ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: in Zierikzee ƒ1.60, elder» ƒ1.90 p»r kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, ZierikzeeJ Schuilhaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (A'dvertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 999TB JAARGANG Ho. 15045 ADVERTENTIES AdvertentiSn 10 cent per millimeter; in gezonden mededeeüngen 20 cent per millimeter; kleine advertentlën 84 cent. BI] contract belangrijke korting. E 2620 STRAATGEVECHTEN IN STALINGRAD Aanvallen op Woroneej gestaakt Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag het volgende mede Ter» N.-Westen van Novorossisk tracht te de vijand in' den nacht van 20 op 21 September met motortorpedobooten eri duikboot jagers aan land te gaan. Vaar tuigen van -de Duitsche marine sloegen deze poging af. De luchtmacht bombar deerde vijandelijke stellingen rondom Ge- lendschik, alsmede schepen in de haven van Tuapse. Bij de operaties tusschen de Koeban en de Kaspische zee slaag den Duitsche troepen er in een diep met mijnen bezaaid stormsysteem te doorbreken. De stad De is ko je werd stormenderhand genomen. In den strijd om Stalingrad werden in hevige gevechten van man tegen man, ondanks verbitterden vijaandelijken te genstand, huizenblokken genQmen en ge vangenen gemaakt. Ontlastingsaamvallen op de grendelstelling ten Noorden van de stad mislukten onder zware verliezen voor den vijaand, die daarbij 21 tanks verloor. Aan bet Don-front trokken Duit sche stormtroepen over de rivier, en vernielden op den Oöstelijken oever 35 gevechtsstanden. Hoifgaarsche troepen sloegen plaatse lijke aanvallen af. Ondér den druk van de Zware verliezen zette' de vijand z'ijlti invallen op de stad Woronesj gis teren niet meer voort. Ten Noorden van Woronesj stortten herhaaldelijke vijfem- r deijke aanvallen in het samengebundelde afweervuur van alle wapens ineen. Bij Rzjef ahervatte de vijand zijn aanvallen - met vrij sterke strijdkrachten; zij wer-t den deels reeds in de kiem djeels in* een tegenaanval afgeslagen. Hierbij wer den 28 tanks vernietigd. In het Oostelijk deel der Middelland- sche Zee bracht e§n Duitsche duikboot een transportschip van 500 ton tót zin ken. Bij vluchten van enkele Britsehe vliegtuigen boven de kust van de bezette gebieden in het Westen en bij nachtelijke storingsvluchten boven de wateren rond om Denemarken,verloor de vijand zes vliegtuigen. Lichte Duitsche gevechtsvlieg tuigen bestookten overdag aan de Zuid kust van Engeland militaire doelen met bommen en de Moordwapens. Kapitein Graf, behaalde als jaehtvlieger op 21 September zijn 182e—185e overwinning in de lucht. Itallaansch weermachtsbericht Pantserstrijdkrachten naar de Libysche Sahara teruggedreven In zijn weermachtsbericht no. 846 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den ochtend van 16 September wer den onze troepen in de oase Dj aio in hevige gevechten gewikkeld met nume riek sterkere vijandelijke van pantser wagens voorziene strijdkrachten, die af komstig waren uit de Libysche Sahara. Nadat de eerste aanval, die gesteund werd door krachtige artillerie, was af geslagen, 'zette het Italiaansche garni zoen de volgende dagen den tegenstand hardnekkig voort, gesteund door het her haalde optreden van Italiaansche en Duit sche formaties vliegtuigen, die den vij and zware verliezen toebrachten aan menscher. en gemotoriseerde strijdmid delen. Gisteren, bij de nadering van onze ge motoriseerde colonnes, die als verster king waren uitgestuurd, onttrok de vij and zich aan het gevecht en week hij snel terug naar het Zuiden, achtervolgd en bestookt door formaties vliegtuigen van de spil. Aan het Egyptische front geen enkele gebeurtenis van belang. Een Britsch vlieg tuig werd neergehaald door het ludht- doegeschut van een onzer groote een heden, Twee andere vijandelijke vlieg-, tuigen' werden neergeschoten bij Te- broek, resp. door de verdediging van de vesting en door een van onze nacht jagers. Inlevering van buiten omloop gestelde munten In de Nederlandsche Staatscourant van Maandag is afgekondigd een besluit van de secretarissen-generaal der departemen ten van Financiën' en van Justitie waar bij is bepaald, dat met ingang van Maan dag, ieder die zilveren rijksdaalders, gul dens, halve guldens, vijf en twintig-cent- stukken en tien-centstukken, nikkelen stui vers, bronzen twee-en-een-halve-centen en Een der dappersten. By de verovering van Noworos»isk heeft Oberleutnant Ziegler, drager van het Ridderkruiszich btf de met voorbeeldige bezieling ingezette defini tieve bestorming der vesting door bfjzonderen moed en groote energie onderscheiden. Oberleutnant Ziegler aan het hoofd van zyn manschappen bij de definitieve be storming van Noworossiek. (P.K. Fritsch Karl-Trans R P E. s) centen onder zich heeft, verplicht is, voor- zoover de genoemde munten sedert 1 Maart 1942 buiten omloop zijn gesteld, deze uiterlijk! 5 October 1942 in te leveren bij. egn de^kantoren van de Nederland sche Bank N.V., een postkantoor, een bij kantoor der posterijen, een hulpkantoor der posterijen of een poststation. Degenen, die na afloop van idem hier boven voor de inlevering gestelden ter mijn munten, welke sedert 1 Maart 1942 buiten omloop zijn gesteld, onder 'zijn berusting (krijgt, is verplicht de munten uiterlijk den derden dag na dien, waar op hij deze ontvangen-heeft, bij een der genoemde instellingen in te leveren. Deze verplichtingen gelden niet, voor zoover degene, die daaraan zou moeten voldoen, van den secretaris-generaal van het de partement van Financiën voor den af loop van de voor de inlevering gestelde termijnen schriftelijk vergunning verkre gen heeft om bepaalde munten onder zich te houden. Voor ide ingeleverde mun ten wordt bij de inlevering de nominale waarde aan den inleveraar vergoed in gangbare Nederlandsche betaalmiddelen. Het niet nakomen van de hiervoor op gelegde verplichtingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste dui zend gulden. De munten, ten aanzien waarvan het strafbare feit is begaan, ,worden verbeurd verklaard, ook indien zij niet aan' den veroordeelde toebehoo- ren. De bij dit besluit strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtre dingen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Meisje te vondeling gelegd Een 'klagend geschrei klonk in den laten avond van de stoep van een per ceel aan de Kever weg te Laren. Toen de bewoonster ging kijken vond ze daar een kindje van het vrouwelijk geslacht, naar schatting ongeveer een halfjaar oud. Zij, die de baby te vonde ling hadden gelegd, verzuimden niet ook een zuigflesch, wat kleertjes- en luiers en een pakje kindermeel op die stoep te deponeeren. Voorloopig heeft de be woonster, die aan het hoofd van een kindertehuis staat, de zorg voor het meisje op zich genomen. Bepaalde geneesmiddelen alleen op recept Door de in de Staatscourant van 21 dezer bekend gemaakte wijziging van de geneesmiiddelenbesehikking 1939 no. 1, heeft de Directeur van h$t Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen de be voegdheid gekregen te bepalen, dat een aantal geneesmiddelen slechts op recept zal mogen worden verkocht. Deze ge neesmiddelen zijn insuline, jodium en jo- diumverbindingen, theobromide en de zouten daarvan theophyli/nóyen de zouten daarvan, coffeime en de zouten daarvan, alle z.g. cheraotherapeutica, ook die onder merknamen worden verkocht, ape z.g. „wekaminen" (die onder merknamen worden verhandeld inbegrepen), liquor cresoli saponatus levertraan en eau de cologne. De geneeskundige hoofdinspec teur voor de volksgezondheid heeft aan de artsen reeds aanwijzingen gegeven ten aanzien van het uitgeven van recepten voor levertraan en voor insuline. Deze aanwijzingen blijven onveranderd geldig. Geen suiker vcorJjcffie en thee in hotels en café's Met ingang van 4 October 1942 zullen de hotels, café's en restaurants niet meer in de gelegenheid zijn suiker bij koffie en thee te geven of bij de bereiding van andere dranken te gebruiken, aldus deelt het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd mede. Bij het ingaan van de nieuwe toewijzingsperiode zal namelijk de verstrekking van suiker voor dat doel worden stopgezet. Het is de' bedoeling, hotels eri, café's uitsluitend suiker te verstrekken:-voor het bereiden van spijzen en niet meer voor het zoe- I ten van dranken. Hoogs koeten opgelegd De directeur van een cafétariabedrijf te Amsterdam is door den Inspecteur voor de PrijsbeheeaiscKing tot een geldboete van f 10,000 veroordeeld, omdat hij in de jaren 1940 en 1941 geleidelijk de prij zen van zijn schotels en andere con sumpties had verhoogd. Dit was in de periode vóór November 1941, toen spe ciale prijsregelingen voor het restaurant bedrijf in werking traden, verboden krachtens de algemeene prij zenstop, 'de Prijzenbeschikking 1940 Nr. 1. De Inspec teur verwierp het verweer van verdachte, dat de prijzenstop op zijn branche niet van toepassing zou zijn geweest. Zoo lang geen ontheffing -:nn de prijzenstop was verleend, was ook in dézen bedrijfs tak eigenmachtige prijsvierhooging niet toegestaan. In hét onderhavige geval bepaalde de Inspecteur de strafmaat aan de hand van het feit, dat de verlachte niet alleen zijn prijzen had verhoogd, doch daarbij ook hoogere winsten per consumptie had genoten. Een groot Amsterdamsch hotel-restau rantbedrijf .is eveneens tot betaling van een bedrag van f 10,000 verplicht. Ook hier had men einde 1940 de prijzen -zoo wel van het logies als van de consump ties verhoogd zonder de daarvoor ver- jeischte toestemming te hebben aange vraagd of verkregen. Bestraffing wegens jodsntegunstiging De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden (de 'commissaris- generaal voor de veiligheid) deelt mede: De volgende personen zijn wegens be gunstiging van joden gearresteerd en naar een concentratiekamp- overgebracht: De expediteur Hendrik Kamphuis uit- Epe en Jose Ravesteijn uit Ridderkerk wegens het verbergen van Joden. De expediteur Johannes Suijkerbuijk uit Nispen wegens het smokkelen van joden over de Belgische grens. De kleermaker FrancisCus -van Beur- ■i den uit Rotterdam wegens het verstrek ken van vervalschte persoonsbewijzen. De verzekeringsagent Otto lsak Hof man uit Rotterdam wegens verduistering van joodsche vermogenswaarden, j Het geheele vermogen van de genoem- de personen is verbeurd verklaard. abonnementsprijs; i. het kennummer der vakgroep tijdschriften. 2. Zoolang de inschrijving niet is ge schied en deze door den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen niet is bevestigd, mag het orgaan/drukwerk niet verschijnen. 8. Het toezicht op de periodieke crga> nen/drukw erken van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen wordt uit geoefend door de. persafdeelingen van het departement van volksvoorlichtingen kunsten en van den commissaris vo;or niet-commercieele vereenigingen en stich tingen. 4. In de niet-óommercieele vereeni- 4. In de niet-commercieele vereenigings/ stichtings-periodieken/drukweirken mogen alleen korte en exacte beschouwingen, mededeelingen, nieuws, enz. worden op genomen, die uitsluitend betrekking heb ben op de doelstelling der vereeniging/ stichting. 5. Het plaatsen van advertenties in wel ken vorm ook is, zonder bijzondere goed keuring van den commissaris voornoemd, verboden. 8. De onder artikel 1 genoemde ver plichting zal vooralsnog niet gelden voor de periodieke drukwerken of an dere verveelvoudigingen van zuiver ker- kelijken aard. De tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening Herziening en uitbreiding De instelling van de bedrijfsorganisaties voor de voedselvoorziening, die gaande weg de taak van de crisis-organisaties zullen gaan overnemen, heeft een her ziening van de tuchtrechtspraak, berus tende op de Landbouwcrisiswet, noodig gemaakt.-Deze herziening wordt tot stand gebracht door het vBesluit tuchtrecht spraak voedselvoorziening, opgenomen in de Staatscourant van «>21 dezer (no. 188). Ingevolge dit besluit zijn aan de tucht rechtspraak niet alleen de aangeslotenen bij de krachtens de Landbouwcrisiswet ingpstelde centrales onderworpen, maar j ook de aangeslotenen bij de nieuwe orga- i nisaties -voor de voedselvoorziening, te 1 weten de bedrijfschappen. Tot dusverre was er voor iedere pro vincie een tuchtrechter, alsmede voor het geheele land een centraal tuchtcollege. Thans, komt er een tuchtrechter in ieder arrondissement, hetgeen dus een uitbrei ding van het aantal tuchtrechters van elf tot negentien beteekent. Hét centrale i collegevoor de tuchtrechtspraak blijft behouden. Aan de tuchtrechtspraak zijn onder worpen handelingen, gepleegd door aan geslotenen, in strijd met voorschriften, vastgesteld bij of krachtens het Organisa- tiebesluit Voedselvoorziening, de Distri- butiewet, het Voedselvoorzieningsbesluit en de Landbouwcrisiswet, alles meteeni- ge uitzonderingen. REGELING PERIODIEKE PERS mot ingang van 1 October In verband met de heerschende pa- pierschaarschte is het noodig bepalingen vast te stellen ten aanzien van perio dieke drukwerken van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen. Met ingang van 1 October 1942 treedt de volgende regeling in werking: I 1. Niet-commercieelé vereenigingen en stichtingen, die een periodiek verschij nend orgaan/drukwerk uitgevén, dragen zorg, dat het oroaan/cLrukwerk wordt in geschreven in een daartoe bestemd op- lageregister bij den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stich tingen, Waalsdorperweg 72, 's-Gravenhage De opgave, die vóór 30 September 1942 moet zijn ingediend, bevat: a. den naam van het orgaan; b. naam en adres van den verantwoordelijken redacteur, van den uitgever én van den drukker; c. den termijn van verschijning; d. het for maat; e. het aantal pagina's; f. de op lage; g. het aantal abonné's; h. dqn ONDERWIJS Tot hoofd van 'de O.L. School te S i r- jansland is n benoemd de heer B. Ver sluis te Utrecht. Wanneer verduisteren? Heden (Woensdag): zon onde 19 38 Morgen (Donderdag) ion op 7 28zon onder 19.36 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 6.57; op 19.51. (Volle maan) Laatste kwartier Vrijdag 2 Oct. Nieuwe maan Zaterdag 10 Oct. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Volle maan Zaterdag 24 October. 432100 Over drie maandendan is het Kerst mis en dan moeten duizenden Neder landsche Oostfrontstrijders hun pakket ten van sigaren, tabak, sigaretten, pijp, kam, tandenborstel, scheermesjes, boe ken, tijdschriften, schrijfpapier en nog vele andere nuttige verbruiksvoorwer pen en versnaperingen ontvangen. hebt gelijk, daar is heel wat voor noodig, daar zijn vele moeilijkheden die overwonnen moeten worden, maarhet is voor onze dappere strijders tegen de bolsjewisten en die moeten en zullen hun pakketten hebben. Landgenoot, u (helpt toch mede? Neen, wij begrijpen, dat u ons aan de artikelen niet 'kunt helpen, maar u hebt uw giro- boek. Pakt dit boekje even en gireert een flink bedrag op girorekening 432100, t.n. verzorgingsfonds vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Gra venhage. Roede thans snoep op bon 377 Aangezien er misverstand blijkt- te bestaan omtrent de vraag of het al dan niet geoorloofd is thans versnaperingen af te leveren opibon „algemeen 377" wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat dit inderdaad is toegestaan. Uiteraard zullen detaillisten, die reeds thans op dezen bon afleveren er reke ning mede moeten houden, dat zij bij herbevoorrading op dezen bon met min der gangbare artikelen genoégfen zullen moeten nemen. Volgens Domei heeft de woordvoerder van de Japansche marine, kapitein Hi- raide verklaard, dat de op de Salomons eilanden gelande Amerikaansche strijd krachten thans zoo goed als vernietigd Zijn. Van Amerikaansche zijde is be weerd, aldus Hiraide, dat er op de Sa lomonseilanden 10.000 Amerikaansche ma riniers aan land gezet zijn. Men heeft hen edher volkomen in den steek ge laten, Zoadat het (hun slecht vergaan is en Zij het slachtoffer van een politiek gebaar van Roosevelt Zijn geworden. Eon nieuwe dijk voor den 2uid Westpolder. Op kundige ivffze worden door de arbeiden de zinkstukken van ryshout gevlochten. (Fellinga Kil Pax Holland e)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1