ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1942 OPGENOt ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNBMRNTi Prijs: in Zierikzee ƒ1.60, elder* ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 17Q7 - 1R8Q UitgaveN V. Zierikzeesche "Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei A, J. de Looze, Zierikzee - HootdredacteurM. J, Kosten, Zierikzee 99^TE JAARGANG Nc 15046 AOVBi/T riM Advertentiën 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 10 cent per millimeter; kleine advertentiên 84 cent. BIJ contract belangrijke korting. h 2620 IN EN OM STALINGRAD duren de hevige gevechten voort Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Woensdag bekend: In den Kaukasus werden onze aanval len voortgezet en sterke vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Voor een ha ven aan den Kaukasus werd een drijvend doik en een vrachtschip van middelbare tonnage door ^omtreffers beschadigd. De gevechten in en om Stalingrad gaan met onverminderde hevigheid voort. In het centrum der stad werd, ondanks hardnekkigen tegenstand, terrein gewon nen. Vijandelijke tegenaanvallen mislukten Ten Noordwesten van Woronesj verloor de vijand in felle afweergevechten 25 pantserwagens. In den eentralen en Noor delijken frontsector werden eigen plaat selijke aanvalsacties met succes uitge voerd. Sterke formaties gevechtsvliegtui gen vielen overdag en des nachts op slagplaatsen en spoorlijnen der sovjets in het gebied om R z j e f met vernieti gende uitwerking aan. Aan de kusten van het Vissehersschièreiland bombar deerden duikbommenwerpers een be langrijk steunpunt der sovjets. In lucht gevechten schoten Duitsche en Finsehe jagers ih het hooge Noorden, zonder eigen verliezen, 19 vijandelijke machines omlaag. Aan de kust van het Kanaal werden bij aanvallen van zwakke Brit- sche strijdkrachten 4 vijandelijke machi nes neergeschoten. In Zuid-Engeland be stookten lichte Duitsche gevechtsvliegtuig gen overdag belangrijke militaire doelen" met bommen van zwaar kaliber. Bij Do ver werden 3 versperringsballons neer geschoten. Itallaansch weermachtsbericht Kalmte aan het Egyptische front Het 849e communiqué van het Itali- a ansche opperbevel luidt: Matige activiteit van de artillerie aan het Egyptische front Duitsche jagers schoten in luchtgevechten twee Britsene toestellen neer, waarvan ©en in, Noord Afrika en een boven Kreta. Een vijande lijke aanval op Bengasi veroorzaakte eenige schade en maakte eenige slacht offers. Onze formaties duikbommenwer pers vielen het vliegveld Halfar op Malta met brisant- en 'brandbommen aan. Een van onze machines is niet teruggekeerd. DE MISLUKTE AANVAL OP DJALO door geblindeerde Britsche auto's Betreffende den strijd in de oase Dj aio, wordt nader medegedeeld: De oase D j aio ligt -in de Sahara op een afstand van ongeveer 400 km ten Zuiden van Benghazi, aan den weg die naar Koefra leidt. Het bezit van deze oase heeft, hoewel het ten gevolge van den afstand, die de oase van de kust scheidt, nooit een belangrijken invloed op de operaties heeft uitgeoefend, niet temin een onbetwistbare waarde, want Dj aio beheerscht een van de belangrijk ste karavaanwegen, die de Afrikaansche woestijn doorkruisen. Het garnizoen werd op 16 September bij het aanbreken van den dag door aan zienlijke, uit geblindeerde auto's be staande strijdkrachten van den tegen stander aangevallen, die uit de Libysche Sahara kwamen. De eerste aanval stuitte op den tegenstand van de Italia ansche troepen en werd onmiddellijk afgesla gen. Dit noopte den vijand al zijn strijd middelen te gebruiken en de forten in tensief met artillerie te beschieten. De luchtmacht van de As greep snel in den strijd in en tijdens stoutmoedige acties op1 geringe hoogte slaagden de vlieg tuigen er in^ een groot aantal gemoto riseerde eenheden onschadelijk te maken. Ondanks de ongelijkheid der krachten duurde de strijd' verscheiden dagen voort, maar alle pogingen van den vijand liepen dood op de dappere verdediging van het garnizoen. Ondertusschen werden maatregelen door het opperbevel getroffen en een ge motoriseerde colonne werd snel naar de oase gezonden. De colonne, die de vrij' ernstige moeilijkheden met bewonderens waardige wilskracht overwon, kwam gis termorgen op het slagveld aan. Dit was voor den vijand voldoende om zijn of fensieve bedoelingen op te geven en den strijd vermijdend, den weg naar het Zuiden in te slaan. De Italia ansche en Duitsche vliegers gingen voort de terug trekkende vijandelijke formaties met mi trailleurs en granaten aan te vallern, waarbij zij dezen opnieuw gevoelig© ver liezen toebrachten. De zilveren medaille voor militaire verdienste, die op het slagveld aan den commandant van Dj aio werd overhan digd, vormt een welverdiende belooning voor dezen commandant, die door zijn voorbeeld Zijn soldaten tot hun dappere houding heeft geïnspireerd. TIEN EEUWEN AL AZHAR Grootst© universiteit van den Islam Onlangs vierde de Mohammedaansche universiteit Al Azhar te Kaïro onder groote belangstelling haar duizendjarig bestaan. Uit alle landen, waarover de Islam zich in den loop der eeuwen heeft verspreid, waren delegaties- aanwezig. Want deze universiteit met haar eerbied waardig verleden heeft zich de laatste jaren in nog sterkere mate dan vroeger tot het geestelijk centrum van het Mo hammedaansche nationalisme ontwikkeld. Al Azhar werd in 972 als een moskee gesticht door de dynastie der Fatimiden Volgens de Mohammedaansche tijdreke ning, die met maanjaren rekent, is dit thans juist tien eeuwen geleden. Reeds enkele jaren na de stichting ontstond er een universiteit, die vooral in de veer tiende en vijftiende eeuw groote ver maardheid genoot. Naar alle deelen der toentertijd bekende wereld trokken ju risten en predikers, die in Al Azhar hun opleidings hadden gekregen. Na de Turksche bezetting van Egypte verloor de universiteit haar beteekenis, totdat in het begin der negentiende eeuw met de opkomst van het moderne Egypte een nieuw tijdperk van bloei aanbrak. Al Azhar werd wederom een geestelijk cen trum van den Islam, waar ook de natio nale bewegingen dn het Nabije Oosten voedsel vonden. Uiteraard was dit voor- Tobroek eeil tweede Dieppe. In nauwe samenwerking tu8schen Duitsche en Italiaansche strijdkrachten werden de Britsche troependie by Tobroek waren geland, na een ewaren, snellen strfjd vernietigd of gevangen genomen. Britache krijgsgevangenen komen per vrachtauto in Tobroek aan, om in teil kamp te worden ondergebracht (P.K, Baucr-Atl.-H-P.H. v al na den Wereldoorlog, toen het Turk sche Rijk ineenstortte, het geval. Ook met de Mohammedanen in Britsch-Indië .en Oost-Azie onderhoudt Al Azhar nauwe v betrekkingen. Aan Al Azhar studeeren thans ruim 10.000 studenten De voornaamste leer vakken zijn nog altijd theologie en rechts wetenschappen, maar in het kader der hervorming,-die rector Sjeikh el Maragki heeft doorgevoerd, wordt ook meer aan dacht geschonken aan moderne talen. Deze hervorming heeft ten doel de uni versiteit haar plaats als propagandacen- trale van den Islam ook in dezen tijd te doen- behouden. DE AMERIKA ANSCHE VLOOTVERL'EZEN Het Keizerlijke Japansche hoofdkwar tier heeft het volgende bekend gemaakt: Op 31 Augustus j.l. is een Amerikaan- sche kruiser van 9050 ton zwaar bescha digd, toen een Japansche duikboot een verrassenden aanval ondernam in de Na- zanbaai van het tot de Aleoeten behoo- rende eiland Atka. Japansche torpedo jagers hebben half September in dezelf de wateren twee Amerikaansche duikboo- ten tot zinken, gebracht. Bevoegde Ja pansche kringen verklaren dat (hiermede de totale vlootveriiezen dier Vereenigde Staten sedert het uitbreken van den oor log gebracht zijn op 63 oorlogsschepen^ die of wel tot zinken gebracht of be schadigd zijn, te weten 6 slagschepen, 7 vliegkampschepen, 14 kruisers, 8 tor pedojagers en 2 bewakingsvaartuigen tot zinken gebracht en 5 slagschepen, 2 vliegkampschepen, 10 kruisers, 6 torpedo jagers en 3 bewakingsvaartuigen zwaar beschadigd. De verliezen tot dusverre geleden door het Amerikaansche vloot- personeel zullen ongeveer de helft van da vooroorlogsche sterkte der Vereenig de Staten bedragen. Het aantal omge komen officieren en manschappen raamt men op circa 14000. Voorts wordt er op gewezen dat 64 Engelsche, Ameri kaansche en Nederiandsche duikbooten tot zinker, gebracht en 38 zwaar be schadigd zijn. Verplichte tariefopgave voor lijn- en bodediensten Zooals reeds eerder bekend is ge maakt zullen op korten termijn tarieven voor het vervoer van goederen met lijn en bodediensten worden vastgesteld. In verband hiermede heeft de secretaris-ge neraal van waterstaat aan de vakgroep goederenvervoer van de bedrijfsgroep wegvervoer machtiging verleend, om door middel van vastgestelde formulieren van de exploitanten van deze lijn- en bode diensten verplichte opgave van de be- noodigde gegevens te vierlan)glen. Deze verplichte opgave geldt voor alle onder nemers van lijn- en bodediensten, onver schillig; of zij deze diensten uitvoeren met auto's, paardenwagens, bakfietsen, dan wel' met handwagens. De vakgroep heeft naar de haar be kende adressen inmiddels reeds de be treffende formiluieren verzonden. Onder nemers, die nog geen formulieren moch ten hebben ontvangen, zijn verplicht deze onverwijld aan te vragen bij de vakgroep goederenvervoer, Groot Hertoginnelaan 16 te 's-Gravenhage, (telefoon 390010). Het generaal pardon voor het Ned. Arbeidsfront loopt af Aan een mededeeling van den pers dienst van het Nederiandsche Arbeids front wordt het volgende ontleend: Ter gelegenheid van de stichting van het Nederiandsche Arbeidsfront op 1 Mei 1942 is door den leider van dit front een generaal-pardon afgekondigd. Door dit generaal-pardon is voor hen, die op 15 Juli 1940 nog lid van een -erkende vakorganisatie waren, doch sinds dien uittraden, de mogelijkheid geopend op zeer gunstige voorwaarden alsnog toe te treden als lid van het Nederiand sche Arbeidsfront. Voor hen zullen na melijk ter verkrijging van de rechten, die bij de reglementen van het Neder iandsche Arbeidsfront zijn omschreven, de jaren, welke zij lid waren van hun vakorganisatie, bij de berekening van de uitkeeringen ten volle meetellen. Opl 1 October a.s. zal de mogelijkheid om van dit generaal-pardon gebruik te maken echter onherroepelijk voorbij zijn. Aanvragen, welke na 30 September op de kantoren van het Nederiandsche Ar beidsfront worden ontvangen, zullen dan ook als nieuwe aanmeldingen worden beschouwd. OPBOUW ACHTER HET OOSTFRONT Een landbouwbedrijf onder artillerievuur Door een der talrijke bosschen in het moerassige gebied voert de weg langs vernielde hoeven naar een groot land bouwbedrijf, dat niet alleen belangstel ling verdient, omdat het voortdurend on der het vuur der zware Russische artil lerie ligt. Nadat wij de eerste korenvel den gepasseerd zijn, waar het gemaaide graan op transport wacht, houdt de auto voor een uit boomstammen gebouwde poort stil. Na een kort gesprek met de wacht staan wij tegenover den leider van het bedrijf. Slechts enkele weken geleden heeft de ze Duitsche officier, die landbouwer van beroep is, het schitterend gelegen bedrijf overgenomen, teneinde de in de nabij heid gelegerde troepen, vooral de hospi talen, van versche groenten te voorzien en de belangen der bevolking te beharti gen. Bij zijn aankomst bleek het bedrijf in een vergevorderden staat van verwaar- loozing te verkeeren, terwijl de gevluchte sovjets alle papieren betreffende de gren zen van het ruim 750 ha. groote bedrijf en de bodemgesteldheid vernietigd had den. Door het initiatief van den nieuwen leider gelukte het een belangrijke hoe veelheid runderen, paarden en varkens uit Duitschland aan te voeren. De run deren werden 's nachts, onder het vuur der vijandelijke artillerie uitgeladen. Ver schillende kostbare folczeugen hebben spoedig na hun aankomst het aanwezige vee met een flink- aantal biggen ver meerderd. De in slechten toestand aan getroffen paarden zullen later dienen om de akkers te bewerken. Het vee is thans in keurige stallen ondergebracht, die door Duitsche solda- in enkele weken tijds gebouwd zijn. In den koestal zijn speciale afdeelingén voor kalveren en jonge stieren aanwezig. In den paardenstal is ook een zadelmakerij ondergebracht. Bovendien heeft men nog de beschikking \over, een klein zuivelbe drijf, waarin dagelijks de gewonnen melk verwerkt wordt. Een imker in militair uniform verzorgt de aangetroffen bijen korven, zoodat men reeds een belangrijke hoeveelheid honing ter beschikking van de hospitalen kon stellen. Verder ver heugt men zich in het bezit van een groote moestuin, die bieten, komkommers, tomaten en verschillende soorten bessen levert. Het ligt in de bedoeling dit bedrijf als modelboerderij dienst te laten doen. Te vens wordt het als proefboerderij ge bruikt om te onderzoeken ,of het ge- Wanneer verduisteren? Harten (Donderdag) zon od er 19 36 Morden tVrjjdag) z ►i> 7 29; zon onder 19.34 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 8.11 op '20 16 Laatste kwartier Vrijdag 2 Oct Nieuwe maan Zaterdag 10 *ct. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Volle maan Zaterdag 24 October. importeerde vee zich in deze moerassige omgeving kan handhaven dan wel aan al lerlei ziekten ten prooi zal vallen. Later kan dan het vee, als het eenmaal ge acclimatiseerd is, ter beschikking van de boerenbevolking gesteld worden. Zoo doende komt het hier verrichte werk eenmaal de bevolking van het land ten goede, wanneer de tijd is aangebroken, dat zij hun landerijen weer zelfstandig kunnen, beheeren. Vo-rrangskaarten De Ned. Volksdienst zal binnenkort voorrangskaarten uitreiken aan huismoe- ders, die moeilijk van huis kunnen en daarom bij den groentehandelaar, win kelier, enz. niet lang kunnen wachten, Slechts die huisvrouwen komen in aan merking, die wegens een groot 'gezin, ziekte, as. geboorte of anderszins aan spraak mogen maken op vrijwillige mede werking en hulp van de andere dames. De kaarten zullen alleen aan haar wor den uitgereikt, die dringend medewer king behoeven. De toteroon voor kinderen De bonnen „Reserve 2—61", „Reserve 262", „Reserve 3—61", „Reserve 3—62" en „Reserve 461", welke voorkomen op de nieuwe bonkaarten voor Voedings middelen 11e periode 1942, geven elk recht op het koopen van 125 gram bo ter. Deze bonkaarten zijn thans reeds uitgereikt of zullen binnen enkele dagen uitgereikt worden. De bovengenoemde bonnen zijn geldig gedurende het tijd vak van 13 September tot en met 11 November 1942, zoodat men dus thans reeds boter op deze bonnen kan be trekken. TONNAGEPROBLEMEN DER GEALLIEERDEN Be cijfers verraden de steeds ernstiger wordende positie Uit de mededeelingen van het opper bevel van de Duitsche weermacht weten wij, dat Duitsche strijdkrachten in dezen oorlog met inbegrip van de tonnage van het tweede in de Noordelijke IJszee ge teisterde konvooi, waarvan j.l, Zondag in een extra weermachtsbericht melding werd gemaakt, totnogtoe in totaal 21 millioen bruto register ton aan vijande lijke scheepsruimte (uitzonderd de sche pen onder Russische vlag) tot zinken hebben gebracht. Bij deze tonnage komen nog tegen de 4 millioen b.r.t., die de geallieerden door toedoen van de Ja panners en Italianen hebben verloren. De vraag, die men zich bij het verne men van deze indrukwekkende cijfers waarbij geen rekening is gehouden met de beschadigde schepen, die veelal voor reparatie gedurende maanden uil de vaart moeten worden genomen, stelt is deze: wat stellen de Angelsaksische mogendhe den hiertegenover aan nieuwen bouw? Want het is begrijpelijk, dat het den ge allieerden, indien zij tegenover de ver liezen geen voldoende compensatie aan nieuwe schepen kunnen stellen, steeds moeilijker zal vallen om de noodige transporten overzee uit te voeren. En deze transporten zijn voör hen, vanwege hun aardrijkskundige positie, van levens belang. Bij het uitbreken van den oorlog telde de wereldkpopvaardijvloot in totaal 68.5 millioen b.r.t., .waarvan voor de overzee- sche scheepvaart 58 millioen b.r.t. ter be schikking was. Van, de 68.5 millioen ton bezaten Duitschland, Japan en Italië te zamen 13.571.000 ton en Engeland, Engel sche dominions en de Vereenigde Staten 30.551.000 ton. Zooals bekend vaart van de schepen van de overige zeevarende landen een gedeelte eveneens voor de geallieerden. En nu de scheepsbouw m de geallieerde landen. Zoo nu en dan worden uit Ame- I rikaansche bron cijfers bekend, die op het oog voor de geallieerden nog al bemoe digend lijken, doch vice-admiraal Brü- ninghaus heeft enkele dagen geleden in de Deutsche Zeitung i. d. Niederl. er de aandacht op gevestigd, dat er met het begrip „Ion" bij de tegenstanders, spe- - ciaal in de Ver. Staten, uit propagandis tisch oogpunt een spel wordt gedreven, en op de onkunde van het publiek wordt gespeculeerd. De voorzitter van de Ame rikaansche scheepsbouwcommssie admi raal Land, heeft het in zijn berichten "over de prestaties der scheepsbouwwer- ken dikwijls over deadweight tonnen, j Nu is de verhouding tusschen een dead- i weight ton en een bruto register ton;zoo dat de d.w. ton ruim een derde kleiner is dan een b.r.t., n.l. een schip van 11300 ton deadweight is gelijk aan een schip I van 7300 ton bruto. Bij den lezer, die gewend is het scheepsbouwprobleem in brt. te zien behandeld, wordt de indruk gewekt, dat het bij de cijfers van Land om brt. gaat. Nog erger maakt het een druk gelezen Amerikaansch tijdschrift, dat onlangs meldde, dat in Juni 732.000 ton scheeps ruimte werd gebouwd, d.i. 15 pet. meer dan in Mei en 5 maal meer dan in Juni 1941. Daarmede zouden de scheepsbou wers de vastgestelde maandelijksche hoe veelheid voor de eerste maal hebben overschreden en in het loopende jaar op acht millioen 'kunnen komen. Ook hierbij denkt ieder op het eerste gedicht aan brt. doch, zoo vervolgt vice-admiraal BrüninghaUs, met de tonnen van het Amerikaansche tijdschrift zijn echter met zekerheid gewichtstonnen bedoeld. Daar nu een brt. ongeveer gelijk is aan 1.6 gewichtston, zijn genoemde cijfers veel lager te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1