ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG OCTOBER 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: In Zlerikree 71.60, eldeti rf\M par kwartaal. Weekabonnementen reep. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zlerikzeeeche Nieuwsbode, Zierikzee, 1 Schuilhaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 993TB JAAR0AHG Ho. 15055 ADVERTENTIES AdvertentlSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 10 cent pee millimeter; kleine adrertentlën 84 cent. BIJ contract belangrijke korting. K 2620 HITLER'S JONGSTE REDE Behalve in die gedeelten, welike gewijd waren aan de prestaties en de heldhaf tige opofferingsgezindheid van zijn sol daten en van het thuisfront van het Duitsche volk, heeft de Führer zich dit maal in zijn groote rede in het Sport paleis te Berlijn, voornamelijk bediend' van het meedoogenlooze wapen der ironie, dat ook in internationale uiteen zettingen een geduchte rol speelt. Men kan zich na het lezen en hooran van deze rede dan ook niet onttrekken aan den indruk, dat men er getuige van is geweest, hoe zoowel Roosevelt als Chur chill en Stalin een geducht pak slaag kregen-van Europa's grootsten staatsman en wel op een wijze, die niet zal nalaten invloed uit te oefenen op het oordeel van hun eigen volkeren, die er tenslotte weinig prijs op moeten stellen, geleid te worden door politici, die zoo liicht in het oog der geheele wereld belachelijk gemaakt kunnen worden. Vijf maanden lang had Hitier gezwe-. gen en al dien tijd heeft de|Anglo-Ameri- kaansche propaganda ide wereld doen da veren van haar eigen overwinningsbeirïch- ten. In korte, ironische bewoordingen re kende de Führer op onverbeterlijke wijze en aan de hanid van de feiten met dit propaganda-offensief, idat nergens de beteekenis van het begrip propaganda heeft kunnen overschrijden, af. Daar waar Hitier een overzicht gaf van het gebeurde op militair gebied en van den opbouw in het Oosten, kreeg men weer de gelegenheid hem in zijn volle grootte als legeraanvoerder en als staatsman te waardeeren. Wanneer hij aan zijn volk zegt, hoe de toestand zich ontwikkeld heeft en hoe zij op dit ^ogen blik is, dan> behoeft hij zich niet, als zijn tegenstanders, te verbergen achter vage termen en wissels op de toekomst, doch hij kan helder en zakelijk zijuimede- deelingen doen. En wel om drie redenen 1. de Führer heeft de oorlogsdoelein den van het Duitsche volk scherp om lijnd en het volk erkent deze als recht vaardig en noodzakelijk; 2. er is inderdaad veel gepresteerd; 3. hij geniet als werkelijk door God gevormd leider van het volk het vertrou wen van dit volk, ook al omdat men weet, dat hij niet noodeloos zware of fers vraagt. Zijn redevoeringen stellen dan ook noodt teleur, zooals die van zijn tegen standers, die nooit met heldere, positieve mededeelingen komen (tenzij dan, dat deze korten tijd later door de feiten worden gelogenstraft); ide Wporden van Hitler zijn die van een sterken man, die zich bewust is van zijn kracht, doch die tegelijkertijd voldoende moed en ver stand heeft om zelf het oogenblik van handelen te kunnen bepalen. De wereld weet dan ook, dat zijn woorden aan het adres van het internationale jodendom en aan Engeland betreffende het bom- bardeeren van de Duitsche burgerbevol king, geen leeg dreigement, doch waar heid zijn, als een verschrikkelijk ge richt, dat -beiide groepen zelf over zich gehaald hebben- Voor ons Nederlanders is tenslotte van bijzonder belang ide opmerking van den Führer, dat geen burgelijke staat dezen oorlog zal overleven. Wij, die als volk, onder invloed van onze oude leefwijze, nog altijd grootendeels burgerlijk, en als zoodanig politiek en maatschappelijk verdeeld zijn gebleven, zullen ons dit moeten realiseeren, als wij de offers wil len beoordeelen, welke het Duitsche volk en gelukkig ook nog een gedeelte van ons eigen volk! op dit oogenblik brengt bij de verdediging van Europa tegen de Aziatische horden van het bols jewisme. Wij moeten ons dit thans reali seeren, nu het nog niet te laat'is, anders zullen wij na dezen oorlog op veel har dere wijze ide waarheid leèren kenmerk Het zou dan n.l. wel eens te laat kunnen zijn om onze nieuwverworven inzichten in practijk te brengen'. (VPB) Itallaansch weermachtsbericht Navarïno gobombardeerd Het Italiaansche Weermachtsbericht van Zondag luidt: Aan het Egyptische front bedrijvigheid van patrouilles en kanon vuur, Viermotorige vijandelijke escadril les hebben in twee opeenvolgende gol ven Navarino (Griekenland) gebombar deerd. Daarbij werd een vliegtuig door jagers neergeschoten. De vliegvelden op Malta werden door onze toestellen her haaldelijk met bjrjsantbommen bestqokt. Hauptmann Hans Joachim Marseille, drager van de hoogste Duitsche onder- scheiding voor dapperheid, heeft in Noord- Afrika den heldendood gevonden. Hoffmann!Stapf Pax Holland s DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Het Opperbevel der Duitsche Weer macht maakte 'Zondag bekend: In het Noordwesten van den Kaukasus zijn ver scheidene boschstellingen en gevechtsin- stallaties, ondanks hardnekkigen vijande lijken tegenstand genomen. De luchtmacht bestreed nog voor de eigen voorhoede vijandelijke colonnes en troepenconcen traties. Ten Zuiden van den Terek wer den de, als vesting versterkte, taai ver dedigde steden Elkotowo en Werchny Koerp stormenderhand genomen. Ten Zui den van Slalingrad is de vijand op nieuw in zware gevechten uit versterkte blokken huizen en versterkte stellingen geworpen. Sterke groepen vliegende ar tillerie en luchtdoelgeschut der lucht macht steunden hierbij de formaties van het leger. Andere vliegtuigen zetten de verplettering van de Sovjetétappeverbin- dingen voort. Een vrij groot aantal vij andelijke transporttreinen werd vernie tigd, een motorschip op de Wiolga in den grond geboord. Nachtelijke bomaanvallen waTen gericht op vliegvelden en artillerieconcentraties der Bolsjewisten ten Oosten van de Wol- ga. In den iMiddensector hebbben storm troepen surccesvolle ondernemingen ten uitvoer gelegd. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer heeft een eigen aanval nieu we vorderingen gemaakt.. Op de plaats, waar Duitsche patrouillevaartuigen in het nachtgevecht van 1 October aan de Ne derlandsche kust Britsche snelbooften in den grond hebben gèboord, hebben be veiligingsvaartuigen, te midden van een massa wrakstukken, drie Britsche offi cieren en twaalf man gevangen genomen Amerika aan den vooravond der verkiezingen Roosovelt tracht appositie uit te schakelen Op, 3 November a.s. worden in de Ver, Staten congresverkiezingen gehouden, ter wijl thans verkiezingen zullen plaats vin den voor het aftredende derde gedeelte van den senaat. Deze belangrijke gebeur tenis werpt reeds thans zijn schaduwen vooruit, waarbij de strijd tusschen repu blikeinen en democraten op den voor- grónd staat. De republikeinen verwijten den democraten onder het mom van oor logspropaganda partijreclame te maken, terwijl zij niet zonder reden Roosevelt ervan verdenken uit het Congres een ledepop te willen vormen, die willoos zijn besluiten goedkeurt. De democraten zijn van meening, dat de republikeinen landverraders en isolationisten zijn, het geen momenteel in de Ver. Staten het zelfde is. li Verschillende beschouwingen in Se Ame- rikaansche pers trekken een parallel met 1918, Ook toen werd een nieuw Huis van Afgevaardigden en het derde deel van den senaat gekozen. Hoewel Wilson in die dagen, evenals Roosevelt, thans op het toppunt van zijn macht stond, kon hij de economische rampen, die een jaar na den oorlog uitbraken, niet ver hinderen. Amerika bezon zich hierop en het pongres, dat in 1918 gekozen werd, weigerde de ratificatie van het verdrag van Versailles. Deze weigering was de inleiding tot de overweldigende neder laag, die Wilson bij de presidentsverkie zingen in 1920 leed, grootendeels als gevolg van zijn in de oogen der re publikeinen te groote bemoeiingen in de Europeesche politiek. Het is typeerend;* dat deze gebeurtenis sen thans weer in de Ver. Staten be sproken worden, al kan men niet aanne men, dat Roosevelt zich hierdoor zal laten beïnvloeden. Het Hooggerechtshof staat immers sterk onder invloed van het grootkapitaal, dat achter Roosevelt staat en er overigens sedert 1933 naar streeft ook deze wetgevende macht on der controle te krijgen. Steekpenningen, bedreigingen en druk op de openbare meening door middel van pers en radio hebben verwezenlijking dezer plannen goeddeels doen slagen. De situatie is thans ongeveer als volgt: Roosevelt heeft niet zonder succes jaren- lang getracht de oppositie in het congres uit te schakelen. Daar het in de oppo sitie aan sterke figuren ontbreekt, was dit voor een handig tacticus als Rojose- velt niet al te moeilijk. Roosevelt's bood schap aan het congres staat reeds geheel in het teeken der a.s. verkiezingen en wentelt zeer handig, de verantwoordelijk heid voor de moeilijke omstandigheden waarin Amerika zich thans bevindt af op de congresleden. Met alle ter beschik king staande middelen tracht Roosevelt de oppositie uit te schakelen, om zoo doende 'het congres volkomen naar zijn hand te zetten. Het is interessant te Constateeren, dat Ide heftige aanvallen van Roosevelt en Zijn medewerkers op deze congresleden niet het gewenschte effect hebben gehad. In tegendeel, de tusschen tij dsebe verkiezin gen hebben bewezen, dat deze politici zich in een groote populariteit mogen verheugen. Waarschijnlijk ziet het Ameri- kaansche volk in deze mannen een -bol werk tegen de pogingen het congres tot een onderafdeeling van het Witte Huis te degradeeren. Het grootste deel van het Amerikaansche volk verlangt van het congres een energiek optreden, zoonooi- dig ook tegen den president, die lang niet meer zoo populair is als vooirheen. (V.P.B.) DIENSTPLICHT VERORDENING lil het algemeen niet op vrouwelijke werkkrachten van toepassing Onlangs heeft dr. Boening het een en ander medegedeeld) over de tewerkstel ling van Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Zooals gemeld heeft men daatbij in 1600 gevallen de dienstpiicht- verórdening toe moeten passen. Deze ver ordening is tot nu toe nog niet op vrouwen toegepast. Naar ter persconferentie is medege deeld, 'Zal dat ook in de toekomst niet geschieden, -behoudens de volgende twee uitzonderingen: 1. Bij het plaatsen van vrouwelijke Nederlandsche werkkrachten in de tex- tielindustrie in 'de grensstreek,, waarbij zal worden zorg gedragen, dat de aldus 1 bemiddelden zoo mogelijk dagelijks, op j Zijn minst echter ieder weekeinde naar j huis kunnen terugkeeren. 2. Bij het plaatsen van vrouwelijke werkkrachten in de Confectie-industrie te i Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Ook hier betreft het feitelijk slechts arbeidsters, die in werkelijkheid in de conïr ctiebedrijven thuis behooren, doch 'die sedert eenigen tijd op andere wijze werkzaaem Zijn. Het ligt in het voor nemen, deze arbeidskrachten uitsluitend te werk te stellen in bedrijven te Am sterdam, Rotterdam en Den Haag, ten- einde aldaar dringende werkzaamheden ten behoeve van het Duitsche en Neder landsche bedrijfsleven te verrichten. j De onderwijzersopleiding Benige richtlijnen j In de Staatscourant vain 12 Augustus i is een besluit van den secretaris-gene raal van het Departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming gepu bliceerd, waardoor 13 bijzondere kweek scholen niet meer voor rijksbijdrage in aanmerking komen. Te bevoegder plaatse heeft het A.N.P. een en ander vernomen omtrent de bedoelingen van dit besluit en aangaande eenige wijzigingen, welke voorts nog in de opleiding onzer onder wijzers bijgebracht of aanstaande zijln. Bij de rijkskweekscholen, zal met 1 September 1943 een nieuw algemeen leer plan worden ingevoerd, waarin meer DOODVONNISSEN VOLTROKKEN Officieel wordt bekendgemaakt: het doodvonnis tegen de door het Deutsche Obergerieht in het be zette Nederlandsche gebied op 5 September veroordeelde Franciscus Adolf Kolder, Klaas den Braven, Gerard' Schuurman en Leendetrt Roodenburg is Vrijdag met den (kogel voltrokken, daar de Rijks commissaris geen gebruik had ge maakt van zijTf recht van gratie. De genoemden hadden communis tische actie gevoerd en getracht, ide Nederlandsche bevolking tegen de bezettingsmacht op te ruien. aandacht zal worden besteed aan de lichamelijke oefening en het zangonder wijs. Wat het eerste punt betreft, wordt nu reeds in de nieuwe richting gewerkt; voor wat het tweede punt aangaat, is een commissie benoemd onder voorzit terschap van den hoofdinspecteur voor het lager onderwijs, P. van Nes, welke zich zal belasten met de samenstelling van een leerplan voor het zangonder wijs. Ook in het teekenonderwijs zal verandering komen. De tot heden toe gepaste methode voldoet niet in alle opzichten. De kweekscholen hebben dit jaar geen eindexamens afgenomen in verband met de vorming van een vierde klasse, die met dezen cursus aan de bestaande drie klassen is toegevoegd. Door dit vier- klassensysteem heeft men bereikt, dat de leerstof beter verdeeld en meer uit gesponnen kan worden, terwijl de prac- tische opleiding op breedere basis kon worden gebracht. De secretaris-generaal heeft aan de kweekscholen geschreven, dat wat de leerstof der verschillende vakken betreft, hij erop meent te kunnen vertrouwen, dat aan de problemen van het heden voldoende aandacht zal worden besteed. Met name heeft hij erop aangedrongen, dat bij de kennis der natuur de alge- meene beginselen der menschelijke ras senleer ter sprake zullen komen, terwijl bij de geschiedenis en de aardrijkskunde de plaats van Nederland in Europa en de verhouding van ons land tot het Duitsche volk en het Duitsche rijk sterk de aandacht verdienen. Bij de geschie denis ware ook in de Germanen en hun kuituur nader te treden. Het gaat naar de meening. van den secretarisf- generaal niet aan, de aanstaande on derwijzers onzer jeugd van deze in de toekomst zoo belangrijke onderwerpen onkundig te houden. De vestiglngsverordening Verstarring maatschappelijk verkeer moet voorkomen worden In een circulaire aan de commissaris sen der provincies heeft de secretaris generaal o.a. het volgende gezegd'; „Krachtens artikel 1 van het Vestig gingsbesluit kan in buitengewone om1- Wanneer verduisteren Heden (Maandag): zon onder 19 10. Morgen (Dinsdag) zon op 7.48; zon onder 19.08 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 3.10; onder 17.49. Nieuwe maan Zaterdag 10 Oct. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Volle maan Zaterdag 24 October. Laatste kwartier Zondag 1 November. standigheden het recht van vestiging in of verhuizing binnen een gemeente wor den beperkt. De bevoegheid van een gemeentebestuur het recht van vestiging 0$ verhuizing te beperken, is derhalve afhankelijk van het antwoord op de vraag,* of zich in de betrokken gemeente buitengewone om standigheden voordoen. Het enkele feit, dat in een gemeente een tekort aan woningen bestaat, schept geen buitengewone omstandigheden in den zin van vorenaangehaald artikel. Dit kan reeds hierom niet het geval zijn, omdat een woningtekort zich tengevolge van de huidige omstandigheden in nage- noieg alle gemeenten in min of meer be langrijke mate voordoet, zoodat, werd dit tekort als voldoende reden aanvaard, binnen A^rten tijd in elke gemeente van eenige beteekenis een vestigingsverbod zou zijn afgekondigd, hetgeen tot een volkomen verstarring van het maatschap pelijk verkeer zou (kunnen) leiden. Van „buitengewone omstandigheden" in den zin van artikel 1 van genoemd besluit is naar mijn meening in het algemeen eerst dan sprake, indien in een gemeente een zoodanige opeenhooping van de be volking is ontstaan, dat de huisvesting daarvan schier onoplosbare moeilijkhe den oplevert, zoodat verdere toevloeiing van buiten de gemeente zooveel mogelijk moet worden voorkomen. Voor het uitvaardigen van een plaat selijk vestigingsverbod zal in dat geval echter nog alleen dan aanleiding bestaan, wanneer de belangen van de volksge zondheid door de opeenhoping van d.eze mtnschenmassa geschaad dreigen te woe den. Uiteraard laten zich, naast de hiervoren bedoelde buitengewone omstandigheden enkele, zeer bijzonder op zichzelf staan de gevallen denken, waarin mede plaats zou zijn voor het vaststellen van een vestigingsverordening. Aangenomen moet worden, dat deze gevallen zich niet dan bij hooge uitzon dering zullen voordoen. Voorts heeft de secretaris-generaal eenige opmerkingen gemaakt over de strekking en den inhoud der vestigings verordening zelf. Hij zegt o.m. het vol gende: „Een vestigingsverbod mag in het al- Techniek in den Noord Ooutpolder. Dezer dagen is een enorme greppelploeg in gebrüik genomen, welke in den tfjd van 10 minuten een greppel trekt van 300 meter lengte, 1,15 meter breedte en 0,60 meter diepte. De door dezen ploeg uit- geworpen vruchtbare klei wordt later weer over het land verdeeld. \PolygoonlVk Bilsen Pax Holland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1