DE GOUDEN VALLEI xWxxxx RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 26 September HILVERSUM 1. 415.5 M. 7.15 Volksliedjes door het Meistersex tet; 7.30 BNO: Nieuwsberichten; 7.40 Op timistische ochtendiklanken8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Werkelijkheid en verbeelding, causerie; 8.50 Cello-soli met pianobegeleiding; 9 Populaire orkestmu ziek; 9.30 Spiegel van den dag; 9.40 Populaire orkestmuziek; 10,00 Viool- en pianosoli; 10.30 Naar den grond terug; 10.45 Ensemble Jaok der Kinderen; 11-30 Pianovoordracht; 12 Almanak; 12.05Frans Wouters en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Amu sementsorkest; 13.45 Reeks „Arbeids dienst: Karakter"; 14 Parijsch Symphonie- orkest; 14.30 Europeesche tijdschriften- schouw; 15 Bonte Middag; 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 17 Gi taarvoordracht; 17.30 „De vliegende Hol lander"; 18 Orkest Gregor Serban en solist; 19 Als ik 'tvoor't zeggen had; 19.15 Perpetuum mobile; 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: De wereld- meening uit den aether geplukt; 19.50 Hier spreekt Mahatma Gandhi; Van20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken; 20.15 Stedelijk orkest van Maastricht; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Operette in 15 minuten; 22.15 U raadt wie wij laten spelen; 23.15—24 Een vroo-' lijk dansje. HILVERSUM II. 301.6 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Groot orkest; 8.00 Brandende kwesties, causerie; 8.15 Schoon klaart de dag! 8.30 BNO: 'Nieuwsberich ten; 8.40 Piano en orkest; 9 Populaire gram.; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.30 Af wisselend spel en zang; 10 Godsdienstige uitzending; 10.30 Zang met pianobegelei ding; 11 Voor de jeugd; 11.20 Matrozen- koor; 11.30 Klassieke gram.; 12.30 Pro gramma-overzicht; 12.35 Wij trekken langs de bane,; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Streekcultuur 13.30 Cello en piano; 14 Godsdienstige uitzending; 14.30 Zang en piano; 15 De hoofdstormer van den N.J.S., C. van Geelkerken spreekt tot de jeugd; 15.15 Luisterspel voor de jeugd; 16 De Haag- sche Zangschaar; 16.15 Ensemble Willy Kok; 16.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 17 Voor de binnenschippers; 17.15 Italiaansche volksliedjes; 17.30 Kwar tier van1 den Arbeid; 17.45 Orgelconcert; 18 De NSB antwoordt; 18.15 Orgelcon cert; 18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Spiegel van den dag; 18.50 BNO: Gro- ningsch praatje; 19 Groeten aan Neder iandsche zeelieden; 19.30- Nederiandsche volksklanken; .Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken; 20.15. Van de eene melodie in de andere; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Militair overzicht; 22.10 Avondwijding; 22.20—24 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS Zaterdag 26 September Ernstige muziek. Het stedelijk" orkest van Maastricht, o.l.v. Carel Haack m.m.v. Jean Franssen, orgel, concerteert om 20.15 uur over den zender Hilversum I. Er worden wer ken uitgevoerd van Joseph Jongen, Alex Voormolen, Arthur Meulemans en Dir. Joh. Wagenaar. Lichte muziek. Om 11.30 uur over Üen zender Hil versum II hoort u een programma van Nederiandsche volksklanken. Godsdienstige uitzendingen. 10 uur: Morgenwijding, 14 uur: Bij bellezing door ds. G. J. van Dingstee te Pijnacker en om 22.10 uur: Avond- Van bitse woorden hebben we umk bercuw, van zwijgen moor zelden, van zachte woorden nooit. Feuilleton wijding. Deze uitzendingen zijn over den zender Hilversum II. Cultureele uitzendingen De Europeesche tiidschriftenschouw kunt u om 14.30 uur over Hilversum I beluisteren. Agrarische uitzendingen. Om 19 uur (Hilversum I) spreekt Dirk van den Hul over „Zee in den schemer avond". Voor de jeugd. I Om 15.30 uur (Hilversum II) hooren jullie weer de uitzending „Dichtende Jeugd" onder leiding van J. van Kers- a bergen. Arbeidsdienst, j De heer M. Meuldijk spreekt om 13.45 uur (Hilversum I) in den reeks „Ar- beidsdienst" iover „Karakter". „Dag van de jeugd" Ter herdenking van den „dag van den ouden jeugdstorm" op Zaterdag 26 Sep tember wordt de Nederiandsche jeugd in staat gesteld via de radio eénige hoogtepunten van dien dag mede te' he ieven. J Deze dag, die voor de jeugd in het algemeen en voor de j-eugdstormers in het bijzonder van groot belang is, om dat zij ons de oprichting van den jeugd- j storm nu acht jaar geleden in herin- i nering brengt, wordt ingeluid te 8.15; over den zender Hilversum II klinkt het lied „Schoon klaart de jdag"; Neerlands jeugd zendt een groet aan de stormers, die aan het Oostelijk front strijden; 12.35 „Wij trekken langs de banen", een over zicht van (het werk van de stormstersi in den Nationalen Jeugdstorm; 15—15.15 de hoofdstormer C. van Geelkerken spreekt tot de Nederiandsche jeugd; 15,15 —16: „Paddetje, de scheepsjongen van Michiel de Ruijter", een groot luisterspel voor de jeugd, naar het gelijknamige op het jeugdcongres te Weimar bekroon de congresboek van Johain Been; 16—16.15 „Toe dan jongens, handen uit de mou wen", de Haagsche zangsdhaar zingt voor de microfoon; 18.40—18.50: „Spiegel van den dag", reportage van de kransleglg'ing op de graven van een Duitschen 'en een Nederlandschen soldaat op 'den Grébbe- berg, door den jeugdstorm. Uitzending van de rede, gehouden door den staf chef van den Nationalen Jeugdstorm, op- per-banheeb Quispel, tijdens deze pleeh- tigheid. 432100 Dat gironummer van ons fonds, dat is eengemakkelijk te onthouden nummer: 432Ï00. U telt'maar van 4 naar 0- Boven dien,' de som: der cijfers is 10. Als u dat eenmaal in. de gaten houdt, dan ver geet u Ihet niet meer, dan weet u direct, 432100 dat is- -het gironummer van het verzórgingsfonds. Maar landgenoot, dan ooik niet ver-, geten geregeld op dit nummer te storten. U weet het, ons verzorgingsfonds maakt het mogelijk geregeld pakketten.' naar het Oostfront te zenden. Pakketten mét boeken, tijdschriften, schrijfbenoodigdbe- den, sigaretten, tabak, sigaren, versnape ringen en nuttige gebruiksvoorwerpen, alles voor onze dappere O ostfrontstrijiders 432100. Begint u met deze cijfers op te schrijven; en in uw notitieboekje en op een lOverschrijfbiljet voor de giro. Door dit laatste versterkt u meteen het verzorgingsfonds van het vrijwilligersle gioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. RECHTZAKEN 22 door Emma Hoogwerf Zou Nan nu iets tegen hem zeggen, of zou zij óók weigeren hèm de hand ite geven? Zij was Zeer bleek, maar impulsief stak ze hem de hand toe, terwijl ze zei: Goeden-dag, Albert! Een lo ogenblik hield hij die vast in de zijne gesloten; toen vroeg hij: Als ik je onrecht heb aangedaan, vergeef het mij dan, Nan! En in het zadel springend, reed. hij ijlings weg. Hij was dien dag geen opgewekt ge zelschap voor zijn neef; maar steeds achtervolgde hem dan ook de blik van Nan en klonken haar woorden hem nog na in de ooren: Laten die vier weken van samen leven voor mij spreken! HOOFDSTUK XI.. Francine, op welk uur zei Max ook weer, dat hij Albert wachtte? Niet op een bepaald uur, tante, maar Albert had geschreven, dat hij in j Naar het Hongaarsche telegraafagent- I schap meldt, heeft de Rijksregent, admi- t raai Horthy, Woensdagmiddag den Duit schen ambassadeur in Turkije, Franz v. Papen, die zich op doorreis in Honga rije bevindt, ontvangen. Na de audiëntie was gezant von Papen aan een déjeuner 1 de gast van den Rijksregent en diens gemalin. Woensdagmiddag heeft admi raal Horthy ook Vittorio Mussolini in audiëntie ontvangen. De Rijksregent h©eft dezen bij die gelegenheid een hooge on- derscheiding uitgereikt. 1 den loop van den avond wel komen zou. Is Max naar het station gegaan? Ja, hij is gaan kijken, of Albert j ook soms met den trein van half zes kwam. j ('ij 1 Ik hoop het maar! Mevrouw Korteweg was een lange, slanke vrouw1. Ze zag er veel jonger uit, dan ze in waarheid was en begon, op een toon, of ze meer tot zichzelve, dan tct haar nichtje sprak: Ik hoop maar, dat Albert niet in zco'n rustelooze stemming zal wezen. Ik geloof, dat zijn Afrikaansche reis hem geen goed heeft gedaan. Max schijn,t juist des té meer ingenomen met „Schoon zicht", nu hij zoo'n tijd van huis is geweest! Als ik Albert niet zoo goed kende, zou ik meenendat hij een ongelukkige liefde had. Heeft Max j^ daar wel eens van gesproken? Neen, nooit. En ik geloof, dat u bij Albert daar ook niet bang voor hoeft te zijn: Hij is immers een vrouwenhater? Och, dat heet maar zoo! Ik zou in- tusschen wel willen, dat hij trouwde. Financieel kan hij het goed doen en hij zou gelukkiger zijn, als hij een lief vrouwtje en een gezellig tehuis had, I dan dat hij steeds ronddwaalde over de wereld 1 Ze zijn nu pas negen maanden hier en nu is hij al weer in Frankrijk Italië en Noorwegen geweest! Valsche beschuldiging van sabotage „Wat deze verdachte heeft gedaan, is niets meer of minder dan een verkapte moordaanslag", zei de officier van jus titie bij de rechtbank te Alkmaar in zijn requisitoir tegen, den 34-jarigen kantoor bediende, die terecht moest staan we gens een valsche aangifte. Verddchte had reeds geruimen tijd on- eenigheid met een 22-jarigen kleerma ker, eveneens wonende te Alkmaar. Uit wraak voor een hem aangedane belee- diging, schreef hij op 29 Juni een bTief aan den Ortskommandant te Alkmaar, waarin hij hem waarschuwde, dat de kleermaker een gevaarlijk persoon was, die niet langer vrij mocht rondloopen. De brief tjkte verdachte op zijn kan toor en denzielfden avond deed hij hem aan het woonhuis van den Ortskomman dant in de bus. Dien avond nog werd de kleermaker gearresteerd en door de Feldgendarmerie opgesloten, als verdacht van sabotage. Gelukkig kon hij echter volkomen zijn onschuld bewijzen en te vens sprak hij het vermoeden uit, dat de valsche aangifte door verdachte was gepleegd. De officier van. justitie noemde het gedrag van verdachte uiterst geraffi neerd en laf, en hij richtte een geluk- wensëh tot den kleermaker, dat deze had kunnen aantoonen, dat van de be schuldigingen geen woord waar was. „Wat u Iheeft gedaan is niets meer en niets minder dan een verkapte moord aanslag; u heeft den kleermaker will'en laten verdwijnen. Gelukkig heeft de Duit- sche overheid deze beschhulidiging niet eenvoudig voor waar aangenomen, maar had Zij dit wel gedaan, dan wias u voor het leven van den kleermaker verant woordelijk geweest". Voor deze aangifte staat in het Wetboek van Strafrecht drie jaar gevangenisstraf maximum, maar was er een hoogere straf aangegeven, dan zou ik die zeker tegen u geëiseht heb ben. Nu was de eisch drie jaar. Zwarte handel in zilveren muntstukken De Utrechtsehe recherche heeft negen personen aangehouden, verdacht van han del in ziiveren muntstukken. Na verhoor zijn vier van hen op vrije voeten gesteld, de overigevijf zijn in hethuis van bewaring opgesloten. D'e geldstukken werden verkocht aan een 25-jarigen kapper, die de munten voor grof geld doorverkocht. Dat voior een rijksdaalder' 15—20 gulden werd be-, taald, was een heèl „normaal", verschijn sel. Het „arbeidsveld" van den man be perkte zich niet tot de Domstad alleen; tot Amsterdam, Haarlem en in het Oosten van het land handelde hij .met de zilveren guldens en rijksdaalders, aan welken handel 'hij„schatten verdiende. Bij een huiszoeking in de woning van den man kwam er alleen al een bedrag van ruim zevenduizend gulden aan guldens en rijksdaalders te voorsdhijn. Aangenomen mag rworden, dat deze som igelds slechts een deel van het „bedrijfs kapitaal". van den kapper was. Uien rechtstreeks van teler gekocht Voor den tuchtrechter te 's-Graven hage heeft zich,: dezer dagen een in woner van Den Bommel (Z.-H.) beurt schipper en grossier in land- en tuin bouwproducten, te verantwoorden gehad voor het feit, dat hij verleden jaar te Nieuwe Tonge een groote partij uien rechtstreeks van een teler had gekocht. De man, die bij /de Nederiandsche groen ten- en fruitcentrale is aangesloten, had kunnen en moeten weten, dat de telers hun uien slechts via de veiling van de hand mogen doen. De tuchtrechter legde den man een boete op van 3000 gulden. Naar vernomen wordt, is de plaatsver vangende Rumeensch min .-president, Mi- hai Antonescu door den Führer in zijn hoofdkwartier ontvangen. Voorts heeft de Führer, eveneens in zijn hoofdkwar tier, den poglavnik van Kroatië, dr. Ante Pavelitsj, ontvangen. U moet maar eens met hem praten, tante. Hij hecht immers zooveel waarde aan wat u zegt? Hij is altijd een lieve jongen ge weest. En toen je oom stierf, was hij als een vader voor Max en als een broer voor mij! Je weet, ik ben maar een paar jaar ouder dan hij en telde pas drie-en-twintig, toen ik weduwe werd. Ja, het klinkt ook altijd zoo grap pig, als hij u „tante" noemt! H^b jullie vandaag prettig gereden, Francine? O, ja, het was heerlijk om weer eens een ritje te maken met Max! Mevrouw Korteweg keek eens naar Francine. De grootste wensoh haars le vens, was, dat zij haar nichtje en aan genomen dochter ook in waarheid tot dochter ^ou krijgen! Sinds Max nu op „Schoonzicht teruggekeerd was, had het er veel van of die wensch in veiwulling zou komen. Mevrouw Korteweg had de jongelui met innige voldoening gadegeslagen, maar ze was te verstandig om er tegen iemand iets van te zeggen; zelfs niet tegen haar schoonvader. Ja, ik vind het ook veel prettiger op „Schoonzicht", als VMax er weer is kindje. Maar luister eens: hoor je daar geen wielgeratel? Ja. Francine schoof haar borduur- VISSCHERIJBERICHTEN Mosselen De'leveringsvoorwaarden en kwaliteils- eischen, die in het seizoen 1942-'43 aan de mosselen worden gesteld, zijn onge- I veer dezelfde als die het vorige seizoen hebben gegolden. Voorloopig zullen slechts twee kwali teiten in de handel worden gebracht en wel B le soort en B extra. De minimum-eischen voor schelpgroot te van B-mosselen zrijn 65 pet. van 55 m.m., 25 pet. van 50 m.m. en 10 pet. vap diverse malen. De mosselen B eerste soort zijn be stemd voor den z.g. verschen handel', de kwaliteit B extra, wordt gereserveerd voor de inleggerijen en deze soort «al eerst mogen worden aangevoerd als de inleggerijen vergunning' krijgen hun be drijf te openen. B extra mosselen moe ten een minimum vischgewicht hebben van 22 k.g., d.w.'z. 100 kilogram ruwe versche mosselen moeten 22 kilogram mosselvleesch bevatten. Dit vleesch moet hard en blank van kleur zijn. Partijen met meer dan 12 pet. tarra en met meer dan 20 p'ct. pokken kunnen wor den afgekeurd. 7 p'ct. tarra wordt niet verrekend. De bepaling van het vleeschgewichtge schiedt door de agenten van Cevemos. De bepaling van hoeveelheid en tarra zal bovendien door de ambtenaren van het Bestuur der Vissc'herijen op de Zeeuw- sche Stroomen worden gecontroleerd. LANDBOUW EN VISSCHERU Onze veevoederpoeitie Zij, die weten, hoe het er met de vee voederpositie thans voorstaat, zullen zich wellicht afvragen, of er in den komenden winter nog wel wat te distribueeren zal zijn. En inderdaad: er zijn nog grond stoffen. die in het komende seizoen voor distributie in aanmerking komen. Défee voorraden zullen echter veel en veel geringer zijn dan in het voorafgaande jaar, terwijl bovendien de kwaliteit der mengvoeders weer belangrijk minder zal worden. Daar men in dezen tijd van scbaarschte aan voortbewegingsenergie de trekkracht van het paard en vooral op de boeren bedrijven onmogelijk kan ontberen, dient het paard onder de huidige om standigheden in alle opzichten voor te gaan. Het krijgt, daarom in het komende seizoen tenminste evenveel als in het afgeloopen seizoen. Wat de varkens betreft, zal er naar worden gestreefd den fokvarkensstapel op het huidige peil te handhavenJiier- voor is voeder uitgetrokken, zij het van zeer matige kwaliteit. De voedertoewij zing voor huisslaehtingsvarkens zal in dien zij wordt verstrekt zeer beschei den -zijn. -Het behoeft geen betoog, dat iedere uitbreiding van den varkensstapel thans toit de onmogelijkheden moet wor den gerekend. Hetzelfde geldt voor het pluimvee. De groote voorraden eiwitrijke kracht- vocrmiddelen, die 'de overheid had op geslagen ten behoeve van het rundvee, de schapen en geiten, zijn thans nagenoeg uitgeput. In den komenden winter mag daardoor geen toewijzing vooir deze dier soorten worden verwacht., De boer zal dus moeten trachten zijn koeien, schapen en geiten zonder mengvoeder door den winter te krijgen. Uit dit alles blijkt, merkt de P.Z.C. op, daf de krachtvoederpositie voor het volgende jaar als zeer zorgelijk moet worden gekenschetst. Door het zoo ra tioneel mogelijk voederen tfan Kuilvoer, voeraardappelen, hooi en stroo, gedroogd gras e.d. zal men moeten pogen het groote tekort aan krachtvoeder aan te vullen. De Landstand en de vrouw Het A.N.P. heeft omtrent de plannen die er ten aanzien van de vrouwen be staan het een en ander vernomen. Er zullen voorlichtingslezingen wo;rden gehouden over onderwerpen als „het raam terzijde en sprong op van haar stoel. Ik zie het wagentje het hek binnenrijden. Kom, laten we Albert tegemoet gaan, Tante! Vlug liep ze het vertrek uit; wat lang zamer gevolgd door mevrouw Korteweg, die in den hall nog opgehouden werd, door een van de meisjes, zoodat Fran cine alleen onder de met klimrozen be groeid portiek stond, die de schoonste omlijsting voor haar regelmatig gezichtje vormden. Albert nam den hoed af en fluisterde tegen Max: Met iederen keer, dat ik haar zie, wordt zij mooier! Ja, dat is zoo! antwoordde de jon gere neef; en dit wel op een toon, dat Albert 'dacht: Wat Nu al? Pas negen .maan den geleden had hij trouw gezworen aan Nan Lester en nu voelde hij zich weer onweerstaanbaar aangetrokken door dit etherisch schepseltje! Welkom thuis! riep Francine en bood hem de wang ten kus, zooals dit eenmaal de gewoonte was op „Schoon zicht", Half-lachende, half-boos zei Max: Albert mag zich wel gevleid voelen door dit warme welkom. Je geeft mij nooit een kus! Met een kleur antwoordde Francine: Dit doen wij niét voor menschen, Ioucm jp PU" den sla op? Juist de slaap kan genezing brengen, doch klaar wakker blijft ge, woeleryi en kreunend. AKKERTJES stillen de pijn, waardoor U kunt inslapen en heerlijk tot rust kunt komen. "AKKERTJES" helpen altijd. Neem,'n.AKKERTJE De Nederiandsche Pijnsfjlier i Als het maïs gaat rijpen. De ryk gevulde kolven op een der velden in de nabfjheid van Alkmaar bieden een fraaien aanblik {Polygoon Kuiper Pax Holland 8 streektype boerderij, aangepast aan de eischen van den modernen tijd", „het tuintje bij de boerderij", „boerenhand- werkkunst" enz. Wat in het verleden levenskrachtig is gebleken, doch door allerlei invloeden van buiten isgeschaad, zal zooveel mogelijk in eere worden hersteld. Delandman' en dé landvrouw moeten er in alle opzichten trotseh op kunnen zijn, „boer" te wezen. Meer ontwikkelde boeren en boerinnen te vormen is mede het doel van den landstand. De boeren meisjes moeten weer leeren zelf te spin nen en te weven, daarom wordt er naar gestreefd, in ieder dorp een- spin- kamer in te richten, waar de boeren vrouwen en -meisjes bij wijze van lief hebberij de weefgetouwen kunnen bedie nen en handwerken kunnen vervaardigen. Het gebruik van electriciteit op de boerderij zal zooveel mogelijk worden bevorderd, want daardoor kan het leven worden veraangenaamd. De vrouw kan zich bezig houden met de verzorging van het tuintje en leeren keuken- en geneeskrachtige kruiden te kweeken. Zoo stelt de vrouwelijke afdeeling van den landstand zich voor haar taak te verrichten ten gerieve van alle vrouwen en meisjes die in deze arbeidsgemeen schap leven. Daarnaast blijft voor de N.S.V.O. de taak over om de landvrouwen en -meisjes te doen medewerken aan de maatschappelijke aangelegenheden van dezen tijd. In ieder dorp zal een vrouw als dorpsboerin worden aangewezen, die de plaatselijke verlangens nader be spreekt met de provinciale landvrouwen leidster. Op haar beurt komen de pro vinciale leidsters eenige keeren per jaar te Utrecht samen, om in dit centrale die wij voortdurend zien. Albert is een vreemde; jij bent altijd hier! Kom mee naar tante Marie, Albert! En ze legde de hand op zijn arm en trok hem mee naar den hall, waar mevrouw Korteweg haar neef ook aller hartelijkst verwelkomde. HOOFDSTUK XII. Gedurende de veertig dagen, die volg den, werd het Albert duidelijk, dat Max nu weer in liefde gloeide voor Fran cine, zoodat, als Nan op hem wachtte, ze vergeefs naar hem zou uitzien. En j had Max haar nu' al geschreven van zijn veranderde gevoelens, of verkeerde ze nog in onwetendheid van zijn ontrouw ?- Hij besloot er zijn neef, bij de eerste de beste gelegenheid, naar te vragen, maar die gelegenheid liet zidh lang wach ten. Max had zijn tijd dan wel zeer be zet! Hij was ineens groote belangstel ling gaan voelen voor zijn landgoed, 's morgens reed hij de boerderijen af met zijn grootvader, die zeer ingenomen was met dezen trek in zijn kleinzoon. Later ging hij tennissen met Francine of hij diende haar tot geleide op bezoeken; na het diner werd er muziek gemaakt of ze gingen naar hel boschje daar dicht bij, om den nachtegaal te hooren, zoo dat Albert hem maar zelden alleen zag. (WiOrdt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2