dat Theo met u in den winkel komt! Hoor eens, mag ik u nu ook een likeurtje presenteeren? O, neen, dank u! riep zij verschrikt Ik ben al veel te lang weg geweest en Tante wist niet eens, dat ik uit was. Toe, maakt u de deur weer open en laat mij gaan. Neen, ik wil niets gebrui- ken. Dank u! Maar daar wilde hij niet van hooren f r Neen, zoo ongastvrij kan ik niet 1 zijn, om u te laten gaan, zonder iets. i Dat is mijn gewoonte niet; ofschoon ik zooals u wel zien kunt aan die leege portretlijstjes, nu mijh leven verbeteren J ga. Ik geloof wel dat ik nog eens met j wéemoed zal terugdenken aan deze aan gename dagen; maar ééns moet een man I toch tot een huwelijk komen! Voor Theo wordt het ook tijd; ofschoon hij een toonbeeld van braafheid is, vergeleken i bij mij! Kijk, drink dit nu eens uit! Het zal u goed doen! Op uw gezondheid! Hij dronk zijh eigen glaasje in één teug uit; maar zij zette haar glas zóó weer neer. j Nu zal ik u niet langer laten wach- ten; maar ik zal u thuisbrengen, dan kan ik meteen eens zien, waar Theo dien Boeddha vandaan heeft. Hallo! Er werd gebeld en hij keek naar Mies, Be Chr. Geref. Zerken in Zeeland Dè classis Dordrecht der Ohr. Geref. Kerken die o.m. geheel de provincie Zeeland omvat heeft in haar jongste vergadering de verschillende consulent- schappen geregeld. Daarvan vermelden wij, voorzoover het de prov. Zeelénd betreft, dat ds. A. M- Fransen van Bie- zelirige de gemeenten van Vlissingfen en Zierikzee als consulent dienen zal; ds. H. Hoogendoorn van Zierikzee die van Middelburg en Zaamslag; ds. G. A. Zij- derveld, beroepen predikant te Zaamslag de gemeente van Biezelinge. Ds. G. A. Zijderveld zal vacature-beur ten vervullen te Klundert; ds. H. Hoo gendoorn te Sliedrecht; ds. G. H. Pol man van Gorinchem en ds. J. Tolsma van 's-Gravenmoer te Vlissingen; ds. A. M. Franssen en ds. G. A. Zijderveld te Werkendam en ds. G. Wisse van Mid delburg te Zwijhdrecht. (Z.) Op 2 November 1942, des ochtends te j 3 uur, Zullen in het Buitsche Rijk, Jn het geannexeerde gebied in het Oosten, j in het protectoraat en in het gouverne- ment-generaal de klokken een uur ach teruit worden gezet. Daarmede eindigt de fcoomertijid. Op 29 Maart 1943, des ochtends te 2 uur, zullen de klokken weer .een uur vooruitgeZet worden. Neem'n AKKER Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Van 19—25 October 1917. Aan de te Middelburg- te openen industrie- en huishoudschool is tot leerares benoemd mej. E. de Bruijne te Zierikzee. Benoemd tot heemraad van het waterschap Schouwen de heer L. de Oude te Se roos kerke. Op de aanbeveling ter benoeming van eeu leeraar aan het gymnasium en HBS te Schiedam komt o.a. voor de heer J. Bauwens te Zierikzee. Op de aanbeveling - voor de benoe ming van een leeraar aan de Handels school te Rotterdam komt o.a. voor de heer Dr. M. Visser te Zierikzee. RENESSE. De bibliotheek van de Rei zende Vereniging v. Bibliotheken heeft een dermate groot succes, dat elke week slechts een paar boeken overblijven. In middels heeft de beheerder om dringen de aanvulling verzocht. Het najaarsconcert dat „Luctor et Emergo" gaf, trok veel belangstelling, hoewel de concurrentie van de voetbal wedstrijd Renesse-Noordgouwe, waar on geveer 200 toeschouwei's waren, goed te merken was. Het ten gehoor© gebrachte was het aanhooren volkomen waard. Ho- penlijk krijgen wij in volgende jaren op mooier© Zondagmiddagen in de maanden Juli en Augustus eens concerten, die dan beter tot hun recht komen als Zondag middag. Als bijzonderheid kan medegedeeld worden, dat Zondag een aantal Noord- gouwe-spelers de v©rre reis naar Re- nesse ondernamen met een gesloten landauer. Wagen en paard speelden wel licht voor de eerste maal een rol in het Schouwsche voetbalwereldje. ST.-PHILIPSLAND. Vorige week Zon dag werd dóór de diaconie der Ned. Herv. Kerk een biljet van f 10 gecollec teerd. Eet blad van de suikerbieten wordt thans aan de veehouders verkocht, daar ht dienen moet als voedstl voor het vee gedurende de wintermaanden. Aan de hoofd vaart te Hoofddorp worden de bittenbladeren in de schuiten geladen. (J. A. Stevens Pax Bolland s) met waarlijk teleurgestelden blik. Bezoek! mompelde hij. Het kan wel iemand zijn, wien ik moet vragen binnen te komen; en u moet hier niet aangetroffen worden, om derwille van ons beiden! Kruip achter dat gordijn, terwijl ik opendoe! Ik zal wel zoo gauw mogelijk van den bezoeker zien af te komen. Kan ik niet in een andere kamer gaan en vandaar wegglippen, terwijl u aan het praten is? vroeg Mies, smee- kende. Maar hij' had de deur al ontsloten en was in den hall. Er bleef haar dus niets anders over dan te doen wat hij haar gezegd had. Ze kroop achter het zware gordijn en stond nu voor een openslaande glazen deur, die toegang gaf tcit een brandladder. Kon ze die deur maar open krijgen, zonder leven temaken Uit de hall klonken stemmen en haar hart leek wel ineens stil te staan, want die ,ééne stem herkende zij. Het spijt mij', maar ik ging maar voor enkele minuten er uit; dus liet ik de deur even aanstaan Dat is toch anders heel onvoorzich tig kerel! Er had wel eèns een inbreker kunnen komen en die zou mij dan waar schijnlijk doodgeschoten hebben, als ik ineens binnenkwam! Nu, gelukkig is dit dan niet gebeurd. Ik ging wat sigaretten halen in den winkel op den hoek; maar die was g< sloten en toen moest ik even doorloope, zoo; dus je hebt mijn pakje openge maakt? Ik dacht dat dit voor mij hier achtergelaten was. Een mooi ding! Is\ dat van jou....? Nu van jou!.... Ik heb het vanmorgen voor je bemachtigd. Het leek mij ge schikter, dan bijvoorbeeld het een of ander huishoudelijke artikel! Ja, dat is zeker zoo! Dank je har telijk, Theo! Maar je moet niet zoo smij ten met je geld, want dat ding zal enorm duur zijh geweest! Je zoudt verbaasd staan, als je wist hoe weinig h©t maar kostte!.... Waarach tig, Eddie, ik geloof, dat je glelijk hebt en dat daar iemand... Hij' trad naar het gordijn, maar de Klerk hield hem tegen met een geagi teerd O, neen, er is daar geen inbreker! Maar reeds had Theo de gordijhen ge heel t©ruggesla|gjen, zoodat hij nog juist een teere meisjesgedaante langs de brandt ladder zag verdwijnen. Toen hij gewaar werd, dat hel een vrouw was, zei hij niets meer. In haar angst om gevol|g|d t© worden, had Mies even omgekeken en daardoor had Theo haar gezichtje duidelijk on derscheiden. i' 11 iÉWpfcd* nrwoiadl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2