ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 13 OCTOBER 1942 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prlfs: ln Zierikzee ^1.60, elder» XlJSO par kwartaal. Weekabonnementen r»»p. IS en 15 cent Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesche {Nieuwsbode, Zierikzee^ Schuitbaven]B^94, Telet, 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 993TB JAARQANG No 15062 ADVERTENTIES AdvartentlSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeellngen 10 cent per millimeter; kleine adrertenttSn 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 DE BOEMOERANG Het tweede front in den zenuwoorlog Reeds langer dan -een half jaar tuiten onze ooren nu van het gepraat over bet Tweede Front. Niet alleen de ooren van hem, die volledig aan de Anglo- Amerikaansche propaganda verknocht is, doch ook die van eiken neutraal of nationaal-socialistisch ingestelden radio luisteraar of krantenlezer, want vanDuit- scbe zijde heeft men de berichtgeving over dit onderwerp op geen enkele wijze tegengewerkt of verhinderd. Toen de ker misachtige reclame, voor het thans be reids legendarisch geworden Tweede front, door de geallieerden werd ingezet, werd daarbij niet verheeld, dat men diaar- in ook en vooral een wapen zag om Duitschland het hoofd te bieden in den psychologischen oorlog, „den strijd der zenuwen". Immers, zoo werd er luide ver kondigd, de wetenschap, dat er op een goeden dag ergens een Tweede front gevormd zou worden, zou de Duitschers zoo nerveus maken, dat de uit die zenuw achtigheid" voortvloeiende fouten alleen hen den oorlpg reeds zouden doen ver liezen. i Sindsdien is er geen etmaal voorbij ge gaan, waarin dit Tweede front niet op de een of andere manier een belangrijke rol speelde in de anti-Europeesche prp,- paganda. Doch wat daar ook het resul taat van geweest moge zijn: de opmarsch der Duitsche en verbonden troepen aan het Oostfront vond onverbiddelijk voort gang, terwijl de bevolking in de Weste lijke gebieden nu. bepaald nergens den indruk heeft kunnen opdoen, dat de Duit- schers zich reeds op den terugtocht aan het voorbereiden waren. In plaats daarvan zien wij thans deze laatste maanden een geheel ander ver schijnsel: het Tweede front schijnt de geallieerden op de zenuwen te gaan werken! ^Londen en Washington hebben niet langer de vrije beschikking over dit legendarische „wapen", doch de open bare meening heeft zich er van meester gemaakt en de Britsche en Amerikaansche regeeringen moeten zich in do wonder lijkste bochten wringen om hun onder danen op dit terrein in de hand te houden en nu ook Stalin zich in deze benarde uren in openlijke persinterviews over het uitblijven van het Tweede front begint te beklagen, zijn de moeilijkheden der Tweede-fronters niet meer te over zien. Het aardigste werd de situatie nog gekarakteriseerd doo» Willkie, toen deze tijdens zijn reis het eene oogenblik geestdriftig vaststelde, dat„de man van de straat" zijn regeeringen ver vooruit is er een tweede front eischt, om bet; andere oogenblik den journalisten in wanhoop toe te voegen: „Ik wil niets meer over het Tweede front hoeren!" Als men alleen eens de moeite neemt om de 'kranten der afgeloopen twee we ken door de bladeren en de verschillende offieieele en officieuze uitingen over het tweede front nog eens te lezen, dan krijgt men een allervermakelijkst beeld van de moeilijkheden, welke er te Londen en Washington over deze materie zijn ontstaan, een beeld, dat min of meer aan een goed Fransch blijspel herinnert (Roosevelt heeft zelfs reeds naar zijn oude uitvlucht moeten grijpen, toen hij verklaarde, dat hij Willkie's uitlatingen „niet gelezen" had, terwijl Churchill reeds een dringend beroep op het parlement moest doen om er niet meer over te praten!) En het wil ons voorkomen, dat men in Engeland en Amerika om maar te zwijgen over de Sóvjet-Unie nog lang niet aan het einde der Tweede front-moeilijkheden is. Doch in elk geval moet men thans te Londen en Washing ton reeds tot de overtuiging gekomen zijn, dat dit wapen verdacht veel over eenkomst vertoont met een..... boemerang. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Aanvallen op het petroleum- centrum Grozny Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Zondag het volgende be kend: In het Noordwesten van den Kaukasus hebben Duitsche bergtroepen, met steun van formaties der luchtmacht, den vij and uit nieuwe, hoog gelegen, stellingen verdreven. De als ingesloten gemelde groep vijandelijke strijdkrachten, is, na vergeefsche uitbraakpogingen op een zeer beperkt gebied opeengedrongen. Haar vernietiging is aanstaande. Aan den Te- rek zijn sterke vijandelijke tegenaanval len afgeslagen. Geconcentreerde, des nachts voortgezette, aanvallen van sterke luchtstrijdkrachten ,op Grozny, van be lang voor de Bolsjewistische petroleum- winning, veroorzaakten zeer zware ver woestingen en geweldige branden. Te Stalingrad zijn .onder voortdurende gevechtsbedrijvigheid concentraties van den vijand door doeltreffend kanonvuur uiteengedreven. Ontlastingisaanvallen der Bolsjewieken ten Noorden van de stad mislukten. Aan hét Donfront zijn bij de plaatse lijke acties talrijke vijandelijke gevechts stellingen verwoest, gevangenen gemaakt en wapenen als buit binnengehaald. In de periode van 29 September tot 9 Oct. zijn 856 Sovjetvliegtuigen in luchtge vechten, 66 door luchtdoelgeschut der luchtmacht en 19 door formaties van het leger neergeschoten. Voorts 18 op den grond vernield, zoadat de totale ver liezen' 459 vliegtuigen bedragen, ütl de zelfde periode gingen aan het Oostelijk front 36 eigen toestellen verloren. In Zuidoost Engeland zijn overdag mili taire installaties en voorzienaïigsbedrij- ven aangevallen met bommen van zwaar kaliber. De Britsche luchtmacht verloor van 1—10 October 127 vliegtuigen, waar van 54 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In hetzelfde tijds bestek gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië 23 eigen vliegtuigen verloren. Bij het bruggenhoofd Worenesj heeft zich bij de succesvolle defensieve ge vechten.' derlaatste weken het tweede bataljon van een Mecklenburgsch regi ment infanterie bijzonder onderscheiden. VERRASSENDE AANVAL VOOR KAAPSTAD 22 schepen in den grond gehoord Zooals in een extra bericht is medegedeeld, hebben Duitsche tiuikblooten het Britsch-Amerikaansche scheepvaart verkeer voor Zuid-Afrika Zwaar getrof fen. Zij hebben vlak voor de haven van Kaapstad door bliksemsnelle verrassende aanvallen twaalf koopvaardijschepen met een gezamenlijke inhoud van 74.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Andere duikbooten hebben aan de Westkust van Afrika voor het Britsch- Amerikaansche vlootsteunpunt Freetown, voor de Zuid-Afrikaansche kust, in de Golf van St.-Laurens en tijdens zwaren storm op het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan tien schepen met een gezamenlijken inhoud van 67.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Daaronder bevond zich het 15.000 b.r.t. metende Britsche koel- schip „Andalucia Star", dat met een la ding waardevolle levensmiddelen, vojoral bevroren vleesch, naar Engeland onder weg was. i Hiermede hebben onze duikbooten we derom op ver uit elkaar liggende oor- logstooneelen 22 schepen met een geza menlijken inhoud van 141.000 b.r.t. tot zinken gebracht. DE STRIJD IN STALINGRAD Oeolaagde luchtactie in Noord-Afrika Het opperbevel der weermacht maakte Zaterdag bekend: In het Kaukasusgebied werd aan den pasweg naar Toeapse een sterke ge vechtsgroep van den vijand ingesloten en 47 gevechtsstellingen genomen. In den strijd om1 Stalingrad bracht artillerie van het leger twee vijandelijke kanonneerboot-en op de Wolga tot zinken en beschadigde een andere zwaar. Stoot troepen lieten in het stadsgebied een hoog huis in de lucht vliegen. Formaties duikbommenwerpers zetten de aanvallen tot murw maken van de vijandelijke haar den van verzet en versterkte huizenblok ken voort. Gevechtsvliegers zetten de vernieling van ravitailleeringswegen en haveninstallaties in het gebied van den benedenloop van de Wolga voort. Ont- lastingsaanvallen der Sovjets op het Noordelijke afgrendelingsfront bleven zon der succes. In den centralen en Noordelijken sector werden succesvolle acties door eigen stoottroepen ondernomen. In ihet hooge Noorden vielen Duitsche gevechtsvliegtui gen in den afgeloopen nacht vijandelijke vliegvelden aan de Kola-baai aan. In Noord-Afrika viel de luchtmacht ge motoriseerde formaties, batterijstellingen en tentenkampen der Britten in het mid den van het Alameinfront, alsmede haven en dokinstallaties van Alexandrië met goede trefferwerking aan. Tot begelei dende bescherming gebruikte Duitsche ja gers schoten in luchtgevechten zes Brit sche vliegtuigen neer, zonder zelf verlie zen te lijden. Tijdens aanvallen van een sterke ge mengde vliegtuigformatie op eigen vlieg terreinen te velde verloren de Britten door den geooncentreerden afweer van Duitsche en Italiaanse jagers en door luchtdoelartillerie 48 bommenwerpers en jachtvliegtuigen. In deze luchtgevechten ging slechts één eigen jachtvliegtuig ver loren, terwijl de vlieger zich met de parachute in veiligheid kon brengen. Tijdens aanvallen overdag van gemeng de vijandelijke vliegtuigformaties op Noordfransch en Belgisch gebied ontwik kelden zich hevige luchtgevechten, waarin een vrij groot aantal meermotorige bom menwerpers, waaronder van Amerikaan sche afkomst werd neergeschoten. Slechts één eigen toestel ging verloren. DeFran- sche burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden,. De door brisant bommen veroorzaakte materieele schade is gering. Aan de Zuidkust van Engeland brachten lichte Duitsdhe gevechtsvliegtuigen tijdens aanvallen overdag zes Britsche landings booten tot zinken en beschadigden twee andere zwaar. HET BOEIEN VAN KRIJGSGEVANGENEN Engelsche lezing over dit geval De Britsche règeering heeft op 10 Oc tober ten aanzien van de kwestie der geboeide krij gsiglevangenen een offieieele verklaring uitgegteven, die de volgende Engelsche uiteenzetting der (gebeurtenis sen behelst: Bij den aanval op Dieppe werd on bevoegd een b©v©l uitgegeven, inhouden de, dat de handen van gevangenen, waar dat slechts mogelijk wits, gebonden moes ten worden, opdat Zij! hun papieren niet konden vernietigen. Op de klachten van de Duitsche reeering gaf het ministerie van Oorlog terstond, voordat er nog tijd geweest was tot een onderzoek, een verklaring uit, volgens welke een derge lijke lastgeving, wanneer Zij mocht zijn gegeven, ingetrokken zou worden, aan gezien de regeeringl van opvatting was, dat men uit een dergelijke lastgeving zou kunnen lezen, dat zonder rekening te houden met de bestaande omstandig heden de handen van krijgsgevangenen gebonden moesten worden. Na het in stellen van een onderzoek is er geen bewijs voor gevonden, dat welken ge vangene ook, die uit Dieppe meegebracht werd, de handen gebonden waren. Wel kwam1 echter het bestaan van de be trokken lastgeving aan het licht en zij werd ingetrokken. De aanval op Setoq is ten uitvoer gebracht door tien officieren en man schappen. Zeven man van de troep na men vijf Duitschers gevangen. De. han den der Duitschers werden gebonden, opdat de mannen, die de gevangenen ming ten. uitvoer legden, hen door hen onder den arm te nemen, konden weg leiden. Geen schriftelijke lastgeving of andere instructie werd uitgegeven. De gevangenen moesten n.l. op weg naar de booten langs de door de Duitschers bezette kazernes geleid worden en voor- zichtigbeidsmaatregelen waren derhalve vereischt. Ondanks de voorzorgsmaatre gelen braken vier van de Duitsche krijgs gevangenen onder ihetslaken van luide kreten los en zij' moesten neergeschoten worden, teneinde te voorkomen, dat zij alarm Zouden slaan. Commentaar van D.N.B. Naar het Duitsche Nieuwsbureau in dit velband verneemt, zal het opperbevel der weermacht binnenkort een samenvat tende uiteenzetting geven van de behan deling van Duitsche krijgsgevangenen door Engelschen. Ongeacht deze a,s. documentaire pu blicatie van het opperbevel der weer macht constateert het DNB ten aanzien van de bovengenoemde offieieele verkla ring der Britsche regeering het volgende: De Britsche regeering geeft met de bovengenoemde verklaring voor de eer ste maal toe, dat inderdaad! een Britsch militair bevel tot het binden van Duit sche gevangenen bestand, nauwkeurig ge formuleerd, Zooals indertijd door het op perbevel der weermacht is weergegeven. jDe Britsche verklaring, dat niet één van de gevangenen, die van Dieppe meege nomen werden, de handen geboeid wa ren, is Zonder belang, aangezien Iets dergelijks van Duitsche Zijde nooit be weerd is, In feite zijn echter, naar door het Duitsche beveiligingstroopen dringen Stalingrad binnen. (P.-5T. Heine Transo F Pax Holland a) opperbevel ider weermacht op, 7 October mef nauwkeurige bijzonderheden bekend gemaakt werd, een groot aantal Duitsche soldaten, die tijdelijk in Engelsche han den gevallen waren, tijdens hun gevan genschap geboeid. Hieromtrent zijn de protocolaire verklaringen van de betrok ken Duitsche soldaten aanwezig. Boven dien Zijn fotografische opnamen aanwe zig betreffende een bij Dieppe in Engel sche gevangenschap geraakten arbelds- soldaat der Organisatie Todt, die in ge boeiden toestand den dood heeft ge vonden. Afgezien van deze onweerleg bare bewijsstukken zal het Engelsche mi nisterie van Oorlog ook wel nauwelijks aannemelijk willen maken, dat een door dit ministerie als bestaand toegegeven bevel van een militaire commando-instan tie in feite door de ondergeschikte of ficieren en soldaten niet Zou zijn uit gevoerd. Ten aanzien van den aanval op Seroq geeft de Britsche offieieele -verklaring eveneens toe, dat de daar gevangen ge nomen vijf Duitsche soldaten geboeid zijn. Wat de Britsche opmerking betreft, dat vier Duitsche gevangenen losgebro ken Zijn en doodgeschoten moesten wor den om. te verhoeden dat Zij alarm zou den slaan, wordt van Duitsche Zijde ver klaard: De gevangen igjenomen Duitsche soldaten waren op het oogenblik hunner gevangenneming1 voor ieen deel barrevoets of op kousen en slechts met een hemd gekleed. Het is derhalve bepaald be lachelijk, wanneer de Engelschen verkla ren, dat Zij ze bij hun poging om los te breken, hadden moeten doodschieten, opdat Zij geen alarm zouden maken. Het doodschieten heeft ongetwijfeld een veel grooter lawaai veroorzaakt. De Engelschen vergissen zidh echter, wanneer Zij' beweren, dat Zij van de vijf Duitsche soldaten er vier hebbben dood geschoten. In feite hebben Zij' e? slechts twee doodgeschoten. Een soldaat, die ge wond werd, en een tweede zijn hun ont komen. Deze beide soldaten zijh thans door een gelukkige omstandi;g|heid de eenige overlevende ooggletuigen van dit barbaarsche Engelsche optreden tegen weeriooze krijgsgevangenen. Hun verkla ringen Zijn protocollair voor een gerecht vastgelegd. Itallaansch weermacht,bericht Britsche Oceaanstoomer vernietigd Aan het front van El Alamein heeft het artillerievuur zich van weerszijden verhevigd. In- luchtgevechten hebben vij andelijke jagers drie toestellen verloren, neergeschoten door Duitsche jachtvlieg tuigen en d^ie anderen, die door Italiaan- sche jagers ondergingen. Hiervan werden er twee neergeschoten door een afzon derlijken Italiaan, die stoutmoedig een patrouille van drie vijandelijke toestel len aanviel. Tijdens bombardementen door onZe luehtformaties, uitgevoerd op oor logsdoelen op het eiland Malta, schoten Duitsche jagers twee Britsche vliegtui gen neer. Vier van onZe toestellen zijn niet teruggekeerd van de operaties der beide laatste dagen. Een onzer Atlanti sche duikbbooten heeft den Engelschen Oceaanvaarder „Oronsayde" van 20.000 ton getorpedeerd en tot zinken gebracht en eveneens door torpedo's den Oceaanvaar der *„Hea Hellas", de vroeger® „Tuscania" van 17.000 ton, Zwaar beschadigd. Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 18.52. Morgen (Woensdag zon op 8.01zon onder 18.50 Tnasclien zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 12.59; onder 21.56. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Volle maan Zaterdag 24 October. Laatste kwartier Zondag 1 November. Nieuwe maan Zondag 8 November. Successen der luchtmacht heven het Egyptieche front Het Italiaansche weermachtsberieht no. 867 luidt: Gisteren in den loop van den dag le vendige activiteit in de lucht. De lucht macht der As-mogendheden behaalde aan het Egyptische front schitterende succes sen. Krachtige formaties vijandelijke bommenwerpers, die vergezeld werden door talrijke jachtvliegtuigen en zich ge reed maakten om onze stellingen aan te vallen, werden opgevangen. Tijdens vera scheideme hevige luchtgevechten schoten Italiaansche jagers twintig vliegtuigen neer, terwijl Duitsche jagers 25 toestel len neerschoten. Negen andere vliegtui gen worden door de luchtdoelartillerie vernietigd. Argentinië en Chili protesteeren te Washington togen beschuldigingen van Sumner Welles De onderstaatssecretaris van het Argen- tijnsche departement van Buitenlandsche Zaken, Gacho, heeft aan de pers een offieieele verklaring doen overhandigen over stappen, welke de regeering vön Argentinië in Washington heeft onder nomen naar aanleiding van een door Sumner Welles te Boston uitgesproken redevoering. Ook van Chileensche zijde zijn stappen in dezen ondernomen. Naar de Britsche berichtendienst mededeelt heeft de Chi leensche ambassadeur te Washington Za terdag een onderhoud met president Roo sevelt gehad en daarbij het offieieele protest van zijn regeering overhandigd. Sumner Welles had in deze rede, zoo meldt het D.N.B., woorden van lof voor de Zuidamerikaansche republieken, die zich overeenkomstig het dictaat van pre sident Roosevelt in den oorlog gestort hadden, terwijl de beide republieken die tot dusver in staat geweest waren zich- guiten den wereldoorlog te houden door hem op scherpen toon werden terecht gewezen, daar zij „door de handhaving! der diplomatieke betrekkingen met de As-mogendheden den rug der ander® Zuid-Amerikaansche landen vio.Or den dolkstoot hebben vrijgemaakt". Letterlijk wordt in de Argentijnsche protesverklaring gezegd: „Inderdaad be helzen deze verwijten geenerlei concrete gegevens. Integendeel, zij vormen nieta

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1