IVOREN BEELDJE Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 17 October HILVERSUM 1. 415.5 M 7.15 Volksliedjes, gr.pl.; 7.30 BNO: Nieuwsberichten; 7.40 Muziek bij zons opgang, gr.pl.; 8.S0 BNO: Nieuwsberich ten; 8.40 Aansluiting in soorten, voor dracht; 8.50 Pianovoordraoht, gr.pl.; 9 Koor en orkest, gr.pl.; 9.30 Spiegel' van deni dag, opn.; 9.40 Koor en. orkest, gr.pl.; 10 Vocale en solistenplaatjes, gr pL; 10.30 Het stond in ide krant; 10.45 Joan Lancé en zijn orkest; 11.30 Orgel concert; 12 Almanak; 12.05 Theo Uden Masman en zijn damsorkest; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Om roeporkest; 13.45 Reeks Arbeidsdienst: Arbeidsdienstpliicht voor meisjes; 14.00 Bekende ouvertures, gr.pl.; 14.30 Euro- peesche tijdschriftenschouw15 Bonte middag; 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 17 Beroemde kerkkoren zin gen, gr.pl.; 17.30 De druiven der gram schap; 18 Cabaretprogramma; 19 Als ik 'tvoor 'tzeggen had; 19.15 Berliner Mo- zartchor, gr. pl.19.80 BNO: Nieuwsbe richten; 19.40 BNO: De wereldmeening uit den aether geplukt; 19.50 Populaire dansmuziek; Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken; 20.15 Solisten, Haagsche Zangvereenigiwg „Ex celsior" en het Residentie orkest, opn.; 20.45 Pianovoordracht; 21.15 Omroep- Symphonie orkest en Omroep-Vrouwen- koor, opn.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Rixner programma; 23—24 Brandende harten, gr„pl. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Symphonie orkest, gr.pl.; 8 Brandende kwesties, opn.; 8-15 Orkestconcert, gr.pl.; 8.30 BNO: Nieuws berichten; 8.40 Balletmuziek, gr.pl.; 9,00 Orkest Emanuel Rambour; 10 Godsdien stige uitzending; 10.30 Piano en orkest, gr.pl.; 11 Voor de zieke kinderen; 11.20 Christelijk kinderkoor; 11.30 Zang met pianobegeleiding; 12 Orkesteoneert, gr. pl.; 12.30 Programma overzicht; 12.35 Balletmuziek, gr.pl.; 12.45 BNO:Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Bloembollen cultuur; 13.15 Koperblazers en orgel, 'gr. pl.; 13.30 Vioolduo; 14 Godsdienstige uit zending; 14.30 Stedelijk orkest van Maas tricht; 15.30 Voor de jeugd; 16 Amuse mentsorkest; 16.45 BNO: Nieuws- en za kelijke berichten; 17 Voor de binnen schippers; 17.15 Lichte gram.; 17.30 Re portage; 17.45 Orgelspel; 18 De N.S.B* antwoordt; 18.15 Orgelspel1; 18-30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: Groningsch praatje; 19 Groeten aan Nederlandsche zeelieden; 19.15 Op Uw boterham, cabaretrevue; Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Van de eene melodie in de andere, gr.pl.; 21.45 BNO: Nieuws berichten; 22 BNO: Militair overzicht; 22.10 Avondwijding22-2024 Zie Hilver sum I. RADIONIEUWS Zaterdag 17 October Ernstige muziek. Het stedelijk orkest van Maastricht con certeert om 14.30 uur (Hilversum II) o.l.v. Hein Jordans m.m.v. de pianist Mannus Salomons. Er wórden werken van Liszt, Berlioz en Jan Nieland uitgevoerd. Godsdienstige uitzendingen. Over den Zender Hilversum II hoort U om 10 uur de Morgenwijding. Om 14 uur: Derde lezing in den cyclus „De voornaamste Godsdiensten" over de „Mo- hammedaansche Godsdienst", door ds. G. van Sanden te Den Haag en om 22.10 Avondwijding. Cultureel© uitzendingen. Hilv. I 14.30. „De Europeesche Boe kenschouw", een wekelijksche bespreking van de belangrijkste week- en maand bladen. Feuilleton HET van Sylvia Sylvester Hoe vindt u dit theeservies? Niet onaardig! antwoordde hij: echter meer aandacht schenkend aan Mies persoonlijk, dan aan het porcelein. Maar toch geloof ik niet, dat mijn vriend er nu zoo door getroffen zou zijn! O, maar als u dit niet bevalt, er zijn nog genoeg andere dingen! Kijkt u maar eens goed om u heen! Het was wel een aardige jonge man, vond Mies en hij was heel goed ge kleed, Zoodat ze er niet aan twijfelde, of hij hoorde tot de soort klanten, die tante graag kreeg!, dus zou zij ook haar best doen, hem naar zijn zin te bedienen. Drijft u dez© zaak alïé'én? vroeg hij, overal rond-neuzend en nu eens het êén, dan weer het ander onderzoekend1 opnemend; maar intusschen steeds van Mies genietend. Ja, ik weet wel, zoovéél jongedames doen dat tegenwoordig!. Maar ik vind het dan toch. altijd1 even onder nemend en knap In mijn geval is het toch niet zoo: de zaak js van mijn tant® en ik logeer Agrarische ui tzendingen: Dirk van den Hul spreekt om 19 uur via Hilversum I in de serie „Als ik het voor het zeggen had" over „Hoe dat nog kan bestaan". Voor de jeugd. Tante Ans en Oom Frans gaan om 11 uur (Hilversum II) op ziekenbezoek. Luisterspel. Om 17.80 uur (Hilversum II) hoort u het tweede deel van het ver vol gluist er- spel „Druiven der Gramschap". VERSCHILLENDE BERICHTEN Distributie-ambtenaren gearresteerd De politie te Amsterdam heeft 12 distributieambtenaren aangehouden we gens fraude met distributiebescheiden. Controle-ambtenaren van den distributie- dienst waren tot de ontdekking gekomen, dat er op vrij groote schaal geknoeid moest zijn met bonkaarten. Toen zij vol doende gegevens in handen hadden om zeker te Zijn van hun zaak, stelden zij de centrale recherche van het hoofd bureau van politie er van in kennis, waarop spoedig de aanhouding van 12 ambtenaren volgde. Uit het onderzoek, dat de recherche instelde, kwam voorloopig- vast te staan, schrijft het Hbl., dat deze twaalf per sonen zich moeten hebben schuldig ge maakt aap verduistering in dienstbaar heid van eenvrij groot aantal distri butiebescheiden, dan wel aan medeplich tigheid daaraan. In verband hiermede zijn ook nog twee burgers aangehouden, te weten een brandstoffenbandelaar en een kantoorbediende, die beide hun be middeling moeten hebben verleend bij den verkoop van de waardevolle papieren aan wederverkoopers. Het onderzoek in deze zaak, dat reeds een overstelpende hoeveelheid bewijsmateriaal heeft opge leverd, wordt nog steeds voortgezet. Schoolinzameling oud papier Aan.' de schoolinzameling van oud pa pier en andere grondstoffen georgani seerd op initiatief van het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen „Romea" te Den Haag hebben in September 2228 scholen deelgenomen. Door genoemd! Rijksbureau worden elke maand prijzen uitgeloofd voor de scho len, die de grootste hoeveelheden afval stoffen inleveren'. De eerste prijs in dien wedstrijd in de maand September (f50) werd gewonnen' door de openbare lagere school te Elburg (hoofd de heer C. Eeg- demans), met een gemiddelde van 23.64 kg per leerling. Zijn kind vermoord In het St. Jozef Ziekenhuis te Eind hoven is overleden het vier wekeii oud zijnde kindje van de familie A, dat uit de ouderlijk woning werd vermist. De moeder Met aangifte doen bij de politie, waarop onmiddellijk een onder zoek weifd' ingesteld. De vader, die zich naar zijn werk had begeven, scheen van deze vermissing meer af te weten, 's Nachts te twee uur had de moeder het kind nog gevoéd. 's Morgens om zes uur werd zij wakker, toen haar man zich weer te bed begaf, waarbij Zijn kleeren anders gerangschikt waren dan idem avond te voren. De man moest dus in den nacht gekleed het huis verlaten hebben. De politie heeft daar om den man op zijn werk aangehouden en aan een verhoor onderworpen. Hij ontkende echter ten stelligste iets van het verdwenen kind te weten. Intusschen zocht de politie huis en om geving af en in een het huis gren zend schuurtje werd een 'afschuwelijke vondst gedaan. Dit berghok bevatte o.a. een ouden waschketel, welke tot vuil nisvat diende. Biji het openen van den ketel ontdekte men dekentjes, welke op het bedje van het kind gelegen hadden. Onmiddellijk werd het vuilnisvat leeg gehaald.. Onderin bevond zich het kind' met een strop oim den hals. De dader had getracht het kind op deze wijze van het leven te berooven, vervolgens had hier enkel een paar maanden; of schoon ik misschien ook wel blijf, als Zij tenminste denkt, dat ik er geschikt voor ben. O, maar ik ben wel zeker, dat dit Zoo is! Ik begrijp niet, hoe u al zoo goed op de hoogte komt van deze din- 1 gen en hun waarde. Ik Zal u eerlijk opbiechten: sommige vind ik heel mooi, maar andere zouden bij' mij de aschbak ingaan. Maar je hebt van die maniakken met Zoo'n ware verzamelwoede; en dóór moet u het zeker van hebben Mies glimlachte eens even; maar achtte het politieker, niet verder op dit onder werp door te gaan. Natuurlijk had hij al lang zijn keuze kunnen bepalen, maar hij draalde opzet telijk, om nog wat langer te kunnen praten met Mies. Ja, 'tis wat moeilijk, ziet u. Ik verwachtte ook nooit, dat die vriend van mij trouwplannen had. Hij heeft wat „druk" geleefd, zooals wij: dat noemen en hij had altijd veel relaties,met meis jes, waar hij dan ineens erg op gechar meerd was; maar in den regel duurde dit niet langer dan een week! Wat mij betreft ik vind zijn aanstaande vrouw een feeks. Maar dót mo.et Tiij weten. Misschien is het ook Zijn verdiende loon, omdat hij er al zoo velen een teleurstelling heeft bezorgd! Maar we kenn©n elkaar al zoo lang, dat ik toch hij do dekentjes op het lichaampje ge duwd en. den ketel met het deksel afge sloten. Het kind, dat ongeveer zes uur in den ketel gelegen, had, gaf nog teekenen van leven. De G.G.D. vervoerde het naar het St. Jozef Ziekenhuis, maar daar is hef overleden. De vader, die een psychopa- thischen, indruk maakt, is gearresteerd. Veiling van gevonden voorwerpen Te Utrecht is de gebruikelijke verkoo- ping van gevonden voorwerpen der Ne derlandsche spoorwegen gehouden. Zij, die mochten meenen, dat het publiek in dezen tijd minder vergeet en zuiniger gaat worden op zijn bezittingen, kan wor den gezegd, dat zulks niet het geval xis. Het bureau gevonden voorwerpen der Nederlandsche spoorwegen krijgt nog da gelijks stapels goederen binnen en het zijn vooral de avondreizigers, die voor werpen in -den trein laten liggen. De verduistering is ongetwijfeld van invloed op de vergeetachtigheid der mensöhen. Toch ""deed het merkwaardig aan, dat er zich, in tegenstelling tot andere vei lingen, dit keer geen enkel rijwiel on der de -vergeten goederen bevond. Ook fototoestellen zocht men tevergeefs. Er werden thans voornamelijk onedele me talen, hoeden, fjesschen en natuurlijk wandelstokken en parapluies in over vloed geveild. Er was van prijsopdrijving geen sprake, al werden er wel behoor lijke prijzen betaald- De kisten met hee- ren- en dameshoeden hadden natuurlijk veel aftrek. Maar voor velen was het een teleurstelling, toen werd medege deeld, dat voor den verkoop van hoe den behalve geld, textielpunten verschul digd waren. De zaal deinde van spanning toen een kist met honderd schoenen aan bod kwam. Maar ook hier werd ,op het enthousiasme spoedig een domper ge zet, want het bleek, dat het een kist was met enkele schoenen en er zich geen' en kel paar onder bevond. Toch had men voor het kistje nog grif veertig gulden over. 1 ij Distributie van insuline In verband met de invoering per 15 October 1942 van eën rijksregeling, ten aanzien van do distributie van insuline komen de b'epaingen betreffende de ver strekking van dit geneesmiddel, die de commissaris, belast met het toezicht op de Ziekenfondsen, op 24 Januari 1942 heeft uitgevaardigd, te vervallen, behou dens het voorschrift, dat de kosten van het geleverde insuline, buiten de nor male recepten der artsen om, als bij zondere uitgaven ten laste komen van het algemeen ziekenfonds, waarbij de pa tiënt is verzekerd. Vrouw in brand geraakt Dezer dagen was de 68-jarige bewoon ster van een perceel in de Oeverstraat te Arnhem, S. B., des nachts opge staan en daarbij' had Zij een kaarsje op een stoel naast haar bed aangestoken./ Bil het weer naar bed gaan, 'Zijn haar kleeren met de kaarsvlam in aanraking gekomen en in brand gevlolgjen. Op haar hulpgeroep snelde een inwonende doch ter toe, wie het mocht gelukken, Zij het dan ook ten koste van brandwon den aan haar handen, haar moed'er van de brandende kleedingstukken te ont doen. De vrouw bleek echter reeds zoo ernstige brandwonden te hebben beko men, dat Zij in het gemeente-ziekenhuis' is overleden. Zondagartsendionst Ziarikzee Zondag 18 October: Dr. van Hoorn en Dr. van Leeuwen. Te Begona is een uniek huwelijk vol trokken tusschen den 60-jarigen doof stommen kunstschilder Valentia de Zu- biaurre en een jeugdige Spaansehe. Bij de kerkelijke plechtigheid fungeerde de ruim 80-jarige moeder van den bruide gom! als getui;g|e. Ter wjjle van haar zoon had zij1 zich destijds die onderwijs methode voor doofstommen eigen ge maakt. niet in gebreke wil blijven, hem een cadeautje te zenden. Maar liefst wilde I ik dan met iets ongewoons voor den J dag komen. Misschien hebt u het een of 1 andere eigenaardige ornament? I Dit heb ik juist vanmorgen ontdekt, in een donker hoekje van het vertrek. Ik denk, dat het daar al heel lang ge staan heeft, want het is erg stoffig. Maar het is wel een hoogst-eigenaardigi ding! Ze zette voor hem neer een ivoren Boeddha-beeldje, een paar decimeter hoog en prachtig uitgesneden. De hoofdbedek king was met edelgesteenten ingelegd en het was blijkbaar heel oud. Hij hield het bij het licht, bekeek het een jsjgeed en riep verrukt: O, dat is prachtig! Net, wat ik hebben moet! Ik denk, dat hij er wel heel erg mee ingenomen zal zijn! Hoeveel kost het? Mies keek even aan den onderkant en zei: Vijf en twintig gulden. Dat is niet duur! Een echt koopje, zou ik meenen! Goed; dat neem ik. Wilt u het maar voor mij inpakken? Is dat alles voor vandaag? vroeg Mies, een beetje teleurgesteld over dien geringen inkoop. Ja, ik zie hier nog zoo veel, dat ik graag zou hebben; maar nu voor van daag is "het weer genoeg!' Zoo nu en VERBOD TOT VERKOOP VAN BEPAALDE ARTIKELEN Geldt voorloopig slechts voor fabrikanten en tusschenhandelaren Binnen het kader van de door de overheid op oeconomisch gebied getrof fen maatregelen is in de Staatscourant van 14 dezer gepubliceerd een beschik king van den secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij de verkoop en aflevering door industrie, groot- en tusschenhandel van een aantal artikelen met ingang van den datum van afkondiging voorloopig is verboden. Daarbij zijn fabrikanten, groot- en tus schenhandel tevens verplicht hun voorra den en wel naar aard, hoeveelheid en prijs van deze artikelen op daarvoor vast te stellen formulieren op te geven. Deze formulieren zullen binnen eenige dagen beschikbaar worden gesteld. Hier over zullen nadere mededeelingen volgen Bovendien zijn alle voor deze beschik king afgegeven verkoop- en afleverings- vergunningen en verleende dispensatie van een verkoop- en afleveringsverbod vervallen. De goederen, waarvan de verkoop en aflevering door industrie, groot- en tus schenhandel (dus niet door den detail handel) met ingang, van heden is verbo den zijn: Antiquiteiten, antieke stoffen, gobe lins, draperieën, speciale weefsels, bad mutsen, haarnetjes, parapluies, parasols, geweven tasschen, knoop en, bijv. van parelmoer, hoorn, notenbasten, kunst hars, kunsthoorn, celluloidderivaten, enz kammen van kunsthars, kunsthoorn, cel luloidderivaten, enz., reisdekens en voet matten (niet van machinaal gesponnen stoffen), mandenvlechtwerk, bezems,bor stelwerk, kwasten, naainaalden, luxe artikelen (bijv. artikelen van ivoor, resp. imitaties van schildpad of imitaties van parelmoer of imitaties waschpairelen of imitaties), Japansche .artikelen (van hout of steen) en andere kunstnijverheids- artikelen, imitatiesieraden, ijzèren en ver zilverde, sieraden, kunstbloemen van weef sels of papier, fotografische artikelen, artikelen van dierlijke stoffen vervaar digd, bamboestokken, huishoudelijke ar tikelen van hout, speelgoederen, houten en ijzeren sportartikelen, badkuipen (bijv. bidets, spoelbakken, waschbakken, enz.), haarden, kachels, groote en kleine bijlen, hamers, broodsnijmachines, vleeschhak- machines, koffiezetmachines, ijslepels, ta felmessen, vorken, couverts, strijkijzers, uit ijzer en staal vervaardigde sanitaire artikelen,, schaatsen, rolschaatsen, zak messen, aschbakken, schilderijen en pren ten, gelijst of ongeiijst met een verkoops prijs van minder dan f 100, lampen, stand aards van lampen en lampekappen, mu ziekinstrumenten, losse meubelen, eau de cologne, parfums en andere reukmiddelen, haar- en mondwater, poeder, schmink, tandpoeder en tandpasta, cloCbes (ruwe hoedenvormen), veeren, passementen, kan ten, stoffen en sluiers, reistasschen en handkoffers van leder öf imitatieleder, tasschen, portemonnaies, acte- en boe- kentasschen, portefeuilles, reisnécessaires van leder- of handweefstoffen, alsmede gedeeltelijk vervaardigd uit machinaal gesponnen stoffen, voor zoover deze niet de overhand hebben, pelterijen, leeren handschoenen, steenen siervazen en vaat werk, aardewerkartikelen, porseleinen artikelen (tafelgerei, siervazen, enz.), ge bruiksvoorwerpen van edelmetaal (bijv, van zilver, verguld), postpapier. Niet nakoming van deze verboden kan gestraft worden op grond van het Oeco nomisch Sanctiebesluit. ZIERIKZEE. Het groot instrumentaal en vocaal concert, dat Zondag j.l. m de Nieuwe Kerk werd gegeven, wordt op verzoek herhaald, teneinde ook zij die toen niet in de gelegenheid waren, de kans te geven van het waarlijk uit stekende concert te genieten. De wel zeer uitvoerige recensie in ons nummer van Woensdag geeft een getrouwe in druk van het gebodene, dat aan boog te stellen eischen voldoet. Kaarten zijn nu nog verkrijgbaar. De Burgemeester van ZierikZeè ves tigt de aandacht van hen, die te Zie- rikz'ee een vergadering willen beleggen op de wensehelijkheid om de aan vrage daartoe zeer tijdig aan den Procureur-Generaal fd. Directeur van Po litie in te zenden, aangezien van de toestemming tot het houden daarvan minstens 3 dagen tevoren aan de Duit- sche politie kennis gegeven dient te worden. RENESSE. Zondagmiddag zal het fan farecorps „Luctor et Emergo" op de dorpskiosk concerteeren. De pitten der zonnebloemen worden Wanneer de bloemkernen gedroogd zffn, ook in ons land productief gemaakt, worden de zaden eruit verwyderd. (Polygoon-Kuiper Pax Holland s) dan zal ik eens weer komen en zien, wat u er soms bij gekregen heeft! Maar zoo druk druk trouwt er niet een vriend van mij en mijn kamers staan al over vol! Gaat u nooit eens uit, vroeg hij, terwijl hij z:ijn zakboek te voorschijn haalde, om zijn inkoop te betalen. Mies schudde het hoofd. Tot nog toe niet! Tante wil niet dat ik alleen ga en ik ken hier geen andere meisjes. Later hoop ik wel eens in de gelegenheid te zijn. Ik ben dol op dansen. U ook? Ja, maar ik heb er den laatsten tijd niéts aan gedaan en daardoor ben ik er geheel uit! U danst zeker verruk kelijk. Daar is uw heele verschijning naar! Hoort u eens: als ik toevallig, soms kaarten kreeg voor een partijtje of een schouwburgvoorstelling, zoudt u dan mee willen gaan? Ik voel mij nu zoo eenzaam, want, toen ik uit Indfë kwam kende ik bier geen mensch meer. U zoudt er mij dus een groot genoegen mee doen? Mies kreeg een erge kleur en het trof1 hem, zoo onschuldig, als zij er uitzag! Toe, zegt u nu: ja! drong hij. Het moet zoo saai voor u zijn, om hier maar altijd opgesloten te zitten zonder eenige variatie in uw leven! O, Tante lóat mij dikwijls uitgaan, maar zij is wat ouderwetsch van op vatting en dansen is, volgens haar, dus uit den boozeï Als ik er eens toe over ging, dan moiest ik spijbelen, ziet u? Nu, goed! Dan maar spijbelen! In den regel weet u, jongedames, uw zin nogal doorgevoerd te krijgen. In ieder ^geval zal ik maar wachtenop hoop van zegen! Hoe is uw naam eigen lijk? Want, als ik u, nu, bij voorbeeld kaarten of zoo iets wil zenden, dan moest ik dien toch weten! Mies Segers. Ze merkte, dat hij verrast was, terwijl hij den naam in zijn zakboek opteekende; en hij vroeg dan ook: Is u nog familie van Jan Segers, den ontdekkingsreiziger? Zij was op het punt, om te antwoor den, dat die bewuste Jan Segers haar vader was. Maar wat hoefde hij haar identiteit eigenlijk te kennen? Dus ant woordde ze ontwijkend O, Jan Segers?.... Ja, dót wel! Maar ik ken hem anders bijna niet en weet ook maar heel weinig van de familie af! Dit was waar, want haar vader, die zoo eenigszins als een „zwart schaap" beschouwd werd, had, van zijn kant.' cok in het minst geen moeite gedaan, om op de hoogte te blijven van zijn familie. Nu, gopden dag! Met den Boedha ben ik tenminste heel ingenomen. (Wiofdt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2