3e 3e 3e se se se 3e je 3e 3e IVOREN BEELDJE Uit Stad en Provincie v&s&mmmmmmgrnaBmsmmammrnm beschikking genoemde inetantic en op den daarin bepaalden tijd moet afle veren. Deze aflevering- vindt plaats zonder Duitsche oontrolenummers en zonder Neder! andsche toewijzingen of bewijzen van overdracht. De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart vaardigt voor schriften uit voor de vergoeding, welke voor het verbeurd verklaarde materiaal moei worden uitgekeerd. Hij, die opzettelijk of door schuld in strijd handelt met bovengenoemde voor schriften, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag of met een dezer straffen. Naast de straf kan het ijzer- en staal- materiaal, waarop de strafbare handeling betrekking heeft, worden verbeurd ver klaard. VEREENVOUDIGING EXAMENS H.BS. Wat niet zal worden gevraagd De secretaris-generaal van het depar- teemnt van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming heeft bepaald, dat het programma voor de eindexamens der openbare hoogere burgerscholen en der aangewezen bijzondere hoogere burger scholen en de programma's voor het ex- tranei-examen in 1943 niet zullen om vatten I. Voor de hoogere burgerschool A en het staatsexamen hoogere burgerschool: A: Voor de handelswetenschappen: a. van bedrijfshuishoudkunde en boekhou den: enkel boekhouden; balansen en ver lies- en winstrekeningen van levens- en schadeverzekeringsmaatschappijen, van transportondernemingen en van deposi to- en credietbankenzelfstandige admi nistratie van pensioen- en ondersteu ningsfondsen; filiaalboekhouden; kame- raalstijl; b. van de organisatie en tech niek van den handel en handelsrekenen arbitrage; winstverdeeling; termijnhan- del; c. van het recht van het maatschap pelijk verkeer; kennis van de merken- wet en de handelsnaamwetbelasting wetgeving. Voor de staathuishoudkunde en de sta tistiek; Aandeel van de overheid in het maatschappelijk inkomen (belastingop brengst); geschiedenis van het Nederland- sche muntwezen; geschiedenis der Ne- derlandsche Bank; de waardevastheid.van het geld (ten aanzien van binnen- en buitenland). I Voor de aardrijkskunde: De beginselen der natuurkundige aardrijkskunde, be- halve voor zoover de kennis daarvan noodzakelijk is bij de behandeling van Nederland, Ned. Indië, Suriname en Cu rasao; behandeling van het sociaal-oecio- nomische leven, zooals het zich open baart in voortbrenging, verdeeling en verbruik der voornaamste goederen; en kele onderwerpen uit de volkenkunde van de overzeesche gewesten. Voor de geschiedenis: De vaderland- sche geschiedenis tot 1813; de algemeene geschiedenis tot 1848; bijzondere onder- werpen uit de oeconomische geschiedenis van Nederland en de voornaamste Euro- 1 peeschc staten tot 1648. j II. Voor de hoogere burgerschool B en 't staatsexamen hoogere burgerschool B: Voor de reken- en stelkunde: samen- gestelde interestrekening; exponentieele 1 vergelijkingen, eenvoudige beginselen der differentiaal- en integraalrekening,; de functie y (aX2 -f-bX'04") (P X 2 9X'+f); herhaling en uitbreiding van 't getalbegrip Voor de driehoeksmeting: extremen; Voor de meetkunde: meetkundige be handeling van de eenvoudigste eigen schappen van parabool, ellips en hyper- bool; 1 Voor de stereometrie: de stelling van Iemands omgang met minderen en on dergeschikten is kenmerkend voor itljn beschaving. Euler, het regelmatig 12-vlak en het re gelmatig 20-vlak; Voor de beschrijvende meetkunde: ke gel, cylinder en bol in eenvoudige lig ging; Voor de mechanica: de plaatsbepaling van het zwaartepunt; de verticale cirkel beweging; Voor de natuurkunde: licht en geluid: voor zoover de kennis daarvan niet noodzakelijk is in verband met warmte en electriciteit; Voor de scheikunde: uit de anorgani sche .scheikunde de metalen, voor zoo ver geze niet bij andere hoofdstukken der scheikunde ter sprake komen, en voorts de technische berei<yngswijze van lichte metalen, ijzer, ammoniak, soda, zwavelzuur, watergas, lichtgas, aardolie producten, zeep en suiker; Voor de natuurlijke tóstorie: het ge noemde onder 3 en 5 van het eindexa menprogramma Voor de staathuishoudkunde: bedrijfs organisatie, organisatie van werkgever en werknemers; sociale wetgeving en oeconomische politiekvoortzetting der waarde- en prijsleer; verbruiksjeer en bevolkingsleer; Voor de aardrijkskunde: de natuurkun-, dige aardrijkskunde, behalve voor zoover de kennis daarvan noodzakelijk is bij de behandeling van Nederland, Ned. Indië, Suriname en Curasao; hoofdstukken uit de algemeene land- en volkenkunde; Voor de geschiedenis: de vaderland- sche geschiedenis tot 1813 en de alge meene geschiedenis tot 1848. De bovengenoemde onderwerpen, waar over niet zal worden gevraagd, vervallen voor den cursus 1942-1943 uit het alge meen leerplan voor de vijfde klasse der openbare hoogere burgerscholen A en B. VERSCHILLENDE BERICHTEN Uitreiking by bevalling aan niet verplicht verzekerden De secretaris-generaal van sociale za ken heeft bepaald, dat vrouwelijke ar beiders in den zin der ziektewet, die in verband met het bepaalde bij' de ar tikelen 24 en 25 dier wet of met het bepaalde bij de artikelen la en lb van het Kon. besluit van 28 Januari 1931 niet verplicht verzekerd zij!n, bij beval ling tegenover haar werkigjever dezelfde aanspraak hebbben op de uitkeering van 55 gulden, als de verplicht verzekerden, indien de dienstbetrekking ten minste 3 maanden heeft bestaan. DeZe aanspraak \yordt eveneens toege kend aan de echtgenooten van de inge volge bovengenoemde artikelen niet ver plicht verzekerde arbeiders, alsmede aan hun dochters, stief- of pleegdochters, die voor de bevalling ten minste drie maan den met -den arbeider in gezinsverband hebben geleefd, voorzoover zij' niet zelf reeds een aanspraak hebben ten de dienst verhouding van den arbeider met den werkgever ten minste drie maanden heeft geduurd. Deze regeling heeft terugwerkende kracht tot 1 November 1941, terwijl is bepaald dat de voor 1 Janueari 1943 gedane uitkeeringen ten laste komen van het Rijk. Feuilleton HET van Sylvia Sylvester HOOFDSTUK I.' Het was den avond van het bal op Huize „Merkesteyn". Uit alle open staande deurramen en vensters straalde volop licht, zoodat ook de tuin niet donker was te noemen; te meer, daar hier en daar, in de kleine laantjes Chi- neesche lantaarns hingen. Overal ston den stoelen, paarsgewijze bijeen, want het was te warm, om in de balzaal te blijven' voor degenen, die niet aan het dansen deelnamen. Bedienden met bladen vruchtenijs en limonade liepen af en aan; kortom er ontbrak niets aan deze feestelijkheid. Wat Helena Merkensteyn eenmaal ondernam, ook op dit gebied was altijd even grootsch opgezet, even ruim en gul be handeld. Zij was een jongedame van nog geen dertig en hoorde tot de toonaangevende kringen in Wassenaar. Ze was zeer knap van uiterlijk en ook intellectueel knap en zat in alle mogelijke maatschappelijke P.T.T.personeol in den zwarten handel In Alkmaar heeft de politie een uitge breid complot van PTT-personeel ontmas kerd, waarbij verscheidene bestellers -en postconducteurs zijn betrokken, die er, in onderlinge samenwerking, reeds we kenlang hun werk van maakten, in den omtrek van de stad groote partijen aard appelen op te koopen en deze weer van de hand te doen. De aardappelen werden vervoerd in postzakken van de PTT, die in de postrijtuigen van de spoorwegen werden meegenomen door de postcon- ducteurs en door de bestellers op de handwagens naar het postkantoor wer den gebracht, waar de verdeeling plaats vond. Reeds is tegen een 15-tal bestellers en conducteurs procesverbaal opgemaakt, wegens verboden aardappelhandel en we gens diefstal of verduistering van post- vereeniginigen, terwijl ze uiterst sportief was eni wat beduidde op tennis- en golf baan. Helene was zich zeer goed bewust van de algemeene bewondering en ze genoot er van als de menschen, bij voorbeeld zeiden: Ik begrijp niet, hoe je daar alle maal tijd voor vindt! In- een donker krewpelboschje, verre uit het gezicht vain het verlichte terras stond Helena's nichtje en secretaresse, Mies Segers. Dat die twee bloedverwan ten waren, zou niemand op het eerste gezicht geloofd hebben. Helena was zoo koel en practisch, zoo'n statige verschij ning; en Mies had zoo iets etherisch en leek ook een heel ander temperament te bezitten. Toch woonden de nichtjes nu al vijf jaar samen. Mies was namelijk zoo van school, op Huize „Merkesteyn" gekomen en "was een waardige secreta resse, die haar werk verrichtte met de grootste oplettendheid en ook, zonder er aanteekenimg van te maken, Helena herinnerde aan haar tallooze afspraken; zoodat ze zich met recht, onmisbaar had betoond. Dat er in waarheid nu niet zoo veel genegenheid bestond tusschen de nichtjes, hadden misschien weinigen opgemerkt. Mies droeg een kanarie-geel zijden toi letje, wat zij heel goed kon hebben, don ker als ze was; ze had prachtig, zwart zakken en ruim 5 ton aardappfclen kon den in beslag wordbn genomen. Een groote partij aardappelen kon niet meer worden achterhaald. Men vermoedt, dat gedurende de laatste zes weken 10 tot 15 ton aardappelen aan de normale dis- trjbbtie zijn onttrokken. 432 100 v Stalingrad-Kaukasus. Ziehier namen die u geregeld leest in de berichten over den strijd van Europa tegen het bolsje wisme. Deze namen getuigen van een geweldiger, strijd en van jgfroote offers, die gebracht worden door dappere ke rels die zich inzetten voor de toekomst van een nieuw Europa. v Dat aan dezen strijd ook Nederland- sche mannen deelnemen en dat ook deze mannen offers weten te brengen, land genoot, daarvoor zal ons geheele volk in de toekomst dankbaar zijn. De toe komst ook van ons land staat op het spel. Dappere Nederlanders wagen iede- ren dag weer hun leven. Het is dus niet meer dan onze dure plicht dat wij voor deze mannen van tijd tot tijd een aantal pakketten gereedmaken. Hoe u daarbij kunt helpen weet u. Het gironummer is 432100 ten name van het Verzorginèsfonds vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegr. 22 te 's-Gra- vsnhage. Pensioen- en ouderdomsrente Rij de invoering op 1 Juli 1941 van de tijdelijke verhooging van bepaalde ouder- doms- en invaliiditeitsrenten met een bij- zonderen toeslag is destijds bepaald, dat deze bijslagen geen invloed mochten uit oefenen op de beöondeeling van een aan vrage om steun, krachtens een door de overheid vastgestelde steunregeling of op de vaststelling van de hoogte van steun bedragen, die op grond van zulk een re geling worden toegekend. Tevens werd den gemeentebesturen verzocht bij uit keeringen krachtens de Armenwet een zelfde gedragslijn toe te passen. Die bedoeling van een en ander was, om te verzekeren, dat de belanghebbenden over de .geheele linie ten volle profijt zouden Rebben van de hun toegekende bijslagen. In de practijk is gebleken, dat zich toch nog een leemte voordeed en wel ten aanzien van de ouderdomspensioe nen, toegekend krachtens een aan de onderneming, in wier dienst de belang hebbende had gewerkt, verbonden pen sioenregeling. Veelall werden 'bovenbe doelde bijzondere toeslagen, op welke de perusioentrekker aanspraak had, op de ouderdomspensioenen in mindering ge bracht, zoodat de bijzondere toeslagen feitelijk ten goéde kwamen aan de bij zondere pensioenbonden. D,it is thans onmogelijk gemaakt door een besluit Iran den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, waarbij het toepassen van. zulk een af trek ontoelaatbaar wordt verklaard. Vergiftigde pudding Te Diriel, gem. Heteren, heeft de 71-j. 1 mej. V. bij het koken in plaats van pud dingpoeder een vergiftig mengsel ge bruikt, dat gebezigd wordt bij de be strijding van den Coloradokever. Na het t eten van den pudding deden zich bij 1 de huisgenooten verschijnselen van ver- giftiging voor, met het droevig gevolg, dat de 75-jarige .echtgenoot G. Vos, na eenigen tijd overleed. De vrouw en een inwonende zoon worden nog in het ziekenhuis verpleegd. Eenige kinderen, die door hun grootmoeder uitgenoodigd waren mede te eten, haddien toevallig voor deze uitnoodiging bedankt, zoodat zij door deze weigering aan een groot gevaar zijn ontsnapt. I Zwarte handel in zeemleer Eenigen tijd geleden werd te Vught een man aangehouden, die een partij zeemleer te koop aanbood tegen fantas tische prijzen. Er bleek een geheele ver kooporganisatie te bestaan, die dit zeer zeldzaam geworden igoed, clandestien in den handel bracht. Op den man werd bij Sedert eenige dagen is men in de vischconser ven fabrieken in Zeeland en West Brabant weer druk bezig met de inmaak van mosselen Na gekookt, gepeld en gespoeld te zfjjn, worden de mosselen in de flesschen gedaan. (J. van Rhtfn Pax Bolland e fouilleering een notitieboekje gevonden, waarin de namen van talrijke leden van de „verkooporganisatie" stonden geno teerd', zoodat het voor de politie niet moeilijk was de zeer grootsch «opgezetvs affaire uit te zoeken. Een Amsterdamsch e firma was de hoofdschuldige in deze zaak. Talrijke verkoopers en wederver- koopers zijn aangehouden. Over het ge heele land zijn thans in deze zaak meer dan 200 aanhoudingen verricht. Kinderbijslaglyston tijdig inzenden De Centrale Persdienst van Het Neder - landsehe Arbeidsfront meldt Het blijkt, dat de arbeiders die voor kinderbijslag in aanmerking komen, er nog steeds niet allen van op de hoogte zijiT, dat bij niet tijidigindienen der be treffende lijsten het recht op* de kinder bijslag komt te vervallen. Het betreffende wetsartikel bepaalt, dat de bijslag verjaart, indien de lijsten niet binnen vier maanden na het kwartaal, waarvoor bijslag wordt gevraagd, zijn ingediend. Bij de uitbetaling over het eerste kwartaal van dit jaar moest voor het eerst met deze bepaling rekening worden gehouden. Men heeft echter aan genomen, dat nog niet alle rechthebben den hiervan op de hoogte waren en heeft aan velen, die met de inzending van hun lijsten te laat waren, alsnog hun bijslag uifbbetaald. Bijde uitkeering over het 2de kwar taal zal men echter de betreffende wet telijke 'voorschriften streng toepassen. Op! 1 November a.s. loopt de termijn van indiening voor de lijsten over het 2de kwartaal van i942 af, dus over de maanden April, Mei en Juni. Belanghebbbenden dienen er dus voor te zorgen, dat de lijsten over het 2de kwartaal op tijd dus uiterlijk op 31 October a.s. bij het betrokken orgaan volledig ingevuld zijn inJgjazonderiX Verzuim kost hier geld. ZÏERIKZEE. Tegen een tweetal inwo ners dezer gemeente is door de politie proces-verbaal opgemaakt terzake' van onvoldoende verduistering van hun wo ning. Bij beiden is het electrisch licht voor drie dagen afgesloten. Een waarschuwing om toch vooral goed te verduisteren wordt niet meer gegeven, maar onmiddellijk bij niet nakoming van dezen eisch, procesverbaal opgemaakt, waarop afsluiting van het electrisch licht voor drie dagen volgt. Te 's-Gravenhage slaagde voor de acte Wiskunde I, de heer A. F. v. To oren krulhaar, zooals geen „permanenten" het de natuur had kunnen verbeteren; kortom ze was een interessante miniatuur-ver schijning! Zenuwachtig liep ze op en neer, al luisterend naar ieder geluid van nade rende voetstappen en intusschen steeds den wijden ring met den topaas op-en- neer-schuivend, die Zoo allerdwaast groot leek aan haar miniatuur-handje. Hij zei toch: half elf? En nu is het al veel later! prevelde ze, met lippen, droog van opgewondenheid. O, als hij het eens vergeten had!... Maar, neen, dat kan toch niet! Hij is zeker opgehouden Gelukkig hoefde zij nu niet lang meer te wachten! Daar kwamen haastige voet stappen naderbij over het grintpad en een man van middelbare lengte, met een jeugdig, zéér knap gelaat, trad op haar af, met uitgestoken handen. Eric Valentijn was de jonge dokter, die zich pas onlangs in Wassenaar ge vestigd had en die zooals dat gaat op een kleine plaats, sterk gecritiseerd werd en door de ouderen veroordieeld vooreerst om Zijn woest auto-rijden, waarmee hij immers anderen en zichzel- ven in gevaar bracht en dan door zijn moderne natuurgeneeswijze, maar, bo venal, doordat ze hem een „fat" von den, met zijn kleurige zijden dassen en daarbij passende zijden sier-zakdoekjes! i Hij had diep-blauwe oogen en een zaeh- te stem, zoodat er ook velen onder de j dames vooral, waren, die zich zeer in- genomen met hem betoonden. Liefste, riep hij, en sloot Mies tee- der in de armen, ik heb je lang laten wachten, tot mijn heel groote spijt. Maar het was, zoo waar, mijn schuld niet: Ik werd opgehouden door een patiënt in spé en werd voorgesteld aan zijn bei- J de dochters, zoodat ik het niet laten durfde, de een ten dans te vragen, terwijl ik popelde van verlangen naar mijn klein meisje, daar ginds in het donkere laantje! O, kindje, je ziet er j vanavond weer bekoorlijker uit, dan ooit! Je was de aardigste, bevalligste van alle I jonge meisjes in de balzaal. Die eene wals, dien wij samen hadden, wat een zaligheid. Ik kon haast niet meer met een ander dansen! Zelfs Helena, hoe mooi ze ook is.... Hier viel hij ziohzel- ven in de rede, om vurige kussen te driikken op het donkere, naar hem op geheven gezichtje. Wat ons samen ook overkomt nooit van mijn leven j zal ik meer iemand kunnen liefhebben, zooals ik jou heb liefgehad, Mies! Haar hart trilde van een angstig voor gevoel I Wat bedoel je daarinee, Eric? Waarom zou je ooit een ander lief hebben Hij trok haar nog dichter naar zic|h RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 13 October HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Lichte graan.; 7.30 BNO: Nieuws berichten; 7.40 Vroolijke ochtendklanken 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8-40 Draken in soorten; 8.50 Berlijinsch Opera-orkest; 9 Muziek door kamerorkest; 9.30 Spiegel van den dag; 9.40 Liederenvoordracht: 10 Afwisselende melodieën; 10.30 U 'kent hem! Maar kent U hem ook?, Dr. Ing. W. A. Herweyer, Directeur-Generaal van den Nederlandschen Omroep; 10.45 Or gelspel; 11.15 Willy Eberle en zijn or kest; 12 Almanak; 12.05 StafmuzLekcorps van de Amsterdamsche Politie; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Ouvertures en aria's uit operettes en opera's; 14 De Groninger Orkestvereeni- gimig; 15 Voordracht; 15.20 Vocaal en instrumentaal kamermuziekconcert; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberich ten; 17 De Lichte Toets, gevarieerd pro gramma; 18 De strijd tegen den draak; 18.30 Sopraan, tenor en clavecimbel en piano; 19 Neerlands stem van het Oost front; 19.15 Marsehen en marsehliederen; 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Praatje im Zeeuwsch dialect; 19.50 Mu sette orkest en soliste; Van 20.15 alleen voor de Tadio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Het Salonorkest eaf gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Geliefde me lodieën uit films; 23—24 Orkestmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Symphonie-orkest 8 Politiek weekpraatje; 8.15 Lichte gr.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8-40 Piano en viool; 9 Omroeporkest en soliste; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Omroeporkest en soliste; 10 Godsdienstige uitzending; 10.30 Trioconicert; 11 Vrouwenmozaiek; 11.20 Pianovoordraeht; 11.30 Symphonie orkest; 12.15 Uit Neerlandis Gouwen; 12.30 Pro gramma overzicht; 12.35 Hongaarsche klanken; 12.45 BNO: Nieuws- en zake lijke berichten; 13 Wat doet de directie van den Landbouw?; 13.15 Melod;isten én soliste; 14 Godsdienstige uitzending; 14.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest, 'so list en pianovoordracht; 15.30 Voor de zieken; 16 Amabile sextet; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en1 beursberichten; 17 Voor de jeugd; 17,30 Tiroolsch pro gramma; 18.05 Vervolgens Venetië; 18-30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: Gesproken binnen- landsch overzicht; 19 Landmans Lust; 19.30 Gino Bordin en zijn orkest; 20 BNO: Engelsche uitzending: „Holland and the economie reorganisation"; Voor de radio-centrales: Francisco Canaro en zijn orkest; Van 20.15 alleen voor de radio- centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Residentiie-or- toe en fluisterde, op smeekenden toon: Liefste, je weet hoe arm ik ben! c— Vader kon slechts met de grootste moeite mijn studie betalen en de kosten dragen van het overnemen van de prak tijk van den ouden dokter hier. Ik zou je immers niet kunnen vragen, om mijn armoede te deelen? Jij, die gewoon bent aan de weelde, die er hier in huis heerscht? Dat zou wreed en dus verkeerd zijn! De vrouw van een ar men dokter heeft het soms nog het moeilijkste van allemaal! En jij bent zoo'n teer schepseltje, dat hef wel zou tijken, of ik een fee voor een ploeg spande! Wat een dwaasheid, EricÜ Ik ben maar de secretaresse van Helena; ver geet dat niet! Ik hoor hier niet thuis; en, als zij het verkiest, dan kan Ze mij morgen aan den dag mijn congé Re veil! Omdat ik er zoo zigeuner achtig, of, zooals jij zegt, „als een fee" uitzie, denk je ook zeker, dal ik erg onpractisch en ongeschikt bén voor wereldsche zaken; maar dit zou je erg mee-vallen! Ik durf alles aan pakken en ben lang niet onbedreven >'i het huishouden en in de kokerij! beloof je, dat ik in het geheel g^n rem zou zijn in de uitoefening van Je praktijk. Het tegendeel! Bovendien kun nen we toch nog wachten, is het niet- (W.ordt vervolgd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2