ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 DINSDAG 15 SEPTEMBER 1942 OPGENO ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: In Zlerikzee 'ƒ1.60, elders ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 18 en 16 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt ledeTen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeeaclie Nieuwsbode, Zierikzeei'JIScbuitliavenJBSÖ^, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 993TB JAAR0AHQ Ho. 15038 ADVERTENTIES Advertent* én 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 LAATSTE KUSTFORT BIJ NOVOROSSISK GEVALLEN Het opperbevel van de weermacht maakte Zaterdag bekend: Ten Zuiden van Novorossisk veroverde de infanterie in hevige gevechten het laatste kustfort. In den Terek-sector door braken Duitsche Vroepen vijandelijke stel lingen en vernietigden zij batterijen. Voor Stalingrad duren de hevige gevechten om de verdedigingsinstallaties voort. Ont- lastingsaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Het vijandelijke ravitaillee- ringsverkeer was opnieuw het doel van zware luchtaanvallen. Bovendien werden des nachts Stalingrad en vliegveldinstal laties ten Noorden van de stad gebom bardeerd. Ten Zuidoosten van Rzjef mislukten nieuwe aanvallen van vrij sterke vijande lijke strijdkrachten door den taaien tegen stand van de Duitsche troepen. Ten Zui den van het Ladogameer en uit Lenin grad deed de vijand, vergeefsche aan vallen, welke hem zware verliezen op leverden. Duitsche en Kroatische ge vechtsvliegers brachten den vijand reeds bij de voorbereiding zware verliezen toe. In het hooge Noorden bestookte de luchtmacht vijandelijke troepenkampen en -steunpunten voor vliegtuigen. De bolsje wistische luchtmacht verloor op 10 en 11 September in luchtgevechten, waaraan ook Italiaansche, Roemeensche, Spaansche en Hongaarsche jagers deelnamen en door luchtdoelartillerie 171 vliegtuigen. Veertien eigen vliegtuigen worden ver mist. In de eerste tien dagen van September verloren de Britten aan het Egyptische front in totaal 170 tanks en gepantserde verkenn in gs wagens Aan de Engelsche Zuidkust en in het Zuidoosten van het eiland plaatsten Duit sche vliegtuigen gisteren overdag met bommen van zwaar kaliber voltreffers op industrieele en verkeersinstallaties. Aan de kust van de bezette gebieden in het Westen werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van 10 op 11 September hadden Duitsche en Engelsche motortor- pedobooten in Het Kanaal gevechtsCon- tact. Een vijandelijke boot zonk onmid dellijk. Andere booten keerden na tal rijke treffers deels met zware rookont wikkeling om. DE WORSTELING OM STALINGRAD Mislukte landingspogingen in Frankrijk en Noord-Afrika Het opperbevel van de Duitsche weer; macht deelde Maandag mede: Ten Oosten van Novorossisk werd een versterkte hoogtestelling van den vijand genomen. Aan de Terek braken Diuitsche troepen door nieuwe, taai verdedigde stellingen en brachten den vijand Zware bloedige verliezen toe. In het vesting- gebied van Stalingrad drongen de aanvalstroepen van het leger, in weer wil van bizonder hevigen, door zware aritlerie gesteunden, tegenstand, door ver sterkingen aan den rand van de stad binnen en werden beheersdhen.de hoog ten ten Noordwesten van het centrale stadsgebied stormenderhand veroverd.Bij vergeefsche tegenaanvallen verloor de vijand 29 tanks. Sterke formaties van de luchtmacht mengden zich in de gevech ten en bestookten versche bolsjewistische strijdkrachten ten Oosten van de Wolga met goede uitwerking. In den nacht wer den vliegvelden ten Noorden en ten Oos ten van de stad gebombardeerd. Aan het Don-front werd door Duit sche en Hongaarsche formaties een aan- valsoperatie succesvol uitgevoerd. Her haalde tegenaanvallen van den vijand werden in hevige gevechten met mede werking van de luchtmacht afgeslagen. 13 tanks werden vernietigd. In het ge- biet van Rzjef stortten ook gisteren door Zware artillerie en tanks gesteunde vij andelijke aanvallen ineen. Ten Zuiden van het Ladoga-meer mislukten verschei dene plaatselijke aanvallen van den vij and gepaard met levendige wederzijd- sche je ctiviteit van artillerie en in de lucht. In den hfgeloopen nacht vlogen bolsjewistische vliegtuigen boven de Oos telijke gebieden. Door lukraak neergewor pen bommen ontstond geringe materieel© schade. Na storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking boven West-Duitsch- land, hebben formaties van de Britsche luchtmacht in den nacht van 13 op1 14 September een terreuraanval ge daan op de stad Bremen. De burger bevolking leed verliezen. In de woon wijken der stad ontstonden brandrein met malerieele schade en schade aan gebou wen; o.a. werden verscheidene kerken, ziekenhuizen en cultuurmonumenten ge troffen. Volgens de totdus ver ontvan gen berichten werden 14 der aanvallen de bommenwerpers neergeschoten. In den nacht van 12 op 13 September trachtte een Britsche landingstroep1, be staande uit 5 officieren, 1 onderofficier en 1 man, aan dé Fransche kanaalkust ten Oosten van Cherbourg, voet aan land te zetten. De nadering werd door de Duitsche afweertroep onmiddellijk op gemerkt.- Zij namen den vijand onder vuur en brachten het landingsvaartuig door voltreffers tot zinken. Gevangen ge nomen werden drie Engelsche officieren en een Gaullistisch marineofficier. Dood- geborgen werden een majoor, een on derofficier en een soldaat. In den sector van Tobroek trachtte de vijand in den afgeloopen nacht met gebruik making van vloot- en luchtstrijd krachten op verscheidene plaatsen aan land te gaan. Deze poging is door het onmiddellijk ingrijpen van Italiaansche en Duitsche troepen mislukt. Twee vij andelijke schepen werden in brand ge schoten. Er werd een groot aantal ge vangenen gemaakt. Duitsche jagers heb ben twee vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten; vier andere vliegtuigen werden door de luchtdoelartiBierie van Tobroek vernield. Engelsche landingspoging bij Tobroek verijdeld Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt- bekend: „Na een vrij lang voorbereiden, met een groot aantal vliegtuigen uitgevoer- den 'luchtaanval, ondernam de vijand in den nacht van Zondag op Maandag met gebruikmaking van valschermjagers en lichte vlooteenheden in het gebied van Tobroek landingspogingen. De actie werd do,or zes oorlogsschepen, waaronder krui sers en torpedobootjagers, gesteund. Het onmiddellijke ingrijpen van de Italiaanseh- Duitsche verdediging deed d;e vijandelijke poging mislukken., .Twee oorlogsschepen werden in brand ^schoten, één hiervan is later gezonken. Duitsche jagers schoten in een luchtgevecht twee vliegtuigen neer Vier andere vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie van Tobroek vernield. Het hospitaalschip „Arno" werd in den naCht van 9 -op 10 September door een Briïsch torpedovliegtuig aangevallen en op' 40 mijl afstand Van Tobroek, waar het gewonden aan boord zou nemen, tot zinken gebracht. Het hospitaalschip voer met vol licht en voerde de eveneens krachtig verlichte voorgeschreven teeke nen van het Roode Kruis. Het grootste deel van het personeel, onder wie alle Roode Kruis-zusters, kon worden gered. De familieleden van de slachtoffers zijn op de hoogte gebracht. DAKAR IN OORLOGSTIJD Bedreigde voorpost Van het Fransch imperium Dakar, aan de Westkust van Framseh- West-Afrifca gelegen, staat thans in het middelpunt der belangstelling. Stad en haven hebben voor de geallieerde oor logsvoering bijzondere befeetoenis zoo dat zij aan een voortdurende bedreiging bloot staan. "Een bijzondere correspond 19 Schepen getorpedeerd In een extra weermaohtshericht uit het hoofdkwartier van den Führer deelde het opperbevel der Duitsche Weermacht Dinsdag het volgende mede: Duitsche duikbooten zijn, zooals reeds in het extra bericht van 13 September is aangekondigd den 9en September 1942 midden op den Noordelijken Atlantischen Oceaan gestuit op een sterk beveiligd van Engeland komend convooi. In onafgebroken hevige gevechten hebben, voor het grootste dool jonge, duikbootbemanningen, bet convooi tot vandaag aan toe acbtervolgd en aan gevallen en bobben zij 19 scbepen van te samen 122000 brt. alsmede twee tor pedojagers en eej^, korvet der vijandelijke beveiliging er van tot zinken gebracht. 6 andere schepen werden door torpedo- treffers zwaar beschadigd. Slechts kleine uitelkaar geslagen deelen van het con vooi konden ontkomen. dent van «ie „Journal", die onlangs een bezoek aan Dakar bracht, geeft in zijn blad een pakkend beeld van het leven in 'dezen voorpost van het Fransche im perium- De bevolking is sedert het begin van den oorlog sterk toegenomen. Telde zij bij' het uitbreken van den oor log 80.000 inwoners, thans zijn' het er meer dan 160.000 w.o. 60.000 Europeanen. Deze vermeerdering stelt hooge eisehen De Duitsche soldaten maken handig gebruik van de ravflnen in het verwoeste gebied ten Noorden van Stalingrad, om zich dekking te verschaffen tegen het hevige vtfandelyke artillerievuur, (P.K. Etrber-P.B.Z.-R. Pax-Bolland s) LANDDAG MEDISCH FRONT Mussert over de volksgezondheid lil de gehouden middagvergadering van den tweeden landdag van het Medisch Front in het N.V.-Huis te Utrecht heeft de Leider der Nationaal-Socialistiische Beweging der Nederlanden, Mussert, een rede gehouden over de volksgezondheid- Aan deze rede, die de installatie inleid de van ide leden van iden ,„Raad voor de Volksgezondheid dfer N.S.B.", liet de Lei der een uitvoerig overzicht voorafgaan over de huidige situatie op het terrein der binnen- en buiitenlanidsche po litiek. Daarin zedide hij o.m., dat het 'diep tepunt, waarin ons volk Zich bevindt, alleen nog verergend zou kunnen worden door een geallieerde landing en ide daar uit voortkomende verwoestingen of door bombardementen van onze steden. Ik weet één ding, aldus Mussert, dat Hitier geen Napoleon is. Op het mo ment, dat ik zou denken, dat hij het wel was, zou ik geen lust meer hebben een pas te verzetten. Maar Adolf Hitler is de Germaansche Führer, die inder daad Europa zaL 'kunnen opbouwen en die van ons niet verlangt, dat wij twee- de-rangs Duitschers worden, maar wel, dat wij goede Nederlanders zijn, die de saamhoorigheid tder Germaansche volke ren zullen beleven, ter wille van het groote geheel- Alvorens over te gaan tot de installatie van den Raad voor de Volksge zondheid, die zal optreden als advi- seerende raad, voor het hoofd van de Volksgezondheid in het hoofdkwartier der Beweging, schetste Mussert in groote lij nen het werk, dat op dit gebied zal moeten worden gedaan. De organisatie zal zóó zijn: de Bewe ging is het kloppende hart der natie en mag als zoodanig slechts een minderheid zijn, die steeds meer van de beste volks- genooten zal omvatten. De minderheid kan iets doen wanneer zij door idealisme wordt gedreven. Alle volksgenoot en zul len gesteld worden op plaatsen, waar-- voor zij het beste geschikt zijn. Daarom zullen er zes groote arbeidsge- schappen zijnlandstand, arbeidsfront, volkszorg, overheidsdienaren, cultuur en opvoeding en onderwijs. Het principe daarbij is, dat ieder zijn werk moet doen als een taak voor het volk in zijn geheel. Het staatsburgerschap zal slechts hebben die werken wil en werken kan. Dat is volks-socialisme, dat is het natio- naal-socialisme. De volkszorg laat zich onderschei den in ide volksgezondheid in engeren zin en in het werk van den Ned. Volks- dienst. Zij omvat allen, idie werken voor de gezondheid van het volk en voor so ciale verbeteringen in de toestanden doktoren, verpleegsters, apothekers en alle sociale werkers en werksters. Het doel is, de sociale toestanden van het volk omhhog te brengen. Dat is een op bouwwerk voor jaren of tientallen jaren, dat grootere vormen zal aanemen naar mate de revolutie zich doorzet. Geleide lijk aan zal dan ook de overtuiging veld I winnen, dat het volk daarmede gediend wordt. Er zal natuurlijk een aantal blij ven morren en wel van hen, die hun roe ping achterstellen bij hun wensch om zieken te exploiteeren. Maar dit zal slechts de scheidslijn in stand houden tusschen hen, die bereid zijn zichzelf achter te stellen en hen, die daartoe niét bereid zijn. Gij moet, aldus Mussert tot de landdagbezoekers, de volksgezondheid omhoog brengen. De stand daarvan was niet slecht en is gelukkig nog niet slecht. Zij was in 1939 bevredigend. Wanneer wij weten hoe er van 1900 af honderdduizenden werkloo- zeiv-zijn geweest, die van een mininum moesten leven, hoewel er in alle opzich ten overvloed was in dat land, wanneer wij bedenken, idat zij vele ontberingen hebben moeten doorstaan en dat zich onze volksgezondheid op een hoog peil is gehandhaafd, dan kunnen wij ons voorstellen, hoe eens ide volksgezondheid zal ikunnen zijn. Mussert besprak vervolgens d e volks gezondheid in verband met den nieuwen tijd, die onder de meest on gunstige omstandigheden begint. In de eerste plaats is er deze wereldoorlog die door de krachten van iden ouden tijd is ontketend. Deze oorlog past een selectie toe in de verkeerde richting, want de zieken en zwakken en ouden van dagen, maar de sterke jonge kerels vallen met tienduizenden en honderdui zenden. In de tweede plaats worden de materieele omstandigheden steeds moei lijker, omdat alles op moet worden gezet den oorlog te winnen. Wij moeten dus roeien met de riemen die we hebben, ook al zouden die riemen niet veel meer zijn dan stompjes. Wij dienen uit te gaan van de voedselportie die ons gegeven wordt. „Wist u", Zoo vroeg Mussert zijn toehoorders, „dat de verpleegden in de krankzinnigengestich ten grootere rantsoenen hebben dan de werkende menschen? Als die rantsoenen gelijkgemaakt worden, dan geloof ik, dat we toch aan onzen plicht tegenover het volk volledig hebben voldaan". Ten aanzien van de kleeding merkte Mussert op, de noodzakelijkheid niet in te zien, waarom meisjes fietstochten moe ten maken en tennis moeten gaan spelen in zoogenaamde, „shorts", die met een oud Nederlandsch woord feitelijk „zwem broek" moet worden genoemd. Voor de woning politiek en de huwelijkszorg is het van beteeke- nis, dat vroege huwelijken en groote ge zinnen worden bevorderd. Buitenechte lijke geboorten moeten niet worden aan gemoedigd, omdat de gezopde huwelijks politiek, daardoor wordt geschaad. Het is noodig de aandacht te geven aan de bescherming van de meisjes van 15 tot 18 jaar. De ouders moeten verstaan, dat de teugels strakker dienen te worden aangehaald. De sociale zorg voor moeder en kind zal door den Volksdienst worden behartigd, in samenwerking met de N.S.V.D. Nederlan&selie Vrijwilligers bij de Waffen SS. Op het juiste neervallen komt het aan. Daarbff moet in het bijzonder rekening worden gehouden met het geweer, leder onderdeel wordt 'nauwkeurig beotjend. {SS P.K. Fritz St. Pax-Holland Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 19,57. Morgen (Woensdag) zon op 7.15 zon onder 19.55 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 13.57 onder 23.11. Eerste kwartier Donderdag 17 Sept. Volle maan Donderdag 24 Sept. Laatste kwartier Vrijdag 2 October. Nieuwe maan Zaterdag 10 October. Deze week is de verduisteringsweek Helpt allen mede in uw omge- ving de verduistering zoo goed mo gelijk te doen zijn. Het is ons aller en uw eigen levensbelang. Goed verduisterd, doch beschermd aan de voedselvoorziening, daar tenge volge van de Engelsche blokkade schepen^ die vroeger West-Afrika vanuit Frank rijk, Marokko, Zuiid-Afrika en Zuid-Ame- rika verzorgden, thans niet meer aanloo- pem Ondanks 'déze moeilijkheden bestaat er echter in dit opzicht geen gevaar. In voldoende mate aanwezige produc ten, als suiker, rijst, brood, wijn en olie worden gedistribueerd. Deze maatregel! is genomen om den zwarten handel met het Moederland tegen te gaan. Particu liere zendingen zijn beperkt tot 10 kg' Handige winkeliers hebben systeem in deze zendingen gebracht. In de winkel straten treft men onder ide titel „Colis de France", „Colis Familial" enz. lijsten aan, waarop de voor export vrijgegeven waren vermeld zijn en den kooper de verzekering wordt gegeven, dat de win kelier voor de verzending zal zorg dra gen. Ondanks den wapenstilstand tusschen Frankrijk en Duitschland, zoo, schrijft ide correspondent verder, merkt men te Da kar nog zeer goed, dat het oorlog is* Als de hichtdoelbatterijen het vuur op Britsche vliegtuigen openen, die regelma tig op zeer groote hoogte de stad over vliegen, komt de Engelsch Gaullistische aanval van September 1940 in herinne ring. Men begrijpt dan, dat Dakar nog steeds bedreigd wordt. De snelle uitbreiding van stad en ha ven, die ook nu, voortgang vinden, geven de s t a id het aanzien van één groote werkplaats. De in 1862 gebouwde haven is voor het moderne verkeer veel te klein. Dat er aan de uitbreiding hard gewerkt wordt, bewijst het hiervoor uit getrokken budget, dat regelmatig in de Fransche Staatscourant gepubliceerd wordt. Overigens worden hiervan in de huidige omstandigheden begrijpelijker wijze geen bijzonderheden gegeven,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1