ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE s DINSDAG 1 SEPTEMBER 1942 OPGEMOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: 111 Zierikiee 'J 1.60, eldei» 5^1.90 p«r kwartaal. Weekabonnementen F«sp. 13 en 13 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeeache Nieuwsbode, Zierikzee, Schuithaven B 94, Telei. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei) A. J. de Booze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 993TB JAARQA8Q So. 15026 ADVERTENTIES Adwttntifiii 10 een! per millimeter; ta- jgezonden meüeuealingen B0 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bi] contract belangrijke korting. 2620 Belangrijke vorderingen in gebied van Stalirigrad het Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: In den Kaukasus braken Duitsche en verbonden troepen in verscheidene ge vechtssectoren door taai verdedigde vijan delijke stellingen heen. In het gebied van Stalingrad blijven de Duitsche troepen met succes in den aanval tegen ten deele zwaar versterkte vijandelijke vestingwerken. Zij sloegen daarbij veelvuldige tegenaanvallen af. Bij aanvallen overdag ,en des nachts van de luchtmacht ook tegen de achterwaart- sche spoorlijnen leden de Sowjets weer zware verliezen. Op de Wolga werden twee tankbooten in brand geworpen en 12 vrachtschepen beschadigd. Ten Zuid-Westen van Ka- loega yjiel de vijand met sterke strijd krachten van infanterie en pantserwagens, gesteund dóór vliegtuigen, aan. De aan vallen werden door formaties van het leger en de luchtmacht in voorbeeldige samenwerking in felle gevechten afge slagen. In tegenaanvallen werd de vijand onder zware bloedige verliezen naar zijn punten van uitgang .teruggedreven. In deze gevechten werden 111 pantserwa gens vernietigd, waarvan 91 alleen in «den sector van een pantserdivisie. Ook bij Rzjew werden hernieuwde aan vallen van sterke vijandelijke strijdkrach- ten verijdeld door tegenaanvallen van Durtsche troepen en door den samenge- bundelden aanval van eskaders, gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers. Ten Zuiden van het Ladogameer werden her haalde doorbraakpogingen van den vijand in tegenaanvallen tot staan gebracht In de Finsche Golf bestookten gevechts vliegtuigen een vliegveld op een eiland met bommen en beschadigden vijf vijan delijke bewakingsvaartuigen. In Noord-Afrika en boven het eiland Malta werden in luchtgevechten drie Britsche vliegtuigen zonder eigen ver liezen neergeschoten. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen vannacht Britsche vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië met bommen van zwaar kaliber aan.- In hangars en tus- schen geparkeerde vliegtuigen ontston den uitgestrekte branden. Bij herhaalde vijandelijke luchtaanval len op een Duitsch konvooi in de Middel- landsche Zee werden door booxdwapens zeven van 24 aanvallende Britsche bom menwerpers neergeschoten. Het konvooi bereikte onbeschadigd zijn haven van be stemming. Twee Britsche vliegtuigen, die op 28 Augustus naar West-Duitschland en bo ven de Duitsche bocht vlogen, werden in een luchtgevecht neergehaald. Vijf- ande re machines werden bij vluchten naaT de bezette Westelijke gebieden omlaag ge schoten. In den afgeloopen nacht ondernam de Britsche luchtmacht storingsaanvaJlen op Zuid- en Zuid-West-Duitsch gebied. De burgerbevolking leed verliezen. In woon wijken van eenige steden ontstond ma- terieele schade en schade aan gebouwen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie scho ten volgens de voorloopige berichten 32 der aanvallende bommenwerpers omlaag. In den strijd tegen Groot-Brittannië vie len Duitsche vliegtuigen overdag en des nachts belangrijke militaire inrichtingen in Zuid-West- en Noord-Oiost-Engeland met geconstateerde goede uitwerking aan. 30 koopvaarders door Duitsche duikbooten lot Z'nken gebracht Het Duitsche opperbevel deelde Maan dagmiddag in een «xtra-weermachtsbe- richt bet volgende mede: m Duitsche duikbooten hebben de vijande lijke scheepvaart in de afgeloopen week weer zeer zware verliezen toegebracht. Zij hebben op den Atlantischen Oceaan, in de Caraïbische Zee en voor de kust van West-Afrika, in weerwil van den krachtigen afweer door vijandelijke lucht en vlootstrijdkrachten, in zware hard nekkige gevechten dertig in konvooi of alleen varende schepen met een gezame- lijken inhoud van 131000 brt. tot zinken gebracht: 5 andere schepen werden ge torpedeerd. Duitsche troepen staan 25 k m. ten Zuiden van Stalingrad Het opperbevel van de Duitsche weer- macht deelde Maandag het volgen/dé mede: Ten Zuiden van den benedenloop van de Koeban wierpen Duitsche en Rumeen- sehe troepen, bij den succesvol' verloo penden aanval, den vijand in de richting van de Zwarte Zee-kust terug. Lucht doelartillerie bracht een bolsjewistische kanonneerboot tot zinken. Te!n Zuiden van Stalingrad, braken Duitsche troepen door de vijandelijke stellingen heen, ver sloegen sterke bolsjewistische strijdkrach ten en staan 25 km ten Zuiden van de stad. Nachtelijke aanvallen van^de lucht macht veroorzaakten in Stalingrad uit gestrekte branden. Bovendien werden spoorwegdoelen en vliegvelden van den vijand ten Oosten van de Wolga met goede uitwerking bestookt. Bij Rzjef zette de vijand op verscheidene plaatsen Zijn aanvallen met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten voort. In hevige ge vechten werden daarbij 48 tanks ver nietigd, waarvan 38 alleen door een af deeling stormgeschut. Ten Zuiden van het Ladogameer mislukten opnieuw aan vallen van de bolsjewisten. Italiaansche motortorpedobooten brach ten in den nacht van 14 op 15 Aug. op het Ladogameer een bolsjewistische kanonneerboot en een vijandelijkkoop vaardijschip tot zinken. Gevechtsvlieg tuigen bestookten overdag ien 's nachts voor den oorlog belangrijke installaties in Oost-Engeland en de Midland's met brisant- en brandbommen. Op 29 Aug. behaalde majoor Gollob, commodore van een jachteskader, aan het Oostelijk front zijn 150e overwinning in de lucht. Itallaanschweermachtsbericht Mislukte landingspoging in de Aegeïsche Zee Aan het Egyptische front infanterie- vuur en wederzijdsehe activiteit van ver kenningstroepen. De Britsche luchtmacht heeft opnieuw bomaanvallen gedaan, Op het atrydgpbied der succesvol afgeweerde Britsche landingspoging in Dieppe heeft de opperbivelhebbtr in het Westen, Oeneraalveldmaarschalk v. Rundetedt aan honderd soldaten, die zich bfjzonder onderscheiden hebben het IJzeren Kruis uitgereikt. P.B.Z./v. Eytden PK Koll Pax Holland t. vooral op, den Zuidelijken sector van onze stellingen. De batterij- en luchtdoel geschut van enkele groote troepenonder deel en, waaronder die van de divisies Littorio? en Bologna, hebben vier aan vallende vliegtuigen neergeschoten. Twee piloten werden gevangen genomen. Acht andere vliegtuigen werden .door Italiaan sche en Duitsche jagers in herhaalde luchtgevechten neergeschoten. In de Mid- dellandsche Zee werd een vijandelijke duikboot door Duitsche vliegtuigen tot zinken gebracht. In den nacht van 27 op 28 Augustus werd door een kleine vijandelijke afdeeling een poging onder nomen om op het ,eiland Cerigotto, ten Noordwesten van Kreta te landen. Door het onmiddellijk optreden van ons gar nizoen werd de vijandelijke afdeeling op de vlucht gedreven. Voor de Egyptische kust werd een Britsche torpedojager door een van onze motortorpedobooten getor pedeerd en Zwaar beschadigd. Het communiqué van het Italiaansche opperbeve deelde Maandag mede: Aanvallen van vijandelijke batterijen zijn" mislukt aan het Egyptische front, waar levendige bedrijvigheid in de lucht viel waar te nemen. Twee toestellen werden in den strijd neergeschoten door onze jagers en talrijke andere doeltref fend met mitrailleurvuur beschoten, tij dens gevechten met vijandelijke forma ties, die grooter in getalsterkte waren. Tijdens aanvallen op onze koopvaardij schepen in de Middellandsdhe Zee Zijn vier vijandelijke toestellen vernield door Italiaansche jagers, twee door het lucht doelgeschut van onze oorlogsschepen en twee andere door Duitsche vliegtuigen; een schip werd licht beschadigd. Twee van onze toestellen keerden niet terug. Op het Ladogameer is een bolsjewis tisch transportschip van 13Ö0 brt., op weg naar Leningrad, getorpedeerd en tot Zinken gebracht, door een Italiaan sche motortorpedoboot onder bevel van den onder-luitenant ter 'zee Renvemuto. NIEUWE JAPANSCHE LANDING OP NIEUW-GUINEA Hevigs gevechten bij de Milna-baai „De situatie in het Zuidoostelijke deel van Nieuw-Guinea wordt slechter voor de geallieerden", aldus, luidt een mede- deeling van het hoofdkwartier van ge neraal MacArthur te Melbourne. Onder bescherming van Vrij sterke zeestrijd- krachten, zoo vervolgt het bericht, is het den Japanners gelukt, versterkingen in de Milne-baai aan land .te zetten', waar op het oogenblik hevige gevech ten gaande zijn. De laatste Japansche landing is niet tijdig opgemerkt. Derhalve konden pas te laat tegenmaatregelen worden genomen. De Amerikaansche bommenwerpers zijn éérst verschenen, nadat de Japansche troepen reeds wa ren geland. In het bericht uit 't hoofd kwartier van MacArthur wordt de vrees uitgesproken, dat de Japanners, zich in het Zuidoosten van Nieuw-Guinea een positie zouden kunnen verschaffen, die niet zonder beteekenis zal zijn voor de gebeurtenissen pp de Salomons-eilanden De offieieele woordvoerder van het ge allieerde hoofdkwartier heeft volgens A^NP o.a. nog verklaard, dat ide Japan ners in het gebied van Lae en Sal-amaua „het initiatief hebben genomen tegen de vooruitgeschoven stellingen der geallieer den en over de geheele linie tot den aanval zijn pvergegaan". Volgens een ander bericht van den Britsehen berichtendienst moet sedert vier dagen in het Zuidoosten nabij de Milne-baai een hevige rimboeslag woe den. De strijd van de Australische troe pen met de Japansche neemt in hevig heid toe. De Japanners hebben hun beste rimboestrijders in actie gebracht. In een bericht uit Sydney waarschuwt de Britsche berichtendienst tegen „on gepast optimisme" ten aanzien van de gevechten tegen de nieuw geleunde Ja pansche strijidkrachten op Nieuw-Guinea De Australische minister van Buiten- landsche Zaken, Forde, verklaarde ineen pessimistisch overzicht van den huldigen oorlogstoestand. Het heeft geen doel, dat de Australiërs zich inbeelden, dat zij den oorlog niet zouden kunnen verliezen. .Er. zijn gebeurtenissen aan den gang, zoo ging hij voort, welke- voor Australië van de allergrootste beteekenis zijn. Het is zeer wel mogelijk, dat de Australiërs nog hun vuurdoop aan hun eigen kusten kunnen beleven. DE BONNENZAAK BERECHT Drie beklaagdenter dood veroordeeld Zaterdagmorgen heeft de staatsanwalt van het Deutsche Obergericht te 's-Gra- venhage zijn requisitoir gehouden in de zaak van de inbraak in het distributie kantoor te Beverwijk, waarvoor elf be klaagden terechtstonden. Eerst werd een psychiatrisch rapport uitgebracht pver de beklaagden Catoen en Levi de Groot, die beiden vroeger eenigen tijd in het krankzinnigengesticht te Woensel hebben vertoefd. Het rap port concludeerde tot toerekeningsvat baarheid van beide beklaagden. Het zijn ps^chopatische a-sociale elementen, die echter ten volle verantwoordelijk gere kend kunnen worden voor hun daden, verklaarde de psychiater nog, op door de verdediging gestelde vragen. De Staatsanwalt begon vervolgens zijn requisitoir met er aan te herinneren, dat dit proces doet terugdenken aan het groote Amsterdamsche proces, dat de zelfde vertegenwoordigers der onderwe reld naar voren bracht. Het Amster damsche proces mocht in omvang groo ter zijn, dit neemt niet weg, dat het hui dige proces op verschillende punten het Amsterdamsche ver achter zich laat. Reus achtig distributiemateriaal is gestolen en verhandeld, groote sommen van f'25,000, -155,000 en f 60,000 zijn door verschillen de beklaagden verdiend. Dit alles heeft zich in slechts enkele dagen, afgespeeld. Het belangrijkste in dit proces is echter, dat al het gestolen distributiemateriaal ook in, circulatie als gebracht en niets achterhaald is kunnen worden, hetgeen tot een ernstige benadeeling van de Ne- deriandsche voedselvoorziening heeft ge leid. De Amsterdamsche diefstallen speel den zich in Juni 1941 af, die te Bever wijk in April 1942, hetgeen een buiten gewone verzwaring beteeken t, want in deze periode is de voedselpositie belang rijk verscherpt. Het O.M. .ging hierna het verloop der zaak in bijzonderheden na,'om vervolgens het aandeel van ieder der beklaagden vast te stellen. Het is de eerste maal, dat thans de Kriegswirt- schafts-verordening wordt toegepast. Het O.M. wees er ,op hoe funest deze diefstallen op de voedselvoorziening wer ken, hoe juist de kleine man er van de dupe wordt, aan wien groote hoeveel heden voedsel door den zwarten handel worden onttrokken. Het is geen geheim, dat de rantsoenen beperkt zijn, de leider van. het distribu tiekantoor doet alle moeite om allies zoo goed mogelijk te verdeelen en daar ko men dan drie mannen, die in één nacht het rantsoen van duizenden menschen wegmaken. De Groot, Catoen en Heyman Meyer, moeten dan ook als saboteurs van de Kriegswirtsehaftsverordening aangemerkt worden. De Groot heeft 12 jaar in de gevangenis gezeten, 'desondanks heeft hij weer ingebroken. Als niet-Ariër had hij in het bijzonder zich in acht dienen t.e nemendesniettegenstaande is hij op on gehoorde wijze opgetreden. Catoen heeft zelfs 18 jaar in de gevangenis doorge bracht. Het O.M. bracht speciale hulde nan den jongen agent Van politie te Amsterdam, die destijds Catoen na een gevecht, heeft weten te arresteeren na zijn ontvluchting uit Amersfoort. Hey man Meyer, niet-Ariër, heeft jaar in de gevangenis gezeten. Voor hem geldt hetzelfde wat over De Groot is opgemerkt Na ook de persoon der overige be klaagden beschouwd te hebben, ver klaarde de Staatsanwalt, dat in deze zaak hard moet worden opgetreden. De Am sterdamsche politie heeft, met lofwaar- digen ijver deze misdaad helpen oplos sen. Ten slotte eischte het O.M. de bo venvermelde straffen. De Staatsanwalt besloot zijn requisi toir met de hoop uit te spreken, dat de straffen een laatste waarschuwing zou den zijn aan de distributie-ambtenar3n en de misdadigers, die zich aan diefstal en distributiebescheiden schuldig ma ken. Dan zal het in de toekomst niet meer nooflig zijn zulke strenge straffen te eischen. Het wpord was vervolgens aan de verdedigers. Na de pleidooien, 'die circa een uur in beslag namen, kregen de verdachten al len nog geleapnheid een laatste woord ten hunnen gunste te zeggen, waarna de uitspraak werd vastgesteld op Maandag. Dien ochtend heeft het Obergericht uit spraak gedaan in bovenstaande gerucht makende bonnenzwendel. Drie der be klaagden, n.l. de Groot, Catoen en Meyer Wanneer verduisteren? Heden (Dinsdag): zon onder 20 30 Morgen (Woensdag) zon op 6 51zon onder 20.28 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 14.56op 0.Ö9. Laatste kwartier 7.43 Laatste kwartier Woensdag 2 September. Nieuwe maan Donderdag 10 Sept. Eerste kwartier Donderdag 17 Sept Volle maan Donderdag 24 Sept. werden ter dood veroordeeld wegens sabotage. De overige verdachten werden wegéns medeplichtigheid tot langdurige tuchthuisstraffen veroordeeld. Alb. van der Linden (eisch: 5 jaar tuchthuis) 4 jaar. Wegens overtreding der Kriegswrrt- schaf tvercxrdnung Joh. Aldewereld (eisch: 8 jaar tucht huis),, 9 jaar. Gerrit H. R. Meyer (eisch: 4 jaar tucht huis), 3 jaar en 6 maanden. Joh. C. Fr. Clement (eisch: 4 jaar tuchthuis), 4 jaar. P. Kroon (eisch: 3 jaar tuchthuis), 2 jaar. Gijsb. Pil'OO (eisch: 6 jaar tuchthuis), jaar. .1.11 |-i*l jJ: Salomon Canes (eisch: 4 jaar tucht huis), 4 jaar. I I i*' Mozes van Loggen (eisch: 3 jaar tucht huis), 3 jaar. «HERLEVEND NEDERLAND» Tentoonstelling van de N.S.B. Herlevend Nederland: aldus luidt de be. naming van een Zaterdag te Utrecht geopende tentoonstelling van de N.S.B. Wie meer wil weten over den strijcf van de N.S.B. en de politieke veldslagen, welke vóór 1940 hier te lande geleverd werden, vindt op deze expositie materiaal te kust en te keur. Hier is nl. bijeengebracht een verza meling geschriften, pamfletten, verkie zingsbiljetten, attributen en curiosa ,,uit het verleden". Wat ik hier verzameld heb, is historie, zegt de heer H. L. Schuilenburg, hoofd van den dienst Na- tionaal-Socialistisch Museum". Dat hij de N.S.B. hier een grooten dienst mede heeft bewezen, werd onderstreept door den wnd. leider van de hoofdafdeeling Pers en Propaganda der N.S.B. en waarnemend leider van de afd. Propaganda van het departement van Volksvoorlichting en 'Kunsten, Max Blokzijl, die ten overstaan van de persvertegenwoordigers zijn blijd schap uitte over de totstandkoming van dezé tentoonstelling en den heer Schub lenburg hulde bracht voor het initiatief. Iedereen is op deze tentoonstelling wel kom. Zij is over twee zalen verdeeld in gebouw Zuilenstraat 8. Zaterdagmiddag werd de tentoonstel ling in tegenwoordigheid van den leider der N.S.B. en talrijke autoriteiten officieel geopend. Een orkestje luisterde de plech tigheid op. De heer Max Blokzijl sprak een welkomstwoord.De verzamelaar, de heer Schuilenburg, vertelde hierna het een en ander over zijn waardevolle col lectie pn ten slotte nam «Mussert zelf het woord om dank te brengen voor het werk, dat hier tot stand gebracht werd. Hij herinnerde er aan, dat er vele din gen in het leven zijn, die slechts voor korten tijd van waarde zijn. Daarom, stelde de leider de vraa'g, of deze ten toonstelling van blijvende waarde was of dat zij over tien jaren ireeds ^weer ver" geten zou zijn.Wij beleven op het oogen blik* een revolutie, die zelfs de groote Fransche Revolutie overtreft. Vele malen reeds in de geschiedenis heeft Europa zich moeten beschermen, omdat het ging om het jijn of niet zijn van Europa. Ook in deze tijden wordt Europa be dreigd door een gevaar, het grootste van alle tijden, het bolsjewisme. Spr. zeide, dat met het fascisme het nationaal-soci- alisxme absoluut noiodig is voor het be- houd van Europa. Dit feit is van beteeke nis zelfs ook nog over enkele eeuwen. Daarom zullen de figuren van Adolf Hitler &n Mussolini in de geschiedenis blijven voortleven, zoolang er een Europa zal bestaan. Ons, nationaal-socialisten, verheugt het, dat wij daartoe een klein

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1