COLUMBUS' ONTDEKKING Vier-en-een-halve-eeuw geleden ontdekte Christophorus Colu-mbus, na een lange, gevaarlijke reis het continent Amerika, de Nieuwe We reld. Deze eerste groote. zeereis, welke Co lumbus op 3 Augustus 1492 aanving met zijn drie bescheiden karveelen, de Nina, de Pinta en de Santa Maria, zou eens en vooral een mijlpaal op den weg der- menschheid blijken. Deze reis toch leid de tot de ontdekking van de Nieuwe Wereld, welke tot op dat oogenblik slechts als een vage, onduidelijke ver beelding in de hoofden der toenmalige geografen had bestaan. Het is bekend, dat Columbus tengevolge van zijn gebrek kige zeevaartkundige hulpmiddelen Ame rika eigenlijk slechts „bij toeval" heeft- ontdekt, terwijl hij zelf tot zijn doodt toe in de meening heeft verkeerd, dat hij een nieuwen zeeweg naar Indië had gevonden. In elk geval zag een van de matrozen van Columbus' schip, de Santa Maria, dien ochtend van den 12 Oct. 1492, voor het eerst land en eenigen; tijd later zette Columbus Genuees van geboorte, werd zijn reis gefinancierd door het Spaansche koningspaar voet aan land op het eiland Guanahani, door hem San Salvador genoemd. Berichten uit de Oudheid Reeds in de literatuur van de Antie ken vindt men vrij veel auteurs, als Diodoros, Plinius, PLutarchus, Seneca en Strabo, die weten te berichten over legen darische eilanden en menschen in het Oosten. Dit wijst er op, dat het niet on mogelijk is, dat reeds vrij vroeg Euro- peesche zeevaarders door geweldige stor men over den Atlantischen Oceaan ge dreven zijn en op het Amerikaansche contingent terecht kwamen. Nog waar schijnlijker is, dat inboorlingen van Ame rika uit met hun booten naar de kusten van ons werelddeel gedreven werden. In ieder geval staat va9t, dat reeds in het jaar 968 de Noorman Bjarno de Noord-Oost kust van het Amerikaansche vasteland van Labrador tot Massachus- sets of Rhode Island ontdekte, die ver volgens door Leif Erioson en onder Vikingers tusschen 1003 en 1006 voor het eerst betreden werd. Zij drongen door tot het huidige Winconsin en allerlei sporen wijzen er op, dat de Noormannen hier minstens tot de veertiende eeuw gehuisd hebben. Zij noemden deze lan den Helluland, Markland en Vinlamd (druivenland). Dat er ook reeds op cultuur gebied voor Columbus' tijd verbindingen beston den tusschen Europa en Amerika wordt o.a. bewezen door de interessante wand schilderingen in den dom van Sleeswijk, waarvan men de beteekenis pas eenige jaren geleden ontdekte. TELEGRAMMEN Ook Mongolen? I i Tensl-otte zouden ook Chineezen en Ja panners reeds lang voor de Spaansche zeevaarders tot de kusten van het Ame rikaansche vasteland zijn doorgedrongen. Verschillende in Noord-Amerika gevon den oude munten en de Mongoolsche trekken der Eskimo's zouden hiervoor pleiten. Ondanks deze - aanwijzingen ont breekt echter het bewijs, dat Christo phorus Columbus niet de eerste was, die Amerika ontdekte. Het is dientenge volge twijfelachtig," of men er ooit in slagen zal de namen, de levensgeschie denis en de avonturen te weten te ko- men van de dappere mannen, die wer- I lcelijk 'als eersten de Nieuwe Wereld ont- 5 dekten. Juist deze dag, waarop het 450 jaar geleden is dat Christophorus Co- I lumbus met zijn metgezellen oip het eiland Guanahani aan land ging, geeft j aanleiding om zich-met deze raadselen der geschiedenis en de cultuurproblemen van alle tijden bezig te houden. Na vier en eén halve eeuw mag men gerust zeggen, dat de Nieuwe Wereld voor ons Europeanen, nog altijd een der meest belangwekkende problemen vormt, welke de aarde in haar geheel oplevert.' Men beschouwt de Middeleeuwen als ge ëindigd met de ontdekking van Amerika door epn Genuees, die -overigens zelf slechts bedroevend weinig vreugde van zijn stoutmoedige daad beleefde en. o-nd.er ellendige omstandigheden is gestorven. Te beginnen met de "zestiende eeuw heeft de ontdekking van Amerika in elk geval de wereld en het leven der vol keren een geheel ander aanschijn ge geven. TAYLOR TE NEW. YORK. De speciale gezant van Roosevelt bij het Vaticaan Mjrann Taylor is, naar de Bri-tsche berichtendienst meldt, per CLip- pervliegtuig te New York aangekomen. DE STRIJD TUSSCHEN JAPAN EN DE V.S. Volgens den Britschen Nieuwsdienst heeft het Amerikaansche Ministerie van Marine medegedeeld, id-at drie Ameri kaansche zware kruisers op 8 en 9 Aug. 1-1-, bij de Salomonseiland-en zijn gezon ken, tegelijk met den Australischen krui ser „Ca-mlerra". De Amerikaansche krui sers zijn de „Quincy", de „Vincennes" en de „Astoria", alle drie met een wa terverplaatsing tusschen de 9000 en 10000 ton. Hij was de schrijver van een boek: „Banier des Heeren op de Victorie van den Luit-Admiraal Tromp. 1639". Bruijnvisch, Adriaan. Zoon van bovengenoemde. Geb. 10 Febr. 1628. Over leden Augustus 1653 als predikant in zijn geboorteplaats. Was vooraf pred. te Eikerzee en bedankte voor beroepen naar den Haag, Leiden en Amsterdam. Na zijn overlijden verscheen van tiem: „Het heil des Heeren, vertoond in 21 pred. Over de geboorte en opstandig onZes Heeren en de zendings des H. Geestes". Den Haag. 1679. DE WEDEROPBOUW VAN ROTTERDAM Het probleem van de financiering der her-installatie De afwikkeling van de schade-regelin gen' nadert de voltooiing en de vraag dringt zich thans -eens te meer op, hoe de financiering der herinstallatie in ge ordende banen geleid moet worden. Dit vraagstuk wordt gecompliceerder, naar mate het moment, dat de schade geleden werd, verder in het verleden komt te liggen. Er kan geen sprake meer van zijn, dat wederopbouw en herinstallatie te dekken, zijn -met de schade-ui-tkeerim- gen, die gebaseerd zijn op ide waarden van Mei 1940, aangezien de kosten van herbouw en herinstallatie in alle opzich ten aanzienlijk gestegen zijn. Wanneer men zich op het ongetwijfeld juist standpunt stelt, dat de oorlogs schade een nationale aangelegenheid is en dat men het herstel daaryan moet zien als een kwestie van nationale in spanning, -dan kan men allerminst vol staan -met het vergoeden van hetgeen verloren gegaan is, -maar dan dient men uit te gaan vbn een -grondslag, volgens welke de gedupeerden ten opzichte van de niet gedupeerden zooveel mogelijk in een gelijke positie komen te verkeeren als voor het moment, dat de schade geleden- werd, het -geval' was. Het spreekt van zelf, dat dit probleem in alle zoogenaamde geteisterde gebieden en wel heel' in het bijzonder in Rotter dam, de aandacht voortdurend gespannen houdt. Daar, waar de schade eenigszins omvangrijk is, kan men deze aangelegen heid trouwens volstrekt niet zien als 'n kwestie, welke alleen de gedupeer den .aangaat. In een stad -als Rotterdam heefi: iedereen het grootste belang bij een doeltreffenden -en .in alle opzichten verantwoorden wederopbouw. De financiering In den beginne ging de belangstelling in dezen bijna uitsluitend uit naar de technische zijde van het vraagstuk, maar allengs is men meer en meer tot het inzicht gekomen, -dat vooralsnog de eco nomische zij-de het meest urgent is. En ook te dezen aanzien is de kwestie in gewikkelder geworden, want ging de be langstelling wat het financieele gedeelte betreft, oorspronkelijk slechts uit naar de schade-regelingen, thans wint het in zicht meer en meer veld, dat die finan ciering van den wederopbouw in -den ruimsten zin van het woord in hooge mate de aandacht vereischt. Ook bij de Stichting tot Behartiging •van de Belangen van door oorlog ge troffen Bedrijven wint deze meening meer en meer terrein. In den eersten tijd hield deze Stichting zich vrijwel uitslui tend bezig met het zich beijveren voor zoo gunstig mogelijke schade-regelingen, maar de laatste maanden heeft zij haar werkterrein in toenemende mate ver plaatst naar het op de bres staan voor de financiering van den wederopbouw. In- haar jongste publicatie neemt -deze Stichting het financieringsvraagstuk uit voerig onder de loupe. Zij stelt met voldoening vast, dat de schade-regelin gen, met- uitzondering va-n die voor onroerende goederen over de ge- heele lijn redelijk bevredigend zijn uit gevallen, hetgeen geïllustreerd wordt door het feit, dat op ongeveer 19500 behandelde gevallen slechts 1800 klaea- ten zijn binnengekomen, waarvan er in middels nog 600 bevredigend konden wor den opgelost. Toch wijst de Stichting er op, dat de schade-regelingen niet overal wérke lijk bevredigend zijn. Zij noemt iedere afwijking van een volledig herstel van de getroffenen een aantasting van de kansen van Rotterdam, hetgeen in zijn algemeenheid, ofschoon misschien wat sterk gesteld, juist genoemd moet worden HYPOTHEEKRENTE EN PANDBRIEFRENTE Mei betrekking tot de hypotheek- en pandbri^frente zijn gedurende de laat ste maanden tal van overheidsmaatrege len getroffen. Ultimo; Maart j.l. maakte de secr.- generaal van' het" Dept. voor Bijzondere Economische aangelegenheden bekend, dat pandbrieven-slechts mochten worden uitgegeven tegen een rente van ten min ste 31/2 pet. en tegen een koers van ten hoogste 100 pet. Later volgde de mede- deeling, dat voor nieuwe hypotheken op gebouwde eigendommen geen lagere rente mocht worden bedongen dan 4 pet. terwijl bij het afsluiten of verlengen van hypotheken geen, provisie in rekening mocht worden gebracht. In Juli d.a.v. is echter in het bovenstaande in zooverre wijziging gebracht, dat de secr.-» generaal voornoemd den maximalen afgiftekoers voor pandbrieven heeft verhoogd van j 100 pet. tot IO21/1 pet. Bovendien heeft hij thans goedgevonden, dat bij het slui- i ten van nieuwe en het verlengen van bestaande leeningen door de hypotheek banken ten hoogste 1/2 pet. provisie in rekening wordt gebracht; indien de ren te bij verlenging verlaagd wordt, mag de provisie zelfs maximaal 1 pet. bedra gen. Blijkens hetgeen „Het Vaderland" de zer dagen schreef, zijn de motieven, die de overheid hebben geleid tot het vast stellen van de minimum-rente voor pand brieven en hypotheken op resp. 31/2 en 4 pet., de volgende: 1 1. 'Men wenseht niet een zoodanigen diepen val van den rentevoet, dat de spaarzin van -de bevolking daardoor zal worden tegengegaan. -2. Men wil geen al te groote schom melingen in den rentevoet in het alge meen, omdatte verwachten is, dat bij een sterken opbloei van het bedrijfs leven na het sluiten van den vrede, zich een zeer groote vraag naar kapitaal' Zal ontwikkelen. I RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg W. M. P„ 36 jaar, landarbeider le S t.-M a a r t e n s d ij k, wegens diefstal van een ho,eveelbeid hout, toebehooren- de aan P. J. van der Ven, gepleegd op 5 Mei te St.-Maartensdijk. Eisch: f 15 b. s. 10 d. h. Uitspraak: conform eisch. 1. A. van B., 29 jaar en 2. J. F. E„ 36 jaar, landarbeiders te O u d-V ossemeer, wegens diefstal van eenige houten palen, toebehoorende aan J. A. Heestermans, gepleegd in Januari- Februari te Oud-Vossemeer. Eisch: f 15 b. s. 10 d. h. Uitspraak: conform eisch. K. S. J., 39 jaar, landbouwersknecht te Re nesse, wegens diefstal van hoeveel heden brandhout, toebehoorende aan de gemeente Renesse, gepleelg'd op verschil lende tijdstippen in Januari en Maart te Renesse. Eisch: f 15 b. s. 10 d. h. Uitspraak: conform eisch. A. K., 19 jaar, landarbeider te N i e u- werkerk, wegens diefstal van een zak kunstmest, toebehoorende aan P. Sijrier, gepleegd op 17 April te Nieuwerkerk. Eisch: 2 ^naanden gev.str. Uitspraak: 6 iweken gev^tr. 1. G. B„ 20 jaar, werkman, 2. J. B„ 27 jaar, grondwerker en 3. J. W., 28 jaar, werkman, allen te Zierikzee, wegens diefstal van een hoeveelheid hout, toebehoorende aan me vrouw van Panhuijs—v. d. Lek de Clerq, gepleegd op 2 Maar t 1942 te Noord- gouwe. Eisch: ieder f20 b. s. 10 d. h. Uitspraak: B. en W. ieder f 15 b. s. 10 d. h, en B. f 20 p. s. IQ d. 3. Het Nederiandsche renteniveau ligt thans rééds pl.m. 1/2 Pct- beneden het Duitsche. i Als; nieuwe hypothecaire leeningen worden gewoonlijk beschouwd die hy pothecaire leeningen, waarvan een nieu- we inschrijving in het hypotheekregister plaats heeft, tenzij' zulks een gevolg is van de tóepassing van het Liquidatie- besluit 1941. Bij verlenging van loopen- de hypotheken op gebouwde eigendom men is het niet geoorloofd de rente te verlagen tot -een percentage b'ened;en 4 pet., of, indien de rente reeds lager dan 4 pet. was, deZe rente nog verder j te verlagen. HetZelfdie geldt voor lee ningen, waarvan de termijn, waarvoor zij zijn gesloten, nog niet verstreken is. Zijn 'dus thans maatregelen getroffen t.a.v. een minimum-hypotheekrente, maat regelen met betrekking tot een maximum- hypotheekrenten van 14 December 1940, waarin o.a. wordt bepaald, dat hypothe caire 'leeningen geen hoogere rente mo gen dragen dan die, welke op 9 Mei 1940 voor de toen reeds loopend-e lee ningen gold en in de overige gevallen geen hoogere rente -dan die, welke op genoemden datum voor soortgelijke lee ningen normatief was. Voor leeningen op courante onderpan den, welke slechts voor 60 pet. of min der belast waren, werd als maximum percentage 41/2 pet. en voor de overige leeningen (inclusief leeningen op onder- panden, staande op erfpachtsgrond) 43/4 pet., als maximum-percentage aangeno men. Het is overigens wel te beschouwen als een bewijs voor de snelle ontwikke ling op het gebied van den rentestan daard, zoo merkt het Vad. op, dat ruim 11/2 jaar geleden maatregelen getroffen moesten worden teneinde de g-etdinemers te beschermen, terwijl de nu genomen maatregelen daarentegen de bedoeling hébben om te voorkomen, dat ide geld gevers in hun belangen worden aange tast. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Van 12—18 October 1917. 18 Oc tober was het 50 jaar geleden dat dé heer A. C. dé Mooij den boekhandel van den heer C. E. Ohivat overnam. Ds. A. N. Pijnacker Hordijk nam afscheid van de gemeente Ouwerkerk met een predicatie naar aanleiding van 1 Thes. 2 9-13. Naar Zierikzee werd overge plaatst de kommies le klasse der Rijks Directe Belastingen, de heer D. C. v. d. Hooft. Tot hoofd der bijzondere school te T holen werd benoemd de heer J. v. d. Berg te Westkapelle. Bij enkele candidaatstelling werd tot lid van den raad der gemeente* Ouwer kerk gekozen de heer A. N. van Lan- geraad. BOEKEN EN BROCHURES „WERKEND VÓLK" begint ditmaal met een fotomontage uit de schatkamer der eeuwen, n.l. de ge vaarlijke arbeid in de mijnen, die niet temin Zeel' belangrijk is. De. kinderuit zendingen van den NVD naar Duitsch- land vonden ook dezen Zomer geregeld voortgang. In den H^arz, in Thüriniglen en Wurtembterg déden ze gezondheid en levenslust op. De schoonheid van een doodgewoon 'dorp wordt goed geïllus treerd door een 5-tal typeerende foto opnamen. De geïllustreerde schets „Suez in cijfers" accentueert de belangrijkheid van het Kanaal dat Roode- en Middel- landsche Zee verbindt. Op den pad'de- stoelenoogst wordt in dezen tijd extra de aandacht gevestigd. D A M RU BRIE,K Correspondentie aan het bureau van dit blad onder motto „D-amrubriek". We zbllen deze keer wéér eens aan de beginners denken.Immers, Zooals het haast bij1 alle takken van sport is, zoo is het ook bij het dammen. Voor de toekomst hangt alles van de jeugd af Steeds moeten de clubs verfrischt wor den door aanvoer van jonge krachten, wier jeugdig enthousiasme stuwend kan werken. Om op gang te komen geven we enkele -eenvoudige standen met bespre king. Zwart en wit ieter 5 schijven en wel: Zwart 10, 15, 19, 29 en 37. Wit 25, 39, 43, 47, 50. Wit speelt 47—42,. (37x48) en 39—34! Zwart moet nu de meerslag nemen met de ■dam 48x30! en wit wint 25x5! Een kleine demonstratie wat men met de meerslagregel kan bereiken. Dit zien we eveneens in de volgende stand, waarbij tevens nog eens aange toond wordt, hoe gevaarlijk het tusschen loopen is. Zwart is een schijf voor en heeft zoo gezegd de winst in handen. Zwart 16—19, ^39. Wit 26, 32, 38, 44. Wit aan zet speelt 38—33 en 'zwart gaat er gretig op in met 3439 in de mee ning minstens één schijf te Winnen. Doch wit speelde nu '26—21 en zwart moet het grootst mogelijke aantal stukken slaan en wel met 16x29!, waarna wit netjes het bord leeg slaat. Men losse nu zelf eens op: Zwart 2, 7—9, 13, 16, 17, 19. Wit 26, 32, 34, 39, 40, 47, 48. Wit speelt -en wint. Vooral bij een flink aantal schrijven op het bord ko men nog vaak zulke, betrekkelijk een- voudige, vergissingen voor. B.v. zwart i 2, 3, 8, 12, 14—19, 22. Wit 25, 27, 29, i 31, 36, 39, 42—44, 48,49. Hier mag zwart niet 17—21 spelen, wat toch nog al eens gebeurt. De nu volgende stand is ontleend aan een partij H. van D-oom—D.. Kardol na 32 zetten. I Vraagstuk 2. SPORT 1 1 I HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 12 October, f 1000: 1939, 8932, 143a9. f400 7178, 11824, 14625, 18261, f200: 9085, 12428, 13339, 13839, 16998, 20814. flOO: 1964, 5632, 6134, 7628, 8810, 10778, 12305, 14109, 14385, 17234, 17967, 18485, 19073, 19840, 21279, 46 47 48 49 50 De stand in cijfers: Zwart 4, 6, 13, 14, 16—19, 22, 23, 28. Wit 26, 26, 34, 36-38, 43, 45, 46, 48, 49. De partij verliep verder: 33. 46—41. :28—32. 34. 37x28. 22x42. 35. 48x,37. 4—10. I 36. 45—40. 10—15. 37. 37—32. 18—22. 38. 32-27. 22x31. 39. 26x37. 13—18. 40 43—38. 18—22. In deze zettenreeks heeft de zwart- speler een kansrijke voortzetting door een slagzet over het hoofd gezien. We vragen onze oplossers: Wanneer en hoe had zwart die kunnen nemen? Zooals men ziet, benaderen deze soort opgaven heel dicht het gewone partij- spel. We rekenen dan ook op een flink aantal oplossers. Oplossingen moeten uiterlijk 14 dagen na plaatsing worden ingezonden, VOETBAL. Zierikzee IRenesse I 2—-0 Zierikzee verschijnt in de aangekondig de opstelling. Renesse staat volledig en wel met van Sluijs, d.; Reijnhoudt en Verjaal, a.; Dalebout, de Roo en v. d. Werf, m.; Straaijer, v. d. Nood, Stoel, van Zenderen en Gilijamse, v. Van Sluijs wint den toss en verkiest het eerst met de zon, doch tegen wind te spelen. De eerste aanvallen zijn voor de gasten, doch dan neemt Zierikzee het spel over. De Renesse-backs zijn ech ter paraat en van Sluijs krijgt niet veel moeilijk werk. Een gevaarlijk moment ontstaat als hij a-I vallende dén bal los laat, waardoor deze tot hoekschop wordt verwerkt. De bal komt hieruit mooi voor het doel, maar ide doelman slaat hem goed weg. Bij een uitval der rood-wit- ten lost Stoel' een mooi schot, na een voorzet van Gilijamse. Hage kan den bal met moeite wegwerken en moet zich er op werpen om een doelpunt te voor komen. Toch is Zierikzee bijna voortdu rend in idem aanval. Het schieten is even wel onzuiver en vaak wordt het spel te kort gehouden. Een mooie omhaal van Van Doorn pakt Van Sluijs -mooi uit den bovenhoek, waaruit twee hoek schoppen ontstaan, -die echter niets op leveren. Zierikzee is dan ongelukkig als Van Sluijs een hooge bal mist en de goede doorzettende de Hooge precies aan de verkeerde kant van de paal schiet, Hage moet da-n een paar malen uitloopen om gevaar te voorkomen, wat hem goed afgaat. Een handsbal 'bij Reijnhoudt bin nen het beruchte gebied ontgaat den scheidsrechter en Renesse is niet geluk kig, als van Zenderen juist tegen den; uitloop enden Hage aanschiet. Hoewel de meeste kansen voor Zierikzee zijn brengt ze het niet verder dan enkele hoek schoppen. De laatste minuut voor de rust brengt dan eindelijk het langver wachte doelpunt als Kraak den balmooi voor het -doel plaatst, waar Schoonen do,or niet-ingrijpen der Renesse-backs een kans krijgt en in den hoek schiet (1—0) Na de rust zijn de eerste aanvallen voor de roodwitten maar ze zijn onge vaarlijk Nen de Zieriikzeeverdedigilng kan het goed aan. Een Zi-erikzee-aanval levert -een hoekschop op waarna de Hooge mooi kan voorzetten, doch Koster een kans mist. Van Doorn probeert het dan met een harden schuiver, maar vaft Sluijs veegt den bal mooi uit zijn doel en een schot van denzelfden "speler gaat net over de lat. Reijnhoudt maakt dan weer hands net op iden rand van het straf schopgebied. Koster neemt den vrijen schop hard, maar de bal gaa-t net over. Aanhoudend is Zierikzee in den aanval. Uit een voorzet van Kraak 'krijgt Koster vlak voor -doel een kans die hij hopeloos mist. Bij Renesse wisselen de Roo en Gili jamse van plaats. Eerstgenoemde breekt enkele malen goed door waardoor op- eenmaal een gevaarlijke situatie voor het Zierikzeedoel ontstaat, waarbij Hage met moeite -kan redden. Een doelpunt valt dan juist aan de andere kant als van Sluijs, na- -een voorzet van rechts den bal mist en Kraak van dichtbij, vil Verjaal inkopt (2—0). Renesse wijzigt haar opstelling weer door van Zenderen spil en Gilijamse rechtsbinnen te plaatsen, maar Zierik zee blijft sterker. Uit -een -mooie voorzet van Kraak kopt Schoonen van dichtbij tegen de lat. De roodwitten zetten dan ook enkele goede aanvallen op, maar Hage laat zich niet passeer en, want ver d-er dan enkel-e hoek schoppen komt het niet. Ook van Sluijs wordt nog een paar maal aa-n den tand gevoeld en redt o.a. goed bij een onver wachts schot van Schoenen. Bij Zierik zee wisselen Kraak en van Doorn nog van plaats, maar gedoelpunt wordt er niet meer en als scheidsrechter v. d. Berge, die behoudens enkele handsge- vallen, goed leidde, het einde aankondigt heeft de sterkste ploeg gewonnen. De RenessepLoeg verdient echter een pluim voor -haar goed volhouden. De ver dediging speelde een puike partij, de Roo bleek een goede spil en v. d- Werf een goede halfspeler, van Zenderen was technisch- heel goed en ook Gilijamse was vaak snel en gevaarlijk, Stoel hebben we vaak beter gezien. Bij Zierikzee was doelman Hage weer goed in vorm, Vol- keri goed, v. -d. Westen had weer veel tijd noodig om er in te komen, evenals Mosselman, Catshoek was nog niet de oude, Willemse speelde een puike partij. Over het geheel bleef de middenlinie te veel achter. In de voorhoede was Kraak weer snel en gevaarlijk, al was hij niet altijd op zijn plaats, van Doorn en Schoonen waren veel beter dan vo rige week, Koster en- de Hooge minder, BILJARTEN Dezer dagen is te Zierikzee opgericht de Biljartvereeniging „Concordia". Het doel der vereeniging is h©t beoefenen en op hooger peil brengen der biljartsport. De vereeniging is aan|g|esloten bij dc Ned. Biljartbond. lederen Vrijdagavond worden er oefenwedstrijden gespeeld in de bovenzaal van café-restaurant „Con cordia", waar twee prima Wilhelmina- b-.ljards aanwezig zijn. Moge in Zierikzee en op andere plaat sen in Scbouwen-Duiveland meer derge lijke vereenigingen opgericht worden, om in onderlinge wedstrijden deze mooie sp.art tot grooten bloei te brengen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3