ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1942 ZURIKZEESCHE'COURAHT ABONNEMENT i 1797-1889 ïi Prijs: in Zierikzee ƒ1.60, elders ƒ1.90 Uitgave: N.V. jZierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee; Schuithavenp;94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Kosten, Zierikzee per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 999TB JAAROABQ Ho. 15041 ADVERTENTIES: AdvertenUOn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 DE STRIJD OM STALINGRAD vordert onweerstaanbaar Het opperbevel van de Duitsche weer- macht maakte Donderdag bekend: Aan de Terek duren de gevechten tegen taai vijandelijk verzet voort. Tegenaan vallen werden afgeslagen. De strijd om de versterkte stad Stalingrad vordert onweerstaanbaar. Aan het Don-front wer den aanvallen van den vijand door Hon- gaarsche troepen in tegenaanvallen afge slagen. Enkele vijandelijke gevechtsgroe pen werden vernietigd of gevangen ge nomen. 24 tanks werden vernietigd. Ook gisteren zijn de pogingen van den vijahd om het bruggehoofd van Woronesj te nemen in zware afweergevechten mis lukt. De vijand leed zware verliezen In het gebied van Rzjef mislukten vrij zwakke vijandelijke aanvallen. De vijand verloor 21 tanks. Aan het front bij Moer- mansk leidde een omsingelingsaanval tot de vernietiging van een- bataljon van een vijandelijke rendierbrigade. Bij pogingen om boven de bezette gebieden in het Westen en boven Noord Duitschland te vliegen, verloor.de Britsche luchtmacht gisteren 4 vliegtuigen. In den- afgeloopen nacht vielen formaties Britsche bommen werpers het Rijnsch-Westfaalsche gebied aan. De bevolking leed verliezen; vooral in woonwijken. Op verscheidene plaatsen .ontstonden branden, materieele schade en schade aan gebouwen. 37 der aan vallende bommenwerpers werden neer geschoten. Lichte Duitsche gevechtsvlieg tuigen plaatsten overdag voltreffers op industrieele en verkeersinstallaties aan de Engelsche Zuidkust, alsmede op een Britsch troepenkamp op de Orkaden. In den nacht werden voor den oorlog be langrijke doelen in Oost-Engeland met brisant- en brandbommen bestookt. FELLE STRIJD IN STALINGRAD Onafgebroken luchtacties De verbitterde gevechten in de huizen van Stalingrad hebben Dinsdag den ge- heelen dag voortgeduurd. Het verdere succesvolle oprukken van de Duitsche troepen binnen het vestinggebied werd door sterke formaties van de luchtmacht in aanzienlijke mate gesteund, welke met duikbommenwerpers, jacht kruisers en slagvliegtuigen de bolsjewistische strijd krachten, geconcentreerd waren om ont- lastingsaanvallen te onderhemen, in on onderbroken aanvallen in scheervlucht en met de boordwapens bestookten. Vooral in het Noordwestelijke deel van Stalingrad werden de bolsjewisten door bommen van zwaar kaliber getroffen, waardoor zij zware verliezen aan men- schen, tanks en zware wapens leden. De tegenstand der bolsjewisten in Sta lingrad is dusdanig, dat zij letterlijk stuk voor stuk doodgeslagen moeten worden. Daar de bruggen naar den Oostelijken oever van de Wolga zijn afgebroken, kunnen de bolsjewieken hoogstens nog probeeren zich zwemmend in. veiligheid te brengen, maar dan zouden zij zich blootstellen aan de machinegeweren van hun kameraden op den Oostelijken oever De bolsjewisten staan derhalve voor de keus door de Duitsche of door hun eigen kogels te vallen. In verband met het binnen afzienbaren tijd te verwachten einde van den strijd om Stalingrad omschrijft men in mili-" taire kringen de doeleinden van het Duit sche zomeroffensief van dit jaar aldus, dat men in de eerste plaats de verove ring van het geheele Don-gebied en van de rest der Oekraïne op het oog had, waar het vruchtbare gebied der zwarte aarde voor de voeding der bolsjewisten van zetr bijzondere beteekemis is. Ook was men voornemens alle industrieele grondstoffen en de wapenindustrie van deze waardevolle gebieden met inbegrip van Stalingrad in Duitsche handen te krijgen. Als het tweede oogmerk van het Duit sche zomeroffensief noemen de militairen de berooving der bolsjewisten van hun Kaukasische olie. Daaraan voegt men toe, dat deze gebieden tenslotte niet alleen ontnomen worden aan den tegenstander, maar bovendien nog worden ingelijfd bij het Duitsche bewapeningspotentieel. Indien, men er in slaagt, aldus de Wilheimstrasse, den geheelen Kaukasus, die even groot is als het oude Duitsche rijk, van den romp der Sovjet-Unie af te scheiden, kan men zeggen, dat de offensieve kracht der bolsjewisten hoogst waarschijnlijk is uitgeschakeld voor dezen oorlog. VERKLARING VAN VON PAPEN „Duitschland vastbesloten de vrede van Turkije te eerbiedigen'' Voor leden van 'de Duitsche club van Istanboel heeft van Papen, de 'Duitsche ambassadeur in Turkije, een rede uitge sproken, waarin hij o.m. verklaarde: „Onze positie tegenover het land, waar wij te gast zijn,, is klaar en duidelijk" Duitschland is vastbesloten den vrede van' dit land en van dit volk te eerbiedi gen. Ik meen hieraan te kunnen toevoe gen, dat een natie, zoo roemvol en zoo geschikt voor den strijd als Turkije, wel besloten is, wanneer de vraag in de toekomst zou gesteld worden, zich te te werén tegen de vernietiging en de bolsjewiseering van Europa, waarvan het net als wij deel uitmaakt". De president van het Afghaansche par lement, Abdoel Ahad Khan, is in Tur kije aangekomen. Hij zal te Ankara met de autoriteiten confereeren en deze op de hoogte brengen van den toestand van 1 zijn' land. Men wijst er op, dat de Af- ghaansch-Turksche betrekkingen denlaat- sten tijd steeds nauwer worden, want gelijk met Abdoel Abad Khan is ook een Afghaansche militaire missie in Tur kije gearriveerd, die militaire inrichtin gen van het Turiksche leger zal bezich tigen. Koning Boris, aldus meldt het DNB uit Sofia, heeft den uit Bulgarije vertrek- kenden Turkschen gezant, Berker, die tot secretaris-generaal in het Turks cha ministerie van Buitenlandsche Zaken is benoemd, in audiëntie ontvangen en met het grootkruis van Verdienste onderschei den. Daarna bleef de gezant bij den ko Euitsche pantsertroepen achtervolgen den vijand in den Kaukasus. Silometers ver hadden de Bolsjewisten de langs den weg staande hoornen omgezaagd en over den weg gewerpev, teneinde achtervolging der Dvitsche trot pen door den Kaukasus naar de kust van de Zwarte Zee te ontgaan. In den kortst moqeljjken tffd werden de hindernissen door bergjagert en mamschappen van de Waffen 88 verwijderd. 88 P.K. Altstadt-Trans-R Pax Bolland s) ning lunchen, waarbij ook de Bulgaarsche premier Filof tegenwoordig was. De Turksche regeering bereidt den te rugkeer voor van de personen, die ver leden jaar uit Ljlanboel en 'Thracië ge- evacueerd zijn. De teuugkeerenden wor den met speciale treinen naar Istanboel gebracht. Iteliaansch weermachtsbericht Britsche pantserafdeelingen uit de lucht getcmbardeerd Het 843e Italiaansche weerinadhtsbericht luidt: Activiteit van artillerie en ver kenningstroepen aan het Egyptische front. De luchtmacht viel pantserfadeelingen. he vig en doeltreffend met bommen en mi- trailleurvuur aan. Een Britsch vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie van een onZer groote eenheden neergeschoten. 4 vliegtuigen werden door Duitsche jagers en 2 door onze jagers neergeschoten. Een van onze duikb'ooten is niet op haar basis teruggekeerd. De familie^ der bemanning zijn verwittigd. Vijandelijke vliegtuigen wierp®11 talrijke brisant- 'en brandbommen op de stad Bengazi neer en veroorzaakten beperkte schade aan en kele huizen. Van de burgerbevolking wer den 3 personen gedood en enkele ge wond. DE STEPPE BRANDT Nachtkwartier in een Kalmukken dorp Moe en> met stof bedekt heeft de com pagnie tegen het vallen van den avond een eenzaam dorp in "de Kalmukkenstep- pe bereikt. Een' dag van zware gevechten in de gloeiende hitte ligt achter den rug' Urenlang trokken wij voort over de ein- delooze vlakte, waar geen boom schaduw geeft. Slechts een enkele maal was er bdj een bron gelegenheid om stof en zweet weg te spoelen. Het fijne stof drong ondanks alle voorzorgen in 'de motoren, in de wapens en in de longen' Het dorp telt ruim dertig armzalige hutten, primitief als hondehokken. Koe mest, leem en steppegras vormden het bouwmateriaal. Dekking tegen vlieger- zicht is er niet, maar toch hebben wiji de auto's onzichtbaar weten te maken. Hoe?... Militair geheim! Want dekking is noodig. 's Middags, toen de colonne bij haar tocht door de steppe grootel stofwolken opwierp, vielen plotseling Sovjet-vliegtuigen aan. Stofwolkjes ste gen op, waar de mitrailleurkogels in den grond sloegen en in den omtrek ontplof ten met doffe knallen enkele bommen' Hier en daar vloog het steppegras in brand. Het kwartiermaken is heel eenvoudig' Q.e tentbanen worden buiten op den grond uitgespreid, want in de hutten der Kalmukken is het niet Uit te houden van de hitte en stank. Uit kleeren en| haren schudden wij het stof, maar gezicht en1 handen moesten wachten, totdat de eenige bron van het dorp schoongemaakt is. Toen de wapens gereinigd waren, deelde de veldkeuken rijst met suiker uit. Of dat smaakte! De dorpelingen kwamen na verloop van tijd schuchter uit hun huizen te voor schijn. Eerst halfnaakte kinderen, veT- volgens ook oudere menschen. Donker bruine Mongplengèzichten met spleet- oogen, de mannen met zwarte snorreni,, de vrouwen met bont geborduurde hoofd doeken en lange vlechten. Oude wijven met door de zon getaande huid rookten fijngewreven gras in de pijp. Hondeirt slopen' om de veldkeuken en magere ka- meelen kauwden traag de distels. Diep in de nacht, toen de sterrenhemel als eert gigantische koepel over de vlak te stond, begon het steppegras opnieuw te branden. Een vurige ring breidde zich langzamerhand1 om het dorp uit. Als dwaallichtjes in een moeras dansten de vlammetjes voort in de richting der hui-# zen. De Kalmukken lagen voor hun hutten en keken met een doffen blik;naar het naderende vuur. Hun trekken vertoon den zorg noch opwinding en niemand trachtte een beschermende greppel om het dorp te graven. Apathisch bleven zij toekijken en toen wij in de ochtenid- vroegte opbraken, lekten de eerste vlam men reeds aan een huit. (VPB) OERWOUDOORLOG OP NIEUW-GUÏNEA Berichten van geallieerde correspondenten De Japansche opmarsch naar Port Moresby, door onneembaar geachte stellingen in het Owen-Stanley gebergte heeft in Engeland en de Ver. Staten -XLAA5 MtiEf# mrntt tmmx «ySaw; „Uw gezin wordt bedreigd door De burgemeester van Hilversum heeft besloten om voortaan prysopdrjvers door middel van de schandpaal aan de kaak te stellen Op een groot bord worden naam en adres van den overtreder aan de burgerij bekend gemaakt. Polygoon Zeijlemaker Pax Holland s) groote ongerustheid gewekt. De open bare meening eiscbte nadere mededeelin gen over de gevechten, die na aanvanke lijk optimisme thans danige teleurstel ling veroorzaakten. Blijkbaar op een wenk van hoogerhand geeft de Engelsche pers vele bijzonderheden over den strijd in het oerwoud om een indruk te geven van de moeilijkheden, waarmede de ge allieerde troepen1 te kampen hebben. De Australische soldaten leveren thans zware terugtochtsgevechten tegen de Japanners, die hen op korten afstand volgen. Een eigenlijk front bestaat niet meer. Kleine Japansche afdeelingen lig* gen overal in het ondoordringbare oer woud op de loer. Dag en nacht moeten de Australiërs op hun hoede zijn voor overvallen. Zij worden oververmoeid, daar zij onder die omstandigheden nim mer rustig 'lommen slapen. Voortdurende stortregens hebben den grond doorweekt. Vuur maken is on mogelijk, zoodab ook geen warm eten verstrekt kan' worden. Soms zakken de soldaten tot over 'de knieën in de moe rassen weg. Over de uitrusting der Japanners meldt de Times-correspondent, dat deze zeer licht is. Vaak zijn zij barrevoets of dra^- gen slechts lichte sandalen. Hun bewape ning bestaat uit machinepistolen, lichte machinegeweren en kleine granaatwer pers, die-door één man meegevoerd 'kun nen worden. Hun uniform heeft de kleur van het oerwoud en over de schouders dragen zij een net om zich geheel aan de omgeving te kunnen aanpassen. De Australische troepen hebben eerst on langs groene uniformen ontvangen; de 'khakikleur der oude uitrusting bleek vol komen ongeschikt. Het voordeel, dat de geallieerden yan hun sterkte in de lucht zouden kunnen hebben, w'ordt te niet gedaan door de onoverzichtelijkheid van net oerwoud. Dit is op Nieuw-GuLneh nog dichter dan op Malakka, zoodat het onmogelijk is den vijand vanuit dè lucht Ie ontdekken. Port Moresby is een groote luchtbasis gewor den, waar ook zeer veel oorlogsmateriaal met het oog op een toekomstig offensief is opgeslagen. Amerikaansche negertroe pen werken er aan den aanlag van we gen, vliegvelden en versterkingen. Naar Afip uit Bangkok meldt, heeft de medewerker van het hoofdkwartier de geallieerden in het zuidelijk deel van den Stillen Oceaan, verklaard, dat de Japannërs nog heden nieuwe terreinwinst hebben geboekt in de richting van Port Moresby. In het gebied van Owen Stanley vindenthans hevige gevechten plaats van patrouilles. EXTRA SNOEPBON Ook vcor houders van rookkaarten De secretaris-generaal van het depar tement v. Landbouw en Vissclierij maakt bekend, dat voor de distributieperiodie (van 6 September j.K tot en melt 3 Oct. a.s., behalve (het normale versnaperingen rantsoen, 100 gram chocolade- of suiker werkartikelen beschikbaar wordt gesteld Wanneer verduisteren? Heden (Vijjdag): zon onder 19.50. Morgen (Zaterdag) zod op 7.20; zon onder 19.48 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 0.56; op 17.02. Volle maan Donderdag 24 Sept. Laatste kwartier Vrijdag 2 Oct. Nieuwe maan Zaterdag 10 October. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Deze week is de verduisteringsweek Een oogenblik van onbedacht zaamheid (uw zolderraam was ge heel onverduisterd en de lamp bleef per ongeluk branden) kan maken, dat men jaren schreit. Goed verduisterd, goed beschermd Wateren voor de scheepvaart gesloten De marinebevelhebber in Neder land deelt op grond van artikel 5, alinea 1 nummer 2 en alinea 2 van de verordening no. 100/41 van den Rijkscommissaris voor bijzon dere maatregelen inzake de kust- beseherming mede: De West-Friesehe Waddenzee, de wateren van Zeeland en het Hol- landsch Diep tot aan de brug over den Moerdijk, Zijn met onmiddel- lijken ingang van Zonsondergang! tot zonsopgang voor de geheele scheepvaart gesloten. Overtredin gen worden gestraft volgens art. 7, alinea 2 van de verordening no, 100/41. Be kinderboterhon Men behoeft er zich niet ongerust over te maken, dat de speciale boterbon voor kinderen, welke op den 13en dezer zou worden aangewezen, nog niet is bekend gemaakt. Dit zal binnenkort geschieden. Het uitstel houdt uitsluitend verband met een distributie-technische moeilijkheid en beteekent geenszins een wijziging van het rantsoen. op bon Algemeen 377 van de bonkaart voor voedingsmiddelen. Dit beteekent derhalve, dat iedere con sument, onverschillig of hij in het bezit is van een rookerskaart of een versna- peringenkaart, ditmaal voor bedoelde ar tikelen in aanmerking komt. Zij, die van genoemden bon gebruik willen maken, dienen dezen uiterlijk Za- derdég 19 September a.s. bij den win kelier in te leveren. De winkelier wordt vervolgens in staat gesteld, zich met de hem ingeleverde bonnen zoo noodig ex tra te bevoorraden en zal daarna aan zijn klanten de hoeveelheid, waarop zij, gezien het aantal door hen ingeleverde bonnen, recht hebben, kunnen afleveren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor deze aflevering geen afzonderlijke bon zal worden aangewezen. In verband hiermede behoort de winkelier bij het in ontvangst nemen van de bonnen Al gemeen 377 aan den klant een ontvangst bewijs af te geven. Met nadruk wordt er op gewezen, dat het publiek er rekening mede dient te houden, dat men op' bon Algemeen 377 niet dezelfde artikelen zal kunnen koo- pen, .welke als regel op de bonnen van de versnaperingenkaart worden betrok ken, aangezien de aanwijzing van dezen extra-bon ten doel beeft de fabrikanten en den handel in de gelegenheid te stel len de tengevolge van de distributie minder gangbaar geworden soorten af te Zetten. Het publiek zal derhalve bij het in ontvangst nemen van de op bon Algemeen 377 verkrijgbaar gestelde hoe veelheid versnaperingen genoegen moeten nemen met die soorten, welke de win kelier hem aanbiedt,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1