ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1942 lRIN opgenoi ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: ln Zierikzee "ƒ1.60, elder» ƒ1.90 par kwartaal. Weekabonnementen reep. 13 en 16 cent. Losse nummers 6 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode,'ftZierikzee, Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Kosten, Zierikzee 993TB JAARQAHQ So. 15047 ADVERT BNTIBS AdvertentlSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeel togen 10 oent per millimeter: kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2820 19 koopvaarders gingen de laatste 4 dagen verloren Het Duitsche opperbevel deelde Don derdag in een extra bericht mede: Tusschen Spitsbergen en IJsland vielen Duitsche duikbooten een konvooi aan, dat van Sovjethavens naar Britsche en Amerikaansche havens terugkeerde en uit meer bewakingsvaartuigen dan transport schepen bestond. In hevige dagenlange gevechten met de bizonder krachtige be waking brachten onze duikbooten drie torpedojagers, een hulpkruiser en vijf transportschepen met eën gezamelijke in houd van 50.000 brt. tot zinken. Twee andere schepen werden - door torpedo treffers zwaar beschadigd. Op den At- lantischen Oceaan, voor' Afrika en op de Caraïbische Zee brachten andere duik booten uit konvooien en bij den strijd tegen afzonderlijk varende schepen, 18 vijandelijke koopvaardijschepen, met een gezamelijke inhoud van 75.000 brt., als mede een korvet tot zinkeneen ander schip werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Hierdoor heeft de vijandelijke scheepvaart in de laatste vier dagen 19 schepen met een gezamelijken inhoud van 125.000 brt. en bovendien drie torpedo jagers en een korvet verloren. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS De stad Prisjibskaja veroverd Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Donderdag mede: In het N.W.-deel 'van den Kaukasus heeft infanterie doeltreffend gesteund door artillerie en luchtwapen, na het overwinnen- van taaien vijandelijken te genstand, vèrscheidene domineerende bergruggen bestormd. Het luchtwapen heeft bovendien felle bomaanvallen ge richt op de haven van Tuapse. Daarbij is een vrij groot vrachtschip in brand, geworpen en in de kustwateren een tweede koopvaarder benevens een be wakingsschip beschadigd. Aan den Terek werd in hardnekkigen strijd de stadi Prisjibskaj a ingenomen. In Sta lingrad iduren de verbitterde gevechten in de huizen voort. Bij den afweer van sterke ontlastingsaanvallen uit 'tNoorden zijn 34 sovjet tanks vernield-. De ravi tailleering van den vijand op de spoor lijnen ten Oosten en ten Weken van de beneden Wolga en benzine-opslagplaat- sen bi] Saratow zijn door het luchtwapen opnieuw zwaar gebombardeerd. Ten N.- westen van Woronesj zijn nieuwe vijan delijke aanvallen mislukt. In den cen- tralen frontsector zijn' eigen aanvalson- dernemmgen met succes verloopen. Tegenaanvallen van den vijand bij Rzjef werden afgeslagen. In den Noordelijken sector van het front behaalden de eigen aanvallen ten Zuiden van het Ladoga- meer, ondanks hardnekkigen vijandelijken tegenstand en vergeefsche tegenaanvallen verder terreinwinst. Aan het Oostelijk front zijn gisteren 62 vliegtuigen neerge schoten; twee eigen vliegtuigen worden vermist. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht brisant- en brand bommen geworpen op eenige plaatsen in het Noord Duitsche en Deensche kust gebied. De bevolking leed verliezen. Tien Britsche bommenwerpers werden neerge schoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben in den nacht van 23 op 24 Septem ber voor den1 oorlog belangrijke doelen in het graafschap York, in midden En geland gebombardeerd. Itallaansch weermacht jbericht Het 85e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel maakte gisteren bekend Bedrijvigheid van artillerie en verken ningselementen aan het Egyptische front. Op de Middellandscbe zee zijn tijdens een aanval, waartoe pogingen onderno men' waren, door vijandelijke torpedo- vliegtuigen op een van onze konvooien, dat ongedeerd zijn route vervolgde, twee toestellen in zee gestort door het afweergeschut van het escorte. Duitsche jagers hebben twee Spitfires neergescho- teneen boven Malta en een boven Kreta. Vijandelijke vliegtuigen hebben gister avond mitrailleur vuur gericht op de stad Trapani en het eiland Colombaia. Er viel een doode en 9 gewonden. Eenige bom men werden geworpen op den weg van Gela naar Licata. Bij Porto Empedocle is een Britsch toestel, dat getroffen was door afweervuur, brandend neergestort' Gemotoriseerde Italiaansche colonnes trekkeii in het Don gebied, over een rivier via een door luchtafweergeschut beveiligde pontonbrug. (Orbis Luce Bolland Pax Holland s) DE WORSTELING OM STALINGRAD Vrouwen en kinderen worden weggezonden De strijd om Stalingrad heeft twee gezichten, dat vbn de verdediging- en dat van den aanval, aldus schrijft de „Deut sche Ztg. i. d. N.". De aanval der Duit sche troepen dringt steeds dieper door in de ongeveer 20 km lange stad. Om de Sowjet-vernieiingsgroepen nog meet vrijheid te geven voor niets ontziende verwoestingen, heeft de Sowjet-legerlei ding bevolen, dat alle nog in Stalingrad aanwezige vrouwen en kinderen onmid dellijk hun yvoningen moeten verlaten en naar den anderen oever van de Wolga moeten worden gebracht. Alleen de vrouwelijke leden der strijdende groepen mogen in de stad blijven. De stadsdeelen Barrikadi en Spartakowa zijn, volgens een Moskousch bericht, nog slechts puin- hoopen, die door de Sowjet-troepen zijn „ontruimd". In werkelijkheid, aldus schrijft de „Deutsche Ztg.'' zijn deze stadsdeelen natuurlijk in felle gevechten stormender hand genomen. Over den verdedigingsstrijd in het Noorden van Stalingrad wordt in een Duitsch frontbericht gezegd: „Wij ver dedigen het Noordelijke front, onze wig naar de Wialga, tegen onophoudelijke Sowjetaanvalien. Deze aanvallen zijn de voortzetting van de in de weermachts- berichten steeds weer vermelde So wj et- pogingen," om bij Woronesj diep in de Duitsche linkerflank door te dringen". In den afleidingsstorm zijn reeds bijna 500 Sowjetvechtwagens verloren gegaan. Thans probeert de Sowj et-leiding met een voor dezen oorlog zeer ongewone opeenhoping van artillerie een doorbraak tot het ont zetten van Stalingrad te bewerkstelligen. Door het dagelijksche ingrijpen der Duit sche luchtmacht hebben de Sowj et troepen niets kunnen bereiken. SOVJETS EISCHEN EEN TWEEDE FRONT Spanning in de Britsch-Sosjet- Russisohe betrekkingen Maiski, de Sowjet-ambassadeur te Lon den, heeft tijdens het jongste weekeinde, blijkens een bericht van den Londenschen correspondent van het Zweedsche dag blad „Aftonbladet" opmerkelijke uitspra ken gedaan in twee redevoeringen. Maiski noemde de Amerikaansche troepen veel strijdlustiger dan de Engelschen, die be angst zijn voor een herhaling van het drama van Duinkerken. Na aldus Ame rikanen tegen Britten te hebben uitge speeld, verklaarde Maiski, dat de Gealli eerden thans nog de mogelijkheid zouden bezitten het initiatief aan zich te trek ken; binnen eenige weken zou het daar toe echter'te laat zijn. Hij voegde daar aan de'openlijke bedreiging toe, dat'de Engelschen niet moesten rekenen op sa menwerking met de SowjeL-Unie na den oorlog, wanneer zij de Sowjets thans in den steek laten. Voorts verneemt „Aftonbladet" uit Londen, dat een „niet nader genoemde diplomatieke bron" een scherpe waarschu wing aan de Britsche en Amerikaansche regeering heeft- gericht, den waren toe stand niet te miskennen. Deze „niet nader genoemde diplomatieke bron" is ongetwijfeld de Sowjetambassadeur Maiski. De waarschuwing heeft tot doel, aldus de correspondent van het Zweedsche blad, aan de Geallieerden te verstaan te geven, dat de Sowjets den Duitschen druk niet lang meer kunnen weerstaan, wanneer men hen verder alleen zou laten strijden. De noodzaak der-vorming van een tweede front in Frankrijk; België of Nederland is nimmer noodzakelijker geweest dan thans. Daartegenover oteil men zich in Brit sche regeeringskringen volgens „Afton bladet" op het standpunt, dat aan Molo- |OiV tijdens "zijn bezoek te Londen in be- ginsel de vorming van een tweede front is toegezegd, maar dat daarbij geen datum is vastgelegd; men heeft zich tegenover de Sowjets verplicht een tweede front te vormen, zoodra de mo- I gelijkheid daartoe zou bestaan. Op het oogenblik zou dit niet het geval zijn, wel licht over een jaar. Behoudens de dreigende woorden van Maiski kan als blijk van ontstefnming aan Sowjetzijde nog worden vermeld, dat door de Sowjet-ambassade te Stockholm een artikel van den Joodschen schrijver IIja Ehrenburg is verspreid, waarin deze bolsjewistische auteur zich 'scherp keert tegen de Britsche berichtgeving over den strijd aan het Oostfront. De Sowjets, al- \dus Ehrenburg, zijn niet gebaat met ro mantische verhalen over stoute stukjes van Kozakken in het Kaukasusgebied, doch alleen met militaire hulp en wel terstond. Dat een dergelijk oritisch ar tikel jegens de Engelsche bondgenooten doior een Sowjet-ambassade in een neu tralen staat wordt verspreid, is een niet mis te verstaan symptoom van de span ning in de Britsch-Bolsjewistische diplo matieke betrekkingen. ARBEIDSKRACHTEN NAAR DUITSCHLAND Langere werktijden in Nederland De leider van de Hauptabteilung Sociale Verwaltung van het Rijkscommissariaat Président dr. Boening, heeft 'ji principieels uiteenzetting gegeven aangaande het vertrek van vele Nederlandsche arbeiders naar Duitschland, waaromtrent juist de zer dagen nogal onzekerheid blijkt te bestaan. Vóór eind October zal een vastgesteld aantal, waarvan een deel door de ge- i dwongen inkrimping van het bedrijfsle ven toch werkloos geworden zou zijn, voor plaatsing 'buiten de landsgrenzen worden aangewezen. Mede omdat de „Auftragsverlagerung", waar mogelijk, onverminderd wordt voortgezet, zullen vele bedrijven1 moeten overgaan tot we derinvoering van de 48-urige of zelfs tot invoering van een 54-urige werkweek.' Na het sluiten van de z.g. Saukel- actie, die ten doel had 30.000 metaal arbeiders naar Duitschland over te bren gen, is de uitzending van Nederland sche arbeidskrachten niet stopgezet. De hier voor de eerste maal toegepaste me thode, n.l. de bedrijven „uit te kammen" in plaats van een beroep te doen op de arbeidsreserve, is verder toegepast en voorioopig is, naar dr. Broening ver klaarde, het eind nog niet in zicht. Hoe ver dit tenslotte zal gaan, is niet te overzien: hoe langer de oorlog duurt, des te meer zal het economisch appa raat moeten worden ingekrompen èn des te meer werkkrachten zullen dus vrij komen. Er zijn op het oogenblik nog vele werkloozen in Nederland. Behalve de 50.000 man, die als zoodanig geregi streerd staan, zijn er nog 20.000 zgnf 0-uur-werkers, eenige tienduizenden short- time-werkers en meer dan 30.000 man in de werkvemiimingskampen. Een groot deel der hier genoemde algeheel-werk- loozen is wegens zijn gezondheidstoe stand miet zoozeer geschikt voor het wer ken buitenlands, idat immers vaak huis vesting in barakkenkampen met zich brengt. Dit is de reden, dat thans de meer valide werkers voor plaatsing in Duitschland worden aangewezen. Zoowel van de bedrijven als van -de arbeiders wondt thans verwacht, dat zij ook wat arbeidsintensiteit be treft gelijke prestaties leveren als Duitsch land. Wanneer overal op zijn minst de 48-urige doch liefst een 54-urige werk week werd ingevoerd, kunnen de fabrie ken een belangrijk contingent arbeiders afgeven, dat zij dan weer kunnen aanvul len uit de hier te lande aanwezige oudere en voor uitzending ongeschikte werk krachten. Het bedrijfsleven behoeft dus niet te stagneeren. Wel moet verwacht worden, dat ook het openbare leven aan deze beperking niet ontkomt. Bij d e o v er.h e i d s d i e n- steni bijvoorbeeld zijn nog vele jonge measchen werkzaam, idie volstrekt in staat moeten worden geacht, in Duitschland handenarbeid te verrichten. Dr. Boening spTak hier de hoop uit, dat dit zal kun nen geschieden zonder gebruik te maken van de dienstplichtverordening,' welke overigens tot dusver slechts in -600 ge vallen gehanteerd behoefte te worden. Een ernstig woord wilde dr. Boening nog spreken over de mentaliteit van den Nederlandschen arbeider. De Duit sche autoriteiten huldigen ide opvatting ren dit is zeer onlangs nog weer eens in >een rondschrijven aan de verschillende instanties in Duitschland in herinnering gebracht idat, waar van den Nederland schen arbeider een absoluut gelijke prestatie wordt verlangd als van den Duitschen, zijn behandeling .ook volko men dezelfde moet zijn. Moet de Duitscher ides Zondags wer ken, dan gaat het niet aan, dat de Ne derlander thuisblijft, krijgt de Diuitscher extra bonnen voor het een of ander, 'dan' deelt ook zijn Nederlandsche ar- beidskameraad in dit voordeel. Daarom valt het te betreuren, dat er in het algemeen gesproken hij de Nederland sche werkkrachten zulkeen lauwe hou ding valt waar te nemen. In het bijzon der zal niet langer geduld kunnen wor den, dat Nederlanders bij de minste aan leiding hun contract verbreken en op den trein naar Nederland stappen. Hun arbeidsvoorwaarden zijn zoodanig, dat zij er, vergeleken bij hun laatste werkkring in Nederland, stellig niet op achteruit zullen gaan, noch wat loon, noch wat sociale omstandigheden aangaat. OPROEPING VOOR DEN ARBEIDSDIENST Arteidsdienstplicht voor ambtenaren beperkt Ih artikel 4 van het arbeidsdienstplicht- be&luit is een wijziging aangebracht, waar door de secretaris-generaal van alge meen© zaken bevoegd is personen, die gebaren zijn op af ma 1 Oetober 1924 tot medewerking aan een onderzoek voor hun geschiktheid voor den arbeidsdienst en tot het vervullen van hun arbeids plicht op te roepen. Tot dusver werden voor den Neder landschen Arbeidsdienst, buiten de vrij willigers slechts bepaalde groepen van personen opgeroepen, bijv. de studenten en zij, die in overheidsdienst wilden treden. Thans is deze oproep uitgebreid tot alle personen zander Ónderscheid. In velband met de beschikbare ruimte in de kampen zullen allereerst zij worden opgeroepen, die géboren zijn tusschen 1 Oetober en 31 December 1924. Tot dusver gold de bepaling, dat de ongehuwde personen, tusschen 18 en 22 jaar, die aangesteld zijn in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs of idle voor 1 Januari 1943 aangesteld wor den, op straffe van ontslag vóór 1 Juli 1944 him arbeidsdienstplicht moeten heb ben vervuld- Door een wijziging van het arbeids- dienstpliehtbesluit its deze categorie van personen thans beperkt tot de personen, die den leeftijd van 18 jaar, doch iiiet dien van 20 jaar hébben bereikt. Wanneer verduisteren? Heden (Vrijdag): zon onder 19 34. Morgen (Zaterdag) son op 7.31zon onder 19.31 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 8.52; op 20.39. Laatste kwartier Vrijdag 2 Oct Nieuwe maan Zaterdag 10 Oct. Eerste kwartier Zaterdag 17 Oetober. VoHe maan Zaterdag 24 Oetober. Zondagartsendienst Zierikzee Zondag 27 September: Dr. van Hoorn en Dr. van Leeuwen. VERSCHILLENDE BERICHTEN He doodslag te Kaalte Het vinden 'van het lijk van den amb tenaar Sesink in een boerderij in de buurtschap Mariëmheem, in de gemeente Raalte is, zooals uit officieuze aanwij zingen blijkt, een géval van doodslag. De heer Sesink, afkomstig uit Huissen, maar die de laatste jaren in Raalte woonde, is, zoo vernamen wij, Dinsdag morgen ter uitoefening van zijn fuctia naar de bedoelde boerderij gegaan. De landbouwer, een ruim 30-jarige man, be woont alleen het boerderijtje, dat gele-, gen is aan een der binnenweggetjes in de buurtschap Mariëmheem, niet ver bui- ten Raalte. Toen Dinsdagmiddag een in woner van het dorp zich met een bood schap bij den landbouwer vervoegde trof hem het vreemde gedrag van den boer. Deze wilde den bezoeker onder geen beding op zijn erf toelaten en de man vertrok onverrichterzake. Het vreemde optreden van den landbouwer werd hem later duidelijk, want hij kreeg thuis be zoek van den boer, die hem vertelde, dat hij in de schuur bij zijn boerderiji een controleur met een knuppel had neer geslagen en dat de man daar nog lag. De Raaltenaar begaf zich daarna naar de schuur en vond den heer Sesink op den grond liggen. Het bleek hem spoedig dat de controleur was overleden. "Waar schijnlijk is het tot een twist tusscheni den landbouwer en den controleur ge komen en heeft de boer in eenvlaag van drift den Treer Sesink neergeslagen. De inwoner van Raalte heeft toen de po litie gewaarschuwd. Clandestiene wolspinnerij De gemeentepolitie te Ederveen heeft een in de buurtschap woonachtigen land bouwer, M. H. genaamd, aangehouden,, daar hij in het bezit was van een ver dacht'uitziend pakket, dat een .partijtje schapenvleesch, afkomstig van fraudu leuze slachting, bleek te bevatten. De aangehoudene verklaarde niet te weten, Wie hem deze contrabande in handen had gespeeld, hetgeen voor de politie aanleiding was een huiszoeking in te stellen. Het resultaat daarvan was verrassend. Bij de boerderij bleek op de haag een flinke partij schapenwol te liggen dro gen in de zon; in een groote waschtobbe bevond zich eveneens een behoorlijk kwantum, dat nog gewasschen moest wor den. Speciale 'droogrekken voor wol wa ren in huis aanwezig en spinnewielen en andere benoodigdheden wezen er op, dat hier een complete wolspinnerij gedreven werd. Bij een verdere inspectie van hei huis kwamen een viertal koppen van schapen en andere overblijfselen voor den dag die overduidelijk aantoonden, dat de spinnerij annex was met clan destiene slachtingen. De betrokken landbouwer is naar het politiebureau te Ede overgebracht in af wachting van zijn ter beschikkingstelling M'...-, De scherp© maatregelen der Spaanséhe regeering tegen plichtsverzakirfg: van amb tenaren heeft in Orense geleid tot een maand hechtenis en geldboete van tien burgemeesters uit deze provincie. Zij hebber namelijk de door de regeering uitgevaardigde voorschriften voor de dis tributie van levensmiddelen niet uitge voerd en daardoor den sluikhandel in de hand gewerkt,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1