DE GOUDEN VALLEI Rheumatiek xWWWmïWWWx waarop de meeste 'koersen ongeveer hun laagste peil na de bezetting van onze gebiedsdeelen in Oost-Azië door Japan, bereikten. De Nederlandsche Bank zal aldus tot de orde geroepen bezitters dwingen deze minimum-opbrengst te be leggen in staatspapieren, die in een apart depot bij de Nederlandsche Bank wor den gegeven en waarover de bezitter al leen met mijn toestemming zal kunnen beschikken. Ten einde personen, die geneigd zou den zijn om deze bepalingen te ontdui ken, te kunnen achterhalen, is het bank geheim ten aanzien van dergelijke effec ten-transacties opgeheven en kan de se cretaris-generaal van bijzondere econo mische zaken van crediet-instituuten alle inlichtingen verlangen, die hij wenscht. Personen, die op het ontduiken van deze bepalingen betrapt worden, kunnen be straft worden met gevangenisstraf tot 5 jaar en/of een geldboete in onbe perkte hoogte. De secretaris-generaal van het departement van Justitie, die bij hel tot stand komen van deze verordening zijn volle medewerking heeft verleend, kan den economischen rechter het be rechten van dergelijke personen opdragen ONZE MOLENS ONDER BESCHERMING Slooping of verandering zonder vergunning voortaan verboden In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Opvoeding, Wetenschap on Kultuurbesoherming, van Handel, Nijverheid en scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, betreffende de slooping of verandering van molens. Hierin wordt het volgende bepaald: Het is verboden zonder schriftelijke vergunning van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Kultuurbesclherming of in strijd met de aan zoodanigé vergunning verbonden voorwaarden een wind- of watermolen, welke niet geheel of groo- tendeels van metaal is vervaardigd, ge heel of gedeeltelijk te sloopen, voor het gebruik als wind- of watermolen onge schikt te maken of in te richten voor andere doeleinden dan waartoe hij nor maal is bestemd. De vergunning wordt slechts verleend in overeenstemming met beide andere genoemde secretarissen-generaal. Bij overtreding van het verbod of niet nakoming van eenige voorwaarde wordt kosten van den overtreder weggenomen, belet, hersteld of verricht hetgeen in strijd met verbod of voorwaarde is otf wordt ondernomen of ^nagelaten. De op dracht daartoe kan worden verstrekt aan den burgemeester der gemeente, waarin de zaak is gedegen. Overtreding wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoogste duizend gul den. ringen zonder inlevering van oud-goud is toegestaan, mits door den afnemer een bewijs van zijn ondertrouw, afgege ven door de bevoegde instantie, wordt overgelegd. Ten bewijze van den ver koop of de aflevering van trouwringen is de leverancier verplicht op het be wijs van ondertrouw een desbetreffende gedateerde aanteekening te stellen en deze te voorzien van zijn firmastempel en handteekening. Het is verboden op een bewijs meer dan twee trouwringen te verkoopen. Nederlandsche geïnterneerden in Britsch Indië Aan verwanten, vrienden en kennissen van in Brjtseh-Indië geïnterneerde Ne derlanders wordt verzocht om van de ontvangst in het verleden of de toe komst van brieven uit Ramgarh, Bom bay of elders, onder vermelding van datum vaji afzending en van plaats van herkomst, mededeeling te willen doen aan den gemachtigde van den leider van de Nationaal-Socialistisëhe Beweging der Nederlanden voor Indische Zaken, Zee straat 76, 's-Gravenhage. i Se sociale wetten en inwonende kinderen Het besluit van den secretaris-gene- j raai van sociale zaken, waarbij wordt bepaald,'dat voor de toepassing van de ongevallenwetten, de ziektewet en de invaliditeitswet 16-jarig© en oudere in- wonende eigen, aangetrouwde of stief kinderen van den werkgever, die in diens onderneming werkzaam zijn, beschouwd worden als arbeider in den zin van deze wetten, zal niet met ingang van 1 October 1942, doch met ingang van 1 Januari 1943 in werking treden. 1 RADIO-PROGRAMMA VERSGH1LLENPE BERICHTEN Verkoop of aflevering van trouwringen Dezer dagen hebben wij gemeld, dat tot de instelling yan een goud- en zil- verregister is besloten, waarbij o.a. wordt bepaald, dat fabrikanten, groothandelaars en kleinhandelaars in een door of van wege den directeur van h©t Rijksbureau voor non-ferro metalen genummerd en gewaarmerkt register aanteekening moe ten houden van alle transacties met goud en zilverwerken, oud-goud en oud-zilver In verband hiermede is de goud- en zilverbeschikking gewijzigd. Hieruit blijkt o.a. dat verkoop of aflevering van trouw- Wees niet ontmoédigd over uw ge' treken; verdraag, dat gij ze zelf ver; betert1 zooals gij dit zoudt trachten ïe doen bij uw buurman. Feuilleton door Emma Hoogwerf Voel U weer krachtiger méér fit en vrij van pijnen Juist nü moet ge zorgen voor weerstandsvermogen en hebt ge behoefte aan een ver sterkingsmiddel. Daarom begin vandaag no$ de beroemde Kruschen- kuur. Kruschen is door zijn samen- stelling het bloedzuiverende verster kingsmiddel bij uitnemendheid. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een toni cum, ze oefenen een actieye, aan sporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Reeds bij eert kort maar regelmatig gebruik van Kruschen kunt U dat merken; Uw spijsvertering wordt beter, ge voelt U krachtiger, jeugdiger, ook meer fit en vrij van Rheumatische pijnenl Kruschen het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drogisten 1.47, 0.76, '0 41. - N.V. Rowntree. 24 Lester was onverwacht teruggekeerd met den postwagen en bij het uitpakken van zijn valies, had zij den gordel onder zijn kleeren gevonden. Met het geld er nog in? Ik weet het niet, maar ik .geloof van niet. Ik denk, dat het geld dat zij terug; gaf van haar was. Ze had juist in dien tijd nog al goede zaken gemaakt. Eigen lijk heb ik er toen niet bij stilgestaan, anders zou ik het niet hebben aange nomen van die arme Nan! Albert sprak niet. Hij staarde voor zich uit met droomerig-en blik en een hart kloppend van berouw en tegelijk ook van een groote blijdschap: Den Hemel zij dank, ze was onschuldigl Andermaal sprong Albert op van zijn Stoel en ging haastig het grasperk op en neerloopen. Even later trad hij op zijn neef toe en zei: Ik geloof, dat dit het droevigste en het meest vernederend maar toen ook het gelukkigste uur is, dat ik ooit gekend heb. Het heeft mij een harde les geleerd: mij doen inzien, wet een verwaande kerel ik altijd ben geweest; dat ik mijn eigen oorideel zoo hoog stelde boven dat van anderen! Diiisdaq 29 September HILVERSUM -r. 415.5 ML 7.15 Lichte gram.* 7.30 BNO: Nieuiws- berichten; 7.40 Klanken 'in den morgen, gr.pl.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Dansen en marschen; 8.50 Pianosoli, gr" Ipl.; 9 Symphonie-orkest, gr.pl.; 9.30Spie: gel van den dag, opn.; 9.40 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua", opn.; 10 Orkest Rentmeester; -10.30 U kent hen, maar kent U hen ook? 10.45 Orkest Rent meester; 11.15 Royal orkest; 12 Almanak; 12.05 Koor en orkest van den Nederland- schen Arbeidsdienst; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Kwintetconcert; 13.45 Liederen, gr.pl.; 14 Ouvertures en suites voor groot orkest, gr.pl.; 15 Dich ter en natuur; 15.20 Groninger Orkestver- eeniging; 16.45- BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17 De Lichte Toets, gevarieerd programma; 18 Van schelmen en schavuiten, luisterspel; 18.30. Orkest concert, gr.pl. en oph.; 19 Neerlands stem van het Oostfront; 19.15 Marsehen en Marschliederen, gr.pl.; 19.30 BNO:Nieuws^ berichten; 19.40 BNO: Gesproken binnen- landseh overzicht; 19.50 Zang met Da meskoor „Aethercharnie"Van 20.15 alleen voor de radio-oemitrales, die over een lijnverbinding "met de studio beschikken; 20.15 Gerard van' Krevelen en zijn or kest; 21.00 Omroeporkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten22 Hongaarsch orkest Imre Magyar!, gr.pl.22.15 Licht spel en zang, gr.pl.; 23.15—24 Populair orkest- programma, gr.pl. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7,50 Danssymphonie-Or- kest, gr.pl'.; 8 Politiek weekpraatje opn.; 8.15 Lichte gram.; 8.30 BNO: Nieuwsbe richten; 8.40 Opera-ATia's, gr.pk; 9,00 Lichte gram.; 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Regen zegt de barometer, gr.pl.; I 10 Godsdienstige uitzending10.30 PAano- voordracht; 11 Vrouwenmozaiek; 11.20 Berlijnsch Philharmonisch orkest, gr.pl.; 11.30 Zang en piano; 12.15 Uit Neerlands Gouwen; 12.30 Programma-overzicht; t 12.35 Solisten, koor en orkest, gr.pl.; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berich ten; 13 Wat doet de Directie van iden Het was zoo vreemd om Albert zoo ontroerd te zien en Max wist niets beters te doen, dan hem de hand toe te steken en gul en hartelijk te zeggen: Het was een vergissing Albert, maar geen onherstelbare! Je moet het haar schrijven en haar om vergeving vragen. Schrijven? Denk je, dat ik mij daar mee zou willen tevreden stellen? Neen ik zal het haar persoonlijk vragen. Ga je dan terug naar de Gouden Vallei? Waarheen ga je, Albert? klonk er een vriendelijke stem. Ze waren beiden te zeer verdiept ge weest in hun gesprek, om op te mer ken dat Francine nader bijgekomen was en nu vlak bij hen stond. Waar ga je heen, Albert? herhaal de zij. O, ik weet het al, je gaat maar Nan, zij hij op verstrooiden toon, keerde zich om en liet Francine alleen met Max Wat weet jij van Nan, zeg? vroeg hij. Misschien evenveel als jij; of meer. Ik weet, dat Albert haar lief heeft. Op den eersten avond dat hij terug was, vertelde hij mij alles van haar, hoe mooi zij was en hoe goed en vriendelijk en hoeveel iedereen van haar hield. Ik be greep 'niet precies, al wat hij zei. Zij had iets gedaan; of hij dacht dat zij iets gedaan had, dat hem deed betwijfe len, of zij waarlijk zoo goed was als ze wel leek. Ik herinner mij nog hoe nadrukkelijk hij zei, dat hij wel tien Landbouw?; 13.15 Orkest Emanuel Ram- bour; 14 Godsdienstige uitzending; 14.30 Omroeporkest en gram.; 15.30 Voor de zieken; 16 Orkest Willy Kok; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17 Voor de jeugd; 17.30 Amusementsorkest; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: Zeeuwsch pTaatje; 19. Landmans lust; 19.30 Heinz Mumsonius en zijn orkest, gr.; Als intermezzi: Mevrouw van Stra ten wil het naadje van de kous weten; 20 BNO: Engelsche uitzinding; Voor ide* radio-centrales: Twee ouvertures van ,Joh. Strauss gr.pl.Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een1 lijnver binding met de studio beschikken; 20.15 Klassieke Kamermuziek, gr.pl.; 21.15 Or kestrale fragmenten uit R. Wagner's mu ziekdrama's, gr.pl.; 21.45 BNO: Nieuws berichten; 22 BNO: Militair overzicht 22.10 Avondwijiding; 22.20—24 Z.ie Hil versum - LANDBOUW EN VISSCHERIJ Hot drogen en oogsten van mais Voor de volkstuinders, die dit jaar maiis in hun tuintje hébben gezaaid, is thans langzamerhand, de tijd aangebroken deze te oogsten. De beide soorten mais, die zich het beste voor de consumptie leenen en die dan ook het meeste zijn aangeplant door de amateurtuinders, zijn wel de suifcer- mais en de poifmais. Met den oogst van pofmais begint men eerst wanneer het éekstroo volkomen dor is geworden en de korrels glanzend zijn. De kolven worden door draaien van de plant verwijderd en de schutblad-eren kan men direct afstroopen. Een rijpe mais- kolf bevat bij het oogsten minstens hog 30 pot. vocht, dat er voordat de mais zich tot poffen leent, voor het grootste deel uitgehaald moet worden. Bij het dro gen moet men met de volgende drie fac toren rekening houden: 1) de maiskolven moeten ""onderdak liggen, 2) er moet flink tocht zijn en- 3). de maislaag moet niet te -dik zijn. Eeh voortreffelijke droog methode voor kleine partijtjes, zooals de volkstuinders deze oogsten, is om wan neer men een afdakje heeft, 'hierin verti caal een stukje gaas op te hangen. In de mazen van het gaas kan men nu een voor een de kolven steken-. Een andere goede methode is 8 a 10 kolven tot een bos samen te binden en deze over een spandraad te hangen. Wanneer de pofmais voldoende droog is, kan men -de korrels met een handwring gemakke lijk van den kern verwijderen. Kolven die nog niet voldoende droog zijn houden den korrel vast. De korrels van de pof mais moeten een bepaalde droogte heb ben bereikt om te kunnen „explodeeren" en mén moet dit door eenige proeven zelf uitzoeken. Er is geen bezwaar om een gewone platte pan voor het poffen te gebruiken mits er maar een deksel op zit. De pof,- jaar van zijn leven zou willen geven om hieromtrent zekerheid te bezittem Zeg, Max, weet hij het nu? Ja. Ik kan je niet vertellen, wat het was, liefste, omdat het mijn geheim niet is, maar idat kan je ik je wel zeggen: Albert deed Nan groot onrecht aan en hij gaat nu terug, om haar om veirgevin-g te vragen. Die arme Albert! Maair ze zal het hem wel vergeven'. Denk je? Als ze hem liefheeft, natuurlijk! Men kan zoo gemakkelijk vergeven de genen van wie men houdt 1 Het doet goed, om je dit te hooren zeggen, Francine. Want ik heb óók je vergevensgezindheid noodig en ik hoop-, dat je mij dien eens niet weigeren zult! Zeg, kiqd, wil je mij mijn zonden vergeven? (Ze glimlachte t-eeder: Ik denk niet, dat ze zoo héél groot Zijn; dus geloof ik, dat ik het je best beloven kan! Omdat je mij lief hebt? Omdat ik je liefheb! antwoordde Zij1 zacht en legde haar hand in de Zijne. HOOFDSTUK XIII. Nan, ik heb je iets te vertellen! Op een mooien middag in de lente kwam Wim Kruisweg het huis binnen met ongewoon ernstige uitdrukking op Zijn knap gelaat. Nan stond achter de toonbank, gebo- fende vlokken knallen anders de geheele keuken -door. Om de korrels tot springen te brengen, dient men deze slechts 2t/g a 3 minuten te verhitten. Gasverhitttng is wel de beste verwarming en tijdens de verhitting schudde men de zaden licht heen en weer opdat ze niet verkolen. Als het zaad in goede conditie en de verhitting voldoende is, zullen nagenoeg alle zaden uiteenspatten. Goede vooruitzichten voor zaadkweekerB in Litauon De Persdienst der Nederlandsche Oost- Compagnie meldt: Uit een hiertoe, op uitnoodigiing van het Ost-Ministerium te Berlijn en in op dracht van den General-Kommissar für Litauen door den Tuimbouwconsulent Van der Veen ingesteld onderzoek, is geble ken, dat v-ele gronden in. Litauen, als mede andere cultuurvoorwaard-en, voor het uitoefenen van groenteteelt, geschikt zijn. Intusschen jh-ebben eenige Nederlandsche groentekweekers, afkomstig uit verscnil- 1 en-de groenteteelt-centra van ons land, de resultaten van dit onderzoek reeds onderstreept, doordat zij met gunstige resultaten in -de Baltische landen, meer speciaal Litauen, verschillende groenten reeds met succes hebben gekweekt. In de omgeving van Kauén zijn een drietal Nederlandsche groent-ekweekers, eveneens -een drietal in de omgeving van Wilna -en voorts een drietal in de omger ving van Reval. Volgens ontvangen berichten zijn ze allen goed tevreden en hebben twee hun ner reeds hun vrouwen laten overkomen en gaat eerstdaagsde oudste dochter van een derden kw-eeker, op verzoek van haar vader," naar Li-taiuen. Overeenkomstig de voorstellen van lr. R. van der Veen zijn 'deze groentekwee kers -eerst een jaar, desgewenseht langer, in loondienst, om daarna op gunsti-ge voorwaarden een bedrijf in eigendom te verkrijgen of gedurende langeren tijd te pachten. Boven kost en inwoning genie ten zij' een salaris van -250 Mark per maand. In- Litauen, 'dat jaarlijks slechts voor een zeer klein percentagein haar be hoefte aan groentenzaden kan voorzien, is verder groote behoefte aan zaadkw-ee- kers en_ wel kweek-ers van groenten- zaden. Deze zaadkweekers kunnen eveneens eerst een jaar of danger in loondienst, werkzaam zijn en wel bij een groote maatschappij, genaamd „Sodyba" en ge nieten dan boven kost en inwoning, in komsten van 300 Mark per maand. Kweekers, welke op de hoogte zijn van I VRAAGT TOEZENDING VAN I GR A TIS BROCB ORES OMTRENT Het Ne<jerlandsch Arbeidsfront P.C HOOFDSTR. 180, AMSTERDAM -ZI de teelt van sluit'koolzaa-d of van spina- ziezaad of van andere groentenzaden, kunnen zi-ch wenden tot de Nederland sche Oost Compagnie, Amaliastraat 1, Den Haag en tot Ir. R. van der Veen, Apel- doDrnscheweg 246, Arnhem, Tel. 21173 voor nadere inlichtingen. Eind September-begin October maakt Consulent Van -der Veen zijn vierde r-eis naar Litauen -en kunnen gegadigden met hem meereizen. Het betreft dit keer dus kweekers, die op de hoogte zijn van de teelt varï groentenzaden en voor deze zaadkwee kers biedt Litauen zeer gunstige toe komstmogelijkheden, orndat zij onder gun stige voorwaarden, reeds spoedig nu hun vestiging in Litauen, de beschikking over 5 a 10 H.A. grond, zoo noodig meer, kunnen verkrijgen. De hulp bij het rooien van aardappelen Zooals reeds bekend gemaakt, worden voor het rooien van aardappelen, in het geval niet voldoende arbeidskrachten .ter beschikking van de boeren staan, o.m met medewerking van den Nederland- schen Arbeidsdienst, van werkverrui mingsarbeiders en de schooljeugd, zoo wel als door bemiddeling van de gewes- te'ijke arbeidsbursaux zooveel mogelijk de nog vrij zijnde arbeiders ingeschaked. Het blijkt evenwel, dat de bepaling van het collége van rijksbemiddelaars, opge nomen in de Staatscourant no. 107 - waarbij w-ordt voorgeschreven, dat aan arbeiders die niet naar huis heen en weer kunnen reizen, d-oor den werkgever onderdak en voeding moet worden ver schaft veel boeren ervan weerhoudt arbeiders van elders in dienst te nemen. De overheid neemt hiertegenover het standpunt in, dat zij -op alle mogelijke manieren de boeren wil helpen en bij een tekort aan aarbeiders tegen zeer redelijk tarief werkverruimingscolonnes en Ar beidsdienst wil inschakelen, maar dat de boer dan verplicht is al het mogelijke te doen om zelf arbeiders te krijgen. D.cor het gewestelijke arbeidsbureau zal in verband daarmede bij iedere aan vrage worden bepaald hoeveel arbeiders op het bedrijf van den aanvrager zullen moeten worden ingekwartierd. Dit is in het algemeen één man per 10 ha. Om niet afhankelijk te zijn van de onge neigdheid bij sommige boeren om op deze In het vakkamp voor jongens, „Hollands Glorie", te Dordrechtiiitgaande van het Departement van Sociale Zaken, worden df jongens opgeleid tot schipper by de binnen', kusten rijnvaart. Tydens een les in het kompas lezen. (V.NP, De Haan Pax Holland s) gen over een kasboek. Ze.,was bezig met het optellen van Sëeri lange rij cij fers en hield dus waarschuwend de hand op, dkt zij even niet w-engehte gestoord te worden: Een paar minuten wachten, Wim! Goed. Ik heb geen haast! En slecht nieuws komt altijd vroeg genoeg! Hij zei deze woorden te zacht, dan dat Nan ze hooren kon, schoof een krukje naderbij en liet -de ellebogen op de toonbank rusten. Er was ongeveer een jaar verloopen sinds Albert Korteweg en Zijn neef de Gouden Vallei verlaten hadden en in dien tijd was er oen verandering geko men over Nan. Niet, dat zij minder mooi was, maar het karakter van haar schoon heid was veranderd; Ze was bleek-er en ernstiger geworden; haar lach kwam niet zoo gul. Maar er lag nu een lieflijker, zachter uitdrukking op haar gelaat, die nóg innemender was voor degenen, die haar graag lijden mochten. Ze was altijd goedhartig en edelmoedig geweest; be reid om te helpen waar bijstand noodig was; maar nu was deze trek nóg ster ker in haar ontwikkeld. Ook was Zij gedurende het afgeloopen jaar zachter gestemd geworden jegens Wim' Kruisweg, Zoodat hij soms toch nog hoop had, haar voor zich te winnen. Het was alleen ter willé van haar dat hij in de Gouden Vallei bleef. Hij was dan ook Nan's beste vriend te noe men; tot hem ging ze als ze in moei lijkheden verkeerde en ze schonk hem haar heele vertrouwen en vriendschap, die wel zeer na grensde aan liefde! Hij had zich dan ook vast voorgenomen, dat, zo.o lang zij in de Goudenv Vallei bleef, hij over haar waken zou, voor zoo ver dit in zijn vermogen was. Maar op dien voorjaarsmiddag was er ontstellend nieuws gekomen in de Gouden Vallei: Lester was dood! Hij was in dat afgeloopen jaar maar weinig thuis geweest. Nu en dan had hij er zich een paar dagen eens vertoond en was dan weer zoo gauw mogelijk weggegaan, met ]iet geldj dat ^ij maar bemachtigen kon. Nan gaf het hem altijd grif, omdat zij zoo gauw mogelijk van hem af wilde zijn en hij was in Zijn hart bang van baar en verlangde terug naar het gezelschap, dat als hij geld had hem altijd welkom heette. Ze had nu al ruim een maand niets meer van hem gehoord, maar op dien middag had de postwagen dus het nieuws gebracht, dat hij dood was. Hij had een schandelijk leven geleid en had dan ook een schandelijken dood gevonden, hem aangedaan door een van zijn kameraden, die al even diep gezonken was als hij. Dit had plaats gehad, nu veertien dagen geleden, in Kimberley. Het nieuws was 's middags met den postwagen gekomen en Wim Kruisweg zóu het Nan over brengen. Niemand verwachtte dat zij veel ver driet zou voelen en toch was het geen aangename tijding voor den bode. (Wéprdt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2