ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 20 OCTOBER 1942 OPüENOI ZIERIKZEESCHE COURANT GRONDWET VAN DEN ARBEID ABONNEMENT: Prijs: in Zierikzee 'ƒ1.60, elders ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse n&mmers 5 cent. Verschijnt iederen werkdag1- 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, ZierikzeeJ Schuithaven B 94, Telei. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 999TB MAR0AHQ So. 15068 ADVERTENTIES: AdvertentlSn 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per njtllimeter; kleine advertentiën 84 oent. Bi] contract belangrijke korting. K 2620 COLLEGE VAN RIJKSBEMIDDELAARS OPGEHEVEN GEMEENSCHAPSBELANG OP DEN VOORGROND De leider van het Nederlandsche Ar beidsdienst, de heer H. J- Woudenberg, heeft op 'ri perconf eren tie een toelich ting gegeven op de verordening betref fende de ordening van den arbeid. Het gaat daarbij om 'n belangrijke ge beurtenis in de sociale ontwikkeling van ons land, want men heeft hier in wezen te doen met een grondwet van den ar-, beid; de verordening is geen hervorming van bestaande instellingen, zij is iets geheel nieuws, iets principieel' nieuws, dat den arbeid los maakt uit de sfeer van kapitalisme en klassenstrijd, uit de sfeer van onderhandelingen tus- schen twee tegenover elkaar staande partijen, zij opent den weg, aldus de heer Woudenberg, naar een socialisti sche maatschappij. Het belang van de gemeen schap staat in de verordening op den voorgrond, de Nederlandsche gemeen-»' schap, doch in ruimeren zin ook de Eu~ ropeesche gemeenschap, waarbinnen de Nederlandsche op den duur tot volle ontplooiing Zal kunnen komen. Voof; het eerst is nu principieel vastgesteld, dat de arbeid in bedrijf en onderneming dit belang tot hoogste doel heeft. Alle andere bepalingen staan in dienst van dit belang. De verordening is niet los te maken van de ontwikkeling, welke zich .in ge heel Europa voltrekt, doch dat wil niet zeggen, dat binnen het gegeven kader de eigen Nederlandsche verhoudingen niet tot uiting zouden kunnen komen. Inte- iv. -ai* aal hangt a± van de positieve medewerking welke in deze verordening besloten lig gen, zal geven. Het isolement is verbroken. Nederland is wat de ar- beidsordening betreft in verband ge plaatst met het Europeesche geheel, het hangt iu van de menschen zelf af, hoe de grfoi zal worden. Het kader is reeds in ovreen^temming met het Nederland sche karakter, de inhoud kan het nog mee? zijn. Sociale eenheid Itgangspunt van de ordening van tien a'eid is de beschouwing van het be- <?jf of de organisatorisch-economisofie «menvatting van meerdere bedrijven in i onderneming, niet slechts als econo- lische, doch tevens als sociale eenheid, ooals deze in de bedrijfsgemeenschap ot uitdrukking komt. Binnen deze een- neid arbeiden de leiding, en alle onder deze leiding werkzame personen de Gefolgschaft gezamenlijk ter be reiking van een gem eens chappelij k doel. Dat dit doel niet los is te maken van het belang der gemeenschap, is ook in deze verordening met nadruk vastgelegd. Wanneer ook in de verordening betref fende ide ordening van den arbeid het leidersbeginsel wordt bevestigd, ge schiedt dit niet in den zin vn het libe ralistische „baas jbn eigen huis", 'doch zeer bewust en nadrukkelijk in den zin van de aan dit leiderschap onafscheide lijk verbonden sociale verantwoordelijk heid, zoowel naar binnen ten opzichte van de Gefolgschaft, als naar buiten ten opzichte van de gemeenschap, waardoor ook dit leiderschap positief is ingescha keld in en onderdeel vormt van het socialisme. De arbeider, die zijn plicht doet, heeft .ook rechteni Binnen het raam der econo mische mogelijkheden moet de Be- tri e b s f h r e r er daarom voer z'o|r- gen, dat het allen arbeiders 'goed gaat. Van klassenstrijd' is geen sprake meer, het bedrijf, is één gebied, een lotsg'emeen- schap, al kunnen zich daarin .ook span ningen voordoen, doch 'die kunnen bin nen het raam van de nieuwe verorde ning opgelost worden. De beteekenis der persoonlijke verantwoordelijkheid komt in de verordening ten volle tot uiting; in den Betriebsïührer heeft de sociale voorman zijn wettelijkén partner. Kieuw karakter der loonpolitiek Het Nederlandsche Arbeidsfront uitdrukking aan de sociale verlangens) der Nederlandsche werkers, die verlan gens opvangt, een- bepaalden vorm geeft en, nadat zulks is geschied, deze door geeft aan den Gemachtigde voor 'den Arbeid, die den Staat vertegenwoordigt. Dit staat dus diametraal tegenover 'het Stanlssocialicmo, waarbij 'de Staat alles tot in de details regelt. Het Nederland sche Arbeidsfront zorgt dus als het ware voor de sociale verzorging en geeft deze over aan den Gemachtigde voor 'den Ar- beid, idle deze een' wettelijken grondslag geeft. Het is idus uit het leven zelf en wel uit het leven der werkers, waaruit die sociale politiek vo.ojrkomt, in1 tegen stelling met het Staatssocialisme, waarbij alles van bovenaf wordt voorgeschreven. Het spreekt dan eok vanzelf, dat de Gemachtigde voor den Arbeid nauw met Het Nederlandsche Arbeidsfront zal sa menwerken. De 1 oonpolitiek krijgt een eigen en nieuw karakter. Het be grip onderhandelingen verdwijnt, beslis send is niet 'meer wie de sterkste is van de twee partijen, maar de sociale gerechtigheid, welke samenvalt met 't belang der gemeenschap. De nieuwe loonregelingen, welke de Gemachtigde voor den Arbeid zal vaststellen zijn geen resultaten van onderhandelingen, maar geven uitdrukking aan hetgeen bin nen het raam der economische mogelijk heden als sociale gerechtigheid wordt ge zien. In het algemeen zullen de grond slagen voor regeling van loon- en ar beidsvoorwaarden door den gemachtigde in samenwerking met de bedrijfsgroepen van het N.A.F. worden gelegd. DE WORSTELING OM STALINGRAD De laatste phase van een feilen strijd Vorige week is de Duitsche infanterie na een lange voorbereiding door zware artillerie en bombardementen overge gaan tot den aanval op het laatste nog in handen der Sowjets zijnde noordelijke stadsdeel van Stalingrad. Reeds de eer ste dertig uren van den aanval hadden een zeer gunstig resultaat. In deze korte periode braken Duitsche troepen door het noordelijke stadsgedeelte door tot aan de Wolga, die over een breedte van meer dan een kilometer werd bezet, en tevens de grootste der machinefabrieken van Stalingrad „Dzjerzjinski" werd ge nomen. Met .behulp der aanwezige ka nonnen en pantserplaten hadden de Rus sen deze fabriek, waar in vredestijd 20.000 arbeiders werkten, die 27 pet. der tractoren en 20 pet. der pantserwagens der Sowjet-Unie produceerden, herscha pen in een vuurspuwende vesting. Haar verovering beteekent een zeer belang rijke factor voor het verdere verloop van den strijd. Zooals is gemeld, woeden de gevechten thans nog om een betrekkelijk klein ge bied, waarop zich twee groote tot ves tingen verbouwde fabrieken bevinden, te weten de machinefabriek „Roode Octo ber" en de kanoinnenfabriek „Roode Bar ricade". Dit gebied is van drie zijden ingesloten. De thans begonnen operaties hebben 'tevens tot gevolg gehad, dat de Duitsche afweerstellmgen tusschen Don en Wolga vlak ten Noorden van Stalin grad thans kunnen worden verdiept en versterkt. In militaire kringen te Berlijn meent men, dat de wlorsteling om Stalin grad thans in een laatste phase is ge treden. Het staat thans reeds vast, dat de strijd om Stalingrad tot de felste en hardnek kigste van den oorlog en zelfs van de krijgsgeschiedenis behoort. De Russen verdedigen fanatiek eiken meter en elke ruïne, want anders dan ruïnes zijn er niet meer in Stalingrad, en ook de grap te fabrieken liggen sinds lang in puin. Zij laten zich liever dooden dan dat ze wijken, ook thans, nu de gevechten om de verovering van Stalingrad op een zeer klein oppervlak zijn terugge- bracht, is de verdediging van de Russen nog geenszins verzwakt en over de Wolga voeren zij nog telkens nieuwe verster- kingen naar het ingesloten fabriekscom- 1 plex. Ook de afleidingsaanvallen aan het front ten Noorden van de stad namen nog in hevigheid toe. Naar men in mili taire kringen in Berlijn verklaart, stuiten zij echter als altijd op den wal der 1 Duitsche pantserdivisies. De Duitschers beheerschen de Wolga voiOr een groot deel van de lengte der stad. Tusschen Stalingrad en de monding der Wolga bij Astrakan is de rivier echter nog in handen der Russen, idaar de Duitschers nog nergens zijn doorge drongen in den gordel van zoutmoeras- sen, die ten zui 'en van Stalingrad begint het oeverland van beneden-Wolga en Kaspische Zee vormt en via Elista door loopt to,t aan den voet van den Kaïu- kasus. De gesteldheid van deze moeras sen maakt het echter óók den Sowjets onmogelijk daar belangrijke operaties uit te voeren1. I j, j j Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Maandag mede: In het Westen van den K aukasus maakt de aanval vorderinglen. Infanterie heeft nieuwe hoogten stormenderhand ge nomen en heeft een steil stijgende en Imet 6 kazlematten sterk geforticeerde en voor de verdere gevechtslelding belanjg- rijke berg genomen. In Stalin|g)rad is 't tijdens de laatste gevechten verover de stedelijke en industrieterrein gezui verd van uiteengedreven elementen. Het luchtwapen heeft doelen in en om Sta lingrad en transportbeweginjglen eii spjoor- weginstallaties der bolsjewisten ten Oos ten van de Wolga aangevallen. 11 trans porttreinen, w.o. twee olietreinen, wer den vernietigd. In den centralen sector hebben for maties gevechtsvliegtuiglen en duikbom menwerpers wederom vijandelijke spoor- wegbeweginigien piet zichtbaar succes aan gevallen. Een groot ravjtailleeringskamp der bolsjewisten werd in een geconcentreer- den luchtaanval Zwaar getroffen. Malta is door Duitsche en Italiaanschle gevechts vliegtuigen overda)gl en des nachts aan gevallen. HET BOEIEN VAN KRIJGSGEVANGENEN Duitsche represaillemaatregelen Het opperbevel der Duitsche weer macht publiceert een lang communiqué' met documenten over de Britsche behan deling van krijgsgevangenen, aan het slot waarvan het tot de volgende conclusies en besluiten komt: 1. Dat 'de Britsche strijdmeth'oden uni form' op alle oorlogstooneelen in strijd Zijn met de volkenrechtelijke overeen komsten en algemeene regels van het oorlogsrecht; 2. Dat het Britsche ministerie van Oor log reeds tweemaal onder pressie van vergeldingsmaatrejglelen, waarmee door Duitschland werd gedreigd, beloofde der gelijke bevelen in strijd met het volken recht te willen intrekken, maar dat het 'zich daarbij' niet ontziet ter vermijding van de Duitsche vergeldingsmaatregelen slechts te. werken met gelogen verklarin gen en bij de volgende jgfelegenheid' de zelfde barbaarsche methoden bij de be handeling van de Duitsche gevanjgfenen weer toe te passen. Dit alleen zijn de motieven, die het opperbevel der weermacht er ditmaal toe hebben gebracht tot vergeldinjgjsmaatrege- len over te gaan, want het is jegens het Duitsche volk verplicht niet slechts de eer van zijn soldaten te beschermer!), maar vooral te Zorgen voor een mensche- lijke behandeling van Duitsche gevan'gle- nen tegenover een tegenstander, wien het volkomen ontbreekt aan gevoel voor iede re humane of zelfs eervolle behande ling! van gevanjgfenen. Met het oog op deze Duitsche tegen maatregelen heeft de Engelsche radio 9 October j.l. om 15 uur via den zen der Droitwich bekend gemaakt: Te Londen wordt in overweging ge nomen, dat de Engelsche r,egeerin|gi alle gevangenen der as-mo|g|endheden uit het zelfde oopunt zal beschouwen en geen verschil zal imaken tusschen Italiaansche en Duitsche gevangenen. Met het oog op dit bericht, dat de Engelsche negeerinlgi door de radio heeft laten verspreiden, ziet de Duitsche re geering zich jgjenoopt de krijgsgevange nen, die aan alle fronten op de verbon den vijanden Zijn gemaakt, eveneens als eenheid te beschouwen. Met het volken recht strijdige of onmenschelijk© behan deling van Duitsche krijgsiglevangenen op eenigerlei oorlogstooneel, b.v. ook in Sov jet-Rusland, zal dus van nu af het to taal der door Duitschland gemaakte ge vangenen, zonder dat met hun nationali teit rekening wordt gehouden, hebben te ontgelden. REDE VAN Dr. GOEBBELS „Wij kunnen met verloop van den oorlog tot dnsver zeer tevreden zijn" Rijksminister dr. Goebbels heeft Zon dag tijdens een groote betoojgjng, onder het motto „strijdvaardigheid en trouw aan het vaderland" voor de Feldhernn- halle 'het woord gericht tot de bevolking van München. Hij' Zeide niet te spreken als Iemand, die van de groene tafel komt, maar zeer goed de moeilijkheden te kenneni, waarvoor een groote gemeenschap thans geplaatst is. Ik weet echter ook, aldus dr, Goebbels, dat wijl in deze jaren wel is waar de laatste, maar ook de grootste kans van onze nationale geschiedenis hebben. Wanneer wij' den strijd zouden verliezen, zouden wij! daarmede de aan spraken op een nationale geschiedenis in het algemeen valiezen. Onze vijanden spreken er van, Üat ons dan een super-Versailles opgedrongen moet worden. Het Zou dus niet alleen dom, maar ook laf Zijn, midden in deze botsing te willen spreken van een tegen stelling tusschen Pruisen of Beieren, tus schen Saksers of Wurfcembergers. Het gaat om ons levensrecht, maar ook om onze levensmogelijkheid. Het gaat dit maal niet om schijndoelstellingen, maar om steenkool, ijZer olie en vooral om graan, ons dagelijksch brood. Dr, Goebbels besprak vervolgens de militaire gebeurtenissen in het Oosten der afgeloopen maanden. En, aldus spr., wie tarwe, olie, ijZer en steenkool be zit en daarenboven nog de sterkste weer macht, die zal den oorlog winnen. Het is leen dom verdraaien der feiten, wanneer de Engelschen thans beweren, dat wij tot het defensief zijn overgegaan. Wij' verteren eenvoudig wat wij hebben ingeslikt. OnZe doelstellingen zijh stuk voor stuk verwezenlijkt. Het bolsjewis tische gevaar is uitgeschakeld, de veilig heid van ons nationale leven is gewaar borgd. Niemand zal willen beweren, dat de bolsjewistische weermacht ooit nog eens de kracht zal hebben de grenzen van Duitschland offensief te bedreigen. Wanneer thans de Engelschen beweren, dat wij de noorlog verliezen, omdat wij tijd verliezen, toont deze redeneering hun volkomen onverstand. Wanneer wij itijld benutten om veroverde ruimte te organiseeren, werkt de tijd niet tegen, maar met ons. Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 18.36. Morgen (Woensdag] son op 8.16; zon onder 18.34 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 4.43; op 17.52. Volle maan Zaterdag 24 Oct. Laatste kwartier Zondag 1 Nov. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. JHet tweede front Dr. Goebbels roerde vervolgens de kwestie aan van het tweede front. Na aan Dieppe te hebben herinnerd, Zeide hij, dat de Engelschen niet tot de op richting van een tweede front in staat Zijn, omdat hun de noodige tonnage daar toe ontbreekt. De Amerikanen beweren, dat hun werven een schip van IO.OOq ton in tien dagen kunnen bouwen. Wij wachten thans op de mededeeling, dat men een schip van 10.000 ton bij bestel ling onmiddellijk kan meenemen. Onzen vijanden blijft niets anders over dan het ondernemen van terreuraanvallen vanuit de lucht. Deze kunnen ons smar telijke schade toebrengen. Men bespreekt in de wereld dikwijls de vraag, wie toch eigenlijk met de terreuraanvallen begon nen is. Ik wil hier nog eens plechtig constateeren, dat de Engelschen reeds in Januari 1940 hun bombardementen op de weeriooze bevolking met hun aanval- J len op woningen op Sylt aanvingen, om ze vervolgens ondanks de waarschuwin gen van den Führer voort te zetten. I De Engelschen willen hierdoor trachten i het moreel van ons volk aan het wai- kelen te brengen. Wij kunrifn hierop dus slechts als volk antwoorden. Ons volk zal het met deze aanvallen klaar» spelen, want Zooals het eenmaal een 30-jarigen oorlog doorstond, zal het ook dezen veel kortoren strijd doorstaan. Er Zijn menschen die vragen waarom wij! geen vergeldin|g!saanvallen onderne- men. Het antwoord hierop is: omdat wij Souring voor do Waffon SS on het Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt de aandacht er op ge vestigd, en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtfe'ataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toetreden. 21.10.42 10 uur: Tilburg, Werkliedenver., Tuinstr. 68« 21.10.42 17 uur: Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 22.01.42 17 uur: Utrecht, Wehrmachtsheim, Mariaplein. 23.10.42 10 uur: Den Haag, Café den Hout. BezUjdeo houtsche weg. 24.10.42 11 uur: Amersfoort, Dienstgebouw, Kapelweg. Bij onze vrijwilligers. Ruit tffdens den opmarsch. Altyd is er voor gezorgd, dat de mannen voldoende te eten en te drinken hebben; dan een sigaret en de stem ming is door geen vyand meer te bederven. ^773? (SS P.K, Altstadt O H Pax' Holland s) k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1