$3 33 33 33 33 33 33 33 33 33 DE BESTE OPLOSSING onderwijs kerknieuws Uit Stad. en Provincie land nog niet mogelijk is, als in Duitsch- land, de rantsoenen te verhoogen, de Duitschers in Nederland eveneens niets méér kunnen krijgen. Zij krijgen de zelfde rantsoenen als de Nederlanders. Men moet hierb ijbedenken, dat Duitsch- land al sedert 1939 distributie heeft ge had en Nederland eigenlijk pas is 1940 en 1941. Het spreekt dus vanzelf, dat het rijk in dit opzicht het eerst aan de beurt was. Spr. gaf uitdrukking aan de dank baarheid jegens den Nederlandschen boer. De dag is niet ver meer, dat geheel Europa uit de onmetelijke vlakten in het Oosten gevoed zal kunnen worden. Hauptdienstleiter Schmidt besloot met te wijzen op den ontembaren overwinnings- vvil van den Führer, den eersten arbeider en den eersten soldaat van Europa, en eerde hem met een drievoudig „Sieg heil", dat door alle aanwezigen spontaan werd overgenomen. Met het Deutschlandlied, het Horstwes- sellied en het Nederlandsche Volkslied gevolgd door den plechtigen afmarseh der vaandels, werd het oogstdankfeest in Den Haag besloten. Radioprogramma Woentdag 7 October HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Georg Freundorfer en zijn orkest, gr.; 7.30 BNO: Nieuwsberichten1; 7.40 ,,De nieuwe dag breekt aan", gr.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 „Hutspot"; 8.50 Symphonie-orkest, gr.; 9 Morgenconcert gr.; 9.30 Spiegel van den dag, opn.; 9.40 Morgen-concert, gr.; 10 Musette-orkest en soliste, opn.; 10.30 Reportage; 10.45 Hel mut Zacharias en zijn orkest; 11.30 Zang en piano; 12 Almanak; 12.05 Klaas van Beeck en zijn orkest; 12.45 BNO:Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Orgelspel; 13.20 Otto Hendriks en zijn orkest; 14 Volksliederen en vermaaksmuziek uit ge heel Europa; 16.45 BNO: Nieuws-, zake lijke- en beursberichten; 17 Viool en piano; 17.30 „Waar Maas en Jeker te zamen vloeien"; 18 Vertrouwd voor jong en oud; 19 „De ontdekking van Amerika"; 19.15 Will's Akkordeon Meisterorchester, gr.; 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Zakelijk praatje over den landbouw 19.50 Actueel en strijdvaardig; Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken; 20.15 Componistemspiegel20-30 Omroep Symphonie-orkest; 21.15 Kamer muziek van Claude Debussy, gr.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten22 Berlijnsch Or kest, gr.; 22.15 Lichte klanken door kleine orkesten en zang, gr.; 23.15—24 Uit 't vooronder, gr. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Sportnieuws; 8.00 Boerenland in boek en kraint; 8.15 Or kestconcert, gr.; 8.30 BNO: Nieuwsberich ten; 8.40 Pianovoordracht, gr.; 9 Popu laire gramofoonplatenc.a- 9.15—9.30 Voor de huisvrouw; 10 Godsdienstige uit zending; 10.30 Viool en orkest, gr.; 11 Voor de 'kleuters; 11.20 Symphonie-orkest, gr.; 11.30 Orkest Willy Eberle; 12.30Pro gramma-overzicht; 12.35 Viola da gamba en clavecimbel, gr.; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13* Landbouwre- portage; 13.15 Rotterdamsch Philharmo- nisch orkest; 14 Godsdienstige uitzending 14.30 Rotterdamsch Philharmonisch or kest; 15.30 Voor de vrouw; 15.45 Carlos Cardel zingt, gr.; 16 Twee gitaren; 16.20 Orkestmuziek, gr.; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en1 beursberichten; 17 Voor de jeugd; 18.15 Marsehmuziek, gr.; 18.3Q Zie toe, van wie gij spreekt en hoe. En waaren in wat min: Is eens het woord de lippen uit: Het keert er nooit weer inl BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: Brabantsch praatje; 19 Erioh Sdineidewind en zijn musette- orkest, gr.; 19.15 „Pension 't Stekeitje'j; 19.80 Omroepsymphonie-orkestVan 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschik ken; 20.15 De Melodisten; 21.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Politiek praatje; 22.10 Avondwijding; 22.20—24 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS Woentdag 7 October Ernstige muziek. Het Rotterdamsch Philharmonisch Or kest geeft o.l.v. Eduard Flipse om 13.15 uur (Hilversum II) een studiocencert, waarin o.m. de Tweede Symphonie D gr. t. Op. 78 van Johannes Brahms zal worden ten gehoore gebracht. Godsdienstige uitzendingen. 10 uur, Hilversum II, Morgenwijding; 14 uur „Ziekentroost" door den heer J. J. Stoltenhof te Den Haag en om 122.10 uur Avondwijding. Agrarische uitzendingen. In een tweegesprek met den heer E. T. Bbels kunt u om 13 uur via Hilver- sum It beluistenen, wat er dezen zo mer in de paardenwereld voor nieuws is gebeurd. Verslaggever is D. Hidding'a. Reportage, j We- zijn om 10.30 uur (Hilversum I) met den microfoon aanwezig in een j ponnyfokkerij te Swalmen. Verslaggever is G. de Josselin de Jong. Sport. Om 7.50 uur kunt u via Hilversum II het sportnieuws beluisteren. Voor de vronw. Dr. W. F. de Groot spreekt om 15.30 uur over de plaats die het Middelbb'aar Onderwijs in ons volk innemen moet- (Hilversum II). Voor de-jeugd. A. Joh. Reinders vertelt om 18 uur via Hilversum II iets over de stichting van den Europeeschen Jeugdbond te Weenen. I VERSCHILLENDE BERICHTEN Tabakshandelaar maakte misbruik van zijn functie f In den zomer van 1941 heeft de tabaks- handelaar A. W. te Eindhoven, die offi cieel vertegenwoordiger was van de Ned. Tabaksstelen Centrale, op ernstige wijze van deze functie misbruik gemaakt. Zijn taak was het opkoopen van tabaks- stelen bij de fabrieken in het Zuiden; de stelen moesten daarna weer aan het In koopbureau der Centrale worden afgele- verd. Het artikel behoorde aan verschil lende voorwaarden te voldoen, o.m droog en schoon zijn. A.W. kocht echter bij diverse fabrieken partijen, tezamen 15.000 kg., die aan deze voorwaarden niet beantwoordden. Hij verkocht het kwantum nu voor eigen rekening aan een tabaksfabriek in Friesland a fl.— per k.g, Een andere, evenmin deugdelijke partij van 9000 kg. kocht hij in voor 30 cent en deed ze eveneens a f 1.— van de hand. Volgens de prijsvoorschriften mocht hij den handel in tabaksstelen echter slechts j een prijs van 5 cent per k.g. worden be- i rekend, zoodat W. met zijn op zichzelf reeds niet geoorloofde transacties zeer hooge winsten had gemaakt. D£ inspec teur voor de Prijsbeheersching te 's-Her- togenbosch hield hiermede rekening, toen hij W. wegens prijsovertreding veroor deelde tot een boete van f20.000.—. Feuilleton Humoreske naar het Duitsch 3 van H. Wietfeldt Deze manier van doen kende Ada maar al te goed: men gebruikte steeds de kinderen als brug om haór te naderen. Dat scheen nu eenmaal zoo haar nood lot te moeten wezen! Ze voelde den blik van de vrouw1 des huizes streng op zich gericht en trok zich onwillekeurig eenige schreden terug. Maar baron Rudolf von Santen was alles behalve verlegen in zijn op treden. Met zijn jongste nichtje aan de hand trad hij de gouvernante tegemoet en sprak haar aan. In het Fransch antwoordde zij, dat ze de vraag niet goed verstaan had. De baron lachte helder-op en vroeg nu ook in het Frankrh hoe het haiar in Duiftschland beviel. Nu voelde zij zich in het nauw gedre ven, want ze wilde niet liegen zelfs niet, om haar hoogmoedige werkgeefster ter wille te zijn. Hij verklaarde haar dralen anders en lachte weer: Nu, komt u er maar eerlijk voor uit, dat u heimwee heeft naar het mooie Frankrijk! Doodkalm en volkomen naar waarheid antwoordde zij: Ik ben nooit in Frankrijk geweest. Sinds mijn opleiding in Genève voltooid was, ben ik steeds in Duitschland ge bleven. Maar hier spreekt men enkel Fransch met imij. Von Santen1 begreep er nu alles van. Men zette zich aan tafel en het werd een geanimeerde maaltijd. Toen men zich later in den salon wat vervelen ging vroeg baron Rudolf: Waarom zit Mademoiselle 's avonds niet in den kring? Ik Iaat mijn ondergeschikten nooit dan bij hooge uitzondering aan het fa milieleven deelnemen, antwoordde de barones. Toe, laat dit dan nu eens zulk een „hooge uitzondering" zijn, drong hij. De barones belde en gaf orders, dat de gouverneur en de gouvernante bene den zouden komen. De gouverneur liet zich verontschuldi gen, daar hij zich nog voor do les prepa reeren moest. Maar Ada verscheen on middellijk. Wij zouden u graag hooren spelen, zei de baronès, die de gedachte onver draaglijk vond, dat de heeren haar, als om strijd, het hof zouden maken. Aan het diner had Ada tusschen de kinderen aan het benedeneind van de tafel ge zeten; dus had men haar toen vanzelf niet in het gesprek kunnen betrekken. Gehoorzaam trad de gouvernante aan den vleugel. Rudolf sprong op en deed -dien voor haar open. Hij wilde doI muziek voor haar omslaan, maar de barones voorkwam ook dit, doordat zij Ada ver zocht, iets uit het hoofd te spelen. Het jonge meisje, dat bijzondér muzi kaal was, speelde een wals van Chopin Verkoop aan vaate klanten Naar het ANP van bevoegde zijde ver neemt, jz^al dezer dagen aan groenten- en fruithandelaren, die met een wagen, voorzien van groenten en/of fruit hun klanten aan huis plegen te bezoeken, de verplichting worden opgelegd op bun wagen op duidelijk zichloare wijze een bord mee te voeren met het opschrift „verkoop van vaste klanten". Deze verplichting zal niet gelden voor wagens, bakfietsen en dergelijke, waar mede bestelde groenten en/of fruit aan huis worden bezorgd. Belanghebbenden zullen er goed aan doen met het te verwachten voorschrift reeds thans rekening te houden. De Laagemarck-opleiding Ten onrechte beschouwen velen het Langemarck-Studium als een school. Veel meer zou men het een opvoedingsinstituut kunnen noemen. Waar begaafdheid en karakter als voornaamste factoren bij de toelating gelden, is het duidelijk, dat ook bij de opleiting met deze beide ten zeer ste rekening moet worden gehouden. Daarnaast wil het Langemarck-Studium zijn leerlingen niet slechts een typische vakopleiding geven, doch veel meer een algemeen wetenschappelijke en cultureele ontwikkeling, die hen in staat stelt, later toegerust met een perfecte beroepsop leiding, als harmonisch gevormd mensch zijn volk op een vooraanstaande plaats te dienen. Het leerplan van de Lange marck-Studium omvat daarom naast de normale vakken als wiskunde, geschiede nis enz. een intensieve sportbeoefening en een uitgebreide cultureele en karak- terlijke opvoeding. Dit laatste wordt be reikt do.or het bezoeken van musea, con certen, opera's enz., door het maken van reizen, door het organiseeren van avon den, waarop de leerlingen zelf blijk moe ten geven van hun artistiek kunnen en door den gemeenschappelijken omgang in het internaat gedurende den gehee- len opleidingstijd. In een steeds terugkee- rende afwisseling van gehoorzamen en leiden leert de Langemarck-Student daar de gemeenschap als hoogste levensuiting erkennen en bereidt hij zich voor op zijn toekomstige taak, niet alleen als vak specialist, doch bovenal als mensch. Zoo zal hij eenmaal, als hij de vleugels uit slaat en zijn eigen plaats zoekt, in den geest toch altijd door onverbrekelijke banden met het Langemarck-Studium ver bonden blijven, daar dit voor hem een bron van gedachten en gevoelens be lichaamt, waaruit hij op elk oogenblik van zijn leven de kracht kan putten, om zijn houding te bepalen tegenover de problemen, voor welke het leven hem plaatst. a8Bg' VISSOHEBIJBEBICHTEK Is mossel-sten goed of De aid. Visch van het Voorliehtings- van den Voedingsraad schrijft het vol gende: Het gerucht, dat men van mossel-eten ziek kan worden, is taai. Heel wat grie zelige verhalen worden daarover ver teld. Velen willen nu wel eens precies weten wat daarvan waar en niet waar is, kortom het antwoord o|p de vraag: Is mossel-eten goed of slecht? Wij kunnen voorop stellen: goed maar willen toch even op de vraag of mos selvergiftiging (want daar gaat het om) mogelijk is, nader ingaan. Zóó is in werkelijkheid de situatie: sommige, beter slechts enkele menschen bezitten een persoonlijke overgevoelig heid voor het mosseleiwit, gelijk er ook menschen zijn, die geen.eieren, garnalen1, aardbeien e.d. kunnen verdragen. Dit uit zich dan in den vorm van een allergische „de wals van het hondje" met groote technische vaardigheid en veel voordracht. Het ergerde haar volstrekt niet, dat de barones zich druk en luide met de heeren onderhield. Ze voelde er zich niet door gevleid, dat Koert dicht bij den vleugel plaats nam en vol bezieling luisterde; maarwèl vond zij het wat lastig, dat Leo zoo over de leuning van haar stoel hing; en dus verzocht Zij1 hem ook vriendelijk dit na te laten. Toen de wals uit was, klapte men. Baron van Santen trad nadeihij en vroeg, of 'Ze ook makkelijk van het blad las: Hij speelde Zoo graag vier handig. En Zijn zuster moest het dan wel aanzien, dat ze zich samen over een stapel muziek bogen, hun keuze bepaal den en zich aan den vleugel zetten. Eugène, Zei ze tegen haar echtge noot, terwijl ze het vlotte samenspel wel moest aanhooren, of ze wilde of niet; zal je morgen, om negen uur, de auto laten voorrijden. De kinderen kunnen dan met Mademoiselle naar de tandarts gaan en om een uur of vier kunnen ze dan wel weer terug zijn. Leo blijft, ter eere van oom, natuurlijk hier. De meisjes zullen het anders ook jammer vinden, omdat oom Rudolf maar zoo zelden hier komt! (Wordt ver vol gil) De leerlingen der Haagiche scholen krtfgen by wjjee van afwitseling diverse aanschouwelijke demonstraties op het gebitd van landbouw e a. In een toawslagery volgt de jeugd vol belangstelling de uiteenzettingen betreffende deze eens zo ■rijke industrie in Nederland. (Polygoon!Meijer Pax Holland e) reactie, zooals netelroos, braken, zich al gemeen ziek voelen, het krijgen van een opgezwollen hoofd en andere verschijn selen. Dit zijn dus géén vergiftigingsver schijnselen. Werkelijke gevallen van ver giftiging zijn hier te lande nog nimmer voorgekomen; bij het gering aantal ge vallen, dat in het buitenland bekend is geworden, betrof het steeds mosselen, die afkomstig waren uit min of meer afgesloten wateren; onze mosseleh" wor den echter steeds in het open water gekweekt. De mogelijkheid bestaat, dat mosselen van verontreinigde plaatsen bac teriën bevatten, die ingewandsziekten ver oorzaken. Wil men deze mogelijkheid vol komen uitschakelen, dan moet men de mosselen koken, ook ete men geen mos selen, die voor het koken dood waren. Het zich onwel voelen kan bij uit zondering voorkomen. Men kan nu redeneeren: die uitzondering kan ik zijn! Daarom geven wij dit q^lvies: Wie geen enkel risico wil loopen, doet het beste den eersten keer een kleine hoeveelheid mosselen te eten. Blijven bovengenoemde gevolgen dan uit (en dat is vrijwel altijd het geval) dan kan men gerust verder gaan met consumeeren. Tenslotte nog deze raad: Men dient de mosselen steeds behoorlijk te koken, sto ven. of bakken en moet de rauwe of doode exemplaren nimmer opeten! Vri]'zinnige Hervormden De algemeene vergadering der vereeni- ging van Vrijz. Hervormden is 29 Sept. te Zutphen gehoiiden. De aftredende voor zitter, ids. J. Boonstra te Gieten en de vice-voorzitter, ds. K. Beversluis te Zut- fen werden Zonder tegencandidaat her kozen. Uit het jaarverslag vermelden wij dat het ledenaantal met 1399 steeg tot 33376, twee afdeelingen werden opgehe ven, Kampen trad toe. De grootste pro vinciale vereeniging is Zuid-Hoilland met 9861 leden, de kleinste N.-Brabant en Limburg met 594. Het aantal afdeelingen bedroeg 174, terwijl er 165 gemeenten waren aangesloten. FINANTIEEL NIEUWS De E.N.C.E, te Vlaardingen Blijkens het jaarverslag over het be- drijfsjaar 1 |Mei 1941—30 April 1942, het 21e, werden geen meststoffen gefabri ceerd, terwijl de beschikbare voorraden in den loop van het vorige jaar geheel waren geruimd. Uit de balans en de exploitatierekening blijkt, dat er over het boekjaar 1941'42 een nadeelig saldo is van f 154,935,34, nadat rekening is ge houden met de gebruikelijke afschrijvin gen en uitkeering van; 5 pet. rente op de aandeelen. De vooruitzichten voor de naaste toekomst zijn niet gunstig. Voor gesteld wordt op de eerstvolgende al gemeene vergadering f 138.664, van het nadeelig saldo, om te slaan over de leden en de rest f 16271.34, af te boeken van de reserve. i ZIERIKZEE. Zooals reeds is medege deeld vallen Zuid-Be veland, Zeeuwsch- Vlaanderen, Tholen en St.-Philipsland, thans buiten het spergebied. Personen die in Zeeland wonen, mogen voorloopig nog op hun persoonsbewijs Walcheren, Noord-Beveland en Sdhou- wen-Duiveland binnenkomen, uitgezon derd het militaire spergebied van de kust Van Zeeuwsch-Vlaanderen. Zondag 11 October aanstaande geeft het Stedelijk Symphonie-Orkest in de Nieuwe Kerk alhier, met mede werking van het Vrij'z. Gemengd Koor en Kinderkoor, het geheel onder leiding van den heer J. M. Luijkenaar, een c o n- cert, waarop we graag de 'aandacht vestigen van liefhebbers van goede mu ziek' en zang. Dat die er in stad en eiland voldoende zijn hebben de twee voorafgaande concerten wel bewezen. Vooral het eerste heeft stimuleerend ge werkt, zoodat de toeloop voor het twee de concert nog grooter werd. Het derde belooft zeer veel goeds, wanneer we het programma doorlezen. Solistische me dewerking verleent mev. v. d. Poel—de Haas in de cantate van W.A. Mozart „Die. Seele des Weltalls". In het Adagio uit het vioolconcert in A-dur van den zelfden componist speelt de heer J. Ho- gerheijde solo. Koor en orkest omvatten pl.m. 150 personen. Het feit, dat deze concerten des na middags gehouden worden, stelt ook mu ziek- en zangliefhebbbers van buiten Zie- rjkzee in de gelegenheid Ze bij te wonen. RENESSE. De geitenver. hield Donder dagavond in café Telle een ledenverga dering, welke zeer goed bezocht was. In zijn openingswoord zette de voorz. uiteen, waarom deze ledenvergadering be legd was, n.l. dat er een tussiehentijd- sehe 'bestuursverkiezing moest plaatsheb ben, doordat voorzitter en secretaris beide als bestuurslid bedankt hadden., waarbij de voorzitter als reden voor zichzelf opgaf, dat het voor hem met de verduisteringsvoorschriften en andere beperkende bepalingen erg moeilijk was om op de vergaderingen aanwezig te zijn. Ook de reden waarom en 'hoe 'de secretaris bedankt had werden medege deeld. Na voorlezing der notulen volg de bestuursverkiezing, waarbij Dr. Stol- te en J. v. d. Berg gekozen werden. Ver volgens werden de prijzen welke op de zomerkeuring waren toegekend, aan de winnaars uitgekeerd. Bij de rondvraag vroeg een der aanwezigen of nog sub sidie door Winterhulp was uitgekeerd voor lammeren. Door den secretaris zal daarnaar worden geïnformeerd, evenals naar reglementen, waarnaar ook werd gevraagd. De heer Fasol dankte daarop den voorzitter voor hetgeen hij geduren de de 7 jaren dat hij voorzitter is ge weest, voor de vereeniging heeft gedaan. Hierna volgde sluiting. BROUWERSHAVEN. In de dienst der Ned. Herv. kerk van Zondag 4 October werd voor de kerkvoogdij, die daarvoor' zeer erkentelijk is, een biljet van hon derd gulden gecollecteerd. Burgerlijke Stand over September. Geboren: 23. Cornelis Frans, z. van Hen drik van Dullemen en Anthonetta Rijn berg. Gehuwd: 2. Matthijs Pieter Mat- thijsse, 30 j., (van Middelbburg) en Jan na Maatje van Sluis, 26 j. Overleden: 29. Janna Bevelander, 59 j„ echtg.e van Jan Ringelberg. Loop der bevolking. Ingekomen: 2. L. J. A. Fondse en gezin van Oos- terland; 15. I. A. C. Eikema van Zie- rikzee; 22. J. C. den Boer en gezin van Zonnemaire; 23. M. Ringelberg en Zoon van Duivendijke. Vertrokken: 2. B. Broere en gezin naar Rotterdam; 5. J. W. van de Sande en zoon naar Den Helder; 18. G. H. van den Adel naar Wemeldinge. NOORDGOUWE. Burgerlijke Stand over September. Geboren: 8. Hendrik Willem, z. van Adriaan Langejan en Aaltje Grietje de Jonge (van Burgh); 20. Lena Jan netje, d. van Gerrit van de Zande en Loontje de Jonge; 20. Elizabeth, d. van Jan de Nooijer en Hendrika Francisca van Laar (van Brouwershaven); 22. Stof fel, z. van Anthonij Jumelet en Aaltje Willemijntje Haeck (van Bruinisse). Over leden: 4, Willem Cornelis de Vin, 46 j., wedn. van J. Schilperoord (te Goes overleden); 12. Cornelia Pieternella Hart, 4 jaar, d, van M. Hart en P. A. Speel man (van Burgh); 15 Aug. Alexander Baron Schimmelpenninck van der Oije, 28 jaar, echtg. van C. Baronesse Tel- ders (te St.-Michiels-Gestel overleden); 24. Neeltje van der Wekken; 51 jaar, echtg.e van J. den Boer (van Zierikzee) 30. Casimier Henri van Gees'bergen, 32 j.,- ^achtg. van J. M. Egbertzen (van Zierikzee). Loop der bevolking. Ingekomen: 15. Christina Kasse, van 's-Heer Arendsker- ke; 19. Greta van der Linden, van Wa- geningen; 25. Leendert Doeleman en ge zin van Haamstede. Vertrokken: 3. Pie ternella M. Kloet, naar Krabbbendijke; 10 Paul de Jong, naar Leiden; 10. Ca- tharina J. Franken, naar Ouwerkerk; 14. Janna E. Bakker, naar Zierikzee; 19. Elisabeth P. M. Bajjens, naar Utrecht, 21. Leentje C. Quist, naar Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2