IZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 12 OCTOBER 1942 OPCiENOl Z1ERIKZEESCHE COURANT Ir ABONNEMENTi PiflB: In ZIerikree ^t.60, elder» KlJO par kwartaal. Weekabonnenmtea nap. IS en IS cant. Losse nummers 6 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, ZierikzeeJ Schuithaven3B^94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Kosten, Zierikzee 999TB JAAROAHG So. 15061 ADVERTENTIES Adrartentlïn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 10 cent pes millimeter; kleine advertentlön 84 cent. Bij contract belangrijke korting. 'v 2620 DE WORSTELING OM STALINGRAD Kigenlijke doel bereikt Naar de meening van militaire kringen te Berlijn, is in dan strijd om Stalingrad in zooverre een verandering ingetreden, dat door het bereiken van het strategi sche doel, d.w.z. de inneming van de kern der stad en het doordringen tot aan de Wolga, ide rest der stad niet" meer door infanterie en pioniers be stormd behoeft te worden, doch'door zware en allerzwaarste artillerie, die intusschen is aangevoerd systematisch im puin wordt gelegd. Onder die omstandigheden speelt het volgens de te Berlijn bestaande opvatting in het geheel geen rol meer nu het eigenlijke doel als bereikt kan gelden wanneer het tijdstip komt, dat ook de laatste in de groote fabrikscomplexen ingerichte haarden van verzet zullen zijn overwonnen. De hoofdzaak is, dat Sta lingrad zijn rol1 van de Wolga beheer- schende vesting heeft uitgespeeld. Hoewel het lot van StaQongrad als be zegeld beschouwd kan worden, biedende bolsjewisten in de hun overgebleven posi ties nog hardnekkig verzet, meldt ANP verder. Uit de meest afgelegen, doelen der Sovjet-Unie heeft Timosjenko reserves laten aanrukken, die voor het meenen- deel ten Noorden, doch ook ten Zuiden van de grootendeels in een puinhoop veranderde stad in den strijd geworpen worden. Zoogenaamde versperrmgsbatal- jons moeten verhinderen, dat de ver dedigers der stad zich door vlucht aan him taak onttrekken. Naar in militaire kringen te Berlijn verklaard wordt, ligt het initiatief in den strijd om Stalingrad echter geheel in Duitsche handen1, even als trouwens op het oogenblik aan het geheele Oostelijke front. In het centrale deel, zoowel als aan 1 het Ladogameer en in het uiterste Noor den, waar overal, zooals uit de weer- 1 machtsberiehten blijkt, Duitsdie aanvals- operaties aan den gang zijn. Toen de ontlastingsaanvaHen in het gebied van Rzjef ophielden^ en de bolsjewisten in vergeefsche pogingen door de Duitsche verdediging heen te breken, hun krach ten uitgeput hadden, zijn de Duitsche troepen terstond tot tegenaanvallen over gegaan. Het zou echter verkeerd zijn in deze operaties iets meer te zien dan plaatselijke aanvalsoperaties, 'die ten doel hebben zich van de gunstigst mogelijke stellingen te verzekeren. Italiaansche beschuldigingen aan 't adres van Engeland Ter aanvulling van het Italiaansche weermaehtsbericht van Vrijdag wordt te Rome officieel het volgende meegedeeld: Op( 7 October om 13 uur 45 min. namen vier Britsche jachtvliegtuigen van nau welijks 20 m. hoogte, zonder eenig risico te nemen, aangezien de hospitalen als zoodanig niet door luchtdoelgeschut be schermd zijn, de hospitalen van de divisie Folgore onder vuur. De talrijke kentee- kenen en de duidelijke opstelling van deze hospitalen op een verheffing van den bodem konden deze misdadige han deling niet verhinderen. Onder da patiënten vielen drie do oden en 12 ge wonden. Men kan thans niet meer aan onge wilde vergissingen gelooven, wanneer, j men deze nieuwe treurige episode met andere in verband brengt, die zich on- langs hebben voorgedaan bij den Engel- j schen aanval op Tobroek. De streng onderzochte en duidelijk bewezen feiten kunnen als volgt worden samengevat: op j 13 September drongen een officier en zes 1 vliegers van een van onze vooruitgeschoi- ven magazijnen een tiental kilometers op een vrachtauto de woestijn in, om eenig materieel te vervoeren. Toen zij een defect aan den motor wilden herstellen werden zij door zes Engelschen, uit het Zuiden komende, omsingeld. Wegens dö numerieke meerderheid en de gegeven omstandigheden er sprongen nl. ter stond een veertigtal Australiërs uit de wagens, die voorzien waren vafli auto matische wapens, was elke tegenstand onmogelijk. Onder de Australiërs bevond zich een Engelsche officier, die het bevel over de colonne voerde. Na kortelï tijd openden de Australiërs koelbloedig het vuur op de gevangenen. Zij overtuigden zich ervan, dat de onzen dood oir teil i doode toe gewond waren en zetten hun tocht in Noordelijke richting voort. Een vlieger, die ongegrond gebleven wajs en voor dood gehouden was, kon later met een ernstig gewon den kameraad een' on- 1 zer vooruitgeschoven posten bereiken en rapport uitbrengen. In een operatiebevel wordt - ten aan zien van den voorgenomen en niet uitge- voerden opmarsch in het landingsgébied gezegd, dat een bepaalde afdeeling een bepaalde kazemat moet aanvallen en al degenen die zich daarin bevinden moet do oden. Het gaat hier dus om een bevel om den tegenstander van kant te maken. Tegenover deze houding, waar nog bij komen de hieraan voorafgegane aanval len op 'hospitaalschepen en reddingsvlieg tuigen, kan men -stellen het optreden van onzê commando's, toen zij, zoioals reeds gemeld, een hulpcolonne beschik baar stelden óm vijandelijke gewonden die midden in de woestijn door hun eigen af deelingen in den steek waren gelaten, in veiligheid te brengen, of die aan de onder hun bevel staande troepen in de baai van Tobroek nog tijdens den strijd belastten met de redding van tal rijke vijandelijke schipbreukelingen. Onze meer dan rechtvaardige repressaille, zoo besluit de officieele aanvulling op het ItaliaansChe weermaehtsbericht, zal niet uitblijven. f- M LU Moermansk, als invoerhaven Duitsche zee- en luchtmacht verhinderen doeltreffende geallieerde hulp: De haven van Moermansk, die be schermd door een uitlooper van den warmen Atlantischen Golfstroom het geheele jaar door ijsvrij is, vormt thans nog practise!* de eenige haven waardoor de anglo-Amerikaneh hulp aan de sovjets kan verleeüen. Wlaidiwöstolk ligt im mers geheel onder het bereik der Japan- sche strijdkrachten, terwijl de transpor ten dwars door Siberië moeten gaan om het front te bereiken, hetgeen groote - moeilijkheden met zich medebrengt. Het zelfde is met transporten via Iran het geval, waar het verkeersnet niet, toerei kend is voor het vervoer van goederen op groote schaal. De pogingen, die Engeland en Amerika aanwenden om Sovjet-Rusland via Moer- manskj tot eiken prijs van wapens, mu nitie ,en benzine te voorzien, niet ach tend op de groote verliezen aan vracht schepen en oorlogsbodems, tengevolge van het ingrijpen der Duitsche zee- en luchtstrijdkrachten, wijzen dan ook niet alleen op het gebrek aan oorlogsmate riaal in de Sovjet-Unie, doch eveneens op de groote strategische waarde van Moermansk. Niet alleen als invoerhaven, ook voor offensieve doeleinden is Moermansk voor, de sovjets Van belang. Op een afstand van slechts enkele honderden kilometers liggen de belangrijke ijzerertsvelden van Kiriina en Gallivare in Noord-Zweden, terwijl.de ijsvrije havens van Petsamo en Narvik zich eveneens in de belangstel ling van de Sovjet-Unie konden verheu gen. De westgrens van het Kola-schier eiland werd dan ook van talrijke mili taire vliegvelden voorzien, en1 hét plaatsje Poljarnoje tot oorlgoshaven verbouwd. De verbinding met 't achterland wordt verzorgd door de ruim 1400 k.m. lange Moermanksspoorbaan, terwijl ook hetSta- linkanaal, dat van de Witte Zee via het Onegameer naar de Wolga en de Finsche Golf voert van belang is. Als transportwegen voor den handel Zijn deZe verbindingen nimmer van b'eteeke- nis geweest, des te grooter echter was hun militaire waarde. De Moermansk- haven werd reeds in den vorigen we reldoorlog aangelegd om de Witrussi- sche legers bij' hun strijd tegen de Sov jets te kunnen steunen. Het Stalinkanaal kwam tusschen 1931 en 1933 tot stand en werd gegraven om kleinere oorlogs bodems als duikbooten en torpedojagers van de Witte Zee naar de Finsche Golf en omgekeerd te kunnen verplaatsen. MAHATMA GANDHI Zijn verjaardag in Britsche gevangen schap verscherpte den vrijheidsstrijd Gandhi's persoonlijkheid kan slechts on volkomen naar Europeesehe maatstaven beoordeeld worden. De wegen van zijn politiek waren vroeger te vaak ondoor zichtig en verward, eer hij openlijk het teeken tot den algemeenen opstand zou geven. Hij zag de Britsche heerschappij, gesteund op de bajonetten van het kolo niale leger en de onmacht van zijn volk en zocht daarom langen tijd naar een compromis. Scherper dan wie ook kende hij de ver deeldheid, die het Indische volk tot on macht gedoemd hield, hij kende den nood van de paria's, de ellende van de kleine boeren en arbeiders In de groote ste den en de ten hemel schreiende rijkdom van de Indische nabobs, gewillige vazal len van Engeland. Met al deze omstan digheden moest hij rekening houden, hij moest onderhandelral met vorsten en diplomaten, hij moest profeet zijn en staatsman, herder en vo' ismenner. In een nederzetting bij Ahmedabad kon men hem ontmoeten in conferentiezalen of in de paleizen van Engelsche en In dische machthebbers. Dan fonkelden ach ter de ronde nikkelomrande brillenglazen zijn felle oogeii, de oogen van een strij- der en niet van een in zich zelf ge- j keerden asceet, dan was hij staatsman en poïiticus, door zijn scherpzinnigheid gevreesd bij zijn tegenstanders. Men heeft lj,em bespot en gehoond, de i halfnaakte fakir en verraderlijke advpr caat genoemd en belachelijk gemaakt in j ontelbare carricaturen. Dit alles kon niet beletten dat hij steeds grooter invloed óp het Indische volk verkreeg. Ontelbare j malen werd hij gearresteerd, talrijk zijn de hongerstakingen geweest, waarmede hij tegen zijn gevangenname protesteerde, j zijn macht werd er slechts grooter door. j De magere uitgemergelde profeet in zijn 1 witte lendekleed bleek sterker dan Enge land kon vermoeden. Toen de oorlog uitbrak scheen het een oogenblik of Gandhi bereid was om de EngelsChen in den strijd tegen Japan te steunen. Cripps echter liet te duidelijk 1 de werkelijke achtergrond van de Engel- sche bedoelingen zien en de voosheid van <jle Britsche beloften. Opnieuw werd i door het Indische congres de vaan van den opstand ontrold en Gandhi eischte l- dat de Britten Indië moesten verlaten. I De Engelschen antwoordden met penter- j reurcampagne, die het geheele land in opstand heeft gebracht. De grijze Ma- J hatma werd gearresteerd en zucht op- nieuw in een Britsche gevangenis. i Dezer dagen werd hij 76 jaar en dien üag is een beslissende wending in den Indischen vrijheidsstrijd ingetreden. Alle tegenstellingen zijn verdwenen en een- draehtiger dan ooit staat het Indiscjh volk in den strijd tegen de onderdruk kers. Gandhi en talrijke Indische partij leiders, zijn tot machteloosheid gedoemd Doch boven de (gevangenissen en con centratiekampen staan in vlammend schrift de zes woorden van den Mahatma: De Britten moeten Indië veriaten! Gandhi is vastbesloten zijn leven te geven voor de verwezenlijking van dit groote doel. (V.P.B.) HUISPERSONEEL ONDER DE ZIEKTEWET Verbetering in de regeling voor uit- keering van bet z.g. bevallingsgeld Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Sociale Za ken en van Financiën Zijn in de Ziekte wet eenige uit sociaal oogpunt belang rijke wijzigingen aap'gjebracht. Daarbij moet wel ,iai de eerste plaats worden genoemd het feit, dat het nog altijd bestaande beletsel, tegen het onder de werking van de Ziektewet brengen van het huispersoneel, is weggenomen, ter wijl tegelijk een uitvoeringsbepaling is vastgesteld, waardoor degenen, die bij een particulier in loondienst werkzaam zijn voor het verrichten in diens huis houding. van huiselijke of persoonlijke diensten, onder de Ziektewet vallen, in dien Zij bij hun werkgever inwonen dan wel ten minste vijf dagen per week bij denzelfden werkgever werkzaam plegen te zijn. Door deze bepaling, welke op 1 Nov. a.s. ingaat, wordt tegemoet giekomen aan een lang gevoelde sociale behoefte. Niet alleen is aan het huispersoneel thans bij ziekte een behoorlijke uitkeering van zie kengeld verzekerd, doch ook in de me dische behandeling, ziekenihuiisverplegiïig enz. is nu op redelijke wijze voorzien, doordat de betrokkene als gevolg van hun opneming in de Ziektewet tevens onder het Ziekenfondsbesluit komen te vallen. Wat dit laatste betreft, bestonden wel iswaar reeds voor de werkgevers zekere verplichtingen, doch de werking hiervan bleek in de praktijk nogal eens ongelijk te Zijn. Hieraan is nu een einde gemaakt, daar de betrokkenen in aanmerking ko men voor alle verstrekkingen, waarop het Ziekenfondsbesluit den verplicht ver zekerden recht geeft. Ook voor de werk gevers moet deze regeling, haar aan trekkelijke Zijde hebben, daar zij' thans immers tegen een vast© premie van 2 pet. van alle risico betreffende de me dische verzorging van hun huispersoneel ontheven Zijn. L l De Zwitsersche divisie-generaal, dr. Birchner, bezoekt, vergezeld door een 'hoofd- officier van gezondheid van het Duitsche leger, de stellingen voor Leningrad. (P.K. Ebert-HH-St Pax Holland s) Een tweede in de Ziektewet aange brachte wijziging heeft betrekking op het bevallingsgeld van f55. Deze uitkeerin'gf werd tot dusver alleen verstrekt aan de echtgenoot©, alsmede aan de doch ters, stief- en pleegdochters van een verzekerde. Thans is bepaald, dat ook de vrouwelijke verzekerden zelf in aan merking komen voor het ontvangen van bevallingsgeld. Uiteraard is er in voor- Zien, dat geen dubbele uitkeering kan plaats vinden. Het reizen in het spergebied Om moeilijkheden is den overgangstijd te vermijden, Zijn tot 15 October 1942 die burgers, die in het thans opgeheven gedeelte van het spergebied woonachtig 'zijn, gerechtigd om op vertoon van hun persoonsbewijs, afgegeven door de .ge meente hunner inwoning in het thans vrijgegeven gedeelte van het spergebied, in het niéuwe spergebied te komen, in dien voor deze reis dringende gronden uit hoofde van hun beroep aangevoerd kunnen worden. Van 15 October af is het reizten binnen het nieuwe spergebied slechts mogelijk met schrifteijke toestemming van den Polizei-officier bCim Beauftragte des Reichscommissars voor de Provincie Zee land te Middelburg. Aan de familie van de Nederlandsche vrijwilligers in de Waffen SS en het Legioen Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede: Door de geweldige toename van vrijwil ligers voor de Waffen-S.S. en het Legioen Nederland wordt het aantal te verzen den brieven: en pakjes' steeds grooter. Dit is een verheugend teelten, echter moet er ook voor gezorgd wjorden, dat de vrijwilligers inderdaad hun post zon der vertraging ontvangen. In het belang van een goede en snelle postverzending wordt dringend verzocht van het onder staande goede nota te nemen: Pakjes moeten zoo. goed mogelijk inge pakt worden, het liefst in stevig carton. Verzend nooit artikelen, die aan bederf onderhevig zijn, b.v. fruit. Ook niets wat breekbaar is, b.v. potten jam of glas werk. Bedenk, dat het pakket een lange reis heeft af te leggen. Schrijf vooral duidelijk naam en adres; doet men dit niet, dan is het gevolg dikwijls niet aankomen of in ieder geval veel vertra ging. Brieven en pakjes moeten geadresseerd worden als volgt: An das S.S. Ersatzkommando, Neder land, Den Haag, Stadhoudèrslaan 132. Te zenden aan: Rangnaam: Veldpostnummer of adres: Indien U dezen weg volgt, is dit een garantie, dat onze vrijwilligers hun post zoo snel mogelijk in hun bezit krijgen. BESCHIKKINGSVERDOD IJZER EN STAAL Opgave van voorraad vóór 26 October Het Verordeningenblad van 8 dezer no. 26 bevat eén verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, houdende die verplich ting tot aangifte van het verbod tpt het Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 18 51. Morgen (Dinsdag) zon op 8.00; zon onder 18.52 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 11.47; onder 21.09. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Volle maan Zaterdag 24 October. Laatste kwartier Zondag 1 November. Niiuwe maan Zondag. 8 November. beschikken over en de bevoegdheid tot verbeurdverklaring van ijzer- en staal matëriaal. In deze verordening wordt 't volgende bepaald: Hij die op dit oogenblik eige naar of houder is van ijzer of staal- materiaal, zooals dit is opgesomd in de bij deze verordening gevoegde materia- lenlijst, dient uiterlijk op 25 October a^. bij het Rijksbureau voor ijzer en staal, Lange Houtstraat 11 te 's-Gravenhage aan te geven. Tot aangifte is niet ge houden hij, die eigenaar of houder is van minder dan tien ton ijzer- ofstaal- materiaal. Zonder vergunning van den Rijkscom missaris (commissaris-generaal voor fi nanciën en oeconomische zaken) of van een door hem gemachtigde instantie is elk beschikken over ijzer- en staal matëriaal, dat dient te worden aangege ven, verboden. Dit geldt mede ten aanzien van beschikkingen, waartoe iemand is verplicht op grond van een voor het in werking treden dezer verordening aangegane rechtshandeling. Rechtshan delingen, aangegaan in strijd met dit verbod, zijn nietig. Met rechtshandelin gen zijn gelijkgesteld beschikkingen, wel ke plaats vinden bij executie of bij het leggen l>an een beslag. Het beschikkingsverbod en de voor schriften omtrent rechtshandelingen zijn niet van toepassing ten aanzien van: a. het ijzer- en staalmatëriaal, dat be stemd is voor Duitsche opdrachten, waar voor de „Zentralantragstelle" een schrif telijke vergunning heeft afgegeven; b. het ijzer- en staalmatëriaal, hetwelk tot en met 31 December 1942 noodzake lijk moet worden gebruikt voor de uit voering van opdrachten en waarvoor Duitsche controlenummers (Eisenscheine) of Nederlandsche toewijzingen of bewij zen van overdracht aanwezig f3it mate riaal moet bij de verplichte aangifte af zonderlijk worden opgesomd) en c. veertig procent van de niet onder a. en b vallende voorraden aan ijzer- en staalmatëriaal, welke bij handelaren zijn opgeslagen. De Rijkscommissaris (Commissaris-gene raal voor financiën en oeconomische za ken) kan ijzer- en staalmatëriaal, dat onder het beschikkingsverbod valt, ten behoeve van den Nederlandscben staat, verbeurd verklaren, waarné de eigenaar of houder dit verbeurd verklaarde ma teriaal aan de in de ter zake genomen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1