ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1942 OPOENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: In Zierikzee ƒ1.60, elder» ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen reap. 13 en 16 cent. Losse nummers 6 cent. Verschijnt iederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V.SZierikzeesohe Niéuwsbode, Zierikzee^!Schuithaven3B£94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Dooze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 993TB JAARQAHQ Ho. 15039 j ADVERTENTIES Advertentlên 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiSn 84 cent, BIJ contract belangrijke korting. K 2620 GOED VERDUISTERD, GOED BESCHERMD Deze week is de ve^duistierigsweek! Dat wil niet zeggen, dat men nu deze week de verduistering van woningen en gebouwen eens extra goed verzorgen moet en het dan daarna wei weer in den lap kan laten hangen. Dat wil slechts zeggen, dat deze week van hoogerhand nog eens met nadruk gewezen wordt op de absolute noodzaak van een per fecte lichtafsdherming. Men kan deze week op vele plaatsen in den lande een plaat zien met de spreuk: „Goed ver duisterd, goed beschermd" en een be schermende ihand wie thans echter zijn verduisteringsplicht nog niet of niet behoorlijk nakomt, zal er op1 moeten rekenen, dat die besehermende hand ver andert in een straffende hand. Een straf fende hand, die het hem eenigen tijd onmogelijk zal maken licht naar buiten te laten uitstralen, wijl er eenvoudig geen licht zal zijn! Verduistering is nu eenmaal een oor-, logsnoodzaak met een tweeledig doel. Het eerste doel is de oriënteering voor vliegtuigen onmogelijk te maken, het tweede de bevolking op te nemen in de schutse der duisternis. Dit laatste blijkt men lang niet" altijd voldoende te beseffen. Men verduistert uit angst voor een bekeuring, uit angst voor stroom- afsluiting, omdat het nu eenmaal voor geschreven is. En derhalve verduistert men goed of behoorlijk aan de voor zijde, en laat het aan de achterzijde van zijn woning maar zoo'n beetje blauw- blauw. Daarbij verliest men echter uit het oog, dat verduistering een maatre gel van Zelfbescherming is, een maat regel dus, die in de eerste, plaats strekt tot eigen .veiligheid. De ervaring der 1 uehtbesdhe Fm i n gsa uto riteiten is, dat uit stralend licht even goed als vlinders ook vliegers aantrekt. De droevige er varing leert,\dat een groot deel der z.g. toevaltreffers veroorzaakt is door een gebrekkige verduistering. Die bommen vallen dan meestal niet op de plaats), waar licht is, doch in een kring er omheen. Niet de overtreder wordt slacht offer, doch onsdhuldigen. Wie dus niet goed verduistert, levert gevaar op voor zijn omgeving. Én daarom is zijn nala tigheid niet meer een persoonlijke aan gelegenheid, doch een aangelegenheid der gemeenschap. Wie niet goed v,erdüistert, brengt de gemeenschap in gevaar. En daarom dient, die gemeenschap er nog maals ten scherpste van doordrongen te worden, dat goed verduisteren burger plicht is. Vandaar deze verduisterings- week, die als kernspreuk het ware, maar nog niet overal goed begrepen woord draagt: Goed verduisterd, gced beschermd. DE AANVAL OP STALINGRAD WINT VERDÏR TERREIN Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: Ten Zuidoosten van Novorossisk werd een als vesting verstrekt fabrieksterrein in weerwil van taai vijandelijk verzet, veroverd. Aan de Terek mislukten sterke vijandelijke tegenaanvallen. De zegenvie- rende stormloop op Stalingrad door Duitsche troepen, doodde luchtmacht schitterend gesteund, wint verder aan ter rein. 20 tanlcs werden bij deze gevechten vernietigd. Ravitailleeringsverbindingen en veldinstallaties van den vijand werden overdag en des nachts gebombardeerd. Op de Wolga is een sleepboot door* bom - treffers tot zinken gebracht. Ten Noorden van Rzjef hernieuwde de vijand met gebruikmaking van zware artillerie zijn aanvallen. Ze werden over al bloedig afgeslagen. Een pantsertrsin der bolsjewisten werd door bomaanvallen vernietigd. Aan het Wolchow-front werd bij een succesvolle plaatselijke actie tal rijke gevechtsstanden vernield, terwijl ten Zuiden van het Ladogameer plaatselijke aanvallen van den vijand in het afweer- vuur ineenstortten. Op het Ladogameer brachten gevechtsvliegtuigen een vracht schip tot zinken. Drie andere schepen werden beschadigd. In den afgeloopen nacht bestookten gevechtsvliegtuigen Moermansk en vliegvelden in de om geving der stad met bommen, van zwaar kaliber. Van 12—14 September werden 227 vliegtuigen der bolsjewisten neerge schoten. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 23 eigen Vliegtuigen verloren. 'Enkele Britsche bommenwerpers vlo gen gisteren overdag boven N. Duitsch- Jand. Enkele brisantbommen richtten slechts geringe schade aan gebouwen aan. In den afgeloopen nacht viel de Brit sche luchtmacht het Noord Duitsche kustgebied aan. De bevolking leed verlie zen. Vooral in woonwijken van de stad Wilhelmshafen ontstonden branden, maté- rieele schade en schade aan gebouwen- Nachtjagers en luohtdoelartillerie schoten vier der aanvallende vliegtuigen neer. Na herhaling van het extra-weeranadhts- ber.icht van gisteren vervolgt het weer machtsbericht: De luitenant ter zee te klasse Rolf Muetzelburg, commandant van een duikboot, drager van het eikenloof behoor en de bij het ridderkruis van hst ijzeren kruis, is in den strijd tegen den vijand'gesneuveld. Met hem verliest het duikbootwapen een schitterende comman dant en succesvol strijder. De duikboot zet onder bevel van den oudsten wachts- officier de operaties voort. De mislukte Engelsche landingspoging bij Tobroek Het Italiaansche weermachtsbericht van Dinsdag luidt De in den nacht van 13 op 14 Sept* met aanzienlijke lucht- en vlootsfrijd- krachten ondernomen landingspoging bij Tobroek is te 9 uur des ochtends volko men tenietgedaan. De door vlootstrijd- krachten ,en vliegtuigen aan land ge brachte troepen werden' binnen vijf uur volkomen vernield of gevangen genomen Door het onmiddellijk ingrijpen van het bataljon San Marco onder bevel van lui tenant ter zee le klasse Giacomo Oolotto en andere afdeelingen, die door Duitsche strijdkrachten dapper gesteund werden, werden de vijandelijke troepen, waar onder ook valschermjagers, 'die er in ge slaagd waren, vasten voet te.krijgen, na korten verbitterden strijd overweldigd. Kust- en luehtdoelbatterijen der Italiaan sche en Duitsche verdediging namen de vlootstrijdkrachten, welke de landings operaties steunden, onder een welgericht vuur en brachten drie torpedobootjagers, Aan hetJOosteiyk front. Door den granaatwerper wordt de aonval voorbereid In spanning kyken de manschappen van Duitichen stoottroep naar de uitwerking der granatenom op het juiste moment de neeten van weerstand uit te rooken. eenige aviso's en talrijke landingsbooteni tot zinken'. De vlootstrijdkrachten, die zich naar het Oosten terugtrokken, werden vervol gens aangevallen door Italiaansche en Duitsche afdeelingen gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers, ;,>ie een kruiser,, een torpedobooljager en verscheidene motor- torpedobooten tot zinken brachten en een lichten kruiser en andere kleinere sche pen zwaar beschadigden. Bij deze gevechten heeft zich 'de 13de gevechtsgroep onder bevel van den ma joor der vliegers Rengo Viale bijzonder onderscheiiden. Wij maakten 576 gevange nen, onder wie 34 officieren. Het aantal dooden en gewonden bedraagt verschei dene honderden. Een aanzienlijke hoe veelheid oorlogsmaterieel werd buitge maakt. Het grootste deel van de schip breukelingen der tot zinken gebrachte schepen werd door onze vlootstrijdkrach ten met veel moeite gered. Onze verlie zen zijn naar verhouding bescheiden. Gelijktijdige aanvallen van lichtè Brit sche pantserwagens op" vliegvelden in de omstrek mislukten door bet onmiddel lijke ingrijpen der plaatselijke garnizoe nen, die talrijke auto's vernietigden - en eenige gevangenen maakten. - DE STRIJD IN DEN WEST-KAUKASUS om de olievelden van Grosny Na volledige zuivering van het gebied rond Nowor.osisk maakt de aanval van de Duitsche en verbonden troepen in den Westelijken Kaukasus verderen voortgang zoo verneemt het D.N.B. in aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht. De bolsjewistische troepen, wier bewegings vrijheid do,or de voortdurende aanvallen van het Duitsche luehtwapen op de colonnes van Duitsche motorUwpedobpiO- ten op het verkeér ter zee, aanzienlijk beperkt is, ondernamen vertwijfelde te genaanvallen, zonder den Duitschen dp- marsch tot staan te kunnen brengen. Aan de Terek zetten de bolsjewisten alle krachten in om het gebied van Grosny tegen den Duitsche aanval te dek ken, daar de in dit gebied gewonnen olie, door haar hooge benzinegehalte, voor de brandstofverzorging vap de Sofv- jet-legers van beslissende\beteekenis is. De iederen dag herhaalde tegenaanvallen van de bolsjewisten, welke ingeleid wer den dopr hevig artillerievuur, bommen werpers en talrijke gevechtsvliegtuigen, mislukten met hooge verliezen voor den vijand aan dooden en oorlogsmaterieel. Duitsche tegenaanvallen hadden tot re sultaat, dat diep in de vijandelijke stel lingen werd doorgedrongen, waar de bat terijen buiten gevecht werden gesteld en de ravbailleeringswegen oüdeirtioken wer den. In den slag om de vesting Stalingrad is het den Duitschen troepen gelukt, naar reeds gemeld is, tot den rand van de stad op te rukken. Fabrieken en particuliere huizen zijn in steunpunten en weerstandsnesten omgebouwd, door er schietgaten in te maken en" er pantser- vallen. draadversperringen en mijnen velden voor aan te leggen, waarvan de systematische vernietiging door de Duit sche infanterie en pioniers nu stap voor stap voortgang vindt. In de centrale en Noordelijke secto ren van het Oostelijk front deden de bolsjewisten, in verband met de zware verliezen aan menschen en materieel, welke zij in de afgeloopen weken gele den hebben, slechts plaatselijke aanval len, waarbij zij nergens met de Duitsche hoofdmacht in contact kwamen. DE WOLGA SCHEEPVAART Vervoer van hout, graan en petroleum De Duitsche troepen hebben bij Stalin grad de oevers van de Wolga bereikt en zijn thans in staat het verkeer op dezen waterweg groote schade toe te voegen. Wat de gevolgen" hiervan voor de Sovjet-Russische oorlogsvoering kun nen zijn, blijkt uit een artikel van het bekende Engelsche tijdschrift „The Eco nomist". In normale tijden werden per jaar ongeveer 30 millioen ton goederen over de Wolga vervoerd. Sedert het uit breken. van den oorlog is deze hoeveel heid belangrijk toegenomen, vooral toen het spoorwegtransport tengevolge van de geleden, verliezen in het gedrang kwam. In vredestijd werden o.a. 7 millioen ton levensmiddelen, 14 millioen ton tim merhout en 3 millioen ton graan over de Wolga verscheept. Na het uitbreken van den .oorlog kwamen hier nog de militaFre transporten bij. Vooral tusschen Astrakan en Stalingrad was het verkeer Mislukte Britsche landingspoging bij Tobroek Het Opperbevel der Duitsche Weer macht maakte DinBdag uit het Hoofd kwartier van den Fiihrer het volgende bekend: De Briteche troepen, die in den nacht van 13 op 14 September met gebruik making van lncht- en vlootstrijdkrachten bij Tobroek geland zijn, zijn in nauwe samenwerking tusschen Duitsche en Italiaansche strijdkrachten na een zwaren, snellen strijd vernietigd of gevangen ge nomen, De vijandelijke oorlogsschepen werden door kustbatterijen en luchtdoel geschut onder een welgericht vuur genomen, waarbij drie torpedojagers, eenige korvetten en talrijke landings booten tot zinken werden gebracht. De daarna in Oostelijke richting wijkende schepen werden aangevallen door af deelingen van de Duitsche en de Ita liaansche luchtmacht, die twee kruisers, een torpedojager en verscheidene motor- torpedobooten tot zinken brachten. Andere kleinere schepen werden zwaar bescha digd Duitsche mijnvegers brachten een Britsche motortorpedoboot met 117 ge vangenen in de haven van Tobroek. Negen vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten. In totaal werden 576 ge vangenen gemaakt, onder wie 34 offi cieren. Bovendien verloer de vijand een groot aantal dooden. Een omvangrijke hoeveelheid oorlogemateriaal werd buit gemaakt. Onder de gevangenen bevinden zich talrijke schipbreukelingen van de tot zinken gebrachte .Britsche oorlogs schepen, De eigen verliezen zijn gering, zeer intensief. Het vervoer naar het Noor den bedroeg op. dit traject [ruim het dubbele van het dat in omgekeerde rich ting- Het „Berner Tageblatt" wijst er even eens op, dat de onderbreking van het scheepsverkeer op de Wolga zeer belang rijk is, daar de tankschepen met petro leum van Bakoe de industriegebieden niet meer bereiken-kunnen. De Wolga, die bij Stalingrad in het droge 'jaargetijde -drie 'km en na het smelten van de sneeuw zelfs tien km breed is, vormt de laatste goede verbinding tusschen het noorden en zuiden der Sovjet-Unie. De koningin van Denemarken is 'Zon dag, toen zij zich in gezelschap van den koning naar de Domkerk wilde begeven om daar de inwijding van den nieuwen bisschop voor Lolland, Flazer, bij te wonen, op de trap van het residentie slot gevallen. Zij liep enkele pijnlijke kwetsuren aan heup en rug op. De ge- neesheeren beschouwen de verwondingen als ongevaarlijk. SALOMONSEILANDEN, BRUG NAAR AUSTRALIË Vlinderparadijs word oorlogstooneel Springplank en tevens barrière Bougainville, New Georgia, Isabel, Toe- lagiIn de namen der eilanden, die de Saloiïiongroep vormen, ligt een stuk historie «besloten. Historie van Spaansehe, Frar.sche en Engelsche ontdekkingsreizi gers, die hier in den loop der eeuwen voet aan wal zetten. Eerst de oorlog in den Stillen Oceaan echter gaf het vergeten „vlinderparadijs" bekendheid als brandpunt van den strijd om Aus tralië. Honderden eilanden liggen in de ein- delooze wateren ten O. van Nieuw- Guinea verspreid. De Admiraliteits eilanden, de Bismarckarchipel en tenslotte als grootste groep de Salomonseilanden. Hoog rijzen de zeven groote en ontel bare kleinere eilanden van deze groep uit de tropenzee ,op. Bougainville is het grootste eiland, dan volgen Choiseul, New Georgia, Isabel, Ma'iaita, Guadalcanar en San Christobal, terwijl tallooze eilandjes alom yerspreid liggen. Dichte wouden be dekken de uitgedoofde vuUranen en slechts langs de kusten wonen inboor lingen, levend van landbouw en visch- vangst. De blanken, missionarissen en ko lonisten, zijn gering in aantal, want se dert. hun ontdekking is aan de eilanden slechts geringe waarde gehecht. In 1567 raakte de Spanjaard Mendana in deze toenmhals nog onbekende wateren verzeild. De door hem Ontdekte eilanden noemde hij „Mendanas Islas de Salomon", maar ondanks dezen weidschen naam werden zij spoedig vergeten. Gedurende twee eeuwen kwamen zij zelfs op geen enkele zeekaart voor, totdat de Fransch- man Carteret er in de achttiende eeuw de Fransche vlag plantte. Een jaar later kwam zijn landgenoot Bougainville en hij bracht als eerste de eilanden Bougain ville en Choiseul, genoemd naar den mi nister van bodewijk XV, in kaart. Weer werden de eilanden echter ver geten. Een Engelsche kaperkapitein, die enkele tientallen jaren later kwam, meen de zelfs een nieuw vasteland ontdekt te hebben, dat hij ter eere van zijn koning New Georgia noemde. Bijna de geheele negentiende eeuw on dernamen blanken vergeefsche pogingen om zich óp de eilanden te vestigen. Sche pen verdwenen spoorloos, zendelingen vielen ten prooi aan de inboorlingen, die zich nog met kannibalisme bezig hiel den. Eerst na 1885 richtte Duitschland factorijen op Bougainville en eenige an dere eilanden op en dat was voor Enge land aanleiding alle eilanden behalve Bougainville en Boeka in het noorden onder zijn heerschappij te brengen. Na den eerstenwereldoorlog werden iQok deze onder Australisch mandaat gesteld. Tot voor kort stelden slechts geleerden belang in de eilanden met hun wisselval lige historie. Ethnologen onderzochten't wonderlijke profetisme, dat op de Mela- nesische eilanden bloeit. Af en toe we ten profeten met voorspellingen omtrent het vertrek der blanken de inboorlingen mee te sleepen,; voorspellingen, die eerst in den laatsten tijd'op zeer onverwachte wijze werkelijkheid zijn geworden. Boven dien leven op de Salomonseilanden de grootste vlinders ter wereld, die in bonte kleurenpracht de wouden bevolken en zóó groot zijn, dat zij met vuurwapens ver jaagd worden. Na het uitbreken van den oorlog in den Stillen Oceaan kregen de Salomons eilanden echter groote strategische betee ken is. Als een barrière sluiten zij den zeew eg tusschen de Amerikaansche vloot- basis op de Hawaii-eilanden en Australië af. Verder vormen zij een springplank naar de eilandengroepen ten Oosten van het bijkans geïsoleerde werelddeel. Zoo landden in het begin van dit jaar Japansche strijdkrachten op de Salo monseilanden, die voor altijd door die wereld vergeten schenen. In de oerwou den van Gualcanar werden vliegvelden aangelegd en het kleine Toelagi bleek geschikt te zijn als vlootbasis voor ope raties inde wateren rond Australië. Zoo hinderlijk was de aanwezigheid der Ja panners op deze eilanden, dat dit punt door het geallieerde opperbevel vooreen eerste tegenoffensief werd uitgekozen. Amerikaansche mariniers en parachutisten kregen wederom. vasten voet op Guadal canar en Toelagi en daarmede wa/ren de eeuwenlang verwaarloosde eilanden het brandpunt van een strijd geworden, die tenslotte over het lot van het vijfde werelddeel zal beslissen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1