DE GOUDEN VALLEI k W W k X M De toestand in Brltsch-lnd'ë Geen onderhandelingen met de Congrespart\j *De gehouden debatten in het Lagerhuis zijn, naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, besloten met een verklaring van den minister voor Britsch-Indië Amery, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Amery zeido. dat de Congrespartij reeds zeer spoedig na het vertrek van Cripps uit Britsch-Indië onder den invloed van Gandhi gestadig heeft aangestuurd op een politiek van rechtstreeksche uitda ging. De regeering van Britsch-Indië heeft tenslotte op eigen initiatief en zonder zich in verbinding te stellen met het moederland, de eenig mogelijke actie'on dernomen. „In plaats van af te wachten totdat zij zelf werd getroffen", zoo zéide Amery, sloeg de regeering als eerste toe" De minister sprak vervolgens over een „zorgvuldig voorbereid aanvalsplan", dat niet alleen was gericht tegen het dage- lijksche leven in Britsch-Indië, maar ook tegen zijn veiligheid. Hij deelde mede, dat ongeveer 300 spoorwegstations zijn aangevallen en op zijn minst 24 treinen tot ontsporing gebracht. Vooral hét stra tegisch belangrijke gebied van Bihar zijn de ongeregeldheden fel geweest er wer den daar ongeveer 65 politiebureaux ver nield. De krachtige houding van de re geering heeft verhinderd, dat een situ atie ontstond die het oorlogsoptreden vaft Britsch-Indië zou hebben verlamd en de verdediging van Britsch-Indië of een ont lasting van China door het „opnieuw be zetten van Birma" onmogelijk zouden heb ben gemaakt. Amery constateerde, dat de ongeregeld heden nog geenszins geheel voorbij zijn. Men mag niet beweren, dat de moeilijk heden reeds achter den rug zijn. De po litiek der Britsche regeering streeft er naar Britsch-Indië na den oorlog dezelfde vrijheid geven als de groote domini ons, opdat het zijn eigen lot zal kunnen leiden op den grondslag van een grond wet, die door overeenstemming of com promissen tusschen de verschillende ele menten in Indië tot stand zou komen. Groot-Brittannië kan op het «ogenblik niet een onbepaalde en onbegrensde macht aan eenigerlei afzonderlijke groep van personen overgedragen. Amery noemde, Gandhi een „aarts saboteur" en zeide, dat men geen groo- tere fout kon begaan, dan te onderhan delen op een oogenblik, waarop niet de minste kansen op succes bestonden. De Engelsche regeering moet een wijziging in de opvattingen van de Congresleiders afwachten. Intusschen zal de Britsche regeering echter alle voorstellen toejui chen, -die binnen het algemeen bestek vain haar „vastgestelde politiek" uitvoerbaar zijn. KOLONISATIEARBEID IN HET OOSTEN De stichting van de Nederlandschë Oostcompagnie, welke zich tot doel stelde de nederzetting van Nederlandsche boe renfamilies vooral in de gebieden ten Oosten van den Weichsel in ide hand te werken, is niet een gebeurtenis, die heelemaal los staat van elke traditie' Zij knoopt integendeel onmiddellijk vast aan een draad welke eeuwen terugloopt, door de geschiedenis van het Neder!and- sche volk en zij getuigt van de immer jonge, 'krachtige vitaliteit van ons volk' Reeds -vroeger immers werd door de in het Oosten gevestigde Nederiandsche boerenelementen pioniersarbeid gelevérd In Dantzig en omgeving stoot men nog herhaaldelijk op feiten die op den inr vloed van Nederlanders op de ontwik keling van deze grensgebieden wijzen. Ook meer naar het Zuiden in het Weich sel gebied treft men soortgelijke neder zettingen aam De Oosttrek der Nederlanders ving reeds aan rond 1100, toen de aartsbis- Plicht schraagt de meesten in het leven; zonder dien steun zouden zij ineenstorten. Feuilleto J5 door Emma Hoogwerf Vader, bent u dat? Wie anderszou het zijn, kindje? Hij hield de hand onder Nan's kin 'en zou haar gekust hebben, maar snij schrikte terug van hem. - Laat ik eerst even de post opber gen, vader. Dan zal ik u wat te eten en te drinken geven. Er waren niet veel brieven en Nan zag al dadelijk, dat er ook een met het poststempel van DuVban bij was voor Albert Korteweg. Ze sloot alles bij elkaar in den lesse naar, die daarvoor bestemd was en haast te zich toen terug naar het vertrek, waar haar vader zat; zette een maaltijd voor hem klaar en beantwoordde werk tuigelijk zijn vragen, want de angst was haar om het hart geslagen bij dien on ver wachten terugkeer. Vóór alles toch (moest zij een ontmoeting zien te voor komen tusschen hèm en Albert Korte weg! In het eerst merkte Lester niets bij zonders aan haar; maar, toen hij ver zadigd was en, achterover geleund, in schop van Dantzig geheele gebieden te hunner beschikking stelde. Ook aan Odef en Ejbe en im Mecklenburg vindt men sporen, van zeer oude Nederlandsche ne derzettingen. Dit is tevens het geval in Thüringen, het gebiea van Halle-Leipzig, Silezië, Bohemen-Moravië en zelfs in Zevenburgen. Thorn, Warschau en Posen zijn voor andere stappen van jden Nederlandschm drang naar het Oosten. In minder ver i ge legen tijden waren het de groote Keur vorst, die de ontsluiting der Oostelijke gebieden door Nederlanders in de hand werkte en Frederik de Groote, die hun arbeid in West-Pruisen op prijs stelde- All# gebieden waar zij zich nederlieten, namen dezen aanwas met open armen aan, want zij wisten, dat zulks welvaart en rijkdom beteekende. Ook nu is weer de hernieuwde trék begonnen. Het jonge krachtige bloed der Nederlanders zal de gebieden in het Oosten nieuw leven bijzetten. Hun arbeid zal aan alle Europeesche volkeren ten goede komen. (S.R.) Bultenlandsche arbeiders in Dultschland Op initiatief van den algemeenen ge volmachtigde voor de tewerkstelling van arbeidskrachten, Gouwleider Sauc- kel, wordt te Weimar een congres dei- leiders van alle arbeidsbureaux in het. Groot-Duitsohe Rijk gehouden. Gouwleider Sauckel stelde den eisch dat de buitenlandsche arbeiders zoowel lichamelijk als geestelijk zoo behandeld worden dat zij tot de mogelijke pres taties in staat zijn. Een der moeilijkste factoren bij de tewerkstelling van bui tenlanders is, dat in de bezette gebieden veelal de opvatting heerscht; dat men geen werkkrachten kan "missen, daar deze noodig zij bij den algemeenen op bouw. Sauckel wees deze opvatting van de hand, omdat de Duitsche soldaat dezen opbouw slechts kan beschermen wanneer hij over de meest moderne wapens beschikt. Daar nu deze wapens in Duitschland worden vervaardigd, heb ben wij, aldus spr., buitenlandsche ar beiders voor Duitschland noodig. In het middelpunt der tewerkstelling van buitenlandsche arbeiders staat de overheveling van werkkrachten uit de bezette Oostelijke gebieden naar Duitsch land, Het is de plicht van iederen Duit- schen arbeider den buitenlander tot voorr beeld te strekken door goed werk af te leveren. De gezondheidszorg voor de buitenlandsche arbeiders en een goede inrichting van de kampen, waarin zij worden ondergebracht, staan thans op den voorgrond. Blijkens verslag in de Deutsche Ztg. i. d. N.. zeide gouwleider Sauckel nog, dat de Fiihrer hem de opdracht gegeven had de Duitsche wapenindustrie de ver- eisehte arbeidskrachten te verschaffen en den Duitschen soldaat de tot waarborging van de eindoverwinning noodzakelijke wapens te geven. Op grond hiervan was spr. verplicht de hardste eischen testel len aan alle Duitschers en aan de voor de wapenindustrie bestemde buitenland sche arbeidskrachten. Gouwleider Sauckel deed een dringend beroep op de leiders van de „Arbeidsein- satzverwaltungsstellen" in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden om de arbeidsintensiteit van de afzonderlijke buitenlandsche arbeiders aanzienlijk te doen toenemen, die ,met hun prestaties nog ver bij die in hét Duitsche Rijk ten achter staan. Arbeidsoeconomie en pres tatie zijn in het nieuwe Europa een alge- meene plicht, niet slechts voor Duitschers Uit Stockholm meldt het ANP, dat de Britsch-Indische politieke leiders, die op het oogenblik te New Delhi besprekingen voeren, volgens den Britschen nieuws dienst tot Churchill het verzoek heb ben gericht, „de werkelijke staatsmacht onmiddellijk in Indische handen over te dragen". Het beroep is onderteekend door den voorzitter van de bestuurscommissie van de Hindoe-Mahassaba, dr. Mookerjee, den eersten minister van Siind, Sir Khan Bahadur Alia Bahish en den leider der Sikhs Taren Singh. De «land»- en «stad»-bonnen Zonder overlegging distributie- stamkaart wordt ^niot-geruild Omtrent de „stad"- en „land"-kaarten, die thans bij de distributie zijn ingevoerd, bestaat bij het publiek eenig misverstand. Het blijkt niet overbodig te zijn er nog maals op te wijzen, dat van de voedings- middelenkaarten met zwarten opdruk (d: kaarten dus, die in zoogenaamd „land gebied'' zijn uitgereikt) alleen de bonnen voor melk en taptemelk, boter en aard appelen in „stadgebied" niet geldig zijn Alle andere bonnen van de „landkaart (brood, vleesch, suiker enz.) zijn zoo-we' in de stad als op het land geldig. Di laatste schijnt door sommige winkeliers, in de steden niet ,te worden begrepen, want er blijken bakkers of kruideniers te zijn. die bonnen met zwarten opdruk weigeren volkomen ten onrechte - in ontvangst te nemen. Bewoners van het platteland, die een weekeind in de stad willen doorbrenger, of daar voor langereii tijd vertoeven, doen verstandig na te gaan, of de plaats waar zij been gaan, in „stadgebied" ligt. Het zijn namelijk niet alleen steden, die tot stadgebied" b^hooren, maar ook dor pen, bijvoorbeeld Oegstgeest, Wassenaar Beverwijk e.d. In ieder geval doet men er goed aan en voorkomt men voor zichzelf onaangenaamheden en ongemak, wanneer men de distributiestamkaart naar de stad meeneemt. Zonder distributie stamkaart worden in de tot stadgebied behoorende plaatsen beslist geen bonnen geruild. 1 I I Ten overvloede vestigen wij er nog maals de aandacht op, dat men met bon nen met rooden opdruk (dus bonnen van „stadkaiarten") overal terecht kan in de steden zoowel als op het platteland- Keuringen voor de Waffen SS en het Vrijwilligerslegioen Nederland Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden 17 Sept. 1942 Roermond, N&DAP, Swal- 'méFstraat 61; 16 uur Arnhem, Weber straat 16b. 18 Sept. 10 uur Hengelo, Deutsches Haus; 16 uur Zwolle, School Turfmarkt. 19 Sept. 1942 10 uur Assen Dienstge bouw, Vaart 161; 14 uur Groningen Con certhuis, Poelestraat. 20 Sept. 1942 10 hu*" Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breedstraat. f21 Sept. 1942 10 uur Amsterdam, school Iepen weg 13; 16 uur Utrecht, Wehr- machtlheim, Marjaplein. '22 Sept. 1942 10 uur Amersfoort, Dienstgebouw, Kapelweg. 23 Sept. 1942 10 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Tijdens de keuringen voor de Waffen- SS en het legioen kunnen rich ook die genen melden, dié tot de Germaansche SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toetreden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Moderne schandpaal Aain den gevel van het politiebureau te'Hilversum is thans een bord aan gebracht, dat veel belangstelling trekt ca waarschijnlijk een primeur in het land beteekent. Deze uitgave anno 1942 van dén schandpaal vermeldt de processen- verbaal, opgemaakt tegen leveranciers, die niet schromen te hooge prijzen te vragen. „Uw gezin wordt bedreigd door", aldus de aanhef op het bord en dian is een ruimte opengelaten voor de namen van de betreffende handelaars. Als eer ste slachtoffer viel een Loosdrechtscbé groehtenhandelaar. Onder de vermelding van den naam kan men lezen, dat dp burgemeester ieders aandacht vestigt op het proces-verbaal dat deze man, in Hil versum ventend, zijn andijvie veel te duur verkocht en op deze wijze tientallen pro centen woekerwinst maakte. Te hooge prijzen gevraagd In samenwerking met den economi- zijn stoel zijn pijp aanstak, scheen het hem te treffen, dat er iets bijzonders in haar houding was. Wat scheelt er aan, Nan? En aan wien hoort dat fijne spul? Dit zeggende wees hij naar een zilve ren sigarettenkoker, die het monogram van Max droeg en dien Nan had be loofd, met nieüwen voorraad te vullen, eer hij dien avond terug Zou rijh. Heb je een verloofde opgedaan, Nan, sinds ik weg ben? Geen- verloofde, maar een betalende logé! U is zoo lang weg geweest, dat het mij zonde en jammer leek, om uw kamer ongebruikt te laten staan; dus, toen ik in de gelegenheid kwam om die voor een paar weken te verhuren, heb ik twee betalende logé's genomen. Zóó mag ik 'thooren! Daar heb je verstandig aan gedaan, kind! Maar, nu ik teriig ben, Zullen ze weer moeten gaan. Wie Zijn het? Twee Hollanders. Nan hield haar vader strak in het oog, terwijl Ze dit zei. Beiden van denzelfden naam: Albert en Max Korteweg. Beialen ze goed, kind Want, zoo ja, dan zal ik zien, ergens in het kamp een bed te krijgen voor een paar nachteti. Ik blijf toch niet Jang thuis. Ik heb geluk gehad sinds ik weg was, Nan. Ik heb aan deel en gekocht in een nieuwe mijn aan de Koninginnerivier en die gaan nu steeds de hoogte in. Zoo zullen we nog rijk wor den, kind! Ik hoorde, dat u aandeelen hebt ge kocht. Hoe komt u aan het geld er voor U had het niet, toen u van huis ging? Dit zeggende, hield zij den blik zóó streng en doordringend op Lesièr gericht, dat hij met een vloek zei: Wat gaat jou dat aan, met je bleeke gezicht? Let maar op je eigen zaken!' Vooruit! terwijl hij een valies naar haar toeschoof. Sta me daar nu niet zoo aan te staren met die groote oogen maar pak liever mijn tasch en zeg dan tegen Dirk, dat hij eens bij mij komt. Nan gehoorzaamde zwijgend. Ze deed het valies open en haaide er den inhoud uit: wat vuil linnengoed, een paar schoe nen, een kruithoorn, nog een paar arti kelen en eindelijk, in een hoek van het valies een breeden, lederen gordel, met eigenaardig koperen slot! Nan schrikte, huiverde, werd doods bleek en zag haar ergste vrees beant woord. Ze liet het valies uit de hand glijden, de schoenen vielen' met een smak op den grond en nog steeds staarde zij met verschrikte oogen naalr den gordel. Daar was hij; precies zooals Albert hem haar beschreven had; alleen was de voering er van losgescheurd en die hing er dus ln flarden bij. Tweemaal deed zij den mond open schen dienst van de Bredasche recher che heeft de inspecteur voor de Prijs- beheersdhing te 's-Iiertogenbosch een grondig onderzoek ingesteld in een hot^l aan den rand van het Mastbosch, waar over vele klachten waren binnengeko men inzake prijsopdrijving. Een Tilburg- sche ambtenaar van de Prijsbeheersching werd er op uitgestuurd en nadat hij den gang van zaken had opgenomen, greep hij met behulp van de Bredasche politie direct in. Het ingestelde onder zoek bracht aan het licht, dat de eige naar van het hotel te hooge prijzen berekende voor spijzen en dranken. De kelders van het hotel werden bo vendien geïnspecteerd met het gevolg dat een vierwielige wagen, te zwaar om door één paard te worden getrokken, noodig was om de dranken, rookwaar enz. naar het hoofdbureau van politie te vervoeren. De eigenaar is na verhoor weer op (v rije voeten gelaten. Drie Bre dasche zaken hebbèn van de in beslag genomen dranken een extra-toewijzing gekregen. Met brandstoffen geknoeid In Willemstad is men knoeierijen met brandstoffen op het spoor gekomen, waarvoor de gemeentesecretaris L. J. C. M., alsmede de wethouder C. D., tijdens het plegen van het misdrijf loco-burge meester, rijn gearresteerd. De wethouder vroeg als president-kerk voogd van de Ned. Herv. gemeente te Willemstad, door bemiddeling van den gemeentesecretaris, die secretaris - penningmeester van het kerkbestuur was, brandstoffen aan voor de verwar ming van de kerk. Toegewezen werden 90 brandstoffeneénheden, hoewel de kerk voorzien is van een centrale verwarming met oliesysteem. De gemeente-secretaris gaf de kolenbonnen aan den leverancier, die er „niets op geleverd heeft", aldus heeft de secretaris bij het verhoor ver klaard. Voor den afgeloopen whiter kréég men opnieuw 54 eenheden. De helft hiervan zou de secretaris hebben gekregen, de andere helft was weer spoorloos verdwenen. In ieder geval kwam er geen steenkool in de kerk. Toen deze zaak door de kolencommissie ontdekt was, leverde het verdere onder zoek verrassende resultaten op. Z/oo wa ren er ook kolen aangevraagd en gekre gen voor het waterschap „De Ruigen- hil", waarvan de wethouder C. D. dijk graaf is. Er is echter geen lokaal van dit waterschap mee verwarmd, Bovendien zouden de brandstofeenheden voor het Vleeschkeuringsbedrijf verdonkeremaand zijn en andere gemeente-instellingen ont vingen minder kolen dan waren toege wezen. Het surplus zou weer naar den wethouder en den secretaris zijn ver dwenen. De voorraad, dien zij op deze wijze verkregen, was zoo groot, dat dezer dagen nog 241 mud brandstoffen in be slag genomen konden worden, nJ. 111 mud bij den secretaris en 180 mud bij den wethouder. Vermoed wordt, dat er nog meer personen in dit complot be trokken zijn. De gearresteerde wethouder was voor heen lid der Prov. Staten en bekleedde \uneties in eenige organisaties op chris telijk gebied. i Weeskinderen emulden i De kinderen van het Burger Weeshuis te Amsterdam hebben een waren feestdag beleefd. Zij hebben naar harte lust 'kunnen smullen van de heerlijke broodjes met vleesch, worst en ham, ze hebben gesmuld van gevulde koeken, eieren en gebak, kortom zij konden giste ren zooveel als zij maar wilden smullen van allerlei heerlijkheden, die anders ook voor de weesjes zijn gerantsoeneerd. Zij begrepen er aanvankelijk niets van. waar al die heerlijke dingen in zoo ruime mate plotseling vandaan waren gekomen, j De weesvader en "weesmbeder wisten het natuurlijk wel. De mannen van den Am sterdamsehen Economtsehen Dienst waren de milde gevers. En hoe waren die er aangekomen? In beslag genomen in het paradijs der zwarte handelaren. In tal van café's en eetwinkeltjes op het Rem- brandtplein, Thorbeckeplein, Reguliers dwarsstraat, Amstelstraat, Halve Maan stee g en allerlei andere straatjes en ste gen. In tien, twintig zaken en zaakjes ver schenen plotseling ambtenaren, die niet lang behoefden te wpchten om tal van overtredingen te eonstateeren. In de meeste zaken trof men etende menschen aan, die tegen hooge prijzen alles kon den krijgen, wat hun hart maar begeerde De mannén der wet traden krachtig op en zonder veel vijven en zessen werd al wat eetbaar was en clandestien ver kocht, in beslag genomen. En dat waren vele manden met broodjes, belegd met vleesch, worst, kaas, plakjes ei, of pa ling, voorts een flinke voorraad dranken. Ambtenaar pleegt fraude Te Arnhem is een ambtenaar van den dienst der voedselvoorziening gearres teerd, die zich op groote schaal had schuldig gemaakt aan fraude met vee voeder. Een belangrijke hoeveelheid vee voeder en rogge werd op deze wijze clan destien in den handel gebracht. Een groot aantal personen, dat deze bonnen had gekocht, werd wegens heling en overtre ding van de distributiebepalingen even eens in hechtenis genomen. De ambtenaar werd ter beschikking van de justitie ge steld. Ter gelegenheid van het Tweede Nederlandsche Radio Muziekfeest is Zondag in de historische Ridderzaal op het Binnenhof te Den Haag een feestconcert van koor- en kamermuziek gegeven Een overzicht tffdens het optreden van het trio Hendrik Rynsberger {viool), Klaas Kueter (viola da gambaen Jacoba Kueter Zwager (clavtcimbeV. Polygoon Sagers Pax Holland om te spreken, maar het was haar on mogelijk, om iets te zeggen; de tong kleefde haar aajn het gehemelte en einde lijk stootte zij een snik uit, die Lester's aandacht trok. Daar zag hij haar staan, met den leeren gordel in de hand; en, opspringend van zijn stoel, had hij hem haar willen ont rukken, maar ze trad snel achteruit en hield het ding stevig vast. Wat doe jij daarmee, Nan? Geef hem mij. Maar zij richtte zich op in haar volle lengte en wenkte hem terug, met zulk een gebiedend gebaar, dat hij daar- on middellijk gevplg aan gaf. i Op strengen toon vroeg zij: Hoe komt u aan dien gordel? - Wat gaat jou dat aan?... Geef op, Andermafl hield zij hem van zich af door dat waarschuwend gebaar en her haalde nog eens zoo streng: Waar hebt u dien vandaan? Verleden week in Newcastle gekocht, als je het persé weten wilt; heel goed koop, ergens in een warenhuis. Ze wierp hem een vernietigenden blik toe en zei: Dat is een leugen! 1 Hoe durf je dat tegen mij zeggen? Durven? Ik durf alles! En nu u mij niet de waarheid kunt vertellen, zal. ik u de moeite besparen, om meer leu gens te verzinnen! Herinnert u zich nog dien avond, ongeveer een maand geleden, toen u mét een paar van uw soort twee ongewapende mannen aan viel, die over het Veldt reden; hen be roofde en half vermoordde? Eén van hen droeg dezen gordel en er zat ruim drie duizend in de voering genaaid. Hier is de gordel en hier is de voering maar waar zijn de banknoten en het goud, vroeg zij, met zulk een uittar tenden blik, dat Lester daar voor terug deinsde. Als je het tóch weet, waarom vraag je het dan? Waarom?.... Ja, dat weet ik eigenlijk zelf ook niet. Misschien, omdat u toch altijd mijn vader is 'en ik u (behoeden wilde voor den smaad en de straf, die u anders ruirnschoots verdient! De man nen, die u beroofd hebt en voor dood op het Veldt hebt laten liggen, zijn nog in de Gouden Vallei. Eén van hen heeft gezworen, dat hij u zou doodschieten als een wild dier, als hij u op zijn wég ontmoette. Dus u is gewaarschuwd! O, ik ben niet bang! Ze zouden mijl nooit herkennen. Niet herkennen? Terwijl hij u zoo nauwkeurig beschreven heeft, dat ik da delijk wist, wien hij er helaas, mee be doelde? Zouden ze u niet herkennen? (W.o/vit vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2