ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1942 abonnement i ZIERIKZEESCHEJOURAMT Prijs: In Zierikzee ƒ1.60, elders ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent'. Verschijnt lederen werkdag. Uitgave: N.V. jZierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee;"(SohuithavenlB;94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 993TB JAARQABQ Ho. 15040 ADVBRTBNTIBS 'AdvertentiSn 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen SO cent per millimeter: kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 DE STRIJD OM STALINGRAD Aanvallen bij Rzjef afgeslagen Het opperbevel van* de Duitsche weer macht maakte Woensdag bekend: Aan de Terek mislukten verscheidene vijandelijke aanvallen. In den slag om Stalingrad werden in •verbitterde ge vechten nieuwe terreinwinsten behaald. Formaties van de luchtmacht steunden den strijd van het leger en viel hot vijandelijk ravitailleeringsverkeer, spoor wegen en wegen in het mondingsgebied van de Wolga aan. In het gebied van Woronesj heeft de vijand zijn aanvallen met vrij sterke strijdkrachten hervat. .Hij werd in hevige gevechten mot zware verliezen teruggeslagen. Bij Rzjef wer den bij den afweer van vijandelijke aan vallen in een sector van het legercorps gisteren overdag 106 tanks, waarvan 71 in een sector van éen infanteriedivisie, vernietigd. Op een andere plaats werd een eigen plaatselijke aanval met succes uitgevoerd. In den Noordelijken sector van het front stortten plaatselijke aan vallen der bolsjewisten ineen. Ten Zuiden van het Ladogameer wer den vrij zwakke vijandelijke strijdkrach ten ingesloten en vernietigd. Artillerie bestookte vijandelijke vuurstellingen ka zematten en gevechtsstanden met waar genomen uitwerking. Op het Ladogameer werd een bolsjewistisch bewakingsvaar- tuig eh een vrachtschip door bommen beschadigd. In de periode van 5—15 Sept. verloor de bolsjewistische luchtmacht 1215 vliegtuigen. Hiervan werden 936 in lucht gevechten, 212 door luchtdoelartillerie, 43 door formaties van het leger neergescho ten. De overigen werden op den grojid vernield. In dezelfde periode gingen aan het- Oostelijk front 87 eigen vliegtuigen verloren. Met inbegrip van de reeds ge melde vijandelijke verliezen, vernietigden Duitsche en Finsche vloot- en luchtstrijd krachten in den loop van dezen zomer 26 bolsjewistische duiKDOoien. Aan het front in Egypte bestookten Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers concentraties van auto's der Britten met groote uitwerking. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten boven Noord-Afrika en Malta 25 Britsclie vlieg tuigen neer, waarbij een eigen vliegtuig verloren ging. Boven het zeegebied ten Westen van Brest, alsmede bij vluchten boven de bezette gebieden in het Westen, werden 5 Britsche vliegtuigen neerge schoten. In de strijd tegen Groot-Bnt- tannië vielen gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht de haven- en industrie stad Boston aan. Er ontstonden tal rijke branden. Op het Westelijk deel der Noordzee brachten patrouillevaartui gen in een kort zeegevecht twee Brit sche motortorpedobooten tot zinken en schoten een derde in brand. Aan het Egyptische front behaalde le luitenant Marseille Zijn 145—151e overwinning in de lucht. Itallaanschweermachtsbericht Vliegtuigsuccessen boven Noord-Afrit a In zijn weermachtsberidht 842 deelt het Italiaansche opperbevel het volgen de mede: Tijdens Zuiveringsoperatfes in de zóne i van Tobroek werden nog een twintigtal krijgsgevangenen gemaakt. Onze forma ties vliegtuigen hebben ook gisteren vij andelijke pantserstrijdkrachten achter volgd, die hebben deelgenomen aan den verijdelden aanval op bepaalde vliegvel den. Een flink aantal pantserwagens werd in stoutmoedige scheervluchten vernie tigd óf gevechtsonklaar gemaakt. Ook concentraties Britsche automobie len werden van geringe hoogte door andere formaties Italiaansche vliegtuigen óp stoutmoedige wijze aangevallen. On danks de hevige reacties van het lucht doelgeschut werden 15 voertuigen in brand geschoten en tal van andere ern stig beschadigd. Een van onze machines is niet op haar basis teruggekeerd. In den loop van den dag behaalden Duit sche jagers schitterende successen, waar bij zij 22 Britsche vliegtuigen neerscho ten. Het bombardeeren van de doelen van Malta werd voortgezet. De Britsche luchtmacht verloor in luchtgevechten bo ven het eiland drie Spitfires. SOVJET-RUSSISCHE DUIKBOOTVER LIEZEN Het Finsche Hoofdkwartier heeft het volgende extrabe richt gepubliceerd over de actie der vlootstrijdkrachten: In de loopende scheepvaartperiode heeft de in het binnenste deel van de Finsche Golf opgesloten Oostzeevloot der Sovjetunie voortdurend duikbooten -uitgezonden om de iziee verbindingen in de Oostzee te storen. Ten koste van z^are verliezen Zijn enkele booten er ook in geslaagd door te breken. Volgens de officieele mededeelingen van 1 Juli j.l. waren door gemeenschappelijke operaties der Duit sche en Finsche vlootstrijdkrachten 11 vijandelijke duikbooten vernietigd. Met inbegrip van de reeds vroeger gemelde verliezen steeg het aantal J"1 utüoeu zomer in oe Finsche Golf ver nietigd is, tot 26. Daarbij komen nog eenige onzeker© gevallen, waarin vijan delijke duikbooten op Zijn minst Zwaar werden beschadigd. Óok de luchtstrijd krachten hebben met succes aan het op sporen van de duikbooten deelgenomen en haar door bommen schade toege bracht. i j DE EUROPEESCHE JEUGD op Congres to Weenen De ANP-corr esp onident meldt Er is wel' geen stad irn Europa, die meer in aanmerking komt voor het hou den van een stichtingscongres van het Europeesche jeugd verbond dan Weenen, dat reeds zoovele historische congressen heeft geherbergd. Het Weensche congres besliste ook na den val van Napoleon over het lot van1 Europa. Het congres, dat thans te Weenen I wordt gehouden, is voor de toekomst j yan Europa evenzeer van niet te onder- schatten beteeken is, al Zijn de uiterlijke I omstandigheden thans gansch anders dan m in 1815 Toen schiepen oude, vergrijsde staatslieden, idie op dpn grondslag van den machtsopbouw een Europeesche staatsorde. I Thans is de jeugd uit geheel ^Europa De ring om Leningrad blijft gesloten. Geen oogenblik verliest de post aan den zwaren mitrailleur de vffandelyke stellingen, waaruit plotseling, zooals reeds vele malen geschiedde, de Bolsjewisten hun massale aanvallen tegen de Duitsche linies ondernemen, uit het oog. (88 P.K. Nuszbaumer O H Pax-Holland s) bijeengekomen om als gelijkgerechtigde, mede te werken' aan den opbouw van een nieuw Europa. Voor het eerst in de geschiedenis bepaalt een jonge genera tie haar toekomstig lot. Maandag zijn de jeugdleiders der Eu ropeesche volkeren, tezamen gekomen om voor de geheele wereld op plechtige wijze te getuigen van hun vaste besluit te waken voor de eenheid van JEuropa- Over de toekomst van Europa wordt op de slagvelden' van dezen oorlog (be- slist. De zin van het Europeesche jeugd- verbond is het er voor te,zorgen, idat de offers, die in een strijd voor xeen nieuw geordend, vreedzaam en eensgezind Eu ropa gebracht worden, niet vergeefs zijn. De wereld zal in het spiegelbeeld ,vari het jeugdverbond, dat te Weenen geslo ten wordt, een weergave zien' van idie toekomstige ,orde van Europa. De een wording van Europa heeft met ide stich ting van het jeugdverbond een nieuwen impuls gekregen. Het jeugdcongres te Weenen kan in zekeren' zin beschouwd warden als een antwoord op de j eugdcóngressen, die in den loop van dit jaar eerst yte Moskou toen te Londen en laatstelijk te Washing- ton zijn gehouden. Te Weenen komt echter een jeugd .bij een, die gedragenwordt door een ge meenschappelijk- ideaal en daaraan haar kracht ontleent. Veertien landen zijn te Weenen verte genwoordigd, t.w. Duitschland, Italië, Ne derland, België met een Vlaamsehe en Waalsche delegatie, Bulgarije, Denemar ken, Finland, Kroatië, Noorwegen, Roe menië, Slowakije, Spanje en Hongarije* Portugeesche en Japansche gedelegeer- wonen*. 't congres als waarnemers bij. De Nederlanidsche delegatiestaat on der leiding van de plaatsvervangend lei der ider NSB en hoofdstormer van ,den Nederlandsehen jeugdstf>rjst C. van Geel- Tezamen vertegenwoordigen deze dele gaties meer dan 40 millioan Europeesche jongeren tusschen. tien en twintig jaar' De meeste der te Weenen aanwezige jeugdleiders hebben reeds aan bet front gestaan en metterdaad bewezen alles veil te hebben voor de instanidkoming van een rechtvaardige wereldorde, waarvan vele en hooge onderscheidingen getuigen In een korte, door hartelijk applaus onderbroken verklaring, zeide Van Geel kerken het een eer te achten te Weenen aanwezig te zijn. Op de Neder lanidsche jeugd rust de plicht zich ieen plaats in het nieuwe Europa te ^verwer ven. Van Geelkerken wees op het ygroote verleden van Nederland en op ide voor aanstaande plaats, idie het steeds in .Eu ropa heeft ingenomen. Het is aan de Nederlanidsche jeugd deze traditie voort te zetten'. De Nederlamdsehe jeugd staat voor nieuwe opgaven aangetreden en de nationale jeugdstorm is bereid om met de jeugd der andere landen samen te werken yoor een nieuw Europa. Na de verklaringen der verschillende jeugdleiders hield Baldur von Schirachi zijn openingsrede. De mislukte Britsche landingspoging bij Tobroek Naar uit Rome officieel wordt mede gedeeld, had blijkens op de gevangenen gevonden operatiebevelen de door den tegenstander ondernomen actie te land, ter zee en in de lucht hij Tobroek ten doel, tegelijkertijd ten Oosten en ten Westen van de haven te landen en van beidé kanten hit de j-eede van Tobroek te bereiken, de grootst mogelijke vernie lingen aan de haveninstallaties te veroor- zaken en met speciale middelen de in de haven liggende schepen tot zinken te brengen. jVoor zoover tot nu toe vaststaat, wa ren bij de actie twee kruisers, verschei den torpedobootjagers, duikbooten als mede een aanzienlijk aantal korvetten en motortorpedobooten betrokken. De vijandelijke poging had zoodoende den omvang van een belangrijke gecombineer de operatie. Aan de poging ging een zeer hevige, verscheiden uren durende, luchtaanval vooraf, die van Zondagavond negen uur tot Maandagmorgen halvier duurde. Tijdens den luchtaanval werden niet minder dan 500 bommen van alle kalibers neergeworpen en namen elf vij andelijke schepen de haven en de stad onder vuur. I Kort daarop vond eén landing plaats in de beide baaien van Marsa el Auda en Marsa el Sciause, van welke de eer ste ten Westen en de tweede ten Oosten van Tobroek ligt. De in de Westelijke baai gelande Engelsche afdeeling werd dadelijk door de plaatselijke verdediging tegengehouden, terwijl het de Oostelijke af deeling, die begunstigd werd door be tere landingsmogelijkheden, gelukte een kiemen afstand op te rukken. Zij werd daarna echter dadelijk met gevoelige ver liezen door onze onmiddellijk in den strijd geworpen troepen overweldigd. De overlevenden werden gevangen genomen. In het zoo snel in werking getreden verdedigingsplan was ook de aanwending van per auto. aangevoerde eenheden voorzien, die ook dadelijk aankwamen, maar niet gebruikt behoefden te worden, daar het snelle ingrijpen van de ter plaatse gestationneerde troepen den te genstander reeds overweldigd had. Onder de gevangenen bevond zich een Ameri- kaansche journalist. De succesvolle afweer van de Britsche landingsactie bij Tobroek is, naar aan vullend op het weermachtsbericht ge meld wordt, een nieuw bewijs van de sterkte van de verdediging der kust door land-, zee- en luchtstrijdkrachten, dieniet alleen in Europa, maar ook op het ver verwijderde oorlogstaoneel in Afrika elke poging tot vorming van een nieuw front in de kiem smoren. Uit de door de Britsche Admiraliteit toegegeven deelne ming van vrij sterke eenheden van de Britsche vloot kan geconcludeerd wor den, dat een landingsonderneming van vrij grooten omvang geprojecteerd was, die de verstoring van de Duitsche en Italiaansche intendancelijnen ten doel had HOOGERE RANTSOENEN IN DUITSCHLAND Voor brood en vleesch Krachtens een verordening van Rijks maarschalk Göring worden van 19 Octo ber 1942 af de rantsoenen brood en vleesch "verhoogd. Het broodrantsoen wordt jn vollen omvang weer op den beperking op 6 April 1942 bestond; dit komt hierop neer, dat de normale ver bruiker boven den leeftijd van 20 jaar weer 2250 gram brood per week krijgt. Het vleeschrantsoen wordt per persoon en per week verhoogd met 50 gram, voor arbeiders, die langdurig des nachts, zwaar of zeer zwaar work moeten verrichten, met 100 gram. Deze verbetering der rantsoenen voe dingsmiddelen vindt haar oorzaak in de volgende beweegredenen: 1. Dank zij den moed en de offer vaardigheid van den Duitschen soldaat is het gelukt, «cje bekrompenheid van leef- en voedingsruimte, die ons volk sinds een eeuw heeft neergedrukt, te Wanneer verduisteren 7 Heden (Donderdag): zon onder 19.52. Morgen (Vrjjdag) zon op 7.18; zon onder 19.50 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 23.59; op 16 08. Volle maan Donderdag 24 Sept. Laatste kwartier Vrijdag 2 Oct. Nieuwe maan Zaterdag 10 October. Eerste kwartier Zaterdag 17 October. Deze week is de verduisteringsweek Wie niet goed verduistert, Is mede verantwoordelijk voor slacht offers, die bij vergissing getroffen worden. Dat wilt ge toch niet? Goed verduisterd, goed beschermd boven te komen. De door de Duitsche weermacht veroverde vruchtbare gebie den in het Oosten beginnen thans, dank Zij de energie der Duitsche landbouw- leiders, die aldaar het werk van den wederopbouw hebben aangepakt en dank zij de toenemende uitbreiding van het- verkeer, ook overschotten van voedings middelen op te leveren voor het Duitsche vaderland. 2. De Duitsche oogst is dank zij de van de gunstige omstandigheden voor deii groei in de laatste maanden beter uitgevallen dan aanvankelijk na de zwa re winterschade gevreesd moest worden. De vermindering van de bebouwde op pervlakte als gevolg van winterschade wordt opgevangen door de voorbeeldige aflevering van den Duitschen boer en - door het gebruik van gerst als brood graan. 3. De in heel Europa, naar het voor beeld van den productieslag genomen maatregelen tot opvoering van de land bouwproductie, beginnen meer en meer. hun ïfitwerking te doen gevoelen. Duitsch land kan dientengevolge zijn leveranties De Europeesche Jeugdbond Redo van Baldur von Schirach Het DNB meldt uit Weenen: Te Weenen is in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van de Europeesche jeugdorganisaties op plechtige wijze de Europeesche jeugdbond opgericht. De Rijksleider Schirach legde hiérbij een principieele verklaring af. Na een uiteenzetting te hebben gege ven van de voorwaarden en toestanden, waaronder de Duitsche jeugd tot 1914 dus voor den wereldoorlog is opge groeid, verklaarde Schrirach, wat tijdens den wereldoorlog opgroeide, was een jeugd zonder toekomstbesef. Het vredes- dictaat van Versailles ontwapende niet alleen de soldaten en maakte van een groote mogendheid een slavenstaat, doch het trof vrouwen en kinderen en pleegde bedrog jegens de jeugd van een heele generatie. Door de corrupte dagbladen werd het JoodsChe woord verspreid: „er is geen dommer ideaal dan dat van den held". De jonge generatie werd hiervoor ip de plaats een onbeperkte vrijheid en sexueel genot gepredikt. Vervolgens herinnerde Schirach aan de groote omwenteling, welke Adolf Hitler in Duitschland inluidde en die door Mus solini in Italië met de trotsche leuze „gelooven, geh'oorzamen en strijden" werd teweeggebracht. Daartegenover stelde Baldur von Schirach het bolsjewistische Rusland, met zijn methoden van stelsel matige uitroeiing van den invloed der ouders en Engeland, dat van zijn feodale scholen opleidingsinstituten maakte voor een kleine verwende kaste. Met betrek king tot hetgeen in de Vereemigde Staten gebeurde, merkte hij op, dat men daar bij gebrek aam eigen ideeën alleen Euro peesche voorbeelden copieerde. Ten aanzien van de oprichting van den nieuwen Europeeschen jeugdbond' zeide Schirach: deze bond is het zinnebeeld' van de nieuwe betere orde, welke Europa langs vreedzamen weg wilde oprichten. De nationale eigenaard van de hier ver tegenwoordigde organisaties staat er borg voor dat de nieuwe Europeesche jeugd bond zijn politieke en paedagogische taak zal vervullen. Hij begint 't leven met zijn program waarin hij de onderlinge achting van de afzonderlijke organisaties, welke in vele bijeenkomsten gegroeid is en daardoor •de eerlijke kameraadschap van de Euro peesche jeugd' tot den .grondslag van zijn werkzaamheid maakt. Ten slotte deelde von Schirach nadere bijzonderheden mee over de inwendige structuur van den Europeeschen jeugd* bond. lil den kring der leiders van den bond, aldus zeide hij, heeft de jeugd van iedere natie, onverschillig of zij tot een klein of een groot volk behoort, zitting •en stem. Alle leden hebben in beginsel gelijke rechten. De bond vergadert elk jaar. Als plaats van bijeenkomst voor 1943 stelde de Reichleiter Italië voor* Ten aanzien van de latere congressen stelde hij voor, dat de plaats (wordt'^vast gesteld door het presidium op grond van de ingekomen aanvragen, waarbij in be ginsel voor elk volk de mogelijkheid be staat, dat op zijn grond een jeugdcon gres wordt gehouden. Een aanvraag om het lidmaatschap van den bond, kan slechts door een jeugdn leiding, die daartoe door haar regeeriaig gemachtigd is, gericht worden tot het presidium, dat over opneming zal. be slissen* Op de eerste bijeenkomst van den Europeeschen jeugdbond zijn Reichleiter Baldur von Schirach en de eerste jeugd leider van het fascistische Italië, Renata Ricci, uit erkentelijkheid voor de ver diensten, welke zij zich hebben verwor ven bij het brengen van eenheid onder de Europeesche jeugd, tot eere-president benoemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1