DE GOUDEN VALLEI SPAAR digd regeeringseigendom, dat door op standelingen is aangevallen en vernield. De sabotage schijnt beslist niet het werk te zijn van op zichzelf staande onrust stokers, doch, naar de regeering van Madras onlangs in een communiqué dui delijk "heeft verklaard, het stelselmatige gevolg te zijn van de door de Congres partij getroffen maatregelen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de politie Zaterdagavond op bevel van het districtsbestuur te Allahabad een huiszoeking in de woning van Pandit Nehru verricht, die vier uur heeft ge duurd. De politie nam verscheidene boe ken en papieren mee. Daaronder bevon den zich ook copieëi^ van de resolutie der werkcommissie van het Congres" en het ontwerp van een resolutie, die de werkcommissie had voorgesteld vooir de al-Indische Congrescommissie. DE BRUG TUSSCHEN AZIË EN EUROPA Kaukasus, gebergte der duizend toppen „Het gebergte der duizend toppen" noemt de Oosterling het Kaukasisch hooggebergte, dat, Ihier en daar een hoogte bereikend die die van den Mont- Blanc een stuk overtref!, als het ware een natuurlijken grenswal vormt tus- schen Azië en Europa. De majesteit van dit gebergte is wild, duister, vreesaan jagend. Geen boek beschrijft zijn nor- sche pracht, geen lied prijst zijn ver hevenheid. Het is onherbergzaam, on begaanbaar en veelal ontoegankelijk. De groote landbrug tusschen de con tinenten Europa en Azië, die ook Kau- kasus heet, wordt door deze bergketen doorsneden, doch niet zooals men zich gewoonlijk voorstelt van West naar Oost, maar diagónaalsgewijs, van het N.W. naar het ZO., van de Zée van Azow en de straat van Kertsj naar het vijf breedtegraden Zuidelijker lig gende schiereiland Aptseron met de stad Bakoe. Men kan nu het .gebied van den Kaukasus, dat met een oppervlakte van 460.000 km2 bijna Zoo groot is als het Diuitsche Rijk van vóór 1938 en groo- ter dan de Oekraïne, geografisch in drie zones indeelen: Cis-Kaukasië, wat be treft landschap en klimaat een voort zetting van het vruchtbare Zuid-Russi sche steppengebied; Trans-Kaukasië, te beschouwen als een stuk van het Voor- Aziatische bergland; en tusschen beide in de muur van den grooten Kaukasus. Dit gebergte was voor de antieken de groote onoverkomelijke wereldgrens„de ring der bergen, die om de aarde loopt als de trouwring om den vinger". Het bestaat uit onderscheidene ketens, die wel ongeveer in dezelfde richting, maar niet overal evenwijdig loqpen en op vele plaatsen door dwarsruggen met el kaar in verbinding staan. Lengtedalen zooals in de Alpen vindt men hier niet, talloos zijn echter de steil oploopende dwarsdalen. De hoogste top is de El- broes (5629 m), met welke meestal in één adem de Kasbek genoemd wordt, ofschoon hij in hoogte niet op den El- broes volgt (er zijn vier toppen, die hem nog overtreffen). Het feit echter, dat de Kasbek aan den belangrijken Georgischen en Groesinischen heirweg ligt, verleent hem Zijn buitengewone be kendheid. De sneeuwgrens van dit hooggebergte ligt in het Westen op ongeveer 2700 m; dit is bijna 1000 m lager dan in het Oosten, hetgeen is toe te schrijven aan den sterkeren neerslag aan de zijde, die de Zwarte Zee is toegekeerd. Van daar een enorme gletschervorming in het Westen en in fa^t midden; van den Kasbek tot aan den Elbroes vormt de 38 3S 3e SS 38 38 38 38 38 se r5 De mannen moeten nooit neerzien op het dagelljksohe werk hunner vrouwen. Integendeel moeien eij waardeering en bewondering hebben voor de vrouwen» die elke morgen weer aan haar werk beginnen, dat nimmer eindigt. Feuilleton Ik denk, dat het leven_ hiernaast hem gehinderd heeft, ofschoon de man nen toch heel kalm waren. Kalm? vroeg hij, met een verbaasd optrekken van de wenkbradwen. Ja; kalm voor hun doen! Ze zijn eenmaal altijd luidruchtig; maar, zooals het nu vanavond was, is het nog niets, vergeleken bij het leven, dat het zijn kèn, als er soms verdeeldheid onder hen heerschtl En is u idan wiet bang! Och, dat zou mij al heel weinig baten! Ik moet eenmaal in mijn onder houd voorzien en dit was mij de eenig aangewezen weg|! Maar u ziet er bleek en vermoéid uit, mijnheer Kotrtè- weg. Ik heb een bed gespreid -hij vader op de kamer. Gaat u daar een paar uur slapen. Dan blijf ik bij den patient zitten Ik denk er niet aan, juffrouw Lester Ik kan heel goed zelf opzitten. Onzin; u ziet zoo wit als papier! Wat zullen mij nu een paar uur waken doen! Gaat u maar gauw meel Ze legde haar hand op zijn arm en midden-Kaukasus een bijkans ononder broken geweldigen ijsmuur, die ook in het warmste jaargetijde niet verdwijnt. Arbeidsvoorwaarden voor ver schillende bed'ijven vastgesteld Het college van Rijksbemiddelaars heeft regelingen van loonen en arbeidsvoor waarden vastgesteld voor verschillende bedrijven. Het ikappersbedrijf. De werkne mers zijn verdeeld in leerlingen, aaniko- mende bedienden, tweede en eerste j bedienden. Voor'het heerenkappers- en damesikappersbedrijf zijn voor ieder de zer groepen loonen vastgesteld. Daartoe zullen de kapperszaken in vier groepen 1 worden ingedeeld. De weekloonen exclusief verval bedra gen voor tweede bedienden vanai het tweede jaar f8,50 a f 11,50, indien zij in het bezit zijn van een schooldiploma f 11 a f 14; voor eerste bedienden stijgen deze loonen tot f18 a f25, daarna zal boven dien provisie worden genoten. De rege ling gaat in op 7 September. Het electrotechnisch- en het centrale verwarmings-b e d r ij f.In het electrotechnisch bedrijf zijn de werkne mers .ingedeeld in eerste monteurs, mon teurs, hulpmonteurs en leerlingen. Tus schen deze werknemers zal een zekere getalsverhouding worden in acht geno men. De gemeenten im Nederland zijn in gedeeld in zes klassen. Voor ieder dier klassen is een loonbepaald, dat voor eerste monteurs varieert van 76 ct. tot 55 ct. en voor monteurs van 70 ct, tot 49 ct. Bij de regeling van looneji en andere arbeidsvoorwaarden in het centrale ver- warmingsbedrijf zijn de werknemers in gedeeld in eerste monteurs, monteurs, hulpmonteurs en aankomende monteurs en leerlingen. Ook hier is een getalsver houding vastgesteld. Er zijn 5 gemeente- klassen. In deze gemeenteklassen vari eert het loon voor eerste monteur van 70 et. tot 62 ct. en voor monteurs van 68 ct. tot 55 ct. De regelingen gaan in ,op 1 September 1942. In verband met ide invoering dezer beide regelingen zijn wijzigingen aange bracht in de regelipg van arbeidsvoor waarden in de metaalnijverheid, in het carrosseriebedriji en in het smedenbe- drijf en aanverwante bedrijfstakken. De vlasindustrie. Het minimum- uurloon voor werknemers van 21 jaar en,ouder is op 35 cent, voor gehuwde werknemers op 36 cent bepaald. Ook voor jeugdigen zijn minimum-uurloonen vastgesteld. Voor enkele verrichtingen zijn hoogere loonen bepaald. De regeling treedt in werking met in gang van de loonweek, waarin Maandag 7 September 1942 valt. Zuivelindustrie en melkin- r i c ht.in g b e d r ij fDe regeling voor de zuivelindustrie bestaat uiit een mantel- regeling, waarin in hoofdzaak sociale be palingen zijn opgenomen, en een 6-tal gewestelijke regelingen, waarin de loo nen voor het geheele land zijn vastge steld. Daarna stelt de regeling voor 'tmelk- infichtingbedrijt de loonen en sociale be palingen voor het geheele land vast. In de regeling voor de zuivelindustrie worden de werknemers ingedeeld in drie categorieën: vakarbeiders, geoefenden en geschoolden, terwijl de gewestelijke re gelingen voor iedere categorie werkne mers een loon bepalen volgens een ge- meente-klasse-indeeling. Voor iedere categorie werknemers zijn 5 loonklassen vastgesteld. Gebaseerd ,op het loonpeil van de ca tegorie geoefenden in ide zuivelindustrie worden ide loonen in het melkinrichting- bedrijf bepaald voor het binnenpersoneel, echter met een gemeente-indeeling in 4 klassen, terwijl voor de melkbezor gers rekening wordt gehouden met voor de onderneming vastgestelde melkprijzen. De melkinrichtingen, 'die, ten aanzien van hun melkventers, in de 4e gemeente- klasse zouden vallen, dus de kleinste ge- meenten, vallen zoowel ten aanzien van him melkbezorgers als ten aanzien van VREUGDE spaarzin kweekt een geslacht, niet om op moe ders schoot te zitten. maar om stevig op eigen beenen te staan. .niet Alles, wat u wenscht kan in vervulling gaan maar jong gewende spaar- zaamheid schenkt vreugde en geeft het leven een stevigen grondslag. DE RIJKSPOST SPAARBANK P.TJ hun binnenpersoneel onder de regeling, voor de zuivelindustrie. Van belang is eveneens de bepaling, dat in ondernemingen, waar geen of geen voldoende pensioen- pf gelijkwaardige an dere regelingen bestaan, het loon voor; gehuwde en ongehuwde werknemers per week resp. f2 en f 1 meer zal moeten bedragen dan het, in de regeling vastge stelde loon. Beide regelingen treden in werking mei ingang van 14 September 1942, terwijl' de pensioenbepalingen op 1 November 1942 zullen ingaan. AANGIFTE VAN MELKBUSSEN EN LETTERMETAAL De Rijkscommissaris voor het bezette Nederiandsche gebied en de commissaris- generaal voor Financiën en Economische Zaken hebben d.d. 31 Aug. de vol gende bekendmaking uitgevaardigd: Op grond van de paragrafen 3 en 6 der metaalverordening (no. 79/1942) wordt bepaald, dat de eigenaar of hou der van melkbussen en lettermetaal' in den zin van paragraaf 1, onder 5 en 10, der bedoelde verordening, ide genoemde voorwerpen tot uiterlijk 15 Sept. 1942 bij de „Rüstungsinspektion", afd. Nijver heid, Carel van Bylandtlaan 30, te 's-Gtravenhage schriftelijk dient aan te geven. De aangifte van melkbussen moet be vatten: 1. aantal, 2. inhoud in liters, 3. adres van den persoon, die aangifte doet. De aangifte van lettermetaal moet bevatten: i. gewicht in kg, 2. soort, 3, plaats, waar het metaal wordt be waard, 4. adres van den persoon, die aangifte doet. De aangifte, moet bevatten zoowel nieuwe als gebruikte, rich al of niet in gebruik bevindende, Zoowel bruik bare als onbruikbare, mede tot verkoop of tot levering bestemde melkbussen en lettermetaal, Aangegeven dienen mede te worden alle melkbussen en lettermetaal, uiter lijk tot 15 Sept. 1942 verkregen. Deze bekendmaking wordt in de dag bladen afgekondigd. Zij- trad 1 Sept. 1942 in werking. Van Duitsche militaire zijde verluidt: Bij de gevechten ten Westen van Kryms- kaja is op 31 Augustus stad en haven Anassa aan de Zwarte Zee door Roe- meensche troepen veroverd. geleidde hem naar de deur. Goed dan! Maar zult u mij toch over een paar uren roepen? A propos: Itoen u zijn kleeren ergens anders legde, hebt u toen ook misschien een gordel gezien? Ik herinner 'm mij niet. Wat voor soort gordel j Een bruin-leeren met een eigen aardige koperen gesp. Neen; ik ben er geen tegengekomen. Hebt u er naar gekeken? Ja, maar ik heb 'm niet gezien. Nu, dan heeft er ook geen gele gen. Maar waarom vraagt u er eigenlijk zoo naar? Was die dan van eenige waarde? Ja, zeker. Hij bevatte al het geld, dat wij samen bezaten, behalve dan een paar bankibljetten, die ik in mijn zak had, maar waarvan de mannen mij mèt mijn horloge en ketting beroofd hebben. Was het veel? Bijna vier duizend in banknoten en in goud. Will u ons crediet verleenen, juffrouw Lester, tot we een toelage uit Europa krijgen? Zooals we hier zijn, be zitten we niets. Natuurlijk. Maar misschien komt het geld nog \v©l terecht. Zoudt u de mannen herkennen, die u hebben aangevallen? Er zijn verdachte sujetten in het kamp. Eén zou Ik er herkennen. De an dere zijn mij niet opgevallen. Maar de man, die dien armen Max het schot toe bracht, zag lk duidelijk. Hij had een lit- teeken over het voorhoofd, dat den rech terwenkbrauw ihtwééën spleet. Ook mis te hij den pink aan de rechterhand. Ja, dien zou ik overal herkennen! Maar wat scheelt er aan, juffrouw Lester? Verschrikt staarde hij haar aan. Ze had onwillekeurig een kreet laten hoo- ren, en, ofschoon ze gedwongen lachte, zag hij toch wel degelijk, dat de hand, waarmee zij den kandelaar vasthield, trilde. O, niets! Er viel een vonk op mijn hand en dat deed even pijn. Dus u denkt dat die man yd en gordel heeft gestolen? Dat dehk ik tenminste, nu u het ding niet heeft gezien. Gedurende één moment kwam er een onwaardige achterdocht bij - hem op, waar hij zich ook weer onmiddellijk over schaamde. Waarom was zij zoo geagiteerd? Zou zij soms toch den gor del gevonden en dien verborgen heb ben? Hij keek naar haar met door^ dringenden blik, maar zij ontging dien, wendde zich van hem af en zette de kaars op de pakkist, overdekt met een servet, die haar tót toilettafel diende. U heeft het uiterlijk van dien man dan wel nauwkeurig waargenomen, mijn heer Korteweg. Is u zeker dat u zich niet vergist heeft? Het was immers, bij na donker zegt u? VERSCHILLENDE BERICHTEN Vast tarief voer paltjee naar Duitsoliland Op het oogenblik wordt voor hel ver zenden van pakjes naar Duitsohland, het protectoraat Bohemen en Mravië en het gouvernement-generaal tol en met 500 gram 25 cent en boven 500 gram tot en met 1000 gram 40 cent betaald. Met ingang van 1 September is het thans geldende tarief opgeheven en voor elk pakje (zonder onderscheid van gewicht tot en met de gr^ns van 1000 gram) zal een bedrag van 30 cent bere kend worden. Pakjes mogen niet zwaar der zijn dan 1000 gram en moeten in ongesloten zakjes, doosjes of losse om slagen verpakt zijn. Zij mogen geqn stuk ken pevatten, welke het karakter hebben van een'briefwisseling over zaken van ac- tueelen of persoonlijken aard. Jonge vrouw gedood Naar eerst thans wordt vernomen, heeft zich Vrijdagavond j.l. in de Theresiastraat te Delft een afschuwelijk drama afge speeld, wdarvan een jonge vrouw het slachtoffer is geworden. De 30-jarige fa brieksarbeider H. had om een kleinigheid ruzie gekregen met zijn 28-jarige vrouw. Daarbij ontstak hij zoo in drift, dat hij haar met de. vuist op het Hnkèroog sloeg. De vrouw viel neer en overleed vrijwel onmiddellijk. Naar uit de sectie op het lijk is komen vast te staan, is de dood tengevolge van den slag ingetreden. De. vrouw laat drie jonge kinderen achter. De man, die in arrest is gesteld, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Steeds is het huwe lijk goed geweest en de man kan dan ook niet anders verklaren, dan in drift gehandeld te hebben. Identiteitskaarten voor paarden In het op .31 Aug. 1942 verschenen voedselvoorzieningsblad is opgenomen de Pa ar denverordening 1942 van het bedrijf schap voor vee en vleesdh, waarbij o.m. is bepaald, dat voor elk paard, ouder dan drie. maanden, een idlentiteitskaart, waarop het signalement van het be trokken paard nauwkeurig is omschre ven, aanwezig 'moet zijn. Deze kaart wordt uitgereikt door den voedseleom- missaris van de provincie, waarin de eigenaar of houder van het paard woon achtig is. Een bijzondere bepaling geldt voor een langs de Belgische grens gelegen grondstuk van - 3000 meter breedte; het gebruik van paarden ouder dan drie maanden op den weg binnen de^e strook Zonder identiteitskaart is verboden. Vaste brandstoffen voor schippers Schippers, wier gezin uit 7 of meer personen bestaat en die rnog geen aan vraag voor een extra-toeslag voor vaste brandstoffen hebben ingediend, kunnen zich hiertoe tot en met 19 September 1942 alsnog wenden tot den distributie- dienst der gemeente, waar rij tijdelijk vertoeven, onder overlegging van het 'grijze respectievelijk bevrachtingsboekje, dan wel de afzónderlijke verklaring. Bij' goedkeuring van de aanvraag zullen Zij de bonnen onmiddellijk in ontvangst kun nen nemen. Visscherijbesluit 1942 De Ned. Staatscourant van Maandag bevat het Visscherijblesluit 1942, waarbij het te koop aanbieden, verkoopeh, afleveren, be- of verwerken van visscherijproduc- ten wordt verboden, uitgezonderd voor degenen, die als georganiseerden bij de Ned. Visscherijcentrale zijn aangesloten. Voorts is het vervoeren en doen ver voeren van visscherijproducten verbo den, uitgezonderd indien kan worden aangetoond, dat hiermede is gehandeld met inachtneming van de door de Ned. Visscherijcentrale op grond van het Vis scherijbesluit 1942 gegeven aamwij'zingen en voor sport- en gelegenheidsvisschers voor zoover het vervoerde visscherij- product is verkregen uit eigen vangst en deZe vangst een hoeveelheid van 3 kg niet te boven gaat. Neen, het was licht genoeg, om hem duidelijk te kunnen onderscheiden. Zag ik hem maar eens weer. Ik ver zeker u, dat ik hem mijn schuld met interest zou terugbetalen. Laten we dan voor hem hopen dat u hem niet weerziet. -Belooft u mij, dat u mij over twee uren wekt? Ik slaap zóó vast, dat ik anders nooit wakker zou worden. Ik zal u roepen, wees maar niet bang. Met een hoffelijk „goedennacht" ver liet Albert het vertrek. Gedurende een heelen tijd verroerde Nan zich niet. Zij stond bij de toilet tafel, terwijl ze met verstrooiden blik haar beeltenis waarnam in het spiegeltje daar boven.. Af en toe keek ze eens naar den patiënt en toen ze Zag, dat die nog sliep, li ep ze naar het venster en drukte haar brandend voorhoofd tegen het glas. Het was een zeer mooie, kalme nacht, De maan bestraalde met haar zilveren glans de toppen van de heuvels, maar nu ditmaal had Nan geen oog voor het schoone natuurtafreel. O Vader! Vader! Zoudt u dat dan toch Zijn geweest? Neen, dat kan niet. Hij zal zidh vergist hebben. En toch dat litteeken boven het oog en die ge schonden linkerhand. O, maar ik kan 't Kwaliteitseischen voor fruit In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van de Nederiandsche Groen ten- en Fruitoentrale, waarin Zijn op genomen de veTeischten, waaraan fruit moet voldoen om te mogen worden ge veild. Het besluit bevat bijzonderheden over de kwaliteitseischen van aalbessen, appelen, bramen, druiven, frambozen, kersen, kruisbessen, loganbessen, noten, peren, perziken en pruimen en treedt "1 September in werking. Zwemmers verdronken Zaterdagavond werden aan den wal kant van 't Merwedekanaal te Utrecht de kleeren gevonden van den 17-jarigen scholier A. E. T. M.. De jongen was gaan zwemmen en is wéarschijnlijk daar ter plaatse verdronken. De politie heeft langen tijd gedregd, doch men heeft het lichaam niet kunnen ophalen. Wel werd even voorbij de plaats waar men ge dregd had, het ontzielde lichaam gevon den van den 27-jarigen hulpkok M. W. van Z., wonende aan de Balijelaan. Van Z. was da ar ^eveneens gaan- zwemmen en is daarbij verdronkqn. VerzekêringBrecoriJ in 1941 Het gebruikelijke jaarlijksche overzicht van het 1 verzekeringswezen, dat De Verzekeringsbode pleegt te publieeeren, toont, dat in 1941 bij 59 maatschappijen het verzekerde bedrag van f 5152 millioen is gestegen tot 5578 millioen. De toe neming van f 425 millioen is de grootste van de laatste jaren. In 1938 beliep de vooruitgang f393 millioen. De Nationale had einde 1941 een ver zekerd bedrag, van f 675,millioen na een netto vooruitgang met f 40 millioen. Daar na kwam de R.V.S., eveneens te Rotter dam, met «een bedrag van f400 millioen na een netto vooruitgang van f 45 mili. Vervolgens kwamen dé Utrecht met resp. I' 494 en f24 millioen. De Nederlanden van 1845 met resp. f474 millioen en £38 millioen en de Algemeenie Friesche met resp. f 400 millioen en f 28 millioen Verder vermeldt hét blad, behalve van de genoemde vijt maatschappijen, van 54 andere den stand van het verzekerde kapitaal begin 1941, de toeneming, de afneming, den. netto voor- of achteruit gang en den stand per einde 1941 als mede den stand van de mede verze kerde jaarlijksche invaliditeitsrente, diie in totaal f 5 millioen bedraagt.. Van ailüe ondernemingen boekten slechts een mid- delgroote en twee kleine een achteruit gang van-Tiet verzekerde kapitaal. Inval in een speelhuis Maandagmiddag heeft de politie een in val gedaan in een perceel aan de Valken- boschkade Ie 's-G ravenhags, aange zien vermoed werd, dat in genoemd per ceel aan hazardspel werd gedaan. 23 personen, die bezig waren met een ha zardspel zijn aangehouden en evenals de hoofdbewoonster van 't perceel, overge bracht naar het hoofdbureau van politie. ,-Dq hoofdbewoonster, de 32-jarige M. van L. en de persoon, die fungeerde als bankhouder, de 37-jarige J. M., zijn in verzekerde bewaring gesteld. Werkkrachten in Duitschland Krachtens een nieuwe verordening van den algemeen gevolmachtigde voor den arbeid zullen ook de werkkrachten van de bezette gebieden op uniforme en straf fe wijze worden geleid. De algemeene grondslagen voor het tewerk stellen van de werkkrachten worden door deze nieu we verordening voltooid. De nieuwe maatregelen garandeeren een doelmatige verdeeling van de arbeids krachten ter dekking van de behoeften van het rijk en van de bezette gebieden en een zoo groo't mogelijke arbeids prestatie. Eind overreden Maandagavond is het tweejarig doch tertje van de familie ten B. te den Ham (Ov.), door een autobus overreden en gedood. ni©t gelooven. Zou hij dan zóó diep gezonken rijn? Een plotselinge beweging in het bed en een nagenoeg onwaarneembaar ge fluister stoorden haar in haar over peinzingen Waar ben ik?... Wat is mij over komen? onderscheidde Nan duidelijk. U heeft een ongeluk gehad, maar u is bij vrienden. Laat u dit nu voldoende zijn en vraag niet meer! Ze lag geknield bij het bed. Het fan tastisch maanlicht sdhonk haar gelaat een etherische schoonheid. Wat is u mooil.... Wie is u?... Uw verpleegster. Wat zijn uw lip pen droog! Heeft u dorst? Ja, èrgen dorst! Drink dat eens. Ze bracht hem een verkoelenden drank aan de lippen, schoof haar arm onder zijn hoofd en beurde dat op. Nu kunt u makkelijker slik ken.- Dan moet u maar weer in slaap zien te komen. Laat ik u één vraag mogen doen: hoe heet u? Nan; Nan Lester. Een aardige, korte naam! Mag ik dat óók zeggen? U moogt mij noemen, zooals uwilt, als u enkel nu maar weer tracht te slapen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2