NIEUWSBODE DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1942 OPGENOl ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNBMBNTl Prijs: ln Zierikzee rJ 1.60, elders Cfl.90 par kwartaal. Weekabonnementen lesp. 13 en 15 cent. Losse nummers 5 cent. Verschijnt lederen werkdag. 1797 - 1889 Uitgave: N.V. Zierikzeesche Nieuwsbode, Zierikzee; Schuithaven B 94, Telei. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. de Looze, Zierikzee - Hoofdredacteur: M. J. Hosten, Zierikzee 999TB JAARGANG Ho. 15022 ADVBRTBNTIB8 Advartentien 10 cent per millimeter; In gezonden mededeellngen 10 cent per millimeter; kleine advertentiën 84 cent. BI] contract belangrijke korting. K 2620 DE STRIJD OM STALINGRAD In de stad weeden zware branden Het opperbevel van de weermacht maakte Woensdag bekend: In den Kaukasus namen Duitsche'berg- jagers, in weerwil van hardnekkig vij andelijk verzet, verscheidene passen in het hooggebergte. In het gebied ten Westen van Stalingrad werd de vijand in verbitterde gevechten naar het Oosten teruggeworpen. Stalingrad, waar Zware branden woedden, werd door de lucht macht overdag en des nachts met brand- en brisantbommen aangevallen. Op de Wolga werd een vrachtschip tot zinken gebracht; drie andere werden be schadigd en een tankschip in brand ge worpen. Ten Zuidwesten van Kaluga, ten Noordwesten van Medyn en bij Rzjef zette de vijand, zonder acht té~ slaan op verliezen, met sterke door pantserwagens gesteunde strijdkrachten zijn aanvallen voort. Alle aanvallen stort ten als gevolg van de onwrikbare af weerkracht der Duitsche troepen ineen. 85 tanks werden vernietigd. De lucht macht bracht den vijand, vooral bij Rzjef, Zware bloedige verliezen toe. Voor Leningrad werden verscheidene aanvallen van den vijand deels in hevige gevechten van man tegen man, afgeslagen. In de periode van 1—24 Augustus ver loor de bolsjewistische luchtmacht 2505 vliegtuigen; hiervan werden 1923 in lucht gevechten, 307 door de luchtdoelartil'iierie en 195 door formaties van het leger neergeschoten of buit gemaakt. De ove rige werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Ooste lijk front 140 eigen vliegtuigen ver loren. Bewakingsstrijdkrachten van de marine brachten in de Noordelijke IJszee een vijandelijke duikboot tot zinken. Op 25 Augustus des avonds vlogen enkele Brit- sche vliegtuigen boven West-DuitsCh ge bied en wierpen enkele brisantbommen neer. In den strijd tegen Groot-Brittan- nië bestookte de luchtmacht belangrijke installaties in midden- en Oost-Engeland met brisant- en brandbommen. DE RAID OP DIEPPE de garnizoenscommandant vertelt Het ANP meldt uit Berlijn: Met wel ke groote offers de Engelschen hun mis lukte landingspoging bij Dieppe hebban moeten betalen, blijkt uit de 'mededee- lingen op de persconferentie van ma joor von Bonnin, commandant van het te Dieppe gelegerde bataljon, dat den Engelsch-Amerikaanschen aanval heeft helpen afslaan. Reeds in den wereldoorlog heb ik, al dus majoor von Bonnin, veel gruwelijke tocwieelen aanschouwd, doch dit alles wordt nog overtroffen door het beeld, dat het strand van Dieppe na de vlucht der Engelsch-Amerikaansche landingstroe pen bood. Voor zoover de gelande soldaten niet reeds in de booten den dood hadden ge vonden, waren zij door het geconcen treerde Duitsche afweervuur letterlijk als halmen op het veld neergemaaid. Dagen lang heeft men de lijken bdj vrachtauto's vol weggevoerd, terwijl nog steeds lijken aanspoelen. Daartegenover zonken de geringe éigen verliezen der Duitschers volkomen in het niet. Het aantal vermisten van wie kan worden verondersteld dat zij als gevan genen op de Britsche schepen zijn mee gevoerd bedraagt niet meer dan tien. Dieppe was volgens majoor von Bon nin als landingsplaats uitgekozen, om dat het een goede en voor het beoogde doel zeer bruikbare haven bezit en bo vendien omdat van daar de kortste weg naar Parijs leidt Hadden de Engelschen naar Parijs kunnen oprukken, dan zou hun prestige eensklaps weder aanzien lijk gestegen zijn. Ook hieruit blijkt dus, dat een invasie in optima forma in ide bedoeling lag. Ook de groote breedte 20 km waarover de landingsactie zich uitstrekte, spreekt in dit verband dui delijke taal. Majoor von Bonnin besloot met uiting te geven aan zijn overtui ging, dat de Engelschen met het oog op de opgedane ervaringen niet nog eens zullen trachten, op dit punt een landings poging te wagen. Echter ook op andere punten zullen zij dezelfde ervaring moe ten opdoen, zoo zei hij. Ipswich en Great Yarmouth uit de lucht aangevallen Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, is Dinsdag in den loop van den middag een stad in mid den Engeland, waar zich belangrijke fa brieken der vliegtuigindustrie bevinden, door Duitsche gevechtsvliegtuigen met bommen van zwaar kaliber bestookt, waardoor vernielingen in de voor de oorlogsindustrie belangrijke installaties ontstonden. In den afgelooped nacht heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen voor den oorlog belangrijke doelen in de stad Ipswich, aan de Engelsche Oostkust, met talrijke brisant- en duizenden brandbom men aangevallen. Na de ontploffing der. bommen in het N.O. deel der stad, als mede in de haveninstallaties, ontstonden Zware branden. Bommen van zwaar ka liber kwamen voorts terecht op hangars en kwartierruimten van de haven Great Yarmouth en op een in de buurt van Ipswich gelegen vliegveld. Ook de haven van Great Yarmouth werd opnieuw ge bombardeerd. Alle in dien strijd gewor pen Duitsche vliegtuigen keerden op hun steunpunten terug. DE HERTOG VAN KENT OMGEKOMEN By oen vliegongeluk in Noord-Schotland De hertog van Kent is bij een vlieg ongeluk om het leven gekomen naar de Engelsche berichtendienst meldt. Het on geluk is in Noord-Schotland gebeurd, waar de Sunderland vliegboot, waar mede de hertog een dienstreis naar IJs land maakte, neerstortte. De heele be- 'manning van de vliegboot is eveneens om het leven gekomen. George Edward Alexander Edmund was de vierde zeon van koning George V en j van koningin Mary. Hij werd op 20 De cember 1902 geboren. In September 1916 begon prins George aIs cadet zijn loop baan bij de marine, verliet in 1921 de marineschool te Dartmouth en deed daar na dienst in de Middellandsche Zee, in China, bij de Home Fleet en in West- Indië. Om gezondheidsredenen verliet hij den dienst in 1929, werkte daarna bij het Foreign Office. Daarna heeft hij vele en lange reizen gemaakt, Ova. in gezel- I schap van den prins van Wales naar Zuid-Amerika en naar Zuid-Afrika. I Op 29 November 1934 trad prins George hertog van Kent geworden, in het huwe lijk met prinses Marina van Griekenland, dochter van prins Nicolaas, den broer van jconing Constantijn en van groot vorstin Helena van Rusland. Uit dit huwe lijk zijn geboren prins Edward, prinses Alexandra en eenige maanden geleden een tweede zoon, prins Michael. De hertog van Kent, heeft na zijn loopbaan bij de Marijke zijn interesse overgebracht op de luchtmacht in 1930 behaalde hij zijn brevet waar hij werk zaam was bij den staf, het laatst als in specteur-generaal. De teraardebestelling van den hertog van Kent zal, naar de Britsche berichten dienst meldt, waarschijnlijk een particu lier karakter hebben met het oog op de noodzakelijkheid van geheimhouding van de verblijfplaats van leden van de Engel sche koninklijke familie in oorlogstijd. Britsche admiraliteit vermeldt 152 verloren oorlogsbodems Na de vernieling van het Britsche vliegt- kampschip „Eagle" en twee kruisers bij recenten aanval op een Engelsch convopi in de Middellandsche Zee gingen er in Engeland stemmen op naar publicatie van de tot dusver door Amerikanen en En- igelschen geleden verliezen aan oorlogs bodems. I - l De Britsche admiraliteit doet thans een eerste opgaaf van 152 oorlogsschepen met eeft totalen inhoud van 631.400 ton, onder welke vijf slagschepen, vijf vliegkamp- schepen, 21 kruisers en niet minder dan 83 torpedojagers. Daar de werkelijke verliezen der Engel schen en Amerikanen aan oorlogsbodems meer dan 300 schepen bedragen, valt aan te nemen, dat de Britsche Admiraliteit binnenkort een tweede opgaaf zal ver strekken. De eerste gedeeltelijke Britsche erkenning vormt dus een opmerkelijke bevestiging van de door de Asmogend;- heden opgegeven cijfers aan torpedeerin- gen van Britsche en Amerikaansehe oor logsbodems. Itallaansch weermachtibericht Mislukte Britscke aanval op konvooi Het communiqué van het Italiaamsehe opperbevel van Woensdag luidt: Aan het Egyptische front veelvuldig vuren der artillerie en toenemende be drijvigheid der luchtmacht. Twee vlieg tuigen zijn in gevechten door Duitsche jagers neergeschoten; een derde viel' door het afweergeschut van Tobroek tijdens een aanval1. Vijf vliegers, behoorende tot de bemanning van een vijandelijk toestel, dat is neergeschoten in de omgeving van Solloem zijn gevangengenomen. Een on zer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De verwanten der opva renden zijn op ide hoogte gebracht. Op de Middellandsche Z-ee hebben Duitsofie jagers een gevecht geleverd met een formatie Engelsche bommenwerpers, die trachtten een van onze optrekkende kon vooien aan te vallen. Zij dwongen den vijand zajn bommen ver van dé schepen te laten vallen; een1 Bowfighter werd ge troffen en stortte in zee. DE STRIJD OM STALINGRAD Duitsche stoottroep in de defensiestelling doordrongen Over de gevechten in het gebied van Stalingrad deelt het opperbevel dier weermacht het volgende mede: Na uiterst feilen strijd brak een uit Duitsche pant serwagens bestaande stoottroep ten Zuid westen van Stalingrad twintig kilometer door in de verdedigingsMinae der bolsje wisten, welke door hondenden bunkers gevormd werd. In verbitterde gevechten werd den bolsjewisten het eene steun punt na het andere ontnomen. Talrijke bolsjewistische batterijen werden met de bedieningsmanschappen vernietigd. De Duitsche luchtmacht heeft zware aanvallen gedaan op het gebied van Sta lingrad. Talrijke fabrieken en verkeers knooppunten aan de Beneden-Wolga wer den door bomtreffers verwoest. Olieraf finaderijen gingen in vlammen op, terwijl benzime-opslagplaatsen na het uitwerpen van brisant- en brandbommen in de lucht vlogen. Reeds na de eerste aanvallen ont stonden er groote branden in de stad. Over het verdere verloop van ide ge vechten rondom Stalingrad wordt door bevoegde Berlijnsche .instanties gezwegen Men verklaart slechts, dat de Duitsche aanvallers in dit gebied zich in ver schillende richtingen voorwaarts bewe gen. Naar te Berlijn verluidde, is het juist, dat in het Westelijk deel van den Kaukasus in de afgeioopen dagen wolk breukachtige regens zijn gevallen, waar door de gevechten niet onaanzienlijk be moeilijkt werden. Dat ook in het gebied van Stalingrad soortgelijke weersomstan- standigheden zouden heerschen, werd te Berlijn, op desbetreffende vragen van journalisten, door Duitsche militairen be streden. In het gebied van den Kaukasus voer den de bolsjewisten heftige vergeefscne tegenaanvallen uit om .den opmarsch der Duitsche .en verbonden troepen te be letten. Ondanks de mijnversperrimgen en het versterkte berggebied bezetten de Duitsche troepen verscheidenen bergpas sen en konden zij verder oprukken. Een 'bijzonder succes boekten de Beiersche berg jagers, die sedert het begin der ope raties in Mei 1942, 1500 kilometer door hitte en stof en waterarme steppen strij dend hebben afgelegd en nu de Duitsche oorlogsvlag tijdens een sneeuwstorm op den Elbroes plaatsten. DE ACTIE DER DUITSCHE DUIKBOOTEN Verklaring van Canadeesche vice-admiraal De Times schrijft over het duikboot- gevaar in het Westen van den Atlanti- schen Oceaan en vooral aan de kust van Amerika, dat men zich vroeger in de Vereenigde Staten onvoorwaardelijk veilig had gevoeld voor duikbooten. Nopiit had men gedacht, dat de vijandelijke duikbooten kans zouden zien de zoo be langrijke scheepvaartroute langs de At lantische kust van Amerika aan te val len. De werkelijkheid viel evenwel anders uit. Alle tegenmaatregelen der Ameri kaansehe marineautoriteiten hebben geen paal en perk kunnen stellen aan de zeer aanzienlijke scheepsverliezen. Bovendien zijn den laatsten tijd nieuwe moeilijkheden bij de reeds bestaande ge komen. Zoo. wiordt b,v. de scheepsbouw tijdelijk ernstig belemmerd door destaal- schaarschte. Nog steeds worden er meer schepen in den grond geboord dan ge bouwd, zoo dat men in Amerika en Enge land steeds meer gaat beseffen, dat de slag in het Westen van den Atlantischen Oceaan behoort tot de voor de geallieer den vitale operaties. Uit Londen verneemt het D.N.B. ver der, dat de chef van den staf en der Canadeesche marine, vice-admiraal Percy Nelles, in een toespraak tot jonge ma rine-officieren volgens de Evening Stan dard heeft verklaard, dat het duikbootge- vaar in de Noord-Amerikaansehe wateren nog steeds aanwezig is en naar zijn meening eerder nog verscherpen zal dan verminderen. De Canadeesche xegeering verwacht van de jonge leden der marine, dat zij meer initiatief aan den dag zul len leggen bij de bestrijding van het vijandelijke duikbootwapen, dan men tot dusver bij de Canadeesche marine heeft kunnen waarnemen. De Evening Standard publiceert verder een artikel van een Amerikaanschen cri ticus, waarin gezegd wordt, dat men niet kan zeggen, dat het duikbootgevaar in het Westen van den Atlantischen Oceaan door de geallieerden tot dusver onder de knie is gebracht. Nog steeds ziet men aan het strand v.an de Amerikaansehe kust van den Atlantischen Oceaan scheepswrakken en wrakstukken en de wateren om Kaap Hatteras lijken wel een scheepskerkhof. In de Caraïbische Zee en aan de Noordkust van Zuid- Amerika, zoowel als in het midden van den Atlantischen Oceaan duurt het tot zinken brengen van schepen nog steeds voort en men moet zelfs zeggen, dat de gevaarlijke omvang daarvan nog niet ver minderd is. NIEUW COMMANDO IN IRAN EN IRAK ZELFSTANDIG Ten aanzien van de vorming van een nieuw Britsch legercommando in. Iran en Irak melden de Duitsche bladen, dat het hierbij gaat om een commando, dat ge heel zelfstandig zal zijn. In een commu niqué van het Engelsche ministerie van oorlog wordt gezegd, dat de Engelschen thans drie fronten hebben -gekregen, namelijk één naar het Oosten in Britsch. Indië, één naar het Westen in Egypte en ten gevolge van de jongste -ontwikke ling in de Sowjet-Unie één naar het Noorden. Deze ontwikkeling leidde er toe drie zelfstandige commando's in te stel len, daar de landverbindingen te ongun stig en te uitgestrekt zijn om een uni forme leiding althans wat betreft de landstrijdkrachten mogelijk te maken. De luchtstrijdkrachten blijven buiten de Wanneer verduisteren? Heden (Donderdag): zon onder 20.41. Morgen (Vrgdag) zon op 6.43. Tuaschen zonsondergang en zonsopgang moet worden ver duisterd. Maan onder 8.05op 21.25. Laatste kwartier Woensdag 2 September. Nieuwe maan Donderdag 10 Sept. Eerste kwartier Donderdag 17 Sept. Nederlandeche vrijwilligers bij de Waffen SS. Ook de geweergrepen moeten beoefend morden. Alles moet op de juists wfjze worden uitgevoerd. (SS Frits V.N.P. Pax Holland s) nieuwe regeling en de luchtmacht be houdt één opperbevel in het Midden- Oosten onder luitenant-generaal Teddar, De nieuwe bevelhebber in Irak en Iran is generaal-majoor Sir Henry Maitland Wilson, die tot dusverre het bevel voerde over het 9e leger in Syrië. Dit 9e leger blijft onder het opperbevel te Kaïro res sorteeren; een nieuwe commandant is nog niet benoemd. Het commando Irak en Iran krijgt de beschikking, over het 10e leger, dat tot dusver hoofdzakelijk uit Britsch-Indische troepen bestond, die nog onder Wavell ressorteerden. Te Stockholm vermoedt men, volgens het „Hamb. Fremdenblatt", dat dok nu nog het grootste deel van het 10e leger jjit Britsch-Indische troe pen bestaat, alhoewel er reden is om aan te nemen, dat in den laatsten tijd ook belangrijke Anjerikaansche formaties als kemtroepen bij dit leger zijn inge deeld. De vorming van het nieuwe zelfstan dige commando lijkt volgens het „Hamb. Fremdenbl." overigens de these te be vestigen, dat de sterke contingenten Sow- jet-troepen, die een groot deel van Iran bezet hielden, sedert het begin van het Duitsche zomeroffensief door het Sow- jet-opperbevel zijn teruggetrokken. Het officieele Engelsche communiqué spreekt in ieder geval met geen .woord van directe militaire samenwerking met het Sowjet-commando in dit gebied. Sir Hemy Maitland Wilson, de nieuwe opperbevelhebber in Irak en Iran, dankt zijn faam aan hetzelfde offensief als Wavell, n.l. den veldtocht, die in den winter van 1940/41 tot de tijdelijke be zetting van Cyrenaica leidde. Sir Henry, commandeerde toen onder Wavell het z.g. NijUeger en hij werd ook tot gou verneur van Libye benoemd. Later leidde hij de expeditie naar Griekenland en ten slotte de veldtocht in Syrië, welke hij dank zij een groote overmacht, met succes kon beëindigen. Een aardbeving heeft de Peruaanséhe steden Nazca en Izca gedeeltelijk ver woest. Ongeveer 800 gebouwen zijn in gestort. Talrijke branden zijn uitgebro ken. Het aantal dooden en gewonden is zeer hoog. ij; i_J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1