ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 7 SEPTEMBER 1942 S^MKZE^HI raÜRAMT ABONNEMENT t 1797 - 1889 Prijs: In Zierikzee 'J 1.60,elder» 5" 1.90 Uitgave: N.V. Zierikzeeache JNieuwabode, Zierikzee, Schuithaven B 94, per kwartaal. Weekabonnementen resp. Telof. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef 13 en 15 cent. Losse nummers 6 cent. A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Hosten, Zierikzee Verschijnt lederen werkdag- s 993TB JAARGANG No. 15031 ADVERTENTIES Advertentiën 10 oen! per millimeter; in gezonden meaeufcolingen 10 cent per millimeter; kleine advertentiën 04 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 FRANCO REORGANISEERT ZIJN REGEERING Boteekenis der reorganisatie toegelieht Generaal Franco heeft de regeering ge reorganiseerd. De door hem benoemde mannen zijn persoonlijkheden, die zich verdienstelijk hebben gemaald voor het nationale Spanje op militair en politiek gebied en wier namen ook in het buiten land reeds bekend zijn. Tot nieuwe mi nisters werden benoemd generaal graaf Jordana, buitenlandsche zaken, generaal Asensio, defensie en Bias Perez, binnen- landsche zaken. Uit semi-officieele bron verluidt, dat de reorganisatie van de Spaansche regee ring een sterkere en eendrachtige concen tratie van de nationale krachten van Spanje in de handen van de Caudillo beteekent. Er wordt op gewezen, dat aan het welslagen van de Spaansche nationale revolutie niet alleen Falangistische krin gen hebben medegewerkt, doch ook mo narchistische en militaire, waaruit zekere meeningsverschilJen voortvloeiden, welke thans door den Caudillo in den zin van een positieve nationaal-Spaansche orien teering in zijn kabinet uit den weg zijn geruimd. Het blad Arriba", dat in nauw con tact staat met de regeering, noemt de benoeming van een nieuwen vice-secre- taris-generaal der Falanx, een „aflos sing vaa de wacht", welke noch in de buitenlandsche, noch in de binnenland- sche politiek van Spanje de geringste wijziging zal brengen. Voorts schrijft het blad: „In ons Spanje kan men vandaag noch morgen spreken van een regeeringswijziging, omdat er één en dezelfde regeering bestaat, en dat is de regeering van den Caudillo van den generaal der drie weermacht- onderdeelen en oppersten leider van den Falanx. De veronderstelling, dat leger en Falanx door de aflossing hun geest zouden kunnen veranderen, is dwaas. Het feit, dat generaal Franco het voor zitterschap van de politieke commissie der Falanx op zich heeft genomen heeft geeft aan de gebeurtenissen een dieper beteekenis. Hierdoor worden de velschil lende krachten in den staat beter dan tot dusver op elkander afgestemd en de samenwerking doeltreffender. De speculaties van buitenlandsche agen ten en van een bepaalde vrijmetselaars- clique in het binnenland zijn bekend en nauwkeurig geloealiseerd. Hun kuiperijen hebben ons belangrijke ervaringen en waardevolle inlichtingen verschaft. Onze binnenlandsche politiek wijkt ondanks deze kuiperijen niet van haar rechten weg af en onze buitenlandsche politiek wordt gevoerd in den geest van onze gesneuvelde helden. Ten slotte verklaart het blad: „Wij hebben één binnenlandsche en buitenland sche politiek, evenals wij ook maar één en dezelfde regeering, één en dezelfde Caudillo en één en hetzelfde vaderland hebben; Dezepolitiek is zonder harts tocht, waakzaam en berust in de hand van een man, wiens vuist het zwaard omklemd. HET SCHIEREILAND TAMAN Een moerassig gebied met enkele havens 1 Door de bezitting van Temrjoek en Anapa is het schiereiland Taman van de rest der Sovjet-Unie afgesneden. Bei de steden liggen aan zee. Temrjoek aan de Zee van Azow en Anapa aan de Zwarte Zee, op het punt, waar het schiereiland zidh tot het Koebangébied verbreedt.' Taman omvat het mondingsgebield van de Koeban, die in die Zwarte Zee uit- mondt. Deze streek is -in den loop der tijden gevormd door aanslibbing der stoffen, die de Kogban en haar zijrivie ren van de berghellingen van den Kau- kasus meevoerden. Moerassen en meren wisselen elkander af en de kust telt vele inhammen. Merkwaardig zijn de moddervulkanen, die in allerlei grootte voorkomen. Behalve modder brengen zij soms oudheden naar boven als een her innering uit een ver verleden,toen hier bloeiende Grieksehe steden gevestigd wa ren. Belangrijker voor dezen tijd zijn de petroleum- en ijzerertsvindplaatsen, die hier evenals op het schiereiland van Kertsj geëxploiteerd worden. De land bouw speelt geen rol 'tegenover de jacht en vischvangst. Dri© steden zijn van belang, Temrjoek, Taman en Anapa. gelegen aan de straat van Kersj, waar in de oudheid de Griek- scho kolonie Phanagoria lag, en Temr joek zijn havensteden met enkele tien duizenden inwoners. Bij Anapa aan de Zwarte Zee gaan de Noordelijke uitloo- pers van den Kaukasus in de moerassen over. Die stad met een inwonertal van 15.000 bezit een haven en een vliegveld, waaraan een school voor piloten en pa rachutisten verbonden was en geniet een zekere vermaardheid, ais badplaats. AMERIKAANSCHE TROEPEN IN BELGISCH CONGO Te Leopoldville in Belgisch Congo zijn volgens een Reuter-bericht dezer dagen Amerikaansche troepen aangekomen, al dus verneemt de „Deutsche ZeitungJ i. d. Ned." via Bern, Leopoldville ligt aan'de rivier de Congo tegenover Brazilië, waar generaal De Gaulle zijn Afrika ansche hoofdkwartier heeft gevestigd. Deze zending van Amerikaansche troe pen is feitelijk reeds sedert ruim een jaar voorbereid. De penetratie der Ver. Staten begon met het zenden van een militaire, politieke en economische mis-, sie naar Brazzaville, welke missie haar arbeidsveld overigens uitstrekte tot in de Unie van Zuid-Afrika. In Belgisch Congo hebben de Vier. Staten, afgezien van koper en tin, vooral belangstelling voor de geprojecteerde rubberplantages, die nu met Amerikaansch geld zullen worden gedreven. Op 5 April van dit jaar openden de Amerikanen in Brasraville een consulaat- generaal, dat onder leiding kwam van den vroeger,en eersten secretaris van de Amerikaansche ambassade te Parijs. Het zerder var/ een Amerikaansche troepen- af deeling naar Leopoldville heeft nu, vol gens de „D. Ztd." blijkbaar ten doel grooter militaire invloed op De Gaulle's Blik op hetlhavengebied van Dieppe. Hier trachtte het Anglo-Amerikaantche expeditiekorps binnen te dringenKookende huizen getuigen van den harden strijd, die geleverd werd. (Orbis/Holland 88 PK Pax-Holland s) troepen in Afrika te krijgen. De Ame rikaansche houding 'beteekent ook hier een langzaam, maar stelselmatig verdrin gen van de Britsche invloed. „Svenska Dagbladet" wijst er op, dat thans voor het eerst melding wordt ge maakt van de aanwezigheid van Ameri kaansche troepen in West-Afrika. Het blad acht ook het binnendringen, der Vereenigde Staten in Oost-Afrika moge lijk. Tot düsver beperkte men zich daar tot den aanleg van groot© bevoorradings bases bij Massaoea, die een geweldigen omvang moeten krijgen. „Dagsposten" schrijft: „De landing van Amerikaansche troepen te Leopoldville vormt een nieuw onderdeel van een scherp omlijnde Amerikaansche politiek, die ten doel heeft nu ook Centraal-Afri ka op te nemen in het sedert eenigte jaren snel groeiende westelijke halfrond" NOVOROSSISK GEVALLEN Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakte Zondagavond in een extra bericht bekend: De land- en zeevesting Novo* rossisk, de laatste oorlogshaven van belang die nog was overgebleven voor de Bolsje wistische Zwarte Zee-vloot, is gevallen. Würtembergsche-, Badensche-, Fran kische- en Hessische divisies hebben, met medewerking van formaties Roe- meensche cavallerie, in dagenlang durende zware vestinggevecliten onder de moei lijkste terreinom8tandigheden dit trotsche wapensuoces bevochten De buit is nog niet te overzien. TEGENSTAND OP TAMAN GEBROKEN Het Opperbevel der Duitsche Weer macht deelde Zondag mede: Op het schiereiland Taman werd in een snel oprukken naar het Zuiden de laatst© vijandelijke tegenstand gebroken. Daarmede is het geheele schiereiland ten Oosten van de straat van Kertsj geno men. Talrijke gevangenen werden ge maakt en onder meer 37 stuks licht en Zwaar geschut buit gemaakt. Voor No- vorossisk drongen Duitsche en Roemeen- sche troepen in harden strijd tegen zeer versterkte kazematstellingen steeds die per tot de stad door. Duitsche motor torpedobooten opereerden in het Oost*" lijke deel der Zwarte Zee. Zij brachten vier schepen en vier lichters friet een gezamenlijkén inhoud van 950 ton tot zinken. In den Kaukasus hebben berg troepen na een strijd van verscheidene dagen tegen een hardnekkigen vijande lijken tegenstand opnieuw den pas in het hooggebergte genomen. De verbitterde gevechten in het gebied van Stalingrad duren voort. Ook gisteren mislukten mede door toedoen van de luchtmacht ontlastingsaanvallen door zeer sterke vijandelijke strijdkrachten uit het Noorden ondernomen. Daarbij werden 84 pantserwagens vernietigde Stalingrad, vliegvelden ten Oosten van de Wolga en aanvoerwegen der Bolsjewisten wer den overdag en des nachts gebombar- door bommen beschadigd. In het gebied van Woronesj werden bij vijandelijk? luchtaanvallen op Duitsche vliegvelden in luchtgevechten 27 vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Ten Zuid westen van Kaloega en ten Zuidoosten van Rzjef mislukten wederom vijandelijke aanvallen. Verschillende vijandelijke vliegvelden werden bij verrassing aangevallen, waar bij 20 Sovjetvliegtuigen op den grond werden vernield. Bij een bruggenhoofd aan de Wol- chow ten Zuiden van het Ladogameer en aan het omsingelingsfront van Lenin grad mislukten herhaalde vijandelijke aanvallen. Marine-artillerie heeft bij Kroonstad een Sovjetmijnveger en een sleepboot in den grond geboord. In de Finsche ,Golf werd een mijnveger door bomtreffers beschadigd. Aan het Noorde- lijke IJszeefront hebben gevechtsvlieg tuigen de oorlogshaven Moermansk en spoorweginstallaties met goed gevolg ge bombardeerd. Van 25 Augustus tojt 4 September ver loor de Sovjet-luchtmacht 1062 vliegtui gen, waarvan 812 in luchtgevechten. 175 vliegtuigen werden neergeschoten door luchtdoelgeschut en 33 door afdeelingen van het leger. "De overige werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 49 Duit sche vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika hebben de Duitsqhe en de Italiaansche luchtmacht geopereerd tegen Britsche stellingen, concentraties van pantserwagens en vliegvelden. Na voltreffers werden ontploffingen en bran den waargenomen. Boven het Noord-Afri- kaansche gevechtsgebied en boven Kreta werden door Duitsche en Italiaansche ja gers en door luchtdoelgeschut 20 vijan delijke vflegtuigen neergeschoten. Bij vluchten boven de bezette gebie den in het Westen wedden 10 Britsche vliegtuigen, boven de Noordzee en Het Kanaal door schepen der Marine !2 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben gisteren industrie- en verkeersinstallaties aan de Zuidkust van Engeland en in Oost-Engelamd aange vallen. Itallaansch weermachtjbericht Vliegtuigactie aan het Egyptische fron Het 832ste communiqué van het Itali aansche Hoofdkwartier luidt: Aan hjet Egyptische front gisteren geen noemenswaardige gevechten. De Italiaan sche en Duitsche luchtmacht ontplooide een groote bedrijvigheid en viel. herhaal delijk met duidelijke uitwerking groe pen tanks en auto's in de vooruitge schoven liniën en achter het vijandelijke front aan. Vijandelijke vliegvelden ten Zuidwesten van Alexandrië werden door onze vliegtuigen krachtig gebombardeerd. Bij talrijke gevechten werden 16 Britsche vliegtuigen door de jagers der spil neer geschoten. Bij een aanvalspoging van Amerikaansche vliegtuigen boven Kreta werden vier vliegtuigen vernield, twee door Duitsche jagers en twee door het afweergeschut van het eiland. Onze bom menwerpers hebben ook gisteren talrijke brisant- en brandbommen laten vallen op het vliegveld Miccaba. Drie onzer vliegtuigen zijn niet van hun vluchten teruggekeerd. Britsche jachtvliegtuigen hebben een machinegeweervuur geopend op eenige visschersvaartuigen ter hoogte van Sicugliana Marina. Een visscherwerd gedood, eenige andere werden gewond. HET COMMUNISTENPROCES Vier verdachten ter dood veroordeeld Nadat in het proces tegen de ver spreiders van communistische geschriften de Staatsanwalt zijn requisitoir had ge houden, heeft de president van het Duit sche Hooggerechtshof Zaterdag uitspraak gedaan. Spr. deelde mede, dat het Hoog gerechtshof 'bij Greefkes mindere toere keningsvatbaarheid in acht had geno men. De vonnissen luidden: F. A. Kolder, 38 jaar, metaalbewerker- doodstraf (eischdoodstraf); K. den Braven, 24 jaar, metaalbewer ker, doodstraf, (eisch: doodstraf); N. S. Schuurman, 25 jaar, wagenlieh- ter der N©derlandsche Spoorwegen, dood straf (eisch: doodstraf); L. Roodenburg, 23 jaar, bakker, dood straf; eisch: doodstraf; F. Geefkes, 27 jaar, schilder, 15 jaar tuchthuis (eischdoodstraf) M. van der Steen, 21 jaar, metaalbe werker, 15 jaar tuchthuis; (eisüh dood straf); P. D. Vers traeten, 33 jaar, bouwvak arbeider, 8 jaar tuchthuis (eisch: 10 jaar tuchthuis.) Van de opgelegde vrijheidsstraffen zal de tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht, worden afgetrokken. De in be slag genomen papieren Zijn verbeurdver klaard. De verdachten Zijn veroordeeld in de kosten van het proces. SchoenhancUI met 20 filialen definitief gesloten Boete van een ton had nog geen effect Wegens herhaalde grove vergrijpen te gen de jprijsvoorschriften heeft de prijs- beheersching de twintig filialen van efen Dordtschen schoenenhandel voorgoed ge sloten. De in deze zaken in beslag geno men voorraden schoenwerk zijn daarbij verbeurd verklaard. Reeds in April van dit jaar was de firma J. M. Peels te Dordrecht, hande lende onder den naam „Hector'?, wegens prijsopdrijving met een bedrag van f 100.000 beboet. De firma had nl. in 1941 van twaalf fabrikanten, die boven 't hun toegestane afleveringskwantum ver kochten, aanzienlijke hoeveelheden schoe nen zonder bon tegen steeds stijgende, prijzen gekocht en verkocht, waarmede een bedrag van meer dan een half mil- lioen was gemoeid. De tijdens het onder zoek Ln beslag genomen voorraden wer den daarna weer vrijgegeven, zoodat de Wanneer verduisteren? Heden (Maandag)zon onder 2016 Morgen (Dinsdag) zon op 7.02zon onder 20.13 Tusaehen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 4.21onder 19.20. Nieuwe maan Donderdag 10 Sept. Eerste kwartier Donder dag 17 September. Volle maan Donderdag 24 Sept. Laatste kwartier Vrijdag 2 October. Brain heeft thane eek zijn identiteitskaart, Iedere houder of eigenaar van een paard ouder dan drie maanden, zal er voortaan voor moeten zorgen, dat een identiteite kaart, waarop een nauwkeurig signalement van het betrokken dier is omschreven, aanwezig moet zjn. Identiteitscontrole op een boerderij. (V.NP. de Keyzer Pax Hollands) filialen na drie maanden sluiting konden heropenen. Dat de firmanten Peels niet veel had den geleerd, bleek evenwel toen de ambtenaren van de prijsbeheersching in Juni in de Utrechtsche filialen van „Hec tor" constateerden, dat er opnieuw met de prijzen werd geknoeid. Een partij van 7000 paar in den zwarten handel gekochte schoenen, die in den winkel op zijn hoogst f6.25 mochten kosten, werd verkocht voor een veel hoogeren prijs. Aanvankelijk was men in de ver onderstelling, dat de filiaalhouders de schoenen uit eigen beweging te duur ver kochten, dodh het feit, dat dezelfde over treding in alle filialen gelijktijdig werd gepleegd, wees er op, dat de het ren van het hoofdkantoor er meer van wisten. De extra winst hadden zij dan ook rustig geïncasseerd. Bij de strafoplegging werd het feit, dat dit de tweede prijsovertred.ing birprén zeer korten tijd was, den vennooten ern stig aangerekend. Ook dat de overtreding zich heeft voorgedaan bij een firma, die volkszaken exploiteert, heeft zwaar gewo gen. De inspecteur voor de prijsbeheersching heeft nu de in 23 zaken in beslag geno men gelden en goederen verbeurd ver klaard en de groothandel zoowel als de circa twintig winkels in Dordrecht en de rest van het land zijn voorgoed gesloten. Tevens is «nog aan *öe firmanten Peels voor den duur van twee jaar verboden om werkzaam te zijn in den schoenen- handel in den ruimsten zin. Ten slotte werd openbaarmaking van dit vonnis ge last en de betaling van f 10,000 tuchtstraf- proceskosten gevorderd. Intrekking van geldstukken Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van Finan ciën, Zijn met ingang van 5 September de in omloop zijnde gangbare zilveren rijksdaalders, guldens, halve guldens, kwartjes en dubbeltjes en de bronzen halve stuivers buiten omloop gesteld. Deze munten en de reed® op 6 Maart

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1