ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: ln Zierikzee ff 1.60, elders [ƒ1.90 p«r kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 1G cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee; Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Kosten, Zierikzee 993TB JAAR3AHQ Ho. 15030 ADVERTENTIES AdTBrtsntlSn 10 cent per millimeter; Ie- gezonden meutucalingen K0 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijk® korting. K 2620 DE AANVAL OP STALINGRAD Duitschers en Boemenen over de straat van Kertsj Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Vrijdag bekend: Duitsche en Rumeensohe troepen zijn op 1 September, in samenwerking met afdeelingen van marine en luchtmacht, van de Krim uit over de Straat van Kertsj getrokken en hebben, in weerwil van hardnekkigen vijandelijken tegenstand, de vijandelijke kustverdediging doorbro ken en gisteren, na een snellen op- marseh, de verbinding met de uit Oos telijke richting aanvallende Rumeénsdhe troepen tot stand gebracht. De (gevechten met de op het schiereiland Taman staande vijandelijke strijdkrachten duren nog voort. Ten N,W. van Noworossisk zijn opnieuw versterkte heuvelstellingen genomen. Duitsche motortorpedobopten vielen, in weerwil van het slechte weer, het vijandelijke scheepsverkeer in het Oosten der Zwarte Zee aan .en brachten drie schepen met een gezamenlijken in houd van 8500 brt., waaronder een tank boot, tot zinken. Daarmede hebben aan de oppervlakte varende Duitsche vloot- strijdkrachten sedert het begin van het offensief in den Kaukasus in totaal $5400 ton sovjetkoopvaardijscheepsruimte vernietigd. De aanval op Stalingrad kon gis teren tot aan de Westelijke voorsteden vooruitgeschoven worden. Ten Noorden van Stalingrad aan de Wolga staande troepen van het leger hebben tot dusver 'drie kanonneerbooten, twee monitors, zes vrachtschepen en talrijke 'kleinere vaartuigen tot zinken gebracht. Ten Z..- Westen van Kaluga en ten Noordwesten van Medyn, werden wederom aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten af- gesiagenr- Ook in het gebied van Rzjef mislukten herhaalde aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten. De vijand ver loor in deze gevechten 83 pantserwagens. Bij een vijandelijken luchtaanval op een Duitsch vliegveld in de centrale zone, werden 24 der 37 aanvallende vlieg tuigen neergeschoten; de rest werd tot omkeeren gedwongen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer wer den verscheidene plaatselijke aanvallen der sovjets afgeslagen. Ten Zuiden van het Ladogameer en aan het om singelingsfront van Leningrad mislukten eveneens verscheidene vijandelijke aan vallen. Bij een poging om de Newa over te steken, werden 20 der 28 Vij andelijke booten vernietigd. In Egypte slechts gevechten van plaat selijke beteekenis. Aanvallen van de Duit sche en Italiaansche luchtmacht waren gericht op vijandelijke troepenconcentra ties, vliegvelden en aanvoer. Bij lucht gevechten werden 25 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht werden boveh de Duitsche bocht twee Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten gisteren vol treffers op industrie- en verkeersinstal- laties aan de Zuidkust van Engeland. De le luitenant Marseille, escadrille-kapi tein bij een jachteskader, heeft op 2 September aan het Egyptische front zijn 125e overwinning in de lucht behaald, nadat hij in een luchtgevecht van den voorafgaanden dag 16 Engelsche tegen standers had overwonnen. Dr. Göbbels waarschuwt voor overdreven rechtvaardigheidsgevoel Rijksminister dr. Göbbels houdt zich in het weekblad"* Das Reich uitvoerig bezig met de oude Duitsche kwaal der „Uber gerechtigkeit", die in wezen mede schul dig was aan het goede vertrouwen van het Duitsche volk in de vijandelijke be loften van het jaar 1918. Met nadruk wijst de minister op de houding der Engelschen, die het standpunt innemen, dat de wereld er voör hen is, terwijl de Duitschers het standpunt huldigen, dat zij er voor de wereld zijn. Weest niet al te rechtvaardig, roept dr. Göbbels het Duitsche volk toe, en ver volgt dan aldus: niets zou ons er toe kunnen brengen, den tegenstander te on derschatten en niets helpt beter om hem goedte leeren kennen dan hem ijverig te bestudeeren. Wij aarzelen daarom ook niet te be kennen, dat wij de Engelschen uit het diepst van ons hart haten, omdat zij ons leven bedreigen, omdat_ zij ons in_ de nauwte van ons nationale bestaan gevan gen gillen houden en ziilks alleen uit nijd, afgunst en misplaatste nationale jaloezie. Hoe kwamen wij er toe, recht vaardiger tegenover hen tè zijn dan zij het jegens ons zijn? Wij voeren den oor log volgens de beginselen van zuivere doelmatigheid. Wij willen niet nog' eens een katastrofe beleven als in November 1918. Op de genade van den tegenstander hebben wij het niet begrepen, doch op ons rechj, dat door militaire machtsmid delen verkregen wordt. Waar zou het heen moeten, wanneer wij uit zuivere objectiviteit en zucht naar rechtvaardig heid ten slotte onrechtvaardig jegens ons zelf zouden worden? Onze bekrompenheid van heden is voor een aanzienlijk deel een gevolg van deze Duitsche nationale ondeugd. i Onze wereldtaak van heden bestaat daarin, het Duitsche volk als het hart van het mensehdom, een breederen grondslag aan zijn leven te geven. Het burgerlijke tijdperk van valsche en leugenachtige begrippen van menschlievendheid is voor bij. Een harde eeuw is aangebroken, die niet met preutschheid geregeerd wordt, maar met manlijkheid en kracht. De we reld is vervallen in partijen van liefde en haat. Slechts hij staat op vasten bodem, die precies weet, waar hij moet liefhebben en waar hij moet haten. Er bestaat slechts één feit en één eisch, die voor ons objectief juist en onaanvecht baar is: dat wij moeten overwinnen. Itallaansch weermachtsbericht Olieraffinaderijen te Haïfa gebombardeerd Het 830e communiqué van het Ita liaansche opperbevel luidt: In Egypte zijn botsingen tusschen ge pantserde afdeelingen in ons voordeel geëindigd. De vijand verloor eenige tanks. Talrijke Nieuw-Zeelanders werden ge vangen genomen. De luchtmacht der spil heeft hevige aanvallen gedaan op Brit sche troepenconcentraties en gemotori seerde strijdmiddelen. Een afdeeling vij andelijke verkenners werd bij1 verras sing aangevallen en vernietigd. lm hard-, nekkige gevechten werden 25 vliegtuigen AÉ&li aJateP De mfjnveraperring is opgeruimd. De vooraf gaande afdeeling zet haar opmarsch voort. P.B,Z./Recla PK Jesse Pax Holland s) door Italiaansche en Duitsche jagers neer geschoten. Een formatie Italiaansche vliegtuigen met grooten actieradius bombardeerde de installaties der raffinaderijen van Haifa, veroorzaokv branden en trof een goederentrein. AÏm vliegtuigen keerden ojï, hun basis terug. HANDHAVING PRIJSPEIL De meening wordt wel -eens geuit, dat de activiteit van den dienst van den ge machtigde voor de prijzen tot gevolg zou hebben, dat de officieel toegelaten prijzen het den zakenman onmogelijk maken, nog winst te behalen. In het bij zonder met betrekking tot den tuin bouw hoort men deze opvatting meerma len verkondigen. Mr. H. C. Schokker, de gemachtigde voor de prijzen, heeft op .een dézer dagen gehouden perscon ferentie mét klem betoogd dat deze op vatting niet in overeenstemming ais met de feiten. Hij haalde cijfers aan, waaruit duidelijk blijkt, dat van een noodtoestand in het tuinbouwbedrijf gêen sprake is en dat de rentabiliteit van de tuinbouw bedrijven integendeel aanmerkelijk beter is dan in 1939. De bedrijven "welken het goed' gaat laten natuurlijk geen klachten hooren. De zwakke broedérs die niet goed mee kunnen komen', geven- hiervan al te licht vaardig de schuld aan het heerschende prijspeil. Het is echter niet de bedoeling van de prijsvorming, dat elke stijging van kosten door een verhooging van de toe gestane prijzen wordt gehonoreerd. In tegendeel, nu het begrip normbedrijf bij de vaststelling van de prijzen is inge voerd, houdt het wettelijke prijspeil een belooning in voor bedrijven, die op het stuk van bedrijfsbeheer en fabricage een grootere zuinigheid «tb» den dag weten te leggen dan hun concurrenten- Dat de in- dividueele klachten, als zon bij het heer schende prijspeil het zakendoen niet loo- nend zijn, op onvoldoende gronden be rusten, blijkt ook uit Se omstandigheid, dat het aantal' aanvragen om prijsverhoo- ging geleidelijk afneemt. Het algemeen© prijspeil is thans zooda nig, dat mr. Schokker kon verklaren, dat in de daarvoor in aanmerking komende sectoren in hoofdtrekken het Duitsche prijspeil is bereikt. Binnen 'dit kader zijn in de onlangs afgekondigde richtlijnen voor de prijsvaststelling de principieel© grondslagen gelegd voor een maatschap pelijk verantwoorde prijsvorming. Deze richtlijnen en met name de binnenkort te verwachten uitwerking daarvan in de richtlijnen voor het normbedrijf vormen, dem grondslag, waardoor de prijsvorming in staat wordt gesteld in de prijzenwet- geving den juisten samenhang te brengen. Tegenover de noodzakelijke prijsstij gingen moeten, ook ten einde het even wicht tusschen de prijzen van ons land en van de overige Europeesche landen en met name van Duitschland te bewa ren, ter compensatie prijsverlagingen worden tot stand gebracht. De dienst van den gemachtigde voor de prijzen is, zoo als gemeld, reeds begonnen met een onderzoek naar de prijzen van surroga ten, een uitgebreid terrein, waarop veel dingen gebeuren die niet door den beugel kunnen. Binnenkort zullen voor alle sur rogaten vaste prijzen worden vastgesteld hetgeenN voor vele artikelen een aanmer kelijke prijsverlaging ten gevolge zal heb ben en waardoor ook het .werk van de afdeelingen opsporing en berechting veel eenvoudiger zal' worden. De handhaving van een redelijk prijs peil is een algemeen belang, ze verleent een zeer belangrijken steun aan onze valuta in het Europeesche handelsverkeer1 en de verbruikers zijn erdoor van de dekking van hun levensonderhoud ver zekerd. De prijsbeheersching, idle een noodza kelijk verlengstuk is van de prijsvorming heeft tot taak ervoor te zorgen, dat de wettelijk toegestane prijzen niet worden overschreden'. Zij heeft weten te berei ken, dat de gedistribueerde artikelen voortdurend verkrijgbaar zijn gebleven. Scherper toezicht op prijzen Duizend man voor opsporing In de komende weken zal het opspo ringsapparaat in handen van den gemach tigde voor de prijzen worden vervijfvou digd. Aan de 200 eigen deskundige re chercheurs zullen er nog 90, die thans in opleiding zijn, worden toegevoegd. De geheele afdeeling opsporing van 't Rijks bureau Voedselvoorziening Oorlogstijd ten getale van 300 man, gaat over naar de prijsbeheersching. Bovendien wordt van elk der onlangs ingestelde 74 afdee lingen marechaussee een groep van drie of vier man met een commandant spe ciaal bestefhd voor de prijzehoontröle. In totaal zullen dus circa duizend man beschikbaar zijn voor de interlocale en landelijke opsporing. Daarnaast wordt op het oogenblik gewerkt aan een reorgani satie van de gemeentelijke politie, welke o.m. tob gevolg zal hebben, dat speciale economische afdeelingen zich meer dan tot dusver kunnen bezighouden metprijs- overtredingen en als het ware de hoofd macht zullen vormen in den strijd om handhaving van 't prijspeil, in welken strijd de, hierboven genoemde duizend, man dan zijn te beschouwen als een soort mobiele brigade. Deze mededeelingen, verstrekt door den den heer A, J. Stienstra, hoofd van de afdeeling opsporing van den gemachtigde voor de prijzen, illustreeren wel voldoen de de uitermate belangrijke functie, die het prijspeil op dit oogenblik in de volks huishouding bekleedt. Het vormt tegelij kertijd zoowel de dekking der valuta als een waarborg voor de directe levensbe hoeften en kan, in samenhang met het loonpeil, worden beschouwd als de baro meter van onzen welstand. Over heel Nederland genomen kon ge zegd worden, dat slechts 58 pet. van de bakkers brood van behoorlijk gewicht afleverde. Op die wijze wordt dan aan het toch al karig broodrantsoen nog een aanzienlijk deel onttrokken om van het aldus overgespaarde meel bonlooze koe ken te kunnen maken en te verkoopen aan hen, die het kunnen betalen. Talloos znp de voorbeelden van derge lijke knoeierijen, die zouden kunnen wor den aangehaald. De directeur van een zuivelfabriek te Sommelsdijk b.v. mengde de boter met water en de aldus verkre gen meeropbrengst vormde een ruil object, waarvoor wijnhandelaar, manu- facturier e.a. zeer gevoelig bleken. Een half millioen pakjes waard el ooze shampoo, om maar iets te noemen, is in beslag genomen, evenals 39.000 tuben so lutie, 700 stofzuigers, 300 rijwielen, 7.000 brilmonturen, gouden horloges van f870 het stuk, enz. enz. Bij een enkele con trole te Meppel vielen den ambtenaren 170.000 eieren in handen, aangetroffen bij twintig verdachtep. 'Prijsovertreding en clandestiene handel gaan daarbij uiter aard steeds hand in hand. Uit deze wei nige gegevens zal het een ieder duidelijk zijn, dat de strijd tegen dergelijke prak tijken aller steun en medewerking ver dient. Wanneer verduisteren Heden (Zaterdag): zon onder 20.20. Morgen (Zondag) zon op 6 58zon onder 20.18 Maandag zon op 7.00 zon onder 20.15 Tuaschen zonsondergatig en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 2.23onder 18.14. Maandag Maan op 3.20onder 18.51. Nieuwe maan Donderdag 10 Sept. Eerste kwartier Donder dag 17 September. Volle maan Donderdag 24 Sept. Laatste kwartier Vrijdag 2 October. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 5 Sept. niet meer geldig: 44 brood, beschuit, vleesck, aardappelen, tabak. 41 t/m. 44 melk, versnape ringen, 41, 42 reserve. 357 t/m. 369 algemeen De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Woensdag 30 September: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toiletzeep. Naar S.P.T. uit Washington meldt, heeft op-de zitting van den oorlogsraad voor den Stillen Oceaan de Chineesche minister van buitenlandsche zaken, Soomg, verklaard, dat .volgens hem een Japan- sche aanval op de Sowjetunie voor de deur staat. Ongetwijfeld, zeide Soong, Zijn de Japanners hierop reeds gemimen tijd! voorbereid. GEALLIEERDEN NIET GEREED VOOR HET TWEEDE FRONT Amerikaansche beschouwingen Uit Amerikaansche bladen, die via Lis sabon Europa hebben bereikt, blijkt, dat de kwestie van het tweede front onmid dellijk vóór de landing bij Dieppe aan gene zijde yan den Atlantischen Oceaain in het brandpunt der belangstelling stond. Zoo schreef „Time" o.a.: „Hitier is ge wapend. Hij weet, dat elke ernstig ge meende invasiepoging plaats moet hebben tusschen Brest en Den Helder. De geal lieerden moeten in het bezit Zijn van de superioriteit in de lucht boven de ge bieden, waar zij een aanval wagen en een bruggehoofd willen vormen. Voor dit doel moeten zij de aanvallende troepen dekken met jagers, die in Engeland gestation- neerd zijn. De actieradius der Britsche jagers is echter kleiner dan men meestal denkt. Derhalve moet de aanval op een punt aan de versterkte kust van het Kanaal worden ondernomen". Dit blad meent verder, dat de herha ling van een invasiepoging in Noorwegen niet bij Voorbaat is uit gesloten. In dat geval mpeten echter de geallieerden vliegkampschepen in actie doen treden om de landingen, die verove ring der vliegvelden en de ravitailleering te dekken, terwijl de troepen vasten voet aan land pogen te krijgen. Er is echter veel, dat tegen het slagen van een dergelijke onderneming spreekt, aldus „Time". In de 'dagen, dat Churchill en Harriman le Moskou confereerden, seinde de oor- respondent te Moskou, van de Chicago Daily News aan zijn blad: „Wat het tweede front betreft, zal het voor een actie van eenigen omvang einde Augustus zeer laat, zoo niet te laat zijn". „Naar het oordeel van den meest bevoegden buitenlandsche officier te Moskou zal de oorlog aanzienlijk verlengd worden, als het tweede front niet op tijd komt voor de redding van de Kaukasus". Volgens Amerikaansche bronnen wordt met dezen „meest bevoegden buitenlandschen offi cier te Moskou" de Amerikaansche bri gadegeneraal Philip Saymonville bedoeld, die aan de onderhandelingen tusschen Churchill en Stalin heeft deelgenomen. „Time" is in een latere uitgave van oordeel, dat het tijdstip van den aan val op Dieppe is bepaald door zekere crisisverschijnselen, die sommige buiten landsche waarnemers in de Sovjet-Unie hadden geconstateerd. De aanval heeft aldus toch in Augustus plaats gehad, on danks hel feit, dat de geallieerden wisten, dat zij voor een dergelijke onderneming niet sterk genoeg \varen. Het genoemde blad herinnert aan de documenten, welke Molotof's bezoek aan Londen ^n Washington heeft opgele verd en gaat dan letterlijk voort: „In deze documenten werd de Sovjet-Unie voor 1942 het tweede front beloofd. Churchill en Roosevelt deden deze belofte niet in een vlaag van optimisme, maar na beraadslaging met hun militaire advi seurs, met mannen dus, die zich bewust waren van hef telkens weer openlijk 'be sproken feit, dat het tweede front in 1942 zeker uiterst moeilijk zou zijn en dat de aanval zou kunnen mislukken en het geheele plan totaal onuitvoer baar zou blijken te zijn. De geallieerden zijn niet klaar. De cijfers der Amerikaan sche productie aan tanks en ander oor logsmateriaal staan in geen verhouding tot de mogelijkheden om deze wapenen aan het front te brengen. Bovendien staat het Amerikaansche opperbevel op het standpunt, dat het totaal der Britsche troepen en hun oorlogsmateriaal, alsmede hun tonnage, voor zoover deze beschik baar is, voor de oprichting van een tweede fyont zonder de steun der Ver. Staten niet toereikend is", J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1