NIEUWSBODE WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1942 ^EWKZE^EroURAHT DUITSCH-ROEMEENSCHE DOORBRAAK TEN ZUIDEN VAN DEN KOEBAN ABONNEMENT i 1797 - 1889 Prijs: fa Zierikzee 'ƒ1.60, elder, ƒ1.90 Uitgave: N.V. Zierikzeesohe Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B^94, Telef, 32,, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei) A. J. de Dooze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Kosten, Zierikzee par kwartaal. Weekabonnementen rasp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 oent. Verschijnt lederen werkdag. 999TB JAARQAHQ Ho. 15027 ADVBRTBNTIHS Adrertentiën 10 cent per millimeter; in gezonden meucueclingen 10 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bij contract belangrijke korting. K 2620 DRIE JAREN OORLOG Vergelijking van 1942 met 1917 gaat niet op 1 September 1939 Duitschland gaat over tot den tegenaanval in Polen. Zoo zullen de geschiedenisboeken en jaar tallen-tabellen latere geslachten er aan herinneren, hoe de groote Europeesche revolutie, welke reeds lang werkzaam was op het terrein van den geest, ook een tastbare, materieele werkelijkheid werd. Er zullen nog bibliotheken vol geschreven worden over dezen grooten oorlog, zijn voor- en nageschiedenis, de gemaakte fouten en de geniale zetten op het groote strategische politieke we- reldschaakbprd. Maar het lijdt geen twij fel, of men zal steeds weer tot de conclusie komen, dat deze oorlog slechts een bloedig gevolg was van de groote Germaansche revolutie, waarin de vol keren van het vasteland Europa zich met harde schokken bewust werden van het bestaan hunner eigen, onafhanke lijke gemeenschap. En onze kinderen en kindskinderen zullen bij de studie van al die geleerde en meer populaire wer ken over de geschiedenis van onzen tijd, .ons benijden omdat wij dit grootsche gebeuren van vlakbij hebben beleefd. Beseffen wij menschen van 1942, die die thans den derden verjaardag van het uitbreken van den oorlog beleven, dat wel, als wij ons beklagen over de kleine ongeriefelijkheden, welke wij ondervin den onder invloed van de oorlogsom standigheden? Zeker, het leven is yoor velen niet zoo gemakkelijk meer als in de dagen vóór den oorlog, maar dat was het ook. niet ten tijde van de Re formatie, noch in de dagen van de Fransche revolutie. De geschiedenis leert nu eenmaal, dat z.g. „groote tijden" d.w.z. perioden, waarin een nieuwe le vensbeschouwing baanbreekt, of waarin zich groote staatkundige of maatschap pelijke veranderingen voltrekken, het leven van den burger op vele wijzen beperkingen opleggen. Het leven van den burger is echter onder die omstandig heden altijd nog heel wat gemakkelijker dan dat van den soldaat, die bloed en leven veil moet hebben voor de reali satie eener nieuwe gedachte ook onder de slechtste omstandigheden Al is het dan ook niet te excuseeren, het behoeft geen uitzonderlijk groote verbazing te verwekken, wanneer in onze dagen menigeen doorde boomen het bosch niet meer kan zien, d.wi. dat de talrijke kleine ongerieven hem be letten om zich bewust te worden van de grootheid van het gebeuren van on zen tijd, waarin de Europeesch, volksche revolutie baanbreekt. Hiervan maken de krachten, die er heil inzien, deze revo lutie zoo lang mogelijk hoe nutteloos dan ook tegen té houden, maar al te gaarne gebruik. Het eerste argument, dat zij dan tot hun beschikking vinden, is een boosaardige verdraaiing der feiten: zij stellen de moeilijke en beperkende oorlogsomstandigheden voor als „de Nieuwe Orde". Het is overigens niet noodig zich nog langer met dit „argu ment" bezig te houden, daar geen enkel ernstig mensch, onverschillig van welke overtuiging, dit nog voor zoete koek Zal opeten. Het spreekt vanzelf, dat geen enkel voorstander of aanhanger van de nieuwe orde zich tot ideaal heeft ge steld, Zijn volksgenooten op beperkte brood-, vleesch- en vetrantsoenen te brengen. Wat ter gelegenheid van den derden verjaardag van den oorlóg wel bijzon der belangwekkend is om eens aan een nadere beschouwing te onderwerpen, is de door de Anglo-Amerikaansche agita tie zooyeel misbruikte vergelijking van het jaar 1942 met het jaar 1917. Deze vergelijking tracht dan een treffende overeenkomst vast te stellen tusschen de positie van Duitschland en zijn bond- genooten in '17 en in '42. Dit gelukt echter alleen, als men een zeer onvol ledige vergelijking opstelt en alle ver schillen tusschen 1917 en 1942 achter wege laat. Men mag zeker niet vergeten, dat er in het Duitschland van '42 nog niets merkbaar is van een breuk in de poli tieke leiding, welke in '17 duidelijk zichtbaar werd. Ditmaal staat het Duit- Ische volk vastbesloten achter Zijn leiding, die zoowel in militair als in politiek opzicht ver superieur is en wanneer er in 1942 over vrede gesproken wordt, dan heeft men het aan Duitsch© zijde toch nooit zooals in 1917 over een z.g. compromis-vrede, doch uitsluitend over een vr^de-na-de-overwinning, in 1917 von den in de munitiefabrieken de eerste stakingen plaats, en de voorziening van surrogaten en grondstoffen werd on danks het programma van Ludendorff steeds moeilijker. Het „thuisfront" yan 1942 is even vast besloten om de over winning Jp behalen als de weermacht en haar onderdeelen, een doel waarvoor de hulpmiddelen van het geheele Euro peesche vasteland worden aangewend. Bovendien zal het Duitsdhe volk niet voor de tweede maal slachtoffer wor den van Britsche ep Amerikaansche vre- desbeloften, welke na 1914—'18 teniet werden gedaan bij het Dictaat van Ver sailles. De tijd, dat allerhande joodsche on dernemingen ten bate van de eigen ka pitalistische interessen, doch ten koste van het algemeen belang, de grondstof en voedselmoeilij'kheden nog konden ver- grooten, is voorbij; een grootsch opge zette en doelbewust geleide productie (verzekert Duitschland de overwinning, de grondstoffen- en voedselpositie is veilig gesteld, zelfs in die mate, dat het op sommige gebieden reeds merkbaar wordt dat hét dieptepunt voorbij is. Drié jaren geleden marcheerden de Duitsche troepen' Polen binnen. Sindsdien voerden zij oorlog in Noorwegen, Neder land,' België, Frankrijk, op den Balkan, tegen Sovjet-Rusland, in Afrika en op alle wereldzeeën, èii onveranderlijk be haalden zij de overwinning. Zelfs" het oude fabeltje, dat de Duitsehers wel konden aanballen, doch niet konden ver dedigen, bestaat niét meer. Het werd vernietigd door den winter aan het Oost front en door den zomer van 1942 aan de kust van het Kanaal. Het spreekt dan ook vanzelf, dat het vertrouwen van het Duitsche volk in de overwinning in deze drie jaren wel toe-, doch niet afgenomen kan Zijn. Aan Anglo-Amerikaansche Zijde daar entegen, heeft men in deZe drie jaren uitfluitend nederlagen kunnen boeken. Bovendien hebben Britten en Amerika nen vooral in den Pacific hun voor naamste grondstoffenbronnen aan de Ja panners verloren, terwijl het duikboot wapen van den Spil de laatste grond stoffen- en voedselaanvoer nóg bepeden het voor de oorlogvoering noodzakelijk minimum heeft gebracht. Men kan dan ook moeilijk aannemen, dat de bevol king van die landen, ondanks alle op timistische propaganda, nog langer een rotsvast vertrouwen in de overwinning! koestert. Laten wij ons bij dezen derden ver jaardag van den oorlog realiseeren dat ons land en ons volk zwaar getroffen I werden, doch dat wij anderzijds ook nieuwe mogelijkheden kragen. Laten wij' ons niet blind staren op de boomen, 1 doch trachten het bosch zelf te zien.- Reeds thans weten wij, dat er in de wereld van na iden oorlog voor ons een prachtige taak als kolonisatoren is weg gelegd. Deze oorlog is nu eenmaal een gevolg van de onvermijdelijke groote revolutie, waarvan wij' de levende ge tuigen Zijn. Wij zullen onze oude tra dities kunnen handhaven im. onbeperk- ten omvang, zoodra de overwinning is behaald. DE STRIJD BIJ STALINGRAD in een beslissend stadium gekomen De A.N.P.-correspondent meldt uit Ber lijn: In den strijd om Stalingrad hebben de Duitsche troepen thans den binnensten verdedigingsgordel der stad bereikt. De uit het Noordwesten, Westen en Zuiden oprukkende formaties vormen een hal ven cirkel rond het tot een vesting ver sterkte stadsgebied <etn op verscheidene plaatsen zijn reeds wiggen in het ver dedigingssysteem gedreven, niettegen staande de verdedigers blijkbaar alles op alles zetten om den aanval te stuiten. In /overeenstemming met het groote be lang van Stalingrad als industrie- en verkeerscentrum zijn hier groote massa's troepen samengetrokken, die tot de beste behooren, waarover de Sovjet-Russische legerleiding nog kan beschikken. De po sitie der verdedigers wordt evenwel met den dag slechter. De strijd is thans in een beslissend stadium gekomen en, hoewel de tegen stand der bolsjewisten nog steeds krach tig is, koestert men te Berlijn geen twij fel omtrent den afloop der gevechten. De bolsjewistische divisies, die met de ANAPA DOOR DE' ROEMEENSCHE TROEPEN VEROVERD Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban braken Duitsche en Roe- 1 meensche troepen taai vijandelijk verzet en bereikten zij de Qostkust van de Zwarte Zee. De stad en haven Anapn werd door Roemeensehe troepen geno men. i Duitsche motortorpedobooten vielen in de £warte Zee een beschermd konvooi aan en brachten twee schepen met een gezamenlijken inhoud van 4500 brt. tot zingen, waaronder een tankschip. In de straat van Kertsj beschoot eigen kustartillerie een formatie vijandelijke moitorboioteri, waarvan er twee brandend bleven liggen. Ten Zuiden van Stalingrad vergrootten divisies infanterie en snelle formaties in hevige gevechten de bres in de vijande lijke verdedigingsinstallaties." In een snel len opmarsch in de richting van de stad namen zij een belangrijk heuvelachtig ter rein in bezit. Eén vijandelijke pantsertrein werd vernietigd. Het krachtige optreden van de luchtmacht droeg tot .het breken van 'het .vijandelijke verzet bij. In den afgeloopen nacht werden zware bomaan vallen op Stalingrad en 'verscheidene vliegvelden ten 'Oosten van de Wólga uitgevoerd. Het aantal der sedert 11 Augustus ten Zuid-Westen van Kaloega in zware en succesrijke aïweergevechten vernietigde bolsjewistische tanks is tot 868 gestegen. Ten Noord-Westen van Medyn en bij Rzjew mislukten ibeu we, do,or tanks ge steunde aanvallen van den vjjand. De in hevigen afweerstrijd staande troepen werden door formaties gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers doeltreffend ontlast. De gisteren vermelde afdeeling stormgeschut schoot opnieuw 30 vijan delijke tanks kapot. Ten Zuiden van het Ladogameer duren de gevechten voort. Verscheidene aanval len van den vijand werden, deels in een tegenaanval, afgeslagen. Op het Theer werd een bolsjewistische kanonneerboot door een luchtaanval ver nietigd. Een Duitsche mijnenveger heeft op de Oostzee een bolsjewistische duik boot tot zinken gebracht. In het hooge Noorden werden in den afgeloopen nacht militaire installaties van Archangelsk gebombardeerd, waardoor verscheidene zware branden ontstonden. De bolsjewistische luchtmacht verloor in de laatste twee dagen ijl luchtgevech ten en door de luchtdoelartillerie 182 vliegtuigen, 15 andere toestellen werden op den grond vernield. In denzelfden tijd gingen 11 éigen vliegtuigen verloren. In de beide laatste nachten bestookten formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene Britsche vliegvelden ten Zui den van Alexandrië en ten Noord-Westen van. Kaïro' met bommen van zwaar ka liber, alsmede met duizenden brandbom men. In de installaties van het vliegveld en tusschen op den grond staande vlieg tuigen werden ontploffingen en zware branden waargenomen. Geallieerde echeep&verlidzen in Augustus De Duitsche marine heeft in de maand Augustus in totaal 699,000 brt. tot zinken gebracht. Hiervan werden '106 schepen met een gezamenlijken inhoud van 667.184 brt. door duikbooten en vijf schepen met een totalen inhoud van 32.000 brt. door motortorpedobooten vernietigd. 23 ande re schepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 130.000 brt. werden getor pedeerd. De volgende vijandelijke oorlogssche pen werden tot jinken gebracht: het vlïegtuïgmoederschip Eagle, een hulpkrui ser van 1?.000 brt., twee torpedobootj ag gers, een duikboot, 10 motortoirpedobpo- ten, drie bewakingsvaartuigen en drie kleinere vaartuigen. Beschadigd werden twee torpedoboot- jagers en talrijke motortorpedobooten. In dezelfde periode bracht de lucht macht 14^ koopvaardijschepen met een totalen inhoud van ^09,000 brt. tot zinken en beschadigde zij 12 andere koopvaardij schepen, welker inhoud niet is aange geven. De luchtmacht heeft de volgende vij andelijke oorlogsschepen tot zinken ge bracht: een kruiser, vier torpedobootja- gers, een duikboot, een torpedoboot, een motortorpedoboot, een bewakingsvaartuig en een konvooivaartuig. Beschadigd wer den twee vliegtuigmoederschepen, 12 krui sers resp. torpedóbootjagers, vier motor torpedobooten, een stormboot voor lan dingen, een konvooivaartuig. Behalve de gevoelige verliezen aan oor logsschepen verloor de vijandelijke scheepvaart zoodoende in de maand Augustus in totaal 125 schepen met een gezamenlijken inhoud van 808.100 brt. 35 andere schepen met een totalen inhoud van ongeveer 200.000 brt. werden getor pedeerd, resp. dooir bomtreffer-s zwaar beschadigd. Wojga in den rug strijden, vormen op den Westelijken oever in zekeren zin een groot bruggenhoofd, dat voortdurend aan hevige aanvallen bloot staat. De stad zelf wordt dag en nacht door de Duit sche luchtmacht gebombardeerd en staat in brand.- De situatie is dan ook voor de verde digers alleszins hachelijk. Terwijl de Woi- ga voor de bewegingsvrijheid der bolsje wisten in het gebied van Stalingrad een belemmering vormt, beteekent deze mach tige barrière daarentegen voor de Duit sche strijdkrachten in het gebied tusschen Don en Wolga een flankdekking van groo te strategische beteekenis. HITLER'S OPROEP VOOR DE WINTERHULP Da overwinning ia aan de „Habenichtse" Naar het D. N. B. meldt, heeft de Führer bij het begin van het jorlogs- winterhulpwerk van het D/uitsche volk 1942/43, den volgenden oproep gedaan: Bij het begin van het vierde jaar van een oorlog, dien het Duitsche volk om zijn of niet zijn, voor heden en toe komst, voert, roep ik voor de tiende maal het Duitsche volk op Zijn vrijwil lige offers voor het Winterhulp werk te brengen. In een gebied, dat zich over de géheele wereld uitstrekt, strijden de soldaten van onze weermacht met inzet van hun leven en hun gezondheid. Bij hen hebben zich het grootste deel der Europeesche volken en ook van de vol ken van het Verre Oosten gevoegd in een verbond van trouw, dat zal verhin deren, dat onze landen vervallen aan bolsjewistisch barbarisme of Joodsdh- j Angelsaksisch-kapitalistisödhe exploitatie. De vijanden van het Duitsche rijk van - weleer, toen wij in het binnenland om de macht streden, Zijn ook thans weer tegen ons vereenigd. De internationale wereldjood leidt bolsjewisme en pluto cratie, niet slechts met het doel van de vernietiging van de Europeesche cul- tuurstaten, doch vooral tot uitroeiing van allen, die een zelfstandig bestaan leiden. Wanneer thans Amerikaansche en Engelsche agenten beweren, dat Zij een nieuw wereldbeeld opbouwen, dat beter is dan hun eigen vroeger is ge weest, waarin in de toekomst een ieder arbeid, kleeding en huisvesting zal vin den, dan was het niet noodig geweest juist het Duitsche rijk -aan te vallen. Want deze problemen heeft het natio- naal-socialisme of reeds lang opgelost, of 'Zij waren op weg naar een succes rijke oplossing. Neen, de bedoeling van deze internationale misdadigers is niet het opbouwen van een betere sociale wereld, doch de brutale vernietiging van de tegenover hun kapitalisme staande nationaal-sociale staten van .Europa. Hun doel is de slavernij, zooals Indië die moet dulden. Dat de bolsjewistische jood daarbij ais laatste aanhitser in beide kampen de leiding heeft, is in het groot niet anders dan het in Duitschland eens in het klein was. In dezen reusachtigen strijd zonder weerga nu hebben de Duitsdhe en ver* bonden soldaten dit jaar het leefgebied der Europeesche volken geweldig uitge breid. De poging van de internationale gelukkig-makers der menschheid, Roose velt, Churdhill en Stailin om de Euro peesche volken uit tè hongeren, kan daardoor reeds thans als definitief mis lukt worden beschouwd. Wanneer verduisteren Heden (Woensdag)zon onder 20.28 Morgen (Donderdag) ion op 6.53zon onder 20.26 Tuaschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan op 0.09onder 15.54. Nieuwe maan Donderdag 10 Sept. Eerste kwartier Donder dag 17 September. Volle maan Donderdag 24 Sept. Laatste kwartier Vrijdag 2 October. Indien echter* in dezen geweldigsten strijd van alle tijden de Duitsche sol daat onder nauwelijks voor te stellen ontberingen in gevechten zijn zware offers brengt, dan is het vaderland juist dit. jaar nog meer verplicht ook het hoogste aan offers te geven. Zelfs dan zal het nog slechts een fractie presteeren van dat, wat onze weermacht te land, ter zee en in de lucht vol brengt, Het is echter ook de zin van het Winterhulpwerk, niet slechts in vre destijd, doch pas goed in den oorlog, de onverbreekbare lotgemeenschap van het Duitsche volk te bekrachtigen, niet zooals in Engeland en Amerika met frazen, doch door - daden. Want uit deze worsteling der volken moet en zal het Duitsche Rijk als een door en door nationaal-socialistische staat in den vrede terugkeeren. Deze krijgt zijn verwezenlijking niet slechts door de offers van het front, doch ook door die van het vaderland. i In 1939 en '40, ja misschien ook nog in 1941 mogen onze geestlooze tegen standers gedacht hebben, het Duitsche volk als eens in 1918, door innerlijk© oneenigheid te kunnen storten in uit wendige afhankelijkheid en daarmede in de slavernij van een nog erger dictaat van Versailles. Het is de taak van het front en van het werkende Duitsche volk te huis om de hoop van deze in ternationale goud-hyena's en bolsjewis- tische beesten steeds meer te verstoren en hun duidelijk te maken, dat deze oorlog niet zal eindigen met de moge lijkheid van een verdere exploitatie door de bezittende volken, doch met een voor de wereld beslissende overwinning der „HabenichtSe". Ik verwacht derhalve, dat het vader land zijn plicht vervult voor het vierde Winterhulp werk in oorlogstijd. DE ONLUSTEN IN INDIË DUREN VOORT Huiszoeking bij Pandit Nehru Naar de vrije Indische zënder te Sjonan (Singapore) meldt, duren de onlusten in Indië onverminderd voort. In de pro vincies Bombay, Bengalen, Madras en de Ver. provincies zijn regeeringsinrichtingen door de demonstreerende menigte aange vallen. Te Madras werden 25 Indiërs gedood en 17 gewond, toen de politie op de menigte schoot. Ook uit Allahabad komen berichten over groote demonstra tieve optochten. Te Calcutta hebben zich opnieuw hevige botsingen voorgedaan tusschen Engelschen en Indiërs. De correspondent van de Daily Herald meldt uit New Delhi aan zijn blad het volgende: Sedert het uitbreken der onlusten :n Indië heb ik door het land gereisd. Hier-j bij heb1 ik willen vaststellen, of de krachts inspanningen van Indië voor den oorlog var. de ongehoorzaamheidscampagne der Congrespartij te lijden heeft. Dit is wel het geval en voorts bestaat het gevaar, dat de stoornis in de Indische oorlogs productie steeds grooter wordt Reedf voor de zitting van het al-Indische Con gres, zoo schrijft hij verder, bestonden er overal in Indië door de Congrespartij georganiseerde schaduwcomité's, die na de arrestatie van Gandhi en zijn mede werkers in actie moesten komen. Voorts meldt de oorrespondent, dat men zich geenszins mag verbeelden, dat met de andere arrestaties 6e doodsteek is toegebracht aan den vrijheidsstrijd van de Indiërs. Integendeel, de kloof tusschen Indiërs en Engeland wordt steeds grooter Hoe zeer de krachtsinspanningen van Indië door den oorlog te lijden hebben "van de ongehoorzaamheidscampagne, blijkt uit de vele berichten ©ver bescha-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1