ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 3 OCTOBER 1942 OPöENOl ZIERIKZEESCHE COURANT - ABONNEMENTt PrIJS: In Zierikzee ^1.60, elden £1.90 p«r kwartaal. Weekabonnementen reep. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesche ^Nieuwsbode, Zierikzee Schuithaven B 94, Telet. 32, Giro no. 137677 - Directdur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 9997H JAARGANG Ho. 15054 ADVERTENTIES i Advertsntiïn 10 cenl per millimeter; ln- mededeelingen 10 ceut pa millimet«r; kleine Bdvertentfën 84 cent. BI] contract belangrijke korting. K 2620 DE OPMARSCH IN DEN KAUKASUS Voorstad van Stalingrad bestormd Het opperbevel van de weermacht maakte Vrijdagbekend: In het Noordwestelijke deel van den Kaukasus heeft de aanval der Duitsche troepen verder terrein gewonnen. Ten Noordwesten van Stalingrad werd de tot een sterk steunpunt gefontifï- ceerde voorstad Orlowpi bestormd en ten Westen van deze voorstad is een vrij sterke vijandelijke kolonne ingesloten. Aan het Noordelijke afgrendelingsfront wer den nieuwe ontlastingsaanvallen afgesla gen. Het aantal hier op den voorgaanden dag vernielde tanks is gestegen tot 24. Luchtstrijdkrachten voor den strijd op korten afstand steunden de divisies van het leger en dekten de afweerfnonten tusschen Don en Wolga. Duitsche en Ru- meensche gevechtsvliegtuigen zetten het vemielen van belangrijk© spoorwegtra jecten in het gebied van de beneden- Wolga voort. Aan het front van den Don brachten Duitsche, Italiaansche en Hongaarsehe luchtstrijdkrachten den vijand zware ver liezen aan zware wapens en rollend ma terieel van allerlei aard toe. Ten - Zuiden van het tlmenmeer werden eigen aanvalsondernemingen met succes ten uitvoer gelegd. Ten Zuiden van het Ladogameer nadert de vernie tiging van de in de gevechten der laatste dagen ingesloten divisies van den vijand haar einde. Op het Ladogameer hebben vliegtuigen een bewakingsvaartuig tot zin ken gebracht en een vrachtschip door het neerwerpen van bommen beschadigd. In Noord-Afrika hebben lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen aan het front van El Alamein vijandelijke batterijstellingen be streden, evenals benzineopslagplaa/tsen. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht militair vruchtelooze aanvallen uitgevoerd op eenige plaatsen in het Noord-Duitsche kustgebied. De bur gerbevolking leed geringe verliezen. 21 der aanvallende bommenwerpecrs werden neergeschoten. Voor de Nederlandsche kust is het in den nacht van 1 October tot een zeegevecht gekomen tusschen Duitsche beveiligingsstrijdkrachten en een vrij groot aantal Britsche motortorpedo- booten, die een Jfonvooi trachten aan te vallen. Van korten, afstand werden 4 motortorpedobooten toit zinken gebracht en twee andere zoo zwaar beschadigd, dat hun ondergang waarschijnlijk is. Een Duitsche patrouilleboot zonk. Het Brit sche luöhtwapen verloor in den tijd van 20—30 September, 95 vliegtuigen, waar van 34 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 18 eigen vliegtuigen verloren. Itallaansch weermachtsbericht Britsche aanval in Egypte afgeslagen Het Italiaansche weermaclhtbericht van Donderdag luidt als volgt: Vijandelijke, door afdeelingen tanks ge steunde infanterie, heeft gisterochtend stellingen in den Zuidelijken sector van ons front in Egypte aangevallen. De aan val werd onder gevoelige verliezen voor den tegenstander aigeslagen. Wij heb ben ruim 200 gevangenen gemaakt. Een Britsche vliegtuig werd in lucht gevechten door Duitsche jagers neerge schoten. Een ander toestel, dat door den afweer op den grond van Tobroek getroffen werd, was gedwongen in 'net gebied van Mersa Matroeh een nood landing te maken. De bemanning, zes onderofficieren, werd gevangen genomen Het bombardement der luchthaven Mal ta werd voortegzet. In de lucht boven het eiland vernielden Duitsche jagers zes Curtiss-machines. Bij het in het bovenstaande weer- machtsbericht vermeldde hevige gevecht, 1 waarbij de vijandelijke aanval werd af- geslagen, heeft zich vooral de divisie i Folgore onderscheiden. Er werden tal- I rijke vijandelijke tanks vernield. Tijldens een bombardement van Britsche vliegtui gen op Tobroek in den afgeloopen nacht in een vliegtuig door voltreffers van den afweer op den grond brandend neer gestort. In de omgeving van Pirgjos op Kreta is een Spitfire door Duitsche ja gers gedwongen te landen. De vlie|gttuig- commandant werd gevangen genomen. DE ENGELSCHE AANVALLEN IN NOORD-AFRIKA Plan van generaal Alexander mislukt De Engelsche aanvallen op Tobroek, Bengasi en 'de oase Djalo maakten vol gens de opvatting der Italiaansche pers deel uit van een grootsch opgezet krijgs plan. Zoo schrijft een bijzondere cor respondent van Stefani, die blijkbaar over informaties van zeer bevoegde zijde be schikt. dat generaal Alexander zoowel de haveninstallaties van Tobroek en Ben gasi wilde vernielen, als de oase Djalo als toekomstige operatiebasis tegen de achterwaartsche verbindingen derDuitsch- Italiaansche troepen- bezetten. Bovendien verwachtte hij hiervan een vermindering van den vijandelijken druk aan het front bij El Alamein. Bij Tobroek stelde het Engelsche opperbevel zich den gang van zaken als volgt voor. Na een voorbereidenden luchtaanval en beschieting van de haven door zeestrijdkrachten zouden troepen ontscheept worden, terwijl tegelijk an dere strijdkrachten na een langen tocht door de woestijn vanuit het Zuiden zou den aanvallen. Tegeü Bengasi zou een dergelijk actie, edhtef van kleineren om vang, ondernomen worden. Ook hier was vernieling der haveninstallaties het voor naamste doel en dit zou uitgevoerd wor den door uit de woestijn oprukkende pantserwagens en speciale afdeelingen, die door duikbooten voor den haven ingang zouden worden gebracht. Als deze acties hun hoogtepunt bereikt hadden, zouden sterke strijdkrachten, afkomstig uit de oase Koefa, zich in het bezit stellen van de oase Djalo. Deze operaties zijn niet volgens de Britsche verwachtingen verlo,open. Delan- Ter gelegenheid van den tweeden verjaardag der onderteekening van het Pact van Drie werd te Berljjjn een groote receptie gegeven, waar vertegenwoordigers der bjj} de uitvoering van het Driemogendhedenpact betrokken landen aanwezig waren. Een overzicht tijdens de redevoering van den Duitechen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop. RechtsOeneraal veldmaarschalk Keitel en de Rjjkepers-chcf dr. Dietrich. AtlanticiBoesig/Holland Pax Holland s ding bij Tobroek mislukte. Ook de aan val op Bengasi werd door een lang- durigen luchtaanval ingeleid. De land strijdkrachten bestonden uit 60 kleine pantserwagens van Amerikaansche her komst, waaraan 20 vrachtauto's ter ra vitailleering waren toegevoegd. Geen en kele pantserwagen heeft echter de eer ste huizen van ^engasi bereikt en de duikbooten wachtten vergeefs op het signaal om hun landingstroepen te ont schepen. Toen de luchtmacht der spil in actie kwam vluchtten de pantserwa gens in de diep ingesneden regendalen. Meer dan de helft werd vernietig)d. Evenzoo mislukte een aanval op Barce. 100 km. ten Noord-Oosten van Bengasi, waar zware gevechten werden geleverd. De afgeslagen aanvallen op Tobroek en Bengasi hadden slechts een tijdelijke bezetting 1en doel. Naar Djalo werd daarentegen een sterke colonne gemo toriseerde infanterie en pioniers met ge schut gezonden, die de oase bij verrassing moest overvallen en bezet houden. De Italiaansche bezetting hield evenwel stand totdat Zij1 ontzet werd. Daarmede was ook dit onderdeel van het groote krijgs plan, dat volgens Italiaansch oordeel aan de afzonderlijke acties ten grondslag lag, door de waakzaamheid der spil troepen verijdeld, (V.P.B.) HULP IN DE HUISHOUDING BIJ BEVALLING De nitkeering van f 55 De centrale persdienst van het Ned. Arbeidsfront meldt: Nu id© uitkeering van f55 bij beval ling sinds ©enigen tijd wordt verstrekt, blijkt in de practijk, dat de tegemoet koming nogal eens wordt benut voor andere doeleinden idan waarvoor zij wordt verstrekt. Vooral op het platteland zien we, dat de gelukkige vader niet alleen OP den dag der bevalling, doch ook nog een week ,of langer daarna thuisblijft. Wij nemen aan, dat hij dit niet alleen voor zijn plezier doet, doch dat hij ook in het huishouden ide helpende hand zal 'bieden. Vroeger zou de man bij gezins- vermeerdering er niet aan hebben ge dacht na de bevalling nog een week of langer thuis te blijven. Hij verspeelde hierdoor immers zijn loon In de verpleging van de kraamvrouw werd ,o.a. voorzien door burenhulp. In de steden was er de wijkverpleging, Het Groene Kruis of een andere instel ling. Ook thans blijft de kraamverzor- -ging ide taak van deze instellingen, ter wijl jdl aarnaast ook de Ned. Volksdienst hulp bij een bevalling biedt. De uitkee ring van f 55 kan dan werkelijk worden gébruikt voor de moeder en den jongge borene. Mocht door de bedrijfsvereenigingen of Raden van Arbeid worden geconsta teerd, dat ide vader yoor verpleegster of huishoudster gaat spelen, dan zullen maatregelen niet uitblijven. DE RUWIELVORDERING Tot 5 October kan nog vergoeding worden aangevraagd De secretaris-generaal van binmenland- sche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden in verband met het feit, dat de vordering van heerenrij- wielen thans afgeloopen is. Onder meer blijkt uit deze circulaire, dat tot uilter- lijk 5 October as. aan alle personen van wie een rijwiel werd gevorderd, ge legenheid geboden dient te worden (als nog) een verzoek tot het verkrijgen van •een vergoeding of een rijwiel in te die nen. Indien van gevorderde rijwielen on- derdeelen zijn afgenomen om daarmede andere fietsen voor de Duitsche weer macht acceptabel te maken, kunnen de eigenaars schadeloos gesteld worden door teruggave van 't restant van hun rijw.el en toekenning van een vergoeding voor het afgenomen onderdeel. Deze vergoe^ dmg zal gebaseerd worden op de ge schatte gemiddelde waarde van een rij' wiel, te weten vijftig gulden. Indien een eigenaar als hier bedoeld recht heeft OP bet weder verkrijgen van een bruikbaar rijwiel, wordt "de van hem gevorderde fiets vanwege de gemeente weder in bruikbaren staat gebracht en aan den belanghebbende teruggegeven* Indien onderdeelen van rijwielen afzon derlijk zijn gevorderd, wordt hiervoor eveneens een vergoeding toegekend. Voor; ieder onderdeel wordt een vaste waarde- bepaald. VERSGHILLENDE BERICHTEN Voorbarig pessimisme omtrent de sigaren Op het oogenblik loopen er weer tal rijke geruchten over de vraag: Hoe lang zullen wij nog rooken, schrijft Het Volk. Dezer dagen bracht zelfs een onzer dag bladen het sensationeele bericht, dat de productie van sigaren op 21 December zou worden stopgezet en de sigaretten industrie een dergelijke inkrimping zou ondergaan, dat slechts éé-derde deel der fabrieken aan het werk zou blijven. Daar uit zou men gemakkelijk de conclusie kunnen trekken, geen sigaren en min der sigaretten-. „Het Volk" vernam nu van bevoegde zijde dat van een stopzetting onzer siga- renindustrie op een nu reeds bepaalden datum op het oogenblik niets bekend is. Uiteraard wordt de productie van sigaren steeds moeilijker. Wij hebben met een afloopende industrie te doen en dat zal ook wel zijn invloed hebben op de distributie. Er bestaat echter volgens deskundigen altijd nog de mogelijkheid, om door nieuwen aanvoer van sigarentabak en ruimere verwerking van surrogaten de productie aan den gang te houden. Op het oogenblik is er nog sigarentabak voldoende tot het eind van het jaar. Van een wijziging in de geproduceer de hoeveelheid sigaretten is op het oogenblik niets bekend. Doordat een grootere concentratie in deze industrie is voorgenomen 'zullen eenige fabrieken worden gesloten, doch er zijn op het oogenblik geen gegevens voorhanden, waaruit men Zou kunnen opmaken, dat het sigarettenrantsoen een vermindering zal ondergaan. Drie jongens gedood Ondanks het vefbod het spergebied (zeeduinen) te betreden, hebben zich zes jongens in dat gebied begeven. De jon gens kwamen in het mijnenveld met het gevolg, dat drie hunner onmiddellijk wer den gedood en de drie anderen gewond, van wie één érnstig. Ouders en opvoeders worden alsnog met nadruk gewaarschuwd hun kinde ren iten strengste te verbieden het sper gebied, Zijde de geheele kuststrook, te betreden. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 3 Oct. niet meer geldig; 49 brood, beschuit] vleesch, aardappelenmelktabak. 52 res. (taptemelk), 377 Alg., 382 t/m 390 Alg., 392 t/m 395 Alg. 46, 47, 48,49 Versn. 4-49, 4-50 Reserve. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Zaterdag 31 October: 370, 371 Algemeen (Zeep), M-Zeep, M-Toiletzeep. Wanneer verduisteren 7 Heden (Zaterdag): zon onder 19 15. Morgen (Zondag) zon op 7.44; zon onder 19.13 Maandag zon op 7.46 zon onder 19.10 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 1.07onder 16.46. Maandag Maan op 2.06 onder 17.20. Nieuwe maan Zaterdag 10 Oct. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Volle maan Zaterdag 24 October. Laatste kwartier Zondag 1 November. Sondagartsendienst Zierikzee Zondag 4 October: Dr. v. a, Graaf en Dr. van Leeuwen. EEN HISTORISCHE DATUM Munchen 1 Vior jaar geleden Vier jaar geleden, pp 30 September 1938, werd te Miinchen ide Duitscb-Eiigel- sche vredesverklarimg ge teekend, waar» pp zop groote verwachtingen voor het behoud van iden vrede en voor internatio nale samenwerking werden gebouwd. Enkele dagen te voren had de Führer het Duitsche volk en de geheele wereld in een rede kond gedaan, dat Duitsch- land voor iden vrede van Europa het mogelijke had gedaan. Hij wees op den nood en de onderdrukking dier Sudeten- Duitschers, bracht 't Tsjechische schrik bewind van de laatste weken in herin nering, somde de honderden slachtoffers op en verklaard© tenslotte, dat nu het punt was bereikt, waarop het spel uit moest zijn. Hij gaf een uiteenzetting van zijn onderhandelingen met den Britschen premier en behandelde den inhoud van het Duitsche memorandum, waarin slechts werd geëischt, wat Benesj onder nadruk kelijke internationale garantie had be loofd. Waarschuwend zeide Hitier, dat het Duitsche volk van thans niet meer dat van 1919 was. Het menschdom had in spanning ge luisterd aldus roept men van bevoeg de zij'de in herinnering. Met dmgehouden adem wachtte men af, wat id© tegen spelers zouden doen. Op 28 September dienden zoowel Engeland als de Fran- sche regeer,ing nieuwe voorstellen tot oplossing van de Tsjecho-Slowaaksche I crisis in. Chamberlaöm bood opnieuw aan voor een bespreking naar Duitschland i te gaan. Zpodra bekend werd, dat ook I Daladier en Mussolini zich naar Mün- cben zouden begeven, ging er een zucht van verlichting pp. De ergste dreiging scheen bezworen, men durfde weer te hopen. 29 September werd een histori sche datum, een mijlpaal zelfs zoo dacht men toen. 's Middags begonnen de besprekingen in de Beiersche hoofdstad en zij duur den tot diep in den nacht. Eindelijk werd bekend gemaakt, dat een overeenkomst was tot stand gekomen, waarbij werd bepaald, dat de ontruiming van het Su- detengebied 1 October zou beginnen en op 10 October voltooid moest zijn. In een aanhangsel garandeerden Engeland en Frankrijk het overblijfsel van Tsjecho- Slowakije. Duitschland en Italië verklaar den zich hiertoe eveneens bereid, zoo dra de kwestie der Poolsche en Hon gaarsehe minderheden eveneens geregeld was. Het gevaar was inderdaad geweken- Toen den volgenden ochtend, na een bespreking tusschen Hitler en Chamber lain, nog een.' gemeenschappelijke En- gelsch-Duitsche verklaring werd gepubli ceerd, "Waarin de beide staatslieden be tuigend, dat de aangelegenheid van de Duitsch-Engelsche betrekkingen van de grootste beteekenis voor Europa was en dat alle eventueele kwesties en oorzaken van meeningsveTscihllen ter beveiliging van den vrede door besprekingen uit den weg "zouden worden geruimd, meen de het menschdom, dat een nieuwe pe riode van geluk was aangebroken. Aan de woelingen was een einde gekomen, het oorlogsgevaar was verdwenen. Hooggespannen waren de verwachtin gen voor de komende periode. Eindelijk had het Duitsche standpunt erkenning gevonden bij de vroegere vijanden, ein- delijk was tegemoetgekomen aan billijke, bescheiden Duitsche wensohen. En nu zou het Europa beter gaan. Spoedig dew am de wreed© ontnuchte ring. De Engelsche oorlogskliek voelde zich gedupeerd en bedrogen in haar ver wachtingen omtrent een spoedig conflict, waaraan het noodige te verdienen viel. Steeds talrijker werden de berichten, waaruit bleek, dat slechts een deel van de Engelsche openbare meening zich ver eenzelvigde met het optreden van den Britschen eersten minister te Miinchen, Men schermde met geweten, Britschen trots en dergelijke frazen om het volk zand in de oogen te strooien. Het was vooral de groep van Churchill, die zich verzette tegen uitvoering der overeen komst van 30 September» Zoo barstte dan ten slotte toch ide oorlog u,it. i_ i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1