OE GOUDEN VALLEI Radioprogramma Vrffdag 25 September HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Lichte gram.; 7.30 BNO: Nieuws berichten; 7.40 Walsen en fantasieën; 8.30 BNO: Nieuwsberichten8.40 Kort of te lang; 8.50 Piano-etudes9 Kinderkoor; 9,30 Spiegel van den dag; 9.40 Musette- orkest en soliste; 10 Gerard Lebon en zijn orkest; 10.30 „De Zee"; 10.45 Ge rard Lebon en zijn orkest; 11.15 Zang met pianobegeleiding; 11.45 Viool, cello en piano; 12 Almanak; 12,05 Het groote Omroep-orkest12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 „Italiaansche ven sters"; 13.30 Ensemble Willy Kok; 14 „Klaar voor opname?.... Draaien!"; ge varieerd filmprogramma; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten; 17 Altviool en piano; 17.30 Hier is de pop penkast; 18 Om en om-programma; 19 Neerlands stem van het Oostfront; 19.15 Gram.; 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Binnenlandsch zakelijk praatje; 19.50 Kamermuziekconcert; Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken; 20.15 Gevarieerd concert; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Orgelspel; 22.15 „Zon, wijn en meisjes"; 23—24,00 Uit film, revue en operette. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Sportnieuws; 8-00 Technische voorlichting; 8.15 Orkestcom- cert; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Orkestrhapsodie; 9 Orkestmelodieën; 9.15 Voor de huisvrouw; 9.20 Orkestmelo dieën; 10 Godsdienstige uitzending; 10.30 Orgelconcert; 11 Voor de kleuters; 11.20 Cello en clavecimbel; 11.30 Amabilé-sex- tet en orgelspel; 12,30 Programma-over zicht; 12.35 Orkestconcert; 12.45 BNÖ: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Vis- seherijkwartier;. 13.15 Pianovoordracht; 14 Godsdienstige uitzending; 14.30 Neder- landsch Kamerorkest; 15.30 Voor de Voor de vrouw; 16 Orkestcomposities van Max Reger; 16.45 BNO: Nieuws-, zake lijke- en beursberichten; 17 Voor de jeugd; 17.30 Zang met pianobegeleiding; 18 Wekelijksch sportpraatje18.15 Gr. 18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 .Spie gel van den dag; 18.50 BNO: De;Jordaner vertelt over sociale nooden; 19 Jussi Björling zingt; 19.15 „,Is de W.A. volks vijandig?"; 19.30 „Nederland in nood..! Nederland groot"; 22 BNO: Engelsche uitzending: „Holland's political' aspects" Voor de radio-centralesKoorzang; Van 20.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Kamermuziekconcert; 21.05 Symphonic van Brahms; 21-45BNO: Nieuwsberichten22 BNOLeidende staatslieden schrijven; 22.10 Avonidwijding 22.20—24 Zie Hilversum I- KADIOIÏIEÜW8 Vrydag 25 September Ernstige muziek. Om 19.50 uur kunt U over Hilversum I een kamermuziek-concert beluisteren. Het Omroep-piano-trio voert uit: het trio No. 25 in A gr.t. ,van Jos« Haydn' Godsdienstige uitzendingen. 10 uur: Hilversum II, Morgenwijding; 14 uur: Bijbellezing door ds. R- J- Aal- berts te Hilversum en om 22.10 uur: Avondwijding. Sport. Om 18 uur hoort U over den zender Hilversum II het wekelijksche sport praatje van' Gerard Oberink. Agrarische uitzendingen: Om 13 uur brengen we over Hilversum II een bezoek aan een visscher in Ber gen op Zoom, die ons iets zal vertellen over de „Weervisscherij" aldaar. Voor de rijpere Jeugid Om 17 uur hooren jullie in de serie „,De wonderen der natuur en de tech niek", Dr. H. Petersen, die zal spreken over de bereidingswijze van ijzer en staal Luisterspelen. Om 19..30 uur hoort U over Hilversum II het luisterspel „Nederland in nood...! Nederland groot/... VERSOHILLENDE BERICHTEN Slagerij is garage In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de marechaussee een inval gedaan in een garage te Babberich. De garag'e bleek herschapen te zijn in een vol ledige slagerij, waar zoo juist een koe van 400 kg was geslacht. Nadat het beest en de gereedschappen in beslag waren genomen en de clandestiene slach ters gearresteerd, hield de marechaussee zich in de slachtplaats schuil. Inderdaad; bleek het vermoeden juist te zijn, want nauwelijks had het 4 [uur geslagen of er kwamen al koopers opdagen. Vanzelf sprekend keken zij op hun neus toen zij in plaats van het begeerde vleesch een aantal-politiemannen aantroffen. In- totaal 18 personen, onder wie twee vrouwen werden met den overvalwagen weggevoerd en voorloopig in verzekerde bewaring gesteld. Nieuwe burgemeesters Het rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft de volgende personen tot burgemeester benoemd: Te Zevenbergen den fabrieksdirecteur Th. F-, van Eijndhóven uit Roosendaal, te Schaesberg den1 burgemeester A. C- de Leij uit Pólsterholt, te Grevenbicht, Ob- bicht en Papemhoven, den burgemeester J. H- Schreurs uit Urmond, te Weert den burgemeester J. Rüsener-Manz uit Cadier en Keer, de drie laatstgenoemden met gelijktijdig eervol ontslag uit hun vroeger burgemeestersambt, en te Ca dier en Keer den heer J. C- H- Lardinois uit Margraten. Controleur vermoord? Dinsdagavond is in een schuur van den landbouwer Klunder te Marienheem, ge meente Raalte, het lijk gevonden van den controleur van den Centrale Crisis controledienst, den heer Sesink. Men ver moedt, dat hier misdrijf in het spel is. Het parket uit Zwolle is reeds ter plaatse gekomen. De bewoner van het perceel waarbij' de schuur behoort, is gear resteerd. De verslagene was 23 jaar oud en ongehuwd. Nader wordt gemeld, dat de heer Se- sink, zich Dinsdag om ongeveer 12 uur vervoegde bij den landbouwer om het yeeboekje te controleeren. Er ontstond j hierbij verschil van meening over het aantal dieren, dët op de boerderij aan- wezig moest zijn. Ter oplossing hiervan begaven de controleur en de boer zich naar de schuur. Wat hier is voorgevallen wordt thans onderzocht. oter en rundvet op bon 48 Gedurende het tijdvak van 25 Sept. tot en met 6 October 1942 geeft elke der met „48" gemerkte bonnen van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koop en van 125 gram boter. I Zij, die gedurende het tijdvak van 9 tot en met 12 September 1942 de bonnen „48" bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen gedurende bovengenoemd tijd- vak per bon 100 gram rundvet. Gestampte muisjes en hagelslag op den jambon Met ingang van 3 October as. zullen de voor het koopen van jam, stroop enz. aan te wijzen bonnen ook recht geven aa aa °P het koopen van gestampte muisjes eTÏ vruchtenhagelslag. Per jambon wordt een hoeveelheid van 300 gram beschikbaar gesteld. Deze artikelen zijn echter veelal in pakjes van 200 gram verpakt, in welk geval men In het huwelijk bederft de ijverzucht twee levens, gelijk onderling vertrou wen twee gelulckigen maakt. Feuilleton 21 door Emma Hoogwerf Malle jongen! Wat zullen de klanten wel zeggen, als ze het warenhuis geslo ten vinden? —Wat trek je je daar nu van aan? We konden dan nog eens'van alles be spreken. Je weet; ik zal om je terugko men op z'n laatst over een jaar. Ik geloof ook wel, dat ik in het eerst eenige moeite met de huisgenooten zal hebben, maar die zal ik overwinnen en dan keer ik terug om mijn vrouwtje! Bekommer je maar niet om de toe komst, Max! Het heden hoort ons, ten minste!.... Kom, laten we naar de rivier gaan. Ik heb mijn belofte niet vergeten; Ik heb den gordel hier. klaar liggen; maar, al is het ook misschien een dwaze gril, ik zou de het ding liever bij de rivier geven dan hier. Het volgend oogenblik begaven ze zich op weg; en, toen ze er waren, namen ze plaats op een rotsigen steen. Na oven gezwegen te hebben, legde ze Max den gordel in de handen. Daar heb je'm. Er ontbreekt geen halve stuiver aan het bedrag. Hij deed het ding aan en zei: Ik mag geen vragen doen, hè, Nan? Ik geloof, dat Albert wel alles weet. Nu, mij dunkt: als je het hèm hebt verteld, dan heb ik er toch ook wel het recht op het te weten? Albert weet het niet, al houdt hij zich dan ook overtuigd, dat hij er achter is! Zal ik 't jou vertellen, Max? Het zal pijnlijk zlijti voor jou, ,om het te hooren en voor mij ofri het te zeggen, maar toch 1 geloof ik, dat je het i!veten moet.... Heeft ooit iemand je wel eens van mijn vader gesproken? Verrast als hij was door deze vraag, kreeg hij een kleur en aarzelde. Ik begrijp het al, je hebt van hem gehoord! I Het hindert niets, Nan: Jij bent niet verantwoordelijk voor de Zonden van je vader! 1 Neen, verantwoordelijk niet. Maar toch worden de zonden der vadleren be zocht aan de kinderen, tot in het derde en vierde geslacht, niet waar? De schande moeten wij in ieder géval aan vaarden. De dochter van Lester is geen geschikte vrouw voor jou, Max! Als je ooit in de toekomst sonts eenige neiging mocht gevoelen, om je te houden aan de belofte die. je mij deed1, maar die ik ook niet wilde aannemen, bedenk dan wel, dat.... Ze boog zich wat voorover en fluis terde hem enkele woorden in. 'dus tegen inlevering van twee bonnen drie van dergelijke pakjes zal ontvan gen. In verband met het bovenstaande geven van 3 October as. af de voor suiker werk aan te wijzen bonnen geen recht meer op het koopen van gestampt^ muisjes en vruchtenhagelslag. Ten einde de detaillisten dn de (gelegen heid te stellen zich tijdig te bevoorraden, is voorts nog bepaald, dat de jamtoewij- zingen reeds met ingang van heden tevens recht op genoemde artikelen geven Oproeping voor den arbeidsdienst In artikel 4 van het ArbeidsdiénstV plichtbesluit is een wijziging aangebracht, waardoor de secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken be voegd is personen, die geboren zijn op of na 1 October 1924 tot medewerking aan een onderzoek naar hun geschikt heid voor den arbeidsdienst en tot het vervullen van hun arbeidsdienstplicht op te roepen. RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg Dinsdag 22 September. 1. A. W. G., 20 jaar; 2. L. W. G„ '26 jaar, landarbeiders te Scherpe- nisse, wegens diefstal van ©en houten balk, toebehoorende aan H. Slager, te zamen en in vereniging gepleegd vn den nacht van 16 op 17 Maart 1942 te Scherpenisse. Eisch: ieder f 20 of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: conform eisch. 3. A. A. A„ 46 jaar; 2. W. de L„ 46 jaar, arbeiders te O u d-V o s s e m e e r, res.p'. wegens diefstal van 2 en; 6 houten palen, toebehoor,ende aan P. Jeroense, gepleegd op 20 Maart te Oud-Vosse- meer. Eisch: ieder f 15 of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: conform eisch. H. B., 61 jaar, werkman te Brui nis se, wegens diefstal van 400 kg hout, toebehoorende aan A. Steenpoorte, gepleegd in Februari te Bruinisse. Eisch: f 25 of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: conform eisch. A. P. E., 23 jaar, broodbakker te Tholen, wegens vernieling van-., een paar schoenen, ^toebehoorende aan F. Nieuwenhuijze, door deze schoenen op 24 Februari te Tholen stuk te snijdert en te breken. Eisch: f 50 of 20 dagen hechtenis. Uitspraak: conform eisch. M'. L. van der R., 31 jaar, arbeider te ~S t.-P h. i 1 i p s la n d, wegens diefstal van een stuk boom, toebehoorende aan M. van Gaans, gepleegd op 28 Januari te St.-Philipsland. Eisch: f 10 of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: conform eisch. Uit Stad en Provincie ZIERIK;ZEE. De heer P. R. v. d. Velde te Oosterbeek, die in 1940 tijdelijk on- 'derwijzer was aan de Openbare ULO- school alhier en thans in gelijke functie werkzaam is te Epe, is per 1 October a.s. benoemd als onderwijzer in vastefi dienst te Sliedreeht. De algemeene vergadering van de vereeniging „Stad en Lande van Schou- wen-Duiveland", welke bij ontstentenis van haar voorzitter, mr. W. Nieuwenhuij- sen, door dén secretaris, dr. J-. J. Wes tendorp' Boerma werd gepresideerd, trok iets meer belangstelling den de vorige maal. Het jaarverslag over 1941 werd niet voorgelezen, daar het den leden was toegezonden en bovendien voor'een goed deel in deze courant is overge nomen. De financieele verantwoording over de laatste twee jaar werd nagezien door de heeren van Hoorn en Boer. Tijdens dit onderzoek werd bestuursverkiezing gehouden. De aftredende bestuursleden, ds. W. E. Heijboer en S. P. Moelijker Sr. wenschten geen herbenoeming. In Wat praat je nu, Nan! Dat is immers ónmogelijk ón..... Het is waar? Gisterochtend vond ik der. gordel in zijn valies. Is hij dan hier geweest, Nan! Ja, maar ik heb hem dadelijk weer weggezonden. Hij zou een vader zijh, om trotscli op te wezen, hé, Max? O, maar je hoeft er niet bang voor te Zijn. Ik ben ook trotsch op mijh manier. Ik zal je mijn woord terugge ven. Je bent vrij! Maar ik wil niet vrij zijn l Eer er een jaar verloopen is, kom ik je opeischen! Dan neem ik je mee naar Holland en kan je al je droefheid hier achterlaten en zullen we een nieuw le ven beginnen, hé, Nan? Toe, kijk hu niet 'zoo treurig en zeg, dat je mij vertrouwt; dat je gelooft, dat ik terug kom? Nan glimlachte met bijna moederlijke teederheid. Ze geloofde hem niet; maar ze wilde hun laatste samenzijn niet be derven door haar twijfel uit te spreken. Zij praatten over aangename onder werpen; maar van haór aangelegen heden wilde Nan niet hooren; zoodra hij daarover begon, zei ze vriendelijk, maar beslist /Maak je over mij maar niet be zorgd, Max! Maar nu moet ik weer aan het werk en ik ben zeker, dat Albert je wacht. Lóót hem dan waclhten! Ik heb hun plaats werden gekozen de heeren J. Romeijn en S. P. Moelijker Jr., ter wijl dr. J- J- Westendorp Boerma werd herkozen. Dr. van Hoorn bracht daarop verslag uit namens de fin. commissie. Hij ad viseerde tot goedkeuring der beide re keningen en decharge van den penning meester, den heer R. ten Kate. Het voor- deelig saldo over 1940 bedroeg f 148,45, over 1941 f 269,11, zoodat op 31 Dec. 1941 f 417.56 in kas was. De voorzitter stelde dan voor tot de uitgave over te gaan van een brochure met illustraties, waarin beschreven zul len worden de bestaande en verdwenen poorten van Zierikzee, waarvan de on langs overleden oud-archivaris de heer P. D. de Vos zoovele bizondérheden heeft kunnen verzamelen. Het ligt in de be doeling dat „Stad en Lande" de uit gave van 500 exemplaren bekostigt, het geen pl.m. f 200 zal bedragen. De bro chures zullen in den boekhandel ad 50 cent verkrijgbaar Zijn.' 'Het is altijd de wensch van den heer de Vos geweest, dat de bizonderheden omtrent de Stadspoorten nog eens het licht zouden zien. De vereeniging meent dan ook in zijn geest te handelen door deze uitgave. - I De heer ten Kate vertoonde daarop i een korte film over „de Schouwschs i, inlagen", door B. van Noordwijk te Wassenaar, waarvan de mooie duide- I lij ke opname geprezen werd. Bij de rondvraag werd in een geani meerde discussie over vele zaken, stad en lande betreffende, de aandacht ge vestigd, om wat dreigt verloren te gaan 1 te behouden en hetgeen van historische beteekenis is te bewaren voor het na geslacht. Met aandacht was kennis ge nomen van de instelling van een Monu mentera ad~in Zeeland, alsmede van het binnenkort komende centrale bouw- en woningtoezicht op het eiland. Bij „Heem- schut" zal eerlang een boekje verschij nen over Zierikzee en Schouwen-Duive- land, wat monumenten en merkwaar dige gebouwen betreft. Dr. Wiestendorp Boerma sloot deze algemeene vergade ring met een dankwoord voor de pret tige discussies. OUD-VOSSEMEER. Tegen een aantal personen in deze gemeente is procés-ver baal op'gemaaikt wegens diefstal van fruit uit den boomgaard van dhr. Mul- j ders. Op het distributiekantoor te Tholen zijn tewerkgesteld dhrn. P. M. Tuijtjens te Tholen en H. Looijenga te Poortvliet- I Door den burgemeester worden po gingen in het werk gesteld om te ko- mepi tot oprichting van een vrijwillige I brandweer. Gegadigden daarvoor 'kun nen zich ten gemeentehuize aanmelden. SCHERPENISSE. Ook in deze gemeente zijn eenige personen afgesloten van hel electrisch licht wegens overtreding der verduisteringsvoorschriften, terwijl zij bo vendien nog werden beboet. Men zie dus nog eens goed zijn verduistering na, om ongemakken te voorkomen. Werd laatst melding gemaakt in een courant dat een zonnebloem een lengte had van 1.55 M., thans kan ge meld worden dat in de tuin van den kantoorhouder een zonnebloem is ge groeid van 1.58 M., terwijl een bloem een middellijn had van 38 c.M. POORTVLIET. De huisvrouw van H. Uijl had Dinsdagmorgen, toen zij per fiets ging melken, het ongeluk dat zij met een melkemmer in het rijwiel ver ward geraakte, waardoor zij in een diepe wetering terecht kwam. Door toegescho ten hulp kon zij op het droge worden gebracht. Het dochtertje van A. Jeroense werd zoodanig door een wielrijder aan beenen en arm gewond, dat het zich onder ge neeskundrge behandeling moest stellen. LANDBOUW ÉN VISSCHERU Landvrouwen ig Zeeland Gistermiddag is in „De Prins van Oranje" te Goes de eerste provinciale bijeenkomst gehouden van de afdeeling Landvrouwen van den Ned. Landstand. De rijkelijk met Landstand-emblemen, vlaggen en b'loemen versierde zaal was geheel gevuld en tot de aanwezigen be hoorden de Beauftragte van den Rijks commissaris in Zeeland, de heer W. Münzer, de provinciaal boerenleider, de heer W. P. van Gorsel en de landelijk Landvrouwenleidster, mevr.' J. Zwiers— Luth met haar staf. 'In haar openingswoord heette de pro vinciaal Landvrouwenleidster, mevr. J. v. Gorsel—Welleman, de autoriteiten en be langstellenden welkom, waarna zij erop wees, dat iedere boerin en vissehersvrouw tot den Landstand behoort. Het begin van ons werk, aldus spr. is de liefde tot het platteland en wij moeten geza menlijk de moeiten, zorgen en vreugden dragen. Tot dat doel moet de oude dorpsgemeenschap weer hersteld worden Vervolgens was het woord aan de lan delijk Landvrouwenleidster, die tot titel van haar rede had gekozen „Wij zijn er nu komt het". Spr. herinnerde aan den arbeid van de vroegere- Boerinnenbonden, die naast veel fouten, ook veel .goeds gedaan hebben In het Nationale Schaakgebouw te Den Haag zffn de schaakwsdstrffden tusschen dr. Max Euwe en v. d Hoek om hel Nederlandsche kampioenschap begonnenDe titelhouder dr, Euwe, die de loting won en wit heeft gekozen, doet den eersten zet. Schimmelpenningh Pax Holland f) hard lust, om hier achter te blijven en hem alleen te laten gaan. Onzin! Maar ik moet in Ieder geval aan den arbeid! j Hij' volgde haar gemelijk en vroeg op teleurgesteld en toon: Ik geloof, dat jij er in het ge heel nie't bedroefd om bent, dat wij af scheid moeten nemen, Nan? t— Wal zou het nu baten, of ik al huilde en weeklaagde en mij de haren uit het hoofd rukte? Je moet tóch gaan. Kijk, daar staat je neef al te wachten. Albert was intusschen aan het praten met Dick, terwijl even verderop een jon gen met de twee paarden stond. Zoodra hijl Nan gewaar werd, vertoonde zich een vragende, haast smeekende uitdruk king op zijn gelaat. J Nan begreep die zeer goed en gedu rende een minuut lang voelde z3e zich geneigd, om gevoljg, te geven aan dit stilzwijgend beroep. Maar toen kwam haar trots daar weer tegen in opstand en uitdagend beantwoordde ze Zijn blik. 1 Max ging haastig het huis binnen en nu waren Nan en Albert even alleen, want Dick praattte met den jongen die de paarden vasthield, j Nan, voor het laatst smeek ik je om mij te zeggen, dat ik je onrecht aandeed, drong hij op heeschen toon. I Zoudt u dan geloof hechten aan het woord van een dievegge?.,. Laten die vier weken van samenleven voor mij I spreken! I Er was geen tijd om meer te zeggen, want Max keerde terug uit het huis en Wim Kruisweg kwam aangeslenterd. Albert gaf den jongen een teeken om de paarden naderbij te brengen en liet een fooi glijden in de hand van Dirk. j Max stak Wim de hand toe en har telijk sprak die: Goedendag, man! Zorg maar, dat je nu de stukken bij elkaar houdt! I Toen kwam Albert naderbijdie stak ook Zijn hand uit, maar Wim maakte geen beweging, om die te vatten en zei: i Neen, ik geloof niet, dat ik dit doen zal. jAlbert was niet weinig verrast door deze beïeediging en vroeg op hoojgjhar- tigen toon: Waarom niet? Wel, omdat ik geen lust heb, om de hand te reiken aan een man, die een vrouw zóó beleedigen kon, als u haar... Mijn (hemel man, ben je dan blind en doof, dat je niet de reinheid ziet op haar gelaat en de waaitoeid hoort in haar stem? Albert antwoordde niet, maar was met den zadelriem bezig, terwijl Nan en Max afscheid namen. (WéOpdt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2