NIEUWSBODE s VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1942 OPGENOl Z1ERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENT Prijs: ln Zierikzee [ƒ1.60, elderi [ƒ1.90 ptr kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 16 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 UitgaveN.V. Zierikzeeache [Nieuwsbode, '[Zierikzea, Schuithaven B 94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Eooze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee 993TB JAARQAHQ So. 15029 ADVERTENTIES Advertentlên 10 cent per millimeter; In gezonden meueuealingen to cent par millimeter; kleine advertentiën 84 cent, BIJ contract belangrijke korting. K 2620 DE WORSTELING OM STALINGRAD Bij Kaluga mislukten Sorjetaauvallen Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Donderdag mede: Ten Zuidoosten van Anapa werden ver scheidene taai verdedigde hoogtestellin gen stormenderhand veroverd. Voor No- vorossiik werden een motorboot en een mijnenveger door bonïmen tot zinken ge bracht. Duitsche motortorpedobooten brachten in de Zwarte zee van een kon vooi twee tankschepen, twee schepen en zes groote lichters met een gezamelijken inhoud van 15400 brt. tot zinken. Voor Stalingrad wierpen Duitsche en Rumeen- sche troepen in nauwe samenwerking met den luchtmacht den vijand uit krach tig versterkte kazematstellingen. Tegen aanvallen werden afgeslagen. Voor den oorlog belangrijke installaties in en rond om Stalingrad, alsmede schepen op Wolga waren het doelwit van zware luchtaanvallen. Ten Zuidwesten van Kalu ga en ten Noordwestén.van Medyij. wer den verscheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen.Ook in het gebied van Rzjèf mislukten door sterke infanterie en pant sers trijdkr achten ondernomen vijandelijke aanvallen. Hierbij werden door formaties van het leger en door het geconcentreerde op treden van formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers 109 bolsjewisti sche tanks vernietigd. Ten Zuiden van het Ladogameer en voor Leningrad stort ten herhaalde aanvallen vaii den vijand ineen. Aan het front van de .Noordelijke IJszee bestookte de luchtmacht bolsje wistische geschutstellingen van het Viis- schersschiereiland, alsmede een steunpunt voor vliegtuigen bij Moermansk. De bols jewistische luchtmacht verloor op 1 en 2 September in luchtgevechten en door luchtartillerie 184 vliegtuigen; een ander vliegtuig werd op den grond vernield. Acht eigen vliegtuigen keerden van hun vlucht naar den vijand niet terug. Aan het Egyptische front levendige verken ningsactiviteit. De verliezen aan vijan delijke tanks, waarvan gisteren melding is gemaakt, zijn tot 51 gestegen. Duitsche en Italiaansché jagers schoten gisteren 21 Britsche vliegtuigeir neer. Een Duitsch vliegtuig ging verloren. In den nacht van 1 op 2 September bombardeerden for maties Duitsche gevechtsvliegtuigen ver scheidene Britsche vliegvelden ten Noord westen en Noordoosten van Kaïro. Na storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking :en op groote hoogte boven West Duitschland, hebben forma ties van de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht de stad Karlsruhe aan gevallen. De burgerbevolking leed ver liezen. Vooral in de binnenstad ontstond materieele schade en schade aan gebou wen. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten, werden zes der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Bij aan vallen in scheervlucht plaatsten gisteren lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bom- treffers van zwaar kaliber op industrie- en verkeersinstallaties op 'teiland Wight en aan de Engelsche Zuidkust. In den nacht van 2 op 3 September werden voor den oorlog belangrijke doelen in Midden Engeland gebombardeerd. Het opperbevel deelde voorts mede: v Een door het Britsche ministerie van o,ör- log verstrekte en door het Reuter agent schap verspreide verklaring van 2 Sèpt. des avonds deelt mede: In het Duitsche Weermachtsbericht woirdt gezegd, dat door de Engelschen bij de onderneming op Dieppe bevelen zijn gegeven om handén van gevangenen te binden om zoodoende te verhinderen dat zij hun papieren ver nietigden. Er wordt een onderzoek ingesteld, of inderdaad een soortgelijk bevel is ge geven. Met nadruk wordtontkend dat de handen van ©enigen Duitschen gevan gene zijn gebonden. Ieder soortgelijk bevel zal, indien het gegeven mocht zijn worden herriepen. Op grond van deze verklaring heeft het opperbevel van de weermacht de op 2 September des mid dags aangekondigde maatregelen tegeri de Britsche krijgsgevangenen ingetrokken. De tekst van deze Engelsche verklaring zal den Britschen krijgsgeyangenein even eens worden medegedeeld. Italiaansch weermachtsbericht Intensieve activiteit van verkenningsaf- deelingen aan het géheele Egyptische front. Tijdens de gevechten» vermeld m het weermachtsbericht van gisteren, zijn de verliezen van den vijand gestegen tót 51 tanks en 20 ^pantserauto's. Formaties der luchtmacht van de as hebben met succes hun aanvallen op vijandelijke con centraties vernieuwd. In felle gevechten werden 21 Britscae vliegtuigen neergeschoten door Italiaan sché en Duitsche jagers, drie door batte-, rijen luchtdoelgeschut; vijf onzer toestel len zijn niet van hun operaties der beide laatste dagen teruggekeerd. Tijdens die laatste operaties aan het Egyptischee front heeft de 91e - eskadrille van het vierde regiment -j-aggcp- zijm-tide vlieg tuig neergeschoten. WAPEN-OPSLAGPLAATSEN IN N.-IERLAND GEVONDEN De Britsche nieuwsdienst meldt uit Bel fast, aldus het D.N.B. uit Stockholm, dat de Noord-Iersche politie twee wapenop slagplaatsen van dusdanigen omvang heeft ontdekt, dat duidelijk is dat een grootscheepsche opstand in het voorne men heeft gelegen, waarschijnlijk als ver geldingsmaatregel voor de arrestatie van den Ier Thomas Williams. De eene opslagplaats is de grootste, die men ooit ih Noord-Ierland heeft gevon den. O.a. heeft men Lewis-machijiege- weren, machinepistolen, granaten, muni tie en ontplofbare stoffen aangetroffen. E; bestaat geen twijfel, aldus het be richt uit Belfast, dat deze wapens moes ten worden verdeeld onder die leden der I.R.A. en men meent, dat dit tot op ze kere hoogte reeds, is geschied. De politie van Ulster heeft verklaard, dat men moet zijn voorbereid op even- tueele incidenten. Vooral verwacht men een bestorming van de gevangenis. De „legerraad" van de I.R.A. heeft een waar schuwing gepubliceerd, waarin woirdt ge zegd, dat de Amerikaansche soldaten de verantwoordelijkheid moeten dragen, als zij worden betrokken bij onlusten van eenigerlei aard. teren 13 personen gearresteerd. Zij zou den betrokken zijn geweest bij een schiet partij om een boerderij, waarbij „iemand werd gedood. 1 Verspreiden van communistische lectuur voor helt Obergericht Proces- tegen acht Nederlanders „Dit is wel het moeilijkste verhoor, dat ik hier te lande heb meegemaakt", zeide de president van het Dtuitsdhe Obergericht in den loop van het Woens dagmorgen te Utrecht aangevangen proces tegen acht Nederlanders. Zij wor den beschuldigd van October 1941 tot ongeveer Mei 1942 geregeld en ten deele samenwerkend strafbare handelingen te hebben gepleegd, die de openbare orde of het openbare leven in het bezette Nederlandsche gebied, in gevaar kunnen brengen. Volgens de tenlastelegging heb- 'ben zij Buitsch-v'ijandige geschriften en afbeeldingen gepubliceerd, verspreid of tot verspreiding in him bezit gehad. Zij hebben zich té verantwoorden wegens overtreding van art. 1 van de verorde ning tot afweer van sabotagehandelin gen van 16 October 1941 en art.- 8 der verordening van den Rijkscommissaris in zake de Ordnungsschutz. Deze zaak, zoo begon de president', aldus -de Tel., heeft een communistisch karakter. De communistische partij hier te lande heeft vroeger nauwelijks een rol gespeeld. Toch is deze partij met illegale acties 'doorgegaan, toe.n zij ver boden werd. Veel leden heeft de com munistische partij nooit gehad, maar wel veel handlangers. Dat ziet men ook weer aan deze zaak. De president begon hierna met bet verhoor de verdachten. Tlereëht staan de volgende person .ji: F. A. Kolder, 38 jaar, metaalarbeider te Amsterdam; de 57-jarige loodgieter W. E. T. Valen tin te Amsterdam; de 24-jarige metaal bewerker K. den Braven te-Amsterdam; de 25-jarige spoorwegarbeider G. Schuur man te Amsterdam; de 26-jarigè schilder Greefkes te Amsterdam; de 23-jarige bak ker L. Roodenburg te Amsterdam; de 33-jarige bouwvakarbeider P. D'. Ver stieten te Amsterdam en de 21-jarige M. van der Steen te Utrecht. De lijdelijke toelage van 6 pet. aan Overheidspersoneel Gebleken -is,, dat bij de toekenning van een lijdelijke toelage van 6 pet. aan overheidspersoneel in verband met dure tijden in sommige gevallen bui ten beschouwing zijn gelaten de inkom sten uit pensioen, wachtgeld of nonaetivi- 3 ton V00r ©en Rembrandt, Op een veiling, welke Dinsdag te 's Qravenhage werd gehoudenbracht een werk van Rembrandt, „de clementie van keizer Titus", het vroegste historiestuk van den grooten meesterhet geweldig bedrag van 300 000 gulden op. Schimmelpenningh/Pax-Holland s) teitsbezoldiging ten aanzien van het grensbedrag van f 2000. Zulks is niet in I overeenstemming met de bedoeling van j de betreffende beschikking van de secre- tarissen-generaal van binnenlandsche za ken en van financiën. Hieraan heeft nl. de overweging ten- grondslag gelegen, dat het noodzakelijk moest worden ge acht, het lager bezoldigd gehuwd per soneel, waarvan moest worden aange nomen, dat het door den nood der tijden niet meer volledig in staat was, zich het voor het levensonderhoud van het gezin benoiodigde rantsoen te verschaffen, ma terieel eenigermate tegemoet te komen. Daarom zullen degenen, die. boven hun bruto-wedde of bruto-lóon nog pensioen, wachtgeld of non-activiteitsbezoldiging genieten tot een zoodanig bedrag dat daardoor te zamen met de bruto-wedde of het bruto-loon, de grens van f 2000 'sjaars wordt bereikt of overschreden, niet voor deze tijdelijke toelage in aan merking dienen te komen. De secretaris-generaal van binnenland sche zaken heeft zich thans tot de be trokken instanties gewend met een schrij ven, waarbij in overweging wordt gege ven deze gedragslijn voor zoover „zij niet reeds werd gevogd— toe te passen met ingang van 1 September 1942. Terug vordering van voor dien datum eventueel Na de mislukte invasie-poging bij Dieppe. Duitsche soldaten, die meehielpen aan het veradelen der Britsch Amerikaansche invasie pogingbezichtigden een van de 28 zware by de landing vernietigde pantserwagens. (Transatlantic!Recla S3 PR Roth Pax-Holland s) OPLEVING VAN DEN STRIJD IN EGYPTE Berlijn acht het groote offensief nog niet begonnen In buitenlandsche kringen te Berlijn, aldus S.P.T., volgt men met groote be langstelling de ontwikkeling van ^de ge beurtenissen in Egypte. Reeds eenige da gen ^geleden wezen verscheidene teekenen op een spoedige herleving van den strijd, temeer daar, volgens berichten uitKavro, de weersomstandigheden gunstig kun nen worden genoemd. Het is in Egypte thans volle maan, de hitte is belangrijk minder geworden en zandstormen zijn in dezen tijd van het jaar niet te ver wachten. Ook aan Engelsche zijde schijnt men niet stil te zitten. In Kaïro vinden sedert eenige dagen militaire besprekin gen plaats tusschen generaal Alexander, generaal Wilson en nog verscheidene andere Britsche en Amerikaansche hooge officieren. Inmiddels hebben de feiten deze ver moedens bewaarheid. In Londen heeft men officieel bekendgemaakt, dat "^de strijdkrachten v'dn maarschalk Rommel, ondersteund door infanterie en tanks, sinds Maandagmorgen tegen de Zuide lijke flank van het achtste Britsche leger oprukken. In buitenlandsche kringen te Berlijn beschouwt men deze opleving van den strijd in Egypte met des te grootere interesse, omdat de nieuwbenoemde Brit sche opperbevelhebber, generaal Alexan der, van wien de Engelschen groote ver wachtingen schijnen te koesteren, kan toonen wat hij met maarschalk Rommel als tegenstander waard is. In ieder geval acht men een afweer van Engelsche zijde niet geheel uitge sloten, daar de Engelschen thans wel moeten hebben ingezien, dat een verdet oprukken, van maarschalk Rommel voor Egypte noodlottig kan worden. Bomen- dien zal Churchill tijdens zijn jongste bezoek aan Kaïro niet alleen een be leefdheidsbezoek hebben afgelegd. In Berlijnsche militaire kringen nam men nog geen stelling ten .aanzien van de Britsche berichten over een hernieuwd offensief in Egypte. Militaire deskundigen wijzen in dit verbpnd op het feit, dat de Epgelschen -de stellingen bij El Alamein zeer sterk hebben verdedigd en ook ten Oosten ervan aanzienlijke troepenmachten hebben samengetrokken. De Engelschen hebben de laatste vier weken gebruikt om hun front zooveel mogelijk te ver sterken, doch ditzelfde kan ook van maarschalk Rommel worden gezegd. De laatste slag in Egypte is geëindigd met een uitputting van beide tegenstanders en de gevechtspauze, die daarna is inge treden, is door beide zijden gebruikt om weer op verhaal te komen. Het gaat -er nu maar om wie van beide partijen deze tijdelijke rust het beste heeft gebruikt, d.w.z. wie de groot ste versterkingen, zoowel materieel als aan menschen, naar het front heeft weten te dirigeeren. Intussehen gelooven de mi litaire deskundigen te Berlijn niet, dat maarschalk Rommel thans zijn groote of fensief reeds is begonnen. Men neemt hier aan, dat het hem er alleen om te doen is de stellingen van El Alamein geheel in zijn bezit te krijgen, daar deze stelling kan worden beschouwd, als de laatste grendel voor Egypte. Zij strekt zich uit oVer een afstand van 60 tot 80 km. en is in de laatste weken door de Engelschen sterk uitgebreid, zoodat wanneer het groote offensief eenmaal een begin zal nemen met harde en ver bitterde gevechten rekening zal moeten worden gehouden. Wanneer verduisteren? Heden (Vrjjdag): zon onder 20.23 Morgen (Zaterdag) zod op 6 56 zon onder 20.20 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 1.32; onder 17.31. Nieuwe maan Donderdag 10 Sept. Eerste kwartier Donder dag 17 September. Volle maan Donderdag 21 Sept. Laatste kwartier Vrijdag 2 October. te veel genoten bedragen zal uiteraard achterwege kunnen blijven. Sondagartsendienst Zierikzee Zondag 6 September: D-r v. d. Graaf en dr van Leeuwen!. ONDERWIJS Toelating Nijverheidsonderwijs De Secretaris-Generaal van het Depar tement yan Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft bepaald, dat tot de eerste klassen van hieronder ge noemde nijverheidsscholen voor lager schoolonderwijs alleen zij worden toe gelaten, die bij den aanvang van den cursus, welken zij wenschen te volgen, aan de daarbij vermelde eischen vol doen. Voor toelating tot de dagscholen voor een ambacht of een handwerk en voor nijverheid, nijverheidskunst en kunstam bacht is vereischt het doorloopen heb ben van het eerste leerjaar van de school voor voortgezet lager onderwijs c.q. van het zevende leerjaar van de school voor gewoon lager onderwijs. Voor toelating tot de dagscholen voor het visscherij- bedrijf en 'de binnenscheepvaart, voor huishouden, landbouwhuishouden, vrou welijke handwerken en maatschappelijk werk en-voor speciale doeleinden, is de vereischte het doorloopen hebben van het zesde leerjaar van de school voor gewoon lager onderwijs. Ten slotte moet men voor toelating tot de avondscholen en cursussen niet meer leerplichtig 'zijn in gevolge de leerplichtwet. De schoonzoon van den Hongaarschen rijksbestuurder, graaf Julius Karolyi, is bij een vliegongeval om het leven geko men. Graaf Karolyi, die voorzitter was van de Hongaarsche luchtvaartvereeni- ging, had zich aangemeld voor den mili tairen vliegdienst. Woensdagmiddag om ongeveer vijf uur is hij niet zijn toestel nabij Erd in de Donau gestort. Graaf Karolyi was 36 jaar oud. Zijn echtge noot©, Paulette Horthy, is twee jaar ge leden gestorven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1