DE GOUDEN VALLEI Radioprogramma Vrydag-^2 October HILVERSUM I. 415.6 M. 7.15 Koorzang, gr.pl.; 7.30 BNO: Nieuws berichten; 7.40 Tijdig begonnefi, gr.pl.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 840 Om roepers zorgen8.50 Orkestconcert, gr' pl.; 9 Zang en orkest, gr.pl.; 9.30 Spie- gel van den dag, opn.; 9.40 Zang en j orkest, gr.pl.; 10 Pianovoordracht10.30 Voordracht; 10.45 Orkest Joan Lancé; 12 Almanak; 12.05 Licht klassiek Orkest-con cert, gr.pl.; 12.45 BNO: Nieuws- en zake lijke berichten13 Om en om programma 14 Otto Hendriks en zijn orkest; 15.00 Klaar voor opname? Draaienge varieerd filmprogramma; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17 Vierhandige pianovoordracht; 17.30 Hier is de poppenkast; 18 Amusementsorkest; 19 Neerlands stem van het Oostfront; 19.15 Accordeon ensembles spelen, gr.pl. 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Binnenlandsch zakelijk praatje; 19.50 met pianobegeleiding; Van 20.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Orgel, piano en de Melodisten; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Orkestconcert, gr.pl.; 22.15 Zang en Musette, gr.pl.; 22.45 Ed. Künneke-Programma, gr.pl.; 23.30—24 Tango en Foxtrot, gr.pl. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Sportnieuws; 8.00 Technische voorlichting; -8.15 Lichte gr.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Kleine Spaansche Composities, gr.pl.; 9 Lichte gram.; 9.15 Voor de huisvrouw, 9.20Ope rette-Programma, gr.pl.; 10 Godsdienstige uitzending; 10.30 Zang met pianobegelei ding; 11 Voor de kleuters; 11.20 Sym- phonie-orkest, gr.pl.; 11.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 12.30 Program ma-overzicht; 12.35 Operette-fragmenten, gr.pl.; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 „Draaiii Joo! Aardappel campagne en nog wat"; 13.30 Zang en piano; 14 Godsdienstige uitzending; 14.30 Groninger Orkestvereeniging; *15.30 Voor de vrouw; 16 Zang, fluit en clavecimbel; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten; 17 Voor de jeugd; 17.30 Zang met pianobegeleiding18 Het wekelijk sche sportpraatje; 18.15 Marschen en marschliederen, gr.pl.; 18.30 BNO:Nieuws berichten; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: De Jordaner vertelt over so ciale nooden; 19 Marschmuziek, gr.pl.; 19.15 Mannen dn dienst van ons volle; 19.30 Onder de luifel, luisterspel; 20.00- BNO: Engelsche uitzending: „Hollands political aspects"; Voor de radio-centra les: Symphonie-orkest, gr.pl.; Van 20.15 alleen voor de radio-oentrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken; 20.15 Concertgebouwtrio21 Mo zart—Debussy, gr.pl.; 21.45 BNO: Nieuws berichten; 22 BNO: Leidende staatslieden schrijven; 22.10 Avond wij ding; 22.20—24 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS Vrydag 2 October Ernstige muziek. De Groninger Orkestvereeniging con certeert om 14.30 uur (Hilversum II) o.l.v. Jan van Epenhuijsen m.m.v- den cellist Henk Franke, die het concert van Boccherini in G gr. t. zal uitvoeren. Voorts worden werken van Wagenaar, Dvorak e.a. uitgevoerd. Godsdienstige uitzendingen: 10 uur Morgenwijding; 14 uur Bijbel lezing door ds. P. de Haas te Utrecht en om 22.10 uur: Avondwijding. Deze uitzendingen gaan over den zender Hil versum II. Cultureel© uitzendingen: Onder den titel „Aan het begin" wor- Te haastig komt even laat aan ata te langzaam. Feuilleton OFFENSIEF IN NOORD-AFRIKA door AmerikaaMch.0 troepen aangekondigd Nog steeds wordt te Londen en te Washington gesproken over de eventueele vorming van een tweede front, al neemt het aantal uitlatingen over dit onderwerp soms eens wat af om even later weer belangrijk toe te nemen. Nu eens heet het dat het tweede front reeds in Egypte bestaat, dan weer, dat het in den Kau- kasus, in het algemeen in het Midden oosten of in Noorwegen zal worden ge vormd. De Engelsche propaganda ver kondigt intusschen volgens de „Rh.- Westf. Ztg." waaraan wij een eh ander ontleenen, de volgende drie punten: 1. Een a.s. offensief der Geallieerden in geheel Noord-Afrika. 2. De waarschijnlijkheid, dat de Ver- eenigde Staten zullen breken met Vichy, alsmede een nauwere samenwerking der Amerikaansche troepen in Centraal-Afrika met de strijdkrachten van generaal De Gaulle. 3. Het komende winteroffensief der Sowjettroepen. Terwijl Rommel ftog steeds voor de poorten van Alexandrië ligt verneemt de Lomdensche Daily Express" uit New York, dat men in goed ingelichte kringen in de Vereenigde Staten verzekert, dat de Geallieerden nog dit jaar een krach tig offensief tegen de strijdkrachten van de As in Noord-Afrika zullen ontketenen. De voorbereidingen hiervoor zouden me i groote snelheid worden getroffen. De Gaullisten zouden eventueel tege lijkertijd uit de richting van het Tsaad- meer aanvallen. Tenslotte wordt in het bericht van de „Daily Express" nog woor delijk gezegd: j,Het doel is de strijd krachten der As uit Egypte en Libye te verdrijven, het Duitsche denkbeeld van een eventueele verbinding met de Ja panners in het Midden-Oosten te vernie tigen en den Geallieerden den weg te openen voor een invasie in Europa". De Ankara'sche correspondent 'van de „Rh.- Westf. Ztg." teekent hierbij aan, dat deze plannen niet nieuw zijn en dat zij een jaar geleden en trouwens ook reeds twèe jaar geleden eveneens zijn, ver kondigd. Puntj 2 vim het program, aldus gaat de Duitsche correspondent verder, staat na tuurlijk in nauw verband met punt 1. In dit geval heeft de hoofdredacteur van het Londensche agentschap „Brita- nova" de aankomst van Amerikaansche troepen in Brazzaville (de hoofdstad van het Gaullistische Fransoh-Aequatoriaal- Afrika) gemeld. Verder zou uit de bespre kingen van Wendell Wilkie en gene raal De Gaulle moeten worden geconclu deerd, dat de Vpreenigde Staten bereid zouden zijn met Vichy te breken en in het bijzonder in Centraal-Afrika op mili tair gebied nauwer samen te werken met de Gaullisten. Tot zoover „Brita- npva". De correspondent van de „Rh.-Westf. Ztg." voegt hieraan toe, dat tot dusver de betrokken militaire operaties (zooals bij Dakar en in Syrië) belangrijker wa ren dan de daarbij te pas komende sa menwerking met De Gaule. Thans zijn de Amerikanen aan de beurt, die hun invloed in Afrika' steeds uitbreiden. Alle berichten stemmen overeen ten aanzien van het feit, dat de Amerikanen groote troepencontingenten men spreekt ze'.fs van 50.000 man in het Gaullistische Equatoriaal-Afrika, willen concentreeren. De taak dezer troepen zou hierin be staan allereerst Franseh Somaliland met Dzjiboeti te bezetten, vervolgens het achtste leger der Engelschen in Egypte te versterken, verder uit het gebied van het Tsaad-meer in noordelijke richting tegen Libye (Tripoli) - op te rukken, om Duitsche en Italiaansche troepen in het Zuiden te binden en onder bepaalde om standigheden de Fransche bezittingen in Noord-Afrika aan te vallen, die niet on der het gezag van De Gaulle staan, dat wil dus zeggen Algerije, Tunis en Ma rokko. Natuurlijk ook Dakar aan Afrika's Westkust. De Duitsche correspondent ziet in dit rijke program slechts propaganda,- strategie. den om 10.30 uur (Hilversum I) een aan tal gedichten voorgedragen van jonlgter© dichters. i Sp ort. Het wekelijksche sportpraatje kunt u om 18 uur (Hilversum II) beluisteren. Film. Het wekelijksche gevarieerde filmpro gramma onder redactie van Karei van Heusden hoort u om 15 uur over Hil versum I. i Voor de jeugd. Om 17.15 uur kunnen jullie een re portage over het rapen van beukenootjes beluisteren. VERSCHILLENDE BERICHTEN Dertiende inbraak werd hem needlottig Toen dezer dagen op een middag een familie, wonende aan het Stuijvesantplein te Tilburg, uit de kerk thuis kwam, ontdekte Zij dat in haar woning een roof op groote schaal was gepleegd: een paar lappen stof, distributiebeschei den en een bedrag van 1500 gulden waren den inbreker in handen gevallen. De politie kreeg argwaan tegen een 24-jarigen werklooze, die op vrij groo- ten voet leefde. Ze bleek den war,en man te pakken te hebben. Zijn dar tiende inbraak bleek hem noodlottig te zijn geworden naar uit Zijn met een zekereL bravour voorgedragen verhalen kwam vast te staan. De man begon zijn inbrekersloopbaan geheel, alleen in de maand Mei van het vorig jaar. Hij verschafte Zich toen de noodige werktuigen voor Zijn verdere avonturen, door bij een in aanbouw zijnd pand, een aantal beitels, schroevendraiers boren enz. op den kop te tikken. Ge wapend met deze attributen pleegde hij in December Zijn eerste inbraak in een huis in de Veldhovenstraat, waar hij 250 gulden 'buit maakte. Nadat hij wat routine in het vak had verkregen, brak hij in Januari niet min der dan vijfmaal in, in allerlei deelen der stad, zonder dat de recherche er in slaagde de hand op hem te leggen. Alles was van Zijn gading en hij' werd hoe langer hce driester. Duizenden gul dens, drank, tabak, rente- en radioze gels, koloniale waren, manufacturen enz. vielen hem achtereenvolgens in handen. Meestal koos hij eenvoudige huizen tot Zijn operatie veld. Zelfs het kantoor van den Raad van Arbeid lokte hem op een .Zijner nach telijke tochten. Toen de safe hier weer stand bood, sloop hij maar even in een belendend perceel binnen en maakte daar nog 25 gulden buit. Hier brak hij echter een "Zijner wingers en dit belette hem de laatste maanden gunstig te ope- reeren. Totaal nu het getal dertien hem noodlottig is geworden! Voor 30 000 guldon opgelicht Geraffineerd van op'Zet was' de op lichting, waardoor een 77-jarige land bouwer te Oud-Alblas bijn^ f 30.000 af handig werd gemaakt. Eerst was de 35-jarige ijzerwerker H. R. uit Alblasscr- dam bij den landbouwer gekomen met de mededeeling, dat hij dertien gouden ponden te koop had, waarvoor hij ruim f800 ontving. Maar de goudstukken ble ken niet van goud te Zijn, zooals de landbouwer al spoedig na het verdwij nen var R. ontdekte. R. toog vervolgens naar Rotterdam*, waar hij aan O. van S. en J. W. v. d. V. Zijn wedervaren vertelde. Het plan werd opgemaakt om den landbouwer ver der beet te nemen. Het drietal toog weer naar Oud-Alblas, waar R. den bei den anderen personen de woning van den landbouwer aanwees. Dezen gingen naar den landbouwer en zeiden: „We 27 door Emma Hoogwerf (Slot). Maar er viel geen verandering waar te nemen op het gelaat ,van Nan. Ze hield de oogen neergeslagen en vroeg ajleen koud: Wie heeft 't u verteld? Max! Hij kwam er bij toeval achter, wat een schromelijke dwaling ik had begaan! Hij was zóó verontwaardigd over mij en zóó verlangend, om je on schuld aan het licht te brengen, dat hij zijn belofte aan je vergat. En toen ben ik dadelijk hier naar toegegaan, om die bekentenis te doen en je vergevensge zindheid in te roepen, Nan. Ben ik te vergeefs gekomen? Is er geen pardon voor mij? Nog steeds sloeg zij de oogen niet op. Was ze bang, dat Albert daar soms het antwoord in lezen mocht en dat hij dan te makkelijk zijn vergiffenis zou hebben gewonnen Maar ineens verscheen er een lieflijke blos op haar gelaat en hij begreep nu, wat het antwoord zou zijn. Wim vatte dit ook, maar het was hem onmogelijk, dit aan te hoor en. Hij wendde Zich af en liet Ze samen. Nan. sjpreek! drong Albert. En toen, stoutmoedig in zijn optreden door haar zwijgen, vatte hij haar hand I en kuste die teedei*. Jij, die zoo goe dertieren bent voor ieder ander, zou je mij dan geen woord van deelneming, van vergiffenis kunnen schenken? Ja, ik vergeef het je!( Ik zou dan wel heel hard moeten zijn, om het je te wei geren, nadat je van zóó ver gekomen bent om mij vergiffenis te vragen. 0,< Albert! en haar stem trilde en ze trok haar hand uit de zijne, je moest mij toch beter gekend hebben! Hoe kon je dit nu van mij verwachten? Omdat ik verblind was door ver waandheid; dat is de eenige reden, ant woordde hij bitter. Ik had wel drin gend een les noodig! Maar nu ben ik genoeg vernederd! Ik zal mijn eigen oor deel nooit meer voor onfeilbaar houden! Ja, je hebt gelijk, een les had je noodig! Zeg, Albert, waar is Max? Op „Schoonzicht" natuurlijk! Weet je wel, dat het jaar en de dag, dien ik beloofde op hem te wacn- ten, al voorbij zijn; en nog is hij' niet terug, Denkt hij aan mij of vergeet hij mij? Moet ik oranjebloesem dragen of Niet als zijn bruid, Nan! Maar luister nu eens: ik kwam je om verge ving vragen; maar dat was slechts de helft van mijn boodschap. Ik wilde x' je nog iets anders vragen - Wat is dat dan? vroeg zij; echter met zoo'h aanmoedigenden glim lach, dat hij haar beide handen in de zijne durfde vatten en met groote in nigheid sprak: 1 -— Wat zou het anders zijn, dan dat ik om je liefde vroeg, Nan? Ik heb je steeds liefgehad! Toen ik zoo wreed aardig tegen je was, had ik je toch lief; al was het dan ook nog niet half zooals nu! Maar mijn vader dan, Albert? vroeg ze, hem als het ware dóór en dlóór kijkend. Ben je dan vergeten het leven, dat hij leidde? Het is waar, dat ik onschuldig ben, maar ik ben toch zijn dochter! Zie je er dan niet tegenop, om de dochter van een dief tot je vrouw te maken? - 'Met teederen glimlach antwoordde hij: Wat komt het er op aan, wat je vader was, zoolang jij jezClve bent? En juist om die afkomst heb je des te meer een sterken arm noodig, om je te beschermen! Geef mij het recht daartoe, Nan? Wanneer is hij eigenlijk gestorven? Bijna twee maanden geleden. Hij werd doodgeschoten. Morgen ga ik hier weg. Ik ga naar Durban, naar familie tot Ja, tót? vroeg Albert in de grootste spanning. zijn van de politie en hebben zoojuist den man gearresteerd van wien u de gouden ponden hebt gekocht. We ko men die in beslag nemen". Ze stapten de woning binnen en na men |de z.g. gouden ponden mee. „Doe je Mrandkast maar open, je zult wel meer geld hebben", luidde het comman do. De landbouwer deed wat hem werd gelast en de mannen namen in totaal pl.nt. f30.000 mee. Toen de landbouwer vroeg of hij nu niet mee moest, zeiden de mannen: „De commissaris zal zelf de zaak nog wel onderzoeken". Inderdaad, gebeurde dat, hetgeen tot resultaat had, dat het drietal zich in eerste instantie voor de rechtbank te Dordrecht te verantwoorden had en dat thans H. R. en v. d. V. in hooger be roep voor het Hof terechtstonden. Zij ontkenden iets van de oplichting te weten, doch na het getuigenverhoor vorderde de procureur-generaal beves tiging van het vonnis, waaibij elk van de verdachten tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek van preven tief wc.ren veroordeeld. De verdediger bepleitte vrijspraak. Dief.tal en zwarte handel De ambtenaren van de Prijsbeheer- sching en de marechaussees te Enschede zijin een wijdvertakten zwarten handel op het spoor gekomen. De onderzoekin gen hebben ten slotte o.m. geleid tot het in beslag nemen van 850 kg thee. 1000 liter slaolie en een groote partij vet. Het had de aandacht van de ambte naren getrokken, dat een metselaar han del dreef in verschillende goederen tegen abnormaal hooge prijzen. Bij een inval in zijn woning werden o.m. een zak rog gemeel en een busje slaolie ontdekt. De man kon geen aannemelijke verklaring geven voor de aanwezigheid van deze goederen en ten slotte viel hij door de mand. Het spoor leidde toen naar een groote bakkerij en warenhandel te Enschede De metselaar stond in relatie met den molenaar van deze onderneming, die geregeld rogge ien roggemeel ontvreemd de. Bovendien was het dezen molenaar bekend, dat zich in de pakhuizen van. de onderneming waar hij werkte, een groote hoeveelheid olie bevond, waarvan hij stelselmatig bussen wegnam. De met selaar had, zonder dat de molenaar dit. wist, nog een handlanger bij dezelfde onderneming, eén bediende, die balen suiker" en andere artikelen wegnam. Daar de metselaar regelmatig in die gebouwen van den warenhandel werkte, was hij in de gelegenheid de ontvreemde artikelen per handwagen, waarop zijn ge reedschappen stónden, mee te nemen. Een en ander leidde tot een nauwkeurig on- Zjj, die gewoonlijk het abonnement op ons blad per giro betalen, worden verzocht het abonnementsgeld over het derde kwartaal 1942 voor 10 Oct a.s. te voldoen Na die datum wordt per kwitantie over het verschuldigde bedrag, ver hoogd met f 0,15 incassokosten, beschikt. DE ADMINISTRATIE Wanneer winkels geopend mogen en moeten zijn In verband met velerlei misver stand omtrent de tijden, op welke winkels geopend moeten zijn, volgt hierna een korte opsomming van wat m a g en wat moet, voor het komende winterhalfjaar (vafi 1 Oc tober tot 1 April). Winkels mogen geopend Zijn op de eerste vijf werkdagen per week van 5 jtót 18 uur en op Zaterdag van 5 tot 19 uur. Winkels moeten geopend zijn alls werkdagen, ook des Zaterdags, van 10 tot 17 uur (een uitzondering geldt voor niet-levensmiddelenzaken voor Maandagmorgen). Voor drankzaken en kantoorma- chinezaken (alsmede voor café's, apotheken e.d.) geldt bovengenoem de verplichting niet. derzoek in de gebouwen van de genoem de onderneming. Achter een luik vond men tal van bussen slaolie, tezamen. ongeveer 1000 liter. Tevens ontdekte men daar 170 kg vet. Een belangrijke ontdek king deed men verder in een magazijn, waar tal van luciferkisten stonden. In elk dier kisten bleek nl. een kist thee verborgen te zijn. In totaal werd op die wijze 850 kg thee verborgen, welke bij de inventarisatie was achtergehouden. Verdacht van moord Tijdens een brand, die Maandagavond in de boerderij van den heer A. Dekker te Ruinen heeft gewoed, waarbij alles een prooi der vlammen is geworden, is ook de heer Dekker in de vlammen om gekomen. Achteraf rees het vermoeden van moord. Na een uitvoerig onderzoek is thans aangehouden de 20-jarige boe renknecht J. C. uit Zuidwolde. Hij is naar Hoogeveen overgebracht, evenals het Op de boerderijen is men thans druk in de weer met het ensileeren van htrfstgras, dat het veevoeder gedurende de wintermaanden uitstekend aanvult. Om het gras goed te kunnen bewaren wordt het bespoten met formasilvolgens voorschrift van den landbouwkundigen voorlichtingsdienst. (Polygoon/Kuiper Pax Holland s) Tot mijn plannen vaststaan en ik weet, in welk deel van de wereld ik mijn verder leven zal doorbrengen. Albert liet een Zucht van verlichting hooren. Ik was al bang, dat je zeggen zoudt, tot je getrouwd was! Nan, spreek! Is er dan geen hoop meer voor mij Toen ze niets zei, klonk zijn stem weer somberder en hij wees in de rich ting, waar Wim Kruisweg liep, met de verzuchting Och, hoe durf ik het eigenlijk vra gen? Hoe durf ik hopen, je voor mij te winnen, als al een veel waar diger man dit te vergeefs getracht heeft! O, ja een veel waardiger man! Daar bestaat geen twijfel aan! en ze liet haar hand in de zijne glijden. Toch is hij niet gelijk aan jou, Albert. Hij is niet de man, die ik liefheb Zoo stond dus Albert Korteweg en niet Wim Kruisweg naast Nan, toen zij voor het allerlaatst de zon zag onder gaan in de Gouden Vallei. Er heerscht© groote vreugde op „Schoonzicht" toen het telegram, dat Albert's huwelijk aankondigde, op een goeden ochtend in December kwam. Bij liet openen liet Max een kreet hooren en Francine en mevrouw Kor teweg waren ook evenzeer verheugld, j toen ze liet nieuws hoorden; ofschoon tante Marie toch wel gewenscht had, dat Albert zich een vrouw van zijn eigen stand zou gekozen hebben. Toen de jongelui echter na een jaar reizen op „Schoonzicht" kwam, had me vrouw Korteweg niets aan te merken op de statige schoonheid van Nan Lester, die zich met de grootste waardigheid in die kringen bewoog. De familiaire naam „Nan" was nu vervangen door dien van „Antoinette", die meer in stijl was met de omgeving. Twee jaar na Albert's huwelijk had Wim Kruisweg toch genoeg van zijn rei zen en trekken, heel de wereld door. Zich een vrouw-te. kiezen, daar voelde hij geen lust in. Hij nam een mooi huis in Wassenaar en vroeg zijn zuster om de huishouding bij hem te leiden. Enkel de Ijeeren, dat hij Albert Kor- I leweg en „knappe Nan" ontmoette, zoop als ze nog altijd in zijn herinnering heette, dan kon hij wel eens een melancholieke bui hebben; maar het be- j wirstzijn. dat Nan volkomen gelukkig y>ac HppH hpm Innh rvnlr ur&on Kom,c+pv< Was, deed hem toch ook weer berusten in zijn toestand. Alleen in gedachten ver- wijlde hij nog dikwijls in de „Gouden Vallei" en liet dan weer alles aan zijn geestesoog voorbijgaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2