NIEUWSBODE MAANDAG 31 AUGUSTUS 1942 OPOENOl Z1ER1KZEESCHE COURANT DE BRITSCHE LANDINGSACTIE BIJ DIEPPE® ABONNEMENTi Prijs: In Zierikzee ƒ1.60, eldert ƒ1.90 p«r kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierlkzeesche Nieuwsbode, Ziorikzeo, Schuithaven BJ94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 999TB JAARQAHG So. 15025 ADVERTENTIES Adf*rtenti6n 10 cent per millimeter; in gezonden meüeüeelingen 10 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bi) contract belangrijke korting.1 K 2620 Een volledig^beeld van de gebeurtenissen,* samengesteld uit rapporten der Dultsche weermacht Het opperbevel van de weermacht .pu bliceert over de Engeische landingspo ging bij Dieppe op 19 Aug. 1942 een officieel verslag, waarin o.a. gezegd wordt: De door het opperbevel van de weer macht ontvangen rapporten van leger, vloot en luchtmacht, de buitgemaakte be velen en yerklaringen van gevangenen, geven thans een volledig beeld van de zware nederlaag, die de vijand bij zijn poging tot het oprichten van het tweede front bij Dieppe heeft geleden. De be doelingen van den vijand zijn door de resultaten onzer eigen verkenning en door het buitgemaakte operatiebevel van niet minder dan 121 dicht in elkaar getypte vellen ondubbelzinnig opgehelderd. Zij bewijzen, dat het den vijand er niet op aankwam afzonderlijke doelen te ver nielen, doch dat reeds aan de eerste golf van landingstroepen de taak Was gesteld, stad en haven van Dieppe in te nemen en een diep bruggehoofd te vormen, welks omvang wordt gekenschetst door de als doel van den aanval genoemde plaats Arques la Bataille, 7 km. van de kust gelegen. Canadeesche landingsdivisies Ter uitvoering van deze voornemens was in de eerste golf de tweede Cana deesche divisie over een breedte van ongeveer 25 km. ter landing op zes verschillende plekken opgesteld. Deze troepen bestonden uit uitgezochte elite strijdkrachten, die sinds maanden voor de landingsgevèchten speciaal waren op geleid en in liuuftUaaK in ïeaer geval niet uit Engelschen doch uit Canadeezen bestonden. Achter deze eerste golf ston den naast talrijke andere in de wate- tusscher. Dieppe en Portsmouth waar genomen groepen van landingsbooten, transportvaartuigen en lichte zeestrijd- krachten tot de grootte 'van kruisers een drijvende reserve van zes groote ook met pantserwagens volgeladen trans portschepen en drie vrachtbooten. Meer Noordelijk bevond' zich een andere sterke groep wel het gros van de landings strijdkrachten met 26 transportschepen in zee, op welker dekken naast elkaar dicht opeengepakt de troepen stonden. Aan luchtstrijdkrachten had de vijand meer dan honderd gevechtsvliegtuigen, waaronder talrijke viermotorige en pp z'n minst duizend jagers overwegend voor den aanval op de Duitsche kustverdedi ging opgesteld. i De gevonden bevelen verstrekken ook nog in ander opzicht waardevolle conclusies Het eerste doel moest bestaan in de vernieling van enkele kustbatterijen, die de kustwateren en 't strand beheersch- ten, waarna men, ondersteund door de «anonnen van talrijke vlooteenheden, pp het strand aan land zou gaan, om de haven en de stad in bezit te nemen. Plunderen in eiken vorm was ten streng ste verboden. De motiveering daarvoor in het operatiebevel luidde,^dat „de Duit sche bezettingstroepen een hoogen stan daard van individueel fatsoen hebben ontwikkeld" en dat daarnaar ook de landingstroepen door de bewoners zou den worden beoordeeld. Om dit bevel, dat eveneens het voornemen van een -langdurig verblijf in het licht stelt, te bontroleeren, was speciaal een officier der gendarmerie met hulpstrijdkrachten benoemd. Niettemin geloofde men, dat de Fransche bevolking van de landende troe pen zou kunnen verlangen haar naar Engeland te evacueeren. Voor dit doel was een speciale groep aangewezen, ter sterkte van een officier en zes andere dienstgraden van Fransche nationaliteit, die evenwel opdracht hadden uitslui tend voor den dienst geschikte Franschen mede te nemen en ook slechts dan, wan-- neer zij zich verplichtten tot dienstneming" in de formaties van De Gaulle. Ook aan visschers, die hun eigen vaartuig mee brachten, moest het toegestaan zijn on der de. bescherming van de zeestrijd- krachten naar Engeland over te steken. Het werkelijk verloop der gebeurtenissen is uit de berichten van het Duitsche opperbevel der weer macht bekend. De vijand zelf heeft deze door een reeks openlijke radioseinen bevestigd. Uit deze radioseinen blijkt nog het volgende: met gebruikmaking van numeriek be perkte strijdkrachten en daarmede zon der al te groot risico moesten pogingen gedaan worden op het vasteland een bruggehoofd en een bruikbare haven te verkrijgen. Ware dit gelukt, dan zou de Engeische legerleiding niet geaarzeld hebben andere gereedstaande troepen aan land te zetten en daarmede het tweede front in Frankrijk te vormen. Voor het geval de onderneming mislukte was even wel de terugtocht propagandistisch en militair voorbereid. Aan de troep was de eigenlijke bedoeling verzwegen en aan de Fransche bevolking was door radio bekend gemaakt, dat hiér geen sprake was van een invasie. De onderneming tegen Dieppe - heeft den viiand marp x- kend. Hij verloor 2.195 man aan gevan genen, ondèr wie 128 officieren. Onder hen bevond zich de commandant van de zesde Canadeesche brigade infanterie Wil liam Wallace Southam, voorts twee kolo nels en 13 stafofficieren. Behalve de ver nietigde 29 pantserwagens en yerken- ningsauto's werd een groote hoeveelheid lichte en zware infanteriewapens en an der oorlogstuig, vooral ook landingsboo ten, buitgemaakt. De vijand, leed zware bloedige verliezen, die veel grooter zijn dan het aantal krijgsgevangenen. Alleen aan de kuét werden 600 dooden" geconsta teerd. Het aantal verdronken manschap pen is niet na "te gaan. Steeds spoelen nog lijken op het strand aan. Voorts ver loor de vijand: 127 vliegtuigen, 4 tor pedojagers, 2 torpedobooten, 1 torpedo- motorboot, 7 transportschepen en een aantal landingsbooten, die door artille rie en luchtmacht tot zinken zijn gebracht Beschadigd werden: 4 kruisers, 4 torpe dojagers, 5 transportschepen, 4 torpedo- motorboiOten., 2 kleinere eenheden en tal rijke "landingsbooten. Daartegenover bedragen onze eigen verliezen, ondanks alle bewermgen van de vijandelijke propaganda: bij het leger: 115 dooden, 187 gewonden, 15 vermisten; bij de marine: 78 dooden en vermisten, 35 gewonden; bij de lucht macht: 104 dooden en vermisten, 58 ge wonden, in totaal dus 591 manschappen verloren, een onbeteekenend verlies dus vergeleken met dat van den vijand. Aan Duitsch materieel gingen 35 vliegtuigen en een duikboot jager verloren, 6 stuk ken geschut werden beschadigd. De houding van de Fransche bevolking was meer dan correct. Zij heeft pndanks eigen verliezen de Duitsche troepen 'in hun strijd door hulpvaardigheid van el- ken aard ondersteund. Zij heeft branden gebluscht, gewonden verzorgd en de troepen van eten en drinken vooirzien. Uit erkentelijkheid voor deze houding worden op bevel van den Fiihrer de Fransche krijgsgevangenen, afkomstig uit de Fransche plaatsen van het gevechts- gebied om Dieppe uit de krijgsgevangen schap ontslagen. DE KAUKASUS, LAND VAN ROMANTIEK EN SAGEN Jason zooht hier het Gouden Vlies Zelden is een landstreek rijker door mythen en legenden omsponnen als wel de Kaukasus, het geweldige bergmassief tusschen de Kaspische en de Zwarte Zee Nog slechts een halve eeuw geleden gold de Kaukasus als een der meest roman tische plaatsen der wereld. Reizigers ver haalden van de avonturen, die zi'j hier beleefden en dichters bezongen in gloei ende verzen de schoonheid van de Cir- kassische vrouwen, de heldendaden van de onafhankelijke bergstammen, de stout moedigheid van de „edele" roovers. Reeds in de grauwe oudheid speelt de Kaukasus een groote rol. Naar de barbaren van het verre Kolchis de huidige Kaukasus voer de Grielcsche held Jason met zijn Argonauten om zich het Gouden Vlies te halen, het vel van den ram, waarop eens de koningskinde ren Phrixos en Helle gevlucht waren. Het moet een avontuurlijke tocht geweest zijn, deze tocht met de „Argo". Aan d^n ingang van de Zwarte Zee verhie ven, zich twee dreigende rotsen, die on verwachts tegen elkander sloegen en elk schip verpletterde^. Maar evenals die andere Grieksche Zeevaardér Odysseus stonden de goden Jason bij en het Gou den Vlies werd zijn ieigendom. Sinsdien is het Gouden Vlies een der hoogste ridderorden geworden, welke slechts ver leend wordt aan personen van konink lijken bloede. Uit de Jason-sage kan men opmaken hoe stérk de Kaukasus, die als een van de verst'e en ontoegankelijkste gebergten aan het eind van de wereld gold, de fantasie van de antieken bezig hield. Later wordt de Kaukasus genoemd in de zondvloedsage. Slechts de top vai^ de Ararad verhief zich nog boven de woelige wateren en hier redden zich en kele menschen, die later de stamvaders werden van de menschheid. De bevol king van de Kaukasus, voor alles de Armeensche bevolking, voelt Zich dan ook nog altijd een van de oudste vol keren ter wereld. De sage' spreekt ook van een. plaats in den Kaukasus, die den naam draagt van „eerste woning". Hier woonden na den grooten vloed voor de eerste maal weer menschen in een nederzetting bij elkaar. DE WORSTELING OM STALINGRAD Het front bij Ezjef staat Het Opperbevel der Duitsche Weeir" macht maakte Zondag bekend: Ten Zui den van den benedenloop van de Koeban rukten Duitsche en Roemeensche troe pen, ondanks sterk vijandelijk verzet, in gebied van Stalingrad braken infanterie divisies en snelle formaties, door sterke strijdkrachten van de luchtmacht ge steund, door krachtig versterkte stellin gen heen en drongen in hevige gevech ten diep in het vijandelijke verdedigings systeem binnen. Ten Zuidwesten van Ka luga werden opnieuw aanvallen venster ke vijandelijke formaties infanterie en tanks afgeslagen. Bij Rzjef trachtte de vijand ook gisteren, door sterke strijd krachten in den strijd te werpen, het front te doorbreken. Met medewerking van de luchtmacht werden deze aanval len, deels in een tegenaanval 'afgeslagen. Het is den ^olsjewistischen troepen, nu de slag om Rzjef reeds een maand duurt, ondanks den massalen inzet van menschen en materiaal ter sterkte van vier a vijf legers, niet gelukt het Duit sche front te doorbreken. De terrein winst van den vijand staat tactisch, noch operatief in eenige verhouding tót de hem hierbij toegebrachte verliezen aan menschen en materiaal. Alle beweringen van de bolsjewisten over een geslaagden doorbraak zijn onjuist. Het front is ge sloten, terwijl de aanvalskracht van den vijand meer en meer verlamt. Sedert den 30sten Juli werdén in deze gevechten 1572 bolsjewistische tanks stuk gescho ten, deels door vliegtuigformaties en for maties luchtdoelartillerie van de lucht macht vernield oif in gevechten van zeer dichtbij vernietigd. 547 vliegtuigen wer den neergeschoten, bij 25 eigen verloren vliegtuigen. Talrijk materiaal is door het Duitsche aft/oer vuur en de aanvallen van de Duitsche luchtmacht vernield. De bloe dige verliezen van den vijand zijn buiten gewoon hoog. Ten Zuiden van het Ladogameer ver loor de vijand bij nieuwe vergeefsche aanvallen 21 tanks. In den afgeloopen nacht hebben bolsjewistische bommen werpers deels op groote hoogte, storings- vluchten ondernomen boven Noordoost Duitschland. Door lukraak neergeworpen bommen ontstond op enkele plaatsen geringe schade. In Noord-Afrika werden door Duitsche en Jtaliaansche jachtvliegtuigen en door luchtdoelartillerie twaalf Britsche vlieg tuigen neergeschoten. In het zeegebied van Kalzaba werd een Britsche torpedo jager door bomtreffers zwaar beschadigd Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ten Zuiden van Korfoe een Britsche duikboot tot zinken gebracht. Tijdens vluchten van Britsche forma ties boven de bezette gebieden in het Westen werden gisteren in luchtgevech ten vijf vijandelijke vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië vielen Duit sche vliegtuigen overdag industrieele en ravitailleeringsinstallaties in Zuid- en O. Engeland, alsmede schepen aan de En geische Kanaalkust aan. Een Britsch koop vaardijschip van 5000 brt. en een con- vooivaartuig werden door voltreffers tot zinken gebracht. Een ander convooivaar- tuig bleef zwaar beschadigd liggen. DE BONNENZAAK VOOR HET OBERGERICHT Tegen drie verdachten de doodstraf geëischt In de 'zaak tegen de verdachten van den diefstal van duizenden bonnen uit het distributiekantoor te Beverwijk, heeft de Staatsanwalt bij het Duitsche Ober- gericht de volgende straffen geëischt: 1. Levie, de Groot, Amsterdam; 2. J. P. Catoen, Amsterdam, en 3. Heyman Herman Meyer, Amsterdam; allen aan geklaagd wegens sabotage, de doodstraf. Tegen no. 4: Albertus van der Lin den, Beverwijk, vijf jaar tuchthuis, we gens medeplichtigheid; tegen no. 5: Jo- han Aldewereld, Bussum, acht jaar tucht huis; tegen no. 6: Gerrit Hendrik Rijke Meijer, no. 7: Joh. C. Fr. Clement, Am sterdam, elk' vier jaar tuchthuis; tegen no. 8: Pieter Kroon, drie jaar tucht huis; tegen no. 9: Gijsbertus Piloo, zes jaar tuchthuis; tegen no. 10: Salomon Canes, vier jaar tuchthuis (nos. 5 t.m. 10 allen wegens overtreding der Kriegs- ^wirtschaftsverordnung). Tenslotte tegen no. 11: Mozes van Loo, drie jaar tucht huis wegens medeplichtigheid. Voor de genen, die alleen voor overtreding der iKriegswirtschaftsverordnung terechtstaan tevens nog boeten. i 1 BIJ DE INVOERING VAN HET ACHTSTE LEERJAAR Wijziging van lager onderwijs- en leerplichtwet nsr sluit van den seereTans-gefieraai van op voeding, wetenschap en kultuurbescher- ming, houdende wijziging van de lager- omderwijswet en van eenige besluiten in verband met de invoering van het achtste leerjaar aan de scholen voor gewoon lager onderwijs. De voornaamste wijzi gingen zijn: Aan de vakken, waarin aan lagere scholen bovendien onderwijs kan worden gegeven wordt toegevoegd eenvoudige huishoudkunde. Het schoolonderwijs -wordt onderschei den in: a. gewoon lager onderwijs; b. voortgezet gewoon lager onderwijs, c. vervolgonderwijs, d. uitgebreid lager on derwijs, e. buitengewoon lager onderwijs. Het gewoon lager onderwijs, voor zoo ver het geheel of gedeeltelijk uit open bare kassen wordtbekostigd, wordt ge geven in scholen met zes achtereenvol gende leerjaren, het leerplan omvat de vakken lezen, schrijven, rekenen, Neder- landsche taal, vaderlandsche geschiede-, nis, aardrijkskunde, kennis der natuur, zingen, teekenen, lichamelijke opvoeding en nuttige handwerken voor meisjes. Daaraan kan het vak handenarbeid wor den toegevoegd. Het voortgezet gewoon lager onderwijs wordt gegeven in scholen met ten min- 11 ste twee achtereenvolgende leerjaren, aansluitende aan het zesde leerjaar eener Wanneer verduisteren? Heden (Maandag)zon onder 20 33. Morgen (Zondag) zon op 6.49zon onder 20.30 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 13.54; op 23.35. Laatste kwartier Woensdag 2 September. Nieuwe maan Donderdag 10 Sept. Eerste kwartier Donderdag 17 Sept. Volle maan Donderdag 24 Sept school voor gewoon lager onderwijs. Het leerplan omvat de vakken lezen tot en met nuttige handwerken als bovenge noemd, ^Duitsche taal, algemeene ge schiedenis, handenarbeid en eenvoudige huishoudkunde, terwijl daaraan toege voegd kunnen worden de vakken land bouwkunde en tuinbouwkunde en met machtiging van den secretaris-generaal' ook een of beide vakken wiskunde en handelskennis. Het vak Duitsche taal wordt ten minste gedurende vier uren per week gegeven. Van de verplichting tot het geven van de vakken handen arbeid en eenvoudige huishoudkunde kan de secretaris-generaal, den inspecteur ge hoord, ontheffing verleenen. Waar de oprichting van een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs naar de meening van den secretaris-ge neraal niet mogelijk is, kan dit onder wijl gegeven worden in scholen met ten- 'v our u*5l zicveiru*; ai uc nuugci"*: reer- jaren dier scholen geldt, wat den omvang van het leerplan betreft, fret hiervoren Tot een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs mogen' slechts worden toegelaten leerlingen, die het zesde jaar van een school voor gewoon lager onder wijs hebben doorloopen. Tot een school voor uitgebreid lager onderwijs mogen slechts worden toegelaten leerlingen, die j het zesde leerjaar van een school voor gewoon lager onderwijs met goeden uit slag hebben doorloopen en wier ontwik keling en aanleg naar het oordeel van het hoofd der eerstgenoemde school zoo- danig zijn, dat zij het onderwijs der school voor uitgebreid lager onderwijs zonder bezwaar zullen kunnen volgen. De secretaris-generaal kan in bijzondere ge vallen ontheffing verleenen van den eisch, 'dat het 'zesde leerjaar moet zijn 1 doorloopen, j Aan elke school voor voortgezet ge woon lager onderwijs wordt het hoofd bijgestaan door ten minste een onderwij zer, zoodra het aantal leerlingen een en dertig bedTaagt. Voor elk dertigtal leer- j lingen boven de een en dertig wordt een onderwijzer meer vereischt. 1 Dit besluit is Vrijdag in werking ge treden. Het wordt ten aanzien van elke school eerst toegepast van den dag Alarm op^een eiland "voor de Nooreche kast. Onmiddellijk bij het klinken van hei alarmsignaal hebben de manschappen op een der vele kleine eilanden, wélke zich voor het Noorsche vaiteland uitrtrekken, de tuapens gegrepen en de stalen helm opgezet, waarna ze zich naar hun stellingen spoeden. (P.B.Z.'Van Eysden P.K. Ehlert Pax Holland o)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1