ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1942 OPGEHOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTi Prijs: In Zierikzee 'f 1.60, clden 5jl.90 par kwartaal. Weekabonnementen tesp. 13 en 15 cent. Losse nummers 6 cent. Veischljnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzoo, ;Schuithaveu]B;94, Telef. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechei) A. J. de Looze, Zierikzee - HoofdredacteurM. J. Hosten, Zierikzee 993TB JAARÖASO Ho. 15023 ADVERTENTIES AdvertentlSn 10 cent per millimeter; In gezonden mededeelingen 10 cent par millimeter; kleine advertentiën 84 cent. Bi) contract bëlangrijka korting. K 2620 DE STRIJD OM STALINGRAD Ce aanval in den Kaukasns dnnrt onverminderd voort Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Donderdag bekend: In den Kaukasus werd, In voortgaanden aanval, belangrijke heuvelstellingen op den taai strijdenden vijand veroverd! Ten Westen van Stalingrad deed de vijand verbitterde tegenaanvallen pp de ver vooruitgeschoven Duitsche aanvalswiggen. De vijand werd met krachtig gebruik van de luchtmacht met zware vérliezen afge slagen. Hierbij werden 40 pantsers vernie tigd. Ten Zuidwesten van Kaluga en bij Rzjef hernieuwde de vijand zijn aanvallen. Alle aanvallen werden deels in tegenaan vallen afgeslagen. Ten Noordwesten van Medyn werd de vijand door eigen tegen aanvallen in zijn uitgangsstellingen te ruggeworpen. Voor Leningrad plaatselijke gevechtsactiviteit. Bij een stoottroep actio werden 40 vijandelijke gevechtsstellingen vernield. Jachtvliegtuigen en luchtdoel- artillerie schoten op "25 Augustus 153 Sovjetvliegtuigen neer; 4 andere vlieg tuigen worden op den grond vernield. Negen eigen vliegtuigen zijn van hun vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. In. Egypte levendige wederzijdsche acti-, viteit van verkenningströepen en artille rie. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen -autoconcentraties en artilleriestel lingen der Britten met goede uitwerking aan. Enkele Britsche vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven West en Noordwest- Duitschland. In den nacht maakten enkele bolsjewistische bommen werpers, militair onbeteekenende vluchten boven Groot-Duitschland. Door lukraak neergeworpen brand- enbrisantbommen ontstond i slechts geringe schade. Aanval len overdag en 's nachts van de lucht macht veroorzaakten in de voor den oor log belangrijke installaties in Zuid- en Zuid-oost Engeland vernielingen en uit gestrekte branden. Op 27 Augustus des ochtends ontstond in het Kanaal tusschen twee vDuitsche en zes Engelsche motor- torpedobooten een kort gevecht, in het verloop waarvan verscheidene vijandelijke booten beschadigd werden. NA CHURCHILL'S TERUGKEER v Zijn bezoek aan bet Midden Oostsji Naar Reuter meldt, heeft Churchill met eenigen zijner ambtgenooten zijn on derhandelingen te Moskou alsmede zijn bezoek aan Kairo en zijn rondreis aan de fronten in de woestijn en naar andere ge bieden van het Midden-Oosten besproken. Zoodra het parlement weer bijeenkomt, zal hijeen verklaring oyer zijn reis afleg gen, waarschijnlijk in de openbare zitting. Zij zal wellicht gevolgd worden door een debat. Op het ©ogenblik heeft men nog niet het voornemen het parlement voor den vastgestelden datum na de zomerva- cantie bijeen te roepen. Naar het D.N.B. aan den Engel- schen nieuwsdienst ontleent, heeft Churchill bij zijn bezoek aan Kairo met nadruk verklaard, dat Groot- Brittannië vast besloten is om Egyp te en de Nijj-delta te vechten als of het om Engelands eigen bodem ging. De Britsche militaire autoriteiten te I Kairo koesteren groote verwachtingen van den nieuwen chef van de strijdkrach ten in Iran en Irak, generaal Sir Henry Maitland Wilson, zoo meldt S.P.T. uit Kairo. In een beschouwing over den generaal zeide de spreker van iradio-Kaïro, dat Wilson bekend staat om het feit, dat hij tot nu toe alle gevechten waaraan hij heeft deelgenomen, tot een goed einde heeft weten te brengen. Hij heeft reeds verscheidene malen blijk gegeven groote capaciteiten te bezitten, is rustig en ver standig en weet zich uit de moeilijkste situaties te redden. Daarna wees de spreker er óp, dat Iran en Irak zeer be langrijke gebieden zijn geworden en men van het levenscentrum der Engelsehen zou kunjien spreken. SMUTS ONTHULT PLAN VAN CHURCHILL Eerst Noord-Afrika, dan Italië Veldmaarschalk Smuts, do premier der Zuid-Afrikaansche Uniö, heeft te Pretoria in een opleidingskamp vóór pantser- troepen, een rede gehouden. Hij ver klaarde daarbij volgens de „Deutsche AUg. Ztg." o.a., dat Noord-Afrika met de strijdkrachten,-die de Geallieerden op het o ogenblik ter beschikking staan, kan worden gezuiverd. Tijdens zijn bijeen komst met Churchill in Egypte Was de geheele oorlogstoestand grondig bespro ken en wel niet alleen met het oog op Noord-Afrika, maar met het oog op de heele wereld. „Wij hebben een sta dium in den oorlog bereikt", aldus Smuts, „waarin onze situatie zorgvuldig moet worden overwogen in dien zin, dat wij ons afvragen, wat er dit jaar kan worden gedaan en wat voor de groote offensieven van het volgende jaar". "f |*H! Volgens de „Deutsche Ztg. i. d. N." heeft Smuts .een indiscretie begaan en heeft hij Churchill's nieuw© oorlogsplan voor het Midden-Oosten onthuld. Het Duitsche blad voegt hieraan toe, dat het echter in het- geheel niets nieuws is en eigenlijk niets anders dan Churchill's oude lievelingsidee om uit het Middel- landsehe Zee-gebied een beslissing van den oorlog te verkrijgen. Smuts ver klaarde, dat geheel Noord-Afrika moet worden heroverd ©n van vijanden moet worden gezuiverd. Wanneer dat is ge schied moet dan het volgend jaar het Italiaansche stqk van de \As worden afgebroken, zooals men weet, aldus tee kent de „D. Z." hierbij aan, moest dit plan reeds begin Juni van dit jaar wor den uitgevoerd, doch Rommel was den Engelschen voor en begon op 26 Mei zijn offensief. TOENEMENDE ONRUST IN BRITSCH-INDIË Hevige botsingen ia provincie Bombay De ongeregeldheden in Brttsch-Indië ne- men voortdurend in omvang toe, aldus meldt Radio Delhi. In het district Soerat (provincie Bombay) is het tot hevige botsingen gekomen. Verscheidene dui zenden demonstranten werden door dó politie aangevallen. De politie heeft mee- doogenloos van de vuurwapenen gebruik I Na de mislukte invasie poging der EngelsQhen bjf Dieppe. Levendige bezieling spreekt uit de gezichten van deze infanteristen [die zich na de gevechten ver zamelen. (Hoffmann-Stapf PK. Antonowit* Pax Holland s) gemaakt en twee demonstranten gedood. Een groot aantal Indiërs is voorts ge wond. Bij een aanval van demonstree- rende Indiërs in een andere plaats der provincie Bombay is een officier van po litie door de opgewonden menigte ge dood', terwijl vier- andere politiemannen zijn gewiond. Te Kasjiawar heeft de politie eveneens op de demonstreerende menigte gescho ten, waarbij slachtoffers zijn gevalleip. In de Vereenigde Provincies heeft de politie getracht daden van sabotage met gebruik van de vuurwapens te verhinderen. Hier bij zijn drie Indiërs gedood, terwijl zes zwaar gewond werden. In Sjah ja Anfoe heeft een groote menigte het spoorweg station aangevallen. Bij het ontbinden van deze demonstratie heeft de politie zes personen neergeschoten. Ook vielen er talrijke gewonden. Over een bericht inzake het plan "tot verdeeling van Indië in vijf zelfstandige Dominions, welk plan door den mi nister van Defensie van den "Britsch- Indischen executieven Raad bekend is ge maakt, merken Indische kringen te Bang kok ironisch op, dat dit plan, dat onge twijfeld van de Engelschen afkomstig is, het Indische volk wel niet is geestdrift zal ontsteken. Deze scheiding in het volk van 400 millioen, zoo constateert men, moet er toe dienen, de Indiërs onder die scherpste Engelsche ©ontröle te brengen. Bovendien moet met déze voorstellen iie belangstelling van het Indische volk voor den vrijheidsstrijd1 afgewend worden. Het Indische volk kent alle methoden, waar mede het tol nog toe door de Engelschen geknecht is, te goed en het ziet onge stoord naar het doel, de volledige vrijheid en onafhankelijkheid van Indië te berei ken. lislUdnsch weïïniachlskerichi Verkenningsbedrijvigheid in Egypte Het communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier van Donderdag luidt: In Egypte is de dag gekenmerkt door levendige bedrijvigheid van patrouilles en verhevigd vuur der artillerie, vooral' in den Noordelijken en centralen sector van het front. Een aanval van vijande lijke vliegtuigen op Tobroek veroor zaakte een brand, die terstond bedwon gen werd. Onze formaties deden aan vallen op de vliegvelden van Half ar en Micabba. Tijdens luchtgevechten werden twee Spitfires neergeschoten door Duit sche jagers boven Malta. Al onze toe stellen keerden op hun basis terug. Een beperkt aantal bommen is dooir Britsche vliegtuigen geworpen op eemiige plaatsen op Sicilië. Geen enkel Slacht offer is gemeldi. SNELLE ONTWIKKELING VAN ALGIERS Vierde stad van Frankrijk Onlangs werd in het Fransohe staats blad een decreet gepubliceerd, dat in de* oprichting van een instituut voor koloniale stedenbouwkunde te Algiers voorziet. Hiermede wordt de groote be- teekenis van Algiers, dat thans met 450.000 inwoners de vierde stad van Frankrijk is, ten volle erkend. Toch dateert de snelle opleving va® deze stad eerst uit den laatsten tijd, daar Algiers na de verovering in de eerste helft der vorige eeuw langen tijd ver waarloosd is. De uitbreiding der stad stuitte aanvankelijk op groote moeilijk heden, daar zich terstond achter het oude fort steile rotsen verheffen, die woningbouw belemmerden. Totdat in 1930 de oude havenwijk, die 18.000 In woners telde, geheel werd afgebroken. Nog altijd liggen in deze oudste wijk van Algiers groote, open vlakten, die langzamerhand bebouwd worden. De nieuwe gebouwen worden in kolonialen stijl opgericht en liggen aan een im- posartten verkeersweg van 65 m. breedte. Voltooid zijn reeds het huis van den landbouw en het raadhuis, dat met twaalf verdiepingen een hoogte van 47 meter bereikt. De uiterst snelle uitbreiding heeft overigens tot een zekere recordzueht ge leid, die soms op vreemdsoortige wijze tot uitdrukking komt. Iedere inwoner is er b.v. trotsch op, dat Algiers een locomotieftype ter lengte van 30 meter bezit. Het gewicht bedraagt 21 ton en het vermogen meer dan 3500 pk. Verder had in Algiers één op de zeven Euro peanen een auto» zoodat de stad In dit opzicht achter de Ver. Staten kwam. Van Algiers voert tenslotte nog de lang ste autoweg ter wereld in Zuidelijke De oogst is binnen en voor den molenaar breekt een drukke tjjjd aan. De molen wieken zullen bjj} de komende najaarsstormen danig op de proef worden gesteld. De wiekspanten worden dus goed nagezien en waar noodig gerepareerd Hoog boven den grónd verricht de mulder dit noodzak-ltfk werk. V.N.PZefjlemaker Pax Holland s) richting naar Fort Lamy aan het Tsaad- meer. Ten gevolge van de -Gauillistische actie in Centraal-Afrika kan deze weg thans niet tot het eindpunt bereden worden. EUROPA IN OORLOGSTIJD Handels- en -betalingsverkeer Dr. I .anrlfriad wijot ar ia acn Weliou wing over Europa in oorlogstijd op1, dat de reusachtige omvang van de oorlog voering eenerZijds de totale omschake ling van de industrie pp de productie van oorlogsgoederen vereischt, terwijl anderzijds de verwoesting van het eco nomische potentieel van den vijand een van de voornaamste taken van de mili tair^ operaties vormt. Hieruit vloeit de. groote verantwoor delijkheid van de met de industrieele omschakeling belaste autoriteiten voort, die zoowel de grondstofvoorziening en -toewijzing als de productie en verdeeling van de vervaardigde goederen moeten controleeren en regelen. De aan Dultschland opgedrongen oorlog heeft de DuitsChe economische leiding niet onvoorbereid gevonden en met be hulp van een vooruitziende financieel© politiek is het zelfs mogelijk geweest, te voldoen aan de door de oorlogs kosten vergroot© Duitsche financieele be hoeften zonder dat aanzienlijke verande ringen in het prijsverloop zijn ingetre den. Slechts door de vorming en ver zekering van een economie der Euro- peesehe ruimte Zal daarom ook de door de AngloAmerikaansche machten be oogde vernieling en machteloosmaking van Europa kunnen worden vermeden. Duitschland mag daarom verwachten, dat de handelspartners van Duitschland niet alleen begrip hebben voor de door den oorlog veroorzaakte toestanden, doch dat dezen ook in hpt bewustzijn van hun verantwoordelijkheid medewerken aan de economische veiligheid van Europa. Voorwaarde voor het functionneeren van 'den Europeeschen goederenruil is de vorming var. een daaraan beantwoor dende techniek van het handels- en' be talingsverkeer. Op het gebied der dou- anepolitvek zal doelmatig zijn de den koopman zooveel moeilijkheden bezor gende douaneformaliteiten te vereenvou digen en in het kader van het econo misch gerechtvaardigde de douanetarie ven te veriagen. Want het laatste doel van de economische politiek is het im mers, het levensonderhoud van de vol ken te verzekeren en den levensstandaard te verhoogen. MOTORBRANDSTOF, SMEER OLIËN EN VETTEN Verplichte opgaaf van voorraden vóór 15 September Ingevolge beschikking van den secre taris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart djd. 26 Aug. 1942, Staats-* courant no. 165, is een ieder, die op 31 Augustus as. te 24 uur ten minst© 25 liter motorbrandstof (benzine of auto- gasolie), 150 liter donkere olie (gas- ólie, dieselolie, anders dan voor motor rijtuigen, dunne stookolie, huisbrandolie en dikke stookolie) of 10 k.g. smeer oliën en vetten voorhanden of in voor raad heeft, verplicht hiervan voor 15 September 1942 opgave te doen aan het Rijksbureau voor aardolieproducten, Zee straat 100, 's-Gravenhage. Deze opgave dient te worden gedaan per brief of briefkaart en moet, behalve aen naam en het aares van aen voor- raadhouder, yoor elke der hierboven ge noemde producten bevatten de hoeveel heid en de plaats of plaatsen van op slag. Op de briefkaart of op de. enve loppe moet duidelijk het woord „voor- raadopgave" worden vermeld. Van de hierboven bedoelde verplich tingen zijn uitgezonderd: 1. degenen, die, hetzij als leverancier (o.a. pomphouders en vatenhandelaren), hetzij als verbruiker, aan h6t rijksbureau een opgave van de op 31 Juli 1942 aanwezige voorraden hebben gedaan; 2. verbruikers, die na 30 April 1942 van het rijksbureau voor aardolieproduc ten, het rijksbureau voor genees- en ver bandmiddelen, de rijksverkeersinspectie, de bevrachtingscommissarissen, het bu reau grondstoffen van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd of de Ned. visscherijcentrale toewij zingen voor de hierbovenbedoelde pro ducten hebben ontvangen. De desbetreffende Duitsche instantie wenscht er uitdrukkelijk de aandacht op te zien gevestigd, dat in gevallen, waarin aan een reeds eerder opgelegde verplichting tot het verstrekken van voorraadsopgave niet of onvolledig is voldaan, bij wijze van generaal-pardon tot 15 September 1942 geen strafver volging zal worden ingesteld. Indien thans echter aan de verplichting tot het volledig opgeven der voorraden op 15 September 1942 niet is voldaan, zal van Duitsche zijde met kracht tegen over treders worden opgetreden. Uitvoeringen door amateurs Teksten moeten S weken, tevoren bij den burgemeester worden ingediend Het departement van volksvoorlichting ei kunsten deelt mede: Vereenigingen en groepen van amateurs moeten ter ver krijging van toestemming tot uitvoerin gen, waarbij teksten ten gehoore worden gebracht, alle daarbij betrokken teksten van toeneelstukken, schetsen, liederen, conference's, parlando's enz. uiterlijk 8 weken voor den datum van de uitvoering indienen bij den burgemeester der ge meente waar de uitvoering zal plaats hebben. Niet in druk verschenen teksten moeten in tweevoud worden ingediend. De burgemeester der betrokken gemeente zendt, na zich te hebben overtuigd, dat de vereeniging of de groep van amateurs zich bij de Nederlandsche Kultuurkamer heeft gemeld, de teksten ter keuring naar de af deeling theater en dans van dit departement. Na eventueele goedkeu ring worden de teksten aan den burge meester teruggezonden. Deze beslist of de uitvoering in zijn gemeente kan plaats hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1