DE GOUDEN VALLEI Uit Stad en Provincie waarop na het in werking treden vaadit besluit op deze scholen het eerste school jaar of de eerste nieuwe schookursus aanvangt. De secretaris-generaal of een door hem aan te wijzen instahtie kan op desbetref fend verzoek toestaan, dat dit besluit op een school, welker schooljaar of school- cursus in September begint, eerst toege past wordt bij het begin van het school1- jaar of den schoolcursus, welke in Sep tember 1943 begint, als het niet mogelijk is het achtste schooljaar vóór 1 October a.s. in te stellen. STRIJD TEGEN DEN VERDRINKINGSDOOD Elke maand publiceert de propaganda- commissie van den Ned. Zwem- en Red dingshond het aantal verdrinkingsgeval- len in de pers, otn de bevolking, dus de gemeenschap, er op te wijzen, dat de zwemkunst machtig zijn, hoognoodig is in ons waterrijke land. Het is tref fend te moeten canstateeren, vooral in de zomermaanden, dat het aantal ver dronkenen groot is, doordat velen (die de zwemkunst niet beheersdhen) de ver leiding niet kunnen weerstaan om te gaan in voor hun te diep of stroomend rl water. Het is plicht, dat elk gezond kind in Nederland leert zwemmen. Het is verheugend te ervaren, dat nu in deze tijden de autoriteiten inzien, dat de zwemkunst machtig zijn een inte- greerend deel van het sdhoolleerplan i moet uitmaken. I Ruim 75.000 kinderen hebben, in 1941, door middel van de scholen, zich de zwemkunst eigen gemaakt. Een mooi en goed begin is gemaakt, maar.... het ideaal: „ieder Nederlander Zwemmer" is nog lang niet bereikt. Het daghet in den oosten en wij verheugen ons. Moge dit ideaal verwezenlijkt worden. VERSCHILLENDE BER1QHTEN J „Stuur mij lectuur" „Stuur mij wat lectuur", zoo schreef 4 een gewonde Nederlandsche vrijwilliger uit zijn lazeret aan het Oostfront. „Het ontbreekt mij hier aan niets, maar ik zoii zoo graag wat Nederlandsche boe ken en kranten willen lezen. Die Neder landsche boeken en kranten heeft hij gehad.- Daar zorgde ,de Nederlandsche ambulance vqor. Niets wordt ongedaan gelaten om het lot van de gewonde strijders te verzachten. Steunt daarom de Ned. Ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening 87600, Ned. Ambulance, Koninginnegracht 22, Den Haag. Dracïtetsr tram ontspoord. Peizermade onder de gemeente Peize ontspoord. De locomotief kantelde en de eerste personenwagen kwam dwars over de rails te staan. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De volgende drie wa gons ontspoorden eveneens. Ter plaatse van het ongeluk werd een groote ravage aangericht. Doordat zich in de voorste wagens slechts enkele passagiers bevon den, was het aantal gewonden niet groot Zij werden per auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Tal rijke reizigers moesten te voet hun reis voortzetten, ongeveer 6 kilometer. Tot nader order zullen van de plaats van het ongeluk at naar Groningen bus sen rijden. Onder maaïmaohine geraakt Twee landbouwers te De urne waren bezig met een maaimachine het koren te maaien, toen plotseling 'tnog zeer jonge paard, dat voor het eerst voor dit werkje werd gebruikt, schichtig werd en op hol sloeg. Het sprcaig tegen een der broers op, die voor de maaimachine kwam te vallen en werd meegesleurd. De andere X «SSXK X Het zijn de besten onder de nienschon> die zich steeds trachten te beteren. Feuilleton 2 Daarop hield ze de hand boven de oogen en keek mét groote aandacht naar het veld. Waar kijk je naar, Nan? Ik geloof, dat ik den wagen zie komen. Kijk jij eens Wim! Neen, ik zie niets. -- Nu, ik wel! Ik ben er zeker van Gelukkig maar! Dan ga ik je verlaten, Wim, want ik moet de toonbank leeg maken. Een half uur later kwam de wagen krakende, aan, langs den hobbeligen weg, bespannen met een paar ossen, die be stuurd werden door een%kaffer. Hij zette de vermofeide dieren aan, door kreten, zooals alleen een van zijn stam, die kan uitstooten! Naast hem zat een lange jonge man, de eigenaar van den wagen, die den hoed afnam, toen hij het warenhuis na derde, en Nan een opgewekt: „goeden dag" toeriep. Wel, juffrouw Lester, had u mij al opgegeven? vroeg hij, toen de wagen voor de deur stilhield, hij er luchtig uit broer, die op de maaimachine zat, ge raakte met een been tussohen de machine Eerst na 200 meter kwam het paard tot stilstand. Beide slachtoffers bleken er zeer ernstig aan toe te zijn. De een© broer had zijn been op twee plaatsen ge broken, terwijl de andere zware inwen dige kneuzingen had opgeloopen. Beiden zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Hun toestand is ernstig. Een gelukkige omstandigheid was, dat op het oogenblik van het ongeval' de maaimessen waren uitgeschakeld. Nationaal ZangfeeBt De Stichting Nationaal Zangfeest be richt ons, dat de verbindende tekst op het eerste groote Nationaal Zangfeest, dat op Zondagmiddag 6 September te 14.30 (uur op den Dam te Amsterdam zal worden gehouden, zal worden uit gesproken door den acteur Willem van der Veer. De uit te voeten liederen zullen ge dirigeerd worden door de heer en: P. Jakma, dirigent van den Ned. Omroep; Willem de Meijer, zanginspeeteür en di rigent in België; Henk van den Berg, di rigent te 's-Gravenhage; Stephen Jan sen en Herman Dijkstra, dirigenten te Amsterdam. RECHTZAKEN Veehouders tot hooge boeten veroordeeld Dezer dagen verscheen voor den tucht rechter te Arnhem een melkveehouder uit Zoeten (Geld.), die van 1 Dec. 1941 'tot 4 |Mei 1942 de op zijn bedrijf gewon nen melk aan een melkslijter had afge leverd. Hij is veroordeeld tot een boete van f 1000. Denzelfden dag stond voor. den tucht rechter te Arnhem een melkveehouder ujt Tiet terecht, die van 7 October 1941 tot 1 .Juni 1942 hetzelfde feit had ge pleegd en bovendien van den slijter, aan wien hij de melk leverde, een hoogeren prijs vootr zijn melk bedong, dan hij van de fabriek zoui hebben ontvangen. Deze man werd veroordeeld tot f1500 boete. Moordaanslag op zijn vrouw Voor de Rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan de 36-jarige luohtbpioir- der A. de J., wien was ten laste gelegd, dat hij op 2 Mei getracht heeft zijn echtgenioote van het leven te berooven, door haar met een mes eenige steken toe te Jrrengen. Subsidiair was zware mishandeling ten laste gelegd, Uit het verhoor, van verdachte bleek, dat de verhoudihg tusschen man en vrouw al sedert geruimen tijd niet goed was. De vrouw had een verhouding aan- man_^n.wy.éC" lijke woning. Hij had dien avond, door gebracht bij zijn schoonzuster en toen hij daar vernam, dat de verhouding nog steeds voortduurde, was hij van daar vertrokken met medeneming van een broodmes. Hij had zich naar de Putsche laan begeven, waar ^ijn vrouw1 woont en aangezien hij niet meer over een huis- Sleutel beschikte, wachtte hij kalm af, totdat de .kostganger zou thuiskomen, om tegelijk met hem de woning binnen te gaan. Inderdaad Is hem dit gelukt en eenmaal binnen is hij zijn vrouwi met het mes telijf gegaan. Verdachte ont kende ten stelligste de bedoeling te heb ben gehad de vrouwi te dooden. Hij heeft haar alleen willen tuchtigen, opdat zij tot het inzicht zou komen, dat er aan de vérhouding een eind moest komen. De vertegenwoordiger van het OM weet de dramatische ontknooping van het huwelijk voor een belangrijk deel aan het gedrag van de vrouw. Uit alles blijkt overigens, dat verdachte zijn 'vrouw van het leven heeft willen berooven. Spr eischte ter zake van poging tot mOiord een gevangenisstraf van 3 jaren. ONDERWIJS Vrijdag vond in de Koffiekamer van de Goncertzaal te 'Zierikzee het of- sprong en Nan de hand reikte. U hadt mij zeker gisteren verwacht? Eigenlijk eergisteren al en ik was met recht wanhopig, want ik had geen suiker meer en geen tabak en nog een paar artikelen niet. Eerlijk geezgd, ver wachtte ik al niet anders, dan dat de teleurgestelde klanten mij zouden ver moorden en dus had ik juist den heer Kruisweg gevraagd, of hij dan vooirmijn begrafenis wilde zorg dragen, toen wij u ineens zagen opdagen. U heeft toch, hoop ik, een goede lading bij u, mijnheer van Asperen? Ik heb u een lading gebracht, die u zeker niet verwachtte en die u, vrees ik, niet zoo bijzonder welkom is! Dit zeggende liet van Asperen de stem wat zakken en keèk in de richting van den wagen. Ja? Wat dan? We hebben gisteren twee mannen op het Veldt gevonden. Ze waren over vallen, beroofd en half .vermoord door drie mannen, op weg naar Newcastle, naar de Gouden Vallei. Ze waren beiden bewusteloos; maar de een was enkel be dwelmd door een slag op het hoofd en kwam weer gauw bij, om te vertellen, wat hij van het gebeurde wist. Ze wa ren aangevallen; zijn paard was onder hem neergeschoten en hij had een klap op het hoofd gekregen, die hem het be wustzijn benomen had. Z,ijn kameraad ficieele afscheid plaats van mevr. de Jonge—van Rijssel, onderwijzeres aan school B aldaar, welke deze betrekking met pensioen gaat verlaten. De ouder- oommissie, het college van B. en W collega's en ouders van schoolgaande kin deren, woonden deze plechtigheid bij. De voorzitter der oudercommissie, de heer W. J. Weltevreden, deelde na opening der bijéénkomst mede, dat de burgemees ter en de inspecteur van het L.O. niet aanwezig konden zijn. Van het oud-hoofd der school, de heer de Bree, was een schrijven ingekomen met wocjrden v^n waardeering over het \tfj5rk der scheiden de onderwijzeres. Bij oiMtentenis van den burgemeester, dankte mr. du Croo mevr. de Jonge, namens het gemeentebestuur voor hetgeen zij. in de afgeloopen jaren voor het onderwijs te Zierikzee be^fl gedaam Vooral de kinderen der laagste klassen droegen haar een goed hart top. Spr. hoopte, dat zij nog vele jaren van haar welverdiende rust zal mogen genie ten en de wetenschap mededragen, dat de tijd, hier doorgebracht, tot dj- aan genaamste van haar leven hebben be hoord, De voorzitter der oudercommissie ge tuigde van de waarxieering der ouders voor het werk van dé scheidende onder wijzeres, die ipet voldoening op fcaar werk kan terugzien. Als blijk van waair- deering zal haar binnenkort een eiken salontafel worden aangeboden. Het woord was daarna aan den heer Brand, hoofd van school B, die herinnerde aan den tijd toen mevr. de Jonge haar loopbaan begon, toen het leerplan, nog miet zoo overladen was als thans en aan hetgeen er in den loop der- jaTen zooal is bij* gekomen. De taak der leerkrachten is al lengs zwaarder geworden, vooral ook, %omdat meer dan vroeger, rekening meet worden gehouden met het feit, dat vele kinderen niet meer volstaan met het ge woon lager onderwijs. Dit alles heeft mevr. de Jonge, die de kinderen een goedi hart toedroeg, in den loop der jaren medebeleefd. Ook buiten de school dien de ze de jeugd door hare medewerking aan „Olympia". Als hoofd der school heeft spr. twee jaar met haar samenge werkt en haar leeren waardeeren. Na mens de .collega's hoopte spr., dat zij nog vele jaren van de rust, die haar ge schonken wordt, zal mogen genieten. Hij bood haar een ets van den St. Lievens- monstertoren als herinnering aan. Eenige schoolgaande meisjes reikten, na het op zeggen vaneen afscheidsvers, bloemen over, waarna de 'heer Brand voorlezing deed van een schrijven van den inspeo teur van het L.O., die daarin mevr. de Jonge dankte voor hetgeen zij voor de Zierikzeesche jeugd heeft gedaam Ten slotte nam de scheidende onderwijzeres zelf het woord om allen te danken voor souvenirs. Hiermede was deze plichtigheid ten einde. r ZIERIKZEE. Geslaagd voor hét madhi- nisten-tiiplofha B, le gedeelte, J. P. öu Bois alhier. BRUINISSE. In de Vrijdag gehouden vergadering van Ingelanden van het eala- miteuze waterschap Bruinisse herdacht de voorzitter, nadat hij de aanwezigen wel kom had geheeten, het overleden inge- land C. J. Hanse, wiens adviezen gedu rende een lange reèks van jaren in de vergadering met belangstelling waren aangehoord en wiens van zakelijkheid ge- i tuigende inzichten dm het vervolg zeker zullen worden gemist: De rekening over het dienstjaar 1941-'42 werd met algemeene stemmen aangeno- men. Bij de rondvraag werd door enkele I ingelanden geklaagd over het afweiden der wegenbermen. Niet dat de bezwaren daartegen gaan, maar dikwijls heeft dit j tot gevolg dat door de afweidende 1 koeien de damkanten worden ingetrapt, Daar reeds jaren geleden maatregelen zijn genomen om de wegenbermen goed 1 te houden, zal1 opnieuw hier tegen wor den opgetreden. Zooals aanvankelijk reeds is bericht Is het aan inleggerijen van mosselen, die zich reeds verleden jaar daarmee bezig hielden en wier inrichtangen voldoen aan de eischen van de Warenwet, toegestaan met 31 Augustus weer te beginnen met het inleggen van mosselen. De voorwaarde wordt echter gesteld, dat geen gebruik mag worden gemaakt van personeel, dat momenteel, behulpzaam is bij het binnenhalen van (jen oogst, het rooien van aardappelen of andere alge meene landbouw werkzaamheden. Daar echter thans juist jong en oud, die daarvoor in aanmerking komt, met akkerwerkzaamheden bezig is, kunnen daardoor de grootere inleggerijen nog niet in bedrijf worden gesteld. Eenige kleinere zullen evenweü zoo spoedig mo gelijk beginnen. Visschers die op hun perceelen na bij Ouddorp willen visschen, moeten dat 's morgens melden te Brouwershaven, ter wijl zij, die hun perceelen in de Ooster Schelde, bewesten Zierikzee hebben, ver plicht zij;n daarvan 'dagelijks te Zierikzee aangifte te doen. THOLEN. Zaterdag 5 September zal een tentoonstelling worden gehouden uit gaande van de Nederlandsche Landstand in Zeeland, Een bezoek aan deze tentoonstelling waar alle mogelijke inlichtingen over het doel en werkwijze van den Landstand worden verstrekt, wordt ten zeerste aan bevolen. Uit de Nieuwsbode van vóór \vijftig jaar Van 31 Aug.—6 Sept. 1892. De heer C. E. Ohivat en zijn echtgenoot©, vader en moeder van het Herv. Diaconie Verplegingshuis te -Z ie r ikz e e vierden hun zilveren jubileum. Mef. J. C. C. Voorbéijtel te N oord- we 11 e slaagde te 's-Gravenhage voor de akte Fransch L.O. De raad der gemeente Zierik zee 'besloot met het oog op het cho- lera-gevaar de kermis een maand uit te stellen. De heer J. S. v. d. Berge te Brui nisse werd benoemd- tot onderwijzer aan een openbare school te Scheveningén De heer J. M. v. Wijckhuiz© werd benoemd tot commies-verificateur bij de belastingadministratiete Brouwers haven. Te Breda slaagde voor de hoofd akte de heer W. Moelker te B urgh. Tot onderwijzér met hoofdakte te S che r petlis se werd de heer J. Ver maas te Alkmaar benoemd. I VRAAGT TOEZENDING VAN I GRA Tl8 BROCH UREH OM TRENT Het Nederlandsch Arbeidsfront P.C HOOFDSTR. 180, AMSTERDAM Z Opening Zuidhcek-genjaal Naar men ons mededeelt, werd op Vrijdag 28 Augustus j.l. het nieuwe Zuicl- hoek-gemaal door den voorzitter van het bestuur van het waterschap Schouwen officieel in bedrijf gesteld, waarmede in de toekomst de Zuidhoek van een af doende en moderne bemaling is voorzien. Het gemaal, dat gebouwd is in en tegen het Oostfront vön de Oost-Haven- sluis, wordt e!ectrisch gedreven en wordt automatisch in - en uit bedrijf gesteld. Het verzet gemiddeld 22 M:i. water per minuut. Het dient ter vervanging van den z.g. melallieken molen in den Zuidhoek, wel ke i-n 1896 werd gebouwd volgens hel rapport van den Ir. v. d. Vegt. Na een storm in 1920 werd zij hersteld en door oorlogsschade in Mei 1940 geheel onbruikbaar. Het was echter een oplossing, wejke lang niet steeds een doetreffende ont- watering van het ZUidhoekb^vang waar borgde. Met hét .niéuwe gemaal zijn de inge landen, welke in het bevang grond heb ben liggen, thans, wat bemaling betreft, met die welke in Schouwen hun grond hebben, op gelijken voet gekomen. Het ontwerp is van de hand van den Ingenieur van het waterschap Schouwen, Ir. A. J. Ilcken te Zierikzee. De machineinstallatie werd geleverd door de N.V. Machinefabriek „Jaffa" te Utrecht. Het gebouw c.a". werd uitge voerd door den heer J. Ie Comte, aan nemer te Sommelsdijk. T". 11 1 1 ,rc^rrT3 RADIONIEUWS Dinsdag 1 September Ernstige muziek. Kees Stolwijk speelt op bet Qmroep- kerk orgel om 10.30 uur (Hilversum I) de i.Smfonia per organo" van H. Andries- sen. Dé Haarlemsche Orkest Vereenigimg voert onder leiding van Marmus Adam. om 14 uur (Hilversum I) werken uit van Mozart, Schubert, Liszt, Weber, Bizet, Charpentier en. Smet ana. De sopraanzan geres Elisabeth Glastra van Loon zingt een Mozart-aria en eenige liederen van Duparc. Sport. Op verzoek van vele onzer jeugdige luisteraars vertelt G. Oberink om 16.45 uur over den zender Hilversum I nog is er erger $an toe, want die heeft een kogel in den schouder en heeft aoo'n bloedverlies gehad, dat ik in het eerst meende, dat hij doóii was! Is hij dan nog in leven? Ja; hij lééft nog maar dit is dan ook èl wat ik zeggen kan! Zijn vriend maakt zich zeer ongerust over hem. Ik heb gedaan, wat ik kon; ik heb hem opgenomen en hem hier ge- gebracht. Maar nu rijst de vraag, wat we verder met hem beginnen moeten? Nan dacht een oogenblik na; toen hel derde haar gelaat op en Zei z:e vast besloten Ik Zal ze opnemen. Vader is weg en ze kunnen mijn kamer krijgen. Dat is de fe rootstaf- én de luchtigste van de twee. Dan neem ik die van vader, al thans voor een paar dagen, en als va der thuiskomt, nu vooreerst is de patiënt misschien veel beter en dan, kunnen we er wel wat op verzinnen, Deze hier is zeker één van de twee? Ja, dat is de oudste. De ander is nog een jonge kerel. Deze heet Al- bert en de andere Max Korteweg, ge loof ik; het zijn neven. Dit zeggende trad hij wat nader naar Korteweg toe en bracht hem het aan bod var. Nan over. Met den hoed in de hand sprak de vreemde nu tot haar: Natuurlijk maak ik gaarne gebruik De heer H. J. Schurink te Barneveld geeft ivekelfjks een middag advies aan hen, die zelf tabaksplanten hebben gekweekt, omtrent de verdere 'behandeling der tabaksbladeren, De heer Schurink (links) tfjdens een deskundige uiteen zetting. V.N.PDe Haan Pax Holland s) van uw gastvrij aanbod! Mijn neef is er, vrees ik, heel slecht aan toe. Hij heeft een ontzettend bloedverlies gehad, en hij 'is toch al niet sterk. Vandaar, dat ik mij zeer ongerust over hem maak Dat doet mij leed. Nan sprak met voor haar on gewone bedeesdheid; Ze bloosde 4bn hield de oogen neergeslagen. Ze vond dezen heer zoo heel verschillend van alle an dere mannen, die zij ontmoet had. Al thans, er was iets in zijn blik en Zijn houding, dat haar bijzonder aangenaam trof en ze noodigde: U moet hem maar ineens binnen brengen. De kamer is klaar. Het is geen weelderig ingericht vertrek, maar het is er zindelijk. Kom, Wim, help jij den patiënt eens hiertiéen dragen! Van Asperen gehoorzaamde. Hij volg de haar naar den wagen en keek, even als zij, verrast op, bij het zien van den bleeken, knappen jongeman, die, óf in slaap was, óf bewusteloos lag onder het Zeil, dat ovet den wagen gespan nen was. Zijn kastanjebruin krulhaar was aan ekaar geplakt van het bloed en het stof. - Arme man! zei Nan medelijdend en toen levendiger: Nu, Wim, jij neemt de matras bij den eenen kant en ik bij den anderen en u beiden met den blik naar Albert en van Asperen licht ze in het midden op; maar voorzichtig, dat hij er niet afglijdt! Doet u geen moeite, Zei Albert. Hij is niet zwaar: we kunnen hem mak kelijk met ons drieeoi dragen! O, ik kan op z'n minst zoo goed tillen als een van u! Niet in het' magazijn Wim! Wat zou ik daal* nu be- gThnen met ©en gewonde?...; We moe ten door de keuken naar de kamer, links. Nu, ben je klaar? Volgens haar aanwijzing vlijden ze den patiënt zachtjes naar op een matras in een hoek van het vertrek; en Nan ging nog even een kussen halen, dat ze hem voorzichtig onder het hoofd schoof. Gaat u beiden hem nu uitkleeden, terwijl ik nog een paar lakens haal. Ze keerde al gauw hiermee terug en toen moest ze in het magazijn bezig wezen met het uitpakken van de tabak en de sigaren. De andere waren zou ze den volgenden ochtend wel uitzoeken. Daarna ging ze in de keuken het avond eten klaar maken en koffie zetten. Een paar maal keek ze eens op straat uit, of Ze id en dokter ook zag aankomen. Daar de zon onder was, begon de schemering al in te vallen en de stilte, die er tot nog toe buiten geheersdht had, werd nu weldra verbroken door luid gepraat en gefluister en zware voet stappen van de gouddelvers, die van hun wprk kwamen. (Wo^dt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2