ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1942 ZIERIKZEESCHE^COÜRAHT ABONNEMENT1797 - 1S89 Prijs: ln Zierikzee 160, elder* ^1.90 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode,*Zierikzee, Schuithaven B 94, Telei. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee per kwartaal. Weekabonnementen reap, IS en 15 cent. Losse nummers 6 cent. Verschijnt lederen werkdag. 999TB JAARGANG So. 15048 ADVERTENTIES Advertentiên 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 10 cent per millimeter: kleine advertentiên 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 NIEUWE TERREINWINST IN DEN KAUKASUS Vergeefse!» poging dar Sovjets om don Don over to stoken Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Vrijdag mee: In het Zuiden van den Kaukasus hebben Duitsche en verbonden troepen in aan vallen op hardnekkig verdedigde stellin gen, nieuw terrein gewonnen en verschei dene tegenaanvallen afgeslagen. Bij de bestrijding van scheepsdoelen voor de Kaukasische kust zijn twee vrachtsche pen door bomtreffers zwaar beschadigd, ïn het stadsgebied van Stalingrad namen de aanvalstroepen in taaien strijd can de huizen verder versterkte steun punten. Ontlastingsaanvallen op het Noor delijk pntgrendelingsfront werden in hard nekkige gevechten afgeweerd en daarbij zijn 36 tanks vernield. Vliegvelden ten Oosten van Stalingrad zijn bij dag en nacht gebombardeerd. Nachtelijke bom aanvallen staken wederom olietanks bij Saratow in brand. In het mondingsgebied van de Wolga en ten Oosten van de rivier zijn twee tankbooten in den grond geboord. Twee vrachtschepen werden beschadigd en een munitietrem tot ontploffing gebracht. Aan het Don-front' sloegen Italiaansche troe pen een poging van den vijand om de rivier over te steken af. Bij" Woronesj, herhaalde de vijand zijn vergeefsehe aan vallen. In den centralen en Noordelijken frontsector werd de eigen aanvalsactivi- teit voortgezet. Vijandelijke tegenaanval len en plaatselijke aanvallen dér bolsje wisten ten Zuidoosten van het Ilmen- meer, zijn in het afweervuur ineenge stort. In het Oostelijk deel der Middel- landsche zee heeft een Duitsche duik boot een transportzeilschip in den grond geboord. Britsehe bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht stormigs vluchten onder nomen over de Oostzee en de "Noordzee. Nachtjagers hebben één vliegtuig, marine- afweergeschut en voorposten booten, vijf Britsehe vliegtuigen neergeschoten. Na doeltreffende aanvallen in scheervlucht van lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag op militaire doelen aan de Zuid kust van Engeland, is in den afgeloopen nacht aan de Zuidkust van Engeland, een verkeersknooppunt in het Zuidwesten van het eiland met bommen bestookt. Bij ikrachtige vijandelijke ontlastingsaan vallen in het gebied van Stalingrad; heeft zich de Brandenburgsche 76e divisie in fanterie bizonder onderscheiden. DE WOLGA BIJ STALINGRAD In een breedte van 8 km stroomt de Wolga langs Stalingrad. Op dit punt heeft deze grootste rivier van Europa reeds een 3000 km langen weg van da Waldaihoogten afgelegd om voorbij Star lingrad nog 400 'km steppegebied tot de Kaspische Zee te doorstroomen. Bij Sta lingrad verandert het stroombed van de Wolga geheel van karakter. In zijn ge- heelen bovenloop vertoont dit een ty pisch verschil tusschen den hoogen weste lijken oever en de lage overzijde van de rivier. Vooral tusschen Kazan en Sta lingrad is dit verschijnsel zeer opvallend Stalingrad ligt nog juist op den heuvei- aehtigen rechteroever. De stad strekt zich over een lengte van 20 'km langs de rivier uiit. De Wolga maakt ten zuiden der stad een groote bocht naar het oosten en in de aldus ontstane kromming liggen een. aantal moerassige eilanden. De stad kon zich zoodoende niet aan de overzijde van de Wolga uitbreiden. Ook de talrijke wegen en spoorwegen, die Stalingrad uit westelijke richting be reiken, vinden geen voortzetting over de rivier. Een spoorbrug is niet aanwezig, zooals dat bij de stroomopwaarts gelegen steden. Saratow en Syrsan het geval is. Voor rij verkeer was een brug gebouwd, die aansloot op twee wegen door het moerassig gebied. Deze bereiken na 100 'km iden grooten spoorweg tusschen Astra kan en Saratow, die de groote bocht van de rivier afsnijdt. Voorbij Stalingrad stroomt de steeds breeder wordende Wolga door het ge heel vlakke steppegebied. In* talrijke ri vierarmen vloeit de enorme watermassa voort om tenslotte bij Astrakan de Kas pische Zee te bereiken. (V.P.B.) Japansche vlooteenheden op den Atlantischen Oceaan Het Keizerlijk Japansch hoofdkwartier deelt het volgende sensationeele bericht mede: Een deel van de Japansche vloot- strijdkr achten heeft den Atlantischen Oceaan bereikt en neemt thans deel aan de strategische operaties in nauwe sa menwerking met de vlootstrijdkrachten van de as. Gemeld wordt, dat een Japansche duik boot, die op den Atlantischen Oceaan opereerde, onlangs een bezoek heeft ge bracht aan een Duitsche vlootbasis en vervolgens weer naar de strategische wateren is vertrokken. In het commu niqué wordt er den nadruk op gelegd', dat deze operaties van de Japansche vloot op den Atlantischen Oceaan te' zamen met de Duitsche vlootoperatias op den Indischen Oceaan van zeer groo te beteekenis Zijn, aangezien zulks duidt op een gemeenschappelijk optreden van de Japansche vloot 'en de vloot van de asmogendheden tegen de vijanden van de spilmogendheden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Krachtens de gemeenschappelijke o.or logvoering ter zee door de landen van het idrie-mogendheden-pact hebben Ja pansche oorlogsschepen contact gezocht met de op den Atlantischen Oceaan ope- reerende formaties van de strijdkrachten van de spil. Nadat Duitsche vlootstrijd krachten reeds sinds Japan's deelneming aan den oorlog met Japansche eenhe den op den Indischen Oceaan samenge werkt hebben, is door het verschijnen van Japansche duikbooten thans voor hét eerst ook op den Atlantaischen Oce aan een samenwerking tot stand geko men. Deze gebeurtenis is met betrek king tot de krijgsverrichtingen van fun- damenteele beteekenis. Ben der Japan sche duikbooten is naar een Duitsdh. steunpunt uitgestuurd en inmiddels weer naar haar operatie-gebied vertrokken. Itallaansch weermacht sbericht Gibraltar uit da lucht bestookt Het 851e communiqué van het Italiaan sche opperbevel luidt: De gevechten om Stalingrad. Infanterie in stormaanval op Stalingrad, leder huis is een vesting(P,K, Sieboldt P BZ'R Pax Holland s) In Egypte artillerievuur en bedrijvig heid van luchtformaties. Vannacht heb ben onze lange afstandbommenwerpefs de basis Gibraltar aangevallen. Branden werden veroorzaakt in de doelen. Alle vliegtuigen keerden op hun basis terug. DE GEVECHTEN N STALINGRAD Een strijd op de puinhoopen De gevechten om de stad Stalingrad woeden nog in alle hevigheid voort. De toestand aldaar wordt gekenmerkt door een langzaam terrein winnen van de Duitsche troepen- in een strijd om stra ten en huizen, zooals die in de moderne oorlogsgeschiedenis, ook in dezen oorlog, nog niet is voorgekomen. De gevechten zijn van een hardnekkigheid, en men mag wel aannemen tevens van een wreedheid, zonder weerga. Ook verge lijkingen met den strijd om Sebastopol schijnen niet geheel juist. Toen gold het buitengewóón hevige gevechten in het gebied van een zeer sterk verdedigde stad, doch de strijd om de stad zelf was een aangelegenheid van betrekkelijk kor ten duur. In tegenstelling hiermee nemen de gevechten dm en in Stalingrad aan hevigheid en taaiheid toe bij eiken stap voorwaarts der aanvallende troepen. Van daar de lange duur van. denstrijd Blijkens fnontberichten voltrekken de gevechten zich op het oogenblik eigen lijk op de puinhoopen van de stad. Reeds in vroegere stadia van den slag om Stalingrad heeft het Duitsche luchtwapen door regelmatige aanvallen van sterke formaties en later de artillerie door het vuren van alle kalibers, aanzienlijke ver woestingen aangericht. De verbitterde ge vechten in de stad zelf hebben het werk der vernieling in snel tempo voortgezet. Berichten uit MgsIcow'. spreken reeds van een slag op de ruïnes, welke uiteraard den verdedigers groote voordeden biedt en anderzijds den aanval in de door tot ontploffing gebrachte mijnen nauwelijks begaanbare straten buitengewoon be moeilijkt. Daarenboven nemen de bol sjewisten, ervaren als zij zijn in de - tactiek van juist deze verdedigingsge vechten, alle middelen te baat, om hun positie 'in Stalingrad te handhaven. Sterke mijn versperringen zijn aangebracht voor de tot vestingen geworden verdedi gingscentra, in de ruïnes van de huizen blokken en verwoeste fabrieken, waar bovendien talrijke lichte en middelzware stukken geschut staan opgesteld. Ook Sowjet-Russische artillerie aan den Oos telijken oever van de Wolga mengt zich in den strijd. Voorts wordt de toestand bij Stalin grad gekenmerkt doof onverpoosde Sow1- jet-Russische aanvallen ten Noorden van de stad, in dat deel van het Duitsche front, dat met een grooten boog naar het Oosten het eigen front in de stad 'beschermen moet. Deze aanvallen worden ondernomen met aanzienlijke krachten en materieel. De gevechten in de stad schij nen er tol: dusver echter niet door te zijn geïnfluenceerd en verder dan tot kleine deuken in de voornaamste strijd- linie zullen de Sowjet-troepen niet zijn gekomen. Men neemt aan, dat de weersomstan digheden voorloopig niet van beslis- senden invloed zullen zijn op de ge vechten in dezen sector, althans wat het Duitsche front betreft. Algemeen wordt namelijk verwacht, dat in de af geloopen weken de achterwaartsche ver bindingen van de Duitsche legers uit gebreid, resp. hersteld zijn, zoodat de Duitsche verzorging met reserves en materieel zo,o regelmatig mogelijk ver kropen kan. DE EMIGRANTEN EN ZWITSERLAND J Naar wij in de Frankfurter Ztg. lezen heeft bondsraad von Steiger, hoofd van I het departement -van justitie en politie Dinsdag te Bern het standpunt van de £witsersehe regeering uiteengezet inzake de vraag of en hoeveel emigranten Zwit serland moet opnemen. Meeningsverschil- Ien hierover waren veroorzaakt door het feit, dat in de zomermaanden van Frank rijk uit groote aantallen politieke vluch telingen de Zwitschersche grens hadden overschreden. Bondsraad von Steiger ver klaarde, dat sedert het voorjaar van 1942 vooral uit Nederland en België een aan drang van vluchtelingen begonnen was, reden waarom de bondsraad op 4 Aug. besloten had terug te keeren tot de verordening van 1939 krachtens welke emigranten naar de grens moeten wor den teruggeleid. Hierdoor was de stro,om uit België en Nederland gestopt. Daaren tegen was uit onbezet Frankrijk een nog grooter stroom komen opzetten, waarmee per dag een tachtig honderd vluch telingen binnenkwamen. De bondsraad stelde zich op het standpunt, dat het asylrecht vrij en onafhankelijk, maar niet als juridische verplichting moet worden toegepast. Hier werd het kader van het begrip asylrecht te buiten gegaan door de grensoverschrijdingen op groote schaal welke bovendien een gevaar beteekenden voor de binnenlandsche veiligheid des lands. De mogelijkheid de vluchtelingen naar andere landen te doen doorreizen, was bijna geheel verdwenen. In 1942 hebben slechts 30 vluchtelingen een door- reisvergunning naar de Vereenigde Sta ten, 31 naar Brazilië en vijf naar Argen tinië gekregen. Het aantal vluchtelingen van voor den oorlog, 7100, was tot 30 Juli 1942 met 1200 gestegen. Thans her bergt Zwitserland reeds 9600 vluchtelin gen, daargelaten de 12.000 in Zwitserland geïnterneerde Polen. Gelet op de alarmeerende berichten van de laatste dagen, aldus von Steiger, acht £e bondsregeering uitbreiding van de militaire politie noodzakelijk. De vluchtelingen, die reeds illegaal het land zijn binnengekomen, moeten eerst in ontvangstkampen worden onderge bracht, daarna in arbeidskampen worden verplieht tot arbeid in het nationale be lang. Donderdagavond is te Helsinki een of ficieel© verklaring uitgegeven; waarin on der andere de onveranderde richtlijnen der" buitenlandsche politiek- van de Fin- sche regeering naar voren zijn gebracht, zooals die 'bij verschillende gelegenheden door leidende Finsch© staatslieden zijn vastgelegd. In verband met de van ze kere zijde in pers en radiouitzendingen afgelegde verklaringen, voljgiens welke het gezantschap in Washington had mede gedeeld dat Finland' naar een afzonder lijken vrede met de Sovjetunie streeft, wordt verwezen naar die onveranderde buitenlandsche -politiek van Finland. Dien aangaande wordt verklaard* dat al der gelijke verklaringen en conclusies onjuist en ongegrond %ijn. De regeering van Ecuador zou bevel hebben gegeven den opperbevelhebber van de luchtmacht kolonel Jorge Paez, te prresteeren. Jorge Paez wordt er van beschuldigd op' Zijn reis naar de Ver. Staten, waar hij voor rekening van het leger vliegtuigmateriaal zou koppen, een groot bedrag aan geld verduisterd te hebben. Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 19 31 Morgen (Zondag) ion on 7.33; zon onder 19.29 Maandagzon op 7.34 zon onder 19.27" Tusschen zonsondergang en zonsopgang mpet worden ver duisterd. Maan onder 10.32; op 21.06. Maandag Maan onder 11.37; op 21.35. Laatste kwartier Vrgdag 2 Oct Nieuwe maan Zaterdag 10 Oct. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Volle maan Zaterdag 24 October. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 26 Sept. niet meer geldig: 48 brood, beschuit, vleesch, aardappelenmelktabak, cigaretten, 51 res. (taptemelk). De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Woensdag 30 September: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toiletzeep. Over de gevechten op Madagascar is Donderdagavond te Vichy hét volgende officieel© communiqué uitgegeven: De heroïeke strijd op Madagascar wordt voortgezet. Tananarive is op den 23en September om 17 uur door de Britten bezet. De inneming van de hoofdstad door 'den vijand na veertien dagen on- gelijken strijd sluit de eerste étappe van den tegenstand af. Ondanks den val van Tananarive bereiden onze troepen zich er op voor den tweeden sector van het eiland met dezelfde heldhaftig© zelf* verloochening te verdedigen. „WAT OP HET SPEL STAAT" Artikel van clr. Göbbels in „Das Eeich" Minister Göbbels schrijft in het week- blad Das Reich onder het opschrift „Wat op het spel staat" een artikel waarin hij zegt, dat de oorlog de diepere be teekenis heeft, dat hij den grondslag van het bestaan' der volken opnieuw, regelt. Alle oorlogshandelingen moeten hierop worden gericht, wil ide oorlog niet zijn uitgangspunt en doel verliezen. De minister betoogt, dat men de Duit sche regeering niet kan- verwijten, dat zij in dezen oorlog ooit tegen genoemde stelling heeft gezondigd. Zij heeft zich 1 steeds beperkt tot 'een omschrijving van haar oogmerken in dien zin, dat zij strijdt voor de vrijheid, de onafhanke- lijkheid en de noodige leef- en beweeg- j ruimte voor haar volk. De meeste oorlogshandelingen zijn haar j rechtstreeks opgedrongen. Haar offensie- 1 ven vonden steeds hun oorsprong in den j national©!! wensch tot zelfverdediging en na de nederlaag van den vijand onder scheidde zij zich eveneens door gematig de beperking van haar eisehen. die uit sluitend waren gericht op het zuiver doelmatige -en onmiddellijk gewenschte. Daaruit valt ook te verklaren, aldus dr. Göbbels, dat de oorlog door Duitsch- land zonder eenig wraakgevoel gevoerd is en wordt. De oorlog is voor ons een te ernstige zaak, dan dat wij hem zou den toevertrouwen aan brieschende heet hoofden. Niemand zal ons kunnen aan wrijven, dat wij de ontbinding, vernie tiging en oeconomische of physieke li quidatie van een volk, dat voor onze wapens is bezweken, als oorlogsdoel heb ben geproclameerd. Als voorbeeld vermeldt dr. Göbbels hier de behandeling van Frankrijk te Compiègne, die volgens hem zoo gema tigd was, dat zij ongeveer het tegendeel vormde van datgene, wat vriend en vij and hadden verwacht. De redenen daarvan liggen voor de hand. Geheel afgescheiden van het feit, dat een ander optreden toch eigenlijk niet te rijmen zou vallen met ons volkska rakter, voelen wij ons in den oorlog nog steeds in zekeren zin verantwoor delijk tegenover - den toekomstige» vre de. Wij vergeten nimmer, dat de vol ken van Europa ook na dezen oorlog nog steeds in een volkomen nieuwe orde ning van hun belangen, weer naast elkan der moeten1 leven. De oorlog is niet het normale, maar het abnormale. Woede en wraak zijn in den regel slechte raadge vers. Toen deze oorlog begon, aldus dr. Göbbels, beseften wij ten slotte waarom •het zou gaan. Wij hebben den blik nog slechts voorwaarts gericht, maar nooit meer terug. Wij weten precies, waar onze kans ligt, wij behoeven nog slechts te lepren inzien, waar voor ons het ge vaar dreigt. Wij hebben te doen met een tegenstander, die geen middel zal schu inen om ons te verpletteren. Daarom mogen wij ook onze kracht niet voor een deel ongebruikt laten, als wij ons tegen hem verweren. Een enkele uitbarsting nu en dan van de Britsch-Joodsehe wraakfantasie vatten wij niet al te tragisch op. Wei zien daarin niet slechts een uitling van woede en wraakzucht, maar ook van onmacht Wij hebben onze tegenstanders steeds te rech ter tijd onderkend. De wapenen vormen den besten waarborg tegen overmanning Onze moeders weten thans, waarvoor haar zoons ginds strijden en onze vrou wen, waarvoor haar mannen aan het front staan. Iedere arbeider en elke boer beseffen ten volle, waartoe hij den hamer zwaait en den ploeg door de aarde drijft Millioenem kinderen kijken ons aan. In hen ziet de vijand onze toekomst en in hen wil hij haar vernietigen. Uit den mond van den- vijand hebben wij verno» men, wat op het spel staat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1