DE BESTE OPLOSSING Uil Stad en Provincie SÜSP3 gemeen piet worden gehanteerd tegen over hen. die tengevolge van een ramp of al dan niet gedwongen evacuatie, huis en hof hebben (moeten) verlaten. Aan de vestiging van geëvacueerden mo gen zonder mijn voorkennis geen bèlem- meringen in den weg worden gelegd. RADIOPROGRAMMA Dinsdag 6 October HILVERSUM I. 416.6 M. 7.15 Coro Belmonte, gram.; 7.30 BNO: Nieuwsberichten; 7.40 Morgenwerk, gul den werk, gram.; 8.30 BNO: Nieuwsber.; 8.40 Herfstrozen; 8.50 Liederen van Franz Schubert, gram.; 9 Orkestcomposit es van W. A. Mozart, gr.; -9.30 Spiegel van den dag, opn.; 9.40 Opera aria's, gdr.; 10 Musette-orkest; 10.30 U kent hen, maar kent u hen ook? Prof. Mr. Dr. R. v. Genechten; 10.45 Orgelconcert; 11.15 Car lo Carcassola en zijn orkest; 12 Alma nak; 12.05 Muziekcorps van de Duitsche Weermacht; 12.45 BNO: Nieuws- en za kelijke berichten; 13 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua, opn.;. 14.35 Zangsolis ten en vierhandige pianovoordracht, opn. 15 Voordracht; 15.20 Haarlemsche Or- kestvereeniging en solist; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17 „De lichte Toets"; 18 „Herfst over de lage landen"; 18.30 Orgelconcert; 19Neer- lands stem van het Oostfront; 19.25 Zang en accordeon, gr.; 19.30 BNCL Nieuws berichten; 19.40 BNO: Gesproken 4 bin- «enlandsch overzicht; 19,50 Internationale chansons; van 20.15 alleen voor de Ra diocentrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Omroep orkest en orgelspel, gr.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Kunstenaars brengen eigen werk, gr.; 23—24 Semi populair programma,' gr. HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Operettefragmenten gr.; 8 Politiek weekpraatje, opn.; 8.15 Orkestconcert, gr.; 8.30 BNO: Nieuwsbe richten; 8.40 Strijkkwartet, gr.; 9 Om roeporkest; circa 9.15—9.20 Voor de huis vrouw; 10 Godsdienstige uitzending; IO.3O Orkestcomposities van Jos. Haydn, gr.; 11 Vrouwenmozaïek; 11.20 Karl Sehmitt- Walter, bariton, gr.; 11.30 Friesch Piano trio; 12.15 Voordracht; 12.30 Program ma-overzicht; 12.35 Operafragmenten, gr. 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berich ten, 13 Wat doet de directie van den Landbouw; 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest; 14 Godsdienstige uitzending; 14.30 Tweeërlei rhythme; 15.30 Voor de zie ken; 16 Orkest Willy Kok; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17 Voor de jeugd; 17.30 Amusementsorkest 18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Spie gel van den dag; 18.50 BNO: Twentsch praatje; 19 Landman's Lust; 19.30 Liedjes in den schemer, gr.; 20 BNO: Engel- sche uitzending: Holland and. the eco nomie reorganisation; Voor de radiocen- trales: zangprogramma, gr.; van 20.15 alleen voor de radiocentrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken; 20.15 Piano voordracht; 20.45 Spaan- sche orkestwerken, gram.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: (Militair over zicht; 22.10 Avondwijding; 22.20—24 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS Dinsdag 6 October Ernstige muziek. In een concert, dat om 15.20 uur via Hilversum I, door /de Haarlemsche Orkest- vereeniging o.l.v. Marinus Adam wordt 3$ 3$ 3$3g%3g3$3g3g3$ Wie tromfeeren wil. leer' strijden, ster- ven. lijden. Vondel. Feuilleton Humoreske naar bet Duitsch 2 van H. Wietfeldt O, probeert u het toch eens met mij, mevrouw! Ik zal mij geheel naar uw voorschriften richten, ook in mijn kleeding. Ik ben werkelijk niet ijldel. (Mijn gezicht, dat ik zelf toch niet gekozen heb bezwaart mij in waar heid en vergiftigt mij het leven! Ze sloeg nu voor het eerst de oogen op en wat een oogen!.,.. Ravenzwart zacht van uitdrukking en toch zoo schit terend Op eens kreeg de barones een inval en vroeg: U is toch' zeker verloofd? Neen, mevrouw. Het verwondert mij, dat u, met Zulk een verrassend uiterlijk, nog geen pretendent verwierf! Ada kreeg een hoog-roode kleur en mevrouw Wolfsburg vroeg verder: [Misschien is u ook zeer veel- eischend. O, neen, neen! Virginie voelde op dit oogenblik ook het onbescheiden© van de vraag; daar om ging zij op een ander onderwerp over: U heeft in Genève uw opleiding genoten, niet waar? En u spreekt uw Fransch even vloeiend als uw Dujtsch? gegeven, worden werken uitgevoerd van Lalo, Brahms en Schubert. De solist is Eduard Biele, cellist. Godsdienstige uitzendingen. 10 uur: Morgenwijding; 14 uur, Bijbel lezing door Ds. J. C. van ^Apeldoorn te Leiden en ,om 22.10 uur, A vond wij ding. Deze uitzendingen kunt U via Hilversum II beluisteren. Cultureel» uitzendingen. In de serie „Landmans Lust" houdt een Friesch gezelschap om 19 uur, (Hilv. n), een ouiderwetsoh „Kreamfesdte", een luisterspel van Y. Schuitmaker, naar ge gevens van Dr. E- Aal'bertsma. Agrarische uitzendingen: Dr. M- Maliepaard houdt om 13 uur, via Hilversum II, in de serie „De Direc tie van den Landbouw" een causerie over landbouw-eeonomie. VERSOHILLENDE BERIOHTEH Da moord to Bainoa Dezer dagen is gemeld, dat het huis van den landbouwer Dekker te Ruinen is afgebrand en de bewoner daarbij is omgekomen, waarna is gebleken dat hier sprake was van moord, door een land bouwersknecht bedreven. De dader heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het een volledige bekentenis afgelegd. „Drentsch Dagblad" geeft nog enkele bij zonderheden over de 'koelbloedige wijze waarop de dader te werk is gegaan. De iandbouwersknecht is op den avond voor den moord door een raampje in de woning gekropen en heeft zich toen verdekt opgesteld in een bedstede, dié niet gebruikt werd. Koirt' na elven kwam Dekker thuis en deze begaf zich al spoie- dig ter ruste. Toen de insluiper er van overtuigd was dat de bewoner was inge slapen, kwam hij uit zijn schuilhoek te voorschijn en begon vervolgens met alles wat beschikbaar was in te pakken. Alles was van zijn gading: ,niet alleen de distributiebescheiden en zilveren voor werpen maar ook de aanwezige winkel waren, kleeren etc. Plotseling ontdekte de indringer, dat de landbouwer wak ker was geworden door het gestommel. De indringer is toen naar de bedstee geloopen, heeft Dekker beetgegrepen en naar hij verklaarde heeft hij hierbij zijn slachtoffer waarschijnlijk gewurgd. Het gevaar was nu geweken, rustig pakte hij dan ook den buit bij elkaar. Deze was zo,o groot, dat hij alles niet in een keer kon vervoeren. Daarom is hij eerst met een zak vol gestolen voor werpen naar Ruinerwold gefietst, waar hij dezen verstopte onder het hooi in de boerderij van zijn baas, den landbouwer B. Pol. Vervolgens reed hijweer terug naar Dekkers woning om de rest op te halen. Voordat de moordenaar het leeg geroofde huis verliet heeft hij het bed van zijn slachtoffer in brand gestoken.. Daarna deed hij de deur op slot, ter wijl hij den sleutel en een sloot gooide. Daarna is hij rustig weer terug gefietst naar Ruinerwold. Standaard-uitzet voor babies Het door de „Telègr." naar voren ge brachte denkbeeld, om over te gaan tot het samenstellen van een standaarduit- zet voor babies, is door het Rijksbureau Distex overgenomen. Dit bureau is be zig een minimum-uitzet samen te stellen van de beste kwaliteit die nog- te maken is, ten einde dezen tegen den laagst mogelijken prijs beschikbaar te stellen ten behoeve van eerstgeborenen. Het is mogelijk, dat dit systeem, indien het vol doet, zal worden uitgebreid tot alle zui gelingen. De voorziening met luiers en baby- goed heeft den distributie-autoriteiten reeds geruimen tijd veel zorg gebaard. Ja, mevrouw 1 Nu, dan stel ik u het volgende voor: u gaat, hier in huis, voor een Fran^aise door, wordt „Mademoiselle d'Allingère" genoemd en u houdt zich, of u geen woord Duitsch verstond. Op! deze wijze isoleer ik haar dan toch, dadht de vrouw des huizes. Als mijn aanstelling van deze voor- waarde afhangt, mevrouw de barones, dan moet ik daar wel op ingaan. Nadat mevrouw Wolfsburg haar nieuwe gouvernante in alle plichten had inge wijd, stond zij op en begaven de dames zich naar de kamer waar nu theegedron ken werd. Allemachtig! dacht de baron, toen hij het jonge meisje zag. Zijn klerk staarde Ada aan als een wonder en was zóó zeer van streek door haar schoone verschijning, dat hij de suiker, in plaats van in zijn kopje, in het melkkannetje schepte, -en zijn thee steenkoud liet worden. De gouverneur deed zijn best, zoo wei nig mogelijk notitie te nemen van zijn nieuwe collega. Hij' sprak dus met den baron over het weer, over het laatste nieuws in de bladen; maar daar tusschen- door wierp hij toch menigen bewonde- renden blik den kant van Ada uit. De kinderen gaven meer openlijk blijk van hun bewondering; alleen was het haar een tegenvaller, toen ze hoorden, dat de nieuwe leerares alle vakken in het Fransch zou onderrichten, daar zij niet bedreven was in de Duitsche taal. Daar alleen de barones het Fransch vol doende machtig was voor een geregelde conversatie, beperkte zich de omgang Voor 1943 is thans de aanmaak van een kleine hoeveelheid luiers per verwacht kind, ter hand genomen. De fabricage van andere babykleertjes vraagt minder zorg, doch de wijze waarop de verdeeling onder $en handel en de verkoop zullen worden geregeld, wordt nog nader on der het oog gezien. Voor zoover de han del niet voor vlotten verkoop zou zorg dragen, 'mag worden verwacht, d,at het Rijksbureau „Distex", evenals dit bij den verkoop van kousen is geschied, niet zai terugschrikken voor het nemen van ingrij pende maatregelen. ZIERIKZEE. De bekendmaking inzake de wijziging in het spergebied heeft voor Zeeland bijzondere beteekeiniis. Zuid- Beveland en Zeeuwsch Vlaanderen vallen er thans buiten en de gevolgen zijn dit ter opheldering van terzake gerezen misverstanden van vèrstrekkenden aard. j ,j>| J!| De toegang tot Walcheren, Noord-Beve land en Schouwen-DiUiiveiand is thans van dieze gedeelten van Zeeland uit gebonden aan een speciale vergunning. KERKWERVE. Burgerlijken Stand over September, Geboren: 5. Aagje Cor nelia, dochter van Anth. Nuijens en B. P. Hogerheide; 9. Pieternella, d. v. L. van den Sluis en A. J. van Burg; 20 Marinus Antonis, z. v. F. van den Bout en N. W van der Wekken; 26. Cornelia Jaoomina, d. v. B. J. bij de Vaate en L. b ijde Vaate; 29. Jacob Clement, z. vr Cl. I^jnberg en N. van den Hoek. Overleden: 24. Maatje Stoel, 25 j., echtge noot e van Andries Kloet. BURGH. Burgerl. Stand ,over Sept. Gehuwd: 23, Jan den Boer, 28 j., jm' en Joppa Dina van de Panne, 22 j., jd- Overleden: 12, Cornelia PieterneLIa Hart, 4 jaar. Ingekomen: 5. B. A. Kramer, echtgen. A. M. Penners van Zwijndrecht; 15, A.\ W. van de Zande en gezin van Haam stede. Vertrokken: Corn. Ph. Vogelaar en gezin naar Zierikzee; 29 Joppa Dina van de Panne naar Zonnemaire; 29, Jo- hon M. van der Maas en gezin .jnaar Renesse. RENESSE. Burg, Stand over Sept. Geboren: 1. Johan Adriaan, z. v. R. H. Blom en W. M. Dalebout. RENESSE. Noteerden wij 'vorige week een zonnebloem met een lengte van 2 meter 40, deze wórdt nog overtroffen! door een zonnebloem met een lengte van 3 meter 35, welke in den tuin van dhr,1 J. de Vrieze aan de Noorderweg prijkt ELLEMEET. Burg. Stand over Septem ber. Gehuwd: 2. Jan Kosten, 29 j. j.m, (van Noordwelle) én Marie Hanse, 25 j. jjd. Overleden: 4. Cente van de Zande, 70 wedn. van Johanna Laurina Boo- gerd; 19. Pieternella Barrevoets, 78 j., ongehuwd. ELKERZEE. Burg. Stand over Sept. Geboren: 13. Neeltje, d. van C. A. Vier gever en E. v. d. Weele. DUIVENDIJKE. Burg. Stand over Sep tember, Geboren: 23. Dina Pieternella, d. van G. J. Tuiten en M. Bezuijen; 25. Geertje Willemijntje, d. van J. van de Sluis en W. J. van der Meij'. Overle den: Leijntje Dorreman, 79 jaar, echtg.e van H. J. Verton. NIEUWERKERK. Burgerl. Stand over September. Geboren: 19. Leendert Jo hannes, z. van Joh. de Bil en H. J. v. d. Ouden; 21. Jakob Thonis, z. van H. M. van Nieuwenhuijzen en N. Kik; •27. Anthonia Isabella, d. van I>. Quist en M. N. Kort. Gehuwd: 3. C. v- d^ [Maas, 25 j. j.m., (van Oosterland) en C. J. v. d. Sande, 21 j. jxi^ 24 C. Mol, 24 j. j.m., en M. Kardol, 20 j. j£L; met de anderen tot enkele beleefdheids- phrasen. Merkwaardig was 't, zoo leergierig als ze nu ineens werden: de baron haalde een Fransche roman te voorschijn en las dien zichzelven hardop voor. De gou verneur repeteerde uit een verzameling Frahsch-Düitsiche spreekwijzen en de klerk meldde zich <aan bij mademoiselle voor privaatles. De barones wilde dit volstrekt niet hebben; maar wel dacht ze er over om haar zestienjarigen Leo bij mademoiselle d'Allingère Fransche les te laten nemen. De jongen was bijzonder groot en ont wikkeld voor zijn leeftijd en hij maakte het zijn gouverneurs niet makkelijk, daar hij volstrekt niet den noodzaak „inzag van al die geleerdheid", waarmee men hem wilde volproppen! Maar toen hij hoorde, dat hij Fransche les zou krijgen van mademoiselle d'Allingère had hij hier in het minst geen bezwaar tegen en bereidde zich zelfs ernstig voor; wat hem bij een van die gelegenheden een complimentje van haar bezorgde, met dit gevolg, dat hij hartgrondig betuigde: Mademoiselle, u mag mijn ijver nu wel eens beloonen met een kus! Hoe kom je er bij, Leo? Zoo'n grooten jongen kust men toch niet meer? Jongen? Nu dan moet ik u wel even toonen, dat ik toch geen „jongen" meer ben! Dit zeggende vloog hij van zijn stoel, tilde haar op als een veer en'droeg haar, onder heftig protest harerzijds, de ka mer rond. A^Lsj u mij nu geen kus geeft, made moiselle, dan draag ik u de trap af 25. A. Kesteloo, 26 j. j.m., (van Ooster land) en J. W. A. Soeters, 24 j. j.<b Overleden: 19. J. J. de Waaij, 66 j., echtg.e van L. Kooijman; 22. M. van Koten, 94 'j., wed. van J. Verton. BRUINISSE. Zaterdagmiddag werd al hier de laatste hand gelegd aan de op richting van een cursus voor het Diploma Binnenvaart. In het daarvoor opgerichte comité heb ben zitting genomen de heeren: Burge meester W. van den Berg Dz., voorzitter; S. Beekman, secr.-penningm.A. Ver spoor, P. de Waal en J. de'Waal Lz. De voorzitter heette alle - aanwezigen welkom. Het deed hem- genoegen, dat zoovelen aan den oproep gehoor hadden gegeven. Al is het diploma nog niet algemeen verplichtend gesteld, toch zijn er no& al directies die het voor hun personeel eischen en binnen afzienbaren tijd zal ieder die vaart, het toch moeten hebben. Na de financieele zijde te hebben be- spfofcen, werd het lesrooster opgesteld en werden de aan te schaffen boeken genoteerd. Tot leeraren zijn benoemd ide .heeren E. J. Lokker en W. J. van der Ploeg te Zierikzee en C. Koelmans te Bruimisse, laatstgenoemde tevens als directeur. De cursus telt plm. 35 leerlingen. KERKNIEUWS Afscheid ds. W. E. Heijboer Zondagmiddag nam ds. W. E. Heij boer, wegens vertrek naar Dwingeloo, afscheid van de gemeente Ouwerkerk. Tot tekst zijner predikatie koos Z.Eerw. 1 Timj.6 20a: „O, Timotheus, bewaar het pand u toevertrouwd". Bij' de over denking van dit woord uit den Bijbel herinnerde Z.Eerw. aan den strijd voor hij) 'besloot deze gemeente te verlaten na. deze 7i/2 jaar te hebbeen gediend. 384 keer had bij een predikatie voor bereid voor zijn gemeente, die hij her innerde aan het woord uit Rom. 8: Ik ben verzekerd dat ons niets zal kun nen scheiden van de liefde Gods: Wij allen moeten vooruitzien in de onzekere toekomst en bewaren' het pand dat ons is toevertrouwd. Na de predikatie volgden de gebrui kelijke toespraken en Z.Eerw. bondi de gemeente op het hart: niet verslappen, blijf de kerk trouw; probeer elkaar te stichten en op te bouwen in de liefde; 'ga voor in offervaardigheid. Namens de kerkvoogdij sprak de pres.-kerkvoogd, dhr. H- A. v. d. Stolpe, namens den ker- keraad de heer P. Hack, narilens de ge meente burgemeester Romeijn en ten slotte de consulent, ds. v. d. Poel, den vertrekkenden predikant toe. Deze laat ste verzocht den scheidenden leeraar toe te zingen Ps.121 :4. Met dankzegging en het zingen van het 9e vers 'bit gezang 62, werd' deze plechtigheid beëindigd. RECHTZAKEN Economisohen Rechter te Middelburg A. Verstijlen, 34 jaar, koopman te Hoe ven, wegens het feit, dat hij op 13 Juni 1941 te St.-Philip si an d een klosje garen heeft geruild tegen een alstoen geldige boterbon. (Overtreding Dtetribu- tiei'egelingsbeschikking) Eisch: f25 b. s. 10 d. h. Uitspraak: f20 bt s. 10 d. h. A. Priem, 58 jaar, landbouwer t© St.- M a ar tens dijk, wegens het feit dat hij: op verschillende tijdstippen in de pe riode October 1941Maart 1942 te St.- Maartensdijk, telkens hoeveelheden tar we, in totaal 500 k.g., heeft gedorschen met een vlegel. (Overtre. Voedselvoor- met een vlegel. (Overtr. Voedselvoor- Eisch: f4 00 b. s. 4 m. h. Uitspraak: f/250 b. s. 50 d. h. A. Bevelander, 53 jaar, landbouwer te naar Mama. En wat dan? Ik verzeker je, dat Moeder in dergelijke gevallen geen mededoogen kent. Toe, beste Leo, laat mij los, smeek te zij. Dadelijk. Als ik eerst den verlangden kus heb! Haar lippen raakten even zijn voor hoofd. Hij liet haar uit zijn armen glij den en kuste haar toen op iedere wang, dat het klapte. Ada wist geen raad! Morgen zou hij zeker weer om een kus vragen, en zoo langzamerhand zou hij dit als zijn goed recht gaan beschouwen. Ze kon dus niet anders dan haar toevlucht tot list; en heel handig en taktvol, wist zij het zoo. in te richten, dat de veertienjarige Ga- brielle meteen de lessen bijwoonde. Leo kon er zich nu slechts toe be palen de leerares bewonderend aan te staren. Maar, onder aan de trappen en in de corridors, stond hij haar op te wachten en wist zoo nog menigen kus te bemachtigen, tot Ada zoo vertrouwd was geraakt met de indeeling van het huis, dat ze zijn overvallen zoo veel mogelijk ontweek. Op haar wandelingen met de kleine meisjes ontmoette ze steeds maar den klerk. Heel ridderlijk sloot hij zich bij het gezelschap aan en wist steeds de plekjes te wijzen, waar men het beste de vogels kon hooren zingen, of waar de mooiste viooltjes bloeiden. Wat ben je den laatsten tijd toch vergeetachtig, Koert! klaagde de baron. Wat heb je toch? Je bent toch niet verliefd? Waarop het jonge mensch een Duivendijke, wegens het feit, dat hij in Maart te Brouwershaven 180 k.g. tar we heeft afgeleverd aan J. S. Slager (Overtr. Akkerbouwbesluit). Eisch: f40 b. s. 10 d. h. Uitspraak: conform eisch. M. A. A. van der Linde, 55 jaar, landbouwer - te Noordwelle, wegens hetfeit, dat hij op 28 Mei te Noord welle 75 k.g. tatwe ter vermaling heeft afgeleverd. (Overtr. Akkerbouwbesluit). Eisch: f10 b. s. 5 d. 'h., met ver beurdverklaring. Uitspraak: conform eisch. M. Westbroek, 42 jaar, schipper te 5 t.-M a a r t e n s d ij k, wegens het feit dat hij in Mei te Scherpenisse 500 k.g. kolen heeft afgelev,erd, anders dan te gen inlevering van bonnen, toewijzingen of vergunningen. (Overtr. Vaste Brand- stoffendistributiebeschikking). Eisch: f150 b. s. 50 d. h. Uitspraak: f100 b. s. 25 d. h. M. J. Vaane, 22 jaar, vrachtrijder te Eikerzee, wegens het feit dat hij op 6 Juni te Zierikzee 35 k.g. tarwe heeft vervoerd. (Overtr. Akkerbouwbesluit). Eisch: f 15 b. s. 10 d. h., met ver beurdverklaring. Uitspraak: conform eisch. Clandestiene varkens geslacht De landbouwer en. veehandelaar Krijn van Drongelen in Temeuzèn heeft in de periode van den herfst 1941 tot Februari 1942 in totaal, ongeveer 60 varkens clan destien geslacht, welke hem door den veehandelaar Krijn Broekhoven in Hoek geleverd waren. Van Drongelen heeft de dieren in zijn huis geslacht en het vleesch zonder bon tegen verhoogde prijzen aan particulieren verkocht. De zoo verkregen hoeveelheid vleesch welke voldoende geweest zou zijn om voor een aanzienlijken tijd de behoeften van een groot aantal Nederlanders te dekken, werd op deze wijze aan de •dis tributie onttrokken, waardoor de voed selpositie aanzienlijk in gevaar werd ge bracht. De verdachten hebben geweten, dat hun gedrag in strijd was met de bestaande voorschriften tot waarborging van de voedselvoorziening van het Ne- derlandsche volk. Zij hebben echter niet temin uit egoïstische motieven, zonder rekening te houden met het algemeen belang, in hun verwerpelijk optreden volhard. Hierdoor hebben Van Drongelen en Broekhoven zich schuldig gemaakt aan een misdrijf tegen de oorlogsecono mie. Het Deutsche Obergericht heeft Van Drongelen tot een tuchthuisstraf van twee jaar en zes maanden en Broekho ven tot één jaar gevangenisstraf veroor deeld.' De medeverdachte landarbeider Bernar- dus Stephanus de Koeijer, die Van Dron gelen in enkele gevallen bij de clande stiene slachtingen heeft geholpen, werd wegens medeplichtigheid tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. ONDERWIJS Leiden door dienen Elk volk heeft de regeering, die het verdient. Wel zelden in de geschiedenis is dit zoo duidelijk aan den dag getreden als in het achter ons liggende tijdperk. Wat moeten we denken van volkeren, die willens of onwillens hun bestaansfunc- ties leggen in handen van hen, die daar op geen andere aanspraak kunnen ma- ken, dan dat ze door toevallige, onper soonlijke omstandigheden in staat wa ren het tot de hoogste, ja allerhoogste posten te brengen? Of openden maatschappel ijken wel stand, afkomst en uitgebreide relaties in het verleden niet al te vaak den weg tot deze posten? Wij hebben als volk een harde les gehad en onze toekomst zou er donker uitzien, ware er niet hoogroode kleur kreeg en het antwoord schuldig bleef. De gouverneur werd met den dag stil ler en bleeker. Hij durfde Ada haast niet aanzien en de brieven aan zijn ver loofde werden steeds stijver en korter. Op een goeden dag kwamen de beide kleinste meisjes, toen de les afgeloopen was, in groote opgewondenheid de ka mer van Ada binnenvliegen en riepen: Mademoiselle, u moet aan tafel in uw mooiste japon verschijnen: Oom Ru- dolf is er. Mama geeft al het tafelzilver uit en de champagneglazen, ènèn Ada haalde haar zwarte japon te voor schijn en teleurgesteld riepen haar leer- lingetjes: Hebt u geen mooiere? Een witte, of een gekieurd zijden? Mama doet haar lila aan en wij onze nieuwe witte jurken! Met bescheiden glimlach antwoordde zij: O, voor mij is de zwarte goed ge noeg! Zij zorgde wel dat haar kleerkast steeds afgesloten bleef, zoodat niemand hoefde te weten, hoe klein haar garde robe eigenlijk biaar was. Toen de gouvernante met de kinderen <je eetkamer binnenkwam, zag ze een knappen deftigen heer van een jaar of veertig in levendig gesprek gewikkeld met den baron. Bij de vluchtige voor stelling brak hij echter onmiddellijk het gesprek af en begon met de kinderen te praten en le lachen. (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2