NIEUWSBODE DINSDAG 6 OCTOBER 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: In Zierikzee [ƒ1.60, elders [ƒ1» par kwartaal. Weekabonnementen rasp. 13 en IS cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven'JBü94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 999TB JAAROABQ Ho. 15056 ADVERTENTIES Advertentiên 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 10 cent per millimeter; kleine advertentiên 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 De Duitsche voedselpositie is beter dan ooit, zegt maarschalk Göring op den dankdag voor den oogst In het Sportpaleis te Berlijn heeft Rijksmaarschalk Hermann Göring, Zon dag ter gelegenheid van den Dankdag voor den oogst, hooge onderscheidingen uitgereikt aan boeren en landarbeiders, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de waarborging van de voedselvoorziening van Duitschland en Europa. De Rijksmaarschalk zeide onder andere: „Toen in den afgeloopen, derden winter de vorstschade in tot dusver onge- kenden omvang optrad, dreigde het ge vaar, dat de volgende oogst niet gehaald kon worden, zoodat de rantsoenen moes ten worden verminderd. Men kan thans te geruster over de moeilijkheden spre ken omdat zij thans overwonnen zijn en in het geheel niet kunnen teruigkeeren". Omtrent de voedselpositie in de be zette gebieden verklaarde Göring dat, weliswaar daar in de propaganda, 'dikwijls officieel wordt gesproken over de zeer. moeilijke voedselpositie, maar dat het daar in werkelijkheid belange na niet zoo erg geweest is. Dientengevolge is bij mij het onwrikbare beginsel ontstaan, waaraan onomstootelijk wordt vastge houden: in de eerste plaats en bovenal komt bij de voeding het Duitsche Volk, De Duitsche Arbeider en degene die in Duitschland werken worden qua voeding 't beste van ailen voorzien. Dat moet on omstootelijk vaststaan. Omtrent de vet- voorziening verklaarde Göring dat de geheele raapoogst door de vorst mislukt is. De Duitsche soldaat heeft in de Sov jet-unie de gebieden veroverd die hier voor compensatie kunnen geven. Het moeilijkste is ook in de voedselvoorzie ning overwonnen. Op het gebied van de grondstoffen is de toestand even gunstig als bij de voeding. De opgeslagen voor raden' hebben gediend tot het oogenbldk dat nieuwe bronnen bereikt waren. De slachtoffers van de laffe vijandelijke luchtaanvallen, zoo zeide Göring, moe ten groote beperking van hun persoon lijke vrijheden op zich nemen. De ter reur voor de Duitsche bevolking, het neerwerpen van bommen op vrouwen en kinderen is voor Engeland het beslissing brengende. Het zwaartepunt van den strijd, ook van het luchtwapen, ligt op het oogenbblik echter in het Oosten. Wanneer in het Oosten den tegenstander neergeslagen is, dan spreken wij elkan der in Engeland weer. Met bijtenden spot sprak Göring vervolgens over het streven van de tegenstanders tot op richting van eer. tweede front. Wat dfr Amerika ansche bewapening betreft, alle verwachtingen daar zijn vooreerst geba seerd op astronomische getallen. Vervol gens sprak de Rijksmaarschalk een Cri- tische beschouwing uit van de leiding in de tegenpartij en haar wansueöes- sen. De Rijksmaarschalk herinnerde er aan welk een bijna bovenmenschelïjfee wilsprestaties de Führer in de afgelat pen, harde oorlogswinter heeft verricht. Iedere nieuwe moeilijkheid heeft 2ijn wil nog slechts harder gemaakt. Iedere moeilijkheid is overwonnen en aldus zijn de uitgangsposities voor de nieuwe over winningen van Idezien zomer verzekerd. Ook de komende winter Zal weer zware eisclien stellen, maar hij Zal belangrijk gemakkelijker te dragen zijn dan de win ter van verleden jaar, aangezien wij voorbereid en tegen Zijn gevaren gevrij waard Zijn. Wij allen nemen onze taak bloedig ernstig op om de zorg te dra gen voor het Duitsche Volk, Zijn exis tentie te verzekeren en rijn toekomstig geslacht eens gunstiger tijden tejgjemaet te leiden. Deze oorlog is ni©t (tweede Wereldoorlog, maar de groote, rassen- oorlog. Of de Joden of de Germanen de wereld beheerschen, daarom gaat het in de laatste instantie. Zoo willen wij dan strijden voor ons oorlogsdoel en ons oorlogsdoel luidt: De Vrijheid van ons Volk, de Grootheid van Ons Rijk en de veiligheid van onzö toekomst. Met één woord: Duitschland! DE OPMARSCH IN DEN KAUKASUS Nieuwe stadsdeelen van Stalingrad bezet Het opperbevel van de Duitsche weer- macht deelde Maandag mede: In het Noordwestelijk deel van den Kaukasus en ten Zuiden van de fTeirek hebben Duitsche troepen, gesteund door formaties van het luchtwapen, den vij and uit kazematten en boschstellingen geworpen. -Ten Noordoosten van Mondok werd het gros van een bolsjewistisch' cavalerieregiment uiteengeslagen; ver scheidene honderden gevangenen wer den binnengebracht. In de haven Tuapse hebben gevechtsvliegtuigen een sovjet- tankschipi van 7000 fort. beschadigd, In den strijd pm Stalingrad hebben; formaties infanterie en tanks, in nau we samenwerking met luchtstrijdkrach ten voor korten afstand, in hardnekkige huizengevechten, nieuwe deelen van 't Noordelijk stadsgebied ingenomen. De bolsjewisten leden Zware bloedige ver liepen; 9 tanks werden vernield. Nachtelijke bomaanvallen werden ge richt op bolsjewistische vliegvelden, ar tilleriestellingen ©n spoorwegtrajecten ten. Oosten van de Wolga. Bij vergeef- sche aanvallen op' het bruggehoofd van W or on es j, verloor de vijand gedu rende de beide laatste dagen 21 tanks!. De eigen aanvallen ten Zuidoosten van het Ilmenmeer hebben ook gisteren goe de vorderingen gemaakt. Plaatsen wer den bestormd en ingesloten vijandelijke strijdkrachten werden vernietigd. Aan het front tusschen de boven Wol'- ga en het Ladogameer hebben eigen stoottroepen een vrij' groot aantal vij andelijke kazematten en gevechtsposities vernield. Ook het luichtwapen heeft zijn aanvallen op vijandelijke kazematten', tanks- en troepenconcentraties voortgezet. In de Finsche Golf werd een mijnen veger door bomtreffers beschadigd, In den strijd tegen de sovjetunie heeft de Duitsche marine in September opi de Zwarte Zee door motortorpedob'op- ten 24 schepen met te zamen 42,000 brt. op de Oostzeeeen duikboot en een mijnenveger tot zinken gebracht. In hetzelfde tijdsbestek bracht het lucht wapen op de Zwarte Zee, op de Wolga en op het Ladogameer elf koopvaardij. De Strijd aan het Terek-front, In harde gevechten veroveren de Duitsche pant- eertroepen een aan den Noordelijken oever van de Terek gelegen plaats. (PK Wittmaack TransoJF Pax Holland schepen tot Zinken en beschadigde 26 schepen, benevens een drijvend dok. Aan oorlogsvaartuigen werden een ka nonneerboot, een torpedoboot, een mij1- nenveger en een bewakingsvaartuig in den grond geboord. Twee mijnenvegers, drie kanonneefbooten en vier bewakings- vaaruigen werden vernietigd. Voor de Nederlandsche kust hebben mijnenvegers in den nacht van 3 op 4 October een zeegevecht geleverd met Britsche motortorpedobooten, die door doeltreffend artillerievuur werden ver dreven. Bij1 de gevechten aan het Don- front is de commandeerende gene raal van een pantsercorps, generaal der p'antsertroepen Freiherr von Langer- mann und Erlenoamp', drager van het eikenloof bij het ridderkruis van het [ijzeren kruis opi 3 October in de voor ste linies den heldendood gestorven. Zij, aan 'zij met hem viel de commandant van een Hongaarsche divisie, kolonel Nagy, in den strijd om de vrijheid) van Europe. DUITSCHE OVERWINNING BIJ HET LADOGA-MEER Ruim 12000 gevangenen en een groote buit Het opperbevel van de Duitsche wéer- Tnacht maakte Zaterdag bekend: In het Kaukasus-gebied werden de aan vallen op vijandelijke stellingen in het gebergte in hevige gevechten voortgezet. De aanvallen op het Noordelijke deel van Stalingrad hebben overal de voor gisteren vastgestelde dooien bereikt. Ten Zuiden en ten Noorden van de stad mislukten sterke ontlastingsaanvallen na zware ge vechten. Hierbij werden 41 bolsjewistische tanks vernietigd. Duitsche en Roemeen- sche luchtstrijdkrachten bestookten het vijandelijke ravitailleeringsverkeer pp de spoorlijnen aan de Kaspische zee en in het gebied van den benedenloop van de Wplga. Aan het Don-front sloegen Italiaansehe troepen verscheidene pogingen om de rivier over te steken, af„ In het gebied van Rzjew zijn bij eigen aanvalsoperaties en bij het afweren van vijandelijke tegenaanvallen verscheidene honderden gevangenen gemaakt. 26 tanks, 44 stukken geschut en talrijke zware en lichte wapens zijn buitgemaakt of ver nietigd. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Luchtaanvallen met vernietigende uit werking werden gedaan op spoorlijnen en het uitladen van bolsjewistische troe pen ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer. De slag ten Zuiden van 'het Ladogameer eindigde met een volledig succes. Troepen van het leger hebben in voorbeeldige samenwerking met formaties der lucht macht de na hevige gevechten ingeslo ten strijdkrachten van den vijand ter sterkte van zeven divisies vernietigd, 12,370 gevangenen gemaakt, 244 tanks, 307 stukken geschut, 491 granaatwerpers en 843 mitrailleurs, alsmede een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal buit gemaakt of vernietigd. De verli.ezen van den vijand aan gesneuvelden bedragen meer dan 28.000 man. Het aantal van zijn gewonden is niet te schatten. Bij een aanval op de Britsche Ka- naalkust hebben motortorpedobooten in den nacht van 1 op 2 October, ondanks hevigen afweer van torpedojagers een vijandelijk koopvaardijschip van 25000 brt. en een bewakingsvaartuig to,t zin ken gebracht. Een ander schip, waarvan het zinken niet meer kon worden waar genomen, werd beschadigd. Ook in den nacht van) 2 op 3 October ontstond vooir de Nederlandsche kust een zeegevecht tusschen Duitsche boveiligings- strijdkrachten en Britsche motortorpedo booten, die door doeltreffend artillerie vuur verdreven werden. Na enkele storingsvluchten overdag zonder .eenige uitwerking vielen "Brit sche bommenwerpers in den afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aan. De be volking leed verliezen. In woonwijken van verscheidene steden, in het bijzonder in Krefeld, ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Vijf der aan vallende vliegtuigen werden neergescho ten. Bij aanvallen overdag op de bezet te gebieden in het Westen verloor de vijand nog zeven andere vliegtuigen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen on dernamen gisteren overdag aanvallen in scheervlucht op voor den oorlog be- langrijke installaties aan de Zuidkust van1 Engeland, _v Itallaansch weermachtsbericht In zijn 831e communiqué deelt het Itali aansehe hoofdkwartier mede: Gisteren was het aan het geheele front in Egypte kalm. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten boven Malta een Spit fire neer. De torpedojager Libra, onder bevel van luitenant der zee le klasse Carlo Branicia di Aprecina, heeft een vij andelijke duikboot tot zinken gebracht. TER DOOD VEROORDEELD De Nederlander Voltus van Harnme is bij vonnis van het Duitsche hoogge rechtshof in de bezette Nederlandsche gebieden id'jdJ. 3 October 1942 wegens ver boden bezit van wapens ter dop,d ver oordeeld. Van Hanime heeft in strijd met alle oproepen 'tot inlevering van de wapens twee pistolen1 en een vrij groote hoe veelheid munitie nog in Mei van dit jaar 'tot zich getrokken en in zijn be zit gehouden. Bij zijn arrestatie werd bij hem nog een 'aantal anti-Duitsche geschriften ge vonden. Voorts heeft hij in zijn woning een van een vervalscht persoonsbewijs voorzienen jood ongeveer, idrie weiken verborgen gehouden. Het vonnis vormt een nieuwe, ernstige •en dringende waarschuwing aan allen, die er zich ondanks de steeds weer ge geven waarschuwingen' en aanwijzigingen nog steeds niet van bewust zijn, dat zij1 alleen reeds door het loutere bezit van een vuurwapen hun leven OP het spel hebben gezet. Dankdag voor den oogst Mussort prijst de toeren In het kader vam een reeks gemeen schappelijke bijeenkomsten van de NSB ,en NSDAP, die Zondag in vele plaat sen van ons land als „Oogst ld ank- feest" zijn gehouden, hebben op een groote vergadering in den Haagschen Dierentuin Mussert, de Leider der Natio- maal-Socialistische Beweging der Neder landen, en Stabsleiter Fr. Schmidt, het «oord gevoerd. Ir. Mussert zeide dat men was bijeen gekomen om God te danken voor den oogst en ons verbonden te voelen met den bodem en de leden van den land stand. Wij beleven daarin een sterk stuk nationaal-socialisme. De zaadkorrel moet zich geheel offeren om een honderdvou dige herrijzenis mogelijk te maken. Dit zoo simpele feat is de grondslag van het leven. Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 19.08 Morgen (Woensdag) zon op 7.49; zon onder 19.06 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 4.18; onder 18.15. Nieuwe maan Zaterdag 10 Oct. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Volle maan Zaterdag 24 October. Laatste kwartier Zondag 1 November. Het js idan ook een bron van groote troost en berusting in de harten van de nabestaanden der gevallenen. Wie onzer, is niet dag en nacht met zijn gedachten bij de strijders in het Oosten? Zij offe ren zich als het zaad in den bodem. Hun offer is niet vergeefsch, maar een noodzakelijke voorwaarde voqr de herrij zenis van Europa. De herinnering van de gevallenen, dient aan ons oogstdankfeest vooraf te gaan. Voortgaande betoogde Mussert, dat dit dankfeest berust op drie pijlers: in de eerste plaats wordt het gevierd om God te danken voor de letterlijke verhooring van het gebed: geef ons heden onsrdage- lijksch brood. In1 de tweede plaats om te denken aan het herlevend besef voor het verband tusschen volk en bodem. En ten slotte om eer te geven aan wien het toekomt, aan het landvolk, waarmede ge heel Nederland zich op dezen dag één gevoelt. De Leider bracht in herinnering, hoe in de jaren voor den oorlog de danfcda-' gen der kerken tot een paskwil werden door de voedselvernietiging op last van de. overheid. Onze bodem is klein, te klein Maar hij is goed, dank zij den noes/- ten arbeid van vele voorgeslachten. In den N.O.-polder en in den Zuidoostpol der van het IJselmeer, op de Wadden en in Zeeluid zijn nog honderdduizenden H.A. grond te winnen. Het is van de boeren een enorme prestatie, om hier per K.M.2 273 memschen te voeden en ook nog uit te voeren. Wij zijn trotsch op onzen boerenstand,, die zooveel bij draagt tot het winnen van den oorlog. Het slotwoord werd daarop gesproken door General-Kommissar Schmidt. Deze zeide o.m., dat nu het in Neder- ROMMEL OVER DEN STRIJD IN NOORD-AFRIKA Do poort van Egypto in Dnitoobe handen Generaal-veklmaarschalk Rommel Duitsch- lamd's veldheer, die in Afrika zuilke groote lauweren heeft geoogst en wiens ver richtingen ook door de tegenstanders worden enkend, heeft ten huize van Rijks minister dr. Göbbels, vertegenwoordigen^ van de bui/tenlamdsche pers ontvangen en eenige dingen verteld van den strijd in de woestijn. Rommel kou zich uiter- aard alleen uitlaten over hetgeen ach ter dm rug is. Over wat de toekomst zal brengen moet uiteraard worden gezwegen, doch in dit verband werd wel herinnerd aan de woorden, welke de Duitsche leider eenige dagen te voren heeft gebruikt, nJ. dat men van Duitsche zijde niet eerst een opmarsch maakt van eenigen omvang en daarbij ide mogelijkheden te worden teruggeworpen niet uitsluit. De verbon den legers staan op het oogenblik ra Egypte, 100 km voor Alexandra. Zij hébben de poort van Egypte in handen en men zal zich, aldus de generaal-veld- maarschalk, in geen geval laten terug dringen. x De strijd idiit werd ruiterlijk toege geven js tot dusver hard geweest, maar voor de bestaande verwachtingen zal hij nog harder worden. Hetgeen tot dusver in Afrika bereikt is, is tot stand gekomen, onder moeilijke omstandighe den. Desniettegenstaande heeft men, ge lijk Rommel in het licht stelde, den En- gelschen die posities in de Middelland)- sche Zee ontnomen, welke zij gaandeweg Ihadden bemachtigd, zoodat zij thans in hun operatiemogelijkheden zijn beperkt. Zulks heeft men gepresteerd met een minimum aan strijdkrachten, en later, als de tijd daar is, dat hierover publicaties kunnen verschijnen, zal men verwonderd zijn te vernemen, met welke kleine een heden soms aan den dag tredende resul taten werden behaald, dit dank zij de kwaliteit van' de manschappen, van het materiaal en de' superioriteit van de lei ding. De samenwerking met de Italiaansehe wapenbroeders noemde Rommel uitste kend, de onderlinge verhouding best, de prestaties van de Italianen te loven. In dit verband weês de legeraanvoerder van het Duitsche tamkleger in Afrika op de omstandigheid, dat reeds eenige Italianen met het ijzeren kruis eerste en tweede iklas zijn gedecoreerd, en dat zelfs een van hen het ridderkruis heeft mogen ontvangen. Ook zijn daar de moeilijkhe den van het klimaat. Toch heeft men er zich aan' kunnen gewennen. Wat de tegenstanders in den woestijn- loorlog betreft stelde Rommel in 't licht, dat hoewel dezen op meer ervaring in oorlogen in dergelijke omstandigheden kunnen bogen, zij toch in de Duitschers hun meerderen zullen moeten erkennen. Over het geheel genomen zijn de Engel- schen faire tegenstanders. Helaas zijn zij het niet altijd. Generaal-veldmaarschalk Rommel noemde het voorbeeld, dat de Engelsehen eens eenige Italianen hadden gevangen genomen, deze op de thee uitnoodigden, ,om ze daarna dood te schieten. Een dergelijke handelwijze weet Rom mel aan de omstandigheid, dat de En- gelschen bij hun gevechtsmethoden nu •en dan worden geïnspireerd door de kleurlingen, die zich onder hen bevinden. Gaan de gevechtsmethoden het laakbare te buiten, dan weet men daar van Duit- schen kant wel raad op en richt zich dan naar de strijdwijze van de tegen standers onder het motto, dat men twij felachtige methoden alleen kan overwin nen indien men op gelijke wijze daar te» gen optreedt* j j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1