OE GOUDEN VALLEI van graan aan verschillende Enropeesche gebieden aanzienlijk verlagen, vergeleken bij den geweldigen omvang der laatste twee jaar. DE TEREK van bergstroom tot stepperivier In het meer dan 4000 meter hooge bergmassief van den Kasbek ontspringt de Terek, die het water van de noor delijke Kaukasushellingen naar de Kas pische Zee voert. In haar bovenloop stroomt de rivier bruisend door de nau we dalen van het gebergte, waar de dorpen der Ossetèn en Georgiërs als arendsnesten aan de bergwanden kleven. Vervolgens stort het schuimende water zich door de Darjalkloof, evenwijdig met den beroemden Georgischen heirweg, tot dat hij Ordsjenikidse de vlakte bereikt wordt. In de vlakte vloeit de Terek, gèvoed door talrijke zijrivieren, kalm voort in noord-westelijke richting, om tenslotte bij Jekaterinodar naar het oosten af te bui gen. Steeds langzamer stroomt de ri- hier door de dorre steppe en in de moerassige mondingsdelta schijnt het wa ter bijna stil te staan. Deze begint bij Kisjlar, waar de Terek, in vele armen vèrdeeld, de laatste vijftig kilometer naar de Kaspische zee begint. Zóó ondiep zijn deze armen, dat schepen uit de Kaspische zee de rivier niet kunnen op varen. Na het smelten van dé sneeuw wordt de delta echter geheel over stroomd en moeten de enkele dorpen door dijken tegen het water beschermd worden. In vroeger eeuwen vormde de Terek een militaire grens tusschen het Russi sche rijk en de bergstammen van den Kaukasus, Ordsjenikidse, Jekaterinodar en Kisjlar waren sterke vestingen, die me nigmaal het tooneel van bloedige gevech ten werden. In de eerste helft der 19e eeuw was Ordsjenikidse, toen nog Wla- dikawsas, d.i. „beheersch den Kaukasus" geheeten, het uitgangspunt van de Rus sische. penetratie in het gebergte der duizend toppen. (VPB). KOREA WORDT JAPANSCHE PROVINCIE Earn van Groot-Oost-Azië geconsolideerd De organisatie der Oost-Aziatische ruim te heef tden iaatsten tijd niet alleen door de oprichting van het nieuwe ministerie voor Groot-Oost-Azië vorderingen ge maakt. Tevens werden Korea," Formosa en Zuid-Saehalin onder het ministerie van binnenlandsche zaken gesteld en al dus in bestuurrechtelijk opzicht nauw met Japan verbonden. De tot stand gekomen eenheid zal ten goede komen v/uï,i-nzjc, uie uil japan Mantsjoe- kwo en China bestaat. Aldus de corres pondent te Tokio van het Hamburger Fremdenblatt in een belangwekkende be schouwing over de ontwikkeling der O. Aziatische ruimte. Deze veranderingen vallen samen met het tienjarig bestaan van Mantsjoekwo, dat zich in dit tijdperk van een achter lijk land tot een vooruitstrevende staat heeft ontwikkeld. In het Zuiden ontstond een groot industriegebied en de hoofd stad Hsinking is een moderne, ruim ge bouwde stad geworden. De aanleg van eleetrisehe centrales aan de Soengari en Yaloe vordert gestadig en in die toekomst zullen zij de geheele Industrie van het jonge keizerrijk van electrischen stroom voorzien. De gevolgen van den oorlog in China hebben echter ook hier een nadeelingen invloed op de uitvoering van verdere plannen. De Koreanen zijn thans Japansche bur gers geworden, nadat Zij onlangs reeds het recht kregen om in het Japansdhe as ss se sg se se x Be zelfzucht v'utdt haar straf in een- vereenzaamd leven leger te dienen. Korea is dus in ze keren zin een provincie van het Japan- sche Rijk geworden. De generaal-gou- verneur staat onder het Japansdhe mi nisterie voor binnenlandsche zaken en financiën, handel, opvoeding enz,, zijn onder de overeenkomstige Japansche mi nisteries gesteld. In de dertig jaren Ja pansche heerschappij zijn de 24 millioen Koreanen systematisch tot de Rijksge dachte van het moederland opgevoed. In cultureel opzicht had op de scholen een vergaande assimilatie plaats; 55 pet, van de schoolplichtige bevolking is in staat Japanseh te spreken en te schrij ven. (VPB). DE TOESTAND OP JAVA Volgens een bericht van Domei heeft het herstel v.an het bedrijfsleven op Java- tijdens de zes maanden militaire bezet- ting van het eiland, belangrijke vorde ringen gemaakt. Het prijspeil heeft weer ongeveer den voorooirlogschen stand be reikt, hoewel aanvankelijk Chineescbe eii Arabische handelaars door prijsopdrijving groote winsten hadden gemaakt, waarte lgen de Japansche autoriteiten echter met kracht zijn opgetreden. De Bank van 1 Japan, de Yokohama Specie Bank en de Mitsui Bank hebben filialen geopend i en sedert Juli opende het Javabijkantoor van de Exploratie Bank van het Zuiden haar loketten te JBatavia. j De groote grdndstoffenproductie van Java had sterk van den oorlog te lijden gehad, doch het militaire bestuur heeft onverwijld maatregelen getroffen om deze productie weer nieuw leven in te I blazen, waarbij de grondstoffen, waaraan in Groot-Oost-Azië behoefte bestaat, op den voorgrond staan. Teneinde de werk loosheid meester te worden streeft men ernaar de productie uit te breiden, j Aanvankelijk vormde de rijstvoorzie- ning een ernstig probleem in verband met het feit, dat de rijstmolens waren gesloten. Door een gelijkmatige verdee ling van- de voorraden en het bevorderen van den invoer kon de crisis worden overwonnen. De eerste oogst leverde een j onverwacht goed resultaat op, terwijl men van den nieuwen oogst verwachtte, dat deze boven 100.000 ton zal liggen. Een bureau voor de distributie en prijs controle op rijst en andere levensmidde len slaat de ontwikkeling nauwkeurig gade. Het grootste gedeelte der suikerfabrie ken is weër in bedrijf; de productie van rubber, koffie enz. kon worden verhoogd, terwijl de minerale olieproductie werd geïntensiveerd. Tengevolge van de door de terugtrekkende troepen aangerichte- verwoestingen, werd vooral het verkeers- net ernstig getroffen. Een groot gedeelte werd' inmiddels weer - hersteld, zoodat het personen- en goederenvervoer ,op de snoorwepen .reeds JZÜ_ nct^-jian. het,.jrn^c wegverkeer kon weer worden hervat, met uitzondering van enkele trajecten, waar de bruggen nog niet zijn hersteld. De spoorwegautoriteiten overwegen een be langrijke uitbreiding van het spoorwegnet. Pers, telegraaf en telefoon werken weer geheel, zoodat sinds Juli ook telegram men naar andere deelen van Oost-Azië kunnen worden gezonden. Bijzondere aandacht besteedt hét mili taire bestuur aan de uitbreiding van de kustscheepvaart en aan de vergrooting van de productie van electrischen stroom. Het ligt in het voornemen verschillende hydro-centrales te bouwen. (Europapress) ARBEIDSDIENSTPLICHT IN FRANKRIJK Keerpunt in politiek inzake gebruik werkkrachten De „Deutsche Ztg. in den N." verneemt uit Zürich, dat Zondag een Franschè ,wet is afgekondigd, waarbij arbeidsdienst- plicht is ingevoerd voor alle mannen tusschen 18 en 50 jaar en salle vrouwen tusschen 21 en 35 jaar. Deze ,wet vormt een 'keerpunt in de Fransche politiek ten aanzien van het gebruik der ,beschik Feuilleton 16 door Emma Hoogwerf Met uw verminkte hand, met dat litteeken over den wenkbrauw. Zijn ze nu in het kamp? Gelukkigerwijs voor u, nu juist niet. Ze zijn vanochtend met een gezelschap goudzoekers dieper het land in gegaan; maar, vóór zonsondergang zullen ze te rug zijn. Als u gisteren was gekomen, had u ze hier in huis aangetroffen. Wat?... Hier?... Ja. Ze werden op het Veldt ge vonden, waar u ze voor dood had laten liggen, en van Asperen heeft Ze hiér gebracht. Ze waren heiden gekwetst en de een was zoo goed als dood. Ik heb Ze opgenomen en den- gewonde zoo goed mogelijk verzorgd. Dé ér kunt u mij'dank baar voor Zijn, dat u tenminste geen moord op het geweten heeft! Lester zweeg. Ze stond nog altijd voor hem, met den gordel in de hand, doods bleek, maar met vlammenden blik. Dus ze zullen vóór zonsondergang terug zijn?... Dan deed ik maar beter, er vast vandoor te gaan. Ik Zal wel ergens in het kamp een bed kunnen krijgen. Als u het leven liefheeft, dan moet u niet hier in het kamp blijven, maar met den postwagen meerijden naar het eerstvolgend station en u daar verdekt opstellen, tot ik een boodschap stuur, dat u komen kunt. Albert Korteweg en zijn neef zullen over een paar dagen gaan en eerst als ze goed en wel weg zijn, zult u hier veilig wezen. Goed. Dan ga, ik. Pak mijn valies maar Nan en haal wat brandewijn en wat tabak voor mij. Zoo dadelijk. Eerst moet ik u nog een vraag doen: hier is de gordel, maar waar is het geld, dat u er uitgenomen heeft! Ik heb het belegd, met iederen stui ver die ik nog bezat, in aandeelen in de goudmijn. Hoeveel heb je in de lade Nan? Ik heb vandaag wel wat noodig. Toch zult u het niet van mij krij gen. At wat ik bezit, houd ik bijeen, om het geld, dat u gestolen hebt, weer terug te leggen in den 'gordel. Geef mij den sleutel! riep hij en naderde haar in dreigende houding. Ik ben toch niet bang van u. Ga terug naar uw plaats! zei ze gebiedend. Lester wist zelf niet, hoe het kwam, maar hij moest gehoorzamen. Sloom ging hij terug naar zijn stoel en vroeg nu nog eens, maar op veel onder- danigen toon, naar brandewijn en tabak. Nan gaf hem Siè beide en nadat zij hem geraden had, toch vooral binnen te blijven, ging ze zelf naar het magazijn, waar een paar klanten-op haar wachtten. bare werkkrachten. De arbeidsdienstplicht vormt de beslissende tegenhanger van de eenige maanden geleden getroffen re geling betreffende het stop zetten van bedrijven en op 'deze wijze is \de uit voering van alle werkzaamheden, welke de regeering in het belang van .het land noodzakelijk acht, mogelijk gemaakt. Te Vichy is een officieele toelichting op de nieuwe wet gepubliceerd. In deze toelichting wordt o.a. gezegdDe re geering heeft sommige voorschriften be treffende het gebruik der werkkrachten moéten uitvaardigen om haar indu- strieele politiek in overeenstemming te brengen met haar politiek in zake de arbeidskrachten. Deze maatregel eischt sommige offers. In de toekomst zullen alle Fransche mannen en vrouwen in de bovenbedoelde leeftijdsgroepen desge vraagd moeten bewijzen, dat zij' een .func tie bekleeden; die van nut is .voor de behoeften van Frankrijk. Wordt dit be wijs niet geleverd, dan kunnen zij )Ver- plicht worden om het een of ^andere werk te verrichten. Ieder ontslag of .be ëindiging van een arbeidscontract, al;s-, mede elke nieuwe aanstelling mogen slechts met toestemming der arbeidsin specties geschieden. VERSCHILLENDE BER1QHTEN Te duur brandhout De 55-jarige graanhandelaar W. Z. en de 32-jarige landbouwer A. B., beiden te Stolwijk, hadden ,in Limburg en Gel derland groote hoeveelheden dertnienblok- ken opgekocht, welke zij als brandhout aan den man brachten voor f 6 per 100 kg, hoewel als maximum prijs f 3,25 was vastgesteld. Op 1 Juli begonnen zij hun. bedrijf én op 10 Augustus liepen zij tegen de lamp. Ongeveer 100,000 kg hadden zij m dien: tijd verkocht. Bij het onderzoek, bleek, dat de boekhouding vervalscht was, achter de namen stonden de offi cieele prijzen1 vermeld* Er werd echter een> brief gevonden die een overtuigend bewijs leverde. In verband hiermede is tegen 50 personen proces-verbaal opge maakt wegens het koopen van hout tegen te hooge prijzen. Vrouw tot twoo jaar tuchthuis veroordeeld Het Duitsche Landesgerioht heeft de gehuwde vrouw M. C. Feenstra jegens voortdurend luisteren naar 1 verboden zenders, het verspreiden van de zoo doende verkregen berichten en wegens voortdurende anti-Duitsche uitlatingen, tpt twee jaar tuchthuis veroordeeld. Zij had sinds geruimen tijd geregeld naar den Oranjezender geluisterd, overal zender verder verteld én "zich" op sfralft in winkels en op kantoor steeds weer op de meest hatelijke wijze in anti-Duitschen zin uitgelaten. Toen de verordening over het dragen van de Jodenster was versche nen, had zij op zekeren dag zelf ook de Jodenster op haar kleeding bevestigd en ook op straat gedragen, hoewel zij in het geheel geen Jodin is. 4 3 2 10 0 Wij blijven vragen. Ja landgenoot, wij houden niet op. Wij blijven uw steun vragert voor ons fonds. Immers in het Oosten woedt de strijd voort- Nog steedis geeft de bolsjewist Zich niet gewonnen, nog steeds 'biedt hij verbleten tegenstand. Nog steeds kampen aan het front ook onze mannen voor de vrijheid van Euro pa. Zoolang dit het geval is, blijven wij iuw aandacht op ons gironummer vestigen, want steeds meer pakketten moeten aan onze dappere Oostfrontstrij ders gezonden worden. Wij blijven vragen, van allé goede va derlanders, dus ook vanu, een flink bedrag op girorekening 432100 ten name verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Ne derland, Koninginnegracht 22, 's-Graven- hage. 'i Eouriagoa voor de Waffen SS en het Vrijwilligerslegioen Nederland Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het legioen zich op onderstaande data hij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden: 17 Sept. 1942 Roermond, NSDAP.Swal- merstraat 61; 16 uur Arnhem, Weber straat 16b. 18 Sept. 10 uur Hengelo, Deutsches Haus; 16 uur Zwolle, School Turfmarkt. 19 Sept. 1942 10 uur Assen Dienstge bouw, Vaart 161; 14 uur Groningen Con certhuis, Poelestraat. 20 Sept. 1942 10 uur Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breedstraat. 21 Sept. 1942 10 uur Amsterdam, school Iepenweg 13; 16 uur Utrecht, Wehr- machtiheim, 'Mariaplein. 0 22 Sept. 1942 10 uur Amersfoort, Dienstgebouw, Kapelweg. 23 Sept. 1942 10 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Tijdens de keuringen voor de Waffeh- SS en het legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toetreden. Voor het behoud van een gezond Ne- derlandsch hoerendom is levensruimle dus noodzaak, een levensvraag. De nuchtere werkelijkheid mag daarbij natuurlijk niet worden vergeten. Om die te leeren ken nen, daartoe diende deze reis. Het hoofdtraject werd afgelegd per spe ciale vliegmachine, veertien dagen lang hebben wij vervolgens per «uto de ge bieden doorkruist, speciaal de Oekraïne* Mijn eerste indruk is wel, dat door den arbeid, die daar is en wordt verricht, de voedselvoorziening van Europa veilig is gesteld. Angst voor hongersnood be hoeft men niet meer te koesteren. Hoe- we! de be'werking van den grond nog in een beginstadium verkeert, werd reeds veel graan geoogst en werden bevredi gende .hoeveelheden boter bereid. BOERENLEIDER ROSKAM 1 OVER ZIJN REIS Zooals gemeld, heeft' de Oost-Com- pagriie eenigen tijd geleden een aantal deskundigen uitgezonden naar de bezet te Oostgebieden, om daar de noodige in drukken op te doen. - i Tot dezen behoorde de leider van den Nederlandsehen Landstand, de heer Ros- kam, die in deze functie adviseerend op treedt voor de afdeeling landbouw" der Oosteompagnie. I Op 'de persconferentie van Dinsdag heeft deze een en ander verteld over de indrukken, die hij tijdens Zijn reis heeft opgedaan. De roeping voor den Nederlandsehen hoer in dezen tijd, nu Indië verloren is, is het wederopnemen van een historischen draad, die in de 16e eeuw1 werd verbroken, de emigratie naar en de kolonisatie van de oostelijke 'gebieden, aldus spr. Hij zal in de ver vulling daarvan slagen, wanneer hij daar toe kracht kan vinden. Naast de ideologische en historische zijde der Oosland-kolonisatie, is er ech ter ook nog een technische en eenoeco- nomische zijde. Wij hebben hier in Ne derland met zijn 270 inwoners per vier kanten kilometer, aldus de heer Roskam, een groot gebrek aan grond. RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg J. D., 26 jaar werkman te Brou wershaven, wégens diefstal van een b'oom, toebehoórende aan Jan Beeke, ge pleegd op 3 Makrt te Brouwershaven. Verdachte is verschenen en blijft ont kennen. Getuige J. 'Beeke blijft bij zijn verkla ring dat hjj verdachte positief heeft her kend. Getuige J. C. Beeke blijft ook bij zijn verklaringen. Hij heeft den verdach te ook duidelijk herkend. Verdachte zegt ..nogmaals, dat' hij er niets mee uitstaande heeft. Hij houdt vol, dat hij er niet is geweest; de ge tuigen moeten zich absoluut vergissen. •-Eisch: f 35 b. s. 10 d. h. Uitspraak: conform eisch. J. L. van der W., 30 jaar, grondwer ker te B u r g h, wegens diefstal van een aantal houtblokken, toebehoorend-' aan de gemeente Burgh, gepleegd in Februari te Burgh. Eisch; f 10 b. s. 5 d. b. Uitspraak; conform eisch. C, T., 44 jaar, landarbeider te S t> P h i 1 i p s 1 a n d, wegens diefstal van een hoeveelheid aardappelen, toebehoorende aan Jacobus Anthonie Stols, gepleegd op 4 Februari te St.-Philipsland. Eisch; f 15 b. s. 10 d. h. Uitspraak: conform eisch. Op de knieën voor de klas De Zutphensche rechtbank kreeg Vrij dag een niet-alledaagsch geval te behan delen. Voor. haar verscheen een 32-j. onderwijzer "J. i. H- uit 's-Heerenberg, wien ten laste was gelegd een 7-jariger leerling te hebben mishandeld. Op 8 Het leek haar, of er geen eind kwam aan den ochtend; want niet zoodra was het bekend geworden, dat de post was aangekomen, of de menschen kwamen onophoudelijk vrpgen naar brieven, zoa dat zij geen oogenblik het magazijn ver laten kon. Even na twaalven reed de wagen weer voor. Nan riep haar vader en omdat hij zich schaamde, was hij eigenlijk blij bij zijn dochter weg te gaan en nam hij norsch, het kleine sommetje aan, dat zij hem meegaf. Ze stond den wagen na te kijken tot die tenslotte uit het gezicht verdwenen was; toen ruimde zij op, ontsloot haar lessenaar en telde het geld na. Ze had de laatste dagen goede zaken gemaakt; zoowel in de cantine als' in het warenhuis, zoodat ze tegen de vier honderd gulden had in de lade en ruim tweeduizend aan bankpapier en goud in de geheime lade van het kastje, dat Les ter, die een bekwaam timmerman Was, voor haar had gemaakt en dat nu in de huiskamer in een hoekje stond. Niemand dan Zij en haar vader wisten van die geheime bergplaats af; hierin bewaarde Nan haar geld en enkele kost baarheden, die aan haar moeder hadden behoord. Ze ontsloot de kast en terwijl ze op de veer drukte, sprong de lade te voor schijn. Daar zou ze den gordel leggen, dacht zij en op een goeden dag, als ze genoeg bijeen zou hebben, om het In Milaan-zullen eind September de Europeesche jeugdkampioenschappen worden gehoudenwaaraan ook de Nationale Jeugdstorm zal deelnemen. De meisjes, die te Blaricum onder leiding van de bekende athlete, mej Du Mee, dtugdelfjk hebben geoefend, ontvingen dezer dagen haar volledige uitrusting, bestaande uit een trainingspak, waarop het N.J.8.-embleem en het woord Nederland zyn aan gebracht en een lange cape. De laatste inspectie der trainingspakken. Polygoon Zeylemaker Pax-Holland gestolen geld terug te geven, zou ze dit er in naaien en den gordel aan Albert sturen. Hij zou dan ver weg zijn; te ver, om te vragen, hoe het ding eigenlijk in. haar bezit was gekomen en zoo hoefde hij niet haar vernedering in allen omvang te kennen. Ze legde nu het geld met den gordel in de geheime Iade en terwijl zij dit deed, trok de eigenaardige gesp haar aandacht. Ze haalde den gordel weer uit de lade en stond te turen naar de gesp. Terwijl ze dit deed, werd haar de hand op den schouder gelegd, en om kijkend, zag ze den blik van Albert Korteweg op haar gericht, met streng veroordeelende uitdrukking. Hij wees op den gordel. Dus je hebt 'm toch al dien tijd gehad? Je bent toch de dievegge ge weest? riep hij. HOOFDSTUK VIII. Er volgde een doodsehe stilte in het "vertrek. Hij stond nu met de hand op haar arm en zij trachtte zich niet te bevrijden. Het binnenvallend zonlicht deed de koperen gesp fonkelen. Ze zei niets; trachtte zich ook niet te verontschuldigen, of te verklaren, hoe de gordel in haar bezit kwam. Het zou ook de vraag zijn, of Albert in de stem ming, waarin hij verkeerde, wel naar haar geluisterd zou hebben. Hij had haar als het ware op heeterdaad betrapt én gloeide van verontwaardiging, die er niet minder op was geworden, juist door haar zwijgen. Driftig schudde hij haar bij den arm en riep: Kan je niet spreken? Gerechte Hemel, i hoe kan je daar nu zoo zwijgend staan, zonder een enkel woord van toelichting. Heb je dan geen schaamtegevoel Toch bleef zij zwijgen en haar blik was niet die van een betrapte schuldige, maar van iemand, die een Geweldigen schok heeft gekregen. Telkens en telkens weer, klonken in zijn gemoed haar woorden van dien vori- gen dag: Er is een scheidsmuur tusschen ons, waar zelfs de liefde niet overheen kap. Er is zonde;misdaad! Dus dit was de misdaad, die zij be doeld had; de zonde, die haar scheidde van Max. Spreek dan toch! riep hij weer. Met de eene hand heb je ons overladen met weldaden en met de andere heb je ons beroofd! Had je geld noodig? Met genoegen zou ik het je gegeven hebben dan nog van meening zijn geweest, dat geen geld ter wereld je zou kunnen be- loonen voor al de vriendelijkheid, de sympathie en de teedere ^zorgen, die je aan ons hebt besteed. Spreek dan toch, NanIn 's hemelsnaam, voer iets te jouwer verontschuldiging aan! vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2