sport wijze de noodigc arbeidskrachten te be trekken, is een gemachtigde aangewe zen, die moet zorgen voor de coör dinatie van de diensten, welke bij de voorziening van arbeiders betrokken en die tevens dé bevoegdheid krijgt om te gen onwillige boeren op te treden door het opleggen van boeten. Iédere boer is verplicht zijn aardappe len voor een bepaalden, door de PICA vast te stellen datum te «-ooien. Indien hij daartoe niet in staat is en niet alle maatregelen heeft genomen om aan deze verplichting te voldoen, kan de gemach tigde te velde staande gewassen vor deren. "Daarbij wordt de geldelijke op brengst van deze aardappelen uitbetaald onder aftrek van een bedrag van f300 per ha. voor het 'rooien. Dit is ongeveer het dubbele van het normale rooiloon. De verwachting is gerechtvaardigd, dat de boeren ook in hun eigen belang de noodzaak zullen inzien om zoo spoe dig mogelijk bij de gewestelijke arbeids- bureaux arbeiders aan te vragen (zoo mogelijk door bemiddeling van de plait- - selijke bureauhouders) en voorts alle medewerking te verleenen bij het onder dak brengen van arbeiders van elders, teneinde aldus door samenwerking den oogstarbeid goed te doen verloopen. DE VEEVOEDERDISTRiBUTIE Zeer zorgelijke krachtvoederpositie Hoewel wordt getracht de vetproductie zoo hoog mogelijk op te voeren, vormt de melkveestapel voor Nederland de be langrijkste vetbron. Het is daarom niet te verwonderen, dat de overheid aan het probleem van de voedselvoorziening van dien veestapel zeer veel aandacht schenkt, want hoe beter het vee in den a.s. winter kan worden gevoed, des te hooger de melkproductie en dus de vetproductie zal zijn. Nu toont, na drie jaren oorlog, de veevoederpositie in Nederland geen al te gunstig beeld. Rundvee, schapen en geiten zullen het dezen winter zonder meng voeder moeten doen. Voor varkens en pluimvee geldt, dat in hoofdzaak alleen de fokkerijen voeder krijgen toegewezen. Zoo mogelijk zal echter ook nog iets vpor huisslachtingsvarkens worden gegeven. Voorts ontvangen boeren, die een over eenkomst sluiten met het vee- en vleeseh- aankoopbureau tot levering van varkens, voor deze dieren een zekere hoeveelheid krachtvoer. De nieuwe omstandigheden deden niet alleen haar invloed gelden op het aantal en de grootte van de voedertoewijzingten, maar ook pp de kwaliteit van het voeder. Vooral vond dit zijn oorzaak in het feit, dat steeds meer producten, die oorspron kelijk voor een deel voor veevoederdoel einden bestemd waren gefeest, nu ge heel of bijna geheel voor menscihelijke consumptie moesten worden aangewend, b.v. tarwe, rogge, gerst, haver en peul vruchten. De achteruitgang in hoeveelheid en kwaliteit van het beschikbare veevoeder noopte tot een zeer drastische beperking van den veestapel. Vooral het vorige jaar werden daartoe vèr strekkende maatregelen genomen. Het eerst was de pluimveestapel aan de beurt en al die dieren, die onder den naam van bijzondere diersoorten'' worden samen gevat en het tweede slachtoffer van de inkrimping van de voedertoewijzing was hot varken. Bij het rundvee waren de moeilijkheden minder groot, daar koeien, evenals scha pen en geiten, grootendeels op ruw1- voeder kunnen worden gehouden, in te genstelling met pluimvee en varkens. Bo vendien waren van de voor rundvee be- stemde grondstoffen voorraden (veekoeken, pulp enz.) tot voor kort nog aanmerke lijke hoeveelheden aanwezig. De rund veestapel is dan ook, vergeleken met den varkensstapel, betrekkelijk weinig achteruitgegaan. Slechts voor de paarden is, wat de hoeveelheid voeder betreft, practisch geen beperking toegepast, daar het vóór alles noodig is, in dezen tijd van vervoersmoeilijkheden de energie van het paard op peil te houden. Wol is de kwaliteit van het paardenvoor achter uitgegaan. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE. Het gemeentemuseum al hier werd Zaterdag verrijkt met een ruim één meter lang brokstuk van de stoottand van een mammoet, den beken den voorwereldlijken behaarden reuzten- olifant, die reeds sinds duizenden jaren uitgestorven is. Het fragment is uit de Westerschelde opgevisdht door de gebr. Schot, in de buurt van TerneuZen, op een diepte van 24 meter. KERKWERVE. De kisten van de Rei zende Bibliotheek zijn wederom gearri veerd. 150 stuks boeken, „voor elk wat wils", staan weer op uitreiking te wach ten. Bij wijze van proef heeft de Bur gemeester daarvoor het gemeentehuis be schikbaar gesteld, waar" de liefhebbers zich iederen Dinsdagavond kunnen mel den. De heeren Heijboer en van Burg zullen weer gaarne vele klanten inschrij ven. RENESSE. Tot lid der vaste kern der luchtbescherming is benoemd dhr. J. v. Leeuwen alhier. ST.-ANNALAND. 1 October is wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd de ambtsperiode van den heer C. M. P. W. Hanssens afgeloopen. Woensdag a-s. zal er in het hotel van dhr. Boogaart alhier gelegenheid zijn afscheid van den scheidenden burgemeester tg nemen. Bovendien bekleedt hij "de volgende betrekkingen: Dijkgraaf van het water schap St.-Annaland en van den Joanna Mariapolder, secretaris-ontvanger der Ca- lamiteuze polders Oud-Kempenshoftede en Moggershil, ontv.-griffier van den Nieuwen polder annex Stavenisse te Sta- yenisse en Rentmeester der Ambachts heerlijkheid Stavenisse. Met ingang van 1 October a.s. is aan gewezen tot tijdelijk burgemeester, de heer W. Hanssens, burgemeester te Sta venisse. - (T.C.) THOLEN. Burgerl. Stand. Gebaren: Hil- legonda Margaretha, d. van G. J. Dragt en H. Egersman. Gesira Louise, d. van M. A. de Hond en N. Bout. De gemeentewerkman L. Aalbregtse werd vorige week zoodanig door den wagen van den reinigingsdienst over een zijner voeten gereden, dat doktershulp moest "worden ingeroepen. Een dorschkast van de firma Bazen uit St.-Annaland, heeft door niet goed uitwijken, het kaartenbureau op die Thoolsche brug zoodanig geramd, dat dit geheel ontzet is. Door de maréchaussee is van dit gebeuren rapport uitgebracht. De schade, welke door voornoemde fiirma zal moeten worden vergoed, beloopt minstens f100. De vangsten van de Thoolsche bot- visschers waren weer zeer laag, zoodat verschillende visschers weer zullen be ginnen met de kuflviisseherij. Waar 1 Oct. het mosselseizoen zal aanvangen zijn Vrijdag reeds eenige honderden tonnen mosselen op de sl'ikken in de Eendracht gelost. De kwaliteit der mosselen is tot heden best. Vergadering van de afd. Groene Kruis op Vrijdag 25 September, in de zaal van den heer Engelvaart. Na opening door den voorzitter, dr. Duinker, deelde deze naar aanleiding der notulen mede, dat het saldo op het spaar bankboekje op de Nutsspaarbank f 416,04 bedraagt, hetwelk dient ter dekking van eventueele tekorten. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de salariskorting van 5 pet. met ingang van 1 Jan- 1942 voor de zuster is Ingetrokken. Van den. Pro cureur-generaal was bericht ingekomen, dat geen toestemming kan worden ge geven voor het houden van collecten. Van de commissie tot nazien der reke ning 1941 was bericht ingekomen, dat de rekening was nagezien en in orde bevonden. Hieruit bleek, dat ontvangen is f 2658,56 en uitgegeven f 2816.43, alzsoo een tekort van f 157.871/2. Uit het financieel verslag bleek, dat het ledental bedraagt 688, welke f 999.77 contributiebijdragen. Uit- leeningen der materialen had 300 keer plaats. Het tarief der hoogtezon werd ge bracht op 10 cent per uur, voor min- gegoeden gratis. Op het consultatiebureau werden 54 zuigelingen behandeld. Door de wijkzus ter werden 72 gezinnen'met 79 patiënten bezocht- met - 3748 verpleegdagen. Voor /T.b.c. 10 gezinnen en 10 patiënten. Tot be stuursleden werden herkozen mr. v d. Hoeven, dr. Duinker en de heer J. Kra mer. De begrooting 1943. werd vastgesteld op f2774.04 met een verliespost van f96.16 en een onvoorzien van f27.50. Na rondvraag volgde sluiting. HET NEDERL. ARBEIDSFRONT - Het generaal pardon De Centrale Persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront meldt Voor de laatste maal zij hier met nadruk aan allen, die dit aangat, het öp 1 Mei 1942 afgekondigde Genetaal- Pardon in herinnering gebracht. Tot en met 30 September a.s. kunnen voor hen, die op 15 Juli 1940 nog lid waren van een erkende vakorganisatie, bij de berekening van de uitkeeringert, die het Nede?l. Aibeidsfront krachtens zijn reglementen toekent, de eertijds be taalde bijdragen ten volle meetellen, mits aansluiting bij het Nederlandsche Ar beidsfront vóór 1 October 1942 plaats vindt. Thans is de mogelijkheid dus nog daar, de vroeger gestorte contributies ten volle tot hun recht te doen komen. Wie zijn plicht tegenover zijn gezin begrijpt, wacht niet langer, doch sluit zich nog heden aan bij het Nederlandsche Arbeidsfront. 432100 In deze tijden van zorgen is er één zorg, die voor alles moet gaan, dat is de zotq voor onze strijders in het Oosten. Voor deze dappere mannen, die aan het Oostfront strijden tegen door de poli- teke commissarissen opgejaagde misda digers,. willen wij Zorgen, zoo goed als in ons vermogen ligt. DeZe frontzorg,, landgenoot, is daarom zoo belangrijk, omdat Zij onzen strijders duidelijk maakt dat wij in het vaderland met onze ge dachten bij hen Zijn, die terwille van ons volk en vaderland dag in dag uit hun leven wagen. Frontzorg. Daaraan kunt u meehelpen door ons verzorgingsfonds gerëjgleld te versterken en dit kunt u doen door uw bijdrage te storten op girorekening 432100 ten name verzorgingsfonds vrij willigerslegioen Nederland, Koninginregr. 22 te 's-Gravenhage. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 28 September—4 October 1892. Het bestuur van de Nutsspaarbank te Zierikzee 'bestond uit de heeren Jhr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, J. H. C. Heijse, Dr. Moll, J. A. de Bruijne, Jhr. A. C. Röell, mr. C. J. Fokker en J. Franse (Boekhouder). Het voorstel van B. en W. van Zierikzee om de kermis 3 October te doen aanvangen, werd door den raad met alg. stemmen aangenomen. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het Candidaats-examen rech ten, de heer J. Moolenburgh te Zie rikzee. Het nieuw benoemde hoofdingeland van het Waterschap Schouwen, dhr. M. Hanse Sz. werd beëedigd en geïn stalleerd, De heer M. Hoogenboom t.e Noordwelle bedankte als hoofdinge land. Benoemd tot onderwijzer te Nieu we r k e r k de heer H. Bartelsé te Gie terveen (Dr.) Tot brievengaarder werd te Noord welle aangesteld de heer A. Verjaall, gemeente-ontvanger aldaar. ONDERWIJS Bescherming ingenieurstitel In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretarissen-generaal1 van de departementen van Opvoeding, We tenschap en Kult uur bescherming, van Landbouw en Visscherij en van Justitie betreffende het voeren van opleidings aanduidingen door afgestudeerden van wettelijk gesubsidieerde middelbare tech nische scholen en daarmee gelijkgestel- den en betreffende de bescherming van den titel en de aanduiding van ingenieur. In dit besluit wordt bepaald, dat de bezitters van bepaalde, volgens art. 29 der Nijverheidsonderwijswet uitgereikte getuigschriften gerechti|g(d 'Zijn, als blijk daarvan een aanduiding achter hun naam te voeren. Deze getuigschriften en aan duidingen 'zijn: a. een eindgetuigschrift van een krachtens de Nijverheidsonder wijswet gesubsidieerde middelbare tech nische dagschool; MTS; b. een'eindget'uig- schrift van een krachtens de Nijverheids onderwijswet gesubsidieerde middelbare technische avondschool: A MTS; c. een getuigschrift, gelijkwaardig! mét die, ge noemd -onder a, uitgereikt volgens art, 29, eerste lid, tweede alinea van dje wet: MT; d. een eindtetuigschrift van een krachtens die wet gesubsidieerde mid delbare textieldagschoolTS. Artikel 5 wan het besluit bepaalt, dat tot het voeren van dén ditel van inge nieur bij uitsluiting gerechtigd is, hij die afstudeerde te Delft, Wageningen en Bandoeng of daarmede gelijkgestelde hoogescholen. Universitairs studie met Lagere Schoolopleiding Het is nog niet lang geleden, dat de toekomstmogelijkheden voor onze jeugd zoo goed als geheel afhankelijk waren Van de financieele positie der ouders. Det was de tijd, waarin onZe universi teiten en hoogescholen voor het over- grootste deel werden beZocht door jon gelui die uit een paar bevoorrechte krin gen voortkwamen; op deze wijze had den déze kringen in wezen het alleen recht voor de bezetting van de leiden de posities, waarvoor een academische opleiding noodzakelijk is. En dat zijn er heel wat, zoowel in de bestuursorganen, als in handel en industrie. Een staats- en particulier beurZensys- teeip moest ,er tezelfdertijd voor zorgen, dat de hooggeroemde gelijkheid van rech ten tenminste uiterlijk bewaard bleef. Practisch veranderde hierdoor echter maar heel weinig.. Thans echter valt een kentering waar te nemen. Het Lange- marck-Studium heeft Zijn leergangen voor onze Nederlandsche jeugd opengesteld. Elke flinke, jonge kerel van 16 tot pl.m. 22 jaar, die meent, tot verdere vak schoolstudie of zelfs tot universitaire stu die in staat te Zijn, doch die deze studie uit eigen middelen niét kan' bekostigen, krijgt door het Langemarck-Studium de kans, een dergelijke opleiding te volgen. Bij de toelating spelen alleen de pres taties, die hij in staat is te leveren, een rol. Voor inlichtingen en aanmeldin gen kan men zich wenden tot het Lan gemarck-Studium, Waalsdorperweg 12, den Haag. NIJVERHEID EN TECHNIEK Betonijzer als bliksemafleider Te Stockholm is het Zuiderziekenhuis het grootste van Zweden, in aanbouw. Hel zal plaats bieden aan 1200 patiën ten en nadert 'Zijn voltooiing. Het zal voorzien worden van een merkwaardig soort bliksemafleider. Het geheele gebou wencomplex is practisch tot een grooten bliksemafleider geworden volgens een methode, waarmede prof. Norinder van het Zweedscbe hoogspanningsinstituut te Upsala geëxperimenteerd heeft. Met het oog op de hooge kosten van een gewone installatie voor een gebouw van deze oppervlakte had de directie het instituut te Upsala om raad gevraagd. Na uitgebreide proefnemingen kwam men daar op de gedachte, het ijzer in hel gewapende beton als aardleiding te ge bruiken. De uiteinden der verschillende bliksemafleiders werden derhalve met dit betonijzer verbonden, waardoor de instal latie veel goedkooper werd. Een ge wone installatie zou voor dit reusach tige complex een paar honderdduizend kroon gekost hebben, terwijl de onkos ten nu (tot 5000 kroon beperkt bleven. Bovendien wordt op deze wijze veel materiaal uitgespaard. De methode kan natuurlijk alleen wor den toegepast voor gebouwen met een goede betonbtewapening of staalconstruc tie. N.V. Algemeen Nederlandech Persbureau opgericht Blijkens de „Ned. Staatscourant" van 23 September 1942 is opgericht de N.V- Algemeen Nederlandsch Persbureau (A.N.P.), te 's-Gravenhage, door dr. C. G. Ströhm, vertegenwoordiger van het D.N.B. tè Berlijn, te 's-Gravenhage, han delende als lasthebber van dr. H. Boll- mann te Berlijn en- van dr. G. Albrecht, id., resp. plaatsvervangend Geschaftsfüh- rer en Geschaftsführer van het D.N.B., gevestigd te Berlijn en door den heer A. J. W. Karll, koopman te 's-Graven ha ge, handelende in zijn hoedanigheid van directeur der „N.V. Baio", te 's-Gra venhage. De vennootschap heeft ten doel het uitgeven, verspreiden en in den handel brengen van persberichten en correspon denties en de uitvoering en behandeling van alle daarmee verband houdende zaken in binnen- en buitenland en voorts het deelnemen in soortgelijke en daar- -mee in verband staande ondernemingen. Speciaal zal de N.V. het bedrijf voort zetten van de stichting „Het Algemeen Nederlandsch Persbureau", te 's-Graven hage. Het kapitaal bedraagt f 350,000, ver deeld in 350 aandeelen, ieder groot f1000. Van de aandeelen zijn genomen: Door het D.N.B. 179 aandeelen en door de „N.V. Balo" 171 aandeelen. Voor de eerste maal wordt benoemd tot directeur de heer J. J. Sterkenburg té 's-Gravenhage. TELEGRAMMEN BRITSCHE VLIEGTUIGFORMATIE VERNIETIGD. Volgens de mecledeeling van het Opr perbevel van de Duitsche weermacht heeft de Britsche luchtmacht Zaterdag avond bij een vergeefschen aanval van jachtbommenwerpers en jagers bij de Westkust van Frankrijk een Zware ne derlaag geleden. Een uit 9 Spitfires en 3 jachtbommenwerpers bestaande forma tie werd in het gebied van Brest voor de geconcentreerde actie van Duitsche jagers en afweergeschut verstrooid en volkomen vernietigd. Geen enkel der 12 vliegtuigen kon ontkomen. Eenige pilo ten, die van hun- valscermen gebruik hadden gemaakt, geraakten en Duitsche gevangenschap. DE STRIJD OP MADAGASCAR. Over de gevechten op Madagascar wordt te Vichy officieel medegedeeld, dat aan het front bij Behinga 40 kilo meter ten Zuiden van de hoofdstad Ta nanarive een levendige bedrijvigheid van patrouilles heerscht. Zaterdagmorgen werden - de Fransche stellingen na een hevig bombardement', aangevallen. De Fransche strijdkrachten boden krachtigen tegenstand en maakten gevangenen. VOETBAL. - N.V.B. Onderarm11::~ Zeeland. 27 Septembar. Ie klasse C. Zierikree IZonnemaire I 51 Zierikzee IIRenesse I 1—9 Noordgouwe I—Sohouwen I 1—0 Burgh I—Burgh II waarsobijnlijk niet doorgegaar. 2e klasse C. s Zierikzee III—Sohouwen III 5—2 Noordgouwe Ill-Ouwerkerk I 18 Zonnemaire IISchouwen II 1—5 Burgh III—Noordgouwe II 4—0 Zierikzee I—Zonnemaire 15—1 Zierikzee verschijnt ziet: A. Htge d., J. B. Buijze en O. v. d. Westen i., P. Willemse, M. W. Ontihoek en 8. L. Mossel man m., A. L. Kraak, P. L. van Doorn, J. Sohoonen, A. Koster en J. Volkeri v'. waartegenover Zonnemaire de volgende ploeg opstelt: G. de Jonge d, W. Flobil en Jao. van Nieuwenhuijzen a., 8. v. d. Berge, W. v. Nienwanhuijzen en A. Geel hoed m., J. Berman, A. O. Priem, Jan v. Nieuwenhuijzen, J. Koel vink en O. Geel hoed v. De Zonnemaire aanvoerder wint den toss en verkiest het eerst met de zon dooh tegen den sohuin over het veld staanden wind in te spelen. De gasten zijn al direot gevaarlijk en zij krijgen een goede kans waarnit de bal echter naast geschoten wordt. De linkervleugel van Zierikzee breekt dan gevaarlijk door waar uit een hoekschop ontstaat waarna Sohoonen een kans door hands verloren doet gaan. Zierikzea komt iets meer in den aanval maar de Zonnemalre-baoks blijken goed op dreef, terwijl doelman de Jonge, hoe wel niet altijd klemvast, er ook goed oog op heelt. De uitvallen van de roodgelen zijn achter ook niet ongevaarlijk en flag* moet er nogal eens aan te pas komen wat hem goed afgaat. Ook v. d. Westen valt erg mee als aohterspeler en grijpt dikwijls resoluut in. De gasten hebben eenmaal pcoh, als bij. een aanval van reohts de bal tegen do paal belandt. Zierikzea krijgt enkelt hoekschoppen te nemen, die Kraak en v. Doorn fraai nemen, dooh die, mede door goed ingrijpen van FJohil o.sniets opleveren. Het Zierikzee doel komt dan ook 'in gevaar, als Hage al ingrijpende valt, dooh nog net kan wegwerken. Yan Doorn, die niet zuiver van schot is, krijgt enkele^kaneeu en Sohoonen sohiet enkele malen in de handen van den doel man. Eindelijk valt dan een doelpunt, als Sohoonen doorgebroken is en den bal over den uitloopenden de Jonge heenplaatet, waarna de naar binnen gekomen Volketi den bal in het verlaten doel tikt (l—0) Bijna heeft Zierikzee weer succes do een hoekschop, dooh Flohil weet den bal net uit den hoek te pikken. Een misver stand tussohen Buijze en Hage levert Zon nemaire een hoeksohop op, waaruit Mos selman, die tot nu toe niet in vorm was. redding brengt. Berman zet den bal dan echter -mooi voor, maar Hage slaat goed weg. Met een magere 1—0 voorsprong voor de thnieolub breekt de rust aan. Na de rust gaat het spel aanvankelijk snel op en neer. Geleidelijk worden de roodzwarten sterker. Enkele hoekschoppen leveren niets op, terwijl schoten van Koster en van Doorn net over of naast gatD. Toch vergroot Zierikzee vrij spoedig haar voorsprong, als Sohoonen uit een voorzét van reoht* den bal via de paal frati in kopt (2—0). Kort daarop doelpunten de gastheerén weer, nu door Koster, die na een snelU doorbraak van diohtbij laag ineohiet (3- 0) Bij de gasten wiiselen A. en O. Geelhoet van plaats. #Bram" blijkt ook als reohts- buiten zeer aotief en is Buijze wel eens te vlug af. Verder dan een hoeksohop, die niets oplevert, brengen de geiten het eveo- wel voorloopig niet. Weer valt dan eea doelpunt voor Zierikzee als Volkeri enkele spelers passeert en een schuiver op hrt doel lost waaruit de bal onder den vallen den doelman door in het net wliegt (4—0). De druk op het Zonnemaire doel blij ft aanhouden. Een vrije schop van van Doom stopt de Jonge goed, een kogel yan Kos<er vliagtoverde lat en een dito van Volkeri tegen de lat. Als bij een Zonnemaire aan val A. Geelhoed mooi doorbreekt breDgt Buijze hem binnen het strafschopgebied ten val, hetgeen den scheidsrechter niet ontgaan is. Berman neemt de strafsohop maar hij sohiet reoht op Hage aan, zoodat deze met niet veel moeite kan wegwerken De stand is dan spoedig 5— 0 door Sohoonen die uit een voorzet van links van diohtbij onhoudbaar inschiet. Zonnemaire gee't het echter n'et op en even voor bet einde liet zij haar moeite beloond als Hage db een sohot den bal uit zijn handen laat slippen waarna Jan van Nieuwenhuijz*n dezen in het leege doel loopt (5—1). Kort daarop blaaBt scheidsrechter Ces- hoek, die goed leidde, einde. Bij Zierik zee herstelden Mosselman en Willem'e zich na een zwakke eerste helft goed. f>* anderen waren den geheelen wedstrijd goed, met Catshoek en Kraak als uitblia- kers. Bij Zonnemaire waren de bioks heel goed, zoo ook spil van Nieuwenhuy- zen en A. Geelhoed. Priem was voor de rust goed, na de rust matig. Berman heb ben we wel eens gevaarlijker gr zien. Het plaafsrn en schieten kon aan weerszij4eq beter. KORFBAL. Vriendschap^ clijk. 26 September. Rust Roest IVitesse I 0- t O L 8. SirjenslandVitessejeugd 31 De bisamrat Sedert een tiental jaren komt in Be^g de bisamrat in wilden staat voor. Dexe dieren zijn ontsnapt nit een kweekerij in de omgeving van Aersohot en zij hebben zich daar vermenigvuldigd en vervolgens verspreid, zoodat zij nu in een groot ge deelte van de Kempen voorkomen. On danks de maatregelen, die men in België daartegen heeft genomen, is deze uitbrei ding thans zoo ver voortgeschreden, d*t thans ook in ons land en wel in 1941 nabij Valkenswaard (N.Br.) en in 1942 bij Rijsbergen (N.Bren b'j Westdorpe (Z.V1bisamratten zijn aangetreden. In verband met het gevaar, dat de vestiging van dit dier in ons land mede brengt door zijn graven in oevers en d jken, is het noodig, dat de verbreiding ervan wordt voorkomen en dat de voor trekkers oniohadelijk worden gemaakt. Daar het waarschijnlijk is, dat de bisam rat thans reeds op meer plaatsen, in het bijzonder in Zeenwioh Vlaanderen, Noord Brabant en Limburg voorkomt, verzoekt da Plantenziektenkundige Dienst te Wa geningen, die met de bestrijding is belart, berioht indien men het voorkomen van deze rat meent te hebben geconstateerd. De bisamrat is grooter en dikker dsn alle andere, in ons land voorkomende ratten, heeft een stompe kop en is warm- bruin van kleur. In het bijzonder wordt zij gekenmerkt door haar afgeplatten staart Zij houdt zioh bij voorkeur op in stil staande, begroeide slooten. Personen, die veel in het veld vertoeven, hebben dus de meeste kans de annwezigheid van het dier op te merken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3