DE GOUDEN VALLEI Uit Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 22 September HILVERSUM I. 415.5 M. 67.15 Volkliederen; 7.30 BNO: Nieuws berichten.; 7.40 „Bij 't krieken van den dag"; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8,40 „Van den vos en van de vrouw", cause rie; 8.50 Zang en piano; 9 Strijkkwartet 9.30 Spiegel van den dag; 9.40 Sympho nie-orkest; 10 Carlo Carcassolo en zijn orkest; 10.80 „U kent hen, maar kent U hen ook?"; 10.45 Carlo Carcassola en zijn orkest; 11.15 Otto Hendriks en zijn orkest; 12 Almanak; 12.05 Harmonie-or kest; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Zang en piano; 13.48 Viool en piano; 14 Groninger Orkestvereeni- ging en solist; 14.52 Pianovoordracht; 15 „De Felle met den rooden baarde"; 15.20 Groninger Orkestvereeniging16 Sonaten; 16.45 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beurs berichten; 17 „De lichte toets"; 18 „Eu- ropeesche vrouwen Europeesche kun stenaars"; 18.30 Zang met pianobegelei ding; 19 Neerlands stem van het Oost front; 19.15 Marschen en marschliederen; 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: Gesproken binnenlandsch overzicht; 19.50 Zang en piano; Van 20.15 alleen voor de Tadio-centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken; 20.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 21 Omroeporkest, solisten en koor; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Operette-frag menten; 22.15 Muzikaal kleuren!estijn23 —24 Fragmenten uit beroemde opera's. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Symphonie-orkest; 8 Politiek weekpraatje; 8.15 Vocale pla ten; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Symphonie-orkest; 9 Orkest, en zang van Karl Schmitt-Walter; 9.15 Voor de huis vrouw; 9.20 Orkest, en zang van Karl Schmitt-Walter; 10 Godsdienstige uitzen ding; 10.30 Vocale duetten; 11 Vrouwen mozaïek; 11.20 Scala-orkest te Milaan, 11.30 Pianovoordracht; 12 Concertgebouw orkest; 12.15 Uit Neerlands Gouwen; 12.30 Programma-overzicht; 12.35 Xylofoon en orkest; 12.45 BNO; Nieuws- en zakelijke berichten; 13 „Wat doet de Directie van den landbouw?"; 13.15 Symphonie-con- cert14 Godsdienstige uitzending14.30 Orkest Helmut Zaeharias; 15.15 Ween- sche Kleinkunst; 15.30 Voor de zieken; 16 Syïvestre Trio; 16.45 BNO: Nieuwst-, zakelijke- en beursberichten; 17 Voor de jeugd; 17.30 Een Strijkorkest; 18.10 Or gelconcert; 18.30 BNO: Nieuwsberichten 18.40 Spiegel van den.dag; 18.50 BNO- Twentsch praatje; 19 Landmans LuSt; 19.80 Melodietjes van Will Glahé; 20 BNO: Engelsche uitzending: „Holland and the economie reorganisation"; Voor de radio-centrales: Gram.; Van 20.15 alleen voor' de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Beethovenconcert21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 1 Militair overzicht; 22.10 Avondwijding; 22.20—24 Zie Hilver sum I. RADIONIEUWS Dinsdag 22 September Ernstige muziek. De Groninger Orkestvereeniging con certeert om 15.20 uur (Hilversum I), o.I.v. Kot Kuiler met werken van Grétry, De- libes en Dirk Schaf er. Godsdienstige uitzendingen. 10 uur: Morgenwijding; 14 uur: Tweede Leziing uit den cyclus „Johannes de Doo- per", door Ds. A. J. van Rennets te Strijen en om 22.10 uur: Avondwijding. Deze uitzendingen.' zijn over Hilversum IL Cultureele uitzendingen In de uitzending „Landmans Lust", om 19 uur (Hilversum II), hoort U ditmaal het Limburgsché luisterspel uiit den jare 1792 „De Bokkerijders" van J. Wachgel- der. Feuilleton 19 door Emma Hoogwerf Nu, mijn engagement dan, als je dat liever hebt! Ik had nog al zóó ge hoopt, dat je niets dan prettige herinne ringen zoudt hebben aan onzen laatsten dag en nu heeft zijn slecht humeur dezen avond bedorven! Denk maar niet meer aan Albert; aan jou zal iik tenminste niets dan aangename herinneringen hebben! Maar nu moet ik je verlaten Max; ik heb nog een paar dingen in het warenhuis te doen. Hè, hoe jammerI Ik dacht, dat je al lang gesloten hadt! Ja, maar ik heb nog een paar afrekeningen te maken en enkele arti kelen op te bergen. Max was toen uit verveling Ook maar uitgegaan. Zoodra Nan hier goed zeker van was, haalde ze den gordel en het geld te voorschijn en nadat zij zich toen op haar kamer opsloot, telde het zorgvuldig uit. Het was een goede acht honderd gulden onder het verschuldigd bedrag. Wat nu te doen.... Ze ging op haar bed zitten en wacfhtte. Haar gedachten gingen terug naar de nachtwake, die zij hier in deze kamer gehouden had, pok lange uren vol Agrarische uitzendingen: In de serie „Wat doet de directie van den Landbouw?" spreekt I. G. Veenstra, om 13 uur (Hilversum II), over Land bouwvoorlichting en Landbouwonderzaek Voor de jeugd. Om 17 uur hooren jullie een praatje over sterren (Hilversum II); een vraag gesprek met Mevr. R. W. M. Veen-Bak huis, ter inleiding van haar cursus „Kijk vanavond eens naar de sterren". VERSQHILLENDE BERIQHTEN Extra versnaperingen veor patiënten ~in ziekenhuizen De Secretaris-Generaal van het Depar- tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat patiënten in ziekenhuizen ed., die bij hun opneming aldaar hun bonkaart „Voedingsmiddelen 10e periode 1942" aan administratie van het ziekenhuis hebben afgegeven, bon „377 Algemeen" van deze kaart ten spoedigste van de administra tie terug dienen te ontvangen, teneinde hierop een extra-rantsoen versnaperingen te 'kunnen betrekken. Botterdam won den productieslag Veertigduizend Rotterdammers zullen met de Kerstdagen een surprise ontvan gen, bestaande uit ^en kostelijk rogge brood van eén kilo zwaar, 1200 graan peulvruchten, 30 kilogram aardappelen, benevens wat groenten. Alles zonder bon en zonder dat zij er een cent voor be hoeven te betalen. Hoe dat zit, zult u vragen. Dat kan, omdat Rotterdam den gemeentelijken productieslag 1942 mei glans en glorie gewonnen heeft; de buit was stukken grooter dan in Amsterdam, Den Haag of Utrecht. Bijna 1.5 mil- lioen kilo is er geoogst, in plantsoenen, parken en braakliggende gronden, te za- men ruim 155 hectaren .groot. (Amster dam bracht het niet verder dan 12 hectaren). Do saam der beweging In ,,Volk en Vaderland" maakt de secretaris-generaal' der NSB het volgende bekend: In den naam der Beweging is een kleine verandering aangebracht. - v Zij zal voortaan heeten: „Nationaal- Socialistische Beweging der Neder landen". De afkorting blijft echter als vanouds: N.S.B., dit als tegenspraak van onjuiste berichten in een gedeelte per pers. In de Zwarte Soldaat, strijdblad van de W.A. ider N.S.B., van 17 September j.l. wordt medegedeeld, dat op last van den leider der N.S.B;. op) 9 dezer wegens anti-nafionaal-socialistisehe agitatie als lid der N.S.B;. door den secr.-generaal heerbanleider C. J. Huijgen, zijn ontsla gen George Kettman Jr., P. E. Keu,che- nius, Ernst C. H. Locht en S. Barends, resp. hoofdredacteur, redacteuren en me dewerker van De Misthoorn. Blijkens het verslag van een op 12 September te Hoofddorp gehouden rede door den heer Huijgen (gepubliceerd in Volk en Vaderland van 18 dezer) heeft deze o.a. het volgende gezegd: „Wanneer de eer van de N.S.B. zulks vordert, schrikt Mussert nooit voor de hardste' maatregelen terug. Eenige leden, medewerkers aan een weekblad, meen den de Beweging in den persoon van de,n Leider te mogen aanvallen. Hoewel er ook een zeer oud lid onder hen was, die bovendien in vroegere perioden verdien stelijk weTk voor de N.S.B,. heeft ver richt, werd hij met de anderen, onmid dellijk als lid uit de Beweging verwij derd. Slechts de N.S.B. heeft het recht tot vorming van den politieken wil van Nederlandsche volk. Wie dit recht aan tast, wordt door haar verdelgd, zonder aanzien des persoons De Beweging moet zuiver blijven. Twee kinderen verbrand Vrijdagochtend waren in een aantal kolenhokken van dén kolenhamdelaar L. spanning toen Zij met Albert bij Max gewaakt had en ze hun Zorgen ge deeld hadden.... Den volgenden morgen zouden Albert en Max weg Zijn en de maand, die ach ter haar lag, zou enkel een herinnering wezen. Sinds iMax beter was, had Nan weer haar oude kamer, terwijl de neven de kleinere kamer hadden, die gr^nsdJe aan het warenhuis en waar haar vader sliep, als -hij thuis was. Terwijl zij, daar zoo roerloos aan het venster had, hoorde zij in de cantine iemand met klankvolle tenor een lied gingen. Ze luisterde en dacht weer aan dien avond, toen iMax zoo heel ziek was en Zij voor de mannen gezongen en voorgedragen had. Zoo langzamerhand begreep zij aan an dere geluiden, dat het sluitingsuur van de cantine nabij was. Ze stond op en zag de mannen in groepjes van twee en drie de gelegenheid verlaten. Toen wierp ze een wit sjaaltje over het hoofd en terwijl ze den gordel en de beurs, waarin het goud en de bank noten waren, meenam, trad ze geruisloos door de zitkamer naar de cantine. Het langwerpige tfertrek was nage noeg verlaten. Een groepje van een stuk of- zes mannen stond aan het andere eind van ide toonbank, waar Dirk zijn leege glazen en flesschen bijeenzette. Een half uur te voren was hij de tafel rondgegaan en had hier en daar een van de bezoekers ingefluisterd, dat te Eindhoven, waarin ook strooiwordt bewaard, zooals gewoonlijk eenige kin deren aan het spelen. Tegen elf uur brak in de bergplaatsen brand uit. Spoe dig kwam een der kinderen, die daar aan het spelen waren, huilend naar huis 1 geloopen. Twee kinderen, een vierjarig jongetje en een vier-jarig meisjie van de familie Couwenberg en van de fa- malie van der Hoogen waren echter niet teruggekeerd. De Eindhovensche brand- I weer was spoedig met groot materiaal ter plaatse. Nadat men het stroo uit een de? eerste hokken had weggeruimd, vond men daar de verkoolde lijkjes van beide kinderen. 31 perceelen van electriciteifc afgesloten Tengevolge van de laatste dagen ge houden controle op de naleving der ver duisteringsvoorschriften zijn te 's-Graven- hage 31 perceel en voor drie dagen af ge-, sloten van het lichtnet. Te weinig melk geleverd Nog steeds worden door de tuchtrech ters hooge boeten opgelegd aan yeehou- i ders en landbouwers, die in strijd met de voorschriften niet alle melk, die daar- voor in aanmerking .komt en op hun be- drijf worden gewonnen, bij een melkver- werkings- of standaa/hsatiebedrijf inle veren. Tot een boete van f1000 veroordeelde de tuchtrechter te Arnhem dezer dagen een landbouwer te Wagen in gen, die slechts gedurende korten tijd een aan zienlijke hoeveelheid melk had achter gehouden. Dezelfde boete zag zich een landbouwer té Velp (gem. Rheden) opgelegd. Hij had niet, alleen veel te weinig melk aan een melkverwerkend bedrijf afgeleverd, doch ér kon ook worden aangetoond, dat hij volle melk rechtstreeks aan consu menten had verkocht. Bovendien was hij zonder- vergunning in het bezit van een onverzegelde karninrichting. I Een boete van f1500 legde de tucht rechter in Den Haag op aan een veehou- 1 der te Delft, die in strijd met zijn plicht melk had achtergehouden en volle melk aan consumenten had verkocht zon der daarvpor bonnen in ontvangst te me* men. i r L 1 Wegens, hét achterhouden van melk legde voorts de tuchtrechter aan een landbouwer te Br.eda en aan een vee houder tevens winkelier in levensmidde len te H e i 1 o, een boete van f 2000 op. Een veehouder te D i e m en kreeg een boete van niet minder dan f4000. Deze man had melk achtergehouden en boven dien zonder vergunning twee onverze gelde karnwerktuigen in zijn bezit gehad. Urlauborkarte moeten ook door winkeliers in ontvangst worden genomen Aangezien er nog steeds misverstand blijkt te bëstaan.' omtrent het al dan niet geldig Zijn van de bonnen der „Ur- lauberkarte" vestigt het departement van landbouw en visscherij er nogmaals met nadruk de aandacht op, dat dje bonnen der „Urlauberkarte" met blauwgroenen ondergrond en voorzien van een blauwen j adelaar, hier t& lande geldig Zijnzoo- 1 dat winkeliers derhalve verplicht zijn bij aanbieding van deze bonnen de daar- I op verkrijgbaar gestelde artikelen af te leveren. grond verhuring f 18,02 en van de biblio theek f89,10. Het leesgeld van de biblio theek had het ongekende bedrag van f 103,47 opgebracht. Vervolgens werden de begrootingen van het departement en zijn instellingen vastgesteld en deed de agent van de Nutsspaarbank verslag over 1941-1942, De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. De samenstelling van het winterprogramma werd aan het bestuur overgelaten. ST.-MAARTENSDIJK. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l.,, .geraakte de ruim 70-jarige Jac. Koopman, alhier, lin de haven te water. 1 Alhoewel spoedig hulp ter plaatse was, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. De man stond als niet normaal bekend. THOLEN. De politie heeft tegen ver schillende inwoners uit deze gemeente procesverbaal opgemaakt wegens over- treding der verduisterinigsvoorschriften. Bij allen werd het licht voor 3 dagen, uitgeschakeld. De botvangsten waren vorige week tamelijk goed, doch andere vischsoorten werden zoo goed als niet gevangen. Ver zending van mosselen alleen voor België. 1 Vrijdag werd te Tholen het eerste mosselbroed van de Zeeuwsche stroo- j men, door een visscher uit Ierseke .aan- gevoerd. De kwaliteit was zeer goed. Bij steekproeven, genomen op de oester- perceelen, bleek, dat de aanslag op som mige perceelen tamelijk goed was, ter wijl het bij anderen gering was. Naar, wij vernemen zal eind dezer week, de aan- J voer van mosselen weer een aanvang I nemen. De kwaliteit der mosselen is dit. jaar prima. Burgerl. Stand. Geboren;Cornelia Adrian», d. van J. J. Vercouteren en J. f C. Joppe; Levenloos aangegeven, kind van M. Geuze en G. M. Moerland. KERKNIEUWS Geref. Gémi. THOLEN. Donderdagavond as. 7,30 uur, zal optreden 'ds. v. d. Berg van'Krabben- dij'ke. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Nieuw© postzegels In eenonderhoud dat de NRCt met i den directeur-generaal der PTT ir. W." L. Z. v. d. Vegte had, deelde d|ez'e mee, I dat er nieuwe postzegels zullen komen in plaats van de, weinig fraaie zegels, die thans nog in omloop1 Zijn. Dé ont- f werpen, voor de nieuwe postzegels zijn klaar, de uitgifte Zal in de komende maanden tegemoet gezien kunnen worden Bovendien is er gedacht aan de uitgifte van speciale Zegels, o.a. ten behoeve van het Ned. Vrijwilligerslegioen en van Win- terhulp Nederland. Deze zegels zullen, naar de heer Van de Vegte hoopt, bin nenkort verschijnen, die voor het Le- gioen- het eerst. Ir. Van de Vegle over de sociale positie van het P.T.T. personeel Het staatsbedrijf der Posterijen, Tele grafie en Telefonie ondervindt uil den aard der zaak als elke tak van bedrijf, de moeilijkheden van dezen tijd. Deson danks konden op verschillend terrein ver beteringen ten uitvoer worden gelegd. De directeur-generaal, ir. W. L. Z. van de Vegte, heeft met de N.R.C. daarom trent in een vraaggesprek het een en ander medegedeeld. Uit zijn opmerkingen, die wij hieronder laten volgen, valt af te leiden, dat de dienst er, allen rem- menden invloeden ten spijt, naar blijft streven het Nederlandsche publiek zoo veel mogelijk te gerieven. Sinds de heer Van de Vegte zijn functie van directeur-generaal heeft aanvaard, vallen er twee hoofdlijnen in het beheer van het P.T;T.-bedrijf te onder scheiden. In de eerste plaats acht hij zich als nationaal-socialist verplichthet be drijf in natiónaal-socialistischen zin te leiden en om te vormen. In de tweede plaats wil hij het bedrijf onder de hui dige omstandigheden, met hun moeilijk heden van allerlei aard, zoo goed moge lijk voortgang laten vinden om zijn be langrijkste functie het dienen van het publiek tot het uiterste tot haar recht te laten komen. Het,ligt voor de hand, dat de perikelen van onzen tijd het vaak zeer moeilijk maken om reorganisaties en her vormingen tot stand te brengen. Om dit met een voorbeeld nader te illustree- ren, wees de directeur-generaal ons op de sociale positie van het personeel, die vandaag den dag naar zijn eigen over tuiging nogal wat te wenschen overlaat. Er zijn, zoo verklaarde hij, ongeveer 40.000 menschen aan het bedrijf ver bonden, waarmee dit praetiseh gespro ken tot het grootste bedrijf in den lande wordt gestempeld. Het overgroote deel van deze mede- werkers moet zich vergenoegen met lo,o- nen en salarissen, die onder de tegenwoordige omstandigheden in het ge- i heel niet toereikend geacht kunnen wor den. Tegenover de krachtig gestegen kos ten yan het levensonderhoud staat in dit bedrijf slechts een heel geringe ver- hooging van de loonen en. salarissen. Zoo kan het dan in sommige gevallen met name bij" de kinderrijke gezinnen voorkomen, dat men niet eens in staat is al zijn bonnen in waren om.te zetten. A-sociale toestanden als het verkoopen van de Jbonnen zijn daar het gevolg van. Op dit punt zou de heer van de Vegte gaarne op korten termijn iets willen doen in het belang van het geheele personeel, hoe zeer hij er zich overigens van be wust is daarmee op een terrein vol „voetangels en klemmen te belanden. O a. bestaat de vrees, dat inflatie het gevolg zou "kunnen zijn. Intusschen is onze zegs man niet bïj machtè zelfstandig maatre gelen te riemen, aangezien de dienst der _P.T.T. een onderdeel uitmaakt van het algemeen regeeringsbeleid. En men weet het: de staatskas verkeert in een zeer precaire^ positie! Maar toch....* Alles overwegende is de directeur-generaal van oordeel, dat er f op de een of andere manier uitkomst voor het personeel moet komen. j BROUWERSHAVEN. Het Departement j Brouwershaven der Maatschappij tot Nuit j van 't Algemeen, hield Vrijdagavond in Hotel Jaaco'b Cats een algemeen© leden- vergadering- Uit het uitgebrachte jaar verslag bleek 'dat het aantal leden 54 bedraagt. De rekening van het departe- I ment over het afgeloopen jaar werd als I volgt vastgesteld: ontv. f316.19, uitg. f f257.14, batig slot f59.05. Verslag werd uitgebracht van de instellingen en d© finian- j ciën 'daarvan. Het goed slot van de be waarschool bedroeg f558,68, van de tuin- die verzocht werd, nog te blijven, als de anderen al weg waren. Ze hadden zwijgend hun toestemming gegeven, maar zoodra de kameraden verdwenen warep, kwamen ze om Dirk heenstaam en vroegen hem om de reden. Maar de zwijgzame oude man zei- enkel: j Ik weet er niets van, hoör! Zij' heeft eenmaal haar orders gegeven. Zeg dat ze blijven moeten, Dirk! Dat was alles. Heeft ze dan niet gezegd, wat ze van ons verlangde? Geen woord. Maar ze zit zeker wel in de narigheid. Waarom dan? Wel, Lester is vanochtend thuis geweest. Hij is met den postwagen ge komen en ook weer met den postwagen gegaan. Zijn komst brengt altijd onge luk aan. Nan 'zag er slecht en ellendig uit. Ze wilde hem niet laten blijven; maar heeft hem ook weer met den post wagen weggêzonden. Er is zeker iets aan de hand, rpaar ik weet het net zoo min als jullie! Daar heb je haer. Nu zal ze het je zelf wel vertellen. Met een soort Ioome bevalligheid .trad ze naderbij en terwijl ze toen niét den rug naar de toonbank ging staan, keek ze de mannen één voor een aan en be gon: Jongens, ik heb Dirk gezegd, dat hij je vragen moest om vanavond te blijven, omdat ik in een groote moeilijkheid ver keer en graag zou hebben, dat je mij hielp? Een toestemmend gemompel volgde; Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van '21—27 September 1892. Aan genomen het beroep naar de Herv. Gem. te Zierikzee door ds. G. H. Blan- ken te Lutjebroek (N.-H.) i Tot machinist aan de boterfab'riek te Nieuwerkerk, werd de heer B. Heiboer te Noordgouwe benoemd. De gemeenteraad te Steenbergen verleende concessie voor den aanlag van een stoomtramweg van Brouwershaven- Steenbergen, onder bepaling dat de lijn op! 31 December 1894 geheel in exploi- tatie moest zijn gebracht. toen trad Wim Kruisweg naar voren, keek den kring eens rond en zei: Kameraden, ik vertrouw, dat ik uit jullie aller naam spraak, als ik „knappe Nan" antwoordt, dat wij zrillen doen, al wat in ons vermogen is, om haar f te helpen. Ja, dat zullen wij doen. Nan keek nu ook den kring rond, met dankbaren glimlach. Dat wist ik wel, trouwhartig als jullie zijn! Luistert dan eens: een maand geleden, werden de beide vreemd(en hier, Albert en Max Kor te weg, op het Veldt gevonden door van Asperen. Ze waren verraderlijk aangevallen, beroofd en ge wond; en, zonder zijn tusschenkomst zou een van hen al vast bezweken zijn door uitputting en bloedverlies. Hij heeft ze naar het warenhuis gebracht en ik heb ze opgenomen. Ik zal er niet van spre ken, hoe ik den gewonde verzorgd heb' en van de lange, slapelooze uren, die ik aan zijn bed gezeten heb. Ik heb al meer zoo iets gedaan voor jullie in het kamp en ik zou het wéér doen! Maar ik had een speciale reden, om goed te wezen voor deze twee: ze hadden daar recht op, ook al wisten ze het niet. Hoe kwam dat dan, Nan. Welk recht hadden die vreemden daarop? vroeg Wim Kruisweg, niet zonder eenige jalouzie in den klank van zijn stem. Dat zal ik je vertellen: Albert Korte- weg had een klap op het achterhoofd gehad, maar niet, dan nadat hij eerst den man gèzien had, die Max den ko- VOOR DE HUISVROUW Tomaten Wasch de tomaten, snijdt ze in stukken en breng deze met een bodempje water (i/2 cm.) en desverkiezend enkele kruiden als een takje peterselie, plakken ui, een laurierblaadje, in een gave, goed gesloten pan aan de kook. Zeef de massa door een goed vertinde wei- en draaizeef of een paardeharen zeef. Let er op dat geen enkel pitje in het gezeefde sap achter blijft. Doe dit sap in de zeer schoonge maakte of uitgekookte flesschen. Breng deze in een hooge pan mèt treeft of doek, ook in den weckketel tot 80 gr. C. en 'laat de gevulde flesschen 20 minuten gel in den schouder joeg. Hij beschreef hem, gedurende den eersten nacht, dat wij samen bij Max waakten: Het was een groote zware man; hij had een lit- leeken over den wenkbrauw en hij miste den pink aan de linkerhand. 01 Ik zie, dat jullie het ook begrijpt/ Ja, natuurlijk! Maar ga voort, arm kind! zei Wim, meewarig. Bij die woorden van sympathie had Nan moeite, haar zelfbeheersching te be waren. Ze werd zeer bleek, vouwde de handen stijf ineen en een snik ontsnapte haar. Juist. Jullie weet het en ik óók. Maar ik streed er tegen en wilde heli niet gelooven. Ik zei tegen mezelf, dat hijs zoo iets laags toch niet zou gedaan^ hebben maar toch bleef de angst inl mij bestaan. Ik legde tegenover mijzelve de gelofte af, dat ik zou doen al wat in mijn vermogen was, om den man, dien hij beroofd en gewond had, weer beter te maken! Die Max Korteweg had den gordel gedragen, waarin al hun geld was genaaid. Albert vroeg mij, of ik het ding ook soms gezien had; hij beschreef het geheel. Maar we vonden het niet en we hoorden er ook niet meer van, zo.o- dat ik een doodschrik kreeg, toen mij verteld werd, dat Vader aandeelen had gekocht in de goudmijn, tot hij nu van daag onverwacht terugkeerde en ik bij het uitpakken van zijn valies dezen gordel vofnd. (Wjofdt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2