ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1942 OPGENOI ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: in Zierikzee ƒ1.60, elders ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen rasp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt iederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 993TB JAAR0AHQ Ho. 15036 ADVERTENTIES Advertenttên 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 BIJ STALINGRAD EINDIGT DE SLAG Ook daar is de Wolga bereikt Het Opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Vrijdag bekend: Bi' Movorossisk en in den Te- sector wint de aanval van de Duitsche en verbonden troepen, in zware gevechten, verder terrein. In het vesting- gebied van Stalingrad eindigt de slag. In hevige gevechten werden ver- dedigingsinstallaties ten Zuiden van de stad doorbroken en ook daar wend de W o 1 g a bereikt. Ontlastingsaamvallen van den vijand mislukten. Formaties ge vechtsvliegtuigen deden hevige aanvallen op zwaartepunten van het vijandelijke verzet en bestookten gereedstaande troe pen der Bolsjewisten. In het gebied val Rzjef leverden eigen aanvallen plaatse lijke successen op. Tegenaanvallen van den vijand werden bloedig afgeslagen. Hierbij werden 22 tanks stuk geschoten. Ten Zuiden van het Ladogameer en voor Leningrad mislukten nieuwe aanvallen van den vijand. In deze ge vechten werden bij pogingen om over de Newa te trekken 25 booten der Bols jewisten vernietigd. Na enkele storings- vluehten overdag zonder succes vielen formaties van de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht verscheidene plaat sen in WestDuitschland aan. Voor al in woonwijken van de stad Düssel- dor f ontstonden talrijkebranden alsme de materieele schade en schade aan ge bouwen. De burgerbevolking leed ver liezen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten schoten nachtjagers en lucht- doelartiïlerie. 31 der aanvallende vlieg tuigen neer. Bovendien werden in Het Kanaal,' boven de Noordzee en boven de Duitsche Bocht door lichte Duitsche zeestrijdkrachten en de artillerie van de Marine drie vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Aan de Engelsche Zuidkust vie len lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen 'n Britsch patrouillevaartuig aan, dat na bomtreffers beschadigd bleef liggen. Bij een aanval van Engelsche motortorpedo- booten op een Duitsch convooi in Het Kanaal plaatsten de Duitsche bewa kingsstrijdkrachten op een van de aan vallende booten zoo zware treffers, dat aangenomen kan worden dat het vaar tuig verloren is gegaan. Andere vaar tuigen werden beschadigd. Een corps nachtjagers van de Duitsche luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht zijn dui zendste overwinning in de lucht behaald. De toestand in Britsch-lndlë Sedert het hegin der onlueten werden 500 man gedood Naaf* de Britsche berichtendienst meldt heeft Churchill Donderdag in het Lager huis het woord gevoerd over Britsch- Indië. Hij Zeide, dat de toestand in Br.- Indië „beter geworden en over het ge heel genomen geruststellend is". Gandhi en zijn aanhangers zullen echter zoo lang „in verzekerde bewaring blijven" tot de onlusten hebben opgehouden. Sedert het begin van de onlusten zijn ongeveer 500 personen gedood. Groot© versterkingen zijn in Britsch-Indië aangekomen en h©t aantal aldaar aanwezige blanke troepen I is grooter dan te eeniger tijd gedurende de Britse-Indische betrekkingen. Verder verklaarde Churchill, dat de Congrespartij niet de meerderheid van het Brjtsch-Indische volk vertegenwoor digt. Buiten deze partij en in principieele oppositie jegens haar staan 90 millioen Mohammedanen in Britsch-Indië, verder 50 millioen „paria's" en 95 millioen on derdanen van de Indische vorsten, met wie Engeland bindende verdragen heeft. De Congrespartij heeft thans de poli tiek van geen geweld opgegeven en is tot een revolutionnaire beweging over gegaan, welke ten doel heeft algemeen© onlusten te veroorzaken. Het is moge lijk, dat zij daarbij door een Japansohe vijfde colonne wordt gesteund. In elk geval heeft de opstandige beweging tot uitwerking, dat zij de verdediging van Britsch-Indië tegen de Japansche invals- legers hindert en onder de omstandig heden heeft de Britsch-Indische regee ring het noodzakelijk geacht de Con grespartij en de provinciale organisatie van die vereeniging te onderdrukken, die zich hebben schuldig gemaakt aan „vij andige en misdadige handelingen". Churdhill zeide verder geen inlichtin gen te hebben ontvangen, dat Britsch- Indië thans bereid is de voorstellen van Cripps te aanvaarden. Een debat over Britsch-Indië kan eerst na het aanstaan de parlementsreces worden gehouden. De Labour-afgevaardigde Shinwell zei de, dat Churdhill's verklaring „miliioenen menschen diep: zal teleurstelten". De minister voor Britsch-Indië, Amëry, verklaarde, dat met Britsch-Indië tijdens den huidigen toestand van „openlijke re bellie" geen onderhandelingen mogelijk Zijn. Itallaansch weermachtsbericht Verkenningsbedrijvigheid in Egypte Het 837ste communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: In Egypte wederzijdsche bedrijvigheid van venken- ningsafdeelingen. Onze vliegtuigen heb ben het vliegveld' Miccaba met brisant- en brandbommen bestookt. Lichte vloot- strijdkrachten hebben een vijandelijke duikboot aangevallen en tot zinken ge bracht. Loonen en arbeidsvoor waarden in land- en tuinbouw De beschikking van 1 September van het college van rijksbemiddelaars, waaTbij met ingang van 2 September een lande lijke regeling betreffende loonen en an dere arbeidsvoorwaarden voor de arbei ders, werkzaam in land- en tuinbouw, bindend is vastgesteld, brengt allereerst' een belangrijkq wijziging in aard en aan" tal van de bestaande regelingen. De vele districts- en plaatselijke collectieve arbeidsovereenkomsten, door werkgevers- en werknemersorganisaties afgesloten, zijn vervangen door een klein aantal provin ciale regelingen, door het college van rijksbemiddelaars vastgesteld. Het college van rijksbemiddelaars heeft vastgesteld: acht regelingen voor land en tuinbouw in de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, drie voor den landbouw in de provincies Een blikjop het itrfidtooneel van het Britiche drama Het ttrand en de steile kust bij Dieppe, waar de Britsche invasiepoging resoluut door de Duitsche kust strijdkrachten werd afgeslagen. (P.K. Koll-DV-R Pax-Holland s) Friesland, Noord-Holland en Zuid-Holland drie voor den tuinbouw in Friesland, Noord-Holland en Zuid-Holland en één regeling voor het bloembollenbedrijf in -Noord- en Zuid-Holland. Het college stel- bovendien reeds eerder landelijke regelin gen vast voor het bloemist- en booan- kweekersbedrijf Van alle provinciale regelingen hande len de eerste 14 artikelen over de alge- meene arbeidsvoorwaarden. Met hier en daar kleine afwijkingen zijn deze alge- meene arbeidsvoorwaarden gelijkluidend. Buiten de regeling vallen arbeiders, in dienst van commissionnairs, verder dorschmachihearbeiders, huishoudelijk en administratièf personeel en voor of na mens ondernemers in het geheele bedrijf leiding gevende personen. De week- en/of uurloonen van de man nelijke jeugdige arbeiders bedragen: op 20-jarigen leeftijd 95 pet., 19 jaar 90 pet., 18 jaar 80 pet., 17 jaar 70 pet. en 16 jaar 60 pet. van het loon van volwassen mannen. Voor den landbouw' in alle provincies, alsmede voor den tuinbouw in de pro vincies Groningen, Drenthe, Overijsselv Gelderland, UtrechtNoord-Brabant, Zee land en Limburg is ten aanzien van de arbeidstijden bepaald: a(anvang en einde van de dagelijksehe- werk- en schaft tijden worden in onderling overleg tus- schen werkgever en arbeider geregeld, met dien verstande, dat het aantal werk uren per week bedraagt: a. voor arbeiders^ die met de verzor' ging van vee en paarden zijn belast, ten hoogste 70 uren per week in de maanden Maart t/m. November; ten hoog ste 65 uren per week in de maanden December, Januari en Februari. b. voor de anaere arbeiders, in de maanden April t/m. September 68 uren per week; in de maanden October, No vember en Maart ten hoogste 50 uren per week en in de maanden December Januari en Februari 45 uren per week. In bijzondere gevallen, wanneer het voor het bedrijf noodzakelijk is, mag hier van worden afgeweken. De meerdere uren worden als overuren beschouwd en be taald. In de landbouwregelingen is nog be paald, dat aan leerlingen en jeugdige mannelijke arbeiders desgewenscht met behoud van loon, vrijaf moet worden gegeven voor het volgen van theoretisch en/of practisc'h landbouwonderwijs of lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. Tenslotte de loonen. De regelingen be vatten de navolgende week-, dag- en uurloonen Voor de vaste en los-vaste landarbei ders in ..-Zeeland f 21.voor seizoen en losse arbeiders van November t/m. Februari f3.25; van Maart t/m. October f 3.50 per dag. De tuinarbeidersloonen zijn dezelfde als van de landarbeiders in Zeeland. VOORUITZICHTEN VAN DE WERELDTABAKSMARKT Heette het aanvankelijk, dat de Ja panners er -geen belang in stelden, de tabakscultuur van Sumatra en Java in stand te houden, latere berichten maakten er melding van, dat het in de bedoe ling lag, de cultuur van sigarentabak te veranderen in cultuur van sigarettenta- bak, omdat in Oost-Azië wel sigaretten, maar geen sigaren worden gerookt. Zooals bekend, heeft de sigaar over de geheele wereld veel terrein verloren tegenover de sigaret. Voor den oorlog was bijv. reeds bekend, dat van de to tale wereldproductie aan tabak, welke op 2.3 millioen ton werd geraamd, onge veer twee derden voor de fabricage van sigaretten werd gebruikt. In verband daarmede werd het zwaartepunt in den loop der jaren naar den verbouw van sigarettentabak verlegd. Volgens een be schouwing in de Deutsche Volkswirt van 28 Aug. steeg de verbouw van Orient- tabak van 30.000 ton in 1914 tot 170.000 ton in 1937, terwijl de oogst van Virginia- tabak een nog grootere toeneming toonde, n.l. van 130.000 tot meer dan 700 000 ton. Nu schijnt de productie van Orient- tabak moeilijk boven de 170.000 ton te kunnen uitkomen, daar een verdere uit breiding een minderwaardig product zou leveren. Het leeuwendeel Zal dan ook wel blijvend aan de Virginiatabak toe komen. Of Amerika echter daarvan het monopolie zal behouden, lijkt twijfelach tig, daar Virginiatabak met gunstige re sultaten in tal van andere landen, 200- als China en Indië, kan worden ver bouwd. De z.g. Empire Virginiatabak was al in concurrentie met de Amerikaansche getreden en enkele jaren geleden betrok Engeland reeds voor ongeveer een vierde Ter gelegenheid van het Tweede Nederlandsche Radio Muziekfeestdat door den Nederlandschen Omroep wordt georganiseerd, wordt op 12 September in het Rijks museum te Amsterdam een tentoonstelling Vier eeuwen Nederlandsch Muziekleven geopend. Het inrichten van de expositie. V.N.PDe Haan Pax Holland s) Virginiatabak uit Empirelanden, welis waar met behulp van voorkeurstarieven, doch niettemin was het een aanwijzing voor de aanpassingsmogelijkheden van deze tabaksoort. Ofschoon ook continentaal Europa al met succes Virginia tabak heeft ver bouwd, zal men na den oorlog toch een grooten import behoeven, want toit dus verre werd van de 430.000 ton ruwe tabak, welke Europa verbouwd, echter ook weer zonder de Russische productie. Het zal nu moeten blijken, of de sigaren tabak tegenover die van de sigaret ver der terrein heeft verloren. In dit ver band wijst de Volkswirt op den zeer gedaalden uitvoer van Sumatratabak. De ze zou van 23.500 ton in 1918 tot 2726 ton in 1938 zijn gedaald. Uit welke bron nen het blad deze cijfers heeft, ver mogen wij niet te beoorideelen. Volgens de opgaven van de groote Nederlandsche Cultuurmaatschappijen is de oogst sedert 1918 gedaald van 275.000 pakken tot 124.000 pakken, hetgeen dus ook wel een zeer aanzienlijke daling is, die ongetwij feld met het gedaalde sigarenverbruik in verband staat, maar toch lang niet zoo erg, als in de cijfers van de Volkswirt naar voren wordt gebracht. VERSCHILLENDE BERICHTEN Nu rookt lij eon slechte pijp Ambtenaren van den CCCD hielden te Ede aan een zekeren B., die honderd pakjes rooktabak vervoerde, welke alle in beslag werden genomen. Bij onder zoek bleek, dat deze tabak al vele ma len van eigenaar was verwisseld en tel kens natuurlijk tegen hoogere prijzen. B. en de andere koopers en verkoopers werden geverbaliseerd en de tabak in beslag genomen. Oud vrouwtje vergat boodschappentasch met i 4000. Vermoedelijk aan een ongelukkige» sa< menloop van omstandigheden, heeft de 27-jarige koopman C. J. v- d. K. te Den Haag het te danken, dat hij thans als verdacht van poging tot diefstal voor- loöpig in bewaring is gesteld. K., die bij Zijn vader in den groen- tenwinkel werkte, trof daar een oude boodschappentasch aan, waarin zich een doosje bevond. Het had er allen schijn van dat/ de tasch door een vergeet- achtigeu klant was achtergelaten. K, be keek het doosje, meende het als ta baksdoos te kunnen gebruiken, en. wierp de tasch achteloos onder de toonbank. Toen hij 's avonds thuis de doos echter opende, trof hij daarin een groot be drag aan geld aan, Zeker wel ongeveer vierduizend gulden. Aangezien het niet zijn bedoeling was geweest geld te ontvreemden, schrok hij geweldig van de ontdekking, verzuimde onmiddellijk aangifte te doen bij de po litie, en begaf zich naar een vriend dien hij van de vondst op de hoogte bracht. Thuis gekomen werd hij door de politie aangehouden. De tasch bleek namelijk in den winkel achtergelaten door de wed. J. N. N., die dien dag nergens anders was geweest en van de vermissing aan gifte had gedaan bij de politie. Het Wanneer verduisteren Heden (Zaterdag): zon onder 20.01 Morgen (Zondag) zon op 7.10zon onder 20.02 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 10.15onder 21.30. Eerste kwartier Donderdag 17 Sept. Volle maan Donderdag 24 Sépt. Laatste kwartier Vrgdag 2 October. Nieuwe maan Zaterdag 10 October. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zgn na Zaterdag 12 Sept. niet meer geldig: 46 brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, tabak, cigaretten. t 49 reserve (taptemelk). 44 boter, vet. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Woensdag 80 September: 385, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toiletzeep. geld had de oude vrouw bijeen gespaard. Zij droeg het altijd bij zich. De vraag, die nog rest, is te wijten aan het feit, dat de juffrouw niet weet hoeveel geld er precies in het doosje heeft gezeten. Daarin werd f 3750 aan getroffen. K., die een schoon strafre gister heeft, is voorloopig in bewaring gesteld. Indien hij onschuldig is, zal hij het wei betreuren niet onmiddellijk aan gifte te hebben gedaan van Zijn vondst. De moordaanslag te Luuteren In aansluiting op het bericht over de poging tot doodslag te Limteren, waarbij de landbouwer W- B. door zijn 29-jairigen zoon werd neergeschoten e/n levensge vaarlijk gewond, wordt nog medege deeld, dat het wapen, waarvan die diader zich bediende, nog denzelfden dag door de politie in beslag kon Worden geno men. Volgens verklaringen van dien ver dachte, tijdens het verhoor afgelegd,, zou dit wapen een buks van klein kaliber hebben toebehoord aan den landbou wer G. v. d. K-, wonende te Lunteren. Genoemde persoon is gisteren door de politie gearresteerd en op het politie bureau te Ede opgesloten, verdacht van het onbevoegd voorhanden hebben van een vuurwapen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1