ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 9 OCTOBER 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNBMBNT Prijs: In Zlerikzee 'J 1.60, eldei» 71.80 par kwartaal. Weekabonnementen reep. 13 en 16 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: IT.V. Zierikzaeache'-Nieuwsbode.jjZierikzee, Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechet) A. J. de Looze, Zierikzee - HooidredacteurM. J. Kosten, Zierikzee 99STB JAAROAHO No. 15059 ADVBRTBNTIBS Adnrtentltn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelmgen (0 cent per millimeter: kleine advertentUn 34 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 De strijd in den Kaukasus en om Stalingrad Det Opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Donderdag békend: In het gebied van den Kaukasus zijn vijandelijke: aanvallen afgeslagen en de eigen aanvalswiggen in den vijande lijken weerstand verder doorgedrukt. Ook in Stalingrad moest de vijand in zwaren strijd verder, terrein opgeven- Ten Noordwesten van de stad werden de in gesloten, in twee deelen gespleten, vij andelijke strijdkrachten vernietigd. Sterke Duitsche luchtstrijdkrachten en Roemeen- sche gevechtsvliegtuigen hebben met goed effect ingegrepen in de gevechten van het leger. Andere formaties gevechtsvlie gers hebben wederom overdag en des nachts belangrijke verkeersknooppunten en het ravitailleeringsverkeer op die Bene den-Wol ga en aan de Kas pische Zee aangevallen. In den sec tor ten Westen van Kaluga hebben Duitsche troepen in een verrassenden aanval een hoogtestelling der Bolsjewis ten ingenomen en zich daar genesteld ter verdediging. Bij plaatselijke onderne mingen zijn talrijke gevechtsinstaJlaties vernield. Ten Zuiden van het Lado- gameer is de vijand uit goed gefor- tifieerde boschstellingen geworpen. Tegenaanvallen op de veroverde stellin gen mislukten. Pogingen van den vijand om over de N e w a te trekken werden door doeltreffend artillerievuur verijdeld* en de luchtaanvallen op belangrijke Bols jewistische spoorwegtrajecten in den Noordelijken bonsector werden met goed effect van treffers voortgezet Ten Westen van de Kandalakschebaai en aan het front in Lapland werden bij' aainvals- acties verscheidene sterke steunpunten van den vijand in een strijd op korten afstand genomen. In den nacht van 6 op 7 October hebben motortorpedoboot-en aanvallen gedaan op de Britsche kust Zij vielen op verscheidene punten het vijandelijke convooivenkeer aan, brach ten vier koopvaarders van te samen 11.500 brt. en een bew akingsschip tot zinken en beschadigden met torpedotref fers nog twee stoomschepen, welker, on dergang door den sterken afweer niet kon worden waargenomen. Aan de Zuid kust van Engeland hebben lichte ge vechtsvliegtuigen overdag militaire doe len en voor den oorlog belangrijke installaties bestreden. RADIOREDE VAN S. C. BOSE Allo Indiërs moeten hun krachten inspannen Subhas Chandra Bose heeft voor de radio een rede tot het Indische volk gehouden. Naar het D.N.B. meldt wenschte hij zijn strijdenden landgenooten geluk met de groot e successen van hun verzet tegen de Engelsche onderdrukkers en verklaar de o.a.: De Britsche autoriteiten hebben gepro beerd, den waren stand van zaken in Indië te verdoezelen. Thans wordt de geheele wereld op de hoogte gehouden van de gebeurtenissen in Indië met het resultaat, dat zelfs in de landen, die met Engeland verbonden zijn, de open bare meening uiterste verstoord is o ver de politiek van Churchill, Amery, Cripps e.a. Het Indische volk, 25 jaar lang voor den vrijheidsstrijd opgeleid, zal Zijn strijd voortzetten tot het Britsche wereldrijk ineenstort. I Bose herinnerde eraan, dat er volgens offciieele verklaringen van de Britsche regeering reeds bijna 100.000 Indiërs in dezen oorlog zijn opgeofferd. Zou Indië derhalve niet vrijwillig 100.000 man of feren aan den nationalen strijd. De gruwelijke daden van de Britsche autori teiten in Indië hebben over de geheele Wereld het geweten der openbare mee ning wakker geschud. Om de kroon op te zetten aan de Britsche politiek, werden Britsche, Amerikaansehe en Australische soldaten op weerlooze vrouwen en man nen losgelaten. Bestaat er een beter beeld van de veelgeprezen vrijheid en demo cratie, zooals Churchill en het atlanti- sche handvest die aan het in slavernij verkeerende Indië beloofden? Vervolgens zette Bose uiteen hoe men de Britsche heerschappij het best kan bestrijden. Scherp veroordeelde hij de do-or de Engelsche regeering voorgeno men politiek van de vernietiging van Indisch eigendom. Een der bemoedigend- ste feiten noemde hij het, dat de bewo ners der vorstendommen aan de natio nalen strijd-deelnemen en hij feliciteerde den minister-president van Sindh, dat In een artillerie stelling voor Stalingrad is een korte middagpauze ingetreden, welke door de kanonniers wordt benut tot het gebruiken van een haastigen maaltyd. Kort daarop wordt het vuren weer voort gezet en een nieuwe hagel van granaten komt op de stad neer. P.KGehrmann-Sche/FPax Holland s) hij als teeken van zijn protest tegen Engeland en van .zijn solidariteit met den Indischen vrijheidsstrijd, heeft af stand gedaan van zijn Engelsche titels. Hij en zijn aanhangers Zijn niet de eenige Mohammedanen, die er zoo mer denken. De voornaamste Mohammedaan- sche organisaties buiten de Moslem-liga hebben zich op gelijke wijze uitgespro ken en vormen een passend antwoord op de valsche beweringen van de arrogante Britsche politiek. ENGELSCH LAGERHUIS- HERKIEST ZICH ZELF Het Engelsche Lagerhuis heeft met 215 itegen 9 Bitemmen een wetsontwerp aange nomen, waarbij de zittingsperiode weder om met een jaar wordt verlengd. De minister van binnenlandscbe zaken, Mor rison, verdedigde de opvatting der re geering, dat er gedurende den oorlog geen algemeens verkiezingen konden worden uitgeschreven, zoo meldt de „Berl. Börsen Ztg.". Sir Richard Acland, de vertegenwoordiger van de nieuwe parlementaire groep Commonwealth, pro testeerde tegen het feit, dat het Lager huis feitelijk zich zelf kiest, in plaats van den kiezers gelegenheid te geven hun sedert de vorige in 1935 ge houden verkiezingen stellig gewijzigde opvattingen tot uiting te kunnen bren gen, welk standpunt door Conservatieven en Labour niet wordt gedeeld, ofschoon vele jong£ Labourmannen overtuigd zijn dat hun partij eventueel de meerderheid zou krijgen. Over het algemeen zijn de Lagerhuisleden er verheugd over, dat alles bij het oude kan blijven. Majoor Randolph Churchill, de zoon van den premier, stelde evenwei de vraag, waar om de 60 leden, die indertijd hebben verklaard na den oorlog wegens hun leeftijd te zullen aftreden, niet thans heengaan. Hij betoogde, dat de werke lijke scheidingslijn niet meer ligt tus- schen arm en rijk, maar tusschen oud en jong. Niettemin was het voor een rijken conservatief nog steeds mogelijk voor zich zelf of een familielid een lagerhuiszetel te koopen, hetgeen hij den zwarten handel in kiesdistricten noemde. Een Siberische nederzetting, die verdween In de Sovjet-Unie, in Siberisch Rusland, zijn nog altijd gebieden, die nooit door blainken betreden zijn en waarvan men niets weet omtrent bodemgesteldheid en bevolking. Wel is in de laatste jaren alles in kaart gebracht, maar dit geschiedde vanuit vliegtuigen en meer dan de loop van rivieren, de ligging van bergen en moe rassen weet men niet. Verder is alles onbekend gebied, een soort van nie mandsland dus. Eenige jaren geleden drongen tien pelsjagers in opdracht van de Sovjet- regeering, diep in deze onbekende gebie den door. Men vond hier een groot* nederzetting in ide wildernis verborgen. bewoond door een Jakoetemstam. Deze bewoners waren volslagen onbekend met de aanwezigheid van een communisti sche „heilstaat", zij wisten niets van het bestaan.' van de Sovjet-Unie af en had den nooit van Lento of Stalin gehoord. De leider van ide expeditie stichtte hier op direct een cel van de communistische partij en begon de bewoners bekend te maken met ide grondbeginselen van' het bolsjewisme. Deze grondbeginselen be stonden hierin, dat de bewoners hun pelzen moesten af geven en op zoek moes ten gaan naar nieuwe, terwijl de expe ditieleden zich onder tusschen bezig hiel den, met ide achtergebleven bevolking. De onbekende nederzetting werd, aan gezien zij in October ontdekt was, Octja1- brskaja genoemd en als zoodanig op de landkaart ingeschreven.'. De vreugde in Moskou over ide nieuwe stad, de be keerde inwoners en ide kostbare pelzen was echter van korten duur. Toen name lijk een jaar later een nieuwe expeditie naar Octabrskaja vertrok, waarbij Zich ditmaal ook een paar belastingambtena ren bevonden, bleek de stad verdwenen te zijn. Hoe men ook zocht, nergens was een spoor van een nederzetting te vinden Officieel verklaarde men later in ide bla den, dat /de expeditieleider zich' to 'de plaatsbepaling van de stad hadvergist* en men weet aan.' de .onbetrouwbare ge gevens het geringe succes van de twieede expeditie. De leider van die eerste ex peditie kon idit niet meer tegenspreken, omdat hij' inmiddels reeds wegens „sa botage" was terechtgesteld. In werkelijkheid echter waren die be woners van de nederzetting zoo geschrok ken van ide „zegeningen" van het com munisme, dat zij de voorkeur aan hadden gegeven „onontdekt" te blijven en daarom hun primitieve stad tot de grondvesten hadden .afgebroken, en die per de Siberische - oerwouden waren ingetrokken. Italia anich weermachtsbericht Gerings activiteit Aan het Egyptische front beperkte ac- tiviteit te land' en iln de lucht. Bij1 een op Tobroek ondernomen luchtaanval stortte een vijandelijk? door de lucbt- idoelartilüerie getroffen vliegtuiiig to de omgeving van Bardla neer. Het huidige Mandsjoekwo telt 13 millioen inwoners Door de onderteekening van het anti- Kominternpact op 24 Februari 1939 is Mandsjoekwo ingeschakeld bij de mo gendheden, die ten nauwste met den Driebond samenwerken'. Door deze om standigheden en door zijn ligging tus schen Japan en Sow jet-Rusland is het land een factor van groot© beteekenis geworden1, terwijl het bovendien groote rijkdommen aan bodemschatten bezit. Tot September 1931 behoorde Mands joekwo in naam tot het zwakke' Chtoee- sche Rijk. De Oost-Chineesche spoorweg, de vruchtbare bodem, en de bodemschatten trokken echter reeds vroeg de aandacht van Engeland, de Ver. Staten, Sow jet- Rusland en Japan. De gebeurtenissen noopten vooral Japan, met het oog op Korea tot vastberaden ingrijpen. In kor ten tijd veroverde het Kwantoengleger de belangrijke steden Moekden, Tsisikar en Charbto. Op 1 Maart 1932 werd de staat Mandsjoekwo opgericht meit den laatsten telg van ide in 1911 te Peking ten val gebrachte Mandsjoedyniasii Poe Yi> als Rijksbestuurder. Met behulp van het hoofdkwartier van het Kwantoengleger te Hsinking, nam de pacificatie van het land ononderbroken voortgang en op 1 Maart 1934 besteeg Poe Yi als keizer Kang Te de troon van Mandsjoekwo. Omstreeks 1920 telde het tegenwoor dige Mandsjonikwo, dat een oppervlakte heeft van 1.3 millioen vierkante (kilo meter, ruim 22 millioen inwoners. In 1930 was dit aantal reeds gestegen tot ongeveer 30 millioen, terwijl de volks telling in December 1940 een inwoner aantal van ruim 43 millioen aangaf. Hier van zijn ongeveer 94 pet. Chineezen, 1 pet. Mandsjoes, terwijl de sterkste niet-* Chineesche bevolking door ruim 1 mili- oen Koreanen gevormd wordt. Deze ont wikkeling kan nog niet ails afgesloten be schouwd worden, daar de bodemschatten *en de vruchtbare grond nog steeds niet ten volle geëxploiteerd worden. Men schat, dat het land aan ongeveer 90 millioen inwoners plaats kan bieden. Mussert spreekt tot vrouwen en moeders van frontstrijders De persdienst der NSB melidt: In een der zalen van het N.V.-huis te Utrecht is een bijeenkomst gehouden voor vrouwen, verloofden en moeders van de Nederiandsche strijders aan het Ooste lijk front. De organisatie daarvan be rustte bij' de afdeeling „Hulp en Bij stand" van de Nationaal-Socialistisehe Vrouwen Organisatie. Na een kort begroetingswoord van de districtsvertegenwoordigster van „Hulp en Bijstand" nam de NSVO-leidster, mevr. O. de Ruiter—van Lankenen Matthes bet woord, 'die er allereerst aan herinnerde, dat reeds kort na iden oorlog van 1940 de eerste vrijwilligers uit Nederland naar de Waffen-SS Zijn vertrokken. Voor hen was het nog moeilijker dan voor de anderen, die later zijn vertrokken, om de banden met het thuisfront in stand te houden. Vrijwillig naar het front te gaan beteekent heel wat, misschien nog wel meer dan voor hen, die door den dienstplicht worden opgeroepen, ofschoon spr. er van overtuigd is, dat het meenen- deel der Duitsche mannen in den geest ook vrijwilligers 'zijn. Maar ook het of fer der achterblijvenden is Z'waar. Iedere vrouw Zal dit begrijpen. Het is nog moeilijker af te wachten dan mee te doen. De NSVO-Ieidsfcer betoogde, dat van de vrouwen de toekomst van Nederland afhangt, de levenshouding van de na- tionaal-socialistisühe vrouwen moet een vooZbeeld Zijn voor de anderen. Nooit mag voor den frontsoldaat de terugkeer een teleurstelling brengen. Zij wekte ten slotte haar kameraadskes op', te trach ten zich in haar persoonlijk leven als nationaal-socialiste te gedragen. Mussert werd bij' zijn verschijnen op het spreekgestoelte hartelijk toegejuicht Hij! stelde vast, dat de Nederiandsche nationaal-socialisten, evenmin als hun Ditsche kameraden, den oorlogstoestand van 1940 ooit hebben gewild. Het is niet onze schuld, aldus de Leider, dat er hier geen mat.-soc. regeering bestond, maar de schuld van hen, die dit hebbben tegengehouden. Wannéér men een oogen- blik aanneemt, dat de oorlog aan Ne derland voorbij zou 'zijn gegaan en er dus geen bezetting was, dan zou het geen vraag meer Zijn, waar het tweede front Zou worden gevormd. Dat zou natuurlijk hier geschieden aan de Ne deriandsche kust. De oprfehting van zulk een front in Nederland noemde Mussert het ergste wat ons vaderland nog zou kunnen overkomen, het zou het sluitstuk van onze ellende zijn. Zij, die daarop hopen, zijn, vaak zonder dat ze het weten, de slechtste Nederlanders. Van 1920 tot 1936 zWelgde de wereld in pacifisme, Duizenden meenden iets goeds te doen door met een gebroken geweertje te loopien. Zij' wisten niet, dat tegelijkertijd in de onmetelijke vlak ten van Rusland 180 millioen menschen de eenvoudigste levensbehoeften moesten missen omdat alles werd ingesteld op de wapenfabricage. Het parool der bols jewisten en joden was: wapenen in Rus land, het gebroken geweertje in Europa, Gelukkig is het nationaal-socialisme en fascisme gekomen om Europa te be schermen. Het is ontzaglijk moeilijk om den oor log te winnen, maar het zal nog veel moeilijker zijn om den vrede te winnen, want idat kan alleen door gerechtigheid. De vrouwen hebbben ook de taak daar aan mede te werken. Aannemende, dat de vrede op basis van gerechtigheid zal worden gevestigd, doe ik, aldus Mussert, al wat in mijh vermogen is, om Neder land zijn plaats te doen innemen. Wij willen een behoorlijk stuk van Europa worden, dat zijn plicht doet en zijn recht eischt, omdat het Zijn plicht doet! Na de pauze, die op het vertrek van den Leider volgde, werden nog eenige films vertoond. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze m©t het volks lied gesloten. i Invoering voorrangskaarten spoedig te verwachten Vooreorat allsea voor jongs- en a.s. moeders Binnenkort zal ide Nederlainidsche Volks - dienst een aanvang maken met het uit reiken van zgitt* voorrangskaarten, waar- i door het wachten in files kan worden i voorkomen. Vooralsnog koimen daarvoor in aanmerking alle a^. moeders en jonge i Wanneer verduisteren 7 Heden (Vrjjdag): zon onder 19.02. Morgen (Zaterdag) zon op 7.51; zon onder 18.59 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 7.65; onder 19.31. (Nieuwe Maan) Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Volle maan Zaterdag 24 October. Laatste kwartier Zondag 1 November. Nienwe maan Zondag 8 November. Binnenkort zal Winterhulp Nederland haar eerste collecte in dit seizoen houden Bet aardige, lichtgevende, molentje, dat het publiek bfj deze collecte zal worden aangebodea Polygoon Noske Pax Holland s) moeders, en wel van drie maanden voor het vermoedelijk tijdstip van de beval ling tot twee maanden daarna. Deze kaar ten, ter verkrijging waarvan men zich thans reeds kan wenden tot de buurt- sehapshoofden van den NVD, scheppen voorloopig slechts recht van voorrang bij al 'die gemeentelijke instellingen', wel ker leiding idit heeft voorgeschreven. In de overige gevallen zal veel van de medewerking van winkeliers, tramconduc teurs, ambtenaren en publiek afhangen. Het ligt in de bedoeling om het sys teem der voorrangskaarten geleidelijk aan uit te breiden tot andere categorieën, welke daaraan evenzeer behoefte hebben Aan' de gemeentebesturen zal worden vercoht, een kaart op te hangen to dis tributiekantoren en overige gemeente lijke instellingen, vermeldende dat de loketambtenaren verplicht zijn, 'diegenen het eerst te helpen, die een voorrangs- kaart (kunnen toonen. Hetzelfde wordt beoogd voor postkantoren en overige Rijksbureaux, terwijl het verder toege juicht zal worden, wanneer trein- eri tramconducteurs de bevoegdheid krijgen* to de verschillende verkeersmiddelen een zitplaats vrij te maken voor kaarthoud- sters. i j 1 Op die winkeliers, die min of meer geregeld een file voor hun zaak hebben staan, zal eveneens een beroep worden gedaan. Hun zal worden verzocht, een kaart op te hangen, waarop te lezen staat „In de2e zaak worden houdsters van voorrangskaarten het eerst gehol pen". Tegen misbruik van de kaarten zijn alle voorzorgsmaatregelen getroffen Tusschen Duits-dhland en Kroatië is een overeenkomst gesloten over de emi gratie van 20.000 in Bosnië, de Herze- gowina en Slowenië verstrooid woon achtige DuitsdheTs. Deze Reden hebben het recht al hun roerende have en cona tanten vrij1 van douane-rechten uit te voeren. Huno nroerend goed wordt voor het vertrek opgegeven en krachtens een speciale regeling ten volle vergoed,, Vor deringen, schulden en rechten moeten 'zoo mogelijk voor het vertrek worden geregeld. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1