ZIEMKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 2 OCTOBER 1942 OPGEHOI ZIER1KZEESCHE COURANT HITLER'S JONGSTE REDE TE BERLIJN ABONNBMBMTi Prijs: In Zierikzee ƒ1.60, elders 'ƒ150 p«r kwartaal. Weekabonnementen revp. 13 en 16 cent. Losse nummers 6 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. ]Zierikzeesche JNieuwsboda, ZierikzeeJ JSchuithaven BJ94, Telef. 32, Giro no. 137677 Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Kosten, Zierikzee 999TB JAAROAHQ Ho. 15053 ADVBRTBNTIBS AdvertentJSn 10 esnl per millimeter; to- gezonden mededeelingen tO cent per millimeter; kleine odvertentiën 81 cent. BIJ contract belangrijke korting. K 2620 bij de opening der Winterhulpactie De bereikte resultaten in de veroverde gebieden Tijdens een machtige, grootsche betooging der N.S D A.P. in hot Sport- palast te Berlijn, is de tiende winterhnlpaotie van het Duitsche volk, de oorlogswinterhulpactie 19!2/'43, Woensdag door den Führer ge opend, die in een groote, meeslepende rede het Dnitsche volk opriep tot een nieuw offer voer het grootste sociale werk, dat de geschiedenis kent. Minister Göbbels, die tevoren rapport uitbracht over de laatste oorlogswinter» hulpactie, kon nogmaals op een geweldige stijging van deze sociale gemeen schapsprestatie wijzen. De door pers en radio verspreide aankondiging, dat de Führer, die bij de gedenkwaardige Rijksdagbijeenkomst van 26 April j.l. voor de laatste maal tot het Duitsche volk had gesproken, in het Sportpalast het woord zou voeren, had een groote menschenmenigte op de been gebracht. Nog voordat Göbbels ge reed was met zijn rapport, bleek uit het gejuich, dat van de straat naar bin nen klonk, dat de Führer aangekomen was. Terwijl de tienduizenden zich van de plaatsen verhieven en met opgeheven rechterarm Hitier groetten, betrad deze de zaal, vergezeld van Reichsführer SS Himmler en Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt. Hij schudde generaal-veldmaarschalk Rommel onder het gejubel van tienduizen den de hand. De Führer herinnerde in zijn rede in de eerste plaats aan het feit, dat het een jaar geleden was, dat hij voor het laatst op deze plaats voor het Duitsche volk kon spreken. In dien tijd heeft hij zich meer met handelen en daden moe ten bezighouden. Wat thans uitgesproken moet worden, wordt bovendien door onze soldaten gezegd. Ik acht het niet juist, zoo verklaarde hij, mij reeds thans bezig te houden met de gedaante van datgene, wat eens zal zijn, maar ik acht het beter, dat wij ons bezighouden met dat gene, wat de tijd momenteel van ons verlangt. Een a tl an tic charter aan elkaar te lijmen is natuurlijk zeer eenvoudig. Deze onzin zal overigens ook slechts weinige jaren van kracht zijn en door de harde feiten eenvoudig ter zijde ge schoven worden. Ook .om een andere reden is het voor onze tegenstanders gemakkelijk te praten, want zij hebben nu na jarenlange vergeefsche moeite plotseling ons partijprogram ont dekt en wij zien met verbazing, dat zij de wereld voor de toekomst ongeveer dat beloven, wat wij ons Duitsche volk reeds hebben gegeven en waarvoor ons ten slotte door de anderen deze oorlog is aangedaan. Het is wel erg geestig, aldus merkte de Führer ironisch op, wanneer b.v. een president zegt: wij willen, dat voortaan iedereen het recht heeft geen gebrek meer te lijden of iets dergelijks. Daarop kan men slechts zeggen, dat het waar- schipilijk veel eenvoudiger zou zijn ge weest, wanneer deze president, in plaats van in een oorlog te duiken, de geheele werkkracht van zijn land had gebruikt om tot nuttige productie te komen en vooral om voor zijn eigen volk te zor gen, zoodat niet in een gebied, dat per vierkanten kilometer slechts tien men sehen heeft te herbergen, gebrek en ellende heerschen en dertien millioen menschen werkloos moeten zijn. De bereikte resultaten Wanneer deze heeren thans een booge horst opzetten en plotseling tegeiïover de wereld als redder optreden en ver klaren: wij zullen er voortaan voor zor gen, dat de nood van het verleden niet terugkeert, dan zeg ik, dat deze^b-ezit- ters van wereldrijken daarvoor reeds Lang vóór ons in hun eigen landen hadden kunnen zorgen. Wanneer ik daarbij hoor, dat iemand nu zegt ik geloof, dat het de heer Eden is, maar men weet nu eenmaal niet welke nul daar aan den overkant aan*bet praten is dat zij werkelijk gelooven aan datgene, wat zij voorge ven de gelooven, dan hadden zij dit geloof vroeger kunnen belijden. Wij heb ben in ieder geval niet alleen iets ge loofd, maar ook gedaan wat wij geloof den. En thans gelooven wij, dat wij de vijanden tot de definitieve overwinning moeten verslaan. Dat gelooven we en moeten we ook doen. Natuurlijk kunnen wij met deze lieden ovér het begrip geloof in het geheel niet debbatteeren. Wie bijvoorbeeld gelooft, dat Namsos een overwinning was of Andalsnes, of wie zelfs gelooft, jjat Duinkerken de grootste overwinning der wereldgeschie denis was, of dat mijnentwegen een ex peditie, die negen uur duurt, een ver wonderlijke, bemoedigende uiting vaneen zegevierende natie was, met hem kunnen wij ons met onZe bescheiden suöcessen natuurlijk niet vergelijken. Stalingrad wordt genomen Want wat zijn onze overwinningen daartegenover eigenlijk? Als wij bijvoor beeld de laatste maanden tot den Don konden doordringen, stroomafwaarts de ze rivier volgend ten slotte de Wolga bereiken, Stalingrad bestormen en het ook zullen nemen waarop zij zich kunnen verlaten dan is dat in het geheel niets. Als wij doordringen tot den Kaukasus, Han is ook dat niets. Als wij de Oekraïne bezetten, als wij de Donetzkolen iji be zit nemen, dan is dat alles niets. Als wij 65 of 70 pet. van het Russische ijzer krijgen dan is dat volstrekt niets. Als wij het grootste graangebied ter wereld praetisch ontginnen voor het Duitsche volk en daarmee voor Europa, dan is dat in het geheel niets. Als wij ons van de oliebronnen verzekeren, is dat ook niets. Dat alles is niets, maar als Canaidee- sche voorhoeden met een klein Engelsch staartje als aanhangsel naar Dieppe ko men en zich daar moeizaam negen uur vermogen te handhaven om daarop de finitief te worden vernietigd, dab is dat eeh bemoedigend, wonderbaarlijk blijk van de onuitputtelijke, zegevierende kracht, die het Britsche imperium eigen is. Reeds in 1939 waren wij niets, want destijds blies Churchill zich reeds op en zeide: Ik kan de heuglijke mededeeling doen, dat het duikbootengevaar als defini tief afgewend kan worden beschouwd. Wij hebben meer duikboot en vernietigd dan de Duitschers ooit hebben bezeten. Dat wïj hem uit den Balkan hebben geworpen, dat wij Griekenland hebben veroverd en Kreta bezet, dat zij in Noord-Afrika verdreven zijn, dat alles is niets. Maar als ergens een paar man landen om een eenzamen voorpost te overrompelen, dan zijn dat daden, dat zijn prestaties. Het tweede front Wie derhalve dergelijke dingen gelooft, zal ons geloof niet begrijpen, ons geloof nooit begrijpen. Overigens hebben Zij na tuurlijk tegenover deze daden ook wis sels op de toekomst. Zij zeggen: het tweede front zal komen. Daaromtrent wil ik niet zeggen, dat wij ons niet op een tweede front vóórbereiden. Als de- heer Churchill zegt: wij willen thans aan de Duitschers overlaten in hun angst te piekeren, waar en wanneer wij dat fro»t vormen, dan kan ik slechts' zeg gen: meneer Churchill, angst hebt u mij nog niet ingeboezemd. Maar dat wij moeten piekeren, daarin hebt u gelijk, want als ik een tegenstander van militair formaat had, kon ik ongeveer uitreke nen, waar hij moet aanvallen. Maar als men militaire idioten tegenover zich heeft, kan men natuurlijk niet weten waar zij aanvallen. Of de heer Churchill de eerste plek, waar hij *het tweede front wilde beginnen handig uitgekozen heeft of niet. daar over zijn zelfs in Engeland de meeningen verdeeld. Maar geheel afgezien van de plaats, die hij den volgenden keer uit-" zoekt, mag hij óveral van geluk spreken, als hij negen uur aan wal blijft. 3D© afgeloopen winter Hitier vervolgde o.a.: In mijn oogeh heeft het jaar 1942 reeds de zwaarste be proevingen achter zich. Dit was de win ter 1941 /42. Ik mag wel zeggen, dat in dezen winter het Duitsche volk en in zonderheid. zijn weermacht door de Voor zienigheid gewogen Zijn. Iets e^giers kan en zal er niet meer komen. Het was een zeer moeilijke, zeer harde beproeving. Desondanks hebben wij deZen moei'ijksten tijd niet alleen overleefd, maar wij heb ben het klaargespeeld de aanvalscUvisies opnieuw op te stellen,, resp. te vormen, die bestemd waren tot opening van het nieuwe offensief. Dit offensief verloopt nu niet zooals onze tegenstanders hadden gedacht. Ik geloof, dat wij, als wij een terugblik werpen, tevreden kunnen zijn met de achter ons liggende drie jaar. Steeds was de doelstelling zeer nuchter, dikwijls zeer vermetel, waar zij zulks moest zijn, dik wijls wel overwogen, waar zij wel over wogen kon zijn, vaak bedachtzaam, waar wij tijd hadden, voorzichtig waar wij ge loofden onder alle' omstandigheden zeer voorzichtig te moeten zijn. Maar wij zijn ook zeer stoutmoedig geweest, waar stoutmoedigheid alleen ons kon redden. Voor <Jit jaar hebben wij een heel eenvoudig program opgesteld: 1) Onder alle omstandigheden datgene vast te houden, wat vastgehouden moet worden, d.w.z. den ander te laten aan stormen, waar wij zelf niet voornemens zijn op te rukken, stevig stand te hou den en af te wachten wie hier nu het eerst vermoeid iraakt. 2). Onvoorwaardelijk daar aan te val len, waar de aanval onder alle omstan digheden noodzakelijk is. Het doel is daarbij volkomen duidelijk: vernietiging van den rechterarm van deze internatio nale samenzwering van kapitalisme, plu? tücratie en bosjewisme. Hitier herinnerde er daarna aan, wat in deze weinige maanden is gepresteerd, n.l. de beveiliging van de stellingen bij de Zwarte Zee en de zuivering van de Krim. Bij Wolkof werd de tegenstander eveneens overwonnen. Ook het offensief van uit Charkof naar den Dnjepr mis- likte en eindigde met volledige vernie tiging van 75 divisies van den tegenstan der. Het groote offensief Daarop volgde toen het begin van ons eigen groote offensief. Het doel was in de eerste plaats den tegenstander de laatste groote tarwegebieden te ontne men, in de tweede plaats hem de laatste rest der steenkolen te ontnemen, waarvan cokes gemaakt kan worden, in de derde plaats zijn oliebronnen te bereiken en Ze te nemen of althans af te sluiten. De aanval zou dan in de vierde plaats wor den voortgezet om zijn laatste groote verkeersader, de Wolga, af te snijden. Hier werd als doel gesteld de streek, die tusschen de bocht van den Don en de Wolga zelf ligt en als plaats Stalin grad, niet omdat dit de plaats met den naam van Stalin is, maar uitsluitend om dat dit een strategisch belangrijke stad js en omdat ons duidelijk voor oogen stond, dat door de uitschakeling van Dnjepr, Don en Wolga als verkeerswegen voor Rusland hetzelfde of iets ergers geschiedt als voor Duitschland het geval zou zijn, wanneer we den Rijn, de Elbe, Oder en Donau zouden vérliezen. Want alleen op dezen reusachtigen stroom, de Wolga, worden in zes maan den ongeveer dertig millioen ton goede ren vervoerd. Dat is evenveel als per jaar op den Rijn. Dit is afgesneden en wel reeds geruimen tijd. Thans wordt er vooral ook een,eind gemaakt aam de jiositi© van Stalingrad. Daar door .-wordt deze grendeling bereikt en versterkt en u kunt overtuigd zijn, dat geen mensch ons van deze plek kan wegkrijgen. Overige oogmerken Wat nu de overige oogmerken betreft, u zult wel begrijpen, dat ik daarover niet spreek, omdat het oogmerken zijn, die op het oogenblik worden nagejaagd. Maar het moment zal komen, waarop het Duitsche \$plk volledige opheldering omtrent deze nieuwe oogmerken zal ver krijgen. Ik mag u echter wel zeggen, dat wij ons natuurlijk de organisatie van dit gi gantische gebied, dat wij thans beheer- schen, als nieuwe taak hebben gesteld. Er is ons iets aan gelegen in feite dit reusachtig gebied veilig te stellen voor onze oorlogvoering en in ruimeren zin niet alleen voor de voeding van ons volk en de waarborging van onze grond stoffen, maar ook voor de instandhouding van geheel Europa. Organisatie van Europa In de eerste plaats moet het verkeer im orde worden gebracht. Het geljied moet wor,den ontgonnen. De eerste, zij het bescheiden resultaten vajn dit werk hebben wij voor het Duitsche Volk toe gankelijk kunnen maken. Maar wij zijn daarmede nog maar aan het begin. Het volgende jaar al zal dit gébied geheel andere worden georganiseerd. Daarbij komt nu dat de bevolking wordt bevrijd van den druk der Bolsjewistische macht, die nog millioenen menschen gevangen houdt 4m> een angst waarvan men zich in Duitschland en elders haast geen voor stelling kan maken. Er zijn vele gebie den waar de geheele bevolking reeds met ,ons medewerkt, en andere streken waar zij reeds aan onze zijde strijdt. Dóórdat wij in het Noorden en bet Westen van Europa en aan alle andere fronten ons in het defensief bevinden, vervullen Zij een der geweldigste voor waarden voor de organisatie van Euro pa in dezen oorlog. Daarbij komt nóg de verdere uitbreiding van onze bond genootschappen. Sedert ik de laatste maal tot u sprak i^ ook Japan aan den oorlog gaan deelnemen. Hitier sprak nogmaals over de beweringen van den vijand ten aanzien van de Duitsche duik bootsuccessen. Ik kan maar één ding zeggen: De Duitsche geest rust ook niet. Het uur zal ook ditmaal slaan, waarop wij zullen antwoorden en dan moeten de heide voornaamste misdadigers, van dezen oorlog en de Joden, die achter hen staan, niet gaan jammeren als het einde voor Engeland vreeselijker zal zijn dan het begin. Een lichtzijde van dezen oor lóg is de groot© kameraadschap, uit de zen oorlog ontstaan, door bloed bezegeld, de Volksgemeenschap. Het is onmogelijk dat wij den Duitschen soldaat, die uit dezen oorlog zegevierend terugkeert een ander Duitschland kunnen aanbieden dan het Nationaal-Socialistische in den zin van de vervulling onzer denkbeelden om trent een ware Volksgemeenschap. Hitier wees er op dat ook in het binnenland veel wordt gepresteerd-door den1 Duitschen werkman, den boer en de Duitsche vrouwen. De Führer besloot met de woorden „Onze vijanden mogen den oorlog voeren zoolang zij daartoe in staat zijn. Wat wij kunnen doen om hen te verslaan «zullen wij doen. Dat zij ons ooit verslaan is uitgesloten. Het Nationaal Socialistische Duitschland en de verbanden staten zul len als jonge naties, als werkelijke Vol ken en Volksstaten met een roemrijke overwinning uit dezen oorlog te voor schijn komen". DE WORSTELING OM STALINGRAD duurt in de stad zelf onverminderd voort Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Donderdag bekend: In het gebied van den Kaukasus duren de verbitterde gevechten' ,om zwaar ver sterkte heuvelstellingen voort. In Stalin grad drongen aanvalstroepen, gesteund door formaties van de luchtmacht, in verscheidene wiggen dieper het Noorde lijk deel van de stad binnen. Sterkei vijan delijke infanterie en pantserstrijdkrachten die aanvallen ondernamen tegen de Noordelijke grenidelstelliingen, werden onder zware bloedige verliezen in tegen aanvallen afgeslagen, waarbij 98 pant serwagens, meeren deels van Engelscheen Amerikaansche afkomst, vernietigd wer den. Bij deze gevechten heeft zich op nieuw een pantsercorps door ongewoon dappere houding onderscheiden. Dit corps heeft reeds de laatste dagen van Augus tus door een snellen opmarech van de Don tot de Wolga, het verkeer op de rivier verhinderd, de verbinding van Sta lingrad en het Noorden ten Westen van de Wolga afgesneden en de voorwaarde geschapen voor een aanval op Stalingrad zelf en in wekenlange zware gevech ten en deze belangrijke grendelstelling tegen verre superieure vijandelijke strijd krachten weten te behouden. De achterwaartsche spoorwegverbindin gen van den vijand iin het gebied van den beneden- en midden Wolga, alsmede in het gebied om Moskou werd door de luchtmacht overdag en des nachts Wanneer verduisteren? Heden (Vrjjdag)zon onder 19 17. Morgen (Zaterdag) zon op 7.43; zon onder 19.15 Tus8Chen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 0.13; onder 16.09. Nieuwe maan Zaterdag 10 Oct. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Volle maan Zaterdag 24 October. Laatste kwartier Zondag 1 November. aangevallen. Ten Noordwesten van Wo- ronesj verloor de vijand-bij vergeefsche aanvallen in den sector eener divisie 25 pantserwagens. Bij Rzjef leiden eigen aanvals opera ties, ondanks taaien vijande lijken tegenstand, tot plaatselijke verbe tering der stellingen. Concentraties van den vijand werden door artillerievuur en luchtaanvallen uiteengedreven, zoodat de voornaamste aanval in het geheel niet ondernomen kon worden. In het onher bergzame boschgebied, ruggelings van den central en secton werden door Duit sche en Hongaarsche formaties sterke benden samengedreven en vernietigd. Bij geringe eigen verliezen verloor de vij and 1026 dooden, 1218 gevangenen, als mede een vrij groot aantal zware en lichte wapens. In den Noordelijken front- f sector ^werden sterke vijandelijke strijd krachten' ingesloten ,en werden tegenaan vallen in de kiem gesmoord. In Egypte wezen troepen van het Duitsch-Italiaansch pantserleger een Brit sche aanval af, pa een hevige voorberei ding van de artillerie. Een aantal pant serwagens werd kapot geschoten. Er werden 220 gevangenen gemaakt. In de Golf van Suez beschadigden gevedhts- vliegtuigen een groot koopvaardijschip op ernstige wijze. Bij overdag ondernomen aanvallen door afzonderlijke Britsche bommenwerpers aan de kust van het Kanaal en bij nachtelijke storingsvludi» ten in het gebied van de Noordzee, wer den 4 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten Duitsche vliegtuigen' bombardeerden overdag spoorwegwerken en bedrijven der wapenindustrie, alsmede militaire doelen in verscheidene plaatsen van Zuid en Zuid-Oost Engeland. Voor de monding van de Orinoco, iin de wateren van New Foundland en in het centrale deel van den Atlantischen Oceaan brachten Duitsche duikbooten 12 vijandelijke koopvaardijschepen, met een gezamelijken inhoud van 54.000 brt. tot zinken. Daarmede hébben onze duikbooten in de maand September 126 schepen, met een gezamelijken inhoud van 769.200 brt- tot zinken gebracht en het in Mei 1942 bereikte en tot dusver grootste resultaat yvani 1 [maand overtroffen. Nog 14 andere koopvaardijschepen werden door torpe- dotreffers beschadigd. In den strijd tégen de vijandelijke ma rine werden door strijdkrachten boven en onder water, 6 torpedojagers, 2 hulpkruisers, 3 motortorpedobooten tot tinken gebracht; drie torpedojagers en talrijke motortorpedobooten beschadigd. Een motortorpedoboot werd buit gemaakt In hetzelfde tijdvak vernielde de Duit sche luchtmacht 35 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 242.500 brt. en beschadigde 8 andere koopvaar ders. Van vijandelijke oorlogsvaartuigen bracht de luchtmacht een kruiser tot zinken en met rpedewerking van kustbatterijen 5 torpedojagers, verscheidene gewapende vaartuigen, een patrouilleboot, een vrij groot aantal motortorpedobooten, als mede landingsvaartuigen van allerlei aard Daarmede heeft de Britsch-Amerikaansohe scheepvaart, in September alleen door Duitsche gevechtshandelingen 161 sche pen met een gezamenlijken inhoud van 1.011.700 brt. verloren. Nog 22 andere koopvaardijschepen werden beschadigd. Hauptmann Marseille drager van de hoogste Duitsche onderscheiding lim dap perheid, heeft, onoverwonnen door den vijand, ojS het Noord-Afrikaansche oor- logstooneel den vliegerdood gevonden. Vervuld van on tembaren aanvalslust heeft deze jeugdige officier in luchtgevechten 150 Britsche tegenstanders bedwongen. De weermacht betreurt het verlies van een heldhaftigen strijder. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1