ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1942 OPGEMOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: in Zierikzee 'ƒ1.60, elders ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resrp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt iederen werkdag. 1797 - 1689 Uitgave: N.V. jZierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee^|Schuithaven3B^94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 999TB JAAROAHQ Ho. 15042 ADVERTENTIES Advertent!ên 10 cenl per millimeter; ln* gezonden mededeelingen 10 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 NIEUWE SUCCESSEN BIJ STALINGRAD Aanvallen op het bruggehoofd bij Woronesj afgeslagen Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Vrijdag mede: Aan de Terek vernietigden Duitsche pantserformaties door jachtkruisers ge steund, door een omsingelingsaanval, het gros van twee vijandelijke bataljons en maakten 47 stukken geschut buit. In den strijd om Stalingrad werden in verbit- terde gevechten in nauwe samenwerking met het leger en de luchtmacht nieuwe successen behaald. Hernieuwde aanval len van den vijand op het bruggehoofd van Woronesj werden met bloedige ver liezen afgeslagen. Sedert 15 September werden in dit gebied 91 bolsjewistische tanks vernietigd. Nachtaanvallen van de luchtmacht waren gericht op vliegvelden in het achterwaartsche gebied! van den vijand. Ten Zuid-Oosten van het Ilmen- meer en ten .Zuiden van het Lado.ga meer, stortten herhaaldelijke plaatselijke aanvallen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten met vele verliezen ineen. De bolsjewistische luchtmacht verloor op 16 en 17 September 146 vliegtuigen; zes eigen vliegtuigen worden vermist. Aanvallen overdag en 's nachts van Duitsche gevechtsvliegtuigen waren ge richt op voor den oorlog belangrijke in stallaties in het Zuid-Oosten van Enge land. In het Kanaal werd. een Britsch patrouillevaartuig door bomtreffers tot zinken gebracht. Artillerie van de marine schoot twee Britsehe vliegtuigen neer. Itallaansch waermachtsbericht Stoutmoedige aanval op Gibraltar Het 844e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt: -Aan het Egyptische front optreden van verkenningsafdeelingen. Formaties van de luchtmacht gingen voort met het bom bardeeren van de., bases op Malta. Een Britsch vliegtuig werd neergeschoten. De laatste twee dagen zijn vier van onze vliegtuigen niet op hun basis terugge keerd. Strijdkrachten van de Italiaansehe Kon. Marine, die de haven van Gibraltar waren binnengedrongen, hebben daar het s.s. Ravens Point tot zinken gebracht. Tijdens een voorafgaande actie hadden andere strijdkrachten in dezelfde haven de scheper1 Meta, Shuma, Empire Snipe, Baron Douglas en een vijfde niet geïden tificeerd vaartuig zwaar beschadigd. Het grootste deel der aanvallende strijdkrach ten is op haar basis teruggekeerd. HET EUROPEESCHE JEUGDCONGRES TE WEENEN (Speciale correspondentie van het ANP) WEENEN, 16 Sept. In 1815 'kwamen na den val van Napoleon vergrijsde staatslieden te Weenen bijeen om orde op de zaken van het verscheurde Eu ropa te stellen en zij poogden zooveel mogelijk het nieuwe ongedaan te maken en het oude voort te zetten. In 1942 is in hetzelfde Weenen de jeugd van geheel Europa samengestroomd om als gelijkgerechtigde deelnemers ge zamenlijk te werken aan den opbouw van een nieuw Europa. De toekomst van ons oude werelddeel wordt op de slag velden 'beslist. Maar de jeugd van veer tien landen^ die hier is vertegenwoordigd) wil zorgen, dat deze offers niet vergeefs worden gebracht. Zij bevordert dooi* haar samenwerking de eenwording van Europa Dit jeugdcongres kan tevens beschouwd worden als een antwoord op de soort- j gelijke congressen, die te Londen, Was hington en Moskou zijn gehouden, waar j men ook heeft begrepen, dat de toe komst behoort aan wien de jeugd bezit. Maar de Weensche jeugd onderscheidt zich door het geloof iii en de belijdenis van een gemeenschappelijk ideaal. De oude, eeuwig jeugdige stad Wee nen is feestelijk versierd met vlaggen, want de stad wil toonen, dat zij het waardeert als zetel van dit congres te zijn uitverkoren. Maar de versiering is sober, want de jeugd van Europa staat aan het front en daarom is deze tijd' er geen voor uitbundige feesten vol pracht en praal. De oorlog heeft ook de jeugdleiders van Europa niet gespaard. Hagemans, die aan het hoofd stond van de Rexisti- sche jeugdgroep en als zoodanig aan; het congres té Weenen zou deelnemen, is dezer dagen aan het oostelijk front: gesneuveld. De Duitsche jeugdleider, Ax- mann, en zijn Italiaansehe collega, Vidussoni, zijn invaMide geworden iin den strijd tegen het bolsjewisme en hetvben beiden hun rechterarm verloren. Maar al woedt de oorlog en al heeft hij zijn stempel ook gezet op de aloude stad aan den Donau, de Weener heeft zijn gemoedelijkheid niet verloren en de charme van de stad is onvergankelijk, zoodat zij een onovertroffen gastvrouw is voor 'de velen, die daar thans zijn sa mengekomen en enkele der' grootste hotels geheel vullen. En na de operavoor stelling, een der festiviteiten op cultu reel gebied, waarop de bezoekers worden 'onthaald en waar het ballet blijken gaf van het hooge peil dezer kunst in de hoofdstad der Öostmark, reden er zoo veel auto's af en aan, dat men zich in vollen vredestijd kon wanen. Behalve Duitschland en Italië zijn te Weenen vertegenwoordigd Nederland, België (met een Vlaamsehe en een Waal- sche delegatie), Bulgarije, Denemarken, Finland, Kroatië, Noorwegen, Roemenië, Slowakije, Spanje en Hongarije. Portu- geesche en Japansche afgevaardigden wo nen het congres als waarnemers bij. De Nederlandsche delegatie staat on der leiding van den plaatsvervangend leider der N.S.Bd.N. en hoofdstonner van den Nederlandschen Jeugdstorm, Van Geelkerken en van prof. dr. v- Geneehteh. Tezamen vertegenwoordigen de dele gaties méér dan veertig'millioen Euro- peesche jongefen tussehen de tien en twintig jaar. De meesten dezer jeugd leiders hebben reeds aan het front ge staan en metterdaad bewezen' alles veil te hebben voor de vorming van een rechtvaardige wereldorde, waarvan veler hooge onderscheidingen getuigen. De oprichtingsbijeenkomst van 't jeugd verbon cl werd gehouden in het Gouwhuis der NSDAP, het-voormalige parlements gebouw. Het wemelde hier van de uni formen, waaronder het veldgrijs domi neerde en de uitrusting van den Jeugd storm een kranigen indruk maakte. In Wanneer verduisteren 7 Heden (Zaterdag): zon onder 19 48. Morgen (Zondag) zon op 7.21zon onder 19.45 Maandag: zon op 7.23 zon onder 19.43 Tussehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 2.01op 17.48. Maandag Maan onder 3.13op 18.24. Volle maan Donderdag 24 Sept. Laatste kwartier Vrijdag 2 Oct. Nieuwe maan Zaterdag 10 October. Eerste kwartier Zaterdag 17 'October. Pantser-grenadier», die bij den strffd aan het Oostelijk front een belangrijke rol spelen, by een aanval op de versterkingen voor Stalingrad. (P.K. Klintzsch Atl-H Pax Holland s) de eereloge hadden talrijke vooraan staande persoonlijkheden plaats genomen, onder wie de Reichorganisationfuehrer, dr. Ley. De vroegere Reichjugendfuehrer Baldur von Schirach, thans Reiohsleiter voor de jeugdopvoeding der NSDAP, verwelkom de ide aanwezigen. Op zijn voorstel werden de Italiaan sehe jeugdleider en1 secretaris der fascis tische partij, de 26-jarige minister Vidus soni, en de Reichsjugenidfuehrer, Ax- mann, benoemd tot voorzitters vaii het Europeesche jeugd verbond. Deze benoe ming geschiedde bij opstaan met alge- meene stemmen. Vervolgens hield Vidus soni een korte toespraak in het Itali- aansch en sloeg voor Baldur von Schi rach te benoemen tot permanenten eere voorzitter, hetgeen geschiedde. Op" voor stel van Axmann werd de Italiaansehe minister van staat en gewezen jeugdlei der, Renato Rieci, eveneens met dit ambt bekleed. Aan elk der veertien vertegenwoordig de landen werd vervolgens een speciaal terrein van werkzaamheden aangewezen waarbij Nederland kunst en cultuur kreeg In een korte, door hartelijk applaus onderbroken verklaring zei Van Geel kerken het een eer te achten aanwezig te zijn op dit congres. Op de Nederland sche jeugd rust de plicht zich een plaats In het Nieuwe Europa te verwerven. Spr. wees op het groote verleden van Nederland en op de^ vooraanstaande plaats, die het steeds in Europa heeft ingenomen. Het is aan de Nederlandsche jeugd deze traditie voort te zetten. D,e Nederlandsche jeugd staat voor nieuwe opgaven en de Nationale Jeugdstorm is bereid om met de jeugd der andera landen sameif te werken voor een Nieuw Europa. Na de verklaringen der verschillende jeugdleiders hield Baldur von Schirach ■Zijn openingsrede. Tijdens het congres, dat Vrijdag is gesloten komen de werkcommissies eiken morgen bijeen ter bespreking van tech nische aangelegenheden. De rest van den dag wordt besteed aan bezoeken aan de bezienswaardigheden der stad, schouw burgen .enz. Ook is tijdens het congres een bijzonder belangwekkende tan toon stelling geopend van documenten uit de Europeesche geschiedenis. Naast het gou den psalmboek van Karei den Groote 'kan men hier het vredesverdrag van Westfalen .aantreffen, waarbij o.a. Ne derland zijn tachtigjarigen strijd met Spanje beëindigde, de slotoorkonde van het Weener Congres van 1815, het pro tocol van den moord op den Oostenrij'k- schen troonopvolger en zijn gemalin te Serajewo, waarmee de vorige wereldoor log werd ingeluid, en tenslotte de laat ste oorkonde van het Oostenrijksche ministerie van Buitenlandsche Zaken over de voltrokken aansluiting bij het Duit sche Rijk. De officieele stichting van liet Euro peesche Jeugd verbond is eigenlijk slechts de bezegeling van een reeds geruimen tijd bestaande samenwerking tussehen Europeesche jeugd, ook op het slagveld. De eenheid dezer jeugd is tot stand' gekomen door haar gemeenschappelijk ideaal. Do jeiigd van Europa streeft in deze organisatie naar gezondheid -en kracht, bezinning op cultureele traditie en taak van Europa en hechte kameraad schap om te komen tot een rechtvaardi ger wereldorde en een nieuw Europa. NIEUWE BRANDSTOFBRON dis gasvoorziening ten plattenlande mogelijk maakt Voor 'den oorlog kende ons land een groot verbruik aan petroleum als brand stof. Wij brachten het daarin even ver- als Frankrijk en Duitschland samen. De verklaring lag voor een deel in het groote verbruik ten plattelande, waar te onzent minder dan elders brandstof als hout uit eigen omgeving aanwezig is om te koken. Levensgewoonten hebben er waarschijnlijk ook iets mee te maken. Het petroleumstel was geliefd om er theewater op te koken doch ook om er spijzen lang op te laten sudderen. Ook de steden, waar men beschikte over gas, kenden een groep bewoneTs, die veel petroleum gebruikten voor ko ken. Het platteland en vele kleinere ste den1 zijn nooit aan het gébruik van gas toegekomen. Zij zijn van de petroleum voor verlichting overgesprongen op de ëlectriciteit. Vergeleken met gas is elec- triciteit voor koken -en verwarmen duur... ten minste als men uitgaat van dê ver gelijking van de kosten per eenheid en de daarbij opgewekte warmte. Zoo blijft het feit, dat er ten platte lande een groote groep van bewoners is, die gaarne gas zou gebruiken als het er was. Bouw van kleine gasfabrieken daarvoor is kostbaar. Levering van gas over^i langen afstand voor een bepaald gebied eiseht een geweldig buizennet. Wanneer wij hier en daar ide toepas sing van brongas zien, dat uit de aarde welt en waarvoor de Ver. Staten bijv., die over een veel grooteren rijkdom aan allerlei brandstoffen beschikken dan wij, uitgestrekte buizennetten voor de distri butie hebben ingericht, dan zijn er in om» land op dat gebied nog groote mo gelijkheden, schrijft de sociale medewer ker van het Hbl. Uit rioolwater, uit rottend groentenaf- val en uit afval van de industrie, kan niettemin gas van hooge waarde worden gewonnen, dat /dubbel zoo veel calo rieën heeft als het gas van de gasfabrie ken, die gas uit kolen stoken. Wanneer dergelijk gas onder een druk van zes of zeven atmosferen wordt gebracht, zijn er voor het vervoer naar de plaatsen van verbruik slechts dunne buizen noodig. In dorpen en- elders waar het gas wordt gedistribueerd kan het dan onder la- geren druk worden geleverd De moge lijkheid van - provinciale gaslevering, die beschikt over grondstoffen die nu ver- DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 19 Sept. niet meer geldig: 47 brood, beschuit, vleesch, aardappelenmelktabak. 50 reserve (taptemelk). De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Woensdag 30 September: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toiletzeep. Deze week is de verduisteringsweek Waarschuw uw buurman, als hij de verduisteringsvoorschriften over treedt, Wijs hem zoo noodig op de gevaren, welke hierdoor kunnen ontstaan. Als gij een waarschuwing ontvangt door de nalatigheid van u zelf of een der leden van uw gezin, wees dan dankbaar en zeg niet: Waar bemoei je je mee? Goed verduisterd, goed beschermd loren gaan en die 'kosteloos verkrijgbaar zijn, is in verschillende gebieden aan wezig Een voorbeeld zijn in het Noorden des lands ide cartonfabrieken, wier afvalwa ter zoo verzadigd is met methaangas, dat 'de kanalen er soms door in brand geraken. Het Noordelijk Economisch Technologisch Instituut te Groningen heeft de mogelijkheid van levering van methaangas door middel van de stroo- cartonfabrieken bestudeerd. Thans is de zaak in studie bij de provincie Gronin gen. Het afvalwater van de stroo-carton- fabrieken kan de provincie van gas voor zien. Wij behoeven hierbij niet alleen te denken aan de kleine verbruikers, die nu op petroleum waren aangewezen, ook! als motorbrandstof heeft methaangas een hooge waarde. Het is economisch niet verantwoord deze grondstof, waar zij voorhanden is, ongebruikt te laten. Dr. GÖBBELS OVER DEN DUUR VAN DEN OORLOG „De steile weg opwaarts wordt het eerst afgelegd door een getraind volk" lil „Das Reich" publiceert dr. Göbbels een hoofdartikel „De steile weg op waarts", waarin hij zich bezig houdt met de vraag van den vermoedelijken duur van den oorlog. Overal, aldus de minister, ziet men de dingen thans realistischer dan in den aanvang. Duitschland heeft den oorlóg van den beginnen af van den realisti- schen kant gezien en er steeds voor ge zorgd hem niet. te licht, maar ook niet te zwaar op te nemen. Wij zien in den strijd een geweldig tragisch volkeren- drama, dat wij met inspanning van onze geheele nationale kracht tot een zege vierend einde moeten brengen en van welks afloop het afhangt, of wij in on beperkte mate zelfbeschikking zullen ver werven of zullen ondergaan. Het spreekt vanzelf, dat het daarbij niet onverschillig is, hoelang de oorlog duurt. Maar die vraag staat in geen verhouding tot hét feit, dat wij den oorlog moeten winnen en dat daarvoor alle voorwaarden aan wezig zijn. De vraag naar den duur van den oorlog wordt meestal door den steller van .de vraag in zijn wenschvoorstelling bepaald. Zij is bijna altijd afhankelijk van wat de individu van den afloop van den oorlog verwacht. Een definitief ant woord kan men niet geven. Maar de er varing leert, dat oorlqg en vrede vaak niet komen, wanneer men ze dichtbij waant, en dat ze er even vaak plot seling zijn, wanneer men ze niet ver wacht. Geen Engelsche bewering, aldus Göb bels, is zoo dom als deze, dat men alle slagen kan verliezen om den laatsten te winnen. Dit klopt alleen, wanneer een overwinnend volk, zooals wij in 1918, de noodlottige fout begaat vrijwillig af stand te doen van den troef van de gewonnen veldslagen. Duitschland heeft thans zooveel van dergelijke troeven in de hand, dat het niet behoeft te vreezen voor den afloop van den oorlog. Nooit eerder in de geschiedenis heeft zich een oorlogvoerende mogemlheid in een be trekkelijk zoo korten Tijd zooveel voor waarden voor de overwinning geschapen. .Terwijl Duitschland altijd nog in het offensief is gebleven, bestond de wijs heid van den tegenstander in het telkens wachten op den winter om een rustpoos te krijgen. Wij zouden ook niet weten, hoe en waaróm de loop der dingen kan veranderen, want iedere nieuwe zomer heeft ons oorlogspotentieel op ieder gè- bied vergroot. Wat bijvoorbeeld grond stoffen en wapenen betreft, staan wij er thans veel en veel gunstiger voor dan in het begin van den oorlog, om nog te zwijgen van het aantal en de hoedanig heid van onze geschoolde troepen. De Anglo-Amerikaansche mogendheden zijn zelfs bij de grootste inspanning, waarvan zij nog ver verwijderd zijn, niet tegen ons opgewassen en de aan menschen en grondstoffen zoo rijke Sowjetunie is al zooveer geamputeerd, dat haar oorlogs potentieel op zijn minst beslissend ver zwakt genoemd mag worden. Minister Göbbels besluit met de woor den: „waarom zouden wij den toestand rooskleuriger zien dan hij is? Hij geeft ons toch al alle kansen op de overwin ning. Nog veel offers en veel inspanning zullen van ons gevergd worden, maar wij achten het juister het publiek tijdig daarop opmerkzaam te maken, opdat wij noch ons volk in eenig opzicht misleid worden. Een steile weg opwaarts ligt' nog voor ons. Maar wij gelooven, dat die eerder woirdt afgelegd door een volk, dat door een jarenlange harde oefening in het beklimmen getraind is dan door, een volk, dat het bergklimmen slechts op de vlakte heeft leeren kennen. Wij hebben geen aanleiding, ons zelf of de wereld voor te praten. Wij zijn ons vol komen bewust van onze taak, maar ook! van onze kansen. Wij weten wat wij wil- Maar, wat nog belangrijker is, wij willen ook wat wij weten",

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1