ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 10 OCTOBER 1942 kRIH OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNBMBNT Prijs: In Zierikzee ^1.60, elden K1J0 par kwartaal. Weekabonnementen raap. 13 en 15 cant. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdaj. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesche 'Nieuwsbode, ZierikzeaJ (Schuithaven Bi94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechel) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: H. J. Hosten, Zierikzee 993TB JAAROAHQ Ho. 15060 ADVBRTBNTIB8 AdrartentUn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen EO cent - pea millimeter; kleine advertentiSn 84 cent. Bi] contract belangrijke korting. K 2620 BROOD VOOR EUROPA door de exploitatie van de Oekraïne Menige' Nederlandsche burger beeft, toen hij kennis nam van de rede van Rijksmaarschalk Göring over de voed selpositie een onplezierig gevoel gekre gen. Vooral bij het hooien of lezen van die passages, welke betrekking had den op de bezette gebieden, kon lang niet iedereen den indruk van zich af zetten, dat hier wel zeer harde woor den werden gesproken en dat daarbij de rechtvaardigheid ©enigszins in de ver drukking was gekomen. Daar deZe rede echter in de eerste plaats bestemd was l voor het binnenland, voor Duitschland zelf dus, deed men er goed aan om niet te snel te oordeelen en inderdaad kan men eerst thans, nu uit verschil lende commentaren van bevoegde zijde is gebleken, hoe de woorden van den Rijksmaarschalk die ook ditmaal geen uitzondering maakte op zijn vasten re gel om met groote eerlijkheid en open hartigheid te spreken moeten worden uitgelegd, een oordeel vellen. Het belangrijkste element uit Göring's rede is wel,, dat thans inderdaad de voedselpositie van ons werelddeel vei lig is gesteld, door de verovering, ex ploitatie en organisatie van de Oekraïne Men kan er zeker van zijn, dat er binnen afzienbaren tijd in geen der lan den, wekle onder bescherming van hef Duitsche Rijk staan, meer honger Zal geleden worden. Want de strijd om het brood voor Europa, zooals Stabs- leiter Schmidt het op het Nederland sche dankfeest voor den oogst uitdrukte is gewonnen. Het is dus practisch alleen nog een kwestie van vervolma king der organisatie. De passage uit de rede van. den Rijks maarschalk, waarin deze zegt, dat in de bezette gebieden weliswaar bonnen ziin ingevoerd, doch dat men wat men daar op krijgt, als een extra'tje be schouwt, terwijl men zich in hoofdzaak yia den sluikhandel voorziet, heeft bi| het meerendeel van ons volk een re actie van verontwaardiging opgewekt. iZóó leeft de Nederlandsche bevolking niet gelukkig! en ingewijden heb ben er dan ook geen oogenblik aan getwijfeld, of het zou blijken, dat deze woorden van Göring géén betrekking op Nederland hadden. En dat bleek in middels inderdaad ook zoo te zijn. Bo vendien werd bijna gelijktijdig van Duit sche Zijde op het reeds eerder genoem de Nederlandsche dankfeest voor den oogst van Duitsche Zijde erkenning en dank uitgesproken voor de offers, welke ook ons volk zich in dezen strijd voor een onafhankelijk Europa getroost. Hier mede is inmiddels niet gezegd1, dat er geen Nederlanders met groote in komens! zijn, wien de schoen, welke Göring neerzette, niet past. Zij kunnen haar aantrekken, doch hun „veront waardiging" over deZe „bteschuldigingf' Zal bij de meerderheid van het- Ne derlandsche volk slechts lachlust opwek ken! Inmiddels bedenk© men nog, dat ook de in 'Nederland woonachtige Rijksduitschers geen grootere levensmid delenrantsoenen krijgen toegewezen als wij zelf. Er ia een slag lieden, dat Zijn duis tere bedrijvigheid in den Zwarten handle! tracht te verbergen onder den mantel eener vreemdsoortige vaderlandslievend heid. Zij doen dit met verschillende val- sche en boosaardige leugens, die ieder een wel kent: „Geld is toch niets waard" (behalve in de zak van den sluikhan delaar....), „Anders gaat het toch maar naar Duitschland", „Anders pikt de weer macht het maar in", enz. Dezulken zijn den Rijksmaarschalk ongetwijfeld dank baar geweest voor zijn openhartige me- dedeeling, dat de weermacht wordt ge voed door de bezette gebieden; Zij koes teren hiervan zonder ©enigen twijfel ge weldige verwachtingen voor hun nego tie. Zijl zullen het dan waarschijnlijk ook wel uit hun hoofd laten, wanneer zij dit argument te blerde brengen, dat dit voeden van de weermacht door de bezette gebieden in hoofdzaak geschiedt door de Oekraïne, de oude korenschuur van Europa. Wanneer ook ons land iets heeft af te staan aan de weermacht, dan be denke men, dat zulks volkenrechtelijk geheel in den haak is (art. 52 en 53 der Haagsche Conventie welke ook door Nederland erkend en onderteekerid is staan een bezettende macht zelfs nog veel meer bevoegdheden toe, dan waarvan tot dusverre van Duitsche zijde gebriiik is gemaakt. Aan de verplich ting om ons steentje bijl t© dragen tot het onderhouden van het Duitsche oor logsapparaat kunnen wij' niet ontkomen Of wij echter Zoo dwaas Zijn, om ons eigen portie voor een groot gedeelte in den Zwarten handel te laten ver dwijnen, is onZe eigen Zaak en daar van mogen wij anderen geen verwijf maken. Tenslotte kan men dus vaststellen, dat de voedselpositie van Europa thans van dien aard is, dat ook de 'bezette ge bieden in het Wiesten het binnen af zienbaren tijd gemakkelijker Zullen krij gen. Wij moeten daarbij echter beden ken, dat de strijd voor hetv brood van Eurpa ook onze strijd is en dat ook voor! ons zoo goed als voor Duitsch land geldt: meer brood, meer offers. ONDERAARDSCHE STRIJD IN EN OM STALINGRAD Verbitterde gevechten aan trechterrand Tijdens den veldtocht in het Oosten is er een menigte nieuwe strijdmiddelen in gebruik genomen. Daarnaast heeft men echter ook het nut der ervarigen van vroegere oorlogen niet vergeten. Tot dusver speelden zich de gevechten af op de aarde en in de lucht. Volgens de jongste berichten van het opperbevel der weermacht is thans ook de onderaard- sche strijd ontbrand. Vo;or het eerst aan het Oostelijke front hebben de Sovjets op 5 October ten Zuidoosten van Orel geprobeerd, om door ondermijning en explosies wiggen te drij ven in belangrijke Duitsche heuvelstel lingen. Gebruikmakend van de ervarin gen van den vorigen oorlog, vond men aan Duitsche zijde evenwel een doel treffende taktiek om de bedoelingen van de Sovjets te doorkruisen. Het bedreigde terrein werd ontruimd en vervolgens stelden zich achter de in gevaar ge brachte zone twee Nedersaksisehe com- Pantterafweergetchut in den strijd tffdens de hevige straatgevechten in Stalingrad. Huis voor huis moest in harde worsteling worden genomen. (P.K. Heine-D. V.-R-P.H. s) Zware straffen voor be- leediging van Oostfront strijders en familieleden 's-GRAVENHAGE, 8 Oct. De Höhere SS imd Polizei-Führer te 's-Gravenhage deelt mede: Het SS und Polizeigerieht heeft de Nederlandsche staatsburgers mevrouw S c ho 11 ar d, mevrouw Snikkers en Christian Oonk, allen uit Rotterdam, tot gevangenisstraffen van een jaar veroordeeld. Zij hebben in luide en kwaadwillige gesprekken Neder landsche leden van de SS en van het Vrijwilligerslegioen - Nederland beleedigd en familieleden van hen met niet weer te geven woorden beleedigd. Het SS- und' Polizeigerieht zal onverbiddellijk dergelijke vergrijp pen vervolgen. Germaansche vrijwilligers, die schouder aan schouder met Duit sche soldaten In het Oosten tegen het bolsjewisme strijden, staan in dit opzicht onder de bijzondere be scherming van de eer der Waf- fen-SS. pagnieën infanterie voor den tegenaan val op. Na een hevig vuurgevecht kwam de explosie, die de ontruimde Duitsche heuvelstelling deed ineenstorten. Ter stond daarop viel de Sovjet-infanterie aan. Tevens drongen echter ook de Duitsche ©ompagniën op. Aan den rand en in de diepte van den reusaChtigen trechter, ontstaan door de explosie, kwam het tot een verbitterd gevecht van man tegen man, dat voortduurde totdat de vijand Verdreven en het geheele terrein weer stevig in Duitsch bezit was. In aanvulling op het weermachtbericht verneemt het D.N.B.: In Stalingrad, waar in taaien strijd weer een vijandelijke groep kon worden ingesloten, ligt het zwaartepunt der gevechten nog steeds bij de groote wapenfabrieken in het Noor delijk deel der stad. Van militaire zijde verluidt, dat de groote tractoren- fabriek „Dscherschinsky", de groot ste der geheele Sovjet-Unie, door de voortdurende beschieting der Duitsche artillerie intusschen in een puinhoop is veranderd. Deze fabriek vervaar digde voor den oorlog 27 pet. der ge heele traetoren-productie van de Sojet- Unie en behoorde tot de modernst inge richte fabrieken der bolsjewisten. Bij het uitbreken van den oorlog is men be gonnen voor het grootste deel pantser wagens te bouwen. Niet ten onrechte noemen Duitsche in fanteristen den strijd om Stalingrad een „ratteno orlog". Rechts en links van de plaatsen, waar 'het tot een door braak kwam laait steeds weer tegen stand op. Over bergen puin rollen de Duitsche pantserwagens aan om de af zonderlijke huizenblokken te nemen, ter wijl infanterie en pioniers de bolsje wisten in hun schuilhoeken uitrooken- Het is zonder twijfel het streven van Timosjenko, door het aanvoeren van re serves uit de verst verwijderde deelen der Sovjet-Unie ten Zuiden van de groiote Welga-bocht en van het Noorden uit tusschen Don en Wolga door zwaren druk de Duitsche verbindingslinies te onderbreken en Stalingrad te ontzetten. Duitsche en verbonden troepen hebben al deze ontlastingsaanvallen onder zware verliezen voor den vijand verijdeld Verbitterde boschgevechten in den Kaukasus Bolsjewistische troepen bij het Ilmenmeer uiteengeslagen Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van den Kaukasus zijn de aanvalstroepen strijdend opgedrongen en hebben in verbitterde boschgevechten nieuwe reeksen hoogten genomen. Aan het front aan den Don hebben Rumeen- sche en Italiaansche troepen aanvallen van den vijand afgeslagen. In den cen- tralen sector werden bij succesvolle acties van stoottroepen talrijke bunkers en ge vechtsposities met hun bemanningen ver nield. Er is een aantal gevangenen bin nengebracht. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer heb ben troepen van het leger en de waffen SS en 'eenheden van h$t luchtwapen, schitterend gesteund door vliegtuigfor maties van het luchtwapen, in harde' aanvalsgevechten van verscheidene da- 1 gen een belangrijken terreinsector ver overd en daarbij 5 bolsjewistische divisies en twee brigades infanterie uiteengesla gen resp. vernietigd. Sedert 27 September zijn 3288 gevangenen binnengebracht, 13 tanks, 108 kanonnen, 400 machinegeweren, 123 granaatwerpers en ,£alrijke andere infanteriewapens buit gemaakt of ver nietigd. Ongeacht de overige zware bloe dige verliezen bedraagt alleen het getal der bolsjewieken aan dooden meer dan het drievoudige van het aantal gevan genen. Na een yruchtelooze storingsaanval overdag van een Britsch vliegtuig boven het gebiesd van den Saar-Pfaltz, zijn in den afgelodpen nacht, enkele vijandelijke vliegtuigen naar de Noord-Duitsche bocht gevlogen. Een van hen werd neergescho ten; een tweede bommenwerper werd bij een aanval op de kust van West Frankrijk neergeschoten. In de ochtend- uren van vandaag zijn eenige vijandelijke vliegtuigen naar West-Duitsch gebied ge- j vlogen. Een gering aantal neergewoipen brisantbommen veroorzaakten geen scha de. Het booion Tan krijgsgevangenen Op de bekendmaking van het opper bevel van de weermacht van 7 oct. 1942, waarin maatregelen waren aangekondigd tegen het boeien van Duitsche krijgs- gevangenen aan het front bij Dieppe en het eiland Seroq, heeft de Britsche regeering slechts gebruik gemaakt van uitvluchten en zich beroepen op de ver klaringen van Duitsche krijgsgevangenen, die niet geboeid waren en verklaard, dat zij hét boeien van krijgsgevangenen die op het slagveld gevangen genomen zijn, niet goedkeurt en niet zal goedkeu ren. Op het feit, dat ondanks de vroegere en huidige verklaring van het Britsche ministerie van oorlog Duitsche krijgsge vangenen op ruwe wijze zijn geboeid, is de Britsche regeering niet ingegaan. Der halve rijn op 8 October om 12 uur 107 officieren en 1269 onderofficieren en man schappen, die bij Dieppe gevangen ge nomen zijn, na bekendmaking der rede nen, in de boeien geslagen. Niet geboeid werden veldpredikanten, sanitairperso- neel, gewonden en zieken. Op 8 Oct. des avonds heeft het Britsche ministerie van oorlog bekend gemaakt, dat op 10 October des middags hetzelfde aantal Duitsche krijgsgevangenen in handboeien en ketenen zal worden geslagen. Wan neer dat geschiedt zal het opperbevel der weermacht op 10 October des mid dags het drie-voudige aantal Britsche krijgsgevangenen in de boeien slaan. SCHOENENBONNEN 1A IN OCTOBER Ook voor personen van 10 jaar en onder De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat ook voor per sonen van 10 jaar en ouder in de maand October schoenenbonnen la voor gewone schoenen met leder of rubberzooi door de distributiediensten worden uitgereikt in plaats van bonnen lb voor schoenen met houten zool. Deze bonnen la worden echter slechts in beperkte mate en alleen in 'de geval len, waarin afgifte van een bon drin gend noodzakelijk is, beschikbaar ge steld. Aangezien bij verschillende distributie- diensten nog niet alle aanvragen van de voorafgaande maanden zijn afgewerkt kan het voorkomen, idat personen, die indertijd een aanvraag hebben ingediend, thans een bon la ontvangen, terwijl an deren, die ongeveer in denzelfden tijd een schoenenbon hadden aangevraagd, een bon lb ontvangen hebben. Hieraan is evenwel niets te doen. Aan verzoeken tot het ruilen van een bon lb voor een bon la kan dan ook niet worden voldaan. HET GEVEN VAN INLICHTINGEN VERPLICHT Op economisch gebied Met ingang van 8 October trad in weTking een verordening van den Rijlts- 'conunissaris voor het bezette Nederland sche gebied, houdende verplichting tot het verstrekken van inlichtingen op eco nomisch gebied. Daarin wordt bepaald, dat een ieder gehouden is aan den Rijkscommissaris of aan ide door hem aangewezen instan tie inlichtingen te verstrekken aangaande: Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 18 59. Morgen (Zondag) son op 7.56zon onder 18.57 Maandag: zon op 7.58 zon onder 18.54 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 9.13; onder 19 58. Maandag Maan op 10.31 onder 20.31. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Volle maan Zaterdag 24 October. Laatste kwartier Zondag 1 November. Nieuwe maan Zondag 8 November. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 10 Oct. niet meer geldig: 51 brood, beschuit, vleesch, aardappelenmelktabak, cigaretten. 57 reserve (taptemelk). De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Zaterdag 31 October: 370, 371 Algemeen (Zeep), M-Zeep, M-Toiletzeep. Zondagartsondienst Zierikzee Zondag 11 Odtober: Dr. v. d. Graaf en Dr. van Hoorn. a. De benoodigde of aanwezige werk krachten; b. De benoodigde grondstoffen, mate rialen, producten, machines of appara ten, de voorraden van elk, alsmede het doel, waarvoor zij worden gebruikt; c. De benoodigde steenkool of energie dan wel de productie daarvan; d. De benoodigde, de werkelijk ver richte of 'de mogelijkerwijze te verrich ten economische prestaties; e. De urgentie van de onder a. tot en met d. genoemde behoefte, in zooverre zoodanige inlichtingen door de boven genoemde instanties voor het ontwer pen en voor de uitvoering van maat regelen op economisch gebied noodza kelijk worden geacht Hij, die opzettelijk of door schuld de bedoelde inlichtingen niet, niet tijdig of <Siiet volledig, dan wel bij rijn inlichtin gen onjuist© opgaven verstrekt, wordt gestraft met tuchthuisstraf, met gevan genisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete tot een onbeperkt be drag, terwijl in ernstige gevallen vrij heidsstraffen en geldboeten naast elkaar kunnen worden opgelegd. Hij, die zich voor de inwerkingtre ding van deze verordening wegens on juiste, niet, niet tijdig of niet volledig verstrekte inlichtingen als bovenbedoeld overeenkomstig andere strafbepalingen aan een strafbaar feit heeft schuldig ge maakt verkrijgt vrijdom van straf, wan-, neer hij de onjuiste opgaven binnen een maand na heden bij de instantie, waar aan hij deze opgaven heeft verstrekt, herstelt of aan deze instantie als nog de niet, liiet tijdig of niet volledig ver strekte opgaven doet toekomen. Het voorgaande is niet van toepassing wanneer tegen' den dader reeds een ver volging is ingesteld of een vooronderzoek is aangevangen. Tot berechting van de bovengenoemde strafbare feiten is het Duitsche hoogge rechtshof al® bijzonder gerecht bij uit sluiting bevoegd. De voorschriften betreffende de be voegdheid van den Duitschen krijgsraad en van de bijzondere rechtbank voor, strafzaken voor leden vanr de S.S. eni voor de leden der politie-organisaties 1 met een bijzondere taak blijven onaan getast. i i t i_-i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1