ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 11 SEPTEMBER^ 942 .RIN OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: in Zierikzee ƒ1.60, elders ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 16 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag1. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeesche] Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven^B^94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Èosten, Zierikzee 993TB JAAR0ABQ So. 15035 ADVERTENTIES Advertentlên 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 20 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 oent. BI] contract belangrijke korting. K 2620 VORDERINGEN BIJ STALINGRAD Astrakan uit de lucht bestookt Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede; Ten Zuid-Oosten van Noworossisk zijn in het door kazematten versterkte ge vechtsterrein opnieuw hoogten genomen. Zware artillerie van het leger heeft aan de kust der Zwarte Zee vijf transport schepen tot zinken gerbaeht. Aan de Terek heeft een af deeling van een Duit sche gepantserde divisie den met massale strijdkrachten aanvallenden vijand terug geworpen. Zij drong in de vijandelijke artilleriestellingen binnen en vernielde batterijen. In het vestinggebied van Stalingrad werden met steun van de luchtmacht opnieuw zeer versterkte en hardnekkig verdedigde vestingwerken genomen. Bij den afweer van krachtige ontlastingts- aanvallen werden 59 Sovjet-pantserwa gens buiten gevecht gesteld. Duitsche ge vechtsvliegtuigen bombardeerden haven werken en opslagplaatsen te Astrakan. Nachtelijke aanvallen waren gericht op vliegvelden ten Oosten van de Wolga. In het gebied van Rzjew hervatte de vijand zijn aanvallen met sterke infan terie en pantserstrijdkrachten. Zij werden in samenwerking met de luchtmacht in zware gevechten afgeslagen, waarbij 77 vijandelijke pantserwagens vernietigd werden. Ten Zuiden van het Ladoga-meer en aan het omsingelingsfront van Leningrad mislukten herhaalde bolsjewistische aan vallen. Bij vergeefsche pogingen van den vijand om een overtocht over de Newa te forceeren, werden 3S vijandelijke booten vernietigd. In den afgeloopen nacht hebben de bolsjewisten storingsvluchten boven Oost- Duitseh gebied ondernomen. De Sowjéf- luchtmacht verloor gisteren 128 vlieg tuigen. Bovendien werd een kabelballon door jachtvliegers neergeschoten. Acht Duitsche vliegtuigen keerden van vluchten naar den vijand niet terug. In de middag- en avonduren van 9 September vlogen afzonderlijke Britsehe vliegtuigen over West-Duitschland. Door eenige brisantbommen ontstond geringe schade. Patrouillevaartuigen schoten bo ven het Kanaal twee Britsehe vliegtuigen neer. Bolsjewistische terugtocht bij Stalingrad uitgesloten De naam Stalingrad ide plaats waar thans zeer hevige gevechten plaats vinden werd voor het eerst genoemd in het weermachtsbericht van 25 Augustus,' toen ten N.W. van deze stad infanterie-divi- sies en snelle troepen, na den Don te zijn overgestoken, naar het Oosten op rukten. In overeenstemming met ;de voor zichtige Duitsche berichtgeving, lag de conclusie voor de hand, dat de reeds lang aan den gang zijnde aanvalsoperaties in een stadium moesten zijn gekomen, waarin het mogelijk werd zich een jüist beeld te vormen van de verdedigingsmo gelijkheden van den vijand in verhouding tot de eigen aanvalskraeht. De Duitsche leiding was er zich van bewust, aldus ide „National Zeitung" (Es sen), dat ide vijand, in verband met de groote militaire beteekenis van de stad, zeer groote hoeveelheden mensehen en materieel had verzameld en niets had nagelaten om een sterken verdedigings gordel om de stad aan te leggen. Niet voor niets legde Stalin er steeds weer den nadruk op, dat ide stad,, waar aan hij zijn naam had gegeven, niet mocht vallen. En ook thans nog verklaart de bolsjewistische pers, dat Stalingrad niet behoeft te vallen en ook niet zal val len, want zij moet voor ide Duitschers een tweede Vendun worden. Niettemin troffen de Duitschers maarregelen om ide buitengewoon moeilijke problemen im dit verband tot een oplossing te brengen. De gevechten om Stalingrad bevinden zich ,op het oogenblik in het laatste sta dium. Toch is het nog niet met i zekerheid te zeggen hoe lang deze gevechten zul len duren. Men zou in dit verband een vergelijking kunnen maken met Sebas- topol, want ook in Stalingrad is ieder huis een kazemat, iedere fabriek een ^leine vesting. De mogelijkheid van een terugtocht wordt hier den bolsjewisten niet geboden, aangezien jde Wolga veel te breed is om hem in'-'kleine bootjes over te steken of zwemmend den ande ren oever te bereiken. De groote vaartuigen liggen onder het onmiddellijke bereik van de Duitsche wa pens- Hoe groot het aantal verdedigers is, kanthans nog niet Worden overzien. Vast staat evenwel, dat alles wat aan bolsjewistische troepen over den Don wist te vluchten ter versterking is aan gerukt van het geweldige garnizoen dat Stalingrad verdedigt Zoo houdt de verdediging van Stalin grad nog in belangrijke mate stand. Iedere meter grond moet worden ver overd. De bolsjewisten zien voor zich j de vernietiging van de Duitsche aanval- len en achter zich den dood van 'de rivier. Aldus kan men er zeker van zijn, dat ide bolsjewisten zich tot het uiterste ph^JO^fnaSat -ieejAj, •u9,3ipopj8A uojjnz I zullen zij de vernietiging van geweldige formaties op deze sleutelstelling alleen maar kunnen vertragen. i Itallaansch weermachtsbericht i Malta weer bestookt I Het 836e communiqué' van het Italiaan- 1 sche opperbevel luidt: j' Gisteren viel er aan het Egyptische front geen enkele gevechtshandeling van beteekenis voor. Het luchtdoelgeschut van Tobroek heeft twee Britsehe vliegtui gen neergehaald. Italiaansche vliegtuigen, die een konvooi escorteerden, bonden den strijd aan met vijandelijke bommen werpers en schoten er 1 van omlaag. Geslaagde luchtaanvallen werden weer ondernomen op het vliegveld Miccaba op' Malta. Boven Scroglitti (Ragusa) wer den vier vijandelijke jagers door onze jachttoestellen aangevallen. Een vijande lijke machine werd genoodzaakt tot da len. De bestuurder, een Amerikaan, werd gevangen genomien. Van onze toestellen' Zijn er twee niet op hun basis terug gekeerd van de operaties der laatste Nederlandscho vrijwilligers naar het Oostelijk front. Steeds grooter wordt het aantal vrijwilligers, dat aan het front door daadkracht bewijzen zal den nieuwen l tijd te hebben begrepen. In de Waffen SS en Eet legioen strflden zij voor een nieuwe toekomst, een nieuw Europa. Dezer dagen zijn weer ruim 300 man uit den Haag naar het Oosten vertrokken. (Fellinga Pax-Holland s) dagen. De torpedoboot Polluse heeft In de Middellandsche Zee een Engelsehe duikboot tot zinken gebracht. In een aanvulling op het weermachts bericht deelt het Italiaansche hoofdkwar tier nog mede, dat de vlooteenheden die vijandelijke duikbooten tot zinken brachten, zooals medegedeeld werd in de weermachtsberichten 828, 833 en 835, onder bevel stonden van den kapitein ter zee, Aehille Zoli, den kapitein ter zee Aide Cocitia en den luitenant ter zee Enrico Mucci. HET PROCES TE PRAAG Geestelijken verborgen parachutisten Bij het proces voor het „Standgericht" te Praag hebben 'de beklaagde geestelij ken bekend, dat zij in hun Carolus Bo- romeuskerk in Praag achtereenvolgens zeven schuldigen van .den moord op den SS-Obergruppenführer Jfeydrich hebben opgenomen 'en lot op den dag van ont dekking, 18 Juni, hebben verzorgd, terwijl zij zich er volkomen bewust van waren, dat zij te doen hadden met Engelsehe valschermagenten, onder wie de plegers van dèn moordaanslag. De bisschop zeide tijdens de behande ling woordelijk: „ik wilde mijn kerk niet in'een groote affaire verwikkelen. Ik be sefte, dat het mijn plicht was geweest aangifte te doen- Toen ik van een reis naar Berlijn te Praag .terugkwam, zeide men mij, dat ide aanslagplegers zich nog steeds in ide kerk bevonden". Dezen plicht van aangifte was bisschop Gorazd echter niet nagekomen, hoewel officieel bekend was gemaakt, dat de aangever geen straf zou krijgen'. Ook de andere beklaagden, idie zichzelf vooraanstaande vertegenwoordigers van het Tsjechische intellect noemden, beseften, wie zij in de kerk verborgen hielden. De ouderling Sonnevend heeft het vc>bergen der schul digen georganiseerd. Hij heeft formeeie besprekingen gehouden over ide vraag, hoe men de Engelsehe agenten uit de handen der autoriteiten kon houden. De kapellaan, Petiok, heeft volgens zijn verklaring geweten, dat een 'der aan slagplegers door de bomontploffing een oogwond had opgeloopen en hij had voor medische behandeling gezorgd. Hij be zorgde iden misdadigers ook kranten en liet de kerkdienaren een eed afleggen, dat zij over ide gebeurtenissen in de (kerk zouden zwijgen. Bovendien drong hij' een der' dienaren nog een belooning van 500 kroon op. De priester Cifcl probeerde tijdens de behandeling zijn aandeel aan de orga nisatie te verkleinen, waarop Gorazd hem in het gezicht zeide, dat Gikü van het begin af de besprekingen had bijge woond en geweten had, dat zich onder de zeven verborgenen ook 'de plegers van den aanslag bevonden. Een bijzonder afstootenide rol speelde Gorazd, bisschop der Tsjechisch-orthodoxe kerk. Terwijl hij wist dat de aanslagple gers in zijn kerk verborgen waren, bracht hij een bezoek aan den metropo liet Seramphim te Berlijn, onder wiens jurisdictie zich de Tsjechisch-orthodoxe kerk uitvoorzichtigheid had gesteld. Na dat de aanslagplegers in de kerk onscha- 'delij waren gemaakt, schreef hij brie ven aan den voorzitter der regeering Krejei, en aan den minister van onder wijs Moravec, waarin hij zeide zich niet te kunnen voorstellen, hoe de verberging in de kerk mogelijk was geweest, omidat dit slechts had gekund met hulp van priesters of kerkdienaren. Om zichzelf te verontschuldigen, bezwaarde hij dus zijn medeplichtigen. Hijzelf, aldus zeide hij, had niets van ide zaak geweten, want anders had hij onverwijld aangifte ge daan en ide schuldigen ontslagen. Toen hem bij de behandeling zijn brieven wer den voorgehouden, igaf hij toe, dat hij niet mooi had gehandeld en zich zeer schuldig had gemaakt. Zooals reeds ge meld, veroordèelde het „Standgericht" alle vier de beklaagden ter dood op grond van hun bekentenis en van de getuigenverklaringen. De oorzaak van het Japansch- Amerlkaansch conflict Jahagi over den oorlog In de Hotsji Sjimboen publiceert ide perschef van het Japansche leger, kolonel Jahagi, een artikel, waarin hij zegt: „Daar de vijandelijjke landen een iang- durigen oorlog sóhijnen te bepleiten, behoort het Japansche volk Tojo dank baar te zijn, omdat hij met beslistheid heeft verklaard, dat Japan zoo noodig een honderdjarigen oorlog zal voeren. Bij Teneinde een opbrengstvergelijking mogelijk te maken, moet het oogsten op het landbouwveredelingqbepryf te Hoofddorp zeer omslachtig geschieden. In aparte zakken worden de verschillende soorten koren naar de dorschplaats vervoerd. JA. StevensPax Holland s) den tegenwoordigen stand van weten schap en techniek is het am den |Japansch- Amerifcaanschem oorlog onmogelijk, door een enkelen slag tot een beslissing te komen. Om geografische redenen is een derge lijke beslissing niet gemakkelijk te be reiken. Indien ide Vereenigde Staten met hun geheele gewapende macht Japan tot een beslisisenden slag zouden uitdagen, zou Japan dat oprecht toejuichen. De Amerikaansche regeering schijnt echter, van plan te zijn, pas over een paar jaar, wanneer haar geheele wapeningsprogram- 'ma voltooid is, een algemeen tegenoffen sief te .ondernemen. Op het oogenblik schijnt zij zich te vreden te stelen met het verkrijgen van steunpunten voor een dergelijk groot of fensief. Onder deze omstandigheden be hoort Japan niet allepn tegenmaatregelen voor te bereiden, maar den vijand voor te zijn, zonder op hem te wachten. De oorlog kan nog vele jaren duren, maaT de oeconomische positie van Japan is onaantastbaar". Voorts schrijft Jahagi: „Het Chineesche conflict is de. eigenlijke oorzaak van het Japansch-Amerikaansche conflict. Maar zelfs, indien de Vereenigde Staten, En- land en Tsjoenking thans zouden voor stellen Japan te belasten met de regeling van de Chineesche aangelegenheden, op grond van een compromis, zou dat geen aanleiding tot beëindiging van het con flict zijn, want het Japansche volk heeft thans grootere verwachtingen omtrent het oorlogsdoek Bovendien is er geen enkel land meer, icfat zou kunnen bemid delen en daarom zal de oorlog "niet op houden voor een der partijen volkomen verslagen is". OORLOG OP WIELEN Do strijd in Libye Ruim twee maanden is het geleden, dat maarschalk Rommel bij El Alamein aan kwam. Sindsdien kan men den strijd daar het best vergelijken met eb en vloed, die wast en afneemt, dag en nacht, zonder rust. zonder dat er een belang rijke verandering in het front is ingetre den. Deze ontwikkeling was te voorzien schrijft de Tel., en strategisch is ze vol komen logisch. Ware het den Engelsohen indertijd gelukt tot Misurata (200 k.m. vóór Tripolis) door te dringen, dan had- deli ze daar dezelfde moeilijkheden ge vonden als de troepen van Rommel thans bij El Alamein: de natuur zelf stelt hier een verdedigingswal op. Bij Misurata is het de landengte, die gevormd wordit door den Tripolitaanschen Dzjebel en de zee. Bij El Alamein is het de landengte tusschen de Golf van Arabië en de Katta- ra-depressie. Deze natuurlijke poort van het Nijl-land", die 60 k.m. breed is en 120 k.m, vóór Alexandrië ligt, hebben de Engelschen als uiterste verdedigings punt van Egypte sterk bevlestigd. De bodemgesteldheid leent zich- uitstekend voor den aanleg van kleine vestingen en artilleriestellingen en de beide lage bergruggen, die haar doorkruisen, de Ruweisat-kfim en .de Tel-el—Eisa-heuvel, vormen een soort natuurlijke forten. Naar het Zuiden toe is het terrein be schermd door de Kattara-depressie? een moerassige uitholling van 100 k.m. om- Wanneer verduisteren? Heden (Viijdag): zon onder 20.06 Morgm (Zaterdag) zon op 7.08zon onder 20.04 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 8.69onder 21.03. Eerste kwartier Donderdag 17 Sept. Volle maan Donderdag 24 Sept. Laatste kwartier Vrijdag 2 October. Nieuwe maan Zaterdag 10 October trek, die absoluut onbegaanbaar is: men- schen, dieren en machines verzinken daar in in weinige minuten. De hitte is druk kend. De pantser- en lastwagens rijden niet hl zand, maar in stof, dat zoo fijn is als meel. Sinds tw ee maanden Moor- ploegen duizenden wielen en rupsban den dit land in alle richtingen en van een vliegtuig uit gezien lijkt het een nevelige, verwarde, geometriseerde tee- kening. Niet zelden zijn de karavaanwegen zóó uitgereden, dat het stof een hoogte be reikt van een halven 'meter. Hier kaai men sleChts snel rijden, want bij te wei nig vaart zouden de zware pantserwe gens onherroepelijk verzinken. Men oriën teert zich met een kompas zooals op zee Deze „oorlog op wielen" lijkt veel iop een zee-oorlog. Alles is in beweging. Niet zelden is de radioi de eenige verbinding tusschen de formaties. Het hoofdkwartier wisselt zijn standplaats van uur tot uur. De generaal zit, evenals de eenvoudige motorist, in of op zijn pantserwagen in de voorste linie, net zoo onder het stof, dorstig en ongewasschen als deze. Dit is. bij dag en nacht, het leven van Rom mel en van alle soldaten, en officieren aan het Afrikaansche front. In een. der laatste nachten zijn uit de kathedraal van Beauvais de 450 or gelpijpen gestolen. De inbrekers hadden zich loopers aangeschaft voor een van de deuren. De orgelpijpen bestaan uit zink. De kleine wegen twee kilo, de groote 20. De waarde van d,eze gestolen orgelpijpen bedraagt 2 millioen francs. .Het orgel van Beauvais is een van de oudste in Frankrijk en heeft vijf regis ters. Opi 24, 25, 26 en 27 dezer zullen h? Milaan de Europeeshe jeugdkampioen schappen worden gehouden» waaraan ook de Nationale Jeugdstorm zal- deelnemen en wel met 52 leden, 26 jongens en 26 meisjes. In de afgeloopen maanden is hard aan de voorbereiding van deze deel neming gewerkt en thans zijn zoowel meisjes als de jongens in kampen bijeen om' een laatste training te ondergaan. De 18 jongens, die aan de athletieknum- mers zullen deelnemen zijn sinds 19 Aug, gezamenlijk bijeen in de bij Utrecht ge legen jeugdherberg Rhynauwen, j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1