ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 8 SEPTEMBER 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNBMBNT s Prijs: in Zierikzee ƒ1.60, elders ƒ1.90 per kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt iederen werkdag. 1797 x 1889 E285 Uitgave: N.V. ZierikzeaacheIjNieuwsbode, Zierikzes, Schuithaven B 94, Telei. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechet) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Hosten, Zierikzee 993TB JAARGANG No. 15032 i ADVBBTBNTIBS S Advertentiën 10 cent per millimeter; in gezonden mededeelingen 20 eent per millimeter; kleine advertentiën 84 oent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 WEGEN DOOR DEN KAUKASUS Trein on auto in het gebergte der duizend toppen Als een muur sluiten de steile berg ketens van den Kaukasus de land- brug tusschen Europa en Azië af. Eeuwenlang een bijna onoverkomelij ke hindernis, is het gebergte ook thans nog nauwelijks ontsloten voor het moderne verkeer. In grootsche pracht rijst uit de vlak ten van Zuid-Rusland. Jiet steile berg- massief van den Kaukasus omhoog. Som ber-groen is de beboschte voet der ber gen, eenzaam de weiden op grootere hoogte, ontoegankelijk tenslotte de grau. we rotsen, bekroond niet eeuwige sneeuw, die in de felle zon glinstert. Bergvolken bewonen de eenzame dalen en vlakten, trouw aan hun oude tradi ties en in rusteloos verzet tegen vreem de overheersdhing. 'Over een afstand van 1200 k.m. strekt de Keukasus zich uit. Van straat van Kertsj tot de oliestad Bakoe ligt een reeks bergketens, die nergens breeder zijn dan 200 k.m. Lengtedalenals in de Alpen komen weinig voor, maar talrijke dwarsdalen leiden steil naar de bergkam men. Vele toppen onder hen, als de Elbroes ter hoogte van 5630meter, ste kken boven hun omgeving uit. Een wei nig lager is de Kasbek, waarlangs de Georgische heirweg voert. Eens waren Elbroes en Kasbek vulkanen, die hun lavastroomen tot diep iri de dalen lieten uitstroomen. Thans bedekt eeuwige sneeuw de uit gedoofde kratërs, maar overal herinne ren heet© bronnen nog aan het vulcam- hc-he verleden van den Kaukasus. Als gevolg van den grooteren neerslag aan <1© Z-n-artv ligt de sneeuwgrens in het westen op ruim 3700 meter, d.i. ruim 1000 meter lager dan in het oosten. In het westen en midden bedekken glet- schers van groote lengt© het graniet der toppen en ook in het heete jaar getijde tracht de zon deze tevergeefs ie bruisende bergbeken te veranderen. Verkeer langs oude heirwegen De Kaukasus is een der meest ontoe gankelijke streken ter wereld. Vele vol keren hebben hier in den loop der leeuwen een toevlucht gevonden voor de uit het oosten aanstormende Mongolen. Tevergeefs trachtten vreemde heerschers langs de bergpaden vasten voet te krij gen. Eerst na de Russisch© verovering in de negentiende eeuw is de moderne tech niek er in geslaagd eenige verkeersaders te verbeteren of aan te leggen. Zeven wegen voeren thans langs en door het gebergte. Langs de oevers van Zwarte en Kaspische Zee, waar de ber gen de zee tot op korten efstand na deren, loopen een weg en spoorlijn met vele tunnels. De Zwarte Zeehavens No- worossisk, Toeapse en Poti zijn aldus met Batoem in het zuiden verbonden. Langs de Kaspische Zee voert de ver binding van Machatsj Kala langs Der- bent, de volkerenpoort, waar de Perzen 25 eeuwen geleden een muur bouwden, die nog aanwezig is; het eind punt 1 igt in de oliestad Bakoe, die door de laagte ten zuiden van den Kauka sus op velerlei wijz© met Batoem ver bonden is. De derde weg, van Armawir naar Toeapse, is slechts een verkorting van den eersten. De overige wegen zijn echte paswegen, die voor spoorwegver keer ongeschikt kijn. Verreweg de be kendste is de Georgische heirweg. Deze weg loopt van Wladikawsas, thans Nor- dsjonikidse geheeten, naar Tiflis op eep punt. waar het gebergte weliswaar smal, maar tevens bijzonder hoog is. De aan leg geschiedde in de eerste helft der vorige eeuw tijdens de Russische pene tratie in deze streken. Een andere heirweg is de Ossetische, die evenals in Wladikawkas begint en in Koetais eindigt. Hierlangs trokken eens de Romeinsche legioenen, later Ara bische ruiters en nog lat©r de Mongo- lea op hun veroveringstochten. Door verwaarloozing is de weg nauwelijks voor auto's geschikt. Eails en pijpleiding Terwijl het autoverkeer in den Kau- kasusv weinig mogelijkheden biedt, daar ook de wegen langs den voet van het gebergte slecht zijn, geldt dit niet voor de spoorwegen. De lijnen van Rostof naar Bakoe, van Bakoe over Tiflis naar Batoem en tenslotte langs de Zwarte Zee vormen in ziekeren zin een cein tuurbaan, waarvan vele vertakkingen uit gaan. Belangrijke industrie- en mijnbouw- gebieden zijn op uitstekende wijze met elkander verbonden. Verbindingen door het gebergt© bestaan echter niet, behalve de lijnen door de westelijke uitloopers naar de havens aan de Zwarte Zee. Ook de pijpleidingen kunnen in dit petroleumland tot de verkeersmiddelen gerekend worden. Zij dienen voor het vervoer der vloeibare brandstof uit de vindplaatsen bij Bakoe, Tiflis, Grosny, en Maikop naar de raffinaderijen en zeehavens. Een enkele als die naar Tiet Donetzbekken leidt direct naar het ver- bruikscentrum. Er zijn drie groote pijpleidingen. De oudste ligt in twee takken tusschen Ba koe en Batoem in Trans-Kaukasië. Nog langer is de leiding van Machatsj Kala langs den noordelijken vaet der berg ketens over Grosny ©n Rostof naar Wo- rosjilof in het Donetzbekken. Evenwij dig hiermede loopt op enkele tientalllen kilometers afstand een leiding van Gros ny over Maikop naar Toeapse. Een af takking verbindt de industriestad Kras- modar, zoodat het petroleumv©rvoer in alle richtingen mogelijk gemaakt is. DE WORSTELING OM STALINGRAD De Duitschers tot aan den- rand der stad doorgedrongen De slag om Stalingrad zoo meldt de A.N.P.-correspondent woedt met onverminderde hevigheid voort, doch on danks den hardnekkigen tegenstand zijn de Duitsche troepen thans overal tot den rand der stad doorgedrongen. Stalingrad, dat de bolsjewisten tot het „Roode Verdun" wilden, maken, blijkt met de modernste middelen in een ware vesting te zijn*-herschapen. Betonnen ka zematten met draaibare koepels, draad versperringen-, mijnenvelden, ingegraven tanks en zware artillerie, dit alles moe ten de Duitsche troepen overwinnen. Om iederen bunker moet gevochten worden en aangenomen moet worden, dat opk ieder huis in de stad zelf tot een vesting is gemaakt. De bolsjewisten hebben elite-troepen in den strijd geworpen, o.a. leerlingen van de officiersschool. Zij vechten, met in ZEVENTIEN KOOPVAARDERS TOT ZINKEN GEBRACHT Een extra - bericht uit het Duitsche hoofdkwartier maakte Maandag bekend: Duitsche duikbopten hotbon aan de Oostkust van Amerika, op don Atlantic schen Oceaan en voor do Westkust van Afrika, in zware gevechten, 17 in konvooi of alleen varende schepen, met een ge- zamenlijken inhoud van ÏOSOOO ton, tot zinken gebracht. den rug de Wolga, die ter hoogte van Stalingrad ongeveer zes kilometer breed is te breed óm te worden overbrugd als het ware met den rug tegen den muur en hebben slechts de keuze tus schen capituleeren of tot den laatsten man doorvechten. Dit laatste alternatief schijnen de bolsjewisten te hebben ge kozen. Door de van verschillende kan ten opdringende Duitsche troepen zijn zij echter reeds in een hachelijke positie gébracht en alle pogingen dor bolsje wisten om van het Noorden uit door den omsingelii^gsring te breken, zijn vruchteloos gebleven. Slechts een won der zou hen nog van volkomen onder gang kunnen redden. Het is niet verwonderlijk, dat de bol sjewisten Stalingrad met zijn beheer- schepde positie aan de Wolga met alle middelen hebben willen verdedigen. Langs Stalingrad- voert het intensieve scheepvaartverkeer over de Wolga, den klassieken scheepvaartweg van de Sov- jel-Unie, die .ter hoogte van de stad nog voor schepen tot 4000 ton bevaarbaar is en een integreerend bestanddeel vormt van het verkeersnet der Sovjet-Unie. TUSSCHEN DON EN WOLGA Over de worsteling om Stalingrad deelt het opperbevel der weermacht, volgens D.N.B. o.a. nog mede: de vijand tracht, na het aanvoeren van versche reserves in het vestinggebied van Stalingrad wan- hopigen tegenstand te bieden. De aanval der Duitsche troepen won., na- 't uitropken van verschillende bunkers en het afweren van sterke vijandelijke pantseraanvallen, verder terrein. Pantserformaties weerden verscheidene door sterk artillerievuur ondersteunde bolsjewistische tegenaanval len deels in verbitterde gevechten van man tegen man af. Nadat de vijand ver dere infanterie- en pantserversterkingen had aangevoerd, zette hij tusschen Wolga en Don zijn aanvallen om den druk op Stalingrad te verflehten vooirt. De bolsje wisten brachten hierbij tien infanterie divisies en zeven pantserbrigades in den strijd. Alle met groote verbittering uit gevoerde tegenaanvallen dor bolsjewisten werden onder vernietiging van in totaal 84 pantserwagens verijdeld. Eenige in den voormiddag door de bolsjewisten behaalde plaatselijke terrein winst werd in den namiddag in een te genactie weer te niet^ gedaan. Roemeen- sche troepen namen na harde gevechten een huizengroep en drongen na de in neming van vijandelijke bunkersteil.'ngen, ondanks sterk vijandelijk afweervuur, een tot een steunpunt gemaakte plaats binnen. Formaties van het Duitsche luchtwapen vielen de verdedigingswerken van Stalin grad aan. Naar de Engelsche berichtendienst nog meldt publiceert het bolsjewistische blad „Roode Ster" een-oproep voor de ver dediging van Stalingrad. „De beteekenis van Stalingrad", zoo wordt daarin ge zegd, „is ontzaglijk". De Duitsche op- marsch naar de Wolga kan tot staan gebracht worden. Stalingrad kaïn gehou den worden". Duitschers en Rümenen winnen bij Stalingrad terrein Het opperbevel van de Duitsche, weer- macht deelde Maandag mede: In den slag om Stalingrad hebben Duit sche en Rumeensche troepen in zware gevechten opnieuw terrein gewonnen. De vijand hiernieuwde met gebruikmaking van sterke infanterie en gepantserde for maties zijn hevige ontlastingsaanvallen uit Noordelijke richting op de Duitsche gren- delstellmg. Alle aanvallen werden bloedig afge slagen en 108 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Pantserwagens en gemotori seerde infanteriedivisies, gesteund door afdeelingen vliegtuigen en luchtdoelge schut, hadden hierbij een beslissend aan deel. De luchtmacht ideed overdag en des nachts aanvallen op de stad. Bovendien I Nederlandsbhe vrijwilligers bij de Waffeil SS. Op de revolver schietbaan. De kommandeur neemt zelf het toezicht op zich. Dat de 88 man het nauwkeurig doet, toont ons zyn gelaatsuitdrukking {SS PK Fritz/Stapf Pax Holland s) werden in den loop van den nacht vlieg velden ten Oosten van de Wolga gebom bardeerd. Ten Noordwesten van Medyn werden talrijke vijandelijke aanvallen, deels in tegenaanvallen afgeslagen. Bij nachtelijke aanvallen werden vliegveldinstallaties ten Noordwesten van Moskou en den vijande lijken aanvoer effectief getroffen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer mislukten plaatselijke sovjetaanvallen. Ten Zuiden van' het Ladogameer werden eveneens verscheidene vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgesla gen. Bij een tegenaanval werden vijande lijke strijdkrachten ingesloten en vernie tigd. De bolsjewisten verloren hierbij ruim 1200 man aan dooden. Op het La dogameer werden door bomtreffers een bewakingsvaartuig en een sleepboot tot zinken gebracht en een .bewakingsvaar tuig en drie sleepbooten beschadigd. In den centralen sector van het Egyp tische front werd >een vijandelijke aanval afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen en stu- ka's opereerden ook gisteren met goede uitwerking tegen Britsche artilleriestel lingen, concentraties van pantserauto's en tegen een vliegveld aan de Arabische Golf Duitsche jagers schoten in luchtgevechten 15 vijandelijke vliegtuigen neer; een 16e werd boven de wateren ten Zuiden van Korfu neergeschoten. Na enkele vruichte- looze overdag ondernomen storings- vluchten, deden afdeelingen van de Brit sche luchtmacht in den afgeloopen naC.it een aanval op West Duitschland. De bur gerbevolking leed verliezen. In woonwij ken van verscheidene plaatsen, vooral van Duisburg, ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden 11 der aanvallende vliegtuigen neergescho ten; 7 andere vliegtuigen verloor de vij and bij vluchten naar het bezette gebied in- het Westen. Lichte Duitsche gevechts vliegtuigen hebben gisteren overdag voot den oorlog belangrijke doelen in Zuid- en Midden Engeland en havenwerken aan de Noord Oostkust van Engeland met zware bommen bestookt. Des nachts bom bardeerden gevechtsvliegtuigen werven in Sunderland. Talrijke ontploffingen wer den waargenomen. Itallaansch weermachtsbericht Hevige luchtgevechten hoven het Egyptische front In zijn weermachtsbericht 833, deelt het Italiaansche opperbevel mede: In den centralen sector van het Egyptische front is gisteren een gevecht geleverd, waarbij den vijand gevoelige verliezen werden toegebracht. In luchtgevechten werden 15 vliegtuigen neergehaald door DuitseAe jagers en twee door luchtdoelbatterijen van het leger. Een ander vliegtuig dat door het afweergeschut van Tobroek werd getroffen, viel bij Bardia in zee. Drie vijandelijke bommenwerpers werden vernield boven het eiland Si ra- In het centrale bakken van de Middellanidsche zee stortten bij een aanval op een van onze konvooien 4 (Engelsche torpedovlieg tuigen dn zee tengevolge van de snelle reactie van onze escorte. Een vijande lijke duikboot, die door onze oorlogs schepen werd getroffen, kapseisde en zonk met de neus naar beneden. BALDUR VON SCHIRACH ANTWOORDT ROOSEVELT De Reichsleiter voor de Duitsche jeugd- opvoeding, Baldur von Schiraeh, heeft voor den Groot-Duitschen omroep geant woord op de door Roosevelt voor* dB afgevaardigden der Amerikaansche stu denten uitgesproken rede. Hij zeide daar in o.a., dat deze bijeenkomst werd ge organiseerd, omdat Roosevelt een bood schap tot de jeugd der wereld wilde richten. Niettegenstaande zijn vrouw nog maar weinige dagen geleden verklaard heeft, dat de Amerikaansche jeugd se dert het uitbreken van den oorlog aan 'n steeds toenemende zedelijke verwaar loozing ten pTOoi valt, gevoelt zich Franklin Delano geroepen als opvoeder der jeugd van de geheele wereld. Roosevelt begon met de mededeeling, dat alle Fransche jeugdorganisaties reeds tevoren tegen zijn rede hebben gepro testeerd, omdat Roosevelt de schuld draagt aan den dood van meer dan 100-000 jonge Franschen. Tot nu toe zijn echter reeds 12, demonstraties van jeugd- organasaties bekend, die Roosevelt eens en voor al het recht ontzeggen* het woord tot de jeugd te richten. Geen mensehelijk geweten is meer met bloed besmet, dan dat van Roosevelt, die den. Amerikaansche vaders en moeders in .1940 verzekerde hun zonen niet in een vreemden oorlog te zullen sturen en later cynisch van zichzelf zegt, de man te zijn, die dezen oorlog heeft ontketend. Ten aanzien van Roosevelts proclamee- ren van het onvervreemdbaar recht op de 'bevrijding van armoede en vrees gaf Baldur von Sehirach eenige mededeelin gen, die berusten op officieele Ameri kaansche cijfers. In de Ver Staten loopen vier millioen jeugdige personen verwil derd en zonder werk rond. Er bestaat geen algemeene jeugdorganisatie, die zich het Lot der jeugd zou 'kunnen aan trekken. Voor 90.000 kreupele en 45.000 blinde of halfblinde, alsmede 3 millioen hardhoorende kinderen bestaat in de Ver. Staten geên enkele inrichting van onder wijs. Het paedagogisch instituut der Car- negiestichting heeft op 1 October 1941 vastgesteld, dat er in de V.S. 4.3 milli oen analfabeten zijn, betgeen Roosevelt op een persconferentie in Mei van dit jaaT heeft bevestigd. Wie in Amerika zijn kinderen een wer kelijk goede schoolopvoeding wil geven moet hen naar kostbare particuliere scho len sturen. In Duitschland worden de jeugdige personen die het meest prestee- ren, ongeacht hun stand, uit openbare middelen opgevoed en onderwezen. Wat wil Roosevelt de wereld geven? Koel kasten, radio-apparaten, jazzmuziek en film vormen geen oplossing voor de pro blemen van de wereld. Deze heeft behoef ten aan ideële goederen, zooals deze tot uitdrukking zijn gekomen in de werken van de groote zonen van Europa. Niet Europa is thans de oude wereld, doch Amerika, want* de nieuwe wereld Ligt daar, waar een nieuw geloof werd ge boren en waar een geestdriftige jeugd voor dit geloof strijdt. SOVJET-LUCHTAANVAL OP HONGARIJE Verduistering afgekondigd voof het geheele land Het Hongaarsche persbureau verneemt nog het volgende van militaire zijde: Ln verband met den luchtaanval van Sov jet-vliegers op Hongaarsch gebied kan geconstateerd worden, dat de vijandelijke aanval geen noemenswaardige schade heeft aangericht. Er werden geen mili taire doelen getroffen of doelen, die voor de oorlogvoering van beteekenis zijn. Er werd uitsluitend schade aangericht aan gebouwen bestemd voor civiel gebruik- Eenige bommen vielen op het open veld. Behalve op de Hongaarsche hoofstad vie len ook verscheiden brisant- en brand bommen op de omgeving van eenige ste den in de provincie, zonder echter schade aan te richten. Het aantal dooden be draagt acht, dat der ernstig gewonden 21. De vijandelijke luchtaanval op Hon garije werd uitgevoerd door formaties Sovjet-vliegtuigen, die in verscheidene golven op groote hoogte boven Honga rije vlogen. De Hongaarsche Honved-mlnister heeft voor het geheele land de luchtbescher ming van kracht verklaard en de verduis tering afgekondigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1