DE 60UDEN VALLEI f lost i/an Kiespij" j 0 Aangifteplicht Inkomsten- en Vermogensbelasting De wnd. secretaris-generaal van finan ciën, de heer H. Postma, deelt mede: Velen zullen in de afgeloopen maan den reeds een biljet hebben ontvangen, waarop zij aangifte moesten doen van het inkomen, dat zij in 1941 hebben ge noten. Zij, die een dergelijk aangiftebiljet tot dusver niet hebben ontvangen, zijn verplicht het eigener beweging ten spoe digste alsnog aan te vragen, en wel door middel van een brief of briefkaart aan den inspecteur der belastingen over de plaats, waar zij op 31 'December j.l woonden. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat van deze verplichting slechts ontslagen zijn degenen, die voor 1941 reeds (voorloopig of definitief) zijn aan geslagen, en degenen, die redelijkerwijs kunnen aannemen, over 1941 naar de wettelijke bepalingen geen inkomstenbe lasting verschuldigd te zijn. Wie daar omtrent twijfelt, wende zich tot den inspecteur der belastingen. Nalatigheid in de vervulling van de bedoelde verplichting wordt gestraft met een geldboete, die f2000 kan beioopen. Gelijke verplichting tot het aanvragen van een aangiftebiljet berust op, hen, die" naar HerT tbesfand op 1 Januari 1942 voor een aanslag in de vermogensbelas ting in aanmerking komen, doch aan wie voor dit jaar nog geen aangiftebiljet is uitgereikt. Hierbij zij er nogmaals op gewezen, dat voor bepaalde groepen van personen (o.a. de meeste ongehuwden) thans naar een vermogen van f8000 reeds belasting verschuldigd is. Intrekking van geldstukken Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van Finan ciën, zijn met ingang van 5 September de in omloop Zijnde gangbare zilveren rijksdaalders, guldens, halve guldens, kwartjes en dubbeltjes en de bronzen halve stuivers buiten omloop gesteld. Deze munten en de reeds op 6 Maart j.l. ingetrokken nikkelen stuivers en bronzen centen kunnen tot en met 19 September as. worden ingewisseld bij de kantoren van de Nederlandsche Bank, de postkantoren, de bijkantoren en hulp kantoren der posterijen en de poststa tions. upt ppnrp<; TEGEN DE COMMUNISTEN De motiveering van de vonnissen Uitvoerig heeft de president van het Obergerieht bij de móti veering van het vonnis, uitgesproken over de communis ten, gesproken over -het illegale werk. van de C.P.N., daarbij met nadruk schet send de werkzaamheden' van de solidiari- teitsgroepen. Enkelen van deze verdach ten waren toegelaten in de geselecteerde groejpi 1 en wanneer men dan bedenkt, dat voor deze groep een strenge keuring vooraf moest gaan, dan begrijpt men het aandeel van hen in het communistische sabotagewerk. Vervolgens ging spieker de werkzaamheden van ieder der vei dachten na. De verdedigers hebben erop aangedrongen verzachtende omstandigha den in aanmerking te nemen en een van deze omstandigheden zou dan zijn, dat toen den Braven voor de weermacht werkte, hij heeft nagelaten sabotage te plegen. Maar het Obergerieht weet maar al te goed, dat in een weermachtsfabriek in Duitschland zulk een scherp controle systeem werkt, dat het plegen van sabo tage tot de onmogelijkheden is gaan be- hooren. Het Obergerieht is er van overtuigd, dat de verdachten nog zeer veel hebbek verzwegen. Desalniettemin is het vonnis slechts gebaseerd op hetgeen zij iedei voor zich hebben bekend. En dat is al erg genoeg. Hun handelingen waren er op gericht, de openbare orde in gevaar te brengen en op grond van de sabotage- verordeningen blijft slechts over, dat de doodstraf over hen, moet worden uitge sproken. Zoolang nog de oorlog woedt in de wereld is het voor ons een gebiedende eisch, dat wij iedere poging tot sabotage Feuilleton 9 door Emma Hoogwerf Het lied, dat zij gekozen had, was niet bijzonder mooi, zoomin wat tekst als melodie betrof het was een hoogst eenvoudige ballade, maar, gezongen door zoo'n mooie vrouw en met zulk een welluidende stem, moést ze wel indruk maken. Toen de laatste tonen dan ook wegstierven, weerklonk er een luid applaus, dat op een sprekend gebaar van Nan een geprevelde bewondering werd. Nu zal i-k een gedicht opzeggen. Wacht, ik moet,even denken. Met gevouwen handen bleef zij even droomerig voor zich heen 'kijken, toen wierp zij glimlachend het hoofd achterover en tot Albert's verrassing be gon zij het gedicht: „De oude Matroos". Gedurende ruim een kwartier hield zij haar gehoor niet alleen bezig, maar ze boeide het zóó zeer, dat de mannen ademloos zaten toe te luisteren. „De wilde dieren" waren inderdaad ge temd door haar en door haar beide wa penen. En toch vond Albert iets onbe- of sabotagèhandellngen zelf onverbidde« li]k neerslaan. Dat het Obergerieht voor Greefkes en v. d. Steen een uitzondering heeft gemaakt, vlo?it voort uit de over weging, dat Greefkes psychopaath is. De verdediger heeft een psychiatrisch onder zoek gevraagd, doch dat is niet noodig, want wij zien zelf wel, dat deze man niet normaal is. Daarom ook is zijn straf bepaald op vijftien jaar tuchthuis. Wat v. d. Steen betreft, voor hem heeft zijn jeugd gesproken. Hij is 21 jaar, maar hij maakt den indruk jonger te zijn. Dat nij do,or de communistische partij is gechan teerd, is duidelijk. Ook hij is naar spre kers vaste overtuiging tot andere ge dachten gekomen. Aan Verstraeten is geen sabptagehandeling ten Jaste gelegd. De 8 jaar tuchthuisstraf zijn hem gege ven, omdat hij in het bezit was van anti- Duitsche geschriften. Wat deze laatste twee verdachten betreft, zou de geëischtc doodstraf in levenslang moeten zijn om gezet, doch spr. zeide, dat slechts men- schelijke overwegingen er toe hebben geleid, dat de levenslange straf, die men hun krachtens de wet had moeten op leggen, door het Obergerieht bepaald is op 15 jaar tuchthuisstraf. VERSGHILLENDE BERIGHTEN Beukenblaren ale tabak Het rookgrage deel van de Nederland sche bevolking zal, wil het zijn tabaks rantsoen aanvullen, zich het genot van „edel sortie blad" moeten gaan ontzeg gen. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te 's-Gravenhage heeft n.l. dezer dagen wegens overtreding der prijsvoor- schriften v den fabrikhnt van dit product, dat ter vervanging van tabak door hem in den handel werd gebracht, een boete van f 2500 opgelegd en hem bovendien voor den tijd van drie jaar verboden in surrogaten, te handelen. "De veroordeelde, J. W. Roelofs' Hase- broekstraat 62 te 's-Gravenhage is in December 1941 begonnen met de vervaar diging van surrogaat voor tabak; daartoe betrok hij groot e - hoeveelheden beuken- en eikenbladeren uit Apeldoorn en liet deze bladeren eenige bewerkingen onder gaan, zooais schoonmaken, en snijden. Vervolgens verpakte hij het goed in zak jes van 100 gram en bracht het onder den naam „edel sortie blad van Holland- schen bodem" tegen den prijs van f 2.50 per kg. in den handel. Hij adviseerde dan winkeliers de klanten f 3.50 en f4 in rekening te brengen,' dit is 35 en 40 cent per 100 gram, hetgeen voor afgevallen beukenbladeren wel iets te hoog is. Roeloffs vertelde bij het verhoor, dat hij het aan de winkeliers overliet, waar voor zij het „edel so rtiec. blad" wilden laten doorgaan, volgens hem kon het ech ter alléén dienen voor pijptabak of vooir bedvulling. De inspecteur, die den naam Roeloffs in verband met andere "surrogaten reeds verscheidene keeren onder oogen heeft gehad, "achtte het naast een hooge boete noodzakelijk aan Roeloffs te verbieden voor den tijd van drie, jaren handel te drijven in surrogaten. Gasontploffing in woonschip De bijna 60-jarige mevr. D. H. uit Delft is het slachtoffer geworden van een betreurenswaardig ongeval, dat zich heeft afgespeeld' aan de Kaag bij War mond. Het echtpaar H'. verbleef sinds 2 maanden in een daar liggend woon schip. Aan boord bevond zich een mo dern vergassingstoestel, dat dienst deed bij het bereiden van maaltijden. Toen jnevr. H. aan het theezetten was en het toestel daarbij opeens weigerde, wilde zij de oorzaak onderzoeken. Zij hield een lucifer bij 'tin een kast gebouwde apparaat, waarop een geweldige ontplof fing volgde. In een oogwenk was zij in vlammen gehuld, terwijl de heer H. een ernstige verwonding opliep aan zijn arm. De vrouw had de tegenwoordigheid van geest om in het water te springen en aan den wal' te kruipen. Ze werd ter stond vervoerd naar het ziekenhuis te Leiden, waar zij echter weldra overleed. schrijfHj'k-pijmlijks in het tooneel. De bewondering, 'die haar blijkbaar zóo aan genaam aandeed, had hen toch ook weer zoo geërgerd en het was hem onmoge lijk het gedicht ten einde toe aan te hooren. Dus keerde hij terug naar Max en vond die rustig slapen, terwijl Matabele die wacht hield. Onmiddellijk bij zijn binnentreden stoni zij op en trok zich geruischloos in^ de keuken terug, terwijl Albert met een dankbaar hart neerknielde naast zijn vriend en genoot van diens heerlijke rust Een minuut of zeven later hoorde hij Dirk sluiten en even daarna stond Nan voor hem lachte hem toe en vroeg: Nu, is het mij niet gelukt, de wilde dieren te temmen? Hij stak haar de hand toe en sprak op diep-bewogen toon: Hoe kan ik u ooit genoég danken? Maar het moet niet wéér gebeuren, ik zou het niet kunnen hebben !i Waarom niet? Als zij dit nu zelf niet voelde, dan kon hij haar toch niet zeggen, hoe het hem eer een beleediging dan een com pliment leek, om zoo toegejuicht te wor den door een troep half-dronken mijnwer kers! Toen hij bleef zwijgen, ging zij dan ook voort; MACHTSVfRHOürjlNQEN.. vijaptitilijk* otogtrxShtdtr, voor de )pdn bsso'j êfiijtlssht *.n Ameriïfir.vitits ArneHSakPitckffl iw#*' 8n( fydef wiitii-satjpvï-1 In de week^-waarin ten derde male het uitbreken van den huigen wereld oorlog verjaart, kan de machts verhoudingen, zooals die op het oogen- blik in de wereld bestaan, weergeven met bijgaand kaartje (Polygoon—Van Pe t Pax Holland m). Nu Britsch-Indië met zijn 358 millioen menschen kich ge reed maakt- zijn lot in eigen handen te nemen, nu China met zijn 440 millioen menschen geheel van Engeland en Ame rika afgesneden is en ook na het ver lies van Nederlandsch-Indië, staan bijna 1 milliard menschen niet meer ter be- Polygoonjv Pelt Pax Bolland s) schikking van het oorlogspotentiaal der geallieerde mogendheden, terwijl ander zijds de meeste Chineezen en volkeren r gemeenschappen van den Indischen en Stillen Oceaan-behalve Australië - reeds nu ingeschakeld zijn bij het oor logspotentiaal van den bondgenoot Japan Zco staan dus tegenover de 50 millioen Engelschen, die zich met de strijdkrach: ten ,van Noord-Amerika verbonden heb ben, veel meer dan een milliard men schen, die hun werkkracht voor de spil- mogendheden inzetten. LAND- EN TUINBOUW Moeilijkheden met de veevoeding De teelt, van wortelen heeft in ons land slechts geringen omvang aangeno men. In 1936 waren er in Nederland 543 ha met voed er wortelen bebouwd waarvan 184 ha ijl Limburg en 136 ha in Gelderland. Daar de cultuur der wor telen veel arbeid vereischt, is zij gedeel telijk door .die van voederbieten ver drongen. Toch verdient de teelt van dit gewas onze volle belangstelling, daar wortelen een uitstekend veevoer zijn, vooral voor paarden (veulens)- Het V.R.E. is 0,8, de Z.W.. 8,7, terwijl ze vrij rijk zijn aan carotine, de bouwstof voor vi tamine A. Met- het oog hierop verdient het aanbeveling de wortelen te gebruiken als wintervoeding. Wortelen groeien het best op niet te zware klei en humus- rijke niet te droge zandgrond. De grond moet diep los zijn, een goede zuurgraad hebben en geen veTsche stalmest bevat ten, Omdat men anders vertakte wortels oogst en veel last ondervindt van de wortelvlieg. Daar wortelen door de lang zame kieming lijden van onkruid', zijn bieten of aardappelen goede voorvruchten Klaverstoppels zijn niet geschild daar die eveneens vertakte wortels geven. Na wor telen 'kan men practiseh alle gewassen kweeken. Als meest geteelde rassen noemen we hier, Flakkeesche wijnpeer, de Lobbe- richer wortel en de Berlikumerwortels- De Flakkeesche wijnpeer heeft een vrij' donkere kleur, is goed rooibaar, geeft weinig-schieters en bovendien geschikt voor consumptie- De Lóbbericher wortel is vfoeg rijp, heeft eeii kegelvormige, iets spitspuntige, geele groenkop en wordt daar om mollestéèrt genoemd. De Ber- likumer wortels zijn minder productief dan bovengenoemde soorten. Het zijn ci lindrische, stomppuntige wortels, die in Friesland nogal gewaardeerd worden ook voor menschëlijke consumptie. Wortels zijn dankbaar voor stalmest, echter moet men déze voor den winter aanwenden- Men kan hieraan toevoegen per ha 200 kg kalizout 40 pet., 600 a 700 kg slak- 'kenmeel of super en 200 350 kg chili of 150 a 250* kg kalkammonsalpeter. De stalmest wordt in de herfst onder- geploegd, terwijl het diepploegen laat in 't najaar moet plaats hebben. Na bak- Mijnheer Korteweg, u heeft zeker heel wat voordrachtkunstenaars gehoord is het nièt? 'Zegt u dan eens ronduit, als ik in de gelegenheid was geweest mij in die richting te bekwamen, denkt u dan niet, dat ik een goed actrice zou zijn geworden? Ongetwijfeld. Maar voelt u "dan roeping om bij het tooneel te gaan? O, ik zou dol-graag actrice worden. U weet niet hoe gelukkig ik mij voelde, toen ik vanavond dat gedicht op zei. Ik keek den kring eens rond en Zag hoe ingespannen ze' mijn voodracht volg den. U zult zeggen: het was mijn werk niet, maar het genie van den dichter, dat hen zoo zeer trof. Maar ik was toch de tolk. Ik heb hun de strekking doen voelen. Ik ken mijn kracht en ik genoot er van. Wilt u wel gelooven, dat er vanavond geen man in de can- tine was, die mij iets geweigerd zou hebben, als ik het hem gevraagd had? Zeker, geloof ik dat! Toch sprak er een afkeurende blik uit Zijn oogen, wat Nan niet ontging. U vindt natuurlijk dat de hulde van een troep half-dronken mijnwerkers niet iets is, waar je trotsch op hoeft te zijn. Neé, wat dit betreft verschillen wij dus van meening, mijnheer Korteweg! Laten wij dan in dit* verschil van meening berusten. Het zou wel die on- vruchten kan men - alleen- met diepploe gen volstaan. In 't voorjaar wordt de grond slechts licht bewerkt (ondiep ge ploegd) en gezorgd voor een fijn, goed verdeeld zaaibed,. Men moet nieuw d.i: zaad van 'de laatst gewonnen oogst ge- bruiken. Om de haakvormige haren te verwijderen wórdt het zaad voor 't zaaien flink gewreven. De ontkieming duurt meestal 3 weken. Door vóórweken kan men di't proces,bespoedigen. Tot dit doel legt men het zaad 12 tot 24iuur in water en daarna op èen warme plaats (stal b.v.) Zoodra zich het witte wortelpuntje vertoont is het tijd van zaaien'. Daar het zaad vochtig moet blijven gaat men het wel' mengen met vochtig zanid. Als regel zaait men in de landbouw op rijen met een onderlinge afstand van 10—20 cm' en wel uit de hand of machinaal'. Per ha heeft men 57 kg zaad noodig, De zaaidiepte bedraagt 12 cm- De beste zaaitijd is de maand April. Stoppelwor- telén Zaait men in 't laatst van. Februari en in Maart. Paarden mag men tot 10 kg en melkvee tot zelfs 30 kg-per dag geven. Het loof, mits in 'kleine hoeveelheden gegeven, kan ook als veevoer dienst doen. Bsclerf van fruit moet voorkomen worden i De secretaris-generaal van Landbouw én Visscherij deelt aan hen, die op eeni- geriei wijze in hun beroep de bésdhik- king hebben over versdh fruit het vol gende mede: In de huidige- omstandigheden moet tot eiken prijs worden voorkomen, dat van het beschikbare fruit eenige hoe- veelheid door-bederf verloren gaat. De 1 mogelijkheid bestaat, dat tengevolge van incidenteeLe oorzaken als stagnatie in het J vervoer, Weersomstandigheden enz., 'fruit dreigt te bederven. J Dit bederf zal nog kunnen worden voorkomen, indien men plaatselijk inbe- J paalde situaties snel zou kunnen optre den. Daartoe staan echter wettelijke j maatregelen in het belang der voedsel- voorziening in vele gevallen in dén weg. i Dit nu kan nooit de bedoeling van deze J wettelijke voorschriften Zijn. Derjhalve is bepaald, dat aan een ieder, dié met Zijn j fruit in bovenvermelde omstandigheden komt te verkeeren, door de veiling of den plaatselijken bureauhouder ontheffing kan worden verleend van elke bepaling dankbaarheid ten top gevoerd: zijn als ik, na wat u vanavond voor t ons ge daan heeft, uw invloed zou willen klei neeren. Hij slaapt rustig, nu zal hij wel beter worden. Maar nu zal ik allereerst mijn „wapenrusting" afleggenen dan kom ik uw plaats innemen en gaat u naar bed. Even later kwam zij terug in haar gewone katoenen japon en in Albert's oogen was zij zóó veel mooiér! Slaapt bij nog steeds? Dat is heer lijk. Ik geloof dat het gevaar nu wel geweken is. Dan gaat u gauw naar bed, mijnheer Kort,eweg. Over een paar uur zal ik u wekken. HOOFDSTUK V. Gedurende de veertien dagen, die volg den, nam Max zoo zeer in beterschap toe, dat hij al het bed verlaten mocht en aan dien schaduwkant van (het maga zijn onder een zeil in een hangmat mocht liggen. Het grootste deel van 'den tijd sliep hij' dan ook, maar ook praatte hij dikwijls een oogenblik met Nan of- met een vriendeli]ken voorbij ganger. De jongelui voelden zich eenigiszins verlegen, wat betreft de financiën. De toelage uit Durban, waar Albert om ge- Die kan U elk oogenblik over- ItUxlvallen. Zorgt steeds A KKER- TJES in huis te hebben. Laat U dus niet noodeloos kwellen. Meer» 'n AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller op het stuk ~der voedselvoorziening hetzij dit een v,erbod inhoudt dan wel een verplichting oplegt welke het voorkomen yan bederf en bijgevolg de aanwending voor de voedselvoorziening in den weg zou staan. Dit geldt niet enkel voor dengene die over het fruit beschikt t.en tijde van het optreden der incidenteele oorzaak, doch ook voor diens rechtsopvolgers, mits door hen aangetoond kan warden, dat de parlij fruit in bovenbedoelde omstan digheden verkeerde. Ten overvloede moet er op worden gewezen, dat met dezen vorm van toepassing van het „nood breekt wet" op geen enkele wijze be doeld wordt de bestaande wettelijke be palingen aan kracht en beteekenis te doen inboeten. Voorts zal zorgvuldig worden gewaakt en streng worden opgetreden tegen 'mis bruik en tegen elken vorm van persoon lijk toedoen in verband met het bederf. Landt ouwhuishoudtcliocl Terneuzen Woensdagmiddag werd in Terneuzen de nieuwe Landbouwhuishoudschoo) of ficieel geopend. De stafleider van den Landstand in Zeeland, de heer M. Aal- bregtse, wees op de beteekenis van deze school voor Zeeuwsch Vlaanderen. De heer C. van Gorsel, hoofd van afdi. 1 van dén Landstand in Zeeland bracht hulde aan mr. Dieleman en aan de thans ver dwenen Z.L.M. Er is nu nog slechts plaats voor één organisatie, pi. d'e landstand. Naar ik hoop, zullen de ouders der 'boerendoch ters in Z- Vlaanderen dit ook begrijpen* Moge -de school tot heil strekken van Z. Vlaanderen. Mr. Dieleman verheugde het buitenge woon dat deze school tot stand is geko men in deze belangrijke streek. Er is heel wat strijd voor noodig geweest en spr. gaf daarbij een overzicht van den drang naar beter landbouwonderwijs in Z. Vlaanderen. Al onze nationale kracht is toevertrouwd aan de vrouw en het onderwijs in den landbouw is een der middelen om daartoe de kotmen. Spr. ein digde met de bede dat de school tot heil moge -strekken van de landbouwen de bevolking icjezer streek. De prov. boerenleider in Zeeland, de heer Van Gorsel, bracht ook dank aan de oude Z.L.M. en haar voorzitter Mr. Dieleman. Hij rekende ook op den steun van de burgemeesters in Z. Vlaanderen en hoopte dat de school een goede toe komst zal tegemoet gaan. ■Naar de Britsche berichtendienst meldt zijn aan Gandhi' de voorwaarden bekend gemaakt, waaronder de Indische regee- ring bereid is hem vrij te latei. De Indische regeering zoo wordt in be richt gezegd, kan Gandhi slechts iii vrij heid stellen, wanneer hij zijn dreigemen ten, een massabeweging tegen de rede ring te organiseeren, intrekt. Waneer Gandhi' dit 'niet doet, dan zal GaWhi tot aan het einde van den oorlog geal terneerd blijven. Het ministerie van oorlog te Washing ton deelt mede, aldus SPT, dat zich, ah gevolg van nieuwe Japansche landing^ op drie plaatsen van den SalOmons-archi- pel, wederom een groote slag heeft ont wikkeld. Vooral de luchtmacht speelt hierbij een voorname rol. Zij moet de op de Salomonseilanden aanwezige Ame- rikaansche troepen ontlasten. Amerikaan- - sche en Australische eskaders hebben gisteren voortdurend aanvallen gedaan op Japansche steunpunten op de Salomons eilanden en Nieuw-Guinea, vooral Ko- koda is zwaar aangevallen. schreven had, was niet gekomen en of schoon Nan hem verzekerd had, dat ze hen .volgaarne als niet-betalende logé's wilde hebben, gedoogde Albert's trots het volstrekt niet, om afhankelijk te zijn van de gastvrijheid van een vreemde. Max vatte dit veel makkelijker op en had al herhaaldelijk gezegd: Waarom zou je je daar nu zoo druk over n^iken, man? Het geld zal im mers eens wel komen en ais Nan er nu J geen bezwaar in ziet, om ons zoo lang hier te houden, welnu Omdat Max zooveel beter was, durfde Albert ook gebruik maken van een toe vallige vacature, als plaatsvervanger voor een mijningenieur, die ziek was gewor den. Dit toch was, tot nu voor twee i jaar, "toen hij onverwacht wat geld erfde, 1 van een oom, zijn betrekking geweest. Nan had den patiënt ieder oogenblik gegund, dat zij vrij had en niet lang duurde het nu ook, of Max begon zich althans te verbeelden, dat hij liefdevoor haar voelde. Albert was hier in het geheel niet ingenomen mee. Hij voelde gnoote ge negenheid voor zijn neef, maar daarom was hij niet blind voor diens fouten en hij wist, dat onstandvastigheid in de liefde daar ook toe hootrde. 4 1* 1 (W*ordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2