DE GOUDEN VALLEI WIJZIGING IN DE REGEERING VAN JAPAN Nieuw ministerie voor Groot Oost-Azië Het Voorlichtingsbureau der Japansche regeering heeft medegedeeld, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Togo, om persoonlijke redenen zijn ontslag ge vraagd heeft. Minister-president Tojo werd door den keizer ontvangen en bracht verslag uit. De keizer aanvaardde het ontslag van Togo en belastte Tojo met de portefeuille van Buitenlandscne Zaken: Minister-president Tojo, die inmiddels reeds formeel als minister van Buiten landsche Zaken is geïnstalleerd, voert thans, behalve het minister-president schap, 4e portefeuilles van Buitenland sche Zaken en van Oorlog. Het plotselinge aftreden van Togo en de overneming van diens post door dén minister-president, wordt in welinge lichte kringen te Tokio zoodanig ge ïnterpreteerd, dat hiermede waarschijn lijk geen belangrijke wijziging komt in de Japansche buitenlandsche politiek, vooral niet ten aanzien van het Westen. Inmiddels is er geen aanwijzing in of- ficieele kringen, of Tojo voor onbe- paalden tijd tfjh drievoudige functie van premier, minister van Buitenlandsche Za ken en van Oorlog zal behouden of dat in de naaste toekomst een "'geschikte candidaat zal worden aangewezen om de opvolger te worden van Togo op zijn post als minister van Buitenland sche Zaken. In sommige kringen is men van meening, dat Tojo altijd voorstan der is geweest van vereenvoudiging van het binnenlandsche bestuur. Daarom zou de premier persoonlijk aan deze rege ling de voorkeur geven, aangezien hij bovendien zichzelf best ,er toe in staat acht de belangrijke draden der politiek in oorlogstijd in zijn handen te ver eenigen. Groot Ooet-Az!ë In de gehouden gewone kabinetszit ting besloot de regeering tot oprichting van een ministerie voor Groot Oost- Azië. Het departement van Voorlichting heeft het volgende medegedeeld omtrent de fundamenteele fuhctie van het mini sterie: ten einde den oorlog tot een succesvol einde te brengen en den op bouw van een Groot-Oost-AZië te ver zekeren, zal het ministerie zich belasten met de bestuurstaak in de vreemde lan den eh gebieden van Groot Oost-Azië. Het zal zijn taak vervullen zoowel op politiek, economisch als oultureél gebied in geheel Groot Oost-Azië, v met uitzon dering van Japan. Alle zaken van Zuiver diplomatieken aard Zullen- worden over gelaten aan de jurisdictie van het mini sterie van Buitenlandsche Zaken. Het ministerie heeft tot taak: 1. De bewindvbering i.z. de politiek, de economie en de cultuur. 2. Alle zaken betrekking ifbbbende op de onderdanen van het keizerrijk Japan, wonende in de landen van Groot Oost- Azië en alle zaken betrekking hebbende op den Japanschen buitenlandsdhén han del. 3. Alle zaken behoorende tot het ge bied van nederzetting en van ontwikke- lin der natuurlijke hulpbronnen in Groot Oost-Azië. 4. Alle zaken betrekking hebbende op de controle op ondernemingen die zijn opgericht met het doel om in Groot Oost-Azië zaken te doen. 5. Alle zaken betreffende het cultu- reele werk in de vreemde landenen gebieden van Groot Oost-Azië, 6. Alle zaken aangaande de opleiding van mannen die in déze gebieden ge bruikt kunnen worden. 7. Alle zaken aangaande het Kwan- toeng-bureau. Als banden van eendracht ons binden, gevoelen wij 'de hand, die se vasthoudt, niet als dwang. Feuilleto 5 Ze had den arm nog niet weggetrok ken en Max legde ,er zijn wang tegen. Nog één vraag, Nan, en dan zal ik verder zwijgen: Waar is mijn vriend: Albert Korteweg? Die slaapt in de kamer hiernaast. Maar nu beantwoord ik geen vragen meer en als u toch nog blijft prateni, ga ik weg. Max glimlachte en zweeg. Hij scheen onbewust van het feit, dat hij haar arm als een kussen gebruikte; lag met het gelaat ertegenaan en sloeg haar gade met droomerig genot in de blauwe oogen Nan begon te zingen, met zach'.e, een tonige stem en smaakte weldra dé vol^ doening, hem de oogen te zien sluiten. Haar arm ging haair pijn doen, maar ze wilde hem niet storen door dien weg te trekken. Dus bleef zij den heelen nacht zoo zitten, den patient steeds gadeslaand tnet berouwvolle teederheid in de oogen. Ik ben blij, dat ze hem hier hebben gebracht, heel blij!.,.. Ik kan nooit genoeg doen, om het weer eenigszins voor hem goed te maken, dacht zij somber. Hij 8. Alle zaken betreffenden den Raad voor de Zuidzee-gebieden. Ten einde voorts volledig met het militaire opperbevel samen te werken, zal het ministerie voor Groot Oost-Azië al het bestuurswerk in heL-beZette ge bied van Groot Oost-Azië op zich nemen. STAAT VAN BELEG IN IRAN Het A.N.P. 'meldt uit Berlijn: In Iran is de staat van beleg afge kondigd. In politieke kringen te Berlijn verklaart men, dat deze gebeurtenis niet verrassend is, omdat sedert het binnen rukken van Engelschen en bolsjewisten een steedk grootere ontstemming in breede kringen van het Iraansche volk merkba$(^ geworden. De afkondiging van den staat van beleg van Iran wordt van Britsche zijde een „voorzorgsmaatregel" genoemd, waar door den geallieerden dé mogelijkheid geboden moet worden om het gebied militair te organiseeren om iedere ver rassing te voorkomen, welke Zou kunnen voortvloeien uit de ontwikkeling van dé militaire operaties' in den Kaukasus. Daarenboven is in Iran het oorlogs recht afgekondigd om, Zooals in het officieele communiqué wordt gezégd, iedere poging tot een opstand ten gun ste van de mogendheden van de spil te kunnen onderdrukken. Ten slotte hoopt men door den staat van beleg de laatste haarden van verzet te kunnen uitroeien. Dit communiqué is, naar men in Ber- lijnsche politieke kringen opmerkt, moei lijk aan te vullen, daar het een hélder licht werpt op den toestand, waarin Iran zich op het oogenblik onder de Britsch-bolsjewistische bezetting bevindt. Zelfs de officieele instanties van de be zettingsmacht zijn gedwongen den op stand van de Iraansche bevolking en de ontevredenheid over de vreemde in dringers toe te geven. Het afkondigen van den staat van beleg wordt derhalve in toonaangevende kripgén in de Rijks hoofdstad slechts beschouwd ais een nieuw bewijs voor de verergering van den toestand in het Oosten. In deztelfde kringen geeft men als zijn opvatting te kennen, da$ de dag der, vrijheid ook voor dit gebied in een niet al te ver verschiet zal liggen. DE HAVENS AAN DE ZWARTE ZEE De Zwarte Zee had voor het goederen verkeer van de Sowjetunie, Klein-Azië en de fjalkanlanden van grooter beteekenis moeten Bjn dan zij voor het uitbreken van den oorlog was: nergens immers zijn de voorwaarden voor een gecombi neerd rivier- en zeevervoer gunstiger dan hier. De rijkdommen uit dit deel van de Sowjetunie werden echter de laatste jaren uitsluitend voor de binnenlandsche markt bestemd, hetgeen een géweldigen achteruitgang van den Russisohen uitvoer uit de Zwarte Zee tengevolge had. De uitvoer van de Zwarte Zee-havens, die in 1935 nog een grooten omvang had, ging hoofdzakelijk over de havens van den Kaukasus. B at o e m had een goederenverkeer van meer dan vijf mil- lioeÏL ton, voornamelijk petroleum; No- woirossisk een uitvoer van 2,3 mil- lioen ton, voornamelijk graan en man- gaanerts; T o e a s p e een van 1,5 mil- lio.en ton vooral petroleum, en P o t i eei van 1,2 millioen ton -? petroleum en ertsen. Nu liep de Russische uitvoer door de Dardanellen naar het Westen van 8,98 ihillioen ton in 1935 tpt 1.174 mill, in 1937, dit is dus toir op minder dan een vijfde. Daar de havens van den Kaukasus en de Oekraïne voor de Sowjetunie hoofd zakelijk uitvoerhavens waren en de ge- heele Sow jet-Russische uitvoer, toen hij begon af te nemen ende havens nog slechts beteekenis hadden voor het bin nenlandsche verkeer, in de laatste jaren door den petroleumuitvoer was gecondi- tioirneerd, welk product vrijwel uitslui tend uit de Ijavens van den Kaukasus kwam, ontstond in het buitenland de in druk als zou een Verlegging van het vervoer van de Oekrainsche havens naar die van den Kaukasus hebben plaats ge- zou bang voor mij zijn, als hij alles' wist, de arme jongen! En toch doe ik met deze gedachte Vader misschien onrecht aan! in ieder geval zal ik dit niet van hem aannemen, voor ik er het overtui gend bewijs van heb! De maan ging onder; nu volgden er een paar uren van duisternis en toen kwam de zon op, waarmee er leven en beweging intrad in de Gouden Vallei. Niet lang duurde het nu ook, of Albert Korteweg sloeg de oogen op, keek het onbekende vertrek rond en kon zich in het eerst niet begrijpen, waar hij was. Maar toen dook de herinnering aan het gebeurde van den vorigen dag weer in hem op. Hij schaamde zich, dat hij "Zoo lang geslapen had en trad haastig het vertrek daarnaast binnen, waar Nan nog steeds zat, met het hoofd van Max op haar arm. Ik kan u niet zeggen, hoe ik mij schaam, dat ik de nachtwake alleen op u heb laten aankomen! begon hij boet vaardig. Wat zidt u er moe uit. Waar om hebt u niet geroepen? Ik ben niet moe; mijn arm doet alleen w^ft pijn; maar ik wilde den patient niet storen, door dien weg te trekkén. Kijk, als u even uw hand onder zijn hoofd schuift. O! Ze kon een kreet vart pijn niet onder drukken; maar toen Albert naar haar had. Dit berustte echter op een misvat ting. Er zijn daar aan de Zwarte Zee eigen lijk maar drie goede havens, Noworos- sisk, Toeapse en Poti, die den zeesche- pen veilige beschutting bieden. Hiervan is de beste Noworossisk, voorzien van golfbrekers, groote ankerplaatsen en rui me aanlegsteigers; voor het opslaan van graan en koren zijn groote silo's voor handen evenals reusachtige tankinsta'la- ties voor het bewaren van petroleum. VERSCHILLENDE BERlQHTEN Voor de oogen van haar man rerdroakea Terwijl de heer en mevr. G. Koning te Terhorne met logé's de zwemsport be- oefenden in de Terhornsterpoelén nóbij het Sneekermeer, geraakte mevr. Koning in diep water. Daar zij noch haar man de zwemkunst machtig wa®, verdronk de vrouw voor de oogen van haar echtge noot, die haar was nagesprongen, maar zelf met moeite ikon worden gered. Mevr. Koning was 38 jaar en laat twee kinderen achter. Jongeman verdronken De uit Walsoorden afkomstige schip persknecht B. H., is ten gevolge van een stoeipartij in het water gevallen en jam merlijk verdronken. Het slachtoffer was 17 jaar oud. Naar het Jij'k wordt nog dregd in de gemeentehaven van S t e i n, waar het ongeval gebeurde. Vrijwilligers naar liet Oostfront Maandag zijn weer ruim 300 Neder- lartdsche vrijwilligers naar het Oostfront vertrokken. Na een grondige opleiding, in de ntoderne Duitsche 'kazernes zullen de ménnen aan het frónt bewijzen, dat de oude geest van groote mannen uit een roemrijk verleden, zijn daadkracht niet verloren heeft. Nast hun Duitsche kameraden en vrijwilligers uit bijna alle landen van Europa zullen zij strijden voor een nieuw Europa, voor een nieuwe gemeenschap. Vele familieleden en be kenden hadden zich op het station ver zameld. 1 Mr. Rost van Tonningen naar de Oekraine Naar de persdienst van de Nederland.- sehe Oost-Compagnie meldt, is de presi dent, ,mr. M. M. Rost van Tonningen, 'tezamen met een aantal leidende figuren uit het Nederlandsche oeconomische en agrarische leven üoor een studiereis van twee weken naar de Oekraine vertrokken. Naar S.P.T. uit Berj,yn meldt, vertoeft te Riga thans een Nederlands.dhe com missie van deskundigen, die met ver tegenwoordigers-van de Rijkscommissaris voor de bezette Oostelijke gebieden be sprekingen voert over de tewerkstelling van Nederlandsche boeren in het Oosten. De besprekingen hebben tot resultaat ge had, dat besloten is voorloopig slechts geschoolde krachten in den landbouw, na een korte voorbereiding, in Wit-Roe- thenië tewerk te stellen. Burgemeesters benoemd De commissaris-generaal van bestuur en justitie heeft tot burgemeester be- noemd: Den chef de bureau J. Kranenburg te Rotterdam tot burgemeester van Hoog land, den gemeente-ambtenaar G. J. Vooys te Goedereede tot burgemeester van Has selt en den heer T. O. van der Weide te Bloemendaal tot burgemeester van Velzen Ontslagen burgemeesters Bij beslui! van den commissaris-gene raal voor bestuur ei\ justitie is K. M. Brouwers, met Ingang van 22 Augustus 1942, ontslagen als burgemeester van Schaesberg. II I Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche 'zaken is A. Lindeman van Bloemen Waai- ders, op zijn verzoek met ingang van 5 September 1942 als burgemeester van de gemeenten Spijkenisse en Hekelingen eer vol ontslagen. keek, met een blik vol mededoogen, zei ze raaar gauw Neen, het is niets? Heeft hij veel geslapen? Tamelijk veel. Soms wat onrustig maar dat kunnen we niet anders ver wachten. Ik mag het eigenlijk niet toelaten, dat u zulk' werk voor ons doet! Verpleegsterdiensten zijn in het ge heel niet vernederend. En dan; ik ben nu wel gewoon aan hard werken! Is het dan niet altijd zoo geweest? Neen. To,t mijn vijftiende jaar was ik heel vroqjijk en onbezorgd. Moeder was toen nog in leven en zij was een tactvolle vrouw' en heeft vader altijd op den goeden weg weten te houden. Wij hadden een boerderij, die zij beheer de. lAaar na haar dood liep alles in het honderd. We hadden slechte oogsten en andere zware verliezen en tot overmaat van ramp ging vader aan het spelen en drinken, #oodat we binnen korten tijd geruïneerd waren. JToen gingen we voor een paar jaar naar Kimberleymaar daar was vader ook niet gelukkig in zijn ondernemingen. Bevalt u het leven hiêr? Och, ik heb ook geen ander,e keuze moet u denken. Bovendien weet ik niet of ik mij ooit weer zou kunnen aan passen aan de conventies van de be schaafde wereld. En de menschen hier? Haar zusje vermoord Na een aantal lange vorhooren, waar in zij steeds bleet ontkennen, heeft de 23-jarige mej. G. H. W. van B- te Arn hem, thans bekend, den moord op baar 8-jarig zusje gepleegd te hebben. Men zal zich herinneren, dat Zondag avond 19 Juli aan den kant van den weg langs het Hazegrietje het lijkje ge vonden werd van het door wurging om het leven gekomen meisje C. van B. Na een intensief onderzoek, waarbij de po litie herhaaldelijk op een dwaalspoor werd gebracht, had men eindelijk zoo veel gegevens verzameld, dat de genoem de vrouw, de zuster van het meisje, kon worden gearresteerd. Zij bleef ondanks de herhaalde verhooren hardnekkig ont kennen, doch thans heeft zij bekend, zoo dat zij zich eerlang zal hebben te ver antwoorden voor de rechtbank. Radioprogramma \frijdag 4 S-ptemher HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram.; 6.50 Ochtendgymnastiek; 7 BNO: 'Nieuwsberichten; 7.15 Vlot och- tendspel, gr.pl.; 7.45 Ochtendgymnastiek: 8 BNO: Nieuwsberichten en gesproken programma-uittreksel8.15 Orkestcon cert, gr.pl.9.15 rVo'or de huisvrouw; 9.20 Viool en piano, gr.pl.; f0 Melodieën- Revue, gr.pl.; 11 Omroep-Kleuterklas 11.20 Ensemble Willy Kok; 12 Het Paard, de Hond', de Haan, en de Aap in onze moedertaal; 12.15 Musette-orkest; 12.40 Almanak; 12.45 BNO: Nieuws- en zake lijke berichten; 13 Melodisten; 14 Arn- hemsche Orkest Vereeniging; 16 Bijbel lezing; 16.20 Amsterdamsch Trio17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursbericn- ten; 17.30 Knutselklas17.45 Orgelcon cert; 18.30 Neerlands 'stem van het Oost front; 18.45 BNO: Nieuwsberichten18.55 BNO: Binnenlandsch zakelijk praatje; 19.05 Wekelijksch sportpraatje; 19.30 SalonorkestVan 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die ovèr een lijnverbin ding met ide studio beschikken; 20.15 Orgel, viool en zang, gr.pl.21 Theo Uden Masman en zijn- dans orkest21.25 Duetten uit Operettes, gr.pl.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Hèinriich SchlUsnus zingt, gr.pl.; 22.15 Vrbolijfc orkestconcert, gr.pl.; 22.45—24 Operette-Programma, gr HILVERSUM II. 301,5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I; 8.15 Ge rard van Krevelen en zijn Orkest en soliste, opn.; 8.55 Pianövoordracht, opn.; 9.10 Amusementsorkest eq het Vroolijke Klaverblad, opn.; 9.35 Berlijnsch Phülhar- monisch orkest, gr.pl.; 10 Morgenwijding; 10.15Zang met pianobegeleiding; 10.40 Cultuur en landschap; 11 Strijkkwartet van Fr. Schubert, gr.pl.; 11.30 Piano- voordracht; 12 Klaas van Beeck en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws- en zakelijke berichten; 13 Technische Voorlichting; 13.15 Tusschen de bedrijven; 15 Voor de vrouw; 15.45 Om en om programma; 17 Als je verre reizen doet; 17.15 BNO: Nieuws-, zakelijke- en beursberichten 17.30, Ensemble Jenny Ombach; 18:15 Geweld," causerie; 18.30 Otto Hendriks en zijn orkest; 18.55 De eeuwenoude strijd tegen de wantoestanden der pandjeshui zen door K. J. J. Ingerman; 19.15 Otto Hendrik? en zijn orkest; 19.30 BNO: Nieuwsberichten; 19.40 BNO: De Jorda- ner vertelt over sociale no,oden; 19.50 Spiegel van den dag20 BNOEngelsche Uitzending: Holland's political aspects; (Voor de Radio-Centrales: Orkestconcert, gr.pl.); Van 20.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 20.15 Openlucht Opera te Zoppot met inleiding, opn.; 21 Landmans lust; 21.30 Bëethoven-Schu- mann programma, gr.pl.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Leidende staatslieden schrijven; 22.10 Avondwij ding; 22.15—24 Zie Hilversum I. RADIONIEUWS Vrfidag 4 September Ernstige muziek. Willem Mathlener speelt om 17.45 uur O, ze zijn ruw» maar het gros is eerlijk, goedhartig en gastvrij. Dat heb ik tenminste ondervonden. Men zou -er bijna met gqgqegeiw-eeii overval op het Veldt voor doorstaan, om dé gastvrijheid hier in de Gouden Vallei te ondervinden. Eerlijk gezegd, vrees ik, dat het ras van „den goeden Samaritaan" was uitgestorven, maar door u heb ik geleerd dat ik mij daar in toch vergiste. Impulsief stak hij haar de hand toe. Zij nam die echter niet aan en keek van hem naar het.bleeke gelaat van Max. Tot mijn schande moet ik beken nen, mijnheer Korteweg, dat ik niet veel meer afwist van het veihaal van den goeden Samaritaan, maar misschien had die wel zijn redenen om vriendelijk te willen zijn voor den man, die in handen van de dieven viel. Mogelijk was het niet uit zuivere liefdadigheid en Zij voltooide den Zin niet en verliet haastig het vertrek, terwijl Albert Zich verwonderde o ver haar vreemde manier van doen en van spreken. Hij hoordé haar bezig in het vertrek daar naast, waar zij de kachel aan maakte en den vloer veegde; even later hoorde hij gerammel van kop en scho teltjes en rook hij de lucht van ge bakken spek. 4 (Hilversum I) op het orgel van de Groote Kerk te Breda werken van Swee- lirick, Pachelbel, Bach, Frabck en de Wolf. Sport, G. Oberink houdt van T9.05—19.30 uur zijn wekelijksch sportpraatje over Hil versum- I. C u 11 u r e e 1 e uitzendingen De heer W. G. Kierdorff houdt om 10.40 uur (Hilversum II) een causerie over „Cultuur en landschap". Land en Volk. De heer D. Veldkamp houdt om 13 uur (Hilversum II) een causerie over .„Doelmatig oogsten en bewaren van hakvruohten". Vo or de vjouw. Over den zender Hilversum II wordt om 15 uur een samenspraak onder den titel „De operatiezustgr" uitgezonden. Luisterspel. Om 19.05 uur hoort U over den zen der Hilversum I de uitzending van het luisterspel „Nederland in nood!!Ne derland groot!!..." geschreven door Wim - Sassen. Uit Stad en Provincie BURGH:1 Voor de mét 15 September а.s. vacceerende betrekking van water bouwkundig ambtenaar van de Calami- teuze polder Burgh en West land hebben zich 22 sollicitanten aangemeld, waaruit de volgende voordracht is opgemaakt :1. L. A- Verdoorn te Zierikzee; 2. L. 'Padmos te Groningen; 3. J. C. C. Smal- lcgange te Nieuwerkerk (Z.) RENESSÉ. Burgerl. Stand over Aug- Géboren: 22, Jacob Hendrik, z. van J. J. de Vlieger en A. T. Kesteloo. Gehuwd: 14, A. de Rijke, 23 j., jm. en D. J- Dalebout, 22 jd. DUIVENDÏJKE. Burgerlijke Stand over Augustus. Overleden: 11; Arendje Paul, ,18 jaar (van Spijkenisse). ZONNEMAIRE. Burgerl. Stand over Augustus. Geboren: Janny Wilhelmjna Cornelia, d. van. L. F- van BIoois en L- J. Sijrier; Wilhelmina Elizabeth, d. van M, H. v. jJ". Meer en K. E. Kristelijn; Gilles Marmus, z. van M. D> v. d- Bijl en M. C. Kiiu.OverledenMaria van Almkerk, 60 j., echtgen. van Leendert Luiikaart; Leendert Adriaan Vis, 76 j., wedn. van-J. A. Plaating. NOORDGOUWE. Burgerl. Stand over Augustus. Geboren: 1, Anton, z. van Tjeert ten Wolde en Geertje Minkéma; Johannis Willem, z. van Lauwers Verton en Adriana Kornelia van der 'Cingel; 12, Maaike, d. van Sijbrand Prak ken en Aria Jacoba Polderman (van Nieuwerkerk); 30, Marinus Cornells, z. van Johannis Mol en Johanna Anthonetta de Bakker (van Dreischor). Gehuwd: 7, Anthonij Nuijens, 21 j. (van Zierikzee) en Janna Elizabeth Bakker, 21 j. Loop der bevolking. Ingekomen: 1, Elisabeth P. M. BaijenS van Bussum; 28, Marina F. Zachariasse van Ridderkerk. Vertrokken: .10, Hendrik W. Geelhoed naar; St.-Philipsland; 24, Pieternella Aal- bregtse naar Noordwelle. SPT rheldt uit Londen - Officieel wordt meegedeeld, dat het sedert eenigen tijd verwachte offensief van generaal-veldmaarschalk is begonnen met een aanval tegen de Zuidelijke flank van het Britsche achtste leger ter hoogte van El Hi-meima. Het departement van oorlog was nog niet in staat mede te deelen, ot het nieuwe offensiei tegen Egypte er een 'in grootschen stijl is. Onder.groote belangstelling van kunst- koöpers uit alle deelen van het land is bij Van Marie BigneM te. 's-Gravenhage uit de collectie Chabot Rembrandt's schilderij „De Clementie van Titus" ge veild. Koopster werd de firma Mensing te Amsterdam voor f300.000. Het volgend oogenblik riep ze hem voor het ontbijt. Gaarne maakte hij van die uitnóodiging gebruik, want hij had de laatste paar dagen weinig gegeten en hij voelde zich uitgeput. Nan ging niet mee aanzitten. Ze bleef in de slaapkamer, ruimde die op en bette den patiënt het gqlaat en de han den met azijn en water. Ze werd weggeroepen nog eer ze klaar was, want er hadden zich al enkele klanten gemeld in het waren huis. Ze liet hen echter een paar mi nuten wachten, tot Albert ontbéten had en weer naar zijn vriend ging. Langzaam kropen de uren om. Het was heel warm en drukkend en, naar mate het verder op den dag werd, was het ondraaglijk heet. Albert zette het venster open, maar het leek buiten nog warmer dan binnen en, daar er zooveel stof inwoei, achtte hij het maar beter, het te sluiten. De dokter kwam, verbond de wonde van Max en gaf Albert enkele aanwij zingen. Maar hij leek nu niet Zoo hoop vol gestemd, als den vorigen dag en ofschoon hij er niet openlijk voor uit kwam, begreep Albert zeer goed, hoe hij vreesde, dat de ondermijnende koort sen feeds waren ingetreden. Vanavond kom ik weer, zei hij. j (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2