ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1942 OPCiENO] ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTt Prijs: ln Zterikze© [ƒ1.60, elder® [ƒ1.90 par kwartaal. Weekabonnementen resp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee,1) Schuithaven B)94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 993TB JAARQAHG So. 15024 ADVERTENTIES AdvartentlSn 10 een! per millimeter; In gezonden meüoüeelingen 10 cent per millimeter; kleine advertentiên 84 cent, Bi) contract belangrijke korting. K 2620 BIJ STALINGRAD WINT DE DUITSCHE AANVAL TERREIN Bij Kaluga en Ezjef werden Sovjotaanvallen afgeslagen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Vrijdag- bekend; In den Kaukasus veroverden bergjagers den doorgang door noig meer passen in het hooggebergte. Verstrooide vijandelijke strijdkrachten werden vernietigd. Ten Westen van Stalingrad wint de Duitsche aanval, ondanks taai vijandelijk verzet, terrein. Bij den afweer van wanhopige tegenaanvallen werden alleen gisteren overdag, in den sector van één leger corps, met schitterenden steun van bat terijen luchtdoelgeschut, 135 bolsjewisti sche tanks vernietigd of buit gemaakt. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie mengden zich op ver nietigende wijze in de gevechten te land. Bovendien werden Stalingrad en de ach" terwaartsche verbind ngen der bolsjewis ten overdag en 's nachts gebombardeerd. Twee groote Wolgaschepen en een tank schip werden in brand geworpen. Aan het Don-front sloegen Duitsche en Italiaansche troepen vijandelijke aanval len af. Ten Zuidwesten van Kaluga bij Rzjef werden op verscheidene plaatsen oanvalsvoorbereidingen van den vijand, in samenwerking met formatiesvan de luchtmacht, uiteengeslagen. Plaatselijke vijandelijke aanvallen mislukten. Ten Zui den van het Ladogameer viel de vijand' met sterke strijdkrachten de Duitsche stel lingen aan. De bolsjewisten werden in hevige gevechten, deels in een tegenaan val, teruggeworpen. Hierbij werden 35 tanks stukgeschoten. De bolsjewistische luchtmacht verloor gisteren overdag in luchtgevechten en door de luchtdoelartil lerie, 101 vliegtuigen; 7 andere werden op den grond vernield; een eigen toestel wordt vermist. Bij vluchten boven de bezette gebieden in het Westen, werden gisteren in lucht gevechten 15, door patrouillevaartuigen 3 Britsche vliegtuigen zonder eigen ver liezen, neergeschoten. Na storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking, boe ven West en Noordwest-Duitschland, heb ben formaties van de Britsche luchtmacht in den nacht van 27 op 28 Augustus aanvallen ondernomen vooral op de stad Cassel. De burgerbevolking leed verlie zen. In woonwijken ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Door nachtjagers en luchtdoel artillerie werden volgens de jot dusver ontvangen rap porten, 35 aanvallende Britsche bommen werpers neergeschoten. In de periode van 14—27 Augustus verloor de Britsche luchtmacht 315 vliegtuigen, waarvan 52 boven de Middellandsehe Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Grood-Brittannië 63 eigen vliegtuigen verloren. D* Duitsche luchtmacht viel overdag en 's nachts voor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuidkust van Engeland, alsmede in midden en Oost Engeland met brand- en brisantbommen aan. Italiaansch weermaehtsbericht Het communiqué van het Italiaansche opperbevel van Vrijdag luidt; Verkenningspogingen van vijandelijke af deelingen gesteund door een wel on derhouden artillerievuur, zijn aan het Egyptische front afgeslagen. Duitsche jagers hebben in luchtgevech ten drie vijandelijke toestellen neerge schoten. Enkele aanvallen zijn onderno men op Gela en Comiso door Britsche vliegtuigen, waarvan er een getroffen door afweer vuur brandend neerstortte in de omgeving van Comiso, terwijl een tweede ernstig beschadigd, gedwongen werd te landen nabij Marina di Ragusa. De piloot werd gevangen genomen. Ge meld wordt, dat een persoon is gedood en1 dat er onder de burgerbevolking eenige gewonden vielen, terwijl geringe schade is aangericht. DE WORSTELING OM STALINGRAD Terreinmoeilijkheden in den Kaukasus Als gevolg van de krachtige Duitsche aanvallen heeft de slag bij Stalingrad een bijzonder verwoed karakter aange nomen. De bolsjewisten probeeren door tegenaanvallen eenige verlichting te be werkstelligen. Door de inrichting van uit gebreide veldversterkingen is Stalingrad tot een sterk© vesting gemaakt. Diepe rijen verdedigingswerken beheersdhen. tot ver in den omtrek het voorterrein rond om de stad. Om daar doorheen te drin gen wordt steeds weer ieen bijzondere nieuwe krachtsinspanning vereisdht. i Ten Zuidwesten van Stalingrad is een Duitsche pantserdivisie er, naar het op perbevel der weermacht mededeelt, in geslaagd tot veertig kilometers achter de vijandelijke stallingen door te dringen Formaties van de Duitsche luchtmacht hebben gisteren de vijandelijke verdedi gingswerken wederom met goede uit- I werking bestookt. Zes en twintig pant- serwagens, een benzineopslagplaats en verscheiden munitiedepots werden ver- nietigd. Door voltreffers werden 19 stuk- I ken geschut buiten gevecht gesteld. I Hoewel het hergterrein in den Kau- I kasus de verdediging der bolsjewisten i begunstigt, winnen de Duitsche aanval- len nog steeds aan terrein, ondanks de felle gevechten, die geleverd moeten worden op de hoog gelegen stellingen. Het tempo van de operaties wordt in den strijd in deze bergstreek voorts be paald door de buitengewone moeilijkhe- den, die het ,etappeverkeer door het ter rein ondervindt. Ten Zuiden van den benedenloop der Koeban hebben de bolsjewisten wegens i de hooge verliezen der voorgaande da- gen hun tegenaanvallen gestaakt. Tijdens luchtgevechten boven den Kaukasus wér den tien Sovjet-vliegtuigen door Duitsche jagers neergeschoten. Ln de Siraat van Kertsj hebben de bolsjewisten gepoogd met verscheiden met vluchtelingen en materiaal beleden schepen door te breken. Door treffers der Duitsche kustartillerie en luchtdoel geschut werden vijf schepen in brand geschoten en een ander schip ernstig be schadigd. flDe naar de haven van Novorossiek terugwijkende bolsjewistische colonnes werden gisteren in den loop van den Mijn en zoekers maken den weg vrij. Ook tijdens de nieuwe offensieven in het Oosten moesten de Duitsche pioniers duizenden mijven hergen en onschadelijk makenOok hier gaan pioniers aan de voorste gemotoriseerde afdeelingen vooraf, teneinde deze voer onaangename verrassingen te vr ff war en. (Scherl-Fellinga P.K. Jesse Pax Hollands dag herhaaldelijk aangevallen door ster ke afdeelingen Duiische gevechtsvliegtui gen en jachtkruisers. Hierdoor werden Zware verliezen toegebracht. DIEPPE, EEN MODERNE HAVENSTAD Tweehonderd schepen kunnen in de groote havens meeren Waarom was Dieppe voor de Engel- schen de aangewezen plaats voor een invasiepoging? Van Narvik tot Bayonne 'zijn er tientallen havens die voor dit doel even geschikt, zoo niet beter ge weest Zouden zijn. Inderdaad zijn er havens genoeg, maar practisch komen l slechts die havens in aanmerking, die het dichtst bij Engeland liggen, j Dat een landingspoging in Noorwegen weinig kans op slagen biedt werd reeds in het voorjaar van 1940 door' de ge beurtenissen bij Namses en Andalsnés bewezen. De kansen stonden toen toen voor de Engelschen nog gunstiger dan thans, want kustversterkingen waren practisch nergens te vinden. Maar afge zien hiervan heeft op het oogenblik een landing in Noorwegen of in Z.-Frankrijk weinig kans op slagen. De verbindings wegen zijn te lang, het verrasingsele- ment is uitgesloten. In aanmerking ko men thans slechts de havens van Duin kerken, Calais, Boulogne, Dieppe en Le Havre. Er is dus voor de Britten nog keuze. Dieppe zelf lag voor een dergelijke onderneming gunstiggenoeg. De afstand van de haven en de dichtstbijzijnde En gelsche kust bedraagt slechts driemaal de breedte van het Kanaal. Bovendien beschikt Dieppe over moderne havens, een reeks van bassins, waarin een groot aantal yisschersvaartuigen en een twee honderd grootere sdtepen kunnen an keren. Een voorhaven compenseert het tijverschil. De moderne haveninstallaties en 'de verdedigingdswerken van de stad Zijn het wel geweest, die de Engelschen bewogen heeft het oog op Dieppe te laten vallen. De groote Britsche transportvloot im mers zou, wanneer de poging succesvol verliep, een uitgestrekt haveneomplëx noodig hebben. Bovendien zouden mo derne installaties vereischt Zijn om de schepen in den kortst mogelijken tijd te lossen. Aan al deze voorwaarden vol deed Dieppe. Reeds in vredestijd liepen hier schepen met een gezamenlijke ton nage van bijna een millioen brt. in en uit. De stad Zelf bezit scheepswerven), machinefabrieken, spinnerijen en conser- venfabrieken. Beroemd is de oesterteelt yan Dieppe. Voor den oorlog genoot de stad ook een groote reputatie als badplaats, die vooral door Engelsche toe risten bezocht werd. REORGANISATIE VAN DE DUITSCHE JUSTITIE In de nieuwe orde moet het recht zegevieren De ANP-correspondent te Beirlijn meldt; Omtrent de aan den nieuwen rijksminister van justitie, dr. Thierack, opgedragen taak, de noodige maatregelen te nemen voor een nationaal-sociaJistische rechts pleging, waarbij hij zoonoodig van het be staande kan afwijken, heeft de tegelijker tijd benoemde staatssecretaris van het rijksministerie van justitie, dr. Rothen- berger, aan de buitenlandsche pers een nadere uiteenzetting gegeven. Van dr. Rhotenberger zijn de plannen afkomstig tot hervormingen op justitieel gebied. Deze heeft hij neergelegd in een rapport dat enkele maanden geleden aan den Führer is aangeboden. Een der lei dende gedachten, die aan de plannen ten grondslag liggen, is dat in de nieuwe or de niet de macht, doch het recht moet zegevieren. Orde beteekent recht. Voorts is het de bedoeling het aantal rechters te verminderen. De rechtspraak moet in handen zijn van een zoo gering mogelijk aantal rechters, die echter over de beste eigenschappen beschikken. Dr. Rothenberger wees op de noodzakelijk heid, dat de rechter volkomen onafhan kelijk is en slechts tegenover de hoogste staatsleiding verantwoordelijk. Dj aan den rijksminister van justitie verleende volmacht tot afwijking van het bestaande recht, beteekent, dat de noodig geoordeelde maatregelen terstond kunnen worden genomen, zonder dat de toestem ming van andere ministeries vereischt wordt. De hervormingen zelf hebben alle betrekking op de rechterlijke organisatie. Er is dus bijv. geen sprake van wijziging van het strafrecht Wanneer verduisteren? Heden (Zaterdag): zon onder 20 37. Morgen (Zondag) zon op 6.46zon onder 20.36 Maandag: zon op 6.47 zon onder 20.33 Tusschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 11.41; op 22.39. Maandag Maan onder 12.50; op 23.06. Laatste kwartier Woensdag 2 September. Nieuwe maan Donderdag 10 Sept. Eerste kwartier Donderdag 17 Sept. Volle maan Donderdag 24 Sept. I ITederlanclsche Vrijwilligers bij de Waf- feu SS. Nu komt het er op aan het ge leerde in practffk te brengen. De Unter- führer" geeft de laatste aanwffzingen. (SS Fritz Stopf Pox Hollar, d s) Stephan Horthy begraven Plechtigheden te Budapest Donderdagmorgen is in de hal van de koepelzaal van het Hongaarsche parle ment een plechtige rouwdienst gehouden, De baar met het stoffelijk overscho! was 'geplaatst op een hooge catafalk. Gardis ten van de lijfwacht hielden de do oden- wacht. Bij 'het begin der plechtigheid werd 'de rijksregent met zijn gemalin en de weduwe van den overledene door den minister-president ontvangen, die hen tot vo.or de baar bracht, waar zij plaats na men. Achter den rijksregent en de naaste familieleden zaten de vertegenwoordigers van de buitenlandsche staatshoofden, "h.a de Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop en de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano. Nadat bisschop Ravasz de lijkrede had gehouden, werden de lijkkist en de kran sen onder de klanken van den treur- marsch uit de Götterdammerung naar het plein voor het parlement gedragen. Hier na werd de kist op een affuit geplaatst en met de Hongaarsche driekleur bedekt. 1 Onmiddellijk achter de affuit schreed de rijksregent met zijn gemalin en de we duwe van den overledene. Hierna volgden de vertegenwoordigers van de buitenland sche staatshoofden, de Hongaarsche mi nister-president met de voorzitters van de beide huizen van den rijksdag en vele militaire autoriteiten. De rouwstoet trok vervolgens door de straten, waar de bevolking van Boeda pest op eerbiedige wijze afscheid nam van den overledene. Na de aankomst pp het Westelijke station aanvaardde het stoffelijk overschot de laatste reis naar het landgoed van de familie von Horthy, Kenderes, waar het in den familiegraf kelder is bijgezet. NA CHURCHILL'S TERUGKEER Groote verandering in de organisatie van de oorlogsleiding op handen De diplomatieke correspondent van de News Chronicle meent, volgens bericht van het D-NB uit Genève, te weten, dat „groote veranderingen in de geheele or- organisatie en in het karakter van de opperste oorlogsleiding" aanstaande zou den1 zijn. Het is echter niet duidelijk, of deze veranderingen openbaar gemaakt zullen worden voor het parlement weer bijeenkomt. De correspondent verwacht, dat de minister-president er de voorkeur aan zal geven het Lagerhuis er persoon lijk van in kennis te stellen. Officieus verluidt te Londen, dat Churchill bij het begin van de nieuwe zitting een verklaring zal afleggen, over zijn reis naar Mos kou, welke verklaring door een tweede aanvullende zal worden ge volgd. In een commentaar op het resultaat van de reis van Churchill naar Moskou schrijft de Yorkshire Post, dat Churchill te Moskou een duidelijk antwoord heeft gegeven op de vraag in welken omvang de Sowjetunie op een hulp uit Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten niet DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zgn na Zaterdag 29 Aug. niet meer geldig: 43 brood, beschuit, vleesch, aardappelen, tabak, cigaretten De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Woensdag 30 September: 335, 336 Algemeen (Zeep), L-Zeep, L-Toiletzeep. alleen in de „eerstkomende kritieke maanden", doch ook in 1943 kan rekenen Wanneer men door de besprekingen te Moskou een stap verder gekomen is op den weg naar een gemeenschappelijke krachtig geconcentreerde geallieerde stra tegie, zoo verklaart het blad, dan moet men er toch rekening mede houden, dat de nieuwe phase van den oorlog „bitter en duister" zal zijn. Noch de aanval op Dieppe, noch d© bomaanvallen op West-Duitschland heb ben het gevoel van ontoereikendheid van het Engelsche militaire optrden vermin derd en dat te minder nu de Russische bondgenoot voor een zware crisis staat, zoo schrijft de Times. Dit gevoel, zoo schrijft jhlet blad verder, komt tot uiting in den eisch om niet overijld of onbe zonnen te handelen. Voorts vestigt de Times de aandacht van Churchill op het feit, dat er na zijn terugkeer in Groot- Britannië niet alleen militaire kwesties te bespreken zijn. Ook het land zelf, zoo verklaart het blad, heeft moeilijkheden, welke niet minder belangrijk zijn en welke niet gebagatelliseerd kunnen wor den zonder dat hierdoor het oorlogspo tentieel van Engeland te lijden heeft. ZEESLAG BIJ DE SALOMONS-EILANDEN Tokio meldt successen Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche vlooteenheden aan de Oceaankust der Salomonseilanden op 24 Augustus den strijd hebben aange bonden met versterkingen voor de Ame- rikaansche marine. Eenheden van de kei zerlijke luchtmacht gingen onmiddellijk tot den aanval over, brachten den vijand zware verliezen toe en wierpen hem terug. Tot en met 27 Augustus zijn de vol gende successen behaald: 1. Een groot vliegtuigmoederschip van een nieuw type werd zwaar beschadigd. 2. Een tweede vliegtuigmoederschip van middelbare grootte werd beschadigd 3. Een slagschip van de Pennsylvania- klasse liep schade op. De Japansche verliezen bestaan uiteen torpedoboot jager, welke verloren is ge gaan en een klein vliegtuigmoederschip, dat beschadigd werd. Naar wordt medegedeeld1, zal deze slag officieel den naam krijgen van „tweeden zeeslag bij de Salomonseilanden". Naar SPT uit Genève meldt, maakt het Amerikaansche ministerie van ma rine officieel beltend: Vloot- en luchtstrijdkrachten van de Vereenigde Staten zijn in een tamelijk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1