ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 28 SEPTEMBER 1942 i^g&fcOURAHT DE VERJAARDAG VAN HET PACT VAN DRIE ABONNEMENT l 1797 - 1889 Prijs: in Zierikzee 1/1.60, elders 1/1.>0 Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, ZierikzeeJWSchuithaven BJ94, per kwartaal. Weekabonnementen resp. Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) 13 en 16 cent. Losse nummers 6 cent. A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee Verschijnt lederen werkdag. 993TB JAAR0AHQ Ho. 15049 ADVERTENTIES: AdvertentlSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 10 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 oent. BIJ contract belangrijke korting. K 2620 De belastingsproof heeft het pact versterkt De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: Op 27 September was het drie-mogend- heden-pact twee jaar oud. De belastings- proef, waaraan het sedert dé ondertee- kening is blootgesteld, heeft het pact in alle opzichten gesterkt, zoodat de hoofdsteden van den politieken driehoek Berlijn—Rome—Tokio den verjaardag met bijzondere demonstraties kunnen vieren. Een onhoudbaar geworden status van deze wereld stort onder de militaire sla gen van de aangevallen volken ineen. Groote staten, welken tot dusver als rechtsgelijke leden van de menschelijke maatschappij de deelneming aan het ge not van de goederen dezer aarde was geweigerd, zullen op grond van de hoog ste aller aardsche recfhten hun rechts gelijkheid definitief veroveren. Deze strijd is echter niet tegen andere volken ge richt, doch tegen het bestaan van een internationaal complot, da ter reeds een maal in geslaagd is de wereld in een bloedigen oorlog te storten. Iedere staat echter* welke het voor nemen zou koesteren, zich te mengen in het eindstadium van de oplossing van deze problemen in Europa of in Azië, zal de geheele gebalde kracht van de drie volken met meer dan 250 millioen menschën tegenover zich vinden. Hierdoor zal dit pact in ieder geval dienen tot het herstel van den wereldvrede. Deze verklaring van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken bij de onder- teekening van het pact liep vooruit op een' ontwikkeling, welke het pact van drie steeds duidelijker dpet uitkomen als een „magna charta" vam een nieuwe orde, welke een duurzamen vrede garan deert, toen de voorwaarden hiervoor in de preambule van het pact werden op genomen, n.l. dat iedere natie de haar toekomende plaats moet hebben. De constructieve gedachten, welke in de door de mogendheden van het pact van drie beheerschende gebieden reeds vorm aannemen, zouden de vijanden van de nieuwe orde gaarne willen tegenwer ken, door te grijpen naar leuzen zonder eenigen inhoud zpoals voorkomen in het Atlantic Charter, door wat de propa ganda betreft, leentjebuur te spelen bij de taal en gedachten van de jonge na- ties en door het in den strijd werpen I van die militaire machtsmiddelen, welke I zonder de beveiligingsmaatregelen van j de mogendheden van het pact van drie i het einde der cultuur zouden hebben gebracht, welke de Engelschen en Ame- j rikanen en hun partijgangers zoogenaamd I ook willen verdedigen. Juist nu, waar door de voortschrijdende vernietiging van het bolsjewistische gevaar perspectieven opkomen, dié de" vijaiïdén van de nieuwe orde tot een wanhopige krachtsinspan ning aanzetten, krijgt het woord van de gebalde kracht van de drie volken van meer dan 250 millioen mensehen, die het eindstadium van de „oplossing hunner problemen niet zullen laten influenoeeren, een bijzondere beteekenis. Gedacht als een instrument van den wereldvrede, zal het drie-mogendheden-pact, daar de an deren het zoo willen, zich ook als het scherpste gevechtsinstrument handhaven, want zijn volken zijn er meer dan ooit ;van overtuigd, dat voor net veelbelovende woord „vrede" het ijzeren woord ^over winning" moet staan. DE STRIJD IN STALINGRAD Het Opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Zondag bekend: In het Noordwesten van den Kaukasus en aan de Terek is de vijand, ondanks taaien tegenstand, uit de diepe gnoepen stel lingen verdreven. Bij den afweer van een tegenaanval vernietigden Duitsche troe pen aan de Terek twee vijandelijke ba taljons en maakten zij vele honderden gevangenen. De luchtmacht bombardeer de de havens Tuapse en Goista en bescha digde een vrachtboot met bommen. In het centrum van Stalingrad heeft de infanterie verscheidene kazematinstalla ties en blokken huizen bestormd en drong met steun van duikbommenwerpers op enkele nieuwe plaatsen tot de Wolga door. Ontlastingsaanvullen op het Noor delijke grendelfront werden afgeslagen en tankdivisies vernietigden -daarbij 24, grootendeels zware pantservoertuigen. Geconcentreerde luchtaanvallen berokken den den Bolsjewisten zware verliezpn. Formaties Duitsche en Roemeensche ge vechtsvliegtuigen zetten de verlamming van den vijandelijken étappedienst op de spoorwegen in het gebied van de Be- neden-Wolga voort. i Aan het Do n front plaatselijke ge vechtsactiviteit. Ten Noordwesten van Woronesj mislukten weer verscheidene vijandelijke aanvallen. Bijl Rzjef viel de vijand een sector aan het front met sterke strijdkrachten, gesteund door pantservoertuigen en vliegtuigen opnieuw aan. Deze zware gevechten zijn nog gaan de. Ten Zuiden van het Ladoigameer zijn verscheidene vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgesla gen en nieuwe concentraties door gecom bineerd vuur van alle wapenen onder deelneming der Iichtmacht uiteengedre ven. Bij een poging van den vijand om over een breed front aan de Newa te trekken zijn meer dan 260 booten ver nietigd en een aantal gevangenen ga- maakt. De Bolsjewieken hebben gisteren 50 vliegtuigen verloren. Drie eigen toe stellen worden vermist. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen Vrijdag een verrassen den aanval gedaan op het Britsche steun punt in de Oase Koefra. Bommen en schietwapens veroorzaakten vernielingen en branden in de versterkings- en vlieg- installaties, benevens in troepenbarakken. Duitsche jagers hebben Zaterdag als escorte en tijdens vrije jacht, zomdetf eigen verliezen acht Britsche jagers neer schoten. Het vliegveld Heliopolis bij Cairo werd in den afgeloopen nacht met bommen bestookt. Aan de Kanaalkast en bij nachtelijke störingsvluchten in de om Vóor Stalingrad. Scherpschutters in den strijd,Ztf halen den vfland uit de huizen. Op den achtergrond het brandende Stalingrad. (P,K, Dieck-Hff St Pax Holland geving van de Noord- en Oostzee, zijn vier Britsche jagers neergeschoten. Ka pitein Graf, esca drillejkapatedJn bij een/ vernield. De vijandelijke luchtmacht ver tot 202e overwinning in de lucht behaald Itallaansch weermachtsbericht Aan het Egyptische-front heeft de in fanterie doeltreffend geantwoord op vij andelijk geschut. Gedurende den gehee- len dag was de bedrijvigheid in de lucht groot. Duitsche formaties vielen met succes de Case Koefra aan, waarbij en kele toestellen op den grond werden, vèrnield. De vijandelijke luchtmacht ver loor in den strijd acht vliegtuigen. Een ander werd door de luchtdioelartillerie van Tbbroék neergeschoten. Een Britsoh verkenningsvliegtuig is dn zee gestort. Na de acties van de beide laatste dagen is een vliegtuig niet .op zijn basis terugge keerd. De buitenlandsche arbeids krachten in Duitschland Zeer gunstige resultaten voor Ihiitschland's oorlogvoering Het ANP meldt uit Berlijn: De Rijkscommissaris voor het gebruik van arbeidskrachten, Rijksstadhouder en gouwleider Sauckel heeft ten overstaan van vertegenwoordigers van de pers ver klaringen afgelegd over zijn ressort. Die tegenstanders van Duitschland hoopten oorspronkelijk door voedingsmoeilijkhe- den en door een uitbreiding van den oor log de Duitsche arbeidskracht geleide lijk te doen verslappen. Maar Duitsch land kan, naar Saiekie zeide, thans be schikken over voldoende arbeidskrach ten, hoe lang de oorlog ook nog mqg'e duren. 1 Ten aanzien van de voeding zeide de Rijksccommissaris dat in Juni j.l. in den Groöt-Duitschen landbouw meer arbeids krachten aan het werk waren dan in 1939. Daarmede echter zoo ging Sau ckel voort is het probleem van de arbeidskrachten belangrijk practisch op gelost. Ondanks een belangrijk geconcen- treerden tijd is de voortreffelijke Duit sche oogst van dit jaar zonder moeilijk heden binnengebracht, 'zoodat daarmede een der belangrijkste verwachtingen der geallieerden, n.l. Duitschland op het ge bied van de voeding in moeilijkheden te zien, definitief teleurgesteld is. Even als hier, heeft men ook op het gebied van de wapening een geweldig aantal binnenlandsche arbeidskrachten aam het werk gezet, omtrent welker aantal om begrijpelijke militaire redenen geen na dere gegevens b;ekend gemaakt kunnen worden gemaakt. Ongeveer vier weken geleden, zoo verklaarde Sauckel» heb ik den Führer kunnen meedeelen, dat de hem opgedragen taken betreffende het gebruik van de arbeidskrachten ten uit voer gelegd zijn. Het voornaamste gebruik van buiten landsche arbeidskrachten 'zoo blijkt uit de verklaringen van den Rijkscommissa ris verder, geschiedt in Duitschland uit de bezette gebieden van de Sovjetunie. De arbeiders van deze gebieden komen gaarne naar Duitschland en verrichten daar gewillig hun werk uit dankbaarheid j voor het feit, dat het juk der bolsjewie- l ken definitief van hen is afgenomen. - Zij verrichten hun werk voor oen deel met waarlijk schitterenden ijver, wes- halve ook de Rijksminister voor de mu nitie Speel' in staat is geweest het le- verantiecrediet voor de Duitsche weer macht voor een deel belangrijk te over schrijden. Sauckel verklaarde verder, dat de werk willigheid van deze mannelijke en vrou welijke Russische arbeidskrachten er slechts op kan berusten, dat het het bolsjewisme niet is gelukt deze men- schen ten aanzien van hun wereldbe schouwing zoo te boeien, dat zij die ook thans nog, nu zij ter beschikking van Duitschland staan, aanhangen. Uit de uiteenzettingen van den Rijkscommis saris blijkt verder, dat daden van sabo tage onder de in Duitschland arbeiden de buitenlanders in verhouding tot hun groote aantal, verwonderlijk gering Zijn. Nieuwe Beursmaatregelen Mogelijkheid tot aangifte en inlevering van aandeelen Toelichting van den Becretarie-generaal v De reeds eenigen tijd verwachte beurs maatregelen, welke ten doel hebben del koersstijging voor aandeelen op de Ef' j fectenbeuTS te beteugelen, zijn thans im j de Staatscourant van 25 September ge publiceerd. Overeenkomstig de in Duitschland ge troffen maatregelen is de mogelijkheid geopend, dat de bezitters van aandeelen, depotfractie- en participatiebewijzen wor den verplicht hun bezit ter beurze te verkoopen dan wel bij De Nederlandsche Bank in te leveren. Dit zal mogelijk zijn, zoodra het bezit de f 100.000 overtreft en voor zoover dit na 31 December 1941 is verworven. Eventueele inlevering zal tegen den lagen koers van 2 Maart 1942 geschieden. Ten dienste van een. juiste naleving der 'beschikkingen is het bank geheim gedeeltelijk opgeheven. De op brengst van aan De Nederlandsche Bank verkochte fondsen moet in geblokkeerde staatspapieren worden belegd. Naar aanleiding van de publicatie van deze verordening en het desbetreffend uitvoeringsbesluit heeft de secretaris-ge neraal van het 'departement van Financiën de volgende mededeeling verstrekt. Sinds den zomer van het jaar 1940 zijn verschillende maatregelen geno men', waaraan een drieledig doel ten grondslag ligt. 1. De speculatie, die het scheppen van inkomen zonder arbeid ten doel heeft, den kop in te drukken. In tijden, waarin' 'de staat op ieder gebied van het bedrijfsleven er naair streeft, de prijzen stabiel te houden, kan niet worden ge duld, dat een groep speculanten de koer sen aan de beurs telkens verder naar boven drijft. De prijsdiscipline, die' de staat van iedereen zonder onderscheid eischt, moet ook gelden voor de beurs. 2. Den kleinen bona fida bezitter van effecten te behoeden voor de misleiden de uitwerking, welke de hooge koersen op hem konden uitoefenen en het hem oak in de toekomst mogelijk te maken de belegging van zijn spaargelden, voor zoover deze in aandeelen geschiedt, op een reëele basis te doen plaats hebben. 3. Den beurshandel in stand te hou den, zu'lks in het belang van een gere geld kapitaalverkeer en van de bij den beurshandel betrokken personen, van wie een gedeelte bij het sluiten der beurs broodeloos zou worden. Het is te betreuren, dat er in Neder land .onverantwoordelijke elementen zijn, die achtereenvólgens een serie maatre gelen noodzakelijk maakten en thans tot het afkondigen van de bovengenoemde verordening aanleiding gegeven hebben. In het jaarverslag van de Nederland sche Bank heb ik in mijn kwaliteit van president dier bank, deelt de secretaris generaal mede, in het bijzonder gewe-- Wanneer verduisteren? Heden (Maandag): zon onder 19 26. Morgen (Dinsdag) ion op 7.36zon onder 19.24 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 12.42; op 22.05. Laatste kwartier Vrijdag 2 Oct Nieuwe maan Zaterdag 10 Oct. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Volle maan Zaterdag 24 October. zen op de koerswaardeering van Indische aandeelen, die men inderdaad slechts al$ een uiting van pathologische speculatieneigingen kan be stempelen. De verordening, die thans is gepubli ceerd, schept een wapen tegen de groote speculanten, een wapen, die te gen hen onbarmhartig zal worden ge hanteerd, zoodra zulks noodig is. Deze speculanten hebben de mogelijkheid, zich van het nemen van sancties vrij te hou den, door tijdig dat gedeelte van hun bezit af te stooten, dat hun totaal aan inkoopen sinds 31 Oct. 1941 tot f 100,000 of daarboven heeft doen stijgen, bere kend naar de geldende koersen op den laatsten beursdag voor den eersten van de maand November en volgende maan den. De redelooze ppeenhooping van aandeelenbezit in handen van groote speculanten zal op deze wijze worden; vermeden en daarmede zal materiaal aan de markt worden-gébracht, dat den bona fide kleinen belegger voor zijn spaarpen ningen een behoorlijke beleggingsgele genheid waarborgt. Deze kleine belegger heeft van de verordening hoegenaamd; niets te vreezen, want de Nederlandsche Bank en het departement van Financiën die 'de uitvoering der verordening zullen hebben te handteeren, zullen doelbewust die personen treffen, die naar hunne meening door het aankoopen de beurs trachten te ontwrichten. De sanctie kan daarin bestaan, dat men deze groote bezitters dwingt, om hun bezit aan de Nederlandsche Bank te koop aan te bie den tegen den koers van 2 Maart 1942, DE VERJAARDAG VAN DEN JEUGDSTORM Radiorede van den hier C. van Ge eikerken Ter gelegenheid 1 van het 8-jarig be staan van den Nationalen Jeugdstorm, heeft de heer C. van Geelkerken, hoofd- stormer, een trede gehouden voor de microphoon. Spr. bracht de dagen van vroeger in herinnering, toen men zich dikwijls heeft moeten behelpen in kelders en op zol ders. Spr. herdacht hen, die de plicht had geroepen in Rusland, die gevallen waren voor het vaderland. Wij herden ken hen en beloven ons zelf, dat hun idealen in onze herinnering met ons ver bonden zullen blijven, aldus spr. Zij, die gingen en daar hun plicht deden, roepen ons eiken dag en elk uur voor oogen den plicht, dien wij hier hebben te ver vullen, staande te midden van pns volk om de jeugd van ons land te vereenigen, te richten op de toekomst en hun ook te geven een hoop voor de toekomst. Wij kunnen dat, omdat wij een vast geloof hebben in de kracht van ons Ne derlandsche volk, omdat wij liefde heb ben voor ons vaderland en omdat ons godsvertrouwen ons in staat stelt de toekomst met open oogen tegemoet te gaan. Spr. zeide, dat men steeds naar zijn beste weten had gehandeld. „Wij zijn niet altijd even gelukkig geweest. Wij hebben ons ook welvergist. Wij heb ben fouten begaan, maar door alles heen bleven wij ons doel voor oogen hquden". Wij zullen de jeugd van ons volk richten op de toekomst, omdat wij haar het geloof hergeven in die toekomst van ons vaderland. Nieuwe afdeelingen in den Jeugdstorm komen op, zoowel wat be treft het bouwen van vliegtuigen als den marinejeugdstorm, groei is allerwegen. Drukke alle leden van den Jeugdstorm op het hart ln het bijzonder vandaag zich bewust te zijn van de verplichting, die dat lidmaatschap hun geeft. Zelf respect moet blijken uit hun woorden en uit hun daden, moet blijken uit het win nen van nieuwe leden, moet blijken uit hun gedrag op straat. Tot die ouders, die meenen ons hun kinderen nog niet te moeten geven, om dat zij willen wachten of nog geen ver trouwen hebben, richtte spr. den oproep, geeft uw kinderen toch, want weet, dat als ons volk in de toekomst een plaats in Europa wil innemen, waar het recht op heeft, zullen uw kinderen moeten medewerken. Tot. de jeugd van ons land, die in de rijen van den Jeugdstorm niet mede wil marcheeren, die buiten onze rijen staat, wilde spr. vragen: „Is het juist, dat gij u onttrekt, is het goed, dat u buiten onze rijen blijft? Gij hoort bij ons, omdat wij samen zijn de jeugd van Nederland". Gij zult zien, dat gij bij ons vindt, niet alleen kameraadschap, maar dat het voor uw persoon, voor uw vorming als mensch, als toekomstig Nederlandsch burger, alles waard is, dat gij in den jeugdstorm hebt gemarcheerd. Tot allen, die den Jeugdstonn zien in de straten van ons vaderland, ze zien marcheeren, wil ik den oproep doen uit gaan: gaat met ons mede in dezen nieu wen tijd, zooals de Jeugdstorm gaat, vol vertrouwen en vol hoop. Weest overtuigd, dat als in de jeugd van ons volk het volk zijn kracht her vindt en zijn hardheid, 'die het eens zijn plaats heeft gegeven in de wereld, de toekomst van ons vaderland vast en ze ker zal staan en weet dat in den natio nalen jeugdstonn als devies beleden wordt en 'richtgevend is voor het leven datgene, waartoe ik u oproep stormer en stormster, meeuw en meeuwke, allen, wien het wel en wee ivan den jeugdstorm ter harte gaat, opdat het moge beleefd Worden in ons volk enfin ons vaderland". In Godsvertrouwen, alles voor het vader land".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1