ZIERIKZEESCHE KIEUWSBODE VRIJDAG 16 OCTOBER 1942 OPGENOi ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT: Prijs: in Zierikzee y 1.60, elders 'J 1.90 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en IB cent. Losse nummers B cent. Verschijnt iederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesohe JNieuwabode, ZierikzeeJ Schuithaven^B 94, Telef. 32, Giro no. 137077 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 993TB JAARGANG No. 15065 ADVERTENTIES: Advertentiën 10 cenl per millimeter; in-* gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2020 DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Terreinwinst in Stalingrad Zeegevecht in het Kanaal Het opperbevel van de wieermacht maakte Donderdag bekend: In den Kaukasus zijn Duitsche en Slo- waaksche troepen in dichtbeboscht berg- terrein onder verbitterde gevechten door de nieuwe vijandelijke stellingen heen- gebroken en hebben ruim 500 steunpun ten èn gevechtsposities stormenderhand genomen. In den Ter©k-sector werden vijandelijke strijdkrachten teruggeworpen. In Stalingrad hebben formaties in fanterie den verbeten tegenstand der bolsjewisten in blokken huizen en barri cade-stellingen gebroken en Zijn diep in 't Noordelijk stadsgebied' doorgedromgjen. Eskaders vliegtuigen en duikbommen werpers hebben in achtervolgingsaanval- len vijandelijke bunkers en artilleriestel lingen uiteengeslagen. Ontlastingsaanva'l- len van den vijand werden met zware bloedige verliezen afgeslajglen. Doeltref fende luchtaanvallen waren ook gericht op transportwegen en overladingsplaat sen der bolsjewisten aan dien benedenloop van de Wolga. Een tankboot en twee vrachtschuiten werden door brand' ver nietigd. Aan het front van den Don hebben Rumeensche 'troepen plaatselijke aanval len afgeslagen. In den centtalen sector van het front hébben eigen acties van stoottroepen tot de vernietiging van tal rijke bunkers en gevechtsposities geleid Gevechtsvliegtuigen hebben belangrijke spoorwegtrajecten gebombardeerd, waar bij de vijand aanzienlijke verliezen aan rollend materiaal leed. In scheervlueht- aanvallen hebben ja ebt vliegers een bols jewistische motortorpedoboot op de Fin- sche Golf in brand geschoten. In het hooge Noorden zijn aanvallen van jacht- kruisers gericht op troepenkampen ten Oosten van de Kola-bocht. De Britsche luchtsteunpunten op de eilandvesting [Mal ta Zijn door gevechtsvliegtuigen over dag en des nachts met bommen van Zwaar kaliber bestookt. De ter bege leidende bescherming opgestegfen Duit sche en Italiaansöhe jagers hébben te zamen 25 Britsche jagers neergescho ten, waarvan 18 alleen door Duitsche jagers vielen. Twee eigen vliegtuigen keerden niet terug. Bij een aanval op het konvooiverkeer voor de Britsche kust hebben motor- torpedobooten vier vijandelijke koopvaar ders van 8000 brt. in den grond' geboord. Alle booten keerden op hun steunpun ten terug. In den nacht van 13 op 14 October is het in het Kanaal tot een zeegevecht gekomen tusschen Duitsche beveiligings vaartuigen en een sterkere yijandelijke formatie, die bestond uit 2 groepen tor- pedobootjagers en verscheidene flot tieljes motortorpedobooten. In een haird gevecht wérd een Britsche artillerie- motortorpedoboot tiot zinken gebracht en vijf motortorpedobooten door artillerie treffers beschadigd, resp. in brahd ge schoten. Een eigen motortorpedoboot ginigl verloren. Patrouillebooten en marine- afweergeschut hebben in het Noordzee gebied twee vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Lichte Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben gisteren voor den oorlog belangrijke installaties en militaire doe len aan de Zuidkust van Engeland ge bombardeerd. ZEESLAG BIJ DE SALOMONS-EILANDEN Twee Japansche kruisers tot zinken gebracht „De afsnijding van de voortdurende Ja pansche troepentransporten naar de Sa- lcmons-eilanden was het doel van een grooten aanval van Amerikaansche vloot- eenheden op Japansche zeestrijdkrach ten", aldus wordt in een officieel bericht van het Amerikaansche ministerie van Marine medegedeeld. Het is hierbij in den nacht van 11 op 12 October tot een zeeslag op groote schaal gekomen. De vlootgevechten speelden zich voor namelijk in de nabijheid der Savo-eilan- den af (ter hoogte van Toelagi). Eenige Amerikaansche kruisers zijn beschadigd, een .torpedojager is tot zinken gebracht. „Aan Japansche zijde", aldus het com muniqué, „bedragen de verliezen: een zwaren kruiser, vier torpedojagers en een j transportschip van ongeveer 5000 ton". Na een strijd, die ongeveer een halfuur duurde, zouden de Japanners gedwongen zijn, zich terug te trekken. Op den moir- gen van den 12den Oct. hebben Ameri kaansche torpedovliegtuigen en duikbom menwerpers de terugtrekkende Japansche schepen aangevallen. Een Japansche krui ser Is brandend achtergelaten. In den namiddag van den 12den Octo ber hebben Amerikaansche torpedovlieg tuigen wederom een aanval gedaan op een vijandelijken kruiser en een torpe dojager ten Zuiden van Nieuw-Georgië. Een voltreffer heeft den kruiser tot zin ken gebracht. Men heeft inog kunnen waarnemen, hoe de bemanning het schip in reddingsbooten heeft verlaten. (S.P.T.) VLOOTSTEUNPUNT OF LUCHTSTEUNPUNT De huidige beteekenis van Gibraltar Over de straat van Gibraltar rollen dagelijks de doffe ontploffingen van dy- namietpatronen en tot diep achter La Linea weergalmt de echo. Vliegtuigen cirkelen om de rots, die als een gigan tische driehoek ver in Zeie uitsteekt. Zes j kilometer is deze rots lang, de breedte bedraagt op sommige plaatsen slechts acht honderd meter. De stad' Gibraltar Zelf ligt aan den Westelijken flank van den 420 meter hoogen rots, op een smal terras. Donker Zijn de huizen, nauwe lijks afgeteekend tegen de grijze rots- j massa. In het Noorden waar zich vroe ger de renbaan bevond, ligt het vlieg veld, tegen een loodrechten 150 meter hoogen rotswand aan. Hier zijn de Engelsehen in koortsach tige haast bezig het vliejgVeld uit te breiden. Hier ratelen de rotsboren, dideu- nen de ontploffingen en Zwoegen En gelsche'en Spaansdhe arbeiders tusschen gruis en puinwolken. Hangars worden in rotsen gehouwen, werkplaatsen en mu nitiekelders. Hier Zullen de startbanen moeten komen voor de zwaarbeladen transportvliegtuigen, die men naar Egyp te wil sturen. Maar Zelfs wanneer men de kerkhoven Iaat verdwijhen, alle hui zen in den omtrek met den grond ge lijk maakt en het prachtige park, te vens botanische tuin, de Alema-Garden, in een rolveld verandert, dan heeft men wel een vliegveld van 850 meter lengte en meer dan 500 meter breedte, maar nog geen luchtsteunpunt. Metereologisch immers ligt Gibraltar buitengewoon ongunstig. Uit het Oosten waait de „Levante", een krachtige wind, langs de steile berghellingen en ook de Westelijke winden botsen tegen het bergmassief en vormen gevaarlijke wer velstro omingen, de doodsvijand van alle luchtverkeer op Gibraltar. De talrijke omlaaggestoTte vliegtuigen be wijzien het nog dagelijks. De Engelschen hebben ingezien, dat' Gibraltar als vlootsteunpunt veel van Zijn waarde heeft verloren en Zijn thans in koortsachtig tempo bezig de rotsvesting tot een luchtsteunpunt te maken. Men kan echter wel stukken rots opblazen,, onderaardsche hangars aanlegglen en dui zenden kazematten in de rotsen uithou wen, maar men kan de winden niet dwingen, de onverbiddelijke elementen niet corrigeeren. Ondanks alle krachtsinspanning kan niets aan het feit veranderen dat Gi braltar geen vlootsteunpunt in de wer kelijke beteekenis. van het woord meer is, geen veilige verzamelplaats van trot- sche Armada's. En wat de waarde van deze vesting als luchtsteunpunt betreft: de natuurlijke voorwaarden om hier een steunpunt van de eerste orde te vesti gen ontbreken ten eenen male. MANGAAN-ERTS IN DE SOVJET-UNIE Oekraine en KaukastiB leveren de helft der wereldproductie Door de rijke mijnen bij Nikopol aan de Dnjepr en Tsjiatoeri in Trans-Kauka- j sië was de Sovjet-Unie vroeger ide groot- J ste wereldproduoent van mangaanerts. Met Nikopol verloor zij reeds de helft van haar productie. Thans hebban Duit sche bergjagers die eerste schreden igezet op den Ossetischen heirweg, die over de bergketens van den Kaukasus naar 'de mijnstreek van Tsjiatoeri voert. Zonder mangaan :geen staal, zonder staal geen wapens. Kolen en ijzer zijn niet voldoende om het vooral voor de wapenproductie onontbeerlijke staal' te bereiden. Het ijzer moet gezuiverd war den en daartoe is het grauwwitte metaal, idat uit het mangaanerts gesmolten wordt, het beste hulpmiddel. Ook in legeeringen wordt mangaan veel gebruikt. Geen won der dus, dat alle landen met een belang rijke oorlogsindustrie altijd hebben ge streefd naar vrije beschikking over man gaanerts. Twee landen slecht* waren hiertoe in Wanneer verduisteren Heden (Vrjjdag): zon onder 18.45. Morgen (Zaterdag) son op 8.07zoü onder 18.43 Tuaschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 15.48; onder 1.02. (Eerste kwartier om 0.58 uur) Volle maan Zaterdag 24 Oct. Laatste kwartier Zondag 1 Nov. Nieuwe maan Zondag 8 Nov. Eerste kwartier Zondag 15 Nov. staat. Het Engelsche Rijk en Ide Sovjet- Unie. Het Engelsche Rijk door de mijnen in Britsch-Indië en Afrika, döJe in 1937 meer dan een derde déél der wereldpro ductie van ruim 6 milMoen ton leverden. De helft bracht 'de Sovjet-Unie uit den aardbodem te voorschijn en ide rest kwam voornamelijk uit Brazilië en Cuba. Duitschlamd en ide Ver. Staten daaren tegen moesten het 'benoodigde mangaan erts grootendeels invoeren. In de Duit sche mijnen wordt slechts een geringe hoeveelheid a<rm erts gewonnen, zoadat altijd een 'belangrijke invoer plaats vond, in de laatste jaren voor deze oorlog uit Zuid-Afrika. Na ide bezetting van Ni kopol is de maingaanvoorzieniing van de Duitsche oorlogsindustrie thans ruim schoots verzekerd. De Ver. Staten, de grootste staalproducent ter wereld, moe ten het mangaanerts zelfs vrijwel geheel invoeren. In den vorigen wereldoorlog, vormdi ide'ze omstandigheid reeds een ernstige belemmering voor ide lontwikkeling der oorlogsindustrie en ditmaal is dit weder om het geval De j aarlij.ksche behoefte wordt op meer dan 1 millioen tan ge schat, die door Braziïidë en Cuba niet in vollen omvang gedekt kan worden. Mangaan staat in de Ver. Staten dan ook bovenaan op de lijst der grondstof fen, die tot eiken prijs in voldoend^ mate aanwezig moeten zijn. In 1937 was de Sovjet-Unie met een productie van' bijna 3.5 millioen ton ver reweg de grootste wereldproducent. Ni kopol en Tsjiatoeri brachten van deze hoeveelheid' ieder ruim de helft voort, terwijl in Kazakstan en West-Siiberië nieuwe vindplaatsen werden .ontdekt en ontgonnen. Het bij Tsjiatoeri, gewonnen erts, ging grootendeels over Poti aan de Zwarte Zee naar het buitenland. Een gering per centage werd' in de fabrieken bij Ses- tafoni, dat eveneens in Georgië ligt, ver werkt. De productie van Nikopol werd daarentegen geheel voor de eigen be hoefte der Sovjet-Unie gebruikt. Sedert het verlies van Nikopol zal het erts van Tsjiatoeri waarschijnlijk over de Kaspische Zee naar het Noorden ver voerd zijn. De opmarsch der Duitsche troepen naar de Wolga maakt dit ver voer echter uiterst bezwaarlijk, zoadat de staalfabriek van het land, dat eens de grootste producent was en over 73 pet. der wereldreserves aan mangaan erts beschikt, thans gebrek zullen krijgen aan deZe onmisbare grondstof. Volgens een extra-bericht van denBrit- schen berichtendienst uit Washington heeft die staf van de Amerikaansche Ma rine Woensdagavond medegedeeld, dat Japansche oorlogsschepen het Amerikaan sche vliegveld en hgt steunpunt op het eilnd Guadalcanar op de Salomonseilan den beschieten en dat Japansche trans portschepen aan de Noordelijke kust van het eiland versterkingen aan land hebben gezét. De Braziliaansche regeering heeft, vol gens berichten uit Rio de Janeiro, be kend gemaakt dat de Braziliaansdie sche pen ^Osorio" (2230 brt.) en „Lages" (6472 brt.) in September voor de Bra- ziliaansche kust zijn getorpedeerd en iü den grond geboord. Van militaire Duitsche Zijde verneemt het DNBDuitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den loop van Woensdag op nieuw de Britsche vliegvelden Halfar en La Venezia op Malta gebombardeerd. Nog boven de wateren voor Malta tracht ten Britsche formaties jagers, evenals op de vorige dagen, het luchtruim bo ven iMalta af te grendelen. Tusschen WINTERHULP NEDERLAND HERVAT HAAR TAAK De oponingevergadoring te Amsterdam Het thans afgesloten seizoen 1941—1942 van het winterhulpwerk in Nederland heeft het vorige met 3 millioen gulden glansrijk geslagen. De inkomsten' stijgen en zoo kan er ook meer voor de be- hoeftigen in den lande worden gedaan. Daarvan heeft de directeur-generaal van Winterhulp Nederland, de heer F. W. van Vloten, getuigd in een massale bijeen komst in het Concertgebouw te Amster dam, welke den inzet vormde van de winteractie 1942—1943, toen hij bij deze gelegenheid de gebruikelijke verantwoor ding aflegde over het werk in het af- geloopen seizoen. Bij deze tweede maal, dat Winterhulp' Nederland de verantwoording aflegde over het werk in het af geloop en seizoen, kon de heer van Vloten met groote vol doening vaststellen, dat de resultaten die van het eerste jaar belangrijk over treffen. Ondanks de tegenwerking en 't vooroordeel van velen in den lande, be wogen zich de inkomsten in stijgende lijn, waardoor het mogelijk was een groo- ter bedrag tot uitkeering te brengen dan in het eerste jaar het geval was. De totale inkomsten beliepen, inclu sief f267.617.56, zijnde het bij het begin van het vorige jaar aanwezige saldo in geld f 10.096.076.47 tegen ongeveer f7 millioen in het eerste jaar. Zij werden verkregen door de bekende lijsten- en straatoollecten, waarvan er 12 werden gehouden, door giften in geld, bij elkaar f7.788 094.25; door giften in natura tot een waarde van f740.364,66 en door de opbrengst van de loterij van f 1.300 000. De directeur-generaal sprak zijn dank uit aan al die vrijwillige medewerkers, die ten getale van 30.000 in onvermoeiden inzet ertoe bijdroegen de collecten te doen slagen, die ondanks koude en sneeuw met de roode collectebus op hun post stonden of huis aan huis de lijsten ter teekening aanboden. Gaarne rekende hij wederom op hunne medewerking in het komende seizoen. De verzorging geschiedde in waarde bons en contanten, voedsel en giften in natura, welke laatste bestonden uit: le vensmiddelen, kleeding, huishoudelijke ar tikelen en brandstoffen. In waardebons werd uitgekeerd een bedrag van onge veer f 8.600.000, in contanten ongèveer f 290.000, in voedsel en giften in na tura ongeveer f673.000, totaal f 9 563.000. De hierop vallende bedrijfsonkosten en salarissen bedroegen f331.000, zijnde 3.46 pet. van het totaalbedrag der uitkeeringen Gemiddeld werden per uitkeering y* millioen mensch en-geholpen. Hiervan wa ren er 65.000 jonger dan 3 jaar, 70 000 van 3 t/m. 5 jaar, 162.000 van 6 t/m. 13 jaar, 72.000 van 14 t/m. 17 jaar en 385.000 van 18 jaar en ouder. De grootte der uitkeeringen bedroeg f 12.68 per per soon tegen f7.82 in het eerste winter hulpseizoen. De gemiddelde uitkeering per gezin was f50. Het ledenaantal is gegroeid tot ruim 25.000. De werkzaamheden van denN.V.D. bewogen zich o.a. ook op het gebied van kinder- en moederuitzendingen, ter wijl tevens de school-tandverzorging ter hand werd genomen. In totaal werden er tot nu toe 9407 kinderen uitgezonden, waarvan 8128 naar pleegouders in Duitsch- land, 295 naar tehuizen in Duitschland, 100 naar pleegouders in Nederland en 884 naar tehuizen in Nederland. Dit jaar zullen nog 5000 kinderen worden uitge zonden. Het aantal uitgezonden moeders is tot nu toe 744, waarvan 150 naar Duitschland en 594 in Nederland. De schooltandverzorging heeft zich bui ten de behandelingen tot taak gesteld om bij het volk het begrip te wekken, dat tandverzorging voor de jeugd onmis baar is. Daartoe werden voordrachten en lezingen gehouden en filmen ver toond. Er zijn thans 17 schooltandverzor- gingsklinieken, welke over de verschil lende provincies van het land verdeeld zijn. Ook bij bominslagen, wélke helaas nog geregeld voorkomen, heeft de N.V.D. zich ingezet en door directe hulp de eerste no oden der getroffenen opgevangen. In totaal werd hiervoor een bedrag van ruim f 87.000 verstrekt. Keuring voor de Waffen SS I en het Legioen i Het SS-Ersatzkommando deelt ons me- de, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen Zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt ide aandacht er op ge vestigd, en wel speciaal voor hen, die er beZwaar tegen hebben bun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataillon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataillon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toetreden. 17.10.42 11 uur: Arnhem, Weverstraat 16b. 18.10.42 14 uur: Venlo, Deutsches Haus, Emmastraat 19.10.42 11 uur: Eindhoven, Huis Mlaria, Kruisstraat. 20.10.42 11 uur: Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Marit 45. 21.10.42 10 uur: Tilburg, Werkliedenver., Tuinstr. 68, 21.10.42 17 uur: Rotterdam, Deutsches Haus. 22.10.42 10 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 22.01.42 17 uur: Utrecht, Wehrmaehtsheim, Mariaplein. 23.10.42 10 uur: Den Haag, Café den Hout. Bezüidep houtsche weg. 24.10.42 11 uur: Amersfoort, Dienstgebouw» Kapelwig. Bi] OllZO vrijwilligers. Een kykje in één der vele magazynen, diktofflt direct achter het front. Van hieruit worden de jongen» dagelyke verzorgd, en dat het goed it, toont de foto. (88 P.K. Alstadt O H P.H. t) de MesseTschmidtjagers en de Britsche loopige berichten, negen Spitfires door formaties jagers kwam het, bij het for- de Duitsche jagers werden neergescho- ceeren van een doorbraak, tot felle ten. De Britsche vliegtuigverliezen stijgen luchtgevechten, waarbij, volgens de voor- i daarmede tot veertig machines, _v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1